Jump to content

[S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας


ackel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω απο την αλλη θεωρω οτι δεν ειναι προβλημα αυτο το θεμα με την οθονη...

 

Εγώ πάλι από αυτά που βλέπω νομίζω ότι σε κάποιους υπάρχει σαφές πρόβλημα.

 

Είπαμε φίλε γενικά ας μην είμαστε υπερβολικοί. Το ότι δεν υπάρχει στο δικό σου δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει σε κάποιους άλλους. Ούτε επειδή υπάρχει σε κάποιους έντονο πρόβλημα αυτό σημαίνει ντε και καλά ότι υπάρχει σε όλους έντονο πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Off topic αλλά οφείλω να διευκρινίσω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την μπαταρία του O2X. Όσον αφορά την αυτονομία ισχύει και εκεί ότι ισχύει και στις υπόλοιπες συσκευές της κατηγορίας.

εχεις δικιο γιατο offtopic αλλα με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις και λiγοτερη χρηση απο optimus 2x λογω sgs2 το πρωτο μου κραταει 1 μερα σπασμενα (απο το πρωι ως το βραδυ) ενω το δευτερο 2 μερες (πρωι της πρωτης μερας με βραδυ της δευτερης μερας)...για εμενα αυτο θεωρειτε προβλημα δεδομενου οτι το ενα τρεχει στα 1 ghz και το αλλο στα 1,2 ghz!να τονισω οτι και τα 2 ειναι στημενα πανομοιοτυπα αρα η συγκριση ειναι αντικειμενικη!επισης ξερω οτι το ενα εχει 1500αρα ενω το αλλο 1650αρα!

Link to comment
Share on other sites

 

Είπαμε φίλε γενικά ας μην είμαστε υπερβολικοί. Το ότι δεν υπάρχει στο δικό σου δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει σε κάποιους άλλους :)

 

φιλε μου εβαλα fοto και η κοινοτητα αποφανθηκε οτι εχω θεμα με την οθονη αρα συνεχιζω να μην ειμαι υπερβολικος λεγοντας οτι δεν με νοιαζει και οτι δεν το θεωρω προβλημα και ειναι προσωπικη μου αποψη και θα παραμεινει ετσι!εξαλλου φιλε μου να ξερεις οτι υπαρχουν πραγματικα και σοβαρα προβληματα για να ασχοληθουμε και οχι η κιτριναδα ενος κινητου!προσωπικη μου αποψη παντα και χωρις τασεις να προσβαλλω καποιον που θεωρει το προβλημα οθονης σοβαρο!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εβαλα fοto και η κοινοτητα αποφανθηκε οτι εχω θεμα με την οθονη αρα συνεχιζω να μην ειμαι υπερβολικος λεγοντας οτι δεν με νοιαζει και οτι δεν το θεωρω προβλημα και ειναι προσωπικη μου αποψη και θα παραμεινει ετσι!εξαλλου φιλε μου να ξερεις οτι υπαρχουν πραγματικα και σοβαρα προβληματα για να ασχοληθουμε και οχι η κιτριναδα ενος κινητου!προσωπικη μου αποψη παντα και χωρις τασεις να προσβαλλω καποιον που θεωρει το προβλημα οθονης σοβαρο!!!

 

Ας το αφήσουμε στην προσωπική κρίση και γούστο του καθενός λοιπόν :)

 

Η προσωπική μου κρίση από αυτά που έχω δει είναι ότι εσύ δεν έχεις πρόβλημα, ενώ κάποιοι άλλοι έχουν και δίκαια διαμαρτύρονται.

Link to comment
Share on other sites

Ας το αφήσουμε στην προσωπική κρίση και γούστο του καθενός λοιπόν :)

 

Η προσωπική μου κρίση από αυτά που έχω δει είναι ότι εσύ δεν έχεις πρόβλημα, ενώ κάποιοι άλλοι έχουν και δίκαια διαμαρτύρονται.

ακριβως οπως και εγω δικαια δεν διαμαρτυρομαι....και δεν ειμαι ο μονος!

και εξαλλου αποοτι εχει προειπωθει το προβλημα το εχουν ολες οι συσκευες χωρις εξαιρεση!

Edited by ximikos_fil
Link to comment
Share on other sites

Το κιτρινισμα δεν το θεωρω σοβαρο προβλημα γιατι σε κανονικες συνθηκες χρησης δεν φαινεται και δεν εχει σημασια,ουτε επηρεαζει την λειτουργια του κινητου. Ποιος αλλωστε θα χρησιμοποιησει το κινητο σε κατασταση τελειως χαμηλου φωτισμου με αποχρωση γκρι? Αντιθετα ομως το ροζ στην καμερα και στην φωτογραφικη μηχανη ειναι κατι πολυ πιο σοβαρο ειδικα οταν αυτο το ροζ περναει και στην εκτυπωμενη φωτογραφια ή στην εμφανιση της στο PC. Ειναι καθαρα θεματα ελλατωματικων συσκευων. Ενας φιλος μου που δουλευε στο εργοστασιο της ΝΟΚΙΑ στο Bochum της Γερμανιας,και ηταν υπευθυνος των ρομποτ που ελεγχαν το software και αλλες λειτουργιες,μου ελεγε οτι τα προβληματικα μοντελα τα οποια αυτος τσεκαρε(αυτη ηταν η δουλεια του),δεν τα απεσυραν αλλα τα εστελναν Ελλαδα,Τουρκια,Ιταλια,Βαλκανια, για να μην καθυστερησουν τις παραγγελιες. Και δεν τα αποσυρουν γιατι πολυ απλα φανταστειτε ποσες χιλιαδες πελατες δεν παρατηρουν ή δεν δινουν σημασια στα προβληματα αυτα..Γιατι να μην το κανει και η Samsung αλλα και οι αλλες εταιριες? Η βιασυνη να αγορασουμε κατι το οποιο ακομα δεν εχει 'τσουλησει' καλα καλα στην αγορα ειναι λαθος τακτικη,και οριστε ποσοι την πληρωνουν..Λες και αν παρεις το Galaxy 2 μετα απο 3 μηνες θα τελειωσει και δεν θα υπαρχει αλλο..Και να κανω και λιγο χιουμορ,υπαρχει και η πιθανοτητα να σου το κλεψουν σε καποια παραλια...
Link to comment
Share on other sites

Το κιτρινισμα δεν το θεωρω σοβαρο προβλημα γιατι σε κανονικες συνθηκες χρησης δεν φαινεται και δεν εχει σημασια,ουτε επηρεαζει την λειτουργια του κινητου. Ποιος αλλωστε θα χρησιμοποιησει το κινητο σε κατασταση τελειως χαμηλου φωτισμου με αποχρωση γκρι? Αντιθετα ομως το ροζ στην καμερα και στην φωτογραφικη μηχανη ειναι κατι πολυ πιο σοβαρο ειδικα οταν αυτο το ροζ περναει και στην εκτυπωμενη φωτογραφια ή στην εμφανιση της στο PC. Ειναι καθαρα θεματα ελλατωματικων συσκευων. Ενας φιλος μου που δουλευε στο εργοστασιο της ΝΟΚΙΑ στο Bochum της Γερμανιας,και ηταν υπευθυνος των ρομποτ που ελεγχαν το software και αλλες λειτουργιες,μου ελεγε οτι τα προβληματικα μοντελα τα οποια αυτος τσεκαρε(αυτη ηταν η δουλεια του),δεν τα απεσυραν αλλα τα εστελναν Ελλαδα,Τουρκια,Ιταλια,Βαλκανια, για να μην καθυστερησουν τις παραγγελιες. Και δεν τα αποσυρουν γιατι πολυ απλα φανταστειτε ποσες χιλιαδες πελατες δεν παρατηρουν ή δεν δινουν σημασια στα προβληματα αυτα..Γιατι να μην το κανει και η Samsung αλλα και οι αλλες εταιριες? Η βιασυνη να αγορασουμε κατι το οποιο ακομα δεν εχει 'τσουλησει' καλα καλα στην αγορα ειναι λαθος τακτικη,και οριστε ποσοι την πληρωνουν..Λες και αν παρεις το Galaxy 2 μετα απο 3 μηνες θα τελειωσει και δεν θα υπαρχει αλλο..Και να κανω και λιγο χιουμορ,υπαρχει και η πιθανοτητα να σου το κλεψουν σε καποια παραλια...

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αυτό το ροζ μου έχει χαλάσει όλη τη ψυχολογία. Για μένα είναι το σοβαρότερο πρόβλημα του κινητού ανάμεσα σε αυτά που έχουν ειπωθεί κατά καιρούς και λόγος να το σουτάρω αν δε διορθωθεί σε επόμενη αναβάθμιση και να κρατήσω το μικρό πλην τίμιο galaxy s μου.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι βλέπετε ροζ όταν φωτογραφίζετε άσπρο,πηγαίνετε στις ρυθμίσεις της φωτογραφικής στο "Μέτρηση" και βάλτε Matrix. Αλλάζει κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Όσοι βλέπετε ροζ όταν φωτογραφίζετε άσπρο,πηγαίνετε στις ρυθμίσεις της φωτογραφικής στο "Μέτρηση" και βάλτε Matrix. Αλλάζει κάτι;

 

Όχι, παραμένει το ροζ.

Υπάρχει πιθανότητα λέτε να είναι θέμα αστοχίας υλικού στο φακό όπως λέει παραπάνω το παιδί?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει πιθανότητα λέτε να είναι θέμα αστοχίας υλικού στο φακό όπως λέει παραπάνω το παιδί?

 

Όλα είναι πιθανά. Εντούτοις δεν είναι κάτι που εμφανίζεται πρώτη φορά σε συσκευή. Σε άλλες περιπτώσεις το φαινόμενο μειώθηκε με software update.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Αν και είμαι μέλος στο forum εδώ και μερικά χρόνια και διαβάζω τα threads συχνά αυτό είναι το πρώτο μου post.

Αγόρασα το SGS2 από Expansys Αγγλίας και έχω το πρόβλημα με τη ροζ απόχρωση στις φωτογραφίες.

Η ροζ απόχρωση φαίνεται στην οθόνη του κινητού πριν πάρω την φωτογραφία όπως επίσης και στις φωτογραφίες.

Κατά τη δική μου γνώμη το πρόβλημα οφείλεται σε πρόβλημα hardware και συγκεκριμένα στο γυαλί που καλύπτει την κάμερα.

Αν δείτε το γυαλί στο φως (γύρτε τη συσκευή ώστε το φως να αντικατοπτρίζεται στο γυαλί) παίρνει μια ροζ απόχρωση.

Σήμερα το πήρα στον τοπικό αντιπρόσωπο Κύπρου (Electroline) και θα το στείλουν στο service.

Μου είπαν πως η συσκευή καλύπτεται από πανευρωπαϊκή εγγύηση.

Όταν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Αν και είμαι μέλος στο forum εδώ και μερικά χρόνια και διαβάζω τα threads συχνά αυτό είναι το πρώτο μου post.

Αγόρασα το SGS2 από Expansys Αγγλίας και έχω το πρόβλημα με τη ροζ απόχρωση στις φωτογραφίες.

Η ροζ απόχρωση φαίνεται στην οθόνη του κινητού πριν πάρω την φωτογραφία όπως επίσης και στις φωτογραφίες.

Κατά τη δική μου γνώμη το πρόβλημα οφείλεται σε πρόβλημα hardware και συγκεκριμένα στο γυαλί που καλύπτει την κάμερα.

Αν δείτε το γυαλί στο φως (γύρτε τη συσκευή ώστε το φως να αντικατοπτρίζεται στο γυαλί) παίρνει μια ροζ απόχρωση.

Σήμερα το πήρα στον τοπικό αντιπρόσωπο Κύπρου (Electroline) και θα το στείλουν στο service.

Μου είπαν πως η συσκευή καλύπτεται από πανευρωπαϊκή εγγύηση.

Όταν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω.

 

Το χρώμα που ενδεχομένως βλέπεις στο φακό δεν είναι το ροζ που αποτυπώνεται αλλά κάποιο πολωτικό φίλτρο που έχουν εφαρμόσει.

Ο φακός είναι τόσο μικρός που η περιοχή που αντιστοιχεί στη ροζ βούλα πρέπει να είναι επιφάνεια δέκατα του χιλιοστού και δεν νομίζω να μπορείς να το δεις με το μάτι. Εγώ υποπτεύομαι αστοχία στην ποιότητα του γυαλιού ή ακόμα και στον αισθητήρα που φοράει. Κανείς δε μπορεί να ξέρει τι ακριβώς φταίει.

Εγώ πάντως δεν μπορώ να το ανεχτώ και σήμερα κιόλας το στέλνω για αντικατάσταση. Αν και το άλλο που θα έρθει έχει το ίδιο πρόβλημα θα ζητήσω τα λεφτουδάκια μου πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα που ενδεχομένως βλέπεις στο φακό δεν είναι το ροζ που αποτυπώνεται αλλά κάποιο πολωτικό φίλτρο που έχουν εφαρμόσει.

Ο φακός είναι τόσο μικρός που η περιοχή που αντιστοιχεί στη ροζ βούλα πρέπει να είναι επιφάνεια δέκατα του χιλιοστού και δεν νομίζω να μπορείς να το δεις με το μάτι. Εγώ υποπτεύομαι αστοχία στην ποιότητα του γυαλιού ή ακόμα και στον αισθητήρα που φοράει. Κανείς δε μπορεί να ξέρει τι ακριβώς φταίει.

Εγώ πάντως δεν μπορώ να το ανεχτώ και σήμερα κιόλας το στέλνω για αντικατάσταση. Αν και το άλλο που θα έρθει έχει το ίδιο πρόβλημα θα ζητήσω τα λεφτουδάκια μου πίσω.

 

Συμφωνώ, ούτε εγώ δεν ανέχομαι αυτό το πρόβλημα.

Σε περίπτωση που μου αντικαταστήσουν τη συσκευή και έχει το ίδιο πρόβλημα θα ζητήσω από την Expansys την επιστροφή χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι αν την γυρισουμε πισω και τελικα πιστωθουμε τι στο διαβολο παιρνουμε?
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι αν την γυρισουμε πισω και τελικα πιστωθουμε τι στο διαβολο παιρνουμε?

 

Αυτή είναι μια πολύ καλή ερώτηση . Επίσης τρομάζω με το πόσες επιστροφές σε ολόκληρη την Ευρώπη θα έχει η Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα από Vodafone!!! Το κινητό τα σπάει!!!

 

Ο πωλητής μου ανέφερε ότι το κινητό έχει 2 χρόνια εγγύηση ΚΑΙ σε περίπτωση προβλήματος μπορώ να το επιστρέψω εντός 7 ημερών και να ζητήσω αντικατάσταση!!!

 

Το "πρόβλημα" με την οθόνη πως το εντοπίζω?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε αν εχει διορθωθει το προβλημα ή εστω εαν εχει μειωθει με καμια cook rom απο xda???
Link to comment
Share on other sites

Το "πρόβλημα" με την οθόνη πως το εντοπίζω?

 

μπες εδώ με χαμηλό φωτισμό απ όσο λένε τα παιδιά.. και τσέκαρε και την κάμερα αν φαίνεται ροζ στο λευκό πάνω..

 

sorry για το offtopic :(

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση, αυτο το ροζ στη καμερα που εχετε, εχει παραμεινει και εμτα απο το update στο firmware της καμερας?

 

το update το παιρνουμε μεσω του samsung apps, γιατι αρχισα να ασχολουμαι εμ αυτο το θεμα οταν το πρωτοδιαβασα εδω και εκανα το εξης απλο, αρχικα η καμερα εδειχνε εξω στο παραθυρο και μετα το γυρισα στον εσωτερικο χωρο πανω σε τοιχο για να δω ποσο εντονο ειναι το προβλημα και δεν παρατηρησα κατι, τωρα αν πρεπει να ειναι σκοτεινο το δωματιο-χωρος δε ξερω γτ ομολουγουμενς εχω αρκετα καλο φωτισμο στο εσωτερικο.

 

αν το ροζ προερχεται σε σκοτεινα περιβαλλοντα τοτε μπορει να ειναι θεμα software καθως δεν κναει σωστο καλιμπραρισμα για να αναδειξει το χωρο , δλδ η αυτοματη φωτεινοτητα-οπως αλλιως λεγεται- δεν λειτουργει σωστα.

δεν ξερω βεβαια αν το παραπανω εχει καμια σχεση και απλα πεταξα μπουρδα

 

χθες αν θυμαμαι καλα που ημουν το απογευμα σε εσωτερικο χωρο χωρις φωτισμο παρα ελαχιστο απο μια λαμπα και αυτη εφεγγες σε αλλη περιοχη υπηρχε ενα κοκκινισμα αλλα ηταν οτι στο τοιχο υπηρχε ετσι και αλλιως ελαχιστο κοκκινο απο ενα αντικειμενο εκει διπλα οποτε στο κινητο γιανα μπορεσει να δειξει το χωρο το εκανα εντονο για αυτο λεω μηπως ειναι θεμα software

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση, αυτο το ροζ στη καμερα που εχετε, εχει παραμεινει και εμτα απο το update στο firmware της καμερας?

 

πως κανεις update στο software της καμερας?

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει το camera update αλλα το ροζ παραμενει.Πιστευετε οτι θα πρεπει να επιστρεψω τη συσκευη στο πλαισιο λογω αυτου του προβληματος,αξιζει τον κοπο?
Link to comment
Share on other sites

πως κανεις update στο software της καμερας?

 

αν πας στο samsung apps και εχεις ανοιξει λογαριασμο, πηγαινε στο tab "νεο" και λογικα θα σου εμφανισει εκει ενα firmware update.

θα το βαλεις θα παρει λιγη ωρα και στο τελος οταν τελειωσει μπορει να εμφανιζεται ακομα δε σε πειραζει γτ θα εχεις κανει το update (αν και θα επρεπε μετα την εγκατασταση να εξαφανιζεται απο τη κατηγορια ή εστω να γραφει οτι το εχεις κανει :@ )

 

εγω ειχα παρει συνολικα 2 τετοια updates αλλα να προσθεω οτι το εχω απο expansys

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντος παιδια αγορασμενο απο το multirama δεν εχει κανενα απο τα προβληματα που αναφερετε .
Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα ήταν καλό να γίνει μία ψηφοφορία στην πρώτη σελίδα για το αν έχει κάποιος πρόβλημα μόνο στο φακό, μόνο στην οθόνη ή και στα δύο ή αν δεν έχει πρόβλημα.

 

Είναι καλό να γνωρίζουμε την έκταση του προβλήματος :(.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι όσοι ισχυρίζονται ότι δεν έχουν το yellow tint στην οθόνη, αποδυκνείεται μόλις βγάζουν φωτογραφία ότι απλά δεν το βλέπουν... Το ίδιο γίνεται και στο φορουμ εδώ , το ίδιο και στο φορουμ του xda
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...