Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια από τις 2 εκδόσεις 2.3.5 να κατεβάσω από το samfirmware ; Αυτή που έχει το όνομα ( XXKI3 ) ή αυτή που δεν υπάρχει όνομα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Life' s Good 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εδώ και λίγες μέρες άλλαξα την stock ρομ με την LeoMar75 Rom Revolution v2.6.

 

Ο LeoMar75 δοκίμασε την νέα Revolution v2.7 για περίπου 2 μέρες και σας κάνω copy paste τα σχόλια του:

I want you to test this fantastic ROM, however with this new ROM and CF-Root kernel i have the best battery life.... This means that this 2.3.5 firmware is very good!

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, να ρωτησω κατι.

 

Εχετε κατα νου καποιο αλλο modification που θελετε; Ως τωρα εχω το touchwiz και το πληκτρολογιο με κομμα. Θελω να φτιαξω επισης ενα patch να στελνουμε μηνυματα 160 χαρακτηρων στα ελληνικα (αυτο θα μου παρει λιγο καιρο να εντοπισω). Κατι αλλο που θεωρειται ενοχλητικο;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζει κάτι με τους drivers στον υπολογιστή σου; δοκίμασε σε άλλο pc και πες μας.

 

τελικα εβγαλα την μ'πταρια και οκ...τωρα εχει αλλο 'π'ροβλημα..λεει οτι φορτιζει συνεχεια...ακομα και οταν δεν το φορτιζω:!::!::!::!:

και οταν το φορτιζω φουλ δεν δειχνει την σταθμη να 'πεφτει και λεει οτι ειναι παντα φουλ....

μπαταρια;;;;;hardware;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κτλ, αφού κάνεις backup τα δεδομένα σου να μην τα χάσεις. Μπορεί κάποια εφαρμογή/mod/rom που να έβαλες να στα κάνει αυτά οπότε φέρε το στην αρχική του κατάσταση και αν κάνει τα ίδια το πας για service(αφού διαγράψεις το flash count, αν έχεις φλασάρει).
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας παρακαλω τα φωτα σας! χρησιμοποιω speedmode-s2-k1-t40 leomar75 rev 2.6-XXKH3 με μοντεμ ΧΚΙ3.Στην αρχικη οθονη οταν παταω στην επιλογη ανταλλαγη μηνυματων και παω στην εισαγωγη παραληπτη μου εμφανιζει οτι η διεργασια android.process.acore τερματιστηκε απροσδοκητα , δοκιμαστε ξανα.Οποτε κι αν προσπαθησω το ιδιο πραγμα εμφανιζεται.Εχω δοκιμασει reboot αλλα τιποτα.Καμμια ιδεα? Σας ευχαριστω!
Ξαναφλασαρε την rom απο την αρχη,2 φορες το εχω παθει.Αυτο δημιουργειτε απ'οτι καταλαβα απο τις ρυθμησεις των επαφων.Κανε factory reset μηπως φτιαξει,εγω ξεχασα να το κανω και ξαναφλασαρα απο την αρχη
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η 2,7 του Leo ειναι ετοιμη,τι κανουμε φλασαρουμε απο την kitchen;Η περιμενουμε να δοκιμαστει πρωτα;
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις backup και φλασάρεις άφοβα... :D

Τα mods της kitchen θα πρέπει να τα ξανα-κατεβάσουμε είπε ο LeoMar παρεμπιπτόντως.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα η kitchen όλο updates είναι. τι είναι το samsung IM,το dual core script for cpu?? αξίζει να βγάλει κανείς το setcpu? μήπως επιτέλους με αυτό το scriptaki θα εκμεταλευτούμε και τους 2 πυρήνες του κινητού?

 

στην 2.7 του λεομαρ πολλά freezarismata διαβάζω στο xda. μάλλον εξαιτίας του setcpu σε συνδυασμό με την κέρνελ του... θα περιμένω λίγο πριν φλασάρω τη 2.3.5!

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρα την 2.7. Έχει ακόμα αρκετά θεματάκια να λύσει ο Leo.

 

Είχα κάνει την 2.6 backup με CWM. Μπορώ να επιστρέψω κανονικά σε αυτήν με restore απο το CWM ή θα έχω προβλήματα?

Edited by tifoso_111

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο τοσο στησιμο που εριξα για τη 2.6 λεω να περιμενω να βγουν τυχον προβληματα στη 2.7, να διορθωθει οτι υπαρχει, να ετοιμαστει κ η kitchen κ μετα λεω να φλασαρω με full wipe. Αν κ με τρωει να τη δοκιμασω..
Link to comment
Share on other sites

εγώ έτοιμος ημουν να flasharo, αλλά θα περιμένω μέχρι το βράδυ.
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο λενε παντως ο original kernel της samsung έχει αρκετές βελτιώσεις.. έχει φαγωθεί ο Leomar να αναφέρει τη διαφορά μπαταρίας κ οτι ειναι πολύ πιο σταθερος. Εγω λέω να περιμένω για JKaySettings, TW4.5Launcher συμβατότητα κ μετά μια κ καλή..
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, να ρωτησω κατι.

 

Εχετε κατα νου καποιο αλλο modification που θελετε; Ως τωρα εχω το touchwiz και το πληκτρολογιο με κομμα. Θελω να φτιαξω επισης ενα patch να στελνουμε μηνυματα 160 χαρακτηρων στα ελληνικα (αυτο θα μου παρει λιγο καιρο να εντοπισω). Κατι αλλο που θεωρειται ενοχλητικο;

 

Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι σχετικά, αλλά εμένα 1 πράγμα που με ενοχλεί, είναι ότι μετά την εγκατάσταση νέας ROM και την επαναφορά των εφαρμογών με Titanium, δεν παραμένουν οι συνδέσεις των επαφών του gmail με το facebook και πρέπει κάθε φορά να τις κάνω απ' την αρχή.... Έχω ψάξει παντού να βρω λύση αλλά δεν έχω βρει τίποτα...

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι σχετικά, αλλά εμένα 1 πράγμα που με ενοχλεί, είναι ότι μετά την εγκατάσταση νέας ROM και την επαναφορά των εφαρμογών με Titanium, δεν παραμένουν οι συνδέσεις των επαφών του gmail με το facebook και πρέπει κάθε φορά να τις κάνω απ' την αρχή.... Έχω ψάξει παντού να βρω λύση αλλά δεν έχω βρει τίποτα...

 

Τέρμα εκνευριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, να ρωτησω κατι.

 

Εχετε κατα νου καποιο αλλο modification που θελετε; Ως τωρα εχω το touchwiz και το πληκτρολογιο με κομμα. Θελω να φτιαξω επισης ενα patch να στελνουμε μηνυματα 160 χαρακτηρων στα ελληνικα (αυτο θα μου παρει λιγο καιρο να εντοπισω). Κατι αλλο που θεωρειται ενοχλητικο;

 

φιλε εχεις μοντάρει τα widgets για να τρέχουν με τον tw4.5?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρα την 2.7. Έχει ακόμα αρκετά θεματάκια να λύσει ο Leo.

 

Είχα κάνει την 2.6 backup με CWM. Μπορώ να επιστρέψω κανονικά σε αυτήν με restore απο το CWM ή θα έχω προβλήματα?

 

Ναι κανονικά θα είναι όπως πριν το τηλέφωνο. Ακριβώς όπως ήταν όταν έκανες το backup. Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά θα είναι όπως πριν το τηλέφωνο. Ακριβώς όπως ήταν όταν έκανες το backup. Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Thanx.. Επέστρεψα στην 2.6. Η 2.7 εχει δρόμο ακόμα για να έρθει στα ίδια επίπεδα με την 2.6 απο άποψη χρηστικότητας και εμφάνισης. Και δεν ξέρω καν αν θα έχει νόημα να τηην βάλουμε καθώς μέχρι τότε μπορεί και να τώμε παγωτό... :p

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

Thanx.. Επέστρεψα στην 2.6. Η 2.7 εχει δρόμο ακόμα για να έρθει στα ίδια επίπεδα με την 2.6 απο άποψη χρηστικότητας και εμφάνισης. Και δεν ξέρω καν αν θα έχει νόημα να τηην βάλουμε καθώς μέχρι τότε μπορεί και να τώμε παγωτό... :p

 

και εγω την εβαλα αλλα θα την βγαλω.. ευτυχώς ειχα κρατησει back up..

δεν μου δουλευει το ελληνικό swype ενω πριν δουλευε και επισης το κινητο πολλες φορες κολλαει και κανει επανεκκίνηση χωρις λογο και αιτία....

βουρ πισω στην 2.6...εκτος αν φαω κανενα φλασιδι και βαλω την στοκ 2.3.5..θα το σκεφτω....

 

EDIT...παιδια σε μενα η 2.7 εχει δημιουργησει ΤΡΟΜΕΡΑ προβληματα στο κινητο μου!!!

:rolleyes:

εδω και ενα λεπτο κολλάει συνεχώς.το ανοιγω και μολις μπαινει στην αρχικη οθονη κολλάει και δεν ανταποκρίνεται καθολου!

δεν ξερω ισως τελικα αυτο το ΝΟ WIPE να μην ηταν και τοσο καλη ιδεα...

προσοχη σε οσους θα την βαλετε......

 

EDIT 2...

ΠΟ ΠΟ ΠΟ παιδια τα νευρα μου ...το κινητο πλεον δεν ανοιγει...

και δεν μου φτανει αυτο δεν μπορω να μπω σε recovery για να το επαναφέρω..

μπαινει μονο σε download..

τα νευρα μου μιλαμε΄..τι ηθελα και την εβαλα αυτη την ρημαδα την 2.7....

τι μπορω να κανω τωρα για να μην φλασαρω τα παντα απο την αρχη?

η τουλάχιστον να σωσω το back up μου απο το τιτανιουμ.....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

εφοσον μπαινει σε download mode, δοκίμασε να κατεβάσεις πάλι το CWM, (δεν θυμάμαι πως ακριβώς αλλά το είχα καταφέρει), και κρατώντας το vol + home + power ξεκινάει σε CWM.

 

απο εκεί μετά είναι εύκολο να κάνεις εγκατάσταση την 2.6 και να τελειώνεις. εγώ την 2.6 έτσι την είχα βάλει στο τηλέφωνο

 

την 2.7 την έβγαλα και εγώ ευτυχώς είχα κρατήσει CWM backup και το γύρισα πίσω. θέλει ακόμα αρκετά fixes για να παίζει σωστά η ρομ. όσοι λένε το ανάποδο, απλώς χαίρονται που έχουν 2.5 android

Link to comment
Share on other sites

εφοσον μπαινει σε download mode, δοκίμασε να κατεβάσεις πάλι το CWM, (δεν θυμάμαι πως ακριβώς αλλά το είχα καταφέρει), και κρατώντας το vol + home + power ξεκινάει σε CWM.

 

απο εκεί μετά είναι εύκολο να κάνεις εγκατάσταση την 2.6 και να τελειώνεις. εγώ την 2.6 έτσι την είχα βάλει στο τηλέφωνο

 

εβγαλα την καρτα σιμ και το recovery επανήλθε...:blink::blink:

τι να πω ρε φιλε απο τοτε που πηρα το κινητο πρωτη φορα βλεπω τετοιο χαος...

τελος παντων καταφερα και μπηκα σε recovery και παλι και τωρα με back up επανέρχομαι στην 2.6...

να δουμε ομως γιατι αν δεν το δω να ανοιγει δεν θα ησυχάσω...

μαλλον βιαστηκε ο λεομαρ..τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα την καρτα σιμ και το recovery επανήλθε...:blink::blink:

τι να πω ρε φιλε απο τοτε που πηρα το κινητο πρωτη φορα βλεπω τετοιο χαος...

τελος παντων καταφερα και μπηκα σε recovery και παλι και τωρα με back up επανέρχομαι στην 2.6...

να δουμε ομως γιατι αν δεν το δω να ανοιγει δεν θα ησυχάσω...

μαλλον βιαστηκε ο λεομαρ..τι να πω.

 

οσοι εκαναν full wipe δεν αντιμετώπισαν σχεδόν κανενα πρόβλημα...Μάλλον το λάθος του αυτό είναι...

τι να πείς...Εγω μένω στην 2.6 νε τον τελευτέο κερνελ του τουρκαλά όπου είναι εκπληκτικός...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

οσοι εκαναν full wipe δεν αντιμετώπισαν σχεδόν κανενα πρόβλημα...Μάλλον το λάθος του αυτό είναι...

τι να πείς...Εγω μένω στην 2.6 νε τον τελευτέο κερνελ του τουρκαλά όπου είναι εκπληκτικός...

 

μπορει να το δοκιμασω και εγω με full wipe καποια στιγμη οταν θα εχω χρονο.αφου βεβαια κανω και παλι full back up της 2.6..

για την ωρα μακρια..ειδικα no wipe με τιποτα.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...