Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια εμενα μδεν μου αναγνωριζει καν το κινητο . ειμαι σε download mode αλλα δεν κανει σωστα install drivers οταν το ενωνω με τον υπολογιστη.

τι πρεπει να κανω?

Παύλος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδια εμενα μδεν μου αναγνωριζει καν το κινητο . ειμαι σε download mode αλλα δεν κανει σωστα install drivers οταν το ενωνω με τον υπολογιστη.

τι πρεπει να κανω?

 

Δες να έχεις βγάλει το usb debugging για να σου αναγνωρίσει το κινητό και τους drivers. Αν θες δοκίμασε να κάνεις και σαν administrator το Kies. Αν και εγώ το έκανα κανονικά και όλα κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Δες να έχεις βγάλει το usb debugging για να σου αναγνωρίσει το κινητό και τους drivers. Αν θες δοκίμασε να κάνεις και σαν administrator το Kies. Αν και εγώ το έκανα κανονικά και όλα κομπλέ.

 

να το δοκιμασω κ αυτο .. Γιι αναβάθμιση αξλιζει να κανω ? ειμαι στο XWKE2

Παύλος
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!! Κανείς δε μου το επιβεβαίωνε στους XDA thanks :) Αυτό νομίζω δεν ίσχυε στο SGS έτσι δεν είναι;

 

Από ότι θυμάμαι πράγματι στο sgs δεν ίσχυε

 

να το δοκιμασω κ αυτο .. Γιι αναβάθμιση αξλιζει να κανω ? ειμαι στο XWKE2

 

Τι csc έχεις?Αν έχεις xeukd1 κανε αναβαθμιση μεσω kies σε xwke7

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

εχω κολλλησει στο σημειο οπου πρεπει να κανω ροοτ με το super one click . πατω ροοτ αλλα μου βγαζει waiting for device και κολλαει εκει ... κανω κατι λαθος ?

 

ακυρο τα βρηκα ... ευχαριστώ

 

Από ότι θυμάμαι πράγματι στο sgs δεν ίσχυε

 

 

 

Τι csc έχεις?Αν έχεις xeukd1 κανε αναβαθμιση μεσω kies σε xwke7

 

Tο ΚΙΕΣ μου λεει οτι εχω το τελευταιο .. ειναι γερμανική η συσκευη΄.. το csc moy einai KE2

 

Δεν μου βγάζει αναβάθμιση αλλη

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Παύλος
Link to comment
Share on other sites

Tο ΚΙΕΣ μου λεει οτι εχω το τελευταιο .. ειναι γερμανική η συσκευη΄.. το csc moy einai KE2

 

Δεν μου βγάζει αναβάθμιση αλλη

 

Οπότε ή περιμένεις να σου βγάλει το kies την αναβάθμιση ή περνάς μόνος σου την xwke7 με odin.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ή περιμένεις να σου βγάλει το kies την αναβάθμιση ή περνάς μόνος σου την xwke7 με odin.

 

Για να την περάσω με Odin πρεπει να κάνω και format ?

Παύλος
Link to comment
Share on other sites

Για να την περάσω με Odin πρεπει να κάνω και format ?

 

Θα κάνει format το odin ούτως ή άλλως όταν φλασάρεις το καινούργιο firmware

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

καθε φορα που θα κανουμε update θα πρεπει μετα να ξανακανουμε root?

 

Nαι. Ο λογος ειναι πως με το update περναει νεο firmware. Το root το ειχες στο παλιο.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

καθε φορα που θα κανουμε update θα πρεπει μετα να ξανακανουμε root?

 

Σε λίγο καιρό όταν θα βγουν οι πολλές και οι καλές ρομ δεν νομίζω να χρειαστεί να ξανακάνεις ποτέ official update αλλά θα πηγαίνεις για έτοιμες/ρουταρισμένες ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό όταν θα βγουν οι πολλές και οι καλές ρομ δεν νομίζω να χρειαστεί να ξανακάνεις ποτέ official update αλλά θα πηγαίνεις για έτοιμες/ρουταρισμένες ρομ.

 

αντε μπραβο να θυμηθω λιγο τις εποχες ομνια γιατι με το iphone ειχα ξενερωσει που δεν μπορουσα να περασω custom roms :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

εχω XWKE2 και θελω να κανω update σε XWKE7

μπορει καποιος να μου ποσταρει το λινκ με το αρχειο μου πρεπει να περασω μεσω odin ?

αν εχω καταλαβει καλα κανω την ιδια διαδικασια με το root αλλα σε αυτο το βημα βαζω το αρχειο του update?

Βημα 4ο.

Ανοιγουμε το Odin (αφου πρωτα εχουμε κανει extract το αρχειο απο το zip) και με τικαρισμενα μονο το "Auto reboot" και "F. Reset Time" παμε και παταμε εκει που λεει PDA και επιλεγουμε το αρχειο XWKDD_insecure.tar που ειχαμε κατεβασει

νωριτερα

 

και απο οτι φανταζομαι SuperOneClick δεν θα πρεπει να κανω...

 

επισης για να κρατησω τις εφαρμογες μου πρεπει να κανω μπακαπ ? αν ναι καμια καλη εφαρμογη υπαρχει?

 

σορρυ αν ειναι λιγο κουτες οι ερωτησεις αλλα ειναι η πρωτη μου φορα... :O

Link to comment
Share on other sites

εχω XWKE2 και θελω να κανω update σε XWKE7

μπορει καποιος να μου ποσταρει το λινκ με το αρχειο μου πρεπει να περασω μεσω odin ?

αν εχω καταλαβει καλα κανω την ιδια διαδικασια με το root αλλα σε αυτο το βημα βαζω το αρχειο του update?

Βημα 4ο.

Ανοιγουμε το Odin (αφου πρωτα εχουμε κανει extract το αρχειο απο το zip) και με τικαρισμενα μονο το "Auto reboot" και "F. Reset Time" παμε και παταμε εκει που λεει PDA και επιλεγουμε το αρχειο XWKDD_insecure.tar που ειχαμε κατεβασει

νωριτερα

 

και απο οτι φανταζομαι SuperOneClick δεν θα πρεπει να κανω...

 

επισης για να κρατησω τις εφαρμογες μου πρεπει να κανω μπακαπ ? αν ναι καμια καλη εφαρμογη υπαρχει?

 

σορρυ αν ειναι λιγο κουτες οι ερωτησεις αλλα ειναι η πρωτη μου φορα... :O

 

Έχεις κάνει ήδη ρουτ και θες να πας από την 2 στην 7; Ή δεν σε ενδιαφέρει το ρουτ και απλά θες να κάνεις update;

Link to comment
Share on other sites

εχω XWKE2 και θελω να κανω update σε XWKE7

μπορει καποιος να μου ποσταρει το λινκ με το αρχειο μου πρεπει να περασω μεσω odin ?

αν εχω καταλαβει καλα κανω την ιδια διαδικασια με το root αλλα σε αυτο το βημα βαζω το αρχειο του update?

Βημα 4ο.

Ανοιγουμε το Odin (αφου πρωτα εχουμε κανει extract το αρχειο απο το zip) και με τικαρισμενα μονο το "Auto reboot" και "F. Reset Time" παμε και παταμε εκει που λεει PDA και επιλεγουμε το αρχειο XWKDD_insecure.tar που ειχαμε κατεβασει

νωριτερα

 

και απο οτι φανταζομαι SuperOneClick δεν θα πρεπει να κανω...

 

επισης για να κρατησω τις εφαρμογες μου πρεπει να κανω μπακαπ ? αν ναι καμια καλη εφαρμογη υπαρχει?

 

σορρυ αν ειναι λιγο κουτες οι ερωτησεις αλλα ειναι η πρωτη μου φορα... :O

 

ποια η διαφορα μεταξυ του XWKE2 με το XWKE7?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

root εκανα και τωρα θελω να περασω την 7 και μετα να κανω παλι root πανω στην 7 ...

 

ποια η διαφορα μεταξυ του XWKE2 με το XWKE7?

 

το XWKE7 δεν ειναι update ??

Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορα μεταξυ του XWKE2 με το XWKE7?

 

Καλή ερώτηση. Ένα changelog θα ήταν καλή φάση αν έχει βρει κάποιος.

Επίσης είδα πως έχει βγει πιό νέα έκδοση.

XWKE7 Build date: 18/05/2011

UHKE4 Build date: 20/05/2011

XXKE4 Build date: 25/05/2011

 

root εκανα και τωρα θελω να περασω την 7 και μετα να κανω παλι root πανω στην 7 ...

 

το XWKE7 δεν ειναι update ??

 

Δεν ξέρω πολλά (έως τίποτα) για samsung flashing/modding αλλά από αυτά που διάβασα μου εμείνε το εξής:

You do not need to root or unroot the device to update the firmware.

 

Άρα λογικά απλά ακολουθείς την διαδικασία του να βάλεις το Tar σαν pda του firmware που θες. Όχι του kernel αλλά του firmware (ολόκληρης ρομ δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Εχω χασει λιγο τη μπαλα...ο kernel αναβαθμιζετε οταν βαλεις πιο νεα ρομ? η μπορω να κανω αναβαθμιση μονο τον kernel χωρις αναβαθμισω την ρομ?

δηλαδη εγω που εχω ελληνικη συσκευη με kernel XWKE2 μπορω να τον αναβαθμισω με καποιον καινουργιο χωρις να περασω αλλη ρομ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Εχω χασει λιγο τη μπαλα...ο kernel αναβαθμιζετε οταν βαλεις πιο νεα ρομ? η μπορω να κανω αναβαθμιση μονο τον kernel χωρις αναβαθμισω την ρομ?

δηλαδη εγω που εχω ελληνικη συσκευη με kernel XWKE2 μπορω να τον αναβαθμισω με καποιον καινουργιο χωρις να περασω αλλη ρομ?

 

Λογικά μπορείς να έχεις άλλο κέρνελ και άλλη ρομ. Αλλά μπορεί να έχεις ασυμβατότητες ή μπορεί απλά να μην δουλεύει καθόλου. Όταν βάζεις ρομ βάζει και τον κέρνελ που έχει μαζί άρα ναι, τον αναβαθμίζει.

Αλλά μπορείς να βάλεις και σκέτο κέρνελ ναι...

Link to comment
Share on other sites

Εχω χασει λιγο τη μπαλα...ο kernel αναβαθμιζετε οταν βαλεις πιο νεα ρομ? η μπορω να κανω αναβαθμιση μονο τον kernel χωρις αναβαθμισω την ρομ?

δηλαδη εγω που εχω ελληνικη συσκευη με kernel XWKE2 μπορω να τον αναβαθμισω με καποιον καινουργιο χωρις να περασω αλλη ρομ?

 

αναβαθμίζεται. αφού τελειώσεις την κανονική αναβάθμιση περνάς τη... σπασμένη kdd, τρέχεις το superoneclick και μετά ξανάflashαρεις την καινούργια.

 

# sent from a Samsung Galaxy S II

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπορείς να έχεις άλλο κέρνελ και άλλη ρομ. Αλλά μπορεί να έχεις ασυμβατότητες ή μπορεί απλά να μην δουλεύει καθόλου. Όταν βάζεις ρομ βάζει και τον κέρνελ που έχει μαζί άρα ναι, τον αναβαθμίζει.

Αλλά μπορείς να βάλεις και σκέτο κέρνελ ναι...

 

αναβαθμίζεται. αφού τελειώσεις την κανονική αναβάθμιση περνάς τη... σπασμένη kdd, τρέχεις το superoneclick και μετά ξανάflashαρεις την καινούργια.

 

# sent from a Samsung Galaxy S II

 

ok παιδια σας ευχαριστω...αρα καλυτερα να μην αναβαθμισω kernel και να περιμενω η αναβαθμιση ρομ απο σαμσουνγκ η custom rom με καινουργιο κερνελ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως το XWKE7 με XEU CSC έχει ελληνικό swype... Για το menu ναι. Πρέπει να βάλεις το multi-csc από πάνω ή να κατεβάσεις το modded XWKE7 από εδώ

 

 

 

 

Δοκίμασε να ξεζιπάρεις με το 7-zip

 

Πόσος καιρός έχει περάσει από την τελευταία φορά που ήμασταν στο ίδιο τεχνολογικό hack thread του myphone? :)

Πάει καταστράφηκε ο κόσμος :P

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια είμαι στην 2 φορτηση , αν κάνω αναβάθμιση μέσο odin υπάρχει περίπτωση να χαλάσει το calibrarisma της μπαταρίας

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση. Ένα changelog θα ήταν καλή φάση αν έχει βρει κάποιος.

 

Wellcome to Samsung Galaxy World.

 

Αλλαγές κτλπ δεν βρίσκεις, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν.

Συνήθως η ποιο πρόσφατη ROM είναι καλύτερη, όταν βασίζεται στο ίδιο Android OS τουλάχιστον.

Καλό διάβασμα στο XDA και ... ακόμα πιο πολύ διάβασμα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...