Jump to content

[S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας


ackel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω ιδέα για τι μιλάς..

Εικονίδιο κινητού πάνω δεξια?

 

Αν εννοείς όταν πατάς στην οθόνη του κινητού που ζουμαρει/ξεζουμαρει απλά κάνει focus στο συγκεκριμένο σημείο για καλύτερη λήψη του σημείου που υπέδειξες και κρατάει το φωτισμό του σημείου εκείνου επίσης σε περίπτωση που θέλεις να τον χρησιμοποιησεις για την επόμενη λήψη.

 

ναι πανω δεξια.μηπως δειχνει οτι αποθηκευει τις φωτογραφιες και βιντεο που τραβαω στην μνημη του τηλεφωνου αφου δεν εχω καρτα μνημης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι πανω δεξια.μηπως δειχνει οτι αποθηκευει τις φωτογραφιες και βιντεο που τραβαω στην μνημη του τηλεφωνου αφου δεν εχω καρτα μνημης?

 

Δεν γνωρίζω φίλε μου, θα σε γελάσω. Μπορείς να βγάλεις ένα screenshot (πατάς ταυτόχρονα κάτω πλήκτρο έντασης και κουμπί κλειδώματος για 2,3 δευτερολεπτα) όταν στο κάνει? Μια φωτογραφία κάτι γιατί δεν μπορώ να καταλάβω. Και καλύτερα γράψε το στο επίσημο thread δεν είναι πρόβλημα οθόνης η κάμερας αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω φίλε μου, θα σε γελάσω. Μπορείς να βγάλεις ένα screenshot (πατάς ταυτόχρονα κάτω πλήκτρο έντασης και κουμπί κλειδώματος για 2,3 δευτερολεπτα) όταν στο κάνει? Μια φωτογραφία κάτι γιατί δεν μπορώ να καταλάβω. Και καλύτερα γράψε το στο επίσημο thread δεν είναι πρόβλημα οθόνης η κάμερας αυτό.

 

και εγω πιστευω δεν ειναι προβλημα καποια λειτουργεια της καμερας εχει ενεργοποιηθει θα το ψαξω.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπέρα. απέκτησα και εγω το κινητο πριν 3 μερες και θελω να ρωτήσω αν είμαι ο μοναδικος που έχει το εξης προβλημα. κατ αρχας φοράει την 4.0.3 . σε συνθηκες μηδενικής φωτεινότητας περιβάλλοντος οταν το ξεκλειδωνω απο το πλαονο κουμπί η οθόνη εμφανίζει για ενα απειροελάχιστο διάστημα απρεσ γραμμές στην δεξιά μεριά καθετες. Μόνο σε μηδενική φτεινότητα. διαβασα λιγο σε διαφορα φουμ και λένε bug της 4.0.3? ισχύει η να πάω σερβις?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. απέκτησα και εγω το κινητο πριν 3 μερες και θελω να ρωτήσω αν είμαι ο μοναδικος που έχει το εξης προβλημα. κατ αρχας φοράει την 4.0.3 . σε συνθηκες μηδενικής φωτεινότητας περιβάλλοντος οταν το ξεκλειδωνω απο το πλαονο κουμπί η οθόνη εμφανίζει για ενα απειροελάχιστο διάστημα απρεσ γραμμές στην δεξιά μεριά καθετες. Μόνο σε μηδενική φτεινότητα. διαβασα λιγο σε διαφορα φουμ και λένε bug της 4.0.3? ισχύει η να πάω σερβις?

 

Χαλάρωσε κ απόλαυσε το κινητό σου :)

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε το εχουν κι αλλοι? Να ξερω αν ειναι θεμα hard ή soft

 

Είναι normal, συμβαίνει σε όλα σχεδόν. Από τις 8 περίπου διαφορετικές συσκευές που έχω πιάσει στα χέρια μου, το έκαναν οι 7 :p.

Link to comment
Share on other sites

Είναι normal, συμβαίνει σε όλα σχεδόν. Από τις 8 περίπου διαφορετικές συσκευές που έχω πιάσει στα χέρια μου, το έκαναν οι 7 :p.

 

να υποθεσω η ICS φταιει ? Λες να μην το παω service?

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω η ICS φταιει ? Λες να μην το παω service?

Όχι, δεν είναι θέμα ROM. Είναι της οθόνης, απλά δεν αποτελεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω στο δικό μου αυτό συνέβαινε με 4.0.3 και κάποιον custom kernel.

στην 4.0.4 δεν υπάρχει.

Εμένα το κάνει και με την 4.0.4. Δεν είναι θέμα ROM.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και συγγνωμη για το offtopic. Ηθελα να ρωτησω εαν εχει συμβει σε καποιον στα καλα καθουμενα να του παρουσιαζεται μηνυμα μη εγγεγραμμενο στο δικτυο, οταν παει να παρει τηλ κλπ και το τηλεφωνο να νεκρωνει. Δηλαδη ουσιαστικα σαν να εισαι εκτος δικτυου. Ουτε μπορεις να παρεις τηλ ουτε να σε παρουν ουτε να στειλεις και λαβεις μν. Επανερχεται μονο με επανεκινηση. Το τηλεφωνο ειναι ics out of the box και δεν ειναι rooted. Οπως το πηρα απο το Γερμανο. Εαν εχει κανεις ιδεα ας βοηθησει τον φτωχο. Ευχαριστω!
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και συγγνωμη για το offtopic. Ηθελα να ρωτησω εαν εχει συμβει σε καποιον στα καλα καθουμενα να του παρουσιαζεται μηνυμα μη εγγεγραμμενο στο δικτυο, οταν παει να παρει τηλ κλπ και το τηλεφωνο να νεκρωνει. Δηλαδη ουσιαστικα σαν να εισαι εκτος δικτυου. Ουτε μπορεις να παρεις τηλ ουτε να σε παρουν ουτε να στειλεις και λαβεις μν. Επανερχεται μονο με επανεκινηση. Το τηλεφωνο ειναι ics out of the box και δεν ειναι rooted. Οπως το πηρα απο το Γερμανο. Εαν εχει κανεις ιδεα ας βοηθησει τον φτωχο. Ευχαριστω!

 

Και εμένα μου έχει συμβει 2 φόρες με gb

την μία έφτιαξε μόνο του, την άλλη έκανα reboot

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και συγγνωμη για το offtopic. Ηθελα να ρωτησω εαν εχει συμβει σε καποιον στα καλα καθουμενα να του παρουσιαζεται μηνυμα μη εγγεγραμμενο στο δικτυο, οταν παει να παρει τηλ κλπ και το τηλεφωνο να νεκρωνει. Δηλαδη ουσιαστικα σαν να εισαι εκτος δικτυου. Ουτε μπορεις να παρεις τηλ ουτε να σε παρουν ουτε να στειλεις και λαβεις μν. Επανερχεται μονο με επανεκινηση. Το τηλεφωνο ειναι ics out of the box και δεν ειναι rooted. Οπως το πηρα απο το Γερμανο. Εαν εχει κανεις ιδεα ας βοηθησει τον φτωχο. Ευχαριστω!

 

Είναι μήπως branded το κινητό; Γνωρίζω για κάποια Vodafone ότι έχουν αυτό το θέμα.

Επίσης κάνε μια δοκιμή της sim σου με κάποιο άλλο κινητό καθώς πολλές φορες αυτό οφείλεται σε ελλατωματική sim.

 

Μια πρόταση επίσης χωρίς να είναι απαραίτητο ότι θα σου λύσει το πρόβλημα.

Μπες σε recovery mode (με σβηστό το κινητο πάτα και κράτα τα volume up +home button + power button και όταν δεις το πρώτο logo του galaxy άσε μόνο το powerbutton).

Από εκεί κανε reset factory settings και clear cache (navigation κάνεις με τα vol buttons και με το power επιλέγεις). Μην πειραξεις τίποτα αλλο και κάνε reboot.

 

Υποψη θα χαθούν τα όποια προγραματα έχεις βάλει και οι όποιες ρυθμίσεις.... τα αρχεία της καρτας θα μείνουν ανεπαφα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ!

Το κινητό δεν είναι branded και είναι ελληνικό από Γερμανό. Έχω δοκιμάσει hard reset και άλλαξα sim πριν από ένα μήνα αλλά εξακολουθεί το πρόβλημα. Έχω στείλει και μήνυμα στη Samsung και περιμένω απάντηση. Στην αρχή νόμισα ότι είναι task manager. Δεν είναι, όπως δεν είναι και θέμα εφαρμογής. Νομίζω, ότι το παρουσιάζει, όταν προς στιγμή χάνεται το σήμα για κάποιο λόγο (π.χ. μέρος του σπιτιού όπου δεν έχει καλό σήμα, τούνελ) και μετά δεν μπορεί να ταυτοποιηθεί στο δίκτυο. Πάροχος COSMOTE. Και μάλιστα από όσο έχω δει, το ίδιο πρόβλημα έχει παρουσιάσει και το s plus και το Y.

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και συγγνωμη για το offtopic. Ηθελα να ρωτησω εαν εχει συμβει σε καποιον στα καλα καθουμενα να του παρουσιαζεται μηνυμα μη εγγεγραμμενο στο δικτυο, οταν παει να παρει τηλ κλπ και το τηλεφωνο να νεκρωνει. Δηλαδη ουσιαστικα σαν να εισαι εκτος δικτυου. Ουτε μπορεις να παρεις τηλ ουτε να σε παρουν ουτε να στειλεις και λαβεις μν. Επανερχεται μονο με επανεκινηση. Το τηλεφωνο ειναι ics out of the box και δεν ειναι rooted. Οπως το πηρα απο το Γερμανο. Εαν εχει κανεις ιδεα ας βοηθησει τον φτωχο. Ευχαριστω!

 

Δοκίμασες να το βάλεις σε 2g στο μέρος που στο κάνει συνήθως;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να το βάλεις σε 2g στο μέρος που στο κάνει συνήθως;

Ναι, αλλά και πάλι δεν είδα διαφορά. Μου κόλλησε ξανά πριν από καμιά ώρα και το διαπιστωσα πριν από 5 λεπτά. Δεν μπορώ να καταλάβω εάν είναι θέμα δικτύου ή τηλεφώνου. Όταν πάω μέσω ρυθμίσεων να κάνω χειροκίνητα την επιλογή δικτύου, μου βγάζει, ότι η σύνδεση δεν είναι εφικτή. Από όσο ασχολήθηκα και διάβασα βλέπω, ότι αρκετός κόσμος έχει το ίδιο πρόβλημα και στο εξωτερικό.

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά και πάλι δεν είδα διαφορά. Μου κόλλησε ξανά πριν από καμιά ώρα και το διαπιστωσα πριν από 5 λεπτά. Δεν μπορώ να καταλάβω εάν είναι θέμα δικτύου ή τηλεφώνου. Όταν πάω μέσω ρυθμίσεων να κάνω χειροκίνητα την επιλογή δικτύου, μου βγάζει, ότι η σύνδεση δεν είναι εφικτή. Από όσο ασχολήθηκα και διάβασα βλέπω, ότι αρκετός κόσμος έχει το ίδιο πρόβλημα και στο εξωτερικό.

χμμ...μπορείς να δοκιμάσεις να φλασάρεις κάποιο πρόσφατο firmware ... από αυτά που είναι αναρτημένα στο thread με τα επίσημα firmwares εδώ στο site.

 

Για μένα από τη σειρά ics 4.0.3 το διαμάντι είναι το XWLPD προτείνω να το δοκιμάσεις. Αν θες κάτι πιο καινούργιο το τελευταίο το Νορβηγικό τρέχω αυτή την περίοδο και είναι εξαιρετικό (ΧWLPX) .

Δεν θα σου ανέβει ο counter ούτε θα σου εμφανισει τριγωνάκι εφόσον περνάς official οπότε κάνε το άφοβα...μέσω odin ;)

Απλά κάνε ένα hard reset και cache clean μετά.

 

ΥΓ. το xwlp7 που μάλλον έχει τώρα μέσα το δικό σου.... σε εμένα είχε προβλήματα με τη μπαταρία... δοκίμασε το xwlpd καθώς και εγώ cosmote έχω και το modem με το οποίο έρχεται (xxlpw) έχει αποδεικτεί από τα καλύτερα.

Αν και πάλι έχεις θέμα... ξαναπέρνα το xwlp7 και στείλε το στο service καθώς κατά 99,9% είναι hardware.

Link to comment
Share on other sites

χμμ...μπορείς να δοκιμάσεις να φλασάρεις κάποιο πρόσφατο firmware ... από αυτά που είναι αναρτημένα στο thread με τα επίσημα firmwares εδώ στο site.

 

Για μένα από τη σειρά ics 4.0.3 το διαμάντι είναι το XWLPD προτείνω να το δοκιμάσεις. Αν θες κάτι πιο καινούργιο το τελευταίο το Νορβηγικό τρέχω αυτή την περίοδο και είναι εξαιρετικό (ΧWLPX) .

Δεν θα σου ανέβει ο counter ούτε θα σου εμφανισει τριγωνάκι εφόσον περνάς official οπότε κάνε το άφοβα...μέσω odin ;)

Απλά κάνε ένα hard reset και cache clean μετά.

 

ΥΓ. το xwlp7 που μάλλον έχει τώρα μέσα το δικό σου.... σε εμένα είχε προβλήματα με τη μπαταρία... δοκίμασε το xwlpd καθώς και εγώ cosmote έχω και το modem με το οποίο έρχεται (xxlpw) έχει αποδεικτεί από τα καλύτερα.

Αν και πάλι έχεις θέμα... ξαναπέρνα το xwlp7 και στείλε το στο service καθώς κατά 99,9% είναι hardware.

Φίλε καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Θέλω να βεβαιωθώ πρώτα από τη Samsung και την COSMOTE, ότι δεν αφορά το ένα ή το άλλο πρόβλημα. Περιμένω απαντήσεις τους, με μεγαλύτερη βαρύτητα στη Samsung. Δηλαδή θέλω πριν flashαρω και βάλω διαφορετικό firmware, να βεβαιωθώ αφενός ότι δεν είναι πρόβλημα δικτύου ή sim (άσχετα αν την άλλαξα), και αφετέρου, ότι δεν είναι πρόβλημα hardware. Φοβάμαι με τα θέματα των εγγυήσεων, ειδικά τις εληνικές αντιπροσωπείες και θέλω να μην έχει πειραχτεί, πριν το πάω εκεί (αν είναι θέμα hardware τελικά). Εάν μου πουν πρόβλημα λογισμικού (ή δεν μου πουν τίποτα), τότε εννοείται όχι μόνο διαφορετικό firmware αλλά κατευθείαν 4.1

Σε ευχαριστώ πολύ

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μολις παρατηρησα στην οθονη του κινητου μου οτι οι χρωματισμοι κανουν νερα και τι εννοω.. Ενω το screen saver ειναι είναι μπλε φόντο. Μου το δειχνει σε διαφορετικους χρωματισμους.. Το ιδιο επισης μου δείχνει. Και στην μπαρα που εμφανιζεται οταν αγγιζουμε την οθονη και κανουμε swype προς τα κατω... Δυο διαφορετικα γκρι... Πραγμα το οποίο δεν γινοταν... Τι προτείνετε να κανω... Ευχαριστω πολυ!!!

 

παιδια μπορει να βοηθησει κανεις? το service της samsung που ειναι ??? εχει συμβει σε καποιον κατι παρομοιο??

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να βοηθησει κανεις? το service της samsung που ειναι ??? εχει συμβει σε καποιον κατι παρομοιο??

 

Γράψε στον dialer *#0*# και κανε τα τεστ για την οθόνη .

 

samsung service http://www.smartec.gr/points.php

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

και εκει τι θα κανω ? πως θα δω αν αντιμετωπιζω προβλημα ? το εκανα και στο dimming βλεπω το αντιστοιχο προβλημα αλλα στο χρωμα πρασσινο....

 

μετα το τεστ παντως τωρα που ο βλεπω χειροτερεψε στην οθονη του screen saver η κατασταση....και μου βγαζει καθετες γραμμες ...τι στο καλο ειναι αυτο ?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...