Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει σαφής βελτίωση της κάμερας τουλάχιστον όσον αφορα το ροζ απο τις KJ2-3.

Προσωπικά δεν έχω πια πρόβλημα μ αυτο.

Κάνω σύγκριση πάντα με προηγούμενες φωτο στο ίδιο σημείο αλλα και με του iPhone.

Επίσης έχει μειωθεί αισθητά ο χρόνος απο φωτο σε φωτο.

Και μπορείς να κανεις focus στο σημείο που θέλεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

As the original post hinted, and I have confirmed by reading kernel source - this advice is applicable to most HTC Android devices, and other devices (such as the Galaxy Tab 10.1) that have "coulomb counter" type fuel gauges. These measure the current in/out of the battery periodically and sum it up - Slowly, their estimate of state of charge will "drift", which is why they occasionally need to be recalibrated.

 

Εδώ το παλικάρι λέει ότι το galaxy tab έχει άλλο IC από αυτό του s2 που ελέγχει τη μπαταρία και το οποίο του (tab) έχει coulomb counter.

Και τα coulomb counter τσιπάκια χρειάζονται calibration επειδή ντριφτάρουν.H παράγραφος αυτή είναι όλη λάθος γιατί:

1. Το galaxy tab ΕΧΕΙ το 17042!!! Χρειάζεται calibration το tab και όχι το s2, ενώ έχουν το ίδιο τσιπάκι;

2. Αν πας στη σελίδα της MAXIM και δεις τα datasheets της οικογένειας MAX170XX, θα δεις ότι μόνο το τελευταίο τσιπάκι ΜΑΧ17047 που είναι και η ναυαρχίδα της σειράς, γράφει "no calibration required" , το οποίο είναι το μοναδικό που μετράει με τον τρόπο coulomb!!!

Τα άλλα δεν είναι coulomb και πουθενά δε γράφουν ότι δε χρειάζονται calibration!

 

MAXIM DATASHEETS

 

Το 17042 δεν υπάρχει πουθενά στη σελίδα της Maxim για τον λόγο του ότι δεν είναι εμπορεύσιμο, αλλά ειδική παραγγελία για την samsung.Υπάρχουν μόνο τα 40,41,43,44,47.Το 42 είναι ουσιαστικά το 40 πάντως όπως λέει σωστά και ο entropy.

Όλα θα ήταν πιο εύκολα αν γινόταν φόρτιση full από 0, και αποφορτίζονταν με τον ίδιο ρυθμό μέχρι πάλι το 0.

Επειδή όμως αυτό είναι αδύνατον, γενικά η maxim χρησιμοποιεί έναν αλγόριθμο που τον ονομάζει modelgauge και χρησιμοποιεί δίαφορα προφίλ φορτίσεων/αποφορτίσεων και έχει μεγαλύτερη ακρίβεια.

Κανένας όμως αλγόριθμος δε μπορεί να αντικαταστήσει/υπολογίσει τις πραγματικές συνθήκες και έτσι στη διάρκεια του χρόνου χάνουν.

Γι αυτό έβγαλε και τον modelgauge3 που χρησιμοποιεί στο 47 και είναι coulomb για μεγαλύτερη ακρίβεια.

Και φυσικά θα ακολουθήσει ο 4, ο 5...Όλα βελτιώνονται.

Παλιότερα με τα απλά κινητά που δεν έκαναν και πολλά πράγματα , τα πράγματα ήταν πιο εύκολα.

Τώρα που μπορεί να το έχεις εσύ μιά ώρα στην αναμονή, μετά να κάνεις μια κλήση, μετά να παίξεις ένα παιχνίδι, να ανοίξεις το wifi, μετά για μισή ώρα gps ,να το βάλεις 10 λεπτά στο φορτιστή κ.λ.π. Μπορεί νομίζεις να τα βάλεις όλα αυτά σε έναν αλγόριθμο;

Κάνει συνέχεια υπολογισμούς το τσιπάκι και αυτά τα αποθηκεύει στα battery stats.

Το να σβήσεις τα battery stats είναι το calibration.

Αν δε χρειαζόταν ποτέ calibration , δε θα χρειαζόταν ποτέ να τα σβήσεις τα stats.

Είναι σαν τη ζυγαριά που μετά από λίγο καιρό χάνει και της κάνεις calibration βάζοντας της το 0, για να μη σου προσθέτει βάρος. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς αν μπορεί να βγει από το status bar το εικονίδιο της μπαταρίας? Ρωτώ γιατί έχω το εικονίδιο με το ποσοστό και δεν θέλω να έχω και το προεγκατεστημένο εικονίδιο. Το κινητό είναι rooted και φορά την μαμίσια Rom...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παιδιά ξέρει κανείς αν μπορεί να βγει από το status bar το εικονίδιο της μπαταρίας? Ρωτώ γιατί έχω το εικονίδιο με το ποσοστό και δεν θέλω να έχω και το προεγκατεστημένο εικονίδιο. Το κινητό είναι rooted και φορά την μαμίσια Rom...

 

Με απλό τρόπο δεν βγαίνει, θα χρειαστεί να περάσεις κάποιο modded theme.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με απλό τρόπο δεν βγαίνει, θα χρειαστεί να περάσεις κάποιο modded theme.

 

Ευχαριστώ πολύ..δεν βγαίνει αλλιώς δλδ κρίμα..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς αν μπορεί να βγει από το status bar το εικονίδιο της μπαταρίας? Ρωτώ γιατί έχω το εικονίδιο με το ποσοστό και δεν θέλω να έχω και το προεγκατεστημένο εικονίδιο. Το κινητό είναι rooted και φορά την μαμίσια Rom...

 

γιατι δεν κανεις το αναποδο??να βγαλεις το προγραμμα που σε δειχει το ποσοστο μπαταριας και να βαλεις στο προεγκατεστημενο ενα θεμα που δειχνει ποσοστο μπαταριας!και υπαρχουν απειρα να επιλεξεις ως προς τα γουστα σου...

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κανεις το αναποδο??να βγαλεις το προγραμμα που σε δειχει το ποσοστο μπαταριας και να βαλεις στο προεγκατεστημενο ενα θεμα που δειχνει ποσοστο μπαταριας!και υπαρχουν απειρα να επιλεξεις ως προς τα γουστα σου...

 

ναι όντως κι αυτό είναι πρακτικό και εύκολο να το κάνω... απλά έχω φτιάξει κι έχω στήσει το κινητό μου ως προς το θέμα και τώρα ξέρεις λιγάκι προσπαθώ να το αποφύγω... θέματα που βρίσκω??

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως κι αυτό είναι πρακτικό και εύκολο να το κάνω... απλά έχω φτιάξει κι έχω στήσει το κινητό μου ως προς το θέμα και τώρα ξέρεις λιγάκι προσπαθώ να το αποφύγω... θέματα που βρίσκω??

 

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1059

 

κοιτας τι εκδοση εχεις για παραδειγμα xxki4,xxkj3,xwkk2/5 και αναλογα την συμβατοτητα που εχει το θεμα με το δικο σου firmware το φλασαρεις ;)

 

edit,θελει να το ψαξεις λιγακι και να το μελετησεις..εκτος αν γνωριζεις απο αυτα :)

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

ναι όντως κι αυτό είναι πρακτικό και εύκολο να το κάνω... απλά έχω φτιάξει κι έχω στήσει το κινητό μου ως προς το θέμα και τώρα ξέρεις λιγάκι προσπαθώ να το αποφύγω... θέματα που βρίσκω??

 

Αν βρεις καποιο συγκεκριμενο εικονιδιο μπαταριας κ θες να αλλαξεις μονο αυτο στειλε μου pm με το framework-res.apk (system/framework/) k μια φωτο με το icon που θες.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις καποιο συγκεκριμενο εικονιδιο μπαταριας κ θες να αλλαξεις μονο αυτο στειλε μου pm με το framework-res.apk (system/framework/) k μια φωτο με το icon που θες.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

α υπέροχα σ' ευχαριστώ πολύ!! σου έχω στείλει pm γιατί προφανώς αγνοώ κάποια πραγματάκια...!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Tο κιν το εχω καπου στις 10 μερες. Ξεκινησα με 4-5 κυκλους πληρους αποφορτισης-φορτισης και ολα ηταν μια χαρα. Με wifi/3g skype, viber συνεχεια και αρκετη χρηση εβγαζε τουλαχιστον 30 ωρες. Εκανα αναβαθμιση (ειχε 2.3.3) μεσω kies σε 2.3.5. Συνεχισε καλα. Οταν σταματησα να αποφορτιζω ειδα δραματικη μειωση της δειαρκειας μπαταριας. Αφαιρει 5%/ωρα με τα παντα κλειστα! Και φαινεται οτι παιρνει πολυ το skype και το antivirus (το skype log off). Ti γινεται?

 

ΥΓ. Να πω οτι η μονη εφαρμογη που προσθεσα αυτες τις μερες ηταν το whatsupp

Edited by stayros_apiastos
Link to comment
Share on other sites

Tο κιν το εχω καπου στις 10 μερες. Ξεκινησα με 4-5 κυκλους πληρους αποφορτισης-φορτισης και ολα ηταν μια χαρα. Με wifi/3g skype, viber συνεχεια και αρκετη χρηση εβγαζε τουλαχιστον 30 ωρες. Εκανα αναβαθμιση (ειχε 2.3.3) μεσω kies σε 2.3.5. Συνεχισε καλα. Οταν σταματησα να αποφορτιζω ειδα δραματικη μειωση της δειαρκειας μπαταριας. Αφαιρει 5%/ωρα με τα παντα κλειστα! Και φαινεται οτι παιρνει πολυ το skype και το antivirus (το skype log off). Ti γινεται?

 

Το antivirus τι το θες;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται?

 

όχι δεν χρειάζεται αν δεν βάζεις ότι εφαρμογή βρίσκεις μπροστά σου στο μαρκετ... και πέταξε το Skype τρέχει συνέχεια το Service του και σου τρώει μπαταρία. Βάλε κάποιο εναλλακτικό ή την μονταρισμένη έκδοση του skype από το xda.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν χρειάζεται αν δεν βάζεις ότι εφαρμογή βρίσκεις μπροστά σου στο μαρκετ... και πέταξε το Skype τρέχει συνέχεια το Service του και σου τρώει μπαταρία. Βάλε κάποιο εναλλακτικό ή την μονταρισμένη έκδοση του skype από το xda.

Οκ αν και αυτα τα ειχα απο την αρχη και δεν ειχα προβλημα. Η μονη διαφορα ειναι το whatsupp (που δεν το βλεπω να καταναλωνει) και ο τροπος φορτισης (δεν αφηνω να αποφορτισει πλεον πληρως, εδω διαβασα οτι ειναι καλυτερο και για την μπαταρια αυτο).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν χρειαζεται?

 

Μέχρι τώρα δεν έχουν αναφερθεί λόγοι για εγκατάσταση τέτοιου προγράμματος. Το μόνο που θα κερδίσεις είναι να "βαρύνεις" τη λειτουργία της συσκευής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα δεν έχουν αναφερθεί λόγοι για εγκατάσταση τέτοιου προγράμματος. Το μόνο που θα κερδίσεις είναι να "βαρύνεις" τη λειτουργία της συσκευής σου.

Να στε καλα! Το βγαλα, αν και δεν δικαιολογει την μεγαλη μεταβολη της μπαταριας. Υπαρχει περιπτωση να επηρρεαζει η θηκη (case mate σκληρη) με καποιον τροπο (πχ λογω αυξημενης θερμοκρασιας η καπως αλλιως)? Στον πρωτο γαλαξια που ειχα εβλεπα διαφορες? Και τωρα (μαλλον συμπτωση) η μπαταρια χειροτερεψε απο την ημερα που εβαλα τη θηκη.

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα! Το βγαλα, αν και δεν δικαιολογει την μεγαλη μεταβολη της μπαταριας. Υπαρχει περιπτωση να επηρρεαζει η θηκη (case mate σκληρη) με καποιον τροπο (πχ λογω αυξημενης θερμοκρασιας η καπως αλλιως)? Στον πρωτο γαλαξια που ειχα εβλεπα διαφορες? Και τωρα (μαλλον συμπτωση) η μπαταρια χειροτερεψε απο την ημερα που εβαλα τη θηκη.

 

Οχι τυχαίο εντελώς...:p Δες ποια εφαρμογή σου τρώει Cpu (Betterbatterystats, android assistant) και εάν η cpu σου πέφτει σε deep sleep! (cpu spy)

Link to comment
Share on other sites

Οχι τυχαίο εντελώς...:p Δες ποια εφαρμογή σου τρώει Cpu (Betterbatterystats, android assistant) και εάν η cpu σου πέφτει σε deep sleep! (cpu spy)
Πως βλεπουμε αν πεφτει σε deep sleep με την εφαρμογη;Εχει καποια στατιστικα;
Link to comment
Share on other sites

Πως βλεπουμε αν πεφτει σε deep sleep με την εφαρμογη;Εχει καποια στατιστικα;

 

Ναι σου έγραψα, βάζεις το cpu spy και θα καταλάβεις είναι πολύ εύκολο, σου δείχνει ποσοστιαία πόσο δούλεψε η cpu σου σε κάθε συχνότητα και πόσο (και εάν) πέφτει σε deep sleep

Link to comment
Share on other sites

Εν συντομία, ναι! :D

 

Καποτε οταν ακομα δεν υπηρχαν smartphone το να εχεισ cosmote σημαινε λιγοτερη αυτονομια μιας και χρησημοποιουσαι αλλη συχνοτητα (δεν ξερω αν ισχυει ) αυτο που ξερω οτι ισχθει ειναι οτι οταν δεν πιανει καλα ενα κινητο εκπεμπει περισοτερο για αποκατασταση σηματος οποτε ρωει και περισοτερη μπαταρια (και αυτο το εχω δει και σε εμενα και σε ενα φιλο τωρα τελαιυταια που εχουν πεσει τα μπαρακια του σηματος

Link to comment
Share on other sites

Καποτε οταν ακομα δεν υπηρχαν smartphone το να εχεισ cosmote σημαινε λιγοτερη αυτονομια μιας και χρησημοποιουσαι αλλη συχνοτητα (δεν ξερω αν ισχυει ) αυτο που ξερω οτι ισχθει ειναι οτι οταν δεν πιανει καλα ενα κινητο εκπεμπει περισοτερο για αποκατασταση σηματος οποτε ρωει και περισοτερη μπαταρια (και αυτο το εχω δει και σε εμενα και σε ενα φιλο τωρα τελαιυταια που εχουν πεσει τα μπαρακια του σηματος

 

Ναι ισχύει αυτό που λες, ειδικά εκεί που δεν έχει καλό σήμα και προσπαθεί συνέχεια να αλλάζει δίκτυα (από 2G σε 3G και το αντίστροφο) εκεί είναι που ρουφάει! Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στον οδηγό της υπογραφής μου για να δεις πιθανούς λόγους battery drain, γράφτηκε για το SGS αλλά κατά 90% ισχύουν και για το SGSII (όπως και για τα περισσότερα android κινητά).

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

Με stock 2.3.4 και root με DooMLoRd's και παγωμα με titanium χαρτες,facebook,yahoo finance τιποτα αλλο, εχω δουλεψει wifi αρκετα για σερφαρισμα αρκετες κλησεις μηνυματα και πλοηγηση νομιζω ειναι πολυ καλα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...