Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ φιλε...το βρηκα και μονος μου,απλα δεν ειχα ενεργοποιησει το beta σθππορτ και δεν μου εβγαζε την επιλογη...και κατι ακομα...:rolleyes:ξερεις μηπως γιατι δεν υπαρχει το market μεσα?πως μπορω να το βαλω....οντως με διαφορα η καλητερη ρομ....

 

δεν ξερω σε εμενα υπήρχε οταν φλασαρα την ρομ του λεο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

φιλε μου μην στεναχωριέσαι καθολου μπες στην εφαρμογει του λεο και φλασαρησε το no overscroll και εισαι κομπλε:Dμε διαφορα καλητερος ο λεο αυτην την στηγμη απλα δεν παίζεται ο τυπος!!!!!!

παιδια σορυ αλλα τι είναι το overscroll???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όποιος θεωρεί οτι έχει ανεξήγητο battery drain με τόσες ROM που κυκλοφορούν πλέον για τον γαλαξία μας, μπορεί να δοκιμάσει αυτό: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16936785&postcount=7608. Περιέχει αναλυτικές πληροφορίες για το πόση μπαταρία καταναλώνει το κάθε τι....Αρκετά χρήσιμο...;)

 

παιδια σορυ αλλα τι είναι το overscroll???

 

Το εφέ που κάνει το κινητό όταν σκρολάρεις και δεν πάει άλλο κάτω/πάνω...Υπάρχει και το bounce effect, οπου αντί για χρώμα, αναπηδάει λίγο το πάνω/κάτω μέρος της οθόνης για να σε ειδοποιήσει οτι έφτασες στο τέρμα της εκάστοτε εφαρμογής...

Edited by giannisr
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχω αυτή τη στιγμή την Android 2.3.3

με έκδοση βασικού φάσματος Ι9100ΧΧΚΕ7

και kernel 2.6.35.7-I9100XWKF3 που είναι rooted με το cfroot.

 

Θέλω να κάνω αναβάθμιση σε 2.3.4 σε ορίτζιναλ έκδοση που να γίνεται cfroot (δε θέλω custom για την ώρα).

Είμαι ανάμεσα σε

MULTI - CSC - OXAKH3

MULTI - CSC - OXAKH1

και

MULTI - CSC - OXAKG6

 

Ηθελα να ρωτήσω αν με τις παραπάνω θα έχω Ελληνικά μενού και πληκτρολόγια, Αν όχι υπάρχει κάποια άλλη σε 2.3.4 που να έχει?

Θα χρειαστεί να αλλάξω region μετά το φλασάρισμα?

Ποια θεωρείται καλύτερη από τις τρεις? Έχει ακουστεί κάποιο bug σε κάποια από τις παραπάνω ώστε να την αποφύγω?

 

Βάλε την KH3, είναι η πιο καινούργια και η καλύτερη. Πριν το στήσιμο ρίξε μια ματιά αν το region είναι XEU και αν δεν είναι να το κάνεις. Έχουν ελληνικό μενού και ελληνικό το πληκτρολόγιο της Samsung. Μπορείς όμως εύκολα να κάνεις και το Swype ελληνικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όποιος θεωρεί οτι έχει ανεξήγητο battery drain με τόσες ROM που κυκλοφορούν πλέον για τον γαλαξία μας, μπορεί να δοκιμάσει αυτό: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16936785&postcount=7608. Περιέχει αναλυτικές πληροφορίες για το πόση μπαταρία καταναλώνει το κάθε τι....Αρκετά χρήσιμο...;)

 

μονο με αγορά το παίρνεις???

 

Το εφέ που κάνει το κινητό όταν σκρολάρεις και δεν πάει άλλο κάτω/πάνω...Υπάρχει και το bounce effect, οπου αντί για χρώμα, αναπηδάει λίγο το πάνω/κάτω μέρος της οθόνης για να σε ειδοποιήσει οτι έφτασες στο τέρμα της εκάστοτε εφαρμογής...

 

ok ευχαριστώ...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

φιλε και μενα μου τα κανει αυτα και ανοιγει στο τελος:)

κανε αυτο που σε ειπα ΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ εντελως για λιγο και ξαναβαλτην!

λογικα θα ανοιξει!

τουλάχιστον σε μενα παντα ανοιγει ετσι.:)

ποιο θεμα εβαλες αν επιτρεπεται?

 

Εκτος και αν το θεμα που εβαλες δε ειναι συμβατο με την ROM που εχεις..... τοτε θα συνεχισει να κανει επαναλαμβανομενα boot.

Αλλα υπαρχει λυση.

Βγαλε την μπαταρια για περισσοτερο απο 5 λεπτα και μετα μπες σε Download mode και φλασαρε απο την αρχη με Odin.

 

Το ειχα παθει και εγω παλιοτερα αλλα παντα υπαρχει τροπος.....

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα, όποιος θεωρεί οτι έχει ανεξήγητο battery drain με τόσες ROM που κυκλοφορούν πλέον για τον γαλαξία μας, μπορεί να δοκιμάσει αυτό: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16936785&postcount=7608. Περιέχει αναλυτικές πληροφορίες για το πόση μπαταρία καταναλώνει το κάθε τι....Αρκετά χρήσιμο...;)

 

Από αρκετούς πάντως έχει αναφερθεί ότι τέτοια προγράμματα παραδόξως αυξάνουν το battery drain.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από αρκετούς πάντως έχει αναφερθεί ότι τέτοια προγράμματα παραδόξως αυξάνουν το battery drain.

 

Προσωπικα αφου απεγκατεστησα οτι battery drainer ειχα μεσα στο κινητο, και το οποιο το ειχα δει στα log του batterystats, πλέον η μπαταρία ειναι στο 91% επειτα απο 17ώρες.

Σε σχέση με αλλα προγραμματα π.χ. battery monitor, το batterystats δε δείχνει ίχνος battery drain.

Γιατι λογικα λειτουργει οπως και τα spare parts στο Froyo.

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα....μετά από κάποιες μέρες που μου πήρε να διαβάσω όλο το θέμα (καλοκαιράκι τώρα δεν υπάρχει και πολύς χρόνος) έχω μια μικρή ερώτηση:

 

τώρα είμαι με την Lite'n'ing 1.6 και το "τηλέφωνο" πάει σαν τον Μέσσι. Διαβάζω όμως άκρως θετικά σχόλια για Criskelo & Leomar και όπως είναι φυσικό (όποιος κολλάει με το φλασάρισμα στο Ν1 δύσκολα ξεκολλάει :Ρ) θα τις δοκιμάσω. Οι τελευταίες εκδόσεις τους έχουν κάποια θεματάκια από οτι εχω καταλάβει; Να προτιμήσω κάποια προηγούμενη έκδοση; Πχ Leomar 2.5.....η 2.6 έχει στη RR όλα τα καλούδια της 2.5;

 

Κάποια απάντηση για τις εκδόσεις των roms....;

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά... βασικά θέλω να περάσω κι εγώ τον Jeffrey-SpeedFrey3.0.0 και θέλω να μάθω αν γίνεται και πως να κρατήσω το setcpu απλα για να βλέπω την θερμοκρασία του επεξεργαστή. Yπάρχει τέτοια περίπτωση;
Ηλίας
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα παιδιά... βασικά θέλω να περάσω κι εγώ τον Jeffrey-SpeedFrey3.0.0 και θέλω να μάθω αν γίνεται και πως να κρατήσω το setcpu απλα για να βλέπω την θερμοκρασία του επεξεργαστή. Yπάρχει τέτοια περίπτωση;

 

Φυσικά και γίνεται. Δεν πειράζεις τις τιμές του και δεν επιλέγεις το set on boot. Απλά θα έχεις ένδειξη.

 

Κάποια απάντηση για τις εκδόσεις των roms....;

 

Βάλε την Revolution 2.6.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται. Δεν πειράζεις τις τιμές του και δεν επιλέγεις το set on boot. Απλά θα έχεις ένδειξη.

 

Δηλαδή ούτε το scaling ούτε τα max-min παιζουν ρόλο;

Ηλίας
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δηλαδή ούτε το scaling ούτε τα max-min παιζουν ρόλο;

 

Όχι... ότι βλέπεις είναι οι ενδείξεις που διαβάζει από τον kernel και είναι σεταρισμένα by default. Αν δεν τις αλλάξεις εσύ, δεν επηρεάζεις τίποτα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την KH3, είναι η πιο καινούργια και η καλύτερη. Πριν το στήσιμο ρίξε μια ματιά αν το region είναι XEU και αν δεν είναι να το κάνεις. Έχουν ελληνικό μενού και ελληνικό το πληκτρολόγιο της Samsung. Μπορείς όμως εύκολα να κάνεις και το Swype ελληνικό.

 

To αν είναι XEU το region θα το δω αφού τη φλασάρω και πάω στο Μενού-Ρυθμίσεις-Πληροφορορίες;

Το backup του swype που έχω τώρα αν το εγκαταστήσω μετά την αναβαθμιση θα μου ξαναφέρει τα Ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
To αν είναι XEU το region θα το δω αφού τη φλασάρω και πάω στο Μενού-Ρυθμίσεις-Πληροφορορίες;

 

Όχι, αφού φλασάρεις θα δώσεις στον dialer *#272*IMEI# (Όπου ΙΜΕΙ = το ΙΜΕΙ της συσκευής σου, θα το βρεις δίνοντας στον dialer *#06#) και στο μενού που θα σου βγάλει θα το δεις.

 

Το backup του swype που έχω τώρα αν το εγκαταστήσω μετά την αναβαθμιση θα μου ξαναφέρει τα Ελληνικά;

 

Όχι, δες στο πρώτο post

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι... ότι βλέπεις είναι οι ενδείξεις που διαβάζει από τον kernel και είναι σεταρισμένα by default. Αν δεν τις αλλάξεις εσύ, δεν επηρεάζεις τίποτα.

 

Ευχαριστώ αδερφέ να σε καλά!!

Ηλίας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω τρίτη μερα με SpeedFrey3.0.0.και δεν εχω το παραμικρο πρόβλημα. Restart κτλ ουτε για πλάκα. Γενικα το κινητο πετάει. Οσο για το θεμα της μπαταρίας η δευτερη που αγορασα παραμένει στο φορτιστη απο την ωρα που εβαλα SpeedFrey3.0.0..γιατι απλα το κινητο μου βγάζει την μερα ανετα. ετσι οπως ειναι τωρα ο γαλαξίας μου με το συγκεκριμένο κερνελ με την ρομ του λεομαρ και με το μπλε θεμα του κρισκελο αγγίζει απλα το τέλειο:)

Πράγματικα δεν θελω να "πειραξω" τίποτα πλεον..

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικες πληροφοριες καθως απο οτι φαινεται το «σκαλιζεις»αρκετα το κινητο..μηπως θα μπορουσες να μας πεις με τι χρηση βγαζεις ημερα;
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικες πληροφοριες καθως απο οτι φαινεται το «σκαλιζεις»αρκετα το κινητο..μηπως θα μπορουσες να μας πεις με τι χρηση βγαζεις ημερα;

 

Κοιτα σιγουρα αυτο που ρωτας ειναι διαφορετικό για τον καθένα. Σε μενα και στην δικια μου χρηση παντα δεν ειδα το κινητο ποτε να εχει τετοια αυτονομια.

Το φορτισα χθες το απόγευμα βγηκα εξω με facebook ανοιχτο απειρες photos με την παρεα κτλ..

Σημερα οπως βλεπεις σερφαρω με ραδιο onlain ανοιχτο οπερα friend caster facebook chat κτλ και η μπαταρια μου ειναι στο 33%...

αυτο ειναι φοβερό για την δικια μου χρηση παντα.

ειναι η πρωτη φορα απο τοτε που πηρα την δευτερη μπαταρια που μεσα στο διάστημα μιας μερας δεν εκανα την "αλλαγη"..

Ασε που το κινητο κυριολεκτικά πεταει. Δεν λαγκαρει και δεν κολλαει πουθενα.

Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος:)

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημερωση όσων ενδιαφέρονται, αν και μου φαίνεται είμαι ο μόνος που δεν έχει λεομαρ εδώ μέσα, έβαλα τον speedfrey στην Criskelo κσι δεν φαίνεται προς στιγμή να εχω πρόβλημα.

Περισσότερα αργότερα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε οπως γινεται να στελνω μηνυματα στα ελληνικα με 160 χαρακτηρες??οταν φτανω στους 60 μετα στελνει το μηνυμα σαν δυο μηνυματα..
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε οπως γινεται να στελνω μηνυματα στα ελληνικα με 160 χαρακτηρες??οταν φτανω στους 60 μετα στελνει το μηνυμα σαν δυο μηνυματα..

 

handcent sms η go sms pro!

βαλτε τα ρε παιδια και τελειωσε το θεμα:)

και τα δυο ειναι δωρεαν στο μαρκετ!

μην παιδεύεστε αδικα.:)

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημερωση όσων ενδιαφέρονται, αν και μου φαίνεται είμαι ο μόνος που δεν έχει λεομαρ εδώ μέσα, έβαλα τον speedfrey στην Criskelo κσι δεν φαίνεται προς στιγμή να εχω πρόβλημα.

Περισσότερα αργότερα.

 

Αν διαβασεις και πιο πισω θα δεις οτι ο παραπανω συνδυασμος λειτουργει καταπληκτικα...οποτε μην ανυσηχεις...

 

Sent from my Desire HD

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει κι εγώ τον Jeffrey-SpeedFrey 3.0.0 αλλά παρατήρισα το εξής μετά απο 2 ώρες και χωρίς να πειράξω το κινητό έπεσε γύρω στο 10%. Φυσικά ακόμα δεν έκανα calibration battery κι ελπίζω σε αυτό να οφείλετε... Εσείς τι λέτε παίδες;
Ηλίας
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει κι εγώ τον Jeffrey-SpeedFrey 3.0.0 αλλά παρατήρισα το εξής μετά απο 2 ώρες και χωρίς να πειράξω το κινητό έπεσε γύρω στο 10%. Φυσικά ακόμα δεν έκανα calibration battery κι ελπίζω σε αυτό να οφείλετε... Εσείς τι λέτε παίδες;

 

Σε οποια ρομ και να τον βαλεις απο προσωπικη εμπειρια στο λεω κανε τα εξεις wipe cache/davlic/batery stats και πριν τον εγκαταστισεις και μετα...

Μετα battety callibration...

Δουλεψε το απο την πρωτη ημερα θα δεις την μπαραρια σου να αντεχει αρκετα...

Στην δευτερη τριτη φορτιση θα κατσλαβεις τις πραγματικες δυνατοτητες του κερνελ παντα σε συνδυασμο με τις προηγουμενες εμπειριες που ειχες απο αλλους κερνελ που δουλευες...

 

Sent from my Desire HD

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...