Jump to content

[Δημοσκόπηση] Προβλήματα / Εμπειρίες με το Οptimus 2X


Tsaglis
 Κοινοποίηση

Έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το Optimus 2X;  

232 members have voted

  1. 1. Έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το Optimus 2X;

    • Όχι, δουλεύουν όλα σωστά
      68
    • Ναι, έχω πρόβλημα (αναφέρετε ποιο)
      47
    • ΔΞ/ΔΑ
      117


Recommended Posts

Παιδια εγω απο την v10a και σε ολες τις επισημες ρομ μεχρι τωρα αντιμετωπιζω ενα προβλημα.Κατα τη διαρκεια μιας κλησης θα εχετε ολοι προσεξει οτι το τηλεφωνο οταν το εχεις στο αυτη σε ορθια θεση,οπως το κραταμε κανονικα δηλαδη,εχει σβησμενη οθονη,προφανως για καταναλωση.Οταν ομως παλι κατα τη διαρκεια μιας κλησης το βγαλεις απο το αυτι και το κρατησεις σχεδον σε οριζοντια θεση η οθονη αναβει αυτοματα.Εδω λοιπον εχω ενα θεμα.Μερικες φορες κανει κατι τρελα,οταν απο το αυτι το κατεβαζω σε κανονικη θεση σαν να τρελενεται ο σενσορας και να μη ξερει αν ειναι οριζοντια ή καθετα το κινητο με αποτελεσμα να αναβει και να σβηνει συνεχεια η οθονη.Το εχει και καποιος αλλος αυτο εδω μεσα;

edit:Ξεχασα να πω οτι στο διαστημα που φοραγα modaco δεν μου το ειχε κανει ή τουλαχιστον δε το θυμαμαι.

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 519
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
edit:Ξεχασα να πω οτι στο διαστημα που φοραγα modaco δεν μου το ειχε κανει ή τουλαχιστον δε το θυμαμαι.

 

Είναι σημαντικό όμως το αν όντως το έχει κάνει ή όντως δεν το θυμάσαι. Μήπως να ξαναβάλεις modaco και να το δοκιμάσεις; Σου κάνει ακριβώς το ίδιο και με την τελευταία rom;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μου το βγαζει και μενα. μαλλον λογο root. το εβγαλα αλλα μτζιφος. στο ota update φεν λες?

 

Στο ota update μου συμβαινει...

Παρακαλώ βοηθεια

 

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο ota update μου συμβαινει...

Παρακαλώ βοηθεια

 

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

 

εχεις κανει rootτο κινητο σου? εχεις περασει custom rom? ειχες κανει root πιο παλια και το εκανες unroot χωρις να φλασαρεις την μαμα rom ξανα?

αν απαντησες ναι σε καποιο απο τα παραπανω αυτο θα φταίει.

Αν οχι πες μου να το ψαξουμε μαζι. Το ΟΤΑ πρέπει να εχει το νεο baseband αλλα έχω το ιδιο πρόβλημα με σενα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εκανα update στο κινητο μεσω pc και δεν ανοιγει.εχει κολλησει η οθονη στο upgrade.και στην ουσια αν κι οταν το συνδεω το βλεπει ο υπολογιστης και μου λεει οτι εχει την νεα αναβαθμιση κατα την διαρκεια της αναβαθμισης κολλουσε κι εβγαζα μπαταρια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει rootτο κινητο σου? εχεις περασει custom rom? ειχες κανει root πιο παλια και το εκανες unroot χωρις να φλασαρεις την μαμα rom ξανα?

αν απαντησες ναι σε καποιο απο τα παραπανω αυτο θα φταίει.

Αν οχι πες μου να το ψαξουμε μαζι. Το ΟΤΑ πρέπει να εχει το νεο baseband αλλα έχω το ιδιο πρόβλημα με σενα

 

Εχω ρουτ το κινητο. Δεν το εχω επαναφερει ποτε.

Δεν εχω περασει ποτε αλλη ρομ και το κινητο ειναι ελληνικο

Απλως εχω απεγκαταστησει καποιες εφαρμογες

Οποιος βρει λυση ας ενημερωσει

 

 

 

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη βλεπω οτι μερικοι εχεται προβλημα με την εγκατασταση με την ota update εχω να σας δωσω link και οδηγιες για την εγκατασταση της ελληνικης v10d ομως ειναι λιγο μπελαλιδικη η δουλεια μιας και το αρχειο της rom που σας λεω εχει καταληξη .kdz και δε μπορει να φλασαριστει μεσω smartflash οπως περιγραφεται στη διαδικασια στο how to...ωστοσο υπαρχει ενας οδηγος που βρηκα για εγκατασταση σε optimus black ο οποιος κανει και για μας.Βεβαια ο καλυτερος τροπος ειναι να φλασαρετε την αρχικη rom που ειχατε απο smartflash και μετα να κανετε το update,οποιος ομως θελει να δοκιμασει τον αλλο τροπο που περιεγραψα πιο πανω ας μου στειλει pm να του δωσω τα links..
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Πως φλασαρουμε την αρχικη ρομ και τι προκειτε να χασουμε απο τη διαδικασια;

 

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να τα δώσεις σε pm και να μην φτιάξεις εδώ έναν αναλυτικό οδηγό για όλους;

 

Οκ δικιο εχεις..απλα επειδη ειμαι πιεσμενος με εξεταστικη κλπ θα προσπαθησω να βρω λιγο χρονο προς το απογευμα βραδυ και θα το ποσταρω σε νεο thread.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πως φλασαρουμε την αρχικη ρομ και τι προκειτε να χασουμε απο τη διαδικασια;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3607380#post3607380

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει σε κανεναν να παιζει κατι στο youtube και με ανοιχτη ή κλειστη την οθονη (π.χ να παιζει ενα βιντεο κλιπ και να ακουγεται μονο ο ηχος του τραγουδιου) και να σβησει-κολλησει το κινητο και ο μονος τροπος να το ξανα ανοιξεις να ειναι να βγαλεις τη μπαταρια; Ειμαι με fr 19 modaco αλλα δε νομιζω να ειναι η ρομ το προβλημα καθως το ειχα ξαναπαθει αλλες δυο φορες στο παρελθον με στοκ V10a.

 

Παιδια εγω απο την v10a και σε ολες τις επισημες ρομ μεχρι τωρα αντιμετωπιζω ενα προβλημα.Κατα τη διαρκεια μιας κλησης θα εχετε ολοι προσεξει οτι το τηλεφωνο οταν το εχεις στο αυτη σε ορθια θεση,οπως το κραταμε κανονικα δηλαδη,εχει σβησμενη οθονη,προφανως για καταναλωση.Οταν ομως παλι κατα τη διαρκεια μιας κλησης το βγαλεις απο το αυτι και το κρατησεις σχεδον σε οριζοντια θεση η οθονη αναβει αυτοματα.Εδω λοιπον εχω ενα θεμα.Μερικες φορες κανει κατι τρελα,οταν απο το αυτι το κατεβαζω σε κανονικη θεση σαν να τρελενεται ο σενσορας και να μη ξερει αν ειναι οριζοντια ή καθετα το κινητο με αποτελεσμα να αναβει και να σβηνει συνεχεια η οθονη.Το εχει και καποιος αλλος αυτο εδω μεσα;

edit:Ξεχασα να πω οτι στο διαστημα που φοραγα modaco δεν μου το ειχε κανει ή τουλαχιστον δε το θυμαμαι.

 

Λοιπον παιδια ειχα κανει παραπονα για καποια πραγματα σε παλιοτερα ποστ τα οποια και βλεπετε απο πανω..δεν αντεχα αλλο το θεματακι με το youtube και το πηγα service και εκει που περιμενα οτι θα μου λεγαν οτι καναν τα γνωστα (αναβαθμιση/hard reset) εκτος απο αυτα εκαναν και αλλλαγη καλωδιοταινιας οθονης.Οποτε πιθανον να εθυνοταν αυτο και για το δευτερο θεμα με τις κλησεις.Θα κανω δοκιμες και αν εχω κατι νεοτερο θα σας ενημερωσω.

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3607380#post3607380

 

ακολουθησα τα βηματα ενα προς ενα,root/clockwork recovery/μετα εβαλα μια custom rom ολα καλα μεχρι εδω,δεν μου αρεσε εκανα restore με το κολπο που εχει στον οδηγο και ξαναγυρισα σε stock με τις ρυθμισεις που ειχα,ομως μερικοι χαρακτηρες βγαινουν κινεζικοι τωρα,στελνω μυνημα σε μια επαφη και το λ το βγαζει τετραγωνακι,πως γινεται να σβησω τα παντα και να κανω το lg να μοιζει οπως οταν βγηκε απο το εργοσταστιο?

 

οσο για το greek/italy firmware δεν μπορω να το κατεβασω απο fileserve-μπορει να το ανεβασει καποιος?βγαζει θεμα στο fileserve-404 page not found

Edited by vasilis19
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3607380#post3607380

 

ακολουθησα τα βηματα ενα προς ενα,root/clockwork recovery/μετα εβαλα μια custom rom ολα καλα μεχρι εδω,δεν μου αρεσε εκανα restore με το κολπο που εχει στον οδηγο και ξαναγυρισα σε stock με τις ρυθμισεις που ειχα,ομως μερικοι χαρακτηρες βγαινουν κινεζικοι τωρα,στελνω μυνημα σε μια επαφη και το λ το βγαζει τετραγωνακι,πως γινεται να σβησω τα παντα και να κανω το lg να μοιζει οπως οταν βγηκε απο το εργοσταστιο?

 

οσο για το greek/italy firmware δεν μπορω να το κατεβασω απο fileserve-μπορει να το ανεβασει καποιος?βγαζει θεμα στο fileserve-404 page not found

 

Εργοστασιακή επαναφορά έκανες???

«Όταν το LG Optimus 2X P990 είναι απενεργοποιημένο, πατήστε και κρατήστε πατημένο το Power + έντασης πλήκτρα ταυτόχρονα (για πάνω από δέκα δευτερόλεπτα), το τηλέφωνο θα ενεργοποιηθεί και να εκτελέσει εργοστασιακή επαναφορά αμέσως. όλα τα δεδομένα σας και τις εφαρμογές στο τηλέφωνό σας θα διαγραφούν. Αυτό δεν μπορεί να αντιστραφεί.

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Εργοστασιακή επαναφορά έκανες???

«Όταν το LG Optimus 2X P990 είναι απενεργοποιημένο, πατήστε και κρατήστε πατημένο το Power + έντασης πλήκτρα ταυτόχρονα (για πάνω από δέκα δευτερόλεπτα), το τηλέφωνο θα ενεργοποιηθεί και να εκτελέσει εργοστασιακή επαναφορά αμέσως. όλα τα δεδομένα σας και τις εφαρμογές στο τηλέφωνό σας θα διαγραφούν. Αυτό δεν μπορεί να αντιστραφεί.

 

εκανα,με την επιλογη μεσα απο το τηλεφωνο,τα ιδια,καταφερα να κατεβασω απο αλλο pc το αρχειο που προανεφερα,αναμενω

Link to comment
Share on other sites

stock: official

version: v10d

root: οχι

launcher: Lg

Παρατήρησα ότι με εγκαταστημένο (αγορασμένο) το SPB Shell 3D 2.2: 1) αφ'ενός πολλές φορές δεν μπορεί να ανοίξει η αρχική οθόνη με μήνυμα ότι το SPB Shell 3D δεν μπορεί να εκκινήσει και επιλογές για αναμονή ή κλείσιμο του προγράμματος και επιλογή του launchet της Lg,

2) όταν τελικά επιλέξω αναμονή και τελικά το SPB Shell 3D φορτώσει, αν επιλέξω επανεκκίνηση με το πλήκτρο Power την κάνει αλλά κολλάει στο λογότυπο της Lg και χρειάζεται βγάλσιμο και βάλσιμο της μπαταρίας για να ανοίξει κανονικά.

Χωρίς το SPB Shell 3D δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

Αυτά για ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

v10d official, no root.

Το ευρετήριο των επαφών μου βγάζει τα ονόματα με μια άναρχη ταξινόμηση. Το fast search στα δεξιά δε δουλεύει. Άλλο γράμμα πατάω άλλο βγάζει.

Οι επαφές μου είναι με ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Καμιά λύση;

Edited by |)@|2kW|n9
Link to comment
Share on other sites

v10d official, no root.

Το ευρετήριο των επαφών μου βγάζει τα ονόματα με μια άναρχη ταξινόμηση. Το fast search στα δεξιά δε δουλεύει. Άλλο γράμμα πατάω άλλο βγάζει.

Οι επαφές μου είναι με ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Καμιά λύση;

Σβήσε τις επαφές (από gmail της πέρασες; ) και ξανακάνε συγχρονισμό. Ετσι έφτιαξε σε μένα

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Σβήσε τις επαφές (από gmail της πέρασες; ) και ξανακάνε συχρονισμό. Ετσι έφτιαξε σε μένα

 

Μήπως αν τις σβήσω από το τηλέφωνο θα σβηστούν και από το gmail?

Πως θα γίνει με ασφάλεια;

 

** το έκανα και δούλεψε. Thanx.

Έκανα διαγραφή όλων από το τηλέφωνο και μετά συγχρονισμό. Αμέσως μου έβγαλε μήνυμα ότι διεγράφησαν 300 επαφές από το gmail και πάτησα αντιστροφή διαγραφής. Αφού ολοκληρώθηκε, τακτοποιήθηκε και ο κατάλογος.

Edited by |)@|2kW|n9
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις καποιον pdf viewer που να ειανι πιο γρηγορος απο τον adobe?

 

αμα κανω γρηγορα scrolling δειχνει λευκο μεχρι να φορτωσει.

 

ας φορτωνει τουλαχιστο 2-3 σελιδες μετα, οχι μονο την υπαρχουσα. ζηταω πολλα?

 

 

Κατι ακομα, εχω την v10c. Οταν παταω ελεγχος για ενημερωση λογισμικου μου λεει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση.

 

Η v10d δεν μπαινει over the air?

Edited by dimzan
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις καποιον pdf viewer που να ειανι πιο γρηγορος απο τον adobe?

 

αμα κανω γρηγορα scrolling δειχνει λευκο μεχρι να φορτωσει.

 

ας φορτωνει τουλαχιστο 2-3 σελιδες μετα, οχι μονο την υπαρχουσα. ζηταω πολλα?

 

 

Κατι ακομα, εχω την v10c. Οταν παταω ελεγχος για ενημερωση λογισμικου μου λεει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση.

 

Η v10d δεν μπαινει over the air?

 

Εγώ με το wifi την πέρασα, χωρίς pc.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις καποιον pdf viewer που να ειανι πιο γρηγορος απο τον adobe?

 

αμα κανω γρηγορα scrolling δειχνει λευκο μεχρι να φορτωσει.

 

ας φορτωνει τουλαχιστο 2-3 σελιδες μετα, οχι μονο την υπαρχουσα. ζηταω πολλα?

 

Κατεβασε τον dolphin hd και μετα κατεβασε ενα add-on που εχει για pdf απο το market.Ειναι πιο γρηγορο και το καλυτερο δε χρειαζεται καν να κατεβασεις το pdf,μπορεις απλα να το δεις.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...