Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις ήρθε το κινητάκι από το service και δεν κρατήθηκα πάνω από 10 λεπτά με official.. :lol: Αμέσως ρουτάρισμα και είπα να δοκιμάσω την miui με τον .35 κέρνελ.Αρκετά διαφορετική από τις υπόλοιπες αλλά με θετικές πρώτες εντυπώσεις.Φάνηκε το κινητό να scrollarei λίγο πιο ξεκούραστα στο ίντερνετ.Θα δω και από μπαταρία πως τα πάει σε σχέση με την aurora που είχα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ασχολούμαι τον τελευταίο καιρό λίγο με την ανάπτυξη εφαρμογών σε Android, αν και οι γνώσεις σε πολύ βασικό επίπεδο ακόμη. Στο πλαίσιο λοιπόν της εξάσκησης για την καλύτερη κατανόηση της δύσκολης αυτής διαδικασίας, προέκυψε η παρακάτω εφαρμογή επανεκκίνησης/απενεργοποίησης της συσκευής(μόνο για rooted συσκευές):

https://dl.dropbox.com/u/25557364/Reboot%20Util.apk

Δεν πρόκειται φυσικά για κάποιο μεγάλο project. Είναι μια μικρή και σχετικά απλή εφαρμογή, αλλά αρκετά χρήσιμη, μιας και αποφεύγεται η συχνή χρήση του κουμπιού της συσκευής. Ίσως προστεθούν κάποιες επιμέρους λειτουργίες, όπως screenshot, και hot reboot, αλλά αυτό εξαρτάται από το αν και κατά πόσο θα καταφέρω να βρω πληροφορίες και να τις ενσωματώσω.

Σημειώστε ότι η λειτουργία απενεργοποίησης της συσκευής για όσους έχουν την touch recovery, αντί απενεργοποίησης, επανεκκινεί τη συσκευή σε recovery mode. Αυτό φαίνεται ότι είναι bug της συγκεκριμένης recovery, μιας και με τη recovery του blefish λειτουργεί κανονικά.

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθειά σας γιατί κάπου την πάτησα σήμερα και δεν ξέρω που!Λοιπόν είχα όπως είχα γράψει νωρίτερα την miui και είπα να περάσω πάλι στην aurora.Μπαίνω με το cwm κάνω Install την aurora και φαααπ..μπλε οθόνη!Τι στο καλό δεν έκανα καλά,γιατί τώρα έχω κολλήσει κιόλας?Θα ξεκινήσω με το γνωστό dload για αρχή και βλέπουμε..

 

Edit: Βασικά τώρα θυμήθηκα ότι έκανα στο cwm και format /boot.Μήπως έγινε εκεί η λαλακία?Σε ροζ οθόνη μπαίνει πάντως

Edit2 : Ολα οκ με το dload :)

Edited by than0s7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Έχω ένα θεματάκι με την υποδοχή του φορτιστή στο κινητό μου. Όταν το βάζω να φορτίσει δεν κάνει σωστή επαφή και τίνει να "πετάει έξω" το καλώδιο του φορτιστή. Υποθέτω οτι δεν φταίει το καλώδιο (αν και θα προσπαθήσω να δοκιμάσω και διαφορετικό) και θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν η υποδοχή του φορτιστή μπορεί να αλλαχθεί σαν ξεχωριστό εξάρτημα ή πάει πακετάκι με την πλακέτα;

 

Επιπλέον μιας και αντιμετωπίζω κάποια μικροπροβλήματα με την rom που έχω τώρα (Aurora τελευταία - τυχαία κλεισίματα εφαρμογών, γενικοτερο lag, ασυμβατότητα με κάποιες εφαρμογές από το google play κτλ) είμαι στην διαδικασία να αλλάξω και να πάω σε μια καινούρια. Θέλω όμως που να είναι bug free γιατί τον επόμενο καιρό δεν θα έχω χρόνο για πειραματισμούς. Σκεφτόμουν ή CrazyMiui ή FİRST-CLASS ROM. Αν έχετε κάτι διαφορετικό να προτείνειται είμαι ανοιχτός. Δεν με ενδιαφέρει το αν θα είναι ICS ή όχι η ROM.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Έχω ένα θεματάκι με την υποδοχή του φορτιστή στο κινητό μου. Όταν το βάζω να φορτίσει δεν κάνει σωστή επαφή και τίνει να "πετάει έξω" το καλώδιο του φορτιστή. Υποθέτω οτι δεν φταίει το καλώδιο (αν και θα προσπαθήσω να δοκιμάσω και διαφορετικό) και θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν η υποδοχή του φορτιστή μπορεί να αλλαχθεί σαν ξεχωριστό εξάρτημα ή πάει πακετάκι με την πλακέτα;

 

Επιπλέον μιας και αντιμετωπίζω κάποια μικροπροβλήματα με την rom που έχω τώρα (Aurora τελευταία - τυχαία κλεισίματα εφαρμογών, γενικοτερο lag, ασυμβατότητα με κάποιες εφαρμογές από το google play κτλ) είμαι στην διαδικασία να αλλάξω και να πάω σε μια καινούρια. Θέλω όμως που να είναι bug free γιατί τον επόμενο καιρό δεν θα έχω χρόνο για πειραματισμούς. Σκεφτόμουν ή CrazyMiui ή FİRST-CLASS ROM. Αν έχετε κάτι διαφορετικό να προτείνειται είμαι ανοιχτός. Δεν με ενδιαφέρει το αν θα είναι ICS ή όχι η ROM.

 

προβλημα με το usb εβγαλε και εμενα και να μην στα πολυλογω η wind δεν αναγνωρισε τιποτα ,η πλακετα εκανε οσο το κινητο με αποτελεσμα να το επισκευασω εξω (κολλημα του usb) και τωρα μονο φορτιζει και δεν αναγνωριζεται απο τον υπολογιστη.

Για rom μετα απο πολλες βολτες και παααααρα πολλα flash κατεληξα στην miui του sbasil για .32 κερνελ (ΟΧΙ .35) .Ειναι απο τις smooth και γρηγορες που υπαρχουν για το κινητο μας, δεν κολλαει δεν buggαρει με τον χρονο η την χρηση, εχει πολλα themes, τα 3d παιχνιδια απο gameloft π.χ. παιζουν αψογα, γενικα δεν εχει bugs ασυμβατοτητες και τα λοιπα, wifi/bt/gps αψογο, κλησεις πεντακαθαρες, μονο το ραδιοφωνο δεν λειτουργει.Θα την περασεις και δεν θα ξανασχοληθεις. την συνηστω ανεπιφυλακτα αλλα προσοχη για .32 κερνελ ΜΟΝΟ!

αν δεν μπορεις να γυρισεις σε .32...your are on your own my friend :):):):):):)

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία aurora 4.1a και έχω ένα μικρό bug. Αρκετές φορές και εντελώς ξαφνικά μειώνεται κατά πολύ η ένταση των πολυμέσων (μόλις που ακούγεται) όχι όμως ενώ γίνεται η αναπαραγωγή. Με μια επανεκκίνηση στρώνει αμέσως (και μια φορά που χτύπησε το κινητό έστρωσε επίσης). Είναι κάποιο γνωστό bug;
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικο βιντεακι αποειξη οτι το tv out (τουλάχιστον σε Χ5pro) δουλεύει.

Στο απλο Χ5 υπάρχει κανενα παρομοιο τρικ?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς τον νέο κέρνελ 3.0.8 που βγήκε να μας πει εντυπώσεις?

 

Εγω, χθες.

Αριστο ειναι. Κανενα κολλημα, προβλημα μεχρι τωρα. Ολα ομαλα κι ωραια.

Για να ειμαι ειλικρινης, το εβαλα γιατι με το 4.1a το φορτιζα 100% και 10 λεπτα αφοτου το εβγαζα απ τον φορτιστη ειχε ηδη φτασει 85%, οπου και σταθεροποιουνταν καπως. Και ενα σοβαρο update που λεει οτι εχει ειναι διαρκεια ζωης της μπαταριας. Θα δειξει στα επομενα φορτισματα...

Δεν ξερω, μπορει να αρχισε να τα παιζει και η μπαταρια μου. Παντως τωρα που εβγαλαν hardware rendered Playstation Emulator (epsxe 1.7.10), δε με ενδιαφερει καθολου το overclock. Στο 1-1.2GHz παιζει νερακι, οποτε πλεον κοιταζα για undervolt. ;)

 

Τωρα να αναφερω εγω ενα προβλημα που εχω: Μερικες φορες (αγνωστο τι το προκαλει), μου εμφανιζει το δικτυο ως "Unknown:0" (αντι για GPRS:1 ή EDGE:2 ας πουμε), και ενω συνεχιζω να κανω κλησεις κτλ κανονικα, ρουφαει αρκετη μπαταρια. Το ρουφηγμα αυτο αναφερεται ως "Οθονη" στα στατιστικα μπαταριας, αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν μενει αναμμενη η οθονη. Στρωνει με restart. Τι μπορει να φταιει γιαυτο? Να αναφερω πως υπηρχε με την 4.1a, με τον νεο κερνελ δεν εχει γινει ακομη.

 

Εdit: Mολις εγινε. :(

Edited by GeorgeManim
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το προβλημα κατα πασα πιθανοτητα, just for future reference:

 

Το κινητο δεν εμπαινε σε sleep mode. Ηταν συνεχεια στο 1GHz. Ωσπου ορισα στο SetCPU προφιλ "Screen off" να παιζει στα 368MHz.

Ολα δειχνουν να εφτιαξαν προς το παρον. Θα δω αυριο εαν τελικα θα παρω πισω τις 2 ημερες λειτουργιας! :)

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το προβλημα κατα πασα πιθανοτητα, just for future reference:

 

Το κινητο δεν εμπαινε σε sleep mode. Ηταν συνεχεια στο 1GHz. Ωσπου ορισα στο SetCPU προφιλ "Screen off" να παιζει στα 368MHz.

Ολα δειχνουν να εφτιαξαν προς το παρον. Θα δω αυριο εαν τελικα θα παρω πισω τις 2 ημερες λειτουργιας! :)

και πολύ το έχεις(368) σε screen off, βάλτο στο ελάχιστο για να δεις διάφορα στην κατανάλωση, το δικό μου το είχα 122-246(?).

Επίσης δοκίμασε και αυτό: όταν το κλειδώνεις πάτησε τα κουμπιά της έντασης και άφησε το, ίσως να μπει σε sleep mode.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω εδώ και λίγες μέρες την Lewa OS. Άμα είναι κανείς λίγο ανοιχτόμυαλος δεν θα αντιμετωπίσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά με σιγουριά μπορώ να πω πώς είναι σίγουρα Χ2 φορές πιο γρήγορη σε όλους τους τομείς από οποιαδήποτε άλλη ROM. (και τις έχω δοκιμάσει όλες) εδώ βρίσκεται η τελευταία.

 

http://api.viglink.com/api/click?format=go&drKey=1359&loc=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Ft%3D1671359%26page%3D12&v=1&libid=1350219987009&out=http%3A%2F%2Fwww.mediafire.com%2F%3F2pix75em9cr4j2b&ref=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Ft%3D1671359&title=%5BROM%5D%5BOFFICAL%5D%20LeWa%20OS%20(updated%20on%2014.09.2012)%20-%20Page%2012%20-%20xda-developers&txt=LeWa_U8800x_ROM_12.10.12_e3959.zip&jsonp=vglnk_jsonp_13502199871531

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Καποιο link (απο XDA ισως?) που να αναφερει χαρακτηριστικα και προβληματα? :)

Ειναι για το απλο ή το PRO?

Ειναι based on gingerbread απ οσο βλεπω δυστυχως. :(

Link to comment
Share on other sites

Καποιο link (απο XDA ισως?) που να αναφερει χαρακτηριστικα και προβληματα? :)

Ειναι για το απλο ή το PRO?

Ειναι based on gingerbread απ οσο βλεπω δυστυχως. :(

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1671359

Λογικά αυτή είναι η ρομ :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το λινκ ναι. Έχει κάποια bugs ότι όπως συνέχεια ότι και να κάνω μετά από λιγο επιστρέφει στο πληκτρολόγιο που έχει εγκατεστημένο αυτό. Score στο quadrant....Κρατηθείτε...2578+++ Είναι ΤΡΟΜΕΡΑ ΓΡΗΓΟΡΟ! Ένα κλικ κάτω από Galaxy Tab!

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το λινκ ναι. Έχει κάποια bugs ότι όπως συνέχεια ότι και να κάνω μετά από λιγο επιστρέφει στο πληκτρολόγιο που έχει εγκατεστημένο αυτό. Score στο quadrant....Κρατηθείτε...2578+++ Είναι ΤΡΟΜΕΡΑ ΓΡΗΓΟΡΟ! Ένα κλικ κάτω από Galaxy Tab!

 

Με .35 κέρνελ είναι σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Με .35 κέρνελ είναι σωστά?

 

Ναι με 35αρι!

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω εδώ και λίγες μέρες την Lewa OS. Άμα είναι κανείς λίγο ανοιχτόμυαλος δεν θα αντιμετωπίσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά με σιγουριά μπορώ να πω πώς είναι σίγουρα Χ2 φορές πιο γρήγορη σε όλους τους τομείς από οποιαδήποτε άλλη ROM. (και τις έχω δοκιμάσει όλες) εδώ βρίσκεται η τελευταία.

 

http://api.viglink.com/api/click?format=go&drKey=1359&loc=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Ft%3D1671359%26page%3D12&v=1&libid=1350219987009&out=http%3A%2F%2Fwww.mediafire.com%2F%3F2pix75em9cr4j2b&ref=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Ft%3D1671359&title=%5BROM%5D%5BOFFICAL%5D%20LeWa%20OS%20(updated%20on%2014.09.2012)%20-%20Page%2012%20-%20xda-developers&txt=LeWa_U8800x_ROM_12.10.12_e3959.zip&jsonp=vglnk_jsonp_13502199871531

 

Φίλε, Ελληνικά έχει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα,

 

Διαβάζω το thread καιρό τώρα και πήρα απόφαση να περάσω ics...

 

Όμως δεν βγάζω άκρη με τις roms δίοτι είτε πέφτω σε παλία Post είτε δεν ξέρω και εγώ σε τι...

 

Θα ήθελα λοιπόν αν είναι εύκολο να μου πέιτε μια σταθερή rom χωρίς bugs(όσο είναι εφικτό αυτό).

Να σημειώσω ότι διαβάζω και στο xda αλλά και εκέι τα post αφορούν πιο παλιές versions.

Γι αυτό θα ήθελα τν γνώμη σας.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Απο εμένα, Aurora ICS τελευταια (4.1a): http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1492957

Και μετα περασμα αυτου του kernel: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1919781

 

Γενικα το κινητο εχει πεθανει απο αναπτυξη Android, σε αντιθεση με το non-pro. Εγω το κρατάω γιατι με ικανοποιει τα μαλλα για 1-2 χρονακια ακομη!

Link to comment
Share on other sites

όταν λες δηλαδή ότι έχει πεθάνει?δεν αξίζει να την περάσω διότι δεν θα έχει πλέον support?

 

Επίσης κάτι διάβασα για bricks, boot loops... παίζουν και εδώ τέτοια θέματα η πρέπει να του έχεις περάσει 800 custom rom μέσα για να τα φτύσει?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει πεθανει, εννοω δεν υπαρχει σοβαρος developer που να ασχολειται (μα σου προτεινα rom 4 μηνων!). Μονο απο δω κι απο κει βελτιστοποιησεις.

 

Εαν δεν ξερεις τι να κανεις, τη διαδικασια ακριβως δηλαδη, ειναι πιθανο το brick/bootloop ναι. Ειδ' αλλως οχι και τοσο, ακομα κι αν εχεις περασει 800 roms :)

Link to comment
Share on other sites

Απο εμένα, Aurora ICS τελευταια (4.1a): http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1492957

Και μετα περασμα αυτου του kernel: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1919781

 

Γενικα το κινητο εχει πεθανει απο αναπτυξη Android, σε αντιθεση με το non-pro. Εγω το κρατάω γιατι με ικανοποιει τα μαλλα για 1-2 χρονακια ακομη!

 

Ποιον kernel προτείνεις (anykernel, superstock?)? Δεν κατάλαβα τις διαφορές τους στο thread. Τον βάζουμε κανονικά από την sd kai CWM χωρίς wipe κλπ ε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω της 7 οκτωβρη και δεν ειχα κανενα προβλημα με reboots/crashes που λενε.

Ο superstock ειναι ο πιο "σιγουρος" οτι τα μειωμενα voltages δε θα σου δημιουργησουν προβλημα, αλλα προσωπικα δεν ειχα κανενα.

 

Ναι ναι κανονικα, cwm και choose zip κτλ... Αλλα αμα εχεις προβλημα με καποιον και θες να περασεις καποιον αλλον, προτεινουν clear cache/dalvik cache και δεν θυμαμαι αν λεει και για format system.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...