Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο διάολος στο κορμί του. :lol:

Ξεκίνησα & έκανα την διαδικασία που πρότεινες, όταν τελείωσε η αντιγραφή μπαίνω στο file manager και ω του θαύματος, τα έβλεπε-έτρεχε όλα !

Είχε από το πρωί που με παίδευε κ τελικά έφτιαξε από μόνο του.

 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή κ το χρόνο σου !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο διάολος στο κορμί του. :lol:

Ξεκίνησα & έκανα την διαδικασία που πρότεινες, όταν τελείωσε η αντιγραφή μπαίνω στο file manager και ω του θαύματος, τα έβλεπε-έτρεχε όλα !

Είχε από το πρωί που με παίδευε κ τελικά έφτιαξε από μόνο του.

 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή κ το χρόνο σου !

Επειδή όμως αυτό που εμφάνισε μαρτυρά πρόβλημα της κάρτας SD, θα σου πρότεινα να ολοκληρώσεις την διαδικασία γιατί πολύ πιθανόν να ξαναεμφανίσει παρόμοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

έχω το ZTE Blade.

 

Υπάρχει κάποια ρύθμιση για να θέσω ως default χώρο αποθήκευσης sms τη κάρτα sim;

 

sorry αν έχετε αναφέρει κάποιο παρόμοιο θέμα, αλλά απ'όσο έψαξα δε βρήκα κάτι σχετικό.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Τα sms δεν αποθηκεύονται στη sim...

αλλά αν τα θες backup υπάρχει αυτό (και άλλες παρόμοιες εφαρμογές σαν αυτό) για να ανακτείς όποτε θες

Link to comment
Share on other sites

Έχω το blade με την 2.2, gen2. Έτσι το αγόρασα απο wind, και δεν ασχολήθηκα με καμια αλλαγή, αφου ήμουν ευχαριστημένος με το κινητό όπως ήταν.

Αγόρασα πρόσφατα μια 16gb sd καρτούλα απο ebay. Με copy-paste τις κάρτες, δεν δούλευαν οι εφαρμογές (το περίμενα)

Είπα να κάνω backup με το titanium, αλλα μου ζήταγε να είναι root. Εντάξει λέω, κάτσε να βάλω το universal androot.

Το βάζω, μου λέει όλα οκ, αλλα το titanium δεν προχωρά.

Δοκίμασα με το z4root, αλλά τα ίδια. Μου λέει οτι είναι root, αλλά γιόκ.

 

Αυτό βασικά που θέλω είναι να δουλεύει η νεα κάρτα με τις ήδη εγκατεστημένες εφαρμογές που έχω στην παλιά (απλό ακούγεται)

Έχετε κάποιά δοκιμασμένη εφαρμογή?

Τί μπορώ να κάνω? Σκεφτόμουν μήπως είναι ώρα για καμια αναβάθμιση, αλλά το έχω σαν τελευταία λύση.

-- Γιώργος --
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γεια σας και απο εμενα.εγω εχω το blade 2 μηνες περιπου και προχθες μου επεσε κατω και απο τοτε δεν εχω μικροφονο....ουτε με hands free μπορει να με ακουσει καποιος..που μπορω να το στειλω ρε παιδια??υπαρχει service τελικα η να το πεταξω??αξιζει τον κοπο να το φτιαξω??
Link to comment
Share on other sites

***επίσημο service για επισκευές κινητών συσκευών ZTE***

 

πριν αν το επιδιορθώσουν ζήτησε να ενημερωθείς για το κόστος, για να δεις αν αξίζει ή όχι. Αν και για το πρόβλημά σου μάλλον δεν θα είναι σημαντικό το ποσό, οπότε μάλλον αξίζει να το φτιάξεις...

 

Ενημέρωσε μας για το κόστος αν έχεις την καλοσύνη να ξέρουμε.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους, είμαι καινούργιος στο site και exo το εξής πρόβλημα, εχω το ΖΤΕ Βlade και εχω βαλει το Android 4.0.3. απλα επειδη σερνονται ειπα να ξαναπερασω την παλια εκδοση που ειχε οταν το πηρα, αλλα εχει περαστει κ ενα προγραμμα το οποιο δεν γνωριζο τι ακριβως ειναι, ειναι το restore_stock_recovery και απο την στιγμη που εβαλα αυτο το προγραμμα δεν μ αφινει να βαλο καμια αλλη εκδοση, και οταν παω να μπω με συνδιασμο power + μου βγαζει μια ασπρη οθονη και γραφει FTM, υπαρχει λυση?? η θα με παει σερνοντας!!! :) Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,ξαφνικα το blade της κορης μου δεν μπορει να συνδεθει με το pc το βλεπει σαν αγνωστη συσκευη καμια ιδεα κανεις;;

το κινητο δεν εχει πειραχθει καθολου ειναι με την εκδοση 2.2 της wind και 256 μνημη

 

 

απο τη διαχειριση συσκευων την βλεπω σαν αγνωστη συσκευη κανω ενημερωση λογισμικου προγραμματος μου απανταει πως υπαρχει ηδη ενημερωμενο λογισμικο αλλα τα windows διεκοψαν την συσκευη επειδη ανεφερε προβληματα (κωδικος 43)

Link to comment
Share on other sites

Είναι σκαλωμμα των Windows. Πρέπει να κανείς uninstall όλες τις usb συσκευές και να τις ξαναβαλεις. Οπότε και θα σου βρει εκ νέου drivers και δεν θα χρησιμοποιησει αυτούς που έχει μέσα. Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Έχω ένα ΖΤΕ Blade και μετά από προτροπή φίλου όταν το πήρα του πέρασα μια custom rom. Συγκεκριμένα έχω:

Έκδοση Android: 2.3.5

Mod version: CyanogenMod-7-083120-NIGHTLY-Blade

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι τελευταία μου εμφανίζει αρκετά συχνά το μήνυμα που ειδοποιεί για τον περιορισμένο αποθηκευτικό χώρο συνήθως κατά τη διάρκεια ενημερώσεων εφαρμογών (φαντάζομαι ότι κατεβαίνουν κάποια προσωρινά αρχεία). Έχω μεταφέρει στην κάρτα όσες εφαρμογές είναι δυνατό (π.χ το Google Play Store δεν είναι) και έχω ελεύθερη μνήμη στην καλύτερη περίπτωση 20ΜΒ και όταν εμφανίζεται το μήνυμα γύρω στα 12-13. Γενικά δεν έχω πολλές εφαρμογές και μου κάνει εντύπωση!

 

Συνολική μνήμη μου δείχνει 162ΜΒ. Τόση είναι κανονικά; Μήπως φταίει η rom; Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω και πολύ να την αλλάξω και για να μη μπαίνω στη διαδικασία αλλά και γιατί είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη διάρκεια της μπαταρίας ενώ από ότι έχω ακούσει γενικά υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα στο συγκεκριμένο θέμα. Αν χρειαστεί βέβαια την αλλάζω. Να βάλω μια πιο "άδεια" ας πούμε! Εγώ χρησιμοποιώ κυρίως τις γνωστές social media εφαρμογές (FB, twitter, FB messenger, Instagram, WhatsApp, Viber) και όχι κάτι άλλο ιδιαίτερα.

Τι προτείνετε;

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κολλάει μερικές φορές όταν πάιζω angrybirds... τι μπορεί να φταίει? τόσο βαρύ είναι?

 

Η συσκευή πλέον είναι περιορισμένων δυνατοτήτων όσον αφορά τις βαριές εφαρμογές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά, διαβάστε τι μου έτυχε :wacko:

Κάτι κοίταζα στο τηλ. σβήνει επειδή πέρασαν τα 30", πάω να το ανοίξω με το κουμπί στο κεφάλι και δεν ανταποκρινόταν.

οκ λέω, επειδή μου έχει ξανατύχει, βγάζω την μπαταρία, την ξαναβάζω, το ανοίγω από το on, φτάνει στο σημείο που γίνεται προετοιμασία της κάρτας μνήμης, το τηλ. δεν μου βγάζει το αριθμ. πληκτρολόγιο για να γράψω το πιν και ΔΕΝ ξεκλειδώνει (αφή) για να "μπω" μέσα.

 

Πλέον στο τηλ. σβήνει η οθόνη αφού περάσουν τα 30" και δεν ανταποκρίνεται όταν πατάς το on/off κουμπί. Αν βγάλεις την μπαταρία, την ξαναβάλεις πατήσεις το κουμπί on ανοίγει κανονικά, αλλά δεν ξεκλειδώνει με την αφή για να μπεις μέσα. Σε αυτό το σημείο δηλαδή δεν δουλεύουν τα hard keys, ενω πριν είναι ok.

Κατάφερα και πήρα μπακαπ από cwm, δουλεύουν τα πλήκτρα, αλλά μέχρι εκεί. Σκέφτομαι να το πάω στη γουιντ αλλά δεν είναι σε μορφή στοκ η συσκευή. :(

 

Εσείς τι θα κάνατε; έχετε κάτι να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με άλλη sim γιατί μπορεί να τα έχει παίξει η sim και να συμπεριφέρεται έτσι. Μου είχε τύχει παλαιότερα σε Samsung και ήταν η sim χαλασμένη

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Φόρτισα σήμερα το πρωί το κινητό στο 100% και πήγα στην δουλειά. Μέσα στην μέρα έβλεπα την μπαταρία του κινητού να πέφτει χωρίς να το χρησιμοποιώ.

 

-Το διάγραμμα χρήσης της μπαταρίας δείχνει μια συνεχή χρήση του κινητού (εικόνα 2). Δεν βγάζω άκρη όμως από αυτό σχετικά με το τι κατανάλωσε την μπαταρία.

 

-Έχω και το πρόγραμμα GSam Battery monitor το οποίο παρουσιάζει με περισσότερη λεπτομέρεια το τι καταναλώνει την μπαταρία. Με βάση λοιπόν τις ενδείξεις του GSam Battery monitor η μπαταρία καταναλώθηκε για το σήμα του κινητού (εικόνα 3). Όμως στον χώρο που βρισκόμουν είχα πολύ καλό σήμα, που δεν δικαιολογεί τέτοιες απώλειες (εικόνα 4).

 

Παραθέτω τα διαγράμματα για να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με το τι μπορεί να συνέβει.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα τι είναι... σχεδόν καταλάθος.

ΧΤΥΠΗΜΕΝΗ ΚΑΡΤΑ !!!

 

Απίστευτο το πως κάνει να συμπεριφέρεται η συσκευή. :blink:

Μια χαρά είναι πλέον το τηλέφωνο. Ατρόμητο...

έπαθε κοκομπλόκο η κάρτα φαίνεται μετά το sd ext και είχε βγάλει οφ τη συσκευή, αν είναι δυνατόν...

 

 

Ολα καλά λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια χαρά παιδιά,

Ως καινούριος στο φόρουμ θα ήθελα να παραθέσω και γω τα δύο ενοχλητικά προβλήματα του blade μου. Αν έχουν αναφερθεί ξανά χίλια συγνώμη!!!

Το πρώτο ίσως να είναι πιο σύνηθες και έχει να κάνει με την αδυναμία λήψης μηνυμάτων. Αναλύω: μου στέλνουν μηνύματα, τους φαίνεται ότι τα πήρα αλλά δεν τα παίρνω ποτέ! Άδειασα τη μνήμη. το έψαξα αλλά τίποτα!! Και το κακό είναι ότι κάποια μηνύματα μου έρχονται, όποτε δεν ξέρω πότε θα φτιάξει πραγματικά το πρόβλημα. Το ίδιο πρόβλημα έχω και σε άλλο ένα ΖΤΕ που έχω (το mamasita)

Το δεύτερο και πιο κουλό πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να μιλήσω με σταθερά ΟΤΕ, όταν αυτά με καλούν!!! Κουλό το ξέρω, αλλά ανοίγει η γραμμή και είναι σαν να μην με ακούνε όταν τους μιλάω, ή το αντίθετο.

Τελειώνω λέγοντας πως έχω κρατήσει το 2.2 official και απλά ξεκλείδωσα τη μνήμη.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνώμη αν κούρασα

Link to comment
Share on other sites

blade απείραχτο...

gen1. πήγα να το κάνω gen2 με αυτόν τον οδηγό. πολύ απλά πήρα το Gen1-to-Gen2-TPT-v10-custom.zip το βαλα στην κάρτα μνήμης, εκανε reboot στο clockworkmod recovey, έκανα install zip from sd card, διαλεξα το zip, πάτησα για εγκατάσταση και έγραψε Installation aborted.

παρ ολ αυτα έκανα wipe data, cache, Κλπ :worry:

 

τι κανουμε τώρα; το κινητό bootάρει μόνο στο clockworkmod recovery. μπορώ να βάλω μια custom rom και να κανω install zip from sd card? δε χρειάζεται root για να γινει αυτό;

 

ή έστω πως θα το φέρω στην εργοστασιακή του κατάσταση.

 

 

ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...