Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

blade απείραχτο...

gen1. πήγα να το κάνω gen2 με αυτόν τον οδηγό. πολύ απλά πήρα το Gen1-to-Gen2-TPT-v10-custom.zip το βαλα στην κάρτα μνήμης, εκανε reboot στο clockworkmod recovey, έκανα install zip from sd card, διαλεξα το zip, πάτησα για εγκατάσταση και έγραψε Installation aborted.

παρ ολ αυτα έκανα wipe data, cache, Κλπ :worry:

 

τι κανουμε τώρα; το κινητό bootάρει μόνο στο clockworkmod recovery. μπορώ να βάλω μια custom rom και να κανω install zip from sd card? δε χρειάζεται root για να γινει αυτό;

 

ή έστω πως θα το φέρω στην εργοστασιακή του κατάσταση.

 

 

ευχαριστω:)

Αυτό συμβαίνει όταν πολύ απλά αντι να κάνεις αυτό που λέει ξεκάθαρα ο οδηγός κάνεις αυτό που νομίζεις ότι θα έλεγε ο οδηγός ότι πρέπει να κάνεις.

Το παρακάτω αναγράφεται στο link που δινεις:

Instructions

Copy a Gen2 rom zip file to your sd card ready to install. Check the md5sum of that against the source (you can use AFV for this).

 

Unzip this Gen2 TPT zip file to your sd card, it should create an image directory.

 

Check the nandroid.md5 file in the image directory on your sd card using AFV on your phone (long press on nandroid.md5 file, then Verify Nandroid Backup)

 

Power off, wait a few seconds, then power on with menu & vol+ held.

 

It should take a few seconds to flash the new Gen2 firmware (you should see some green text), then it should reboot into ClockworkMod recovery, use that to wipe data & then install your Gen2 rom.

 

Once installed, remove the image directory from your sd card, to prevent accidentally reinstalling. Once you have installed this just vol+ & power on will send you back into tpt mode if there is an image directory, even if you needed menu & vol+ before.

 

It is reversible using any Gen1 full TPT (links below), but this will only work on phones that have been upgraded using this method, not phones bought with Gen2 or upgraded with the windows software.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

την παραπάνω διαδικασία την έκανε φίλος στο κινητό του ;)

σήμερα μπορεί να την έχω στα χάρια μου, οπότε θα το κοιτάξω λεπτομερώς ;)

 

μετά από τα wipes, κλπ, σωζεται η συσκευή όμως;

Link to comment
Share on other sites

την παραπάνω διαδικασία την έκανε φίλος στο κινητό του ;)

σήμερα μπορεί να την έχω στα χάρια μου, οπότε θα το κοιτάξω λεπτομερώς ;)

 

μετά από τα wipes, κλπ, σωζεται η συσκευή όμως;

Αν είχε κάνει μόνο wipe data και cache θα έπρεπε να bootαρε κανονικά απλά θα είχε χάσει εφαρμογές και δεδομένα, αλλά μάλλον "πείραξε" και το system partition. Όπως είναι τώρα το κινητό πρέπει να βρεις μια rom συμβατή με Gen1 να την φλασάρεις από από το clockworkmod.

Αυτό που προτείνω εγώ είναι να χρησιμοποιήσει το All-in-one TPT installation από την Swedish Snow RLS7 που θα το κάνει gen2 και ταυτόχρονα θα περάσει την καλύτερη 2.3.5 rom για το Blade.

Link to comment
Share on other sites

φλασάρω μόνο το Swedish-Snow-RLS7-TPT.zip και είναι οκ;

επίσης σε κάποιο βήμα λέει: Install AFV (Android File Verifier) from market. προφανώς το παρακάμπτω, καθως δεν ανοίγει σε ρομ η συσκευή. σωστα;

 

ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

φλασάρω μόνο το Swedish-Snow-RLS7-TPT.zip και είναι οκ;

επίσης σε κάποιο βήμα λέει: Install AFV (Android File Verifier) from market. προφανώς το παρακάμπτω, καθως δεν ανοίγει σε ρομ η συσκευή. σωστα;

 

ευχαριστώ και πάλι!!

Οχι αυτό το αρχείο δεν είναι για φλασάρισμα από το cwm. Το κάνεις extract στo root της SDcard και δημιουργεί έναν φάκελο "image" με τα απαραίτητα αρχεία μέσα. Το afv είναι για να επιβεβαιωθεί ότι τα αρχεία δεν είναι corrupted (κάτι που δεν το θες καθόλου) τσεκαροντας τα md5 κάθε αρχείου στον φάκελο image με αυτά που αναγράφονται στο nandroid.md5. Αυτό όμως μπορείς να το κάνεις και από PC διαβάζοντας την sdcard με κάποιο card reader.

Τα υπόλοιπα αναφέρονται στο TPT instractions του προηγούμενου link.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

update...

πλέον όταν bootάρει η συσκεύη δείχνει ένα ρομποτάκι και μένει εκεί. ούτε recovery μπαίνει :/

Link to comment
Share on other sites

update...

πλέον όταν bootάρει η συσκεύη δείχνει ένα ρομποτάκι και μένει εκεί. ούτε recovery μπαίνει :/

Βγάλε τη μπαταρία και ξανακάνε το TPT. Έχε υπόψιν σου ότι το πρώτο boot μετά από την διαδικασία αυτή κρατάει περισσότερο (5-10 min)
Link to comment
Share on other sites

λογικά σήμερα το βράδυ θα έχω τη συσκευή στα χέρια μου, οπότε θα το ψάξω περισσότερο. ελπίζω να παν όλα καλά:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αστείο το πρόβλημα, αλλά πείραξα κάποια στιγμή την αυτ. φωτεινότητα και πλέον δεν έρχεται στα συγκαλά της :mad:

Το παρακολουθώ 3 μέρες τώρα, αλλά δεν...

Ορίζεις "αυτόματη" και μένει εκεί που είναι χωρίς αυξομειώσεις, πράγμα που καταντά ενοχλητικό.

 

κανένα tip μήπως από τους πιο ψαγμένους;

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ εχεις; Μαλλον για proximity calibration μου κανει. Ειχα το ιδιο θεμα με cyanmobile και εφτιαξε με reset του proximity sensor στα default values.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Εχω την cyanogenmode 7.2 stable... έκανα restore στο default και το παρακολουθώ. Θα ενημερώσω σχετικά.

Πάτησα μετά για καλιμπράρισμα του proximity sensor και μου έγραψε "something went wrong... aborting" :confused:

 

Ευχαριστώ για την απάντηση και για το χρόνο σου...

Link to comment
Share on other sites

"something went wrong... aborting" δεν μπορεί να καλιμπραριστεί. :confused: Πέρασα 5 διαφορετικά μπακαπς (ημερολογιακά) αλλά δεν κατάφερα κάτι.

@kogos (ή οποιοσδήποτε άλλος που μπορεί να βοηθήσει): τι να κάνω; να θέλει reset η συσκευή και πέρασμα ξανά τη ρομ; θα βοηθούσε κάτι τέτοιο;

Ευπρόσδεκτη η όποια βοήθεια παιδιά. Επίσης η οθόνη άπαξ και σβήσει (κατά την κλήση) δεν ανάβει με τίποτα μέχρι να το κλείσω.

Γαμώτο...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τι γίνεται, μη σας κρατάω σε αγωνία κιόλας :p Εξακολουθεί πάντως το "something went wrong... aborting"...

Άντέγραψα την κάρτα, άλλαξα & κάρτα για δοκιμή, δεν άλλαξε κάτι, τα έκανα μαντάρα κάποια στιγμή γιατί έσβησα το clockworkmod :cry:

Είχα βρει αυτό εδώ το φλάσαρα, αλλά δεν μπορούσα να πάρω μπακάπ, ούτε να κάνω ριστορ σε αυτά που ήμουν. Τελικά επανάφερα & το cwm, το τηλ/νο δουλεύει και έμεινα με CM10. Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αν αγορασω απο σκρουτζ το κινητι με 2,1 θα μπορεσω να το κανω αναβαθμιση σε 2,2 ,παρακαλω τα φωτα σας γιατη θελο να το παρω ,μια και λεφτα για παραπανω δεν εχω
Link to comment
Share on other sites

Μου φένεται ναι αν δεν κάνω λάθος .

Γράψε εδώ για να σου λυθεί η απορία .

Edited by spyrossss
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας ένα πρόγραμμα για να καλιμπράρω τον αισθητήρα μου έγραψε οτι λείπει ένα στρινγκ, κάτι από τζάβα πρέπει να είναι...

"ps_kadc file not found" java.io. με διαδρομή sys/devices/virtual/optical_sensors/proximity/ps_cadc: open failed: enoent (no such file or directory)

Αισθητήρας υπάρχει, αλλά δεν... παρεπιπτώντως άνοιξα τη συσκευή, καθάρισα το σημείο με το λεντ, αλλά αποτέλεσμα δεν είδα.

Για την ιστορία και μόνο αυτά, μπορώ να ζήσω και χωρίς να είναι στα καλά του ο αισθητήρας :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά πρόσφατα αγόρασα το ZTE BLADE 3 αλλά απο τότε που το πήρα μου βγαζει κάποιες φορες οριζοντιες λευκες λεπτες γραμμες..σαν αυτες που φένονται απο τη καμερα του κινητου οταν τραβας τη τηλεοραση...όταν το κλειδωνω και μετα το ξεκλυδωνω επανερχεται...πρεπει να κανω κατι εγω;..ξερεται αν ειναι προβλημα;..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συγνώμη στους διαχειριστές για τα πολλαπλά θέματα που ανοίγω, αλλά δεν κατάλαβα γιατί έκλεισε το προηγούμενο...

Όντως δεν ανέφερα μοντέλο αλλά ήμουν στο φορουμ των ΖΤΕ και συγκεκριμένα του blade... τόσο γκασμάς πια?? Για το blade ρωτάω, και ξανα λέω: Εκεί που ήταν ανοιχτό, κλείνω την οθόνη, και δεν ξανα άνοιξε, ενώ είχε μπαταρία. Δοκίασα ότι ήξερα, αλλά δεν κατάφερα τίποτα...

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

@Twnhny δεν ανοίγουμε θέμα με το παραμικρό και όταν ανοίγουμε βάζουμε ένα τίτλο που να περιγράφει με σύντομο τρόπο αυτό που θα περιλαμβάνει το θέμα. Τίτλοι του τύπου βοήθεια, γιατί, πρόβλημα, πρόβλημα ξανά κλπ δεν είναι αποδεκτοί.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση για τα προβλήματα του blade υπάρχει το παρόν θέμα το οποίο είναι αρκετό.

 

Συνέχεια εδώ λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.

 

Προέρχομαι από ένα εντελώς διαφορετικό λειτουργικό σύστημα (iOS) και αντιμετωπίζω το εξής το πρόβλημα με το ZTE blade που πήρα από ένα φίλο ως δεύτερη συσκευή : Θέλω να επαναφέρω την συσκευή στα εργοστασιακά της δεδομένα και η συσκευή αρνείται.. :)

 

Μέχρι στιγμής έχω εντοπίσει το κρυφό μενού της συσκευής (Power & volume button) και πατάω επαναφορά αλλά η συσκευή ανοίγει με ένα λειτουργικό σύστημα CyannogenMod και όχι με το δικό της.

 

Όλο το πρόβλημα είναι που με κάνει να θέλω να κάνω επαναφορά σε εργοστασιακά δεδομένα είναι ότι η συσκευή δεν έχει σήμα.Πριν περαστεί αυτό το CyannogenMod είχε κανονικά αλλά από την στιγμή που μπήκε αυτό το πράγμα δεν διαβάζει την κάρτα Sim.

 

Μπορείτε να με κατατοπίσετε το πως μπορώ να το επαναφέρω σε εργοστασιακή μορφή ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Το cyanogenmod είναι μία ρομ (firmware ή αλλιώς λειτουργικό σύστημα όπως είπες κι εσύ), επομένως, αν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών θα σου ξεκινήσει πάλι από την ίδια ρομ cyanodenmod χωρίς εγκατεστημένα προγράμματα, πλην των προεγκατεστημένων, και όχι με την αρχική rom που είχε το κινητό όταν αγοράστηκε. Με κάθε αλλαγή ρομ, αλλάζει όλη η ρομ. Για να επανέλθεις στην αρχική κατάσταση αγοράς, πρέπει να κάνεις τα παρακάτω:

1. κατέβασε και αντέγραψε στην sd card αυτό το zip (μην το αποσυμπιέσεις, όπως είναι σε zip μορφή).

2. μπες στο "κρυφό" μενού ξεκινώντας το κινητό με (volume-) + power. επέλεξε να κάνεις flash zip from sd card, και κάνε flash το zip του βήματος 1.

3. όταν τελειώσει, κλείσε το κινητό και ξεκίνα πάλι με (volume-) + power. Αυτή τη φορά θα δεις η οθόνη να γράφει ένα μεγάλο FTM, και να μένει εκεί. Βάλε το κινητό στο USB του υπολογιστή.

4. Κατέβασε την τελευταία επίσημη rom από τη zte: http://www.wind.com.gr/files/1/%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7%20%CE%9B%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/PSTW_DL_P729BWINDV1.0.0B01Temp20110412.zip. Αυτό είναι πρόγραμμα για το PC, οπότε τα τρέχεις από το PC και σου επαναφέρει το κινητό στην κατάσταση αγοράς, ακολουθώντας τις οδηγίες στην οθόνη...

 

Δοκίμασέ το, και για ότι σου παρουσιαστεί, εδώ είμαστε. Μην το φοβάσε πάντως, δεν brickάρει με τίποτα.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σε ευχαριστώ φίλε μου για το χρόνο σου και τις πληροφορίες.

 

2. μπες στο "κρυφό" μενού ξεκινώντας το κινητό με (volume-) + power. επέλεξε να κάνεις flash zip from sd card, και κάνε flash το zip του βήματος 1.

 

Ακολουθώντας το βήμα 2 δεν βλέπω κάπου μέσα στις διαθέσιμες επιλογές την επιλογή " Flash zip from sd card "..Οι επιλογές που μου δίνει είναι οι παρακάτω :

 

http://s8.postimg.org/y0cayc7p1/ZTE_Menu.jpg

 

Οπότε πιθανόν να λείπει κάτι.

 

Κάπου είδα για ένα πρόγραμμα "Clockwork " μέσω του οποίου "φλασάρεις" τις Rom αν δεν κάνω λάθος..Το οποίο μου λεει ότι θα κάνει Reboot και εγκατάσταση τoυ αρχείου που μου έδωσες στο βήμα 1 αλλά μόλις κάνει Reboot βγάζει μια μπάρα προόδου με το ανθρωπάκι του Android αλλά πριν πάει έστω και στο 1% με πετάει εδώ :

 

http://s21.postimg.org/ed9klyf9z/ZTE_Error.jpg

Edited by thanasis_991
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά δεν βλέπω καθαρά στις φωτογραφίες που ανέβασες... καλύτερα σε λίγο πιο σκοτεινό περιβάλλον. Εγώ νόμιζα πως το "κρυφό" μενού που λες είναι το clockwork... αλλά απ' ότι φαίνεται είναι κάτι άλλο... τι να έχει κάνει άραγε ο φίλος σου. Τι επιλογές σου δίνει;;;;

 

Αν το κινητό μπορείς να το βάλεις στο internet, κατέβασε το ROM MANAGER από το google play, και επέλεξε να φλασάρεις το clockwork mod... αυτό θα βάλει το σωστό clockwork εκεί που πρέπει ώστε να μπορείς να συνεχίσεις από το βήμα 2.

 

Για να το δώσω να το καταλάβεις πιο απλά, το clockwork μπαίνει στο recovery partition, σε μια περιοχή δηλαδή του κινητού που χρησιμοποιείται μόνο όταν θέλει κανείς να κάνει recovery, backup κ.α. Εσύ επιλέγοντας να φλασάρεις το αρχείο του βήματος 2, το κινητό κανονικά πρέπει να κάνει reboot, να μπει στο clockwork (κάτι το οποίο μπορείς να το κάνεις και χειροκίνητα ξεκινώντας το κινητό με volume- πατημένο), να φλασάρει και να ξεκινήσει πάλι... αλλά επειδή δεν υπάρχει το σωστό clockwork βγάζει το error.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μέσα στην ατυχία μου είμαι τυχερός..

 

Πήρα την πρωτοβουλία και παρέκαμψα το μεγαλύτερο μέρος των οδηγιών σου και "έτρεξα" το πρόγραμμα που δίνεις στο βήμα 4 της Wind και η συσκευή μόλις ολοκληρώθηκε η διαδικασία επανήλθε κανονικά σε πλήρη λειτουργία..

 

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις οδηγίες σου :)

 

Υπάρχει περίπτωση να μην έχει γίνει κάτι σωστά και να το βρω μπροστά μου ή συγκεκριμένη διαδικασία κάνει φορμάτ εξολοκλήρου το root κτλ με αποτέλεσμα να είναι οκ?

Edited by thanasis_991
Link to comment
Share on other sites

Πλέον είναι σε κατάσταση αγοράς, όπως την πρώτη μέρα... Οπότε έχει κάνει wipe τα πάντα. Χαίρομαι που σου δούλεψε. Αλήθεια, αυτό το κρυφό μενού που αμέφερες στην αρχή ποιο ήταν και πως έμπαινες σε αυτό?

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...