Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έλεος σήμερα μέσα σε 2 ώρες μόνο κάνοντας chatting με το κινητό έχασα 20% της μπαταρίας. και δεν έκανα 2 ώρες τσάττινγκ(whatsapp)!
Ναι αυτο παρατηρω και εγω....ακομα δεν εχω στρωσει την μπαταρια αλλα με νορμαλ χρηση κυριως σαν συμβατικο τηλ μπορει να βγαλει γυρω στις 2 ημερες....αλλα οταν ανοιγω το wifi για browsing etc εκει γινεται πανηγυρι.....τετοιο ρουφηγμα εχω να δω απο τοτε που ειχα το htc desire.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μετα απο 3-4 πληρεις φορτισεις αρχιζει να στρωνει σιγα σιγα..

ειμαι με φωτεινοτητα στο αυτοματο (αλλαζει συνεχεια ακομα και αν το κινητο ειναι ακινητο.. μαλλον bug), συνεχεια συνδεση στο wifi, gsm μονο, bluetooth κλειστο, setcpu στο on demand και screen off profile (200-500MHz).. browsing κανα 2ωρο, μουσικη 1 ωρα, κλησεις καπου στα 30 λεπτα την ημερα, λιγα μηνυματα και πολυ τακτικο σκαλισμα στο τηλεφωνο και μου βγαζει μια ημερα ανετα..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ειμαι με φωτεινοτητα στο αυτοματο (αλλαζει συνεχεια ακομα και αν το κινητο ειναι ακινητο.. μαλλον bug),

 

Με ποια ROM είσαι;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 3-4 πληρεις φορτισεις αρχιζει να στρωνει σιγα σιγα..

ειμαι με φωτεινοτητα στο αυτοματο (αλλαζει συνεχεια ακομα και αν το κινητο ειναι ακινητο.. μαλλον bug), συνεχεια συνδεση στο wifi, gsm μονο, bluetooth κλειστο, setcpu στο on demand και screen off profile (200-500MHz).. browsing κανα 2ωρο, μουσικη 1 ωρα, κλησεις καπου στα 30 λεπτα την ημερα, λιγα μηνυματα και πολυ τακτικο σκαλισμα στο τηλεφωνο και μου βγαζει μια ημερα ανετα..

 

2 ερωτήτσεις:

 

1:) SETCPU ? τι είναι αυτό?

2:) screen off profile?

 

τέλος δεν έχει data ανοικτό?

 

προς MODERATOR θέλω να κάνω τροποποίηση το πρώτο μύνημα μου για να βάλω όλες τις πληροφορίες..

 

Προς υπολοίπους:

 

Πώς μπορώ να δω ποιές εφαρμογές τρέχουν αυτόματα και ρουφάνε/στέλουν δεδομένα? Είδα μεγάλη διαφορά μόλις έκελισα το data!

Edited by Zanat0s
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήτσεις:

 

1:) SETCPU ? τι είναι αυτό?

2:) screen off profile?

 

τέλος δεν έχει data ανοικτό?

 

προς MODERATOR θέλω να κάνω τροποποίηση το πρώτο μύνημα μου για να βάλω όλες τις πληροφορίες..

 

Προς υπολοίπους:

 

Πώς μπορώ να δω ποιές εφαρμογές τρέχουν αυτόματα και ρουφάνε/στέλουν δεδομένα? Είδα μεγάλη διαφορά μόλις έκελισα το data!

 

για να μπει το setcpu πρεπει να εισαι rooted ενω την εφαρμογη τη βρισκεις στο μαρκετ..

απο εκει μπορεις να ρυθμισεις σε τι συχνοτητες θα δουλευει η cpu (πχ εδω παιζει μεταξυ 200MHz-1.2GHz) επισης ποσο ευκολα θα "ανεβαζει στροφες" ο επεξεργαστης..

 

το screen off profile ειναι ενα απο τα πολλα που μπορεις να βαλεις.. ετσι οταν κλεινει η οθονη η cpu παιζει σε μενα μεταξυ 200-500MHz και δεν ανεβαινει παραπανω..

 

ολα αυτα εχουν σκοπο να κοψουν λιγο τα γκαζια (οταν δεν τα χρειαζεσαι) του κινητου για να μειωθει η καταναλωση ενεργειας και κατ επεκταση η αυτονομια της συσκευης..

 

τελος το data το ανοιγω μονο οταν το χρειαζομαι και δεν εχω wifi..

 

Tapatalked from my GT-I9100

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να ρωτησω κατι για μια εφαρμογη...ξερω οτι δεν ειναι το καταλληλο μερος αλλα θελω την γνωμη οσων την δοκιμασανε

στο s2...η εγαρμογη ειναι η SystemPanel App / Task Manager....και θελω να μαθω αν τρεχει συνεχεια στο backround και αν καταναλωνει

μπαταρια....

Edited by saliez

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να ρωτησω κατι για μια εφαρμογη...ξερω οτι δεν ειναι το καταλληλο μερος αλλα θελω την γνωμη οσων την δοκιμασανε

στο s2...η εγαρμογη ειναι η SystemPanel App / Task Manager....και θελω να μαθω αν τρεχει συνεχεια στο backround και αν καταναλωνει

μπαταρια....

Φυσικά και καταναλώνει μπαταρία, αλλά αυτό που καταναλώνουν είναι αμελητέο σε σχέση με άλλες εφαρμογές και παιχνίδια πχ.

Τις υπόλοιπες ερωτήσεις θα τις κάνεις στο Android. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

σημερα ενω δεν εχω ανοιξει τους χαρτες βλεπω οτι εχει καταναλωσει το 15% της μπαταριας μου

ξερει κανεις γιατι γινετε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω τις εντυπωσεις μου μετα απο μια εβδομαδα με το sgs2....

 

Σίγουρα καμια σχέση με το S1 σε στήσιμο. αυτη τη φορα εκαναν καλη δουλεια οι κορεατες. Η οθονη η κορυφαία της αγοράς, το ακουστικο και και το ηχειο πολυ δυνατα. Σε μαγαζι με τεζα μουσικη και ακούς. Θέμα με την εμβέλεια του wifi να είμαι ειλικρινής δεν παρατήρησα σε σύγκριση με το HD2 τουλάχιστον. Η κάμερα ισαξια αν όχι καλύτερη του iphone4 (του Ν8 παιδιά δεν έχω δει για να συγκρίνω) αν και η ροζ σκια εξακολουθεί να υπάρχει σε πολυ συγκεκριμένες συνθήκες, γι' αυτους που ψαχνουν γωνια στο ταληρο (ενας φιλος εγραψε οτι υπάρχει και στο iphone4 η ροζ σκια, ισχυει; ) και με αξιοπρεπέστατες λήψεις στο σκοτάδι. με επεξεργαστή και ραμ δεν ασχολούμαι γιατι το θεωρώ πλεονασμό (εκτος κι αν καποιος εχει σκοπό να κάνει πλοήγηση με 2-3 browsers και να παιζει 4 παιχνιδια ταυτοχρονα!). Η gpu είναι αρκετά ισχυρη αλλα με ξένισε το γεγονος οτι στα benchmarks βγαίνει χειρότερη απο αυτή του SGS1!!

 

Το ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα που για μια ακόμα φορά με έκανε να ξενερώσω, δεν είναι άλλο απο την ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ μια συσκευή που πρέπει να έχεις μαζί σου συνεχώς να μην μπορεί να βγάλει τουλάχιστον 15-16 ώρες με βαριά χρήση. Να βράσω το διπύρηνο άμα μου καταναλώνει τη μισή μπαταριά!! Να βράσω τα 1650 mAh οταν το HD2 κρατάει περισσότερο με τα 1230 mAh! Το μόνο που με κάνει αισιόδοξο είναι οτι αυτό επιδέχεται βελτίωσης όπως έγινε και με το πρώτο galaxy. Περιμένουμε λοιπόν....

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω τις εντυπωσεις μου μετα απο μια εβδομαδα με το sgs2....

 

Σίγουρα καμια σχέση με το S1 σε στήσιμο. αυτη τη φορα εκαναν καλη δουλεια οι κορεατες. Η οθονη η κορυφαία της αγοράς, το ακουστικο και και το ηχειο πολυ δυνατα. Σε μαγαζι με τεζα μουσικη και ακούς. Θέμα με την εμβέλεια του wifi να είμαι ειλικρινής δεν παρατήρησα σε σύγκριση με το HD2 τουλάχιστον. Η κάμερα ισαξια αν όχι καλύτερη του iphone4 (του Ν8 παιδιά δεν έχω δει για να συγκρίνω) αν και η ροζ σκια εξακολουθεί να υπάρχει σε πολυ συγκεκριμένες συνθήκες, γι' αυτους που ψαχνουν γωνια στο ταληρο (ενας φιλος εγραψε οτι υπάρχει και στο iphone4 η ροζ σκια, ισχυει; ) και με αξιοπρεπέστατες λήψεις στο σκοτάδι. με επεξεργαστή και ραμ δεν ασχολούμαι γιατι το θεωρώ πλεονασμό (εκτος κι αν καποιος εχει σκοπό να κάνει πλοήγηση με 2-3 browsers και να παιζει 4 παιχνιδια ταυτοχρονα!). Η gpu είναι αρκετά ισχυρη αλλα με ξένισε το γεγονος οτι στα benchmarks βγαίνει χειρότερη απο αυτή του SGS1!!

 

Το ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα που για μια ακόμα φορά με έκανε να ξενερώσω, δεν είναι άλλο απο την ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ μια συσκευή που πρέπει να έχεις μαζί σου συνεχώς να μην μπορεί να βγάλει τουλάχιστον 15-16 ώρες με βαριά χρήση. Να βράσω το διπύρηνο άμα μου καταναλώνει τη μισή μπαταριά!! Να βράσω τα 1650 mAh οταν το HD2 κρατάει περισσότερο με τα 1230 mAh! Το μόνο που με κάνει αισιόδοξο είναι οτι αυτό επιδέχεται βελτίωσης όπως έγινε και με το πρώτο galaxy. Περιμένουμε λοιπόν....

 

Θα συμφωνήσω σε όλα αλλά για τη μπαταρία δεν εχω την ίδια γνώμη. Είμαι στην πρώτη εβδομάδα χρήσης και ήδη βλέπω σημαντική βελτίωση. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη μπαταρία που εχω δει σε smartphone.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

αν η προηγούμενη συσκευή μου δεν ηταν το 3gs τοτε θα με ενοχλούσε πολυ η μπαταριά του s2....αλλα μετα το 3gs που με το ζόρι μου εβγαζε 12 ωρες χωρίς διπύρηνους κτλ κτλ τώρα το s2 με την ιδια χρήση μου βγάζει μιάμιση μέρα στο χαλαρό...οπότε ειμαι υπερ ικανοποιημένος :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

αν η προηγούμενη συσκευή μου δεν ηταν το 3gs τοτε θα με ενοχλούσε πολυ η μπαταριά του s2....αλλα μετα το 3gs που με το ζόρι μου εβγαζε 12 ωρες χωρίς διπύρηνους κτλ κτλ τώρα το s2 με την ιδια χρήση μου βγάζει μιάμιση μέρα στο χαλαρό...οπότε ειμαι υπερ ικανοποιημένος :)

 

Quoted for emphasis.

Και εγω εχω να πω τα καλυτερα για την μπαταρια (αν και υπαρχει ειδικο θεμα). Παρατηρω πως με την ιδια και περισσοτερη χρηση (λογω του οτι ειναι η αρχη), κραταει περιπου +30% (περιπου, δεν τα παω καλα με τα ποσοστα και ουτε αυτα με μενα) απο το Galaxy S που ειχα.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με την μπαταρια ειμαι απογοητευμενος, ναι μεν κραταει ελαφρος περισσοτερο απο το galaxy s1 αλλα εγω αναγκάστηκα και αγορασα αλλες δυο μπαταριες να τις εχω μαζι μου φορτισμενες. Με συνεχομενη χρηση, δηλαδη μονιμα ανοιχτη η οθονη και σερφαρισμα με 3G με το ζορι βγαζει λιγο πανω απο 3 ωρες!! Και το θεμα ειναι πως για να φορτισει μετα πρεπει να περιμενεις και γυρω στις 5 ωρες, φορτιζει πααααρα πολυ αργα και ειναι μεγαλο μειον αυτο. Εχω και το iphone 4 και οταν το βαζω για φορτιση μεσα σε μια ωρα ειναι πανω απο 85% η μπαταρια ηδη.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με την μπαταρια ειμαι απογοητευμενος, ναι μεν κραταει ελαφρος περισσοτερο απο το galaxy s1 αλλα εγω αναγκάστηκα και αγορασα αλλες δυο μπαταριες να τις εχω μαζι μου φορτισμενες. Με συνεχομενη χρηση, δηλαδη μονιμα ανοιχτη η οθονη και σερφαρισμα με 3G με το ζορι βγαζει λιγο πανω απο 3 ωρες!! Και το θεμα ειναι πως για να φορτισει μετα πρεπει να περιμενεις και γυρω στις 5 ωρες, φορτιζει πααααρα πολυ αργα και ειναι μεγαλο μειον αυτο. Εχω και το iphone 4 και οταν το βαζω για φορτιση μεσα σε μια ωρα ειναι πανω απο 85% η μπαταρια ηδη.

 

Αυτό είναι όντως ένα πρόβλημα που ξέχασα να αναφέρω αλλά το χειρότερο είναι άλλο. Με τελείως ξελιγωμενη την μπαταρία ο φορτιστης του ΑΔΥΝΑΤΕΙ να το κρατησει σε λειτουργία! Τραγικό έτσι;...

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με την μπαταρια ειμαι απογοητευμενος, ναι μεν κραταει ελαφρος περισσοτερο απο το galaxy s1 αλλα εγω αναγκάστηκα και αγορασα αλλες δυο μπαταριες να τις εχω μαζι μου φορτισμενες. Με συνεχομενη χρηση, δηλαδη μονιμα ανοιχτη η οθονη και σερφαρισμα με 3G με το ζορι βγαζει λιγο πανω απο 3 ωρες!! Και το θεμα ειναι πως για να φορτισει μετα πρεπει να περιμενεις και γυρω στις 5 ωρες, φορτιζει πααααρα πολυ αργα και ειναι μεγαλο μειον αυτο. Εχω και το iphone 4 και οταν το βαζω για φορτιση μεσα σε μια ωρα ειναι πανω απο 85% η μπαταρια ηδη.

 

Καλά 5 ώρες όχι αλλά 2,5 με 3 ώρες κάνει που και για εμένα είναι πολύ!

Και αυτό στην αρχή φορτίζει γρήγορα αλλά στο τέλος αργή όπως τα πιο πολλά κινητά.

Απ'ότι κατάλαβα είναι θέμα του φορτιστη ...

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο root, freeze των wifi sharing & yahoo stock finance, εγκτασταση setcpu και δημιουργια profile on screen.closed 200-500mhz η μπαταρια εχει φτιαξει αισθητα :

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο root, freeze των wifi sharing & yahoo stock finance, εγκτασταση setcpu και δημιουργια profile on screen.closed 200-500mhz η μπαταρια εχει φτιαξει αισθητα :

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

συμφωνο μαζι σου λοιπον οταν το πηρα το 1 προγραμα που μου εβαλε ενας φιλος ηταν καπιος τασκ κιλερ..... μου κρατουσε το κινητο μετα βιας 10 με 11 ωρες εχθες τον απενεργοποιησα το κινητο ειναι τωρα 13 ωρες με την μπαταρια και η μπαταρια ειναι στο 75 της 100!!! :D λοιπον προσοχη στο τι τρεχει στο κινητο σας!!! μια που ειμαι κ εγω απο αυτους που εκαναν παραπονα για την αυτονομια του!!!

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ακομα και θα το κλειναμε το 24ωρο.......

 

[ATTACH]20911[/ATTACH]

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ακομα και θα το κλειναμε το 24ωρο.......

 

[ATTACH]20911[/ATTACH]

 

Θα μου πεις λίγο σε παρακαλώ τις πληροφορίες θερμοκρασίας και τις μπαταρίας που έχεις πάνω στην μπάρα.Όπως και το engrhromo σήμα τις λήψης σήματος από pies εφαρμογές τα έχεις?please γιατί ψάχνω πολυ καιρό κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Τις βγαζω τις 2 μερες??

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το android os σου τρωει πολυ μπαταρια.μαλλον ειναι το γνωστο bug της 2.3.3.κανε ενα restart και μετα πιστευω οτι μπορει να βγαλεις και δυομισι μερες
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το android os σου τρωει πολυ μπαταρια.μαλλον ειναι το γνωστο bug της 2.3.3.κανε ενα restart και μετα πιστευω οτι μπορει να βγαλεις και δυομισι μερες

 

Εχω ξαναγραψει καπου οτι για να μην σας τρωει πολυ μπαταρια το android os καντε freeze την Ενημερωση λογισμικου με καποιο προγραμμα (Titanium, ή το πολυ καλο για αυτη την δουλεια AntTek App Manager)

Tο κακο αν κανετε freeze την Ενημερωση λογισμικου δεν δουλευει το SamsungDive κατι που το ανακαλυψα και εγω σημερα.........

 

 

Θα μου πεις λίγο σε παρακαλώ τις πληροφορίες θερμοκρασίας και τις μπαταρίας που έχεις πάνω στην μπάρα.Όπως και το engrhromo σήμα τις λήψης σήματος από pies εφαρμογές τα έχεις?please γιατί ψάχνω πολυ καιρό κάτι τέτοιο

 

Σου εστειλα ΠΜ.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

αυτο μαλλον εννοεις https://market.android.com/details?id=com.anttek.am

μπορω να το τρεξω και χωρις root ? ρωταω γιατι το εχω κατεβασει και περιμενω να το εγκαταστησω thanks

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναγραψει καπου οτι για να μην σας τρωει πολυ μπαταρια το android os καντε freeze την Ενημερωση λογισμικου με καποιο προγραμμα (Titanium, ή το πολυ καλο για αυτη την δουλεια AntTek App Manager)

Tο κακο αν κανετε freeze την Ενημερωση λογισμικου δεν δουλευει το SamsungDive κατι που το ανακαλυψα και εγω σημερα.........

Σου εστειλα ΠΜ.

 

Βλακεία να μην δουλεύει το SamsungDive.. To προγραμματακι παντω που πρότεινες πολυ καλο !:)

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...