Jump to content

[S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας


ackel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά πήρα κι εγώ το Galaxy SII προχτές και δυστυχώς διάβασα για τα προβλήματά του μόλις σήμερα. Έχω κι εγώ την κίτρινη ρίγα στην οθόνη αριστερά όταν βάζω γκρι φόντο αλλά και τη ροζ κηλίδα στη μέση της οθόνης όταν ανοίγω τη φωτογραφική μηχανή. Όσοι έχετε κάνει ενέργειες για αλλαγή ή service πιστεύετε ότι θα βγάλω άκρη αν το κηνυγήσω ή να μην ασχοληθώ καν; Ευχαριστώ.

 

δεν νομιζω οτι θα καταφερεις κατι απο οτι διαβασα σε ξενα forums αυτο θα φτιαχθει με sftware update

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον σημερα το πηρα.Και εεεεεκπληξη γραφουν επαναπρογραμματισμος.....???????????? δηλαδη τα χαιβανια τι εκαναν?hard reset?και το ροζ στην καμερα παραμενει.Τα υπολοιπα θα τα ελεγξω αργοτερα.εαν εχει προβλημα τοτε καταγγελια σε αρμοδιους φορεις.Ρε ουστ που μας δουλευετε!!!!!!!!!!!:mad::mad:

 

Eιναι ******* οι ανθρωποι. Εγω ευτυχως το προλαβα το DOA τπ πηγα σημερα αλλα... δεν ειχαν να μου δωσουν αλλη συσκευη. Μου ειπαν να μου δωσουν το δειγμα αλλα... μπα. Αναμονη λοιπον μεχρι την αλλη βδομαδα που θα τη φερουν αλλα... ολο και κατι θα εχει κιαυτη...

Link to comment
Share on other sites

εγω ακουστε τι παθαινω (μπορει και να ειναι κατι τελειως αδιαφορο):

Μονο στο internet και σε καποιες (οχι ολες) ιστοσελιδες εχω κατω αριστερα ενα ασπρο Pixel. Γυριζω την οθονη οριζοντιως και το ασπρο αυτο pixel μετακινειται στην αλλη γωνια (παλι κατω αριστερα) και οσο περιστρεφω το κινητο το pixel γυριζει και αυτο κατω αριστερα. Αυτο τι ειναι? Καμμενο μπορει? και πως αλλαζει η θεση του αν ειναι καμμενο-κολλημενο? ή μηπως ειναι κατι αλλο?

 

το ιδιο εχω και εγω αλλα δεν ειναι γιατι εκανα το τεστ με ενα κωδικο που βρηκα στο ιντερνετ και δεν εμφανιστηκε κανενα καμμενο οποτε μην ασχολεισαι

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο εχω και εγω αλλα δεν ειναι γιατι εκανα το τεστ με ενα κωδικο που βρηκα στο ιντερνετ και δεν εμφανιστηκε κανενα καμμενο οποτε μην ασχολεισαι

Για στειλε κανενα link να το τσεκαρω κι εγω...

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το κινητό την περασμένη Δευτέρα. Ο τεχνικός έκανε επαναφορά, πέρασε την XWKE2 και ανέφερε ότι η κάμερα δεν έχει πρόβλημα και η ροζ απόχρωση οφείλεται στον έντονο φωτισμό!?! :wacko: (Δείτε τι ακριβώς αναφέρει στη συνημμένη φωτογραφία).

Τη Δευτέρα που το παρέλαβα παρατήρησα ότι η οθόνη είχε κίτρινη απόχρωση στην αριστερή πλευρά και τα χρώματα παρουσίαζαν έντονο banding (http://en.wikipedia.org/wiki/Colour_banding).

Η πρώτη μου κίνηση ήταν να ελέγξω το IMEI μήπως μου έδωσαν λάθος συσκευή. Παρατήρησα ότι το IMEI στο κουτί ήταν ίδιο με αυτό στο τιμολόγιο της Expansys αλλά το IMEI στην ετικέτα πάνω στη συσκευή ήταν διαφορετικό :blink:

Για να είμαι σίγουρος χρησιμοποίησα τον κωδικό *#06# και το ΙΜΕΙ ήταν το ίδιο με αυτό στο κουτί (που είναι και το σωστό). Οπόταν το πιο πιθανό είναι στο εργοστάσιο να κόλλησαν λάθος ετικέτα πάνω στη συσκευή.

Τελικά αποφάσισα να ζητήσω την επιστροφή της συσκευής και να πάρω τα χρήματα μου πίσω και έτσι έστειλα στην Expansys φωτογραφίες που παρουσιάζουν τα προβλήματα της οθόνης (δείτε τις συνημμένες φωτογραφίες).

Αφού είδαν τις φωτογραφίες δέχτηκαν να στείλω τη συσκευή πίσω. Θα την παραλάβουν μεθαύριο Τρίτη και ελπίζω να εγκρίνουν την επιστροφή χρημάτων.

 

Μόλις έλαβα το ακόλουθο email από Expansys :yahoo:

 

"Dear Sir / Madam

 

A credit has now been raised to your account and a copy of the credit

note will be emailed for your records.

 

Regards

 

eXpansys"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και το 5ο κινητό που άλλαξα είχε και αυτό πρόβλημα , οπότε πήρα τα λεφτά πίσω και ούτε καν θα το ξανασκεφτώ το SGSII. Φοβερό κινητό, γρήγορα , τρομερό hardware, αλλά εξαιρετικά προβληματικό.
Link to comment
Share on other sites

βγηκε (το περασα πριν απο λιγο) νεο camera update. Ειχα πριν το fw: SCEE09 και τωρα πηγα στο SCEF02

παιδια η ροζιλα που ειχα μειωθηκε. Δεν εξαφανιστηκε αλλα μειωθηκε. το θεμα ειναι οτι εστω και λιγο υπαρχει.

TCe
Link to comment
Share on other sites

βγηκε (το περασα πριν απο λιγο) νεο camera update. Ειχα πριν το fw: SCEE09 και τωρα πηγα στο SCEF02

παιδια η ροζιλα που ειχα μειωθηκε. Δεν εξαφανιστηκε αλλα μειωθηκε. το θεμα ειναι οτι εστω και λιγο υπαρχει.

 

φιλε μου το κινητο σου ειναι αγορασμενο απο ελλαδα?? επισης ΚΕ2 φορας? (ευχαριστω προκαταβολικα )

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το κινητο σου ειναι αγορασμενο απο ελλαδα?? επισης ΚΕ2 φορας? (ευχαριστω προκαταβολικα )

 

ναι απο Ελλαδα και ναι φοραω την KE2 την μανισια.

TCe
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και 'γώ το κινητό πριν από μια εβδομάδα περίπου, έχοντας μεγάλες προσδοκίες και βάζοντας στην άκρη το παλιό, καλό μου κινητό, ένα HTC HD2 με περασμένο το Android. Σήμερα αποφάσισα να ξαναγυρίσω σ' αυτό, πλήρως απογοητευμένος από την αγορά μου (και για πρώτη φορά μετά από καμιά δεκαριά κινητά που έχουν περάσει από τα χέρια μου).

Ο λόγος φυσικά η απίστευτη προχειρότητα με την οποία κατά τη γνώμη μου είναι φτιαγμένο το SGS II. Τέτοια προχειρότητα, δεν την περίμενα από μια εταιρία σαν τη Samsung, παρόλο που δεν είχα αγοράσει άλλες συσκευές της μέχρι τώρα.

Να απαριθμίσω και γω τα προβλήματα της συσκευής μου (τουλάχιστον όσα έχω ανακαλύψει μέχρι τώρα! αν και άλλοι τα έχουν αναφέρει):

 

1. Κιτρινίλα στη οθόνη. Μπορεί να μην είναι έντονη είναι όμως εμφανής, τουλάχιστον στο δικό μου, πράγμα απαράδεκτο για ένα κινητό που η οθόνη του είναι από τα βασικά σημεία διαφήμησής του.

2. Ρόζ απόχρωση στις φωτογραφίες στο κέντρο τους και πράσινη στην δεξιά άκρη! Ναι, υπάρχει και αυτό και δεν είναι μόνο σε καθαρά άσπρο τοίχο. Συννημένα παραδείγματα! (Είναι μόνο resized. To αληθινό χρώμα του τοίχου είναι παντού ελαφρύ ρόζ).

3. Ένταση φωνής κατά την διάρκεια της κλήσης στα ακουστικά απλά ανύπαρκτη. Μα καλά, ο μισός κόσμος δουλεύει το κινητό με ακουστικά, δεν το τεστάρουνε;

4. Εμβέλεια στο WIFI σαφώς κατώτερη του ανταγωνισμού. Kανείς στη Samsung δεν είδε ότι για να τερματίσει η ένδειξη του WIFI στο κινητό, πρέπει να το έχεις στο μισό μέτρο από το router.

5. Video στα 1080 με διαφορετική γωνία κάλυψης από ότι στα 720. Για όσους δεν κατάλαβαν το video στα 1080 είναι σα να τραβάς με τηλεφακό! και φυσικά καμία αναφορά γι αυτό δεν είδα στα διαφημιστικά του τηλεφώνου.

6. Ξέχασα να αναφέρω και την αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας της οθόνης που είναι για να πας στο γιατρό για τα μάτια σου!

 

Σε σχέση με το HD2 τα μόνα πραγματικά καλύτερα σημεία που έχει το Samsung είναι το δυνατότερο μεγαφωνάκι και το σαφώς καλύτερο από πλευράς λήψης ραδιόφωνο.

 

Όμως το βασικό σε ένα τηλέφωνο είναι να μπορείς να μιλάς. Και με το πρόβλημα των ακουστικών που έχει και που ανέφερα πιο πάνω, δεν μπορείς. Από ένα δε κινητό των 600 euro περιμένεις και οι άλλες λειτουργίες του να είναι κορυφαίες.

Κρίμα γιατί στα χαρτιά έδειχνε καλό κινητό.

Edited by Geologic
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα ακουστικα εχει ακουστει πολυ (pun not intended) και δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται καποιοι να εχουν το προβλημα και καποιοι να μην το εχουν (me πχ). Θελω να πω, δεν ειναι οπως το κιτρινο της οθονης που παιζει να ειναι συγκεκριμενη παρτιδα οθονων.

 

Αλλα εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι οσοι εχετε συσκευη με κιτρινιλα δεν την πηγατε απλως πισω.

 

Οσον αφορα το ροζ της καμερας παω πασο.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι παιδια το εργαλειο πεταει.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Το κινητο παιδια παει.Ηοθονη εχει μια καθετη γραμμη καφε και μια μαυρη.Το πηγα πισω και περιμενω απαντηση απο το σερβις.Α Π Ο Γ Ο Η Τ ΕΥ Σ Η. 600ευρωπουλα ειναι αυτα,ERICSSON και παλι ERICSSON. Ελπιζω να μου πιασουν την εγγυηση και να μην μου πουλανε τρελα
Link to comment
Share on other sites

πολλα προβληματα για ενα τετοιο τηλ ειναι μη επιτρεπτα...για 600 ευρω..:( εμενα προς το παρον ευτυχως δεν εχω κανενα προβλημα πλην της καμερας που ομως αν παρει φωτο δεν φαινεται. το τηλ το εχω 1 μηνα σχεδον και στην αρχη με την μπαταρια ειχα θεμα ομως εστρωσε..απο οθονη ολα καλα και με τοσα που διαβαζω ειμαι σκεπτικος με το αν τελικα αξιζει να δινεις τοσα χρηματα για ενα τηλ τετοιας κλασης και να εχεις τετοια προβληματα ομως κακα τα ψεματα σε ολα τα ακριβα ολο σε καποιους κατι εχουν ειναι φανερο :( ομως ειναι μη σου κατσει γιατι σε ξενερωνει και ειναι κριμα...
Link to comment
Share on other sites

παιδια και εμενα μου ηρθε update για την καμερα......καινουργιο....:)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ και το 5ο κινητό που άλλαξα είχε και αυτό πρόβλημα , οπότε πήρα τα λεφτά πίσω και ούτε καν θα το ξανασκεφτώ το SGSII. Φοβερό κινητό, γρήγορα , τρομερό hardware, αλλά εξαιρετικά προβληματικό.

 

Τι συνεβη φιλε και το αλλαξες ξανα? Θυμαμαι που μου ελεγες μονο για τη ροζ βουλα και τιποτα αλλο..

 

Εμενα παντως το 2ο ειναι μια χαρα εκτος απο τη ροζ βουλα η οποια ομως δεν ειναι τοσο ενοχλητικη. Οπως ειχα πει και παλιοτερα, εχοντας περασει απο iphone 3GS και iphone 4, το SGSII ειναι πολλες κλασεις ανωτερο στο συνολο του.

 

EDIT: Μολις τσεκαρα ξανα για την ροζ βουλα και δε βλεπω κατι :/ Η αληθεια ειναι οτι στην καινουρια συσκευη μονο μια φορα το τσεκαρα, μου φανηκε οτι υπαρχει και δεν το ειδα ξανα. Τωρα ομως φαινεται οτι δεν υπαρχει.

Edited by nick_ts157
Link to comment
Share on other sites

παιδια και εμενα μου ηρθε update για την καμερα......καινουργιο....:)

 

απο που σου ηρθε φιλε το update αυτο?απο το ενημερωση λογισμικου?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια και εμενα μου ηρθε update για την καμερα......καινουργιο....:)

 

Μιλάς για το update που παρέχεται μέσω του Samsung Apps;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγω το πήρα μόλις εχθές και ευτυχώς δεν έχω κιτρινιλα στην οθόνη!έκανα το test και με την εικόνα του πρώτου post αλλα και με την μπάρα ειδοποιησεων!όσο για τη ροζιλα είναι ανεπαισθητη και μόνο αν τραβηξω λευκό τοίχο αλλα άκουσα ότι με την ΚΕ7 φτιάχνει!αυτά προς το παρόν καλώς σας βρήκα!
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για το update που παρέχεται μέσω του Samsung Apps;

 

απο που σου ηρθε φιλε το update αυτο?απο το ενημερωση λογισμικου?

 

Παιδιά μου ήρθε μέσω τού Samsung apps...χθες .ήδη είχα βάλει το προηγούμενο όμως..

 

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση μόλις τώρα. Η ροζαλία εξακολουθεί να υπάρχει αλλά στη μισή ένταση από πριν. Νομίζω ότι πλέον, σε κανονικές συνθήκες λήψης, δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το update λοιπόν συνίσταται να γίνει.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση μόλις τώρα. Η ροζαλία εξακολουθεί να υπάρχει αλλά στη μισή ένταση από πριν. Νομίζω ότι πλέον, σε κανονικές συνθήκες λήψης, δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το update λοιπόν συνίσταται να γίνει.

 

και εγω εκανα την αναβαθμιση και μειωθηκε κατα πολυ η ποζιλα...τωρα συγκρινοντας το με το optimus 2x πιστευω οτι εχουν την ιδια ενταση ροζ στις foto λευκου...

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα το Samsung Apps και δεν μου έβγαλε κάτι για update στην κάμερα, στα settings λέει ότι κοιτάει από WiFi κανονικά. Έχω την KE2.

Μπορώ να το κάνω force να κοιτάξει για updates?

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα το Samsung Apps και δεν μου έβγαλε κάτι για update στην κάμερα, στα settings λέει ότι κοιτάει από WiFi κανονικά. Έχω την KE2.

Μπορώ να το κάνω force να κοιτάξει για updates?

Μπαινεις στο Samsung Apps πας στα νεα και κατεβαινοντας προς τα κατω εχει το update στην κάμερα ,και εμενα δεν το εβγαζε αλλα ετσι το βρηκα και το περασα .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...