Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αρχείο βρίσκεται στο system/media και είναι το bootanimation.zip.

Άν έχεις κράτήσει backup της προηγούμενης ρομ και μπορείς να το εξάγεις από εκεί, απλά το αντιγράφεις στον παραπάνω φάκελο και επικαλύπτεις το υπάρχον(χρειάζεται η συσκευή να είναι rooted βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστω φιλε dancer ! δυο ακομα ερωτησεις: αυτο το κανω κατευθειαν πιεζοντας volume up+ + volume down- + power, μεσα στην ping screen απλα αντιγτραφη στον image->cust folder η μεσω es explorer με ανοιχτη συσκευη (εννοειται root!!!) ?? επισεις...οταν απο 2.3.5 εκανα down grade στην 2.2.1 μου εμφανισε αρκετα errors...μηπως πρεπει να κανουμε επαναφορα partition,(αν αλλαξε κατι η 2.3.5) και αν ναι πως γινεται αυτο? (βρηκα στο xda ενα rar official partition αλλα δεν γνωριζω πως γινεται η επαναφορα)

 

edit: το εκανα κατευθειαν απο την ροζ οθονη.....και μου δειχνει παλι HUAWAI και στην συνεχεια android με μπλε χαρακτηρες... το κανω απο es explorer που ειναι το σωστο..

Edited by georgekap1
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση η ροζ οθόνη, με τον es explorer θα αντιγράψεις το αρχείο στο φάκελο που ανέφερα προηγουμένως.

Η επαναφορά partitions αναφέρεται στην περίπτωση που έχει γίνει παραμετροποίηση των διαμερισμάτων data και εσωτερικής sd(έχει μεγαλώσει το data και έχει ελλατωθεί ο χώρος της εσωτερικής sd), απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να γίνει κάτι. Αν η συσκευή λειτουργεί κανονικά προφανώς αναγνωρίζονται και φορτώνονται όλα τα διαμερίσματα που χρειάζονται

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτη ειναι η τελευταια custom rom που εχει βγει για το ideos x5? Κανει για το απλο ideos ή ειναι για το ideos pro?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1423885

Link to comment
Share on other sites

Και αν εχω περασει την τελευταια 2.3 και θελω να γυρισω στο stock του κινητου,της wind 2.2.1 πως θα το κανω? αν κατεβασω την κανονικη rom της wind απο το ιντερνετ πως θα την εγκαταστησω? Θα την βαλω σε φακελο στην sd? πως? please helppp
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση η ροζ οθόνη, με τον es explorer θα αντιγράψεις το αρχείο στο φάκελο που ανέφερα προηγουμένως.

Η επαναφορά partitions αναφέρεται στην περίπτωση που έχει γίνει παραμετροποίηση των διαμερισμάτων data και εσωτερικής sd(έχει μεγαλώσει το data και έχει ελλατωθεί ο χώρος της εσωτερικής sd), απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να γίνει κάτι. Αν η συσκευή λειτουργεί κανονικά προφανώς αναγνωρίζονται και φορτώνονται όλα τα διαμερίσματα που χρειάζονται

 

ειμαι κανονικα root...δεν μπορει ο es explorer να αντιγραψει το zip στον φακελο system->media γιατι ειναι δεν επιτρεπεται... :confused: καμια ιδεα ??

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τη σωστή ρομ από εδώ:

http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDM2NDk=

και δοκίμασε να την εγκαταστήσεις, αν είσαι τυχερός, μιας και πολύ πρόσφατα χρήστης που έκανε το ίδιο λάθος δεν τα κατάφερε. Υπάρχει πιθανότητα να μην μπορέσεις να επαναφέρεις τη συσκευή και να χρειαστεί να πάει στο service πάντως.

 

Το λινκ που μου έδωσες δεν μπορώ να κατεβάσω την ρομ... έχεις άλλο λινκ? αφού την κατεβάσω πώς ακριβώς θα την βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Και αν εχω περασει την τελευταια 2.3 και θελω να γυρισω στο stock του κινητου,της wind 2.2.1 πως θα το κανω? αν κατεβασω την κανονικη rom της wind απο το ιντερνετ πως θα την εγκαταστησω? Θα την βαλω σε φακελο στην sd? πως? please helppp

 

δες εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306360&page=79

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

δες το post #61 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3664614&highlight=papatsonis#post3664614

 

το θεμα ομως ειναι οτι πρεπει να εχεις custom recovery αλλιως δεν μπαινει.

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

ναι οπως ακριβως περνας custom roms...αν παντως δεν ξερεις καλο ειναι προσεχεις τι κανεις.
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ,αλλα οταν επιλεγω το zip αρχειο κανει την εγκατασταση και οταν τελειωσει κανει επανεκκινηση και μου γραφει συνεχει HUAWEI οταν ξεκιναει και μενει εκει,δεν ξεκιναει.Ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και παλι τιποτα..

 

Καμια αλλη λυση?

 

Δεν μπορω να γυρισω στην stock wind 100%?

Oπως οταν το ειχα παρει το κινητο?

Edited by vaggelisp7406
Link to comment
Share on other sites

πειραξες μηπως το αρχειο image στην ροζ οθονη?? παιζει να φταει και η εκδοση του custom recovery ,ψαξε μια πιο παλια,αλλιως κανεις αθελα σου κατι λαθος...εναλακτικα κατεβασε απο huawai την προηγουμενη rom και περασε την οπως την 2.3.5 αν μου διαφευγει κατι ας βοηθησει και καποιος αλλος.. Edited by georgekap1
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω.Πριν βαλω αυτη την εκδιση recovery,την 5 εκδοση δηλαδη ειχα την 4 (δεν θυμαμαι ακριβως) και μεσα απο το μενου ειχα κανει backup (απο το μενου του recovery) και τωρα με την νεοτερη εκδοση την 5 του recovery οταν πηγα να κανω restore δεν δουλεψε.Παλι κολλουσε στην οθονη που γραφει huawei.Αν βαλω την 4 εκδοση,δηλαδη αυτη που ειχα οταν ειχα κανει backup λετε να δουλεψει το backup και να γυρισω στην μαμα wind?
Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις παρα να το δοκιμασεις.. κανε και ενα restore απο παλιο back up sou καλυτερα
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Το λινκ που μου έδωσες δεν μπορώ να κατεβάσω την ρομ... έχεις άλλο λινκ? αφού την κατεβάσω πώς ακριβώς θα την βάλω?

 

Γιατί δεν μπορείς να την κατεβάσεις? Εϊναι το link από το site της εταιρείας. Μόλις τώρα το δοκίμασα και κατεβαίνει.

Δεν έχω κάποιο άλλο πρόχειρο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορείς να την κατεβάσεις? Εϊναι το link από το site της εταιρείας. Μόλις τώρα το δοκίμασα και κατεβαίνει.

Δεν έχω κάποιο άλλο πρόχειρο.

 

Τώρα δουλεύει το κατέβασα. έβαλα το update σε εξωτερική sdcard κανονικά στο φάκελο dload έκλεισα το κινητό το άνοιξα με vol + vol - και power αλλά δεν ξεκινάει το update μπαίνει στην ροζ οθόνη.. καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις, με κλειστή τη συσκευή να συνδέσεις το καλώδιο πριν πατήσεις το συνδυασμό πλήκτρων.

Πάντως ένα μέλος του XDA που έκανε το ίδιο λάθος δεν τα έχει καταφέρει, τουλάχιστον ακόμη. Προφανώς κάτι αλλάζει στον τρόπο που φορτώνονται τα διαμερίσματα και δεν αναγνωρίζεται η κάρτα sd. Και δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος τρόπος επαναφοράς εκτός του να γίνει το update, μιας και το πρόβλημα πρέπει να είναι στον bootloader και όχι στα αρχεία που βρίσκονται στο φάκελο IMAGE. Ίσως να μπορούσες να εγκαταστήσεις κάποια custom rom με την ελπίδα ότι μπορεί να δουλέψει(μιας και υπάρχουν κάποιες που είναι και για pro/+ και για απλό Χ5), αλλά γενικά δεν υπάρχει εύκολη λύση. Ίσως να μην υπάρχει καν λύση εκτός από το service. Αυτό που θα πρότεινα θα ήταν να αρχίσεις να διαβάζεις τα σχετικά θέματα εδώ και στο XDA:

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1120

έτσι ώστε να αρχίσεις να εξοικειώνεσαι με τα rooting, custom roms, custom recoveries κλπ, και μετά να προσπαθήσεις να κάνεις κάποιες κινήσεις με την ελπίδα να επαναφέρεις τη συσκευή. Διαφορετικά το πιθανότερο είναι να κάνεις κάποια ενέργεια που να κάνει μεγαλύτερη ζημιά και πιο σίγουρη την αποστολή στο service.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Εγω θα ηθελα να κανω μια ακυρη ερωτηση. Ειχα περασει πριν απο καιρο την b160 που εχουμε στην πρωτη σελιδα

του υπαρχοντος thread και τωρα εχω περασμενη την cm7.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι το εικονιδιο της huawei (κοχυλι η οτι αλλο ειναι τελοσπαντων)

δεν το εχω ξαναδει ποτε μετα απο επανεκκινηση της συσκευης εκτος απο την πρωτη φορα που ανοιξα το τηλεφωνο οταν το αγορασα.

Αυτο ειναι φυσιολογικο η συμβαινει σε ολους?

Και αν δε συμβαινει σε ολους πως μπορω να το επαναφερω?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους .!!!! Aπο τοτε που περασα την official 2.3.5 δεν μου βγαζει σημα 3g.. και δεν μπορω να μπω στο internet.

Ξερει κανεις πως λυνεται το προβλημα..?

Ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...