Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι ειναι καλυτερο για την μπαταρια??να αδειαζει τελειως η πριν κλεισει να βαζω το κινητο για φορτιση??

επισης διαβαζω οτι αρκετοι το βραδυ το βαζετε σε flight mode τρωει λιγοτερη μπαταρια απ οτι να το εχεις κλειστο η οχι?(η λογικη μου λεει οτι αν το κλεινεις τρωει λιγοτερη,εγω προσωπικα το κλεινω,αν και δεν ξερω αν δουλευει το ξυπνητηρι οταν ειναι κλειστο το τκινητο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό με την μπαταρία δεν μπορώ να το καταλάβω. Προχθές που το άφησα το βράδυ, standby σε airplane mode χάλασε γύρω στο 4-5% μπαταρία. Χθες με τις ίδιες υπηρεσίες αλλά σε setcpu mode Performance αντί για Conservative ξόδεψε 0%, δεν έχασε καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πριν 10 μέρες τελικά πήρα τον γαλαξία μου και εγω....

και φυσικά ειμαι κατενθουσιασμένος .

γρήγορο κινητό τεράστια οθόνη .... android μια χαρά ( ΑΠΟ OMNIA II με windows 6,5 προέρχομαι....οπότε καταλαβαίνετε χαρά)

 

όλα καλά .... πλήρης φόρτιση ... 4 μέρες μετά (ναι παρόλο που το χάζευα συνέχεια άντεξε τόσο...) πλήρης αποφόρτιση (το κινητό έσβησε )

και ξανα ....πλήρης φόρτιση .....πλήρης αποφόρτιση .... οπότε λέω...έστρωσε και η μπαταρια...

 

την 3η ή την 4η φορά που φόρτισε όμως το κινητό , κράτησε 2 μέρες...... ανησύχησα αλλά οχι πολύ καθώς πήγα οδικώς ταξίδι και το χρησιμοποιούσα για να σερφαρω ....οπότε λέω το 3g φταίει ...

 

5η φόρτιση και μετά .... το κινητό ίσα ίσα βγάζει την μέρα.... :cry:

 

δεν έχω βάλει καμιά εικόνα , καμιά εφαρμογή που να δικαιολογεί αυτh την πτώση (ίσα ισα τις 2 πρώτες μέρες χρησιμοποιούσα αρκετά το skype )

τις 2 τελευταίες μέρες τρέχει συνέχεια σε εξοικονόμηση ενέργειας αλλά μάταια ...καμία βελτίωση .

στην ανάλυση της κατανάλωσης (από τις ρυθμίσεις ) 14ω 48λ 26δ λειτ. με μπαταρια (βγήκε στις 10 το πρωί απο την πρίζα και τώρα είναι 30%)

42% φωνητικές κλήσεις

14% σύστημα android

13% κλήση

13% σε αναμονή

11% οθόνη

8% τηλέφωνο σε κατάσταση ...

 

καμιά ιδέα πριν το πάω στην samsung και δεν ξέρω και εγώ πόσο θα μου το κρατήσουν .... :cry:

 

το κινητο ειναι οπως το πηρα (δεν εγινε root)

2.3.3

kernel 2.6.35.7-I9100XWKF3-CL276555 root@DELL101#2

Edited by manos_ir
Link to comment
Share on other sites

42% φωνητικές κλήσεις

14% σύστημα android

13% κλήση

13% σε αναμονή

11% οθόνη

8% τηλέφωνο σε κατάσταση ...

 

Δεν ξέρω τι χρήση του κάνεις, αλλά 11% οθόνη δεν είναι φυσιολογικό. Συνήθως η οθόνη είναι πάντα η νρ1 λειτουργία του κινητού που στο θέμα κατανάλωσης.

 

Δοκίμασε να αναβαθμιστείς μέσω KIES και δες αν συνεχίζεται το πρόβλημα. Επίσης χρησιμοποιείς task killer, root έχεις;

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Με την κατανάλωση των κλήσεων στο 42% κι αφού όπως λέει ο φίλος το κινητό βγάζει μία μέρα, σημαίνει μίλαγε 12 ώρες!!!

Ακόμη κι αν αφαιρέσουμε τις 8 που υποθετικά κανείς κοιμάται και περισσεύουν 16 άρα το 42% είναι περίπου 7 ώρες ομιλία.

Ε πόσο να αντέξει δηλαδή περισσότερο; (και υπάρχει κι ακόμη 13% κλήση - τι να είναι αυτό; )

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι χρήση του κάνεις, αλλά 11% οθόνη δεν είναι φυσιολογικό.

 

λέμε οτι έχω σταθερά στην εξοικονόμηση ενέργειας....στα 2 sec κλείνει ....

 

χθες ήταν 30% η οθόνη

 

 

μίλησα 38λ !

 

root ειπαμε οχι .

οπως ηταν το κινητο την πρωτη μερα....ειναι και σημερα !

Link to comment
Share on other sites

αν όντως μίλησες 38 λεπτά, τότε κάτι συμβαίνει...

βρες μπας και είχες κλήση στην αναμονή χωρίς να το καταλάβεις; ξέρω γω... τι αλλο να υποθέσω;;;

 

για πάτησε το 42% φωνητικές κλήσεις και πες μας αν οντως γράφει 38λεπτα

Link to comment
Share on other sites

 

για πάτησε το 42% φωνητικές κλήσεις και πες μας αν οντως γράφει 38λεπτα

 

από εκεί το είδα !

 

μόλις άνοιξα το kies και έβγαλε αναβάθμιση.... για να δουμε !

Edited by manos_ir
Link to comment
Share on other sites

το κινητό θέλει βάψιμο μπλε....και στην θάλασσα....

η επικοινωνία του με το kies ειναι τραγική .... αποσυνδέετε συνέχεια !

πριν μου έβγαλε (μεσα στο kies) οτι η μπαταρια έχει χαμηλή στάθμη και θέλει φόρτιση (33% μπαταρια) !

Link to comment
Share on other sites

Τι εφαρμογές του χεις βάλει;

 

Ξεκινά σιγά σιγά να τις κάνεις απεγκατάσταση μέχρι να δεις τι γίνεται και αν κάποια είναι υπεύθυνη. Είναι πιθανό να έχεις κάνει κάτι λάθος εσύ στις ρυθμίσεις κάποιων εφαρμογών. Ξεκίνα από το Skype.

 

Αν τις βγάλεις όλες και δε δεις διαφορά τότε κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Κρατάς μπακαπ μόνο επαφές, ημερολόγιο κλπ, όχι εφαρμογές.

 

Αν πάλι δε δεις διαφορά, έτσι όπως είσαι με το τηλέφωνο μαμά στην ουσία απείραχτο, πρέπει να βρεις και να δανειστείς μια μπαταρία κάποιου γνωστού και να τη δοκιμάσεις στη συσκευή σου. Αν δεις ότι φτιάχνει και η αυτονομία επανέρχεται στο φυσιολογικό τότε αλλάζεις μπαταρία. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις κι ένα battery calibration αλλά αυτό θέλει ρουτ και μετά jig κλπ οπότε θα ταλαιπωρηθείς. Κι επειδή αν έχεις φτάσει μέχρι εδώ και δεν έχεις δει διαφορά τα πράγματα είναι αρκετά σοβαρά, πρέπει να ετοιμάζεσαι για το επόμενο βήμα οπότε δεν πρέπει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία της ταλαιπωρίας...

 

Και το επόμενο βήμα, αν δε φτιάξει με τίποτα από τα παραπάνω, είναι ότι το πας στο service... Και αν έχεις φτάσει μέχρι εδώ και αν περιγράψεις όλη αυτή την ιστορία στο service, να ξέρεις ότι και αυτοί θα απορήσουν το ίδιο με σένα για το τι συμβαίνει...

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

πως κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ?

το έψαξα στις ρυθμίσεις και δεν το βρήκα !

 

Ρυθμίσεις, απόρρητο, επαναφορά εργοστασιακών.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

:mad: τα νευρα μου .........

για να επανελθει (επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων) μου ζηταει ενα κωδικο για το samsung account

το οποιο το εμφανιζει της μορφης ''καποιος@hotmail.gr'' κανενα απο τα παςς που βαζω συνηθως δεν κανει ... ανοιγω το συγκεκριμενο λογαριασμο μαιλ ... δεν βρισκω μαιλ απο καμια samsung ... μπαινω στο σιτε της samsung να κανω καμια ευρεση κωδικου.... δεν βρισκει κανενα μαιλ αυτης της μορφης παρα μονο ενα ''καποιος@gmail.com'' ....

επιστρεφω στο κινητο , διαγραφω το samsung acc ... παω να κανω παλι επαναφορα εργοστασιακων ..... ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ...

παω να προσθεσω παλι στους λογαριασμους samsung acc .... μου βγαζει αμεσως το καποιος@hotmail.gr αμεσως..... και χωρις να μπορω να επεξεργαστω κατι ....

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΥΤΕ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ......

 

απο το site της samsung :

Password Request

 

If you've forgotten your password, please enter your e-mail address below and click the SUBMIT button.

We will e-mail you a link to update your password.

 

E-mail address is incorrect.

e-mail address: καποιος@hotmail.gr

 

και με το μαιλ καποιος@gmail.com μπαινω κανονικα στο site της samsung ! ! ! !

Edited by manos_ir
Link to comment
Share on other sites

γιατί δε το πας στο σερβις;

 

θελω πρωτα μια επαναφορα , για να σιγουρευτω .... και επειδη ερχεται σ/κ ... δεν θα κανουν τπτ , οποτε το καθηστερω για απο εβδομαδα .

 

απενεργοποιησα την ειδοποιηση σε περιπτωση που μπει αλλη sim ... και καταφερα και εκανα επαναφορα.... για να δουμε !

100% φορτιση αυτη τη στιγμη !

Link to comment
Share on other sites

το κινητό μετά την επαναφορά , έγινε όπως στην αρχή !

 

χωρίς να έχω περάσει καμια παράξενη εφαρμογή !

 

υπάρχει πρόγραμμα που να καταγράφει ποιες εφαρμογές τρώνε μπαταρία ?

 

σε un-rooted κινητο !

Link to comment
Share on other sites

Ένα tip που βελτιώνει την αυτονομία.

Αφήστε να φορτίσει κανονικά η συσκευη. Μόλις λάβετε ειδοποίηση ότι ολοκληρώθηκε η φόρτιση, βγάλτε το και αφήστε το να πέσει 1%.

μετα ξαναβαλτε το για λίγο μέχρι να πιάσει τα 100.

Θα δείτε μετα απ αυτο ότι θα δουλεύετε για ώρα και δεν θα πέφτει κάτω απο το 100%.

Προφανώς στην πρώτη φόρτιση μπορει να δείχνει 100% αλλα δεν το έχει πιάσει πραγματικά Γι αυτο πέφτει γρήγορα στο 75-97%.

 

Το έχω διαβάσει σε οδηγο με tips για iPhone και το δοκίμασα στο SGS 2 αρκετές φορές.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά αυτό κάνει δουλεια ή είναι εικονικό;

 

Προφανώς φροντίζει να ολοκληρωθεί η φόρτιση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ρίξε μία ματιά στις πληροφορίες μπαταρίας, μήπως το τηλέφωνο ανοίγει μόνο του για συγχρονισμό. Αν ναι, απενεργοποίησε τον!
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

όπως στην αρχή, δηλαδή όλα κάλα;

 

ολα μια χαρα.... σαν τις πρωτες μερες.

 

δεν ξερω τι εφταιγε !

 

δεν υπαρχει καποιο προγραμμα να ελεγχει τις καταναλώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

ολα μια χαρα.... σαν τις πρωτες μερες.

 

δεν ξερω τι εφταιγε !

 

δεν υπαρχει καποιο προγραμμα να ελεγχει τις καταναλώσεις ?

 

Υπαρχουν καποιες εφαρμογες που ειναι κακογραμμενες με αποτελεσμα να μην αφηνουν το κινητο να πεσει σε deep sleep οσο ειναι κλειστο. Καλο θα ειναι να προσεχουμε πολυ τι κατεβαζουμε απο το μαρκετ.

 

Οσο για το battery calibration που αναφερουν παραπανω ο πιο σωστος τροπος ειναι να αφησεις το κινητο ανοιχτο να φορτιστει πληρως μετα να το κλεισεις με τον φορτιστη πανω (θα δειτε οτι δεν θα σας βγαλει οτι ειναι στο 100% η μπαταρια) και μολις φτασει στο 100% καντε ''wipe battery stats'' μεσω cwm (ολα αυτα για battery calibration προυποθετουν root). Αυτο το κανουμε διοτι μετα απο πολυ καιρο χρησης του κινητου (ή οταν αλλαζουμε συνεχεια rom) η συσκευη αδυνατει να μας δωσει το ακριβες ποσοστο της μπαταριας μας.

 

Οσο για προγραμμα καταναλωσης μπαταριας δες το battery monitor widget.

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα το expiria mini και η μπαταρια του μετα βιας κρατουσε μια μερα....

Τωρα ειμαι ετοιμος να παρω το SGS2 αλλα ακουω οτι και σε αυτο στη καλυτερη κραταει 2-3 μερες....

Λιγο απογοητευτικο μου φεντε για ενα τετοιο κινητο να κραταει η μπαταρια του τοσο λιγο....

Θα πω και κατι αλλο χωρις να φαινομαι γραφικος και δεν το κανω για συγκριση οπως γινεται συνιθως , ενας φιλος μου εχει το

iphone 3gs και το εχω προσεξει και ο ιδιος οτι η μπαταρια του με μετρια χρειση κραταει κατι παραπανω απο μια βδομαδα.

Αν ειχα την επιλογη απο iphone 3gs - iphone 4 - SGS2 προτημο το SGS2 αλλα η μπαταρια με προβληματιζει λιγο....

Γνωριζει καποιος κατι οσον αφορα αυτο το θεμα ? Νομιζω πως για πολους το θεμα μπαταρια ειναι απο τα βασικα κριτηρια που κοιτανε σε ενα κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...