Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kανε παλι το ιδιο με πριν και αυτη τη φορα πηγαινε:

project menu->veneer information query->Apparatus type query

 

Ε του φουστη, πρωτο-πρωτο πρεπει να σου βγαλει το touch screen type και να λεει ειτε synaptics ειτε atmel.

 

H διαδικασια αναβαθμισης ειναι πολυ απλη, ενα copy-paste χρειαζεται.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:clap::clap::clap::clap:

Επιτέλους!!!!

Η οθόνη είναι Synaptics RMI4

άρα δεν υπάρχει πρόβλημα, σωστά?

Κατεβάζω to 5IromToolBox για backup της ΙΜΕΙ. Αυτό κάνει backup και τις επαφές? Αν όχι, χρειάζεται να κάνω backup στις επαφές? Πως?

Κατεβάζω και από εδω: http://www.huaweidevice.com/worldwid...oftid=NDQzNTg= και μετά τι? Περνάω όλους τους φακέλους στην sd?

Link to comment
Share on other sites

Για το backup του ΙΜΕΙ δε μπορω να σε βοηθησω , δεν το εχω ψαξει(εχω το Χ5 pro αλλωστε).

 

Για την αναβαθμιση θα κανεις τα εξης:

 

1)Θα κανεις ενα factory reset(ρυθμισεις->απορρητο).Στη συνεχεια ανοιξε το κινητο και κανε παραβλεψη σε οτι σου βγαλει(διοτι θα ειναι σαν να το ανοιγεις πρωτη φορα και θα σου ζηταει google account κλπ)

 

2)Θα ξεζιπαρεις το αρχειο που θα κατεβασεις. Θα ανοιξεις τον φακελο step1(λογικα μονο αυτον εχει μεσα) και θα παρεις τον φακελο dload(που εχει μεσα το UPDATE.app) και θα τον ριξεις χυμα στην SD.

 

3) Πηγαινε ρυθμισεις->αποθηκευτικος χωρος->αναβαθμιση sd.

 

Αστο να κανει την αναβαθμιση και εισαι κομπλε.

 

 

Εννοειται πιο πριν κανε και ενα backup εφαρμογων κλπ για να μη παιδευεσαι μετα.

Edited by Sheik

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Οταν μου ειπες οτι σου βγαζει μονο το touchpal η αληθεια ειναι οτι σε παρατησα!!!!! Δεν ειχα το κουραγιο να δω τι φταιει!!!! Ευτυχως το βρηκες ομως.... :P
Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

Οταν μου ειπες οτι σου βγαζει μονο το touchpal η αληθεια ειναι οτι σε παρατησα!!!!! Δεν ειχα το κουραγιο να δω τι φταιει!!!! Ευτυχως το βρηκες ομως.... :P

 

Μα τι λες τώρα; Εξάλλου αυτό είναι το νόημα των foroums. Ανοιχτές ερωτήσεις που συμμετέχουν όλοι. Δεν κάνει κάποιος βάρδια γιανα είναι υποχρεωμένος να απαντήσει.

 

Ευτυχώς με βοήθησε πολύ ο Sheik και βρήκαμε τελικά ποια οθόνη έχω...:rolleyes:

 

Τώρα λέω να κάνω το μεγάλο βήμα...

 

Κατέβασα το Z4root γιατί αλλιώς δεν με αφήνει να κάνω backup την ΙΜΕΙ. Αρχικά έκανα προσορινό root αλλά και πάλι το 5IromToolBox μου έλεγε οτι δεν είμαι root. Τώρα τρέχω το z4root αλλά για μόνιμο rootαρισμα (αργεί πολύ να ολοκληρωθεί...) και μετά το backup της IMEI θα κάνω την αναβάθμιση.

 

Τις επαφές πως τις σώζω?

Τι εφαρμογές?

 

 

Είδες σε ζάλισα κι εσένα με ερωτήσεις...

Υ.Γ. Πραγματικά, δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις. Και μόνο που postares το τελευταίο, δείχνει το ποιόν σου :clap: Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το backup του imei γινεται ακριβως με τον τροπο που αναφερει το 1 post εδω στο θεμα του modding! Ειναι πολυ σημαντικο μια και εχουμε χαθει πολλα imei....

Η αναβαθμιση στο απλο ideos x5 γινεται χωρις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων,απλα και μονο βαζοντας τον φακελο dload μαζι με το αρχειο, στην καρτα μνημης,κλεινουμε κινητο,ανοιγουμε, παταμε volume+ και volume - και power ταυτοχρονα!! και ετσι ξεκιναει να αναβαθμιζει.Αν βγαλει ροζ οθονη,βγαζουμε μπαταρια και βαζουμε καλωδιο usb στο pc και στο ideos και ετσι ξεκιναει κανοντας και τα παραπανω βηματα.

 

edit: Επαφες πας στον καταλογο σου και πατας εξαγωγη επαφων στην καρτα sd.

τις εφαρμογες κατεβασε το titanium backup

τα sms το backup sms

 

εναλακτικα στελνεισ τις επαφες σου στο gmail.

Edited by georgekap1
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Να προσεξεις οταν κανεις backup τα παντα με το titanium , οταν αναβαθμιστεις στην 2.3 , να επαναφερεις μονο τις προσωπικες σου εφαρμογες (και τα δεδομενα τους) και τιποτα αλλο που να εχει σχεση με την 2.2... Γενικα οτι βλεπεις να λεει πανω 2.2 και να εχει σχεση με το συστημα μην το επαναφερεις οταν αναβαθμιστεις..
Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις!!

Προσπαθώ να κάνω μόνιμο root με το z4root εδώ και 10 λεπτά! Είναι λογικό να μην έχει καταφέρει να ολοκληρωθεί το rooting ακόμα?

A, το αρχείο εγκατάστασης για το z4root το έβαλα στην sd. Πειράζει?

Link to comment
Share on other sites

Να προσεξεις οταν κανεις backup τα παντα με το titanium , οταν αναβαθμιστεις στην 2.3 , να επαναφερεις μονο τις προσωπικες σου εφαρμογες (και τα δεδομενα τους) και τιποτα αλλο που να εχει σχεση με την 2.2... Γενικα οτι βλεπεις να λεει πανω 2.2 και να εχει σχεση με το συστημα μην το επαναφερεις οταν αναβαθμιστεις..

 

ok ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εχεις την 2.2.1 και δεν μπορεις να κανεις root?? μαλλον εχεις ξεχασει να τσεκαρεις το ρυθμισεις->Εφαρμογες-.αγνωστες πηγες και στην συνεχεια κατω κατω στο μενου των εφαρμογων τσεκαρεις το αναπτυξη->Εντοπισμος σφαλματων
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα βγαλε τον φορτιστη και την μπαταρια εντελως, και περιμενε κανενα 5 λεπτο ετσι χωρις τιποτα επανω

 

Λοιπόν, αυτό που είπες έκανε δουλειά. Έβγαλα την μπαταρία και το άφησα κανένα δεκάλεπτο, και μετά μόλις συνέδεσα το κινητό με το usb στο pc η οθόνη έγραψε το "ideos" και άναψε το κόκκινο notification led. Ωραία λέω, ξεμπλόκαρε και μετά από κανένα δίλεπτο το έβγαλα από το usb του υπολογιστή για να το συνδέσω στην μπρίζα και να φορτιστεί μια ώρα αρχίτερα.

 

Η συνέχεια έχει πλάκα, διαβάστε:

 

Το κινητό ξαναμπρίκαρε και δεν έκανε τίποτα. Έβγαλα πάλι μπαταρία, το άφησα, τα ξανάβαλα στο pc. Τζίφος. Έκανα 2-3 φορές την ίδια διαδικασία, αλλά μηδέν αποτέλεσμα. Και μετά μου ήρθε η θεία φώτιση. Το έβαλα στο usb χωρίς μπαταρία και ως δια μαγείας το κινητό άρχισε να μπουτάρει. Αφού μπούταρε κανονικά (!), του έβαλα όπως ήταν την μπαταρία. Δεν έδειχνε να φορτίζει παρόλα αυτά :mad:. Ε, με μια γρήγορη κίνηση βγάλε-βάλε το βύσμα, ξεκίνησε να φορτίζει :!:

 

Τώρα το κινητάκι φορτίζει κανονικά και λογικά δεν θα έχει άλλο θέμα. Το σώσαμε για την ώρα και μπήκανε σκέψεις να αλλάξω rom γιατί η συγκεκριμένη (oxygen 2.3.7) έχω παρατηρήσει και παλιότερα πως τρώει σκαλώματα όταν η μπαταρία ξελιγωθεί τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Γουσταρω tweets με διαρκη ενημερωση και εκτακτα δελτια για το θεμα αναβαθμιση...! Πηγαινω για υπνο τωρα αυριο εχει εξετασεις IELTS... Ελπιζω μετα την εξεταση να ειμαι ακομη χαρουμενος και οταν γυρισω να δω πως τα πηγες κι εσυ! Χαχαχχαχαα!!! Καλως ηρθες στον κοσμο του modding=χαλας/φτιαχνεις/το πετας/παιρνεις αλλο.
Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

Πωπω εμπλεξα με γκαντεμηδες σημερα. Καθοδηγουσα μεσω τηλεφωνου τον φιλο μου να κανει το update και του εσβησε απο μπαταρια πριν ολοκληρωθει(ενω του ειχα πει να εχει μπαταρια τουλαχιστον πανω απο 50% για σιγουρια).

 

Τωρα τι κανει?brickαρε?

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

ενα info για το θεμα με το gps που ειχα πει καθως κ τα lagαρισματα κ ειχα καποια pm για το τι εγινε τελικα κ ειχαν καποιοι παρομοιο θεμα

 

με την 1.14 το κινητο δεν κολλαει τοσο πολυ στις αρχικες οθονες κ στην εναλλαγη μεταξυ τους

 

το ndrive λειτουργησε σε αντιθεση με την 1.12 που εκλεινε απο μονο του κ συγχρονιζει αρκετα γρηγορα

 

ερωτηση του αιωνα

 

στην καμερα (οχι βιντεοκαμερα) πως στο καλο απενεργοποιω το flash? το σκαλιζω κατι ωρες κ δεν βγαινει,το μονο που καταφερα να βρω ειναι η επιλογη να απενεργοποιειται οταν πατας την οθονη κ ανοιγει αυτοματα

Edited by SSJGR

It is not the power of the fist that wins the battle...

It is the power of will behind it....

Link to comment
Share on other sites

 

ερωτηση του αιωνα

 

στην καμερα (οχι βιντεοκαμερα) πως στο καλο απενεργοποιω το flash? το σκαλιζω κατι ωρες κ δεν βγαινει,το μονο που καταφερα να βρω ειναι η επιλογη να απενεργοποιειται οταν πατας την οθονη κ ανοιγει αυτοματα

 

Ήταν κόλλημα που διορθώθηκε στην Aurora 2. Τώρα το εμφανίζει το flash στο μενού.

 

Παρεπιπτόντως είναι σταθερό το τηλέφωνο σου σε εγγραφή 720p???

Εμένα κρασάρει μετά από τα 3-4 λεπτά και μου βγάζει άχρηστο αρχείο βίντεο.

 

update:

έκανα format την κάρτα μνήμης και scan και επιδιόρθωση στον υπολογιστή και τώρα δεν κρασάρει στην εγγραφή βίντεο. Αλλά καθυστερεί στο τέλος να σώσει το βίντεο όταν πατάς στοπ. Κάνει κανένα λεπτό να έρθει το πρόγραμμα σε κατάσταση ηρεμίας και να μπορείς να τραβήξεις νέο βίντεο ή φωτό.

Πάω για class 10 κάρτα...

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Τελικά κατάφερα να βάλω την 2.3.5 χωρίς κάποιο πρόβλημα και πάντα σύμφωνα με την βοήθεια όλων σας :up:

 

Επανέφερα τις επαφές και τώρα προσπαθώ να επαναφέρω τις εφαρμογές που είχα κάνει backup.

Προφανώς πρέπει να κάνω ξανά root. Το πρόβλημα είναι ότι το z4root δεν μου τρέχει.. Το έχω εγκαταστήσει και απεγκαταστήσει πολλές φορές και όταν το τρέχω, 7 στις 10 μου λέει, πριν καν αρχίσει τη διαδικασία root, ότι υπάρχει πρόβλημα και να ξαναδοκιμάσω. Τις υπόλοιπες 3 στις 10 φορές, αρχίζει η γνωστή διαδικασία. Αρχικά μου γράφει κάτι κάτω στην οθόνη και αμέσως μετά γράφει " Aquiring root shell ". Όλα φυσιολογικά μέχρι εδώ. Μετά όμως αντί να κάνει reboot, με βγάζει στην οθόνη του menu και δεν κάνει τίποτα!!! Έχω κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις στις εφαρμογές (άγνωστες πηγές και εντοπισμός σφαλμάτων) αλλά τίποτα...

 

Η έκδοση του z4root που χρησιμοποιώ είναι η 1.3.0 . Με αυτή είχα κάνει root το ideos x5 πριν την αναβάθμιση. Φταίει η αναβάθμιση ή κάτι άλλο? Υπάρχει άλλος τρόπος για να κάνω root?

 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πωπω εμπλεξα με γκαντεμηδες σημερα. Καθοδηγουσα μεσω τηλεφωνου τον φιλο μου να κανει το update και του εσβησε απο μπαταρια πριν ολοκληρωθει(ενω του ειχα πει να εχει μπαταρια τουλαχιστον πανω απο 50% για σιγουρια).

 

Τωρα τι κανει?brickαρε?

 

Τώρα απάντηση και λύση από εμένα, δεν πιστεύω να περιμένεις...:p

Πιστεύω όμως ότι αν συνδεθεί το τηλ με usb στο pc και πατήσει voloum + - και το κουμπί ενεργοποίησης, θα ξεκινήσει ξανά την αναβάθμιση. Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ, μάλλον αυτό πρέπει να κάνει...

 

Υ.Γ. Μην σε πάρω στο λαιμό μου... εδώ δεν ήξερα που να δώσω την εντολή που μου έγραφες...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Τελικά κατάφερα να βάλω την 2.3.5 χωρίς κάποιο πρόβλημα και πάντα σύμφωνα με την βοήθεια όλων σας :up:

 

Επανέφερα τις επαφές και τώρα προσπαθώ να επαναφέρω τις εφαρμογές που είχα κάνει backup.

Προφανώς πρέπει να κάνω ξανά root. Το πρόβλημα είναι ότι το z4root δεν μου τρέχει.. Το έχω εγκαταστήσει και απεγκαταστήσει πολλές φορές και όταν το τρέχω, 7 στις 10 μου λέει, πριν καν αρχίσει τη διαδικασία root, ότι υπάρχει πρόβλημα και να ξαναδοκιμάσω. Τις υπόλοιπες 3 στις 10 φορές, αρχίζει η γνωστή διαδικασία. Αρχικά μου γράφει κάτι κάτω στην οθόνη και αμέσως μετά γράφει " Aquiring root shell ". Όλα φυσιολογικά μέχρι εδώ. Μετά όμως αντί να κάνει reboot, με βγάζει στην οθόνη του menu και δεν κάνει τίποτα!!! Έχω κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις στις εφαρμογές (άγνωστες πηγές και εντοπισμός σφαλμάτων) αλλά τίποτα...

 

Η έκδοση του z4root που χρησιμοποιώ είναι η 1.3.0 . Με αυτή είχα κάνει root το ideos x5 πριν την αναβάθμιση. Φταίει η αναβάθμιση ή κάτι άλλο? Υπάρχει άλλος τρόπος για να κάνω root?

 

 

Ευχαριστώ!

Νομιζω στη 2.3.5 δεν μπορεις να κανεις root με το z4root.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

ωχ! και με τι μπορώ???

Για να μην σε παρω στο λαιμο μου ας το επιβεβαιωσει και καποιος αλλος.

SuperOneClick v2.3.3

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1420728

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα ότι λέει για root, στο θέμα για το ideos x5pro. Στο πρώτο post του θέματος αναφέρει πως να κάνεις root.

Έκανα μία ευχή, πήρα μία βαθιά ανάσα και το έκανα.

 

Όλα είναι OK!!!! Έγινε άμεσα το rooting και προχώρησα στην επαναφορά ΟΛΩΝ!!! Δουλεύουν ΟΛΑ χωρίς κανένα πρόβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιανα τελειώσω και να μην σας ζαλίζω άλλο με την δική μου αναβάθμιση, να κάνω ΜΙΑ τελευταία ερώτηση.

 

Πριν την αναβάθμιση, είχα κάνει backup την IMEI. Τι πρέπει να κάνω γιανα δω αν χάθηκε και αν πρέπει να την επαναφέρω? Πως το βλέπω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...