Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο θέμα της κάθε rom υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες για το πως θα περαστούν και είναι απλές. Διάβασε πιο πίσω για να δεις τι προτείνουν όσοι έχουν δοκιμάσει και θα πάρεις μια εικόνα για το ποια rom ταιριάζει στα δικά σου δεδομένα.

 

φιλε athanaso77 τα εχω διαβάσει ολα απο την πρώτη σελιδα:)τώρα η ερωτήσεις μου πριν απο το φλασαρισμα πρειπει να κανουμε καφε φορα wipe data kai ολα τα υπόλοιπα η μπαταρια του κην πρεπει να ειναι φουλ πριν το φλασαρισμα??τα ρωταω για να μην κανο κανενα λαθος!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πριν απο το φλασαρισμα πρειπει να κανουμε καφε φορα wipe data

εξαρταται απο το τι λεει στις οδηγειες στο site οπου κατεβασες τη ρομ, αλλα συνηθως ναι..

η μπαταρια του κην πρεπει να ειναι φουλ πριν το φλασαρισμα??

καλο θα ναι πανω απο 40-50% γιατι σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα, η αργησει πολυ να μην ξεμεινεις απο μπαταρια στη μεση...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ok πέρασα και την KF1 άψογα όλα, το ξέρω πήρα φόρα!!! :rolleyes:

στο samfirmware.com έχει και μια KF2

I9100XXKF2 ## EXT4.PIT 2.3.3 2011 June MULTI - CSC - OXAKF2

ξέρουμε τίποτα :O

Link to comment
Share on other sites

ok πέρασα και την KF1 άψογα όλα, το ξέρω πήρα φόρα!!! :rolleyes:

στο samfirmware.com έχει και μια KF2

I9100XXKF2 ## EXT4.PIT 2.3.3 2011 June MULTI - CSC - OXAKF2

ξέρουμε τίποτα :O

 

φιλε μου μπορείς να μου πεις τα τεσερα αρχεια του KF1 που ακριβός τα βαζουμε στον odin γιατι στο προηγουμενο ποστ καποιος το ανεφερε αλλα δεν το ειχα καταλάβει και πολυ καλα:O βλέπεται νεος στο android kai δεν θελω να κάνω καμια βλακια στο κην ακομα ειναι πολυ φρέσκο:lol:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μπορείς να μου πεις τα τεσερα αρχεια του KF1 που ακριβός τα βαζουμε στον odin γιατι στο προηγουμενο ποστ καποιος το ανεφερε αλλα δεν το ειχα καταλάβει και πολυ καλα:O βλέπεται νεος στο android kai δεν θελω να κάνω καμια βλακια στο κην ακομα ειναι πολυ φρέσκο:lol:

 

αν θες παιρνας την WXKF1..ελληνικα σε ολα της..

 

 

το 1ο αρχειο θα το βαλεις στο PDA

το 2ο θα το βαλεις στο CSC

και το 3ο στο Phone...μετα πατησε start και τα υπολοιπα τα αναλαμβανει το Odin:)

για να μην μπερδευτει΅ς με το PIT...κατεβασε αυτη την εκδοση http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278 ειναι προς το τελος...παλι WXKF1...και βαλε τα αρχεια που θα ξεζιπαρεις οπως σου ειπα..

η μπαταρια κραταει ακομα περισσοτερο απο ΚΕ7..

Εδω το λεει ο φιλος Luciferia

 

edit

1ο CODE_I9100XWKF1_CL265340_REV02_user_low_ship.tar.md5 PDA

2ο GT-I9100-MULTI-CSC-OJVKE4.tar.md5 CSC

3ο MODEM_I9100XXKE7_REV_02_CL1017274.tar.md5 Phone

4ο u1_02_20110310_emmc_EXT4.pit Πουθενα

 

βαλε οπως λεει 1ο 2ο 3ο και το 4ο αρχειο .pit δεν το βαζεις

Edited by tp!
Link to comment
Share on other sites

παιδια περασα την vilain rom 1.4 αλλα οταν κανω restore data απο cwm εχω boot loops με αποτελεσμα να κολλαει στο logo της vilain. καμια ιδεα?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια περασα την vilain rom 1.4 αλλα οταν κανω restore data απο cwm εχω boot loops με αποτελεσμα να κολλαει στο logo της vilain. καμια ιδεα?

 

Ώπα, τι restore data θες να κάνεις; Δεν κατάλαβα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, τι restore data θες να κάνεις; Δεν κατάλαβα.
εκανα restore ενα backup που ειχα παρει πιο πριν και εκανα restore μονο το data δηλαδη advanced restore- restore data και οταν τελειωνει και κανω restart εχω boot loops στο logo της vilain
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

εκανα restore ενα backup που ειχα παρει πιο πριν και εκανα restore μονο το data δηλαδη advanced restore- restore data και οταν τελειωνει και κανω restart εχω boot loops στο logo της vilain

 

Όχι, όχι restore από cwm. Θα κάνεις restore ολόκληρη την ρομ από εκεί με factory reset/wipe data.

Τώρα ξαναφλάσαρε την Villain από CWM και κάνε και wipe data + wipe cache. Τα υπόλοιπα restore τα κάνεις από Titanium Backup.

Δηλαδή τις εφαρμογές.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι restore από cwm. Θα κάνεις restore ολόκληρη την ρομ από εκεί με factory reset/wipe data.

Τώρα ξαναφλάσαρε την Villain από CWM και κάνε και wipe data + wipe cache. Τα υπόλοιπα restore τα κάνεις από Titanium Backup.

Δηλαδή τις εφαρμογές.

δεν τα παω καλα με το titanium backup οσες φορε πηρα backup δεν μπορεσα να κανω restore ενω με το cwm μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,περασα με το Odin το firmware I9100XXKF2 που βρηκα στο http://www.samfirmware.com,θα χρειαστει να περασω κατι επιπλεον στη συσκευη?το εκανα πριν 5 λεπτα,αλλα προς το παρον δειχνει να δουλευει μια χαρα,ομως νομιζω οτι χαθηκε το root, δεν βλεπω την επιλογη ''superuser'' επομενως εχει χαθει...απο εφαρμογες,επαφες,φωτο κτλ,ολα διατηρηθηκαν ως ειχαν...
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι χαθηκε το root.

 

Σιγουρα χαθηκε το root. Απο την στιγμη που περνας νεα rom/firmware, "ανανεωνεις" τα αρχεια του συστηματος. Στα οποια βρισκονται και τα αρχεια που ειναι υπευθυνα για το root. Αρα χανεται :)

Τωρα απλως ξανακανε root με τον οδηγο του Saliez.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

Ηθελα να ρωτησω ποια Rom μου προτείνετε για αναβάθμιση από τη ΚΕ2 που βρίσκομαι τωρα!Το τηλέφωνο ειναι απο Ελλάδα!

Στο xda κ το Samfirm έχει τοσες πολλές παραλλαγές που μπερδέυτηκα!

Επίσης έχω διαβάσει τόσες αντικρουόμενες απόψεις για κάθε firmware που δε ξέρω τι να κάνω!

Οσοι απο σας κάνατε αναβάθμιση, είδατε κάποια διαφορά?

Ρωτάω γιατί κ με το παρον λογισμικό, η συσκευή δε μου έχει δημιουργήσει προβλήματα!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

Ηθελα να ρωτησω ποια Rom μου προτείνετε για αναβάθμιση από τη ΚΕ2 που βρίσκομαι τωρα!Το τηλέφωνο ειναι απο Ελλάδα!

Στο xda κ το Samfirm έχει τοσες πολλές παραλλαγές που μπερδέυτηκα!

Επίσης έχω διαβάσει τόσες αντικρουόμενες απόψεις για κάθε firmware που δε ξέρω τι να κάνω!

Οσοι απο σας κάνατε αναβάθμιση, είδατε κάποια διαφορά?

Ρωτάω γιατί κ με το παρον λογισμικό, η συσκευή δε μου έχει δημιουργήσει προβλήματα!!

 

φιλε μου περνα αυτην που περασε το παιδί που ποσταρε ακριβος απο πανό σου ειναι η πιο καινουργια νομίζω!!!εγω περασα χθες την XWKF1 και ολα πήγαν καλα διαφορες προς το παρών δεν βλεπω οσο για την μπαταρια θα δουμε αν ειναι καλύτερη!!το εκανα ροοτ με αυτον τον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676 λαι ολα πηγαν καλα και σε αυτο:) αλλα εχω ενα προβλημα εβαλα την εφαρμογη το gps aids για kαλητερο σημα και μου λεει οτι λειπει busy box!!! που το βρισκουμε αυτο παιδια και πως το βαζουμε???

Link to comment
Share on other sites

αλλα εχω ενα προβλημα εβαλα την εφαρμογη το gps aids για kαλητερο σημα και μου λεει οτι λειπει busy box!!! που το βρισκουμε αυτο παιδια και πως το βαζουμε???

Φίλε κατέβασε την από το μάρκετ ..υπάρχει κανονικά....

 

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου περνα αυτην που περασε το παιδί που ποσταρε ακριβος απο πανό σου ειναι η πιο καινουργια νομίζω!!!εγω περασα χθες την XWKF1 και ολα πήγαν καλα διαφορες προς το παρών δεν βλεπω οσο για την μπαταρια θα δουμε αν ειναι καλύτερη!!το εκανα ροοτ με αυτον τον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676 λαι ολα πηγαν καλα και σε αυτο:) αλλα εχω ενα προβλημα εβαλα την εφαρμογη το gps aids για kαλητερο σημα και μου λεει οτι λειπει busy box!!! που το βρισκουμε αυτο παιδια και πως το βαζουμε???

 

Το busybox υπάρχει στο κινητό σου μετά το ροοτ. Όταν έκανες ρουτ έβαλες τον κέρνελ του chainfire ο οποίος στο πρώτο ποστ του δηλώνει :

"Installing busybox over the included version

It is possible to install a custom busybox over CF-Root v3.0 and newer. However, this is not without risk. CF-Root makes heavy use of scripting, and many CF-Root scripts rely on the internal busybox version. If you do install a seperate busybox version (always use "stericson" installer!), install it to /system/xbin. Installing it to /system/bin will mess things up for sure. Even if you do that part right, it may still break CF-Root, so make sure to make a backup before trying."

 

Και ξεκινάω ρωτώντας , τόσο μεγάλη ανάγκη έχεις το gps aids ;

 

Φιλοσοφικό το ερώτημα , εμένα προσωπικά δεν μου προσφέρει τίποτα στο sgs2 , ήταν πολύ καλό στο sgs όταν είχα froyo ακόμα.

 

Το συμπέρασμα είναι πως όταν flashάρουμε κάτι , διαβάζουμε και τις 5 αράδες που έγραψε ο δημιουργός του , κάποιος λόγος υπάρχει και το έγραψε , δεν είχε απλά οίστρο.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε cfroot για τις kf1/2 για όσους ενδιαφέρονται.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις αμεσες απαντήσεις!!

Μολις κατέβασα απο sasmfirmware το τελευταιο αρχειο κάτω κάτω (με καταληξη ΚF2 I9100XXKF2_OXAKF2_XXKF2) απο την κατηγορία Europe!

Ξερουμε σιγουρα οτι αυτο το λογισμικό έχει κανονικά ελληνικά σε μενου πληκτρολογια-Swype κτλ?

Επίσης ταιριάζει με το τηλεφωνο μου (ελληνικο απο vodafone) ή θα έχω προβλήματα αν φλασάρω?

Κ μια ερώτηση nooba....για να φλασάρω με το odin ακολουθώ τη διαδικασια που περιγραφεται στο rooting κ στο pda βάζω το .tar που κατεβασα ή πρέπει να τικάρω τιποτ' αλλο? Ρωτάω γιατι στο xda ο τυπας λέει να κανουμε τικ στο partition κτλ! Ποιο απ όλα ειναι το σωστό τελικα?

Οι επαφες μου, μηνυματα κτλ θα χαθούν μετα το φλασάρισμα?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις αμεσες απαντήσεις!!

Μολις κατέβασα απο sasmfirmware το τελευταιο αρχειο κάτω κάτω (με καταληξη ΚF2 I9100XXKF2_OXAKF2_XXKF2) απο την κατηγορία Europe!

Ξερουμε σιγουρα οτι αυτο το λογισμικό έχει κανονικά ελληνικά σε μενου πληκτρολογια-Swype κτλ?

Επίσης ταιριάζει με το τηλεφωνο μου (ελληνικο απο vodafone) ή θα έχω προβλήματα αν φλασάρω?

Κ μια ερώτηση nooba....για να φλασάρω με το odin ακολουθώ τη διαδικασια που περιγραφεται στο rooting κ στο pda βάζω το .tar που κατεβασα ή πρέπει να τικάρω τιποτ' αλλο? Ρωτάω γιατι στο xda ο τυπας λέει να κανουμε τικ στο partition κτλ! Ποιο απ όλα ειναι το σωστό τελικα?

Οι επαφες μου, μηνυματα κτλ θα χαθούν μετα το φλασάρισμα?

Ευχαριστώ!

 

Εκτιμώ πως αφου είναι λογισμικό europe θα έχει κανονικά και ελληνικά.

Αν το τηλέφωνο σου είναι unbranded ( το πιο πιθανό πως έτσι είναι ) μπορείς να φλασάρεις κανονικά

Φλασάρεις με τις οδηγίες που έχει από εκεί που κατεβάζεις το firmware.

Αν κατέβασες από τον "τυπά" στο xda , ακολουθάς αυτόν. Αν κατέβασες από Samfirmware ακολουθάς αυτούς.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

περασα και εγω την WXKF1 πριν απο λιγο ....:)

θα σας πω αν εχει διαφορα στην μπαταρια παντως ελληνικα εχει κανονικα...

Luciferia ξερεις κανενα "κολπακι" για να φαινεται το "ποσοστο"της μπαταριας πανω.....?(κατι σαν το battery circle....πχ...)

στην ke7 ειχα βαλει αλλα εδω το ζιπ δεν πρεπει να ταιριαζει.......

υπαρχει μια εφαρμογη απο τον ιδιο dev το villain tweaks...μολις το εγκαταστησεις εχει επιλογες σε διαφορα διαθεσιμα tweaks..καπου εχει και για την μπαταρια :)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

ok πέρασα και την KF1 άψογα όλα, το ξέρω πήρα φόρα!!! :rolleyes:

στο samfirmware.com έχει και μια KF2

I9100XXKF2 ## EXT4.PIT 2.3.3 2011 June MULTI - CSC - OXAKF2

ξέρουμε τίποτα :O

το OXAKF2 ειναι πολωνικη εκδοση...κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μπορεις να γραφεις ελληνικα στα μηνηματα...

περιμενε λιγο ακομα μεχρι να τη βαλεις...

προς το παρον η KF1 ειναι πολυ stable...

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

εκανα restore ενα backup που ειχα παρει πιο πριν και εκανα restore μονο το data δηλαδη advanced restore- restore data και οταν τελειωνει και κανω restart εχω boot loops στο logo της vilain

προφανως τα data ηταν συμβατα μονο με την προηγουμενη rom που ειχες...

οποτε φλασαρεις παλι την rom και δεν κανεις restore data η

φλασαρεις παλι την προηγουμενη rom που ειχες και κρατας τα data που ειχες..

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...