Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To θέμα δεν είναι αν είναι μονίμως ανοιχτό ή όχι το 3G. Το μόνο που μετράει είναι η μεταφορά δεδομένων...

 

Φαντάσου οτι το wifi σε κατάσταση αναμονής (ανοιχτό + συνδεδεμένο σε δίκτυο) καταναλώνει περίπου 50mW, ενώ σε κατάσταση μεταφοράς δεδομένων καταναλώνει 750mW!!

 

Για το 3G τώρα, αν εσύ μεταφέρεις 5ΜΒ τη μέρα, και ένας άλλος 500ΜΒ, η δική σου μπαταρία θα κρατήσει 20 ώρες και του άλλου 2 ώρες...

Ενώ κάποιος που έχει τελείως κλειστό το 3G, θα του κρατήσει 21 ώρες.

Και κάποιος που έχει ανοιχτό το 3G συνέχεια, αλλά δεν έχει μεταφέρει ούτε 1ΚΒ, θα του κρατήσει 20,5 ώρες

 

(Τα νούμερα είναι τυχαία)

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυόμιση μέρες σχεδόν και η μπαταρία είναι στα μισά...λέτε να με βγάλει 5 μέρες;;; :up:

 

Πες τα ολα!! Μπαταρια στοκ? Rom? Θελω κι εγω!!

 

Sent from my GS2 with Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδακι αφησα το κινητο να φτασει στο 0% και να κλεισει απο μονο του. μετα το φορτισα κλειστο μεχρι το 100%. εβγαλα φορτιστη, το ανοιξα και το αφησα να φορτωσει. μου εδειχνε μπαταρια 96%.

Το κλεινω και το βαζω κλειστο στον φορτιστη μεχρι να παει παλι στο 100%. εκανα κανενα δεκαλεπτο μεχρι που πηγε 100%.

βγαζω φορτιστη, το ανοιγω και το αφηνω παλι να φορτωσει. μου εδειχνε μπαταρια 98%. οπως ηταν ανοιχτο, το βαζω στον φορτιστη για να παει στο 100%. εκανε περιπου αλλα δεκα λεπτα μεχρι να παει 100%.

βγαζω τον φορτιστη και μου εδειχνε 99%.

 

Λοιπον, μετα επεσα για υπνο και το αφησα ανοιχτο απο τις 2 μεχρι και τις 12:30 που ξυπνησα. συγχρονισμοι ανοιχτοι φυσικα, wifi και gps ανοιχτα, και το τηλεφωνο κανονικα ανοιχτο (οχι σε λειτουργια πτησης). στις 12:30 που ξυπνησα ειχα 2 αναπαντητες, 2 sms, καμια δεκαρια email εισερχομενα, και 2-3 ακομα ειδοποιησεις για twitter, facebook, κ.τ.λ.

Η μπαταρια μετα απο 10,5 περιπου ωρες, ειχε πεσει στο 96% με ολα ανοιχτα οπως σας ειπα. Για μενα ειναι πολυ εντυπωσιακο κατι τετοιο, γιατι μιλαμε οτι ναι μεν το ειχα το κινητο στην ακρη γιατι κοιμομουν, αλλα ηταν ολα ανοιχτα απο συγχρονισμους, ειδοποιησεις, κ.τ.λ.

 

*Το κινητο μου ειναι με Ελληνικη επισημη 2.3.4, και ολα stock !!!! Ουτε καν root δεν εχω κανει, ουτε τιποτα ρυθμισεις (τυπου autostarts).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ολα!! Μπαταρια στοκ? Rom? Θελω κι εγω!!

 

Sent from my GS2 with Tapatalk

 

Χαχα! Οκ τα ξερνάω όλα...Με stock μπαταρία και Omega ROM.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Οκ τα ξερνάω όλα...Με stock μπαταρία και Omega ROM.

 

xaxa ωραίος και σωστός ευχαριστώ! Εγώ τέτοια αυτονομία δεν μπορώ να δω αν και έχω stock rom και δεν το βλέπω να την αλλάζω μιας και είμαι ευχαριστημένος... περιμένω βέβαια μια μπαταρία anker 1900mAh που κάποιοι την έχουν δοκιμάσει οπότε βλέπουμε...:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα την γνωμη σας για την μπαταρια καθως αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα! Κατ' αρχας δεν ειμαι ρουτ, δεν ξερω πως γινεται και πιστευω πως με την χρηση που του κανω δεν ειναι απαραιτητο. Μεχρι Πριν κανα μηνα λοιπον, η μπαταρια του κινητου με κανονικη χρηση (κλειστα wifi, bluetooth, συγχρονισμοι κλπ) και φορτιση ανοιχτο για περιπου 7 ωρες διαρκουσε σχεδον 2 μερες! Πλεον με την ιδια χρηση και φορτιση δεν μου βγαζει ουτε 18ωρο... Χωρις να εχω αλλαξει κατι στο τηλεφωνο χωρις καποια επιπλεον εφαρμογη, χωρις τιποτα! Ιδεες αποψεις και συμβουλες καλοδεχουμενες γιατι ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται...

 

Υ.Γ το κινητο ειναι του κουτιου αγορασμενο τον Νοεμβριο του 11 και ολα πανω του ειναι απ τη μανα του! Δεν εχει αλλαχθει κατι.

Μαγκες βοηθεια...:Ρ

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα θα ηθελα ωα ρωτησω κατι κ συγνωμη αν το εχετε ξανα αναφερει παω στην καταναλωση μπαταριας κ βλεπω

1.λειτουρ. συστημα ANDROID 28%

2.Φωνητηκες κλησεις 23%

3.οθονη 21%

 

υπαρχει κατι που ειναι λαθος????

ετσι θα επρεπε ωα ειναι η καταταξη ευχαριστω κ παλη συγνωμη

κατα τα αλλα πολλη ευχαριστημενος η μπαταρια σαν χρηση απλου κινητου 3-4 μερες

σαν super phone χρηση 2 μερες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα την γνωμη σας για την μπαταρια καθως αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα! Κατ' αρχας δεν ειμαι ρουτ, δεν ξερω πως γινεται και πιστευω πως με την χρηση που του κανω δεν ειναι απαραιτητο. Μεχρι Πριν κανα μηνα λοιπον, η μπαταρια του κινητου με κανονικη χρηση (κλειστα wifi, bluetooth, συγχρονισμοι κλπ) και φορτιση ανοιχτο για περιπου 7 ωρες διαρκουσε σχεδον 2 μερες! Πλεον με την ιδια χρηση και φορτιση δεν μου βγαζει ουτε 18ωρο... Χωρις να εχω αλλαξει κατι στο τηλεφωνο χωρις καποια επιπλεον εφαρμογη, χωρις τιποτα! Ιδεες αποψεις και συμβουλες καλοδεχουμενες γιατι ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται...

 

Υ.Γ το κινητο ειναι του κουτιου αγορασμενο τον Νοεμβριο του 11 και ολα πανω του ειναι απ τη μανα του! Δεν εχει αλλαχθει κατι.

Μαγκες βοηθεια...:Ρ

 

Μηπως εχεις βαλει καποιο anti virus και κανει real time scan κοινως στραγγιζει την μπαταρια σου χωρις λογο??

 

Sent from my GS2 with Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα θα ηθελα ωα ρωτησω κατι κ συγνωμη αν το εχετε ξανα αναφερει παω στην καταναλωση μπαταριας κ βλεπω

1.λειτουρ. συστημα ANDROID 28%

2.Φωνητηκες κλησεις 23%

3.οθονη 21%

 

υπαρχει κατι που ειναι λαθος????

ετσι θα επρεπε ωα ειναι η καταταξη ευχαριστω κ παλη συγνωμη

κατα τα αλλα πολλη ευχαριστημενος η μπαταρια σαν χρηση απλου κινητου 3-4 μερες

σαν super phone χρηση 2 μερες

 

Εισαι μια χαρα φιλε μου..αν το χρησιμοποιουσες εντονως τοτε θα εβλεπες την οθονη πρωτη και με διαφορα στην καταναλωση..

 

Sent from my GS2 with Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε efthimi31 κοντευα να σκασω δηλ αναλογα την χρηση ο γαλαξιας το αλλαζει απο μονο του????

ελεγα μηπως κ καποια εφαρμογουλα βαζει το χερακι της γιατι σχεδον ολες οι εφαρμογες που εχω εγκαταστησει ειναι απο εταιριες 100% εμπιστες στον χωρο τους κ προτου την εγκαταστησω διαβαζω κ κριτικες

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις βαλει καποιο anti virus και κανει real time scan κοινως στραγγιζει την μπαταρια σου χωρις λογο??

 

Sent from my GS2 with Tapatalk

 

Ευθυμη εχω εγκαταστησει ενα antivirus, αλλα το εχω εδω και καιρο στο τηλεφωνο... Οταν κοιταξα στις πληροφοριες μπαταριας αυτο που μου εδειξε οτι καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια ειναι το λειτουργικο συστημα android με ποσοστο 42%, μετα η οθονη, οι χαρτες και το antivirus κοντα στο 9%...

Ειδα τωρα και το σχολιο του φιλου πιο πανω που λεει οτι του κραταει ευκολα 3 μερες και εχω τρελαθει! Εμενα δεν την βγαζει με κανονικη χρηση ουτε μιση μερα... Θελει πεταμα το μπ****:Ρ:Ρ

Edited by hliaskoul
Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη εχω εγκαταστησει ενα antivirus, αλλα το εχω εδω και καιρο στο τηλεφωνο... Οταν κοιταξα στις πληροφοριες μπαταριας αυτο που μου εδειξε οτι καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια ειναι το λειτουργικο συστημα android με ποσοστο 42%, μετα η οθονη, οι χαρτες και το antivirus κοντα στο 9%...

Ειδα τωρα και το σχολιο του φιλου πιο πανω που λεει οτι του κραταει ευκολα 3 μερες και εχω τρελαθει! Εμενα δεν την βγαζει με κανονικη χρηση ουτε μιση μερα... Θελει πεταμα το μπ****:Ρ:Ρ

 

Έχεις μήπως εγκαταστήσει καμιά εφαρμογή τώρα τελευταία??

Και κάτι ακόμα.. Δες στις Ρυθμίσεις- Τοποθεσία και ασφάλεια αν είναι ενεργοποιημένη η Χρήση Ασυρμάτων Δικτύων και αν ναι απενεργοποίησε την..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μήπως εγκαταστήσει καμιά εφαρμογή τώρα τελευταία??

Και κάτι ακόμα.. Δες στις Ρυθμίσεις- Τοποθεσία και ασφάλεια αν είναι ενεργοποιημένη η Χρήση Ασυρμάτων Δικτύων και αν ναι απενεργοποίησε την..

 

Η μονη που εβαλα ηταν το zynga poker! Το απενεργοποιησα και το ασυρματο δικτυο, αλλα ποση μπαταρια να τρωει αυτο; Αν γινω ρουτ υπαρχει πιθανοτητα να στρωσει με δυο τρεις εφαρμογες;

Link to comment
Share on other sites

Η μονη που εβαλα ηταν το zynga poker! Το απενεργοποιησα και το ασυρματο δικτυο, αλλα ποση μπαταρια να τρωει αυτο; Αν γινω ρουτ υπαρχει πιθανοτητα να στρωσει με δυο τρεις εφαρμογες;

 

Σε αυτό καλύτερα να μην απαντήσω εγώ μιας και είμαι με custom rom από τη δεύτερη μέρα :p

 

Το Ασύρματο Δίκτυο προσωπικά μου έτρωγε τη μπαταρία όμορφα, γρήγορα και αποτελεσματικά!

 

Δες πως θα πάει τώρα και ενημέρωσε μας..

 

Τις γνωστές συμβουλές περι χαμηλωμένης φωτεινότητας, κλειστού 3g, wifi, gps και άνοιγμα τους όποτε τα χρειαστείς φαντάζομαι οτι τα ξέρεις :)

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό καλύτερα να μην απαντήσω εγώ μιας και είμαι με custom rom από τη δεύτερη μέρα :p

 

Το Ασύρματο Δίκτυο προσωπικά μου έτρωγε τη μπαταρία όμορφα, γρήγορα και αποτελεσματικά!

 

Δες πως θα πάει τώρα και ενημέρωσε μας..

 

Τις γνωστές συμβουλές περι χαμηλωμένης φωτεινότητας, κλειστού 3g, wifi, gps και άνοιγμα τους όποτε τα χρειαστείς φαντάζομαι οτι τα ξέρεις :)

 

Τελικα ειχες δικιο:D Απο χθες που απενεργοποιησα το ασυρματο δικτυο η μπαταρια μετα απο 7 ωρες λειτουργιας ειναι στο 80%. Σαφως καλυτερα απο πριν... Στις πληροφοριες μπαταριες πανω στις εφαρμογες που εμφανιζουν ποση ενεργεια τρωει η καθε μια υπαρχει μια επιλογη, "επιβολη διακοπης". Βοηθαει σε τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε efthimi31 κοντευα να σκασω δηλ αναλογα την χρηση ο γαλαξιας το αλλαζει απο μονο του????

ελεγα μηπως κ καποια εφαρμογουλα βαζει το χερακι της γιατι σχεδον ολες οι εφαρμογες που εχω εγκαταστησει ειναι απο εταιριες 100% εμπιστες στον χωρο τους κ προτου την εγκαταστησω διαβαζω κ κριτικες

 

Ναι οι εφαρμογές μπορεί να είναι έμπιστες όπως λες αλλά αν στις ρυθμίσεις πχ το Facebook κάνει ανανέωση ανά 5λεπτο ή υπάρχει κάποιο antivirus και σκανάρει συνεχώς την συσκευή τότε η μπαταρία καταναλώνεται γοργά! Γενικά πρέπει να δεις ότι σε μακρές περιόδους μη χρήσης (όπως το βράδυ λόγου χάρη) δεν "ξυπνά" κάποια εφαρμογή την συσκευή. Αυτό το βλέπεις από την Χρήση Μπαταρίας από τις ρυθμίσεις... αν δεις screenshots από κάποια προηγούμενα posts χρηστών εδώ συμπίπτει απόλυτα η αφύπνιση συσκευής με την χρήση οθόνης.. επίσης μπορείς να έχεις κάποια μικρά διαστήματα αφύπνισης, πχ σε παίρνω εγώ τηλέφωνο μιλάμε 5 λεπτά αλλά η οθόνη μένει ανενεργή σωστά? άρα εκεί δικαιολογείται η αφύπνιση χωρίς να έχεις χρήση οθόνης..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή που αναφέρει που ακριβώς καταναλώνεται η μπαταρία, χωρίς να χρειάζεται root?

 

Are you tapatalking to me?

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Τα task killers τι ειναι και πως απενεργοποιουνται;;;

ΕΠισης αν απενεργοποιηθει η λειτουργια δικτυου δεδομενων αξοικονομειται ενεργεια;

Link to comment
Share on other sites

Τα task killers τι ειναι και πως απενεργοποιουνται;;;

ΕΠισης αν απενεργοποιηθει η λειτουργια δικτυου δεδομενων αξοικονομειται ενεργεια;

 

1. Είναι εφαρμογές που εγκαθιστάς εσύ και χρησιμοποιούνται για να μην αφήνουν άλλες εφαρμογές να τρέχουν.

2. Πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Χθες το βράδυ πήγα να φορτίσω το κινητό σβηστό γιατί μου έκλεισε από μπαταρία και μου έβγαλε το εικονίδιο της μπαταρίας με ένα θαυμαστικο. Φορούσα την Anker. Όταν έβαλα την γνήσια φορτισε κανονικά. Την Anker την φορτισα μετά στο δικό της φορτιστή κανονικά. Τι μπορεί να συμβαίνει και έβγαλε το θαυμαστικο ;Γνωρίζει κάποιος να μου πει;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειχες δικιο:D Απο χθες που απενεργοποιησα το ασυρματο δικτυο η μπαταρια μετα απο 7 ωρες λειτουργιας ειναι στο 80%. Σαφως καλυτερα απο πριν... Στις πληροφοριες μπαταριες πανω στις εφαρμογες που εμφανιζουν ποση ενεργεια τρωει η καθε μια υπαρχει μια επιλογη, "επιβολη διακοπης". Βοηθαει σε τιποτα;

 

Γενικά το να κλείνεις με το ζόρι τις εφαρμογές σου, είτε με επιβολή διακοπής είτε με κάποιο task killer, κάνει χειρότερα τα πράγματα για τη μπαταρία σου οπότε απόφυγε το..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Χθες το βράδυ πήγα να φορτίσω το κινητό σβηστό γιατί μου έκλεισε από μπαταρία και μου έβγαλε το εικονίδιο της μπαταρίας με ένα θαυμαστικο. Φορούσα την Anker. Όταν έβαλα την γνήσια φορτισε κανονικά. Την Anker την φορτισα μετά στο δικό της φορτιστή κανονικά. Τι μπορεί να συμβαίνει και έβγαλε το θαυμαστικο ;Γνωρίζει κάποιος να μου πει;

 

τιποτα δεν ειναι απλα σου βγαζει αυτο το εικονιδιο οταν η ενεργεια της μπαταριας ειναι πολυ χαμηλκα και δεν αρκει για να ανοιξει το τηλεφωνο...δεν ειναι θεμα της anker το κανει και η μαμα.

SAMSUNG GALAXY S II
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση μηπως ξερει καποιος βρε παιδια..ειχα εγκατεστημενο το sygic και παρατηρουσα οτι ξυπνουσε την συσκευη συνεχως το βραδυ με αποτελεσμα να χανω γυρω στο 8-10% σε 7 ωρες..το εβγαλα και ειμαι κομπλε απλα τωρα δεν εχω gps!! Εχει κανεις καμια ιδεα γιατι μου ετρωγε ετσι.μπαταρια? Ειχα ψαξει ρυθμισεις αρκετα αλλα ματαια.. Επισης ξερω οτι εφταιγε αυτο γιατι το εβλεπα στον καταλογο των εφαρμογων να εχει καταναλωσει αρκετα απο μπαταρια χωρις καν να το εχω τρεξει!!

 

Sent from my GS2 with Tapatalk

 

Edit: Πέρασα το iGo ξανά και είμαι πάλι σε επίπεδα κατανάλωσης χαμηλά...να ναι καλά ο Αχιλλέας!!

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας μια ερώτηση ήθελα να κάνω.... έχω πάρει samsung galaxy s2,

ερώτηση μ είναι, πόσες ώρες φορτωνη το κινητό κανονικά?

εγώ έχω βάλει και φόρτωνε για να φτάσει 100% πάνω από 5ώρες,μια βοήθεια θέλω σε αυτό, ευχαριστώ!

Κανονικά πόσες ώρες κάνει για να φορτώσει?

και αυτα που λεει εξοικ.ενεργ.συστηματοσ,και προσαρμοσμενη εξοικονομηση δουλεια κανουν οταν ειναι στην επιφανεια εργασια του κινιτου πανω αριστερα απο την μπαταρια που τα βγαζη?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...