Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γι 'αυτο ειναι το forum, αλλα μετα απο μερικες σελιδες θα υπαρχουν παλι οι ιδιες αποριες δυστυχώς (το οποιο λογικο ειναι) :P

 

Εχεις δίκιο :rolleyes: Θα προσπαθήσω να βρώ χρόνο να φτιάξω κάποιο how to root for newbies :)

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απο χθες παιδευομαι να κανω root το Xperia mini pro για να περασω custom rom και δεν γινεται με τιποτα. Μετα απο ωρες βοηθειας απο το φιλο cool_pipis, παραιτηθηκα αφου εφτασα σε σημειο να εχω βαλει την 2.3.4 4.0.2.Α.0.42. Τρεχω το runmee απο το DooMLoRD_v1_Xperia-2011-ICS-ROOT-emu-busybox-su και οταν ανοιγω το κινητο μου δεν βρισκω εικονιδιο SuperUser που σημαινει οτι δεν εγινε root.

Τι μπορω να κανω αλλο ρε παιδες;

 

EDIT: Υπαρχει για το Mini Pro η εκδοση stock ICS firmware 4.1.A.0.562 ;

Βρηκα μια και πηγα να την περασω με το flashtool και μου εβγαλε κοκκινα γραμματα και σταματησε η διαδικασια και τωρα το κινητο οταν παω να το ανοιξω εχει ενα τριγωνο με ενα θαυμαστικο μεσα και μετα σβηνει :(

Τελικα ξαναφλασαρω την 2.3.4/4.0.2.Α.0.42 οποτε παραμενει το ερωτημα τι αλλο μπορω να κανω για να γινει το root και να βαλω custom rom

Edited by sakissalonika
Link to comment
Share on other sites

Απο χθες παιδευομαι να κανω root το Xperia mini pro για να περασω custom rom και δεν γινεται με τιποτα. Μετα απο ωρες βοηθειας απο το φιλο cool_pipis, παραιτηθηκα αφου εφτασα σε σημειο να εχω βαλει την 2.3.4 4.0.2.Α.0.42. Τρεχω το runmee απο το DooMLoRD_v1_Xperia-2011-ICS-ROOT-emu-busybox-su και οταν ανοιγω το κινητο μου δεν βρισκω εικονιδιο SuperUser που σημαινει οτι δεν εγινε root.

Τι μπορω να κανω αλλο ρε παιδες;

 

EDIT: Υπαρχει για το Mini Pro η εκδοση stock ICS firmware 4.1.A.0.562 ;

Βρηκα μια και πηγα να την περασω με το flashtool και μου εβγαλε κοκκινα γραμματα και σταματησε η διαδικασια και τωρα το κινητο οταν παω να το ανοιξω εχει ενα τριγωνο με ενα θαυμαστικο μεσα και μετα σβηνει :(

Τελικα ξαναφλασαρω την 2.3.4/4.0.2.Α.0.42 οποτε παραμενει το ερωτημα τι αλλο μπορω να κανω για να γινει το root και να βαλω custom rom

αυτο το doomlord που γραφεις ειναι για ICS.ψαξε κ θα βρεις κ το αντιστοιχο για GB

Link to comment
Share on other sites

Καμια αναβαθμιση παιδες παιζει για το κινητο αυτο?

Σε ics δεν θα αναβαθμιστει αν και οποτε γινει αυτο?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καμια αναβαθμιση παιδες παιζει για το κινητο αυτο?

Σε ics δεν θα αναβαθμιστει αν και οποτε γινει αυτο?

 

Εχει παρει την 4.0.4 εδω και παρα πολυ καιρο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καμια αναβαθμιση παιδες παιζει για το κινητο αυτο?

Σε ics δεν θα αναβαθμιστει αν και οποτε γινει αυτο?

 

μαλλον αναφερεσαι σε λαθος κινητο μηπως εχεις το xperia x10 mini?

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Καμια αναβαθμιση παιδες παιζει για το κινητο αυτο?

Σε ics δεν θα αναβαθμιστει αν και οποτε γινει αυτο?

Σε ICS έχει αναβαθμιστεί εδώ και καιρό. Αν δεν σου έχει έρθει ΟΤΑ, συνέδεσέ το στο PC Companion.

EDIT: Sorry, τώρα είδα ότι έχουν απαντήσει τα παιδιά.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ρωταω γιατι την συσκευη αυτη την εχει ο πατερας μου και σκεφτομαι να του το αναβαθμισω.

Εχει την συσκευη αυτη που εχει ως avatar και ο cool pipis με το κεντρικο πληκτρο, οχι την παλιοτερη εκδοση που ειχε τρια κουμπια.

Οποτε αν δεν την βγαλει ota θα πρεπει να εγκαταστησουμε το pc companion και να γινει απο εκει η δουλεια.

 

Ευχαριστω.

 

Edit.

Τελικα την δουλεια την εκανα με pc companion και ολα οκ.

Πλεον φοραει 4.0.4.

 

Και μια τελευταια ερωτηση, αν δεν εχουμε κανει nandroid backup στην συσκευη μας, πως μπορουμε να γυρισουμε αν θελουμε στην προηγουμενη εκδοση

2.3.4 σε μη rooted συσκευη?

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ρωταω γιατι την συσκευη αυτη την εχει ο πατερας μου και σκεφτομαι να του το αναβαθμισω.

Εχει την συσκευη αυτη που εχει ως avatar και ο cool pipis με το κεντρικο πληκτρο, οχι την παλιοτερη εκδοση που ειχε τρια κουμπια.

Οποτε αν δεν την βγαλει ota θα πρεπει να εγκαταστησουμε το pc companion και να γινει απο εκει η δουλεια.

 

Ευχαριστω.

 

Edit.

Τελικα την δουλεια την εκανα με pc companion και ολα οκ.

Πλεον φοραει 4.0.4.

 

Και μια τελευταια ερωτηση, αν δεν εχουμε κανει nandroid backup στην συσκευη μας, πως μπορουμε να γυρισουμε αν θελουμε στην προηγουμενη εκδοση

2.3.4 σε μη rooted συσκευη?

Μέσω του flashtool.
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Μέσω του flashtool.

 

Εχεις καποιον οδηγο που θα με βοηθησει να κανω την διαδικασια downgrade αν χρειαστει ωστε να ξερω?

Για παραδειγμα που μπορω να βρω το παλιο firmware της 2.3.4.?

 

Ok, απο εδω μεσα http://www.teq2day.com/2012/08/how-to-flash-your-xperia-devices-using.html βρηκα εναν οδηγο και το

firmware που θελω. Κατεβασα επισης το flashtool (την προτελευταια εκδοση του) και ελπιζω ο οδηγος αυτος να ειναι σωστος.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται έχω το E10i , ξέρει κάποιος ποια η τελευταία ενημέρωση για το συγκεκριμένο μοντέλο ; Επίσημο μιλάω .

(αλλιώς να προτείνει κάποιος κάποιον οδηγό για ics ? ) . Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται έχω το E10i , ξέρει κάποιος ποια η τελευταία ενημέρωση για το συγκεκριμένο μοντέλο ; Επίσημο μιλάω .

(αλλιώς να προτείνει κάποιος κάποιον οδηγό για ics ? ) . Ευχαριστώ πολύ

 

αδερφε εδω συζηταμε για st15i και sk17i και καλο ειναι βρε παιδες για τετοια ερωτηματα να ριχνετε μια ματια στο google πρωτα ξερει πιο πολλα απο μας:p

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα. Προσπαθώ να ρουτάρω το sk17i mini pro με το flashtool αλλά μου βγάζει συνεχώς σφάλμα με τους drivers...ξέρει κανείς πως μπορώ να το διορθώσω? ευχαριστώ:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα.

Στο ST15i της κόρης μου, το gps κλειδώνει, όπως μου λέει σε περίπου 5 λεπτα και μέσα στο αυτοκίνητο, το δικό μου στο δρόμο με καθαρό ουρανο και σε ανοικτό χώρο θέλει περίπου κανένα τέταρτο, ενώ στο αυτοκίνητο χάνεται. Η κόρη μου δεν έχει πειράξει το κινητό της, παρά μόνο το έχει αναβαθμίσει μέσω SONY και Ιντερνετ. Μήπως έχετε καμιά ιδέα για να κλειδώνει γρήγορα και το δικό μου;. Ευχαριστώ

Μήπως ξέρει κανείς τι είναι υπεύθυνο για το σήμα του gps και του τηλεφώνου; ο κέρνελ ή η ρομ;

Edited by SPHLIOS
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια για εχω χασει την μπαλα.. Μου βγαζει error το flashtool

 

ERROR - Error flashing. Aborted

ERROR - Drivers need to be installed for connected device.

ERROR - You can find them in the drivers folder of Flashtool.

 

Ενω δεν υπαρχει επιλογη να κατεβασω drivers για το xperia mini

 

Edit: τα καταφερα και το εκανα root

Εαν μπορει καποιος ας μου απαντησει στις επανω ερωτησεις μου

Ευχαριστω

 

φίλε μου βγάζει το ίδιο σφάλμα..πως τα κατάφερες?

Τελικά το βρήκα..

Λύση: κατέβασα προηγούμενη έκδοση του flashtool (9.3) και όλα έγιναν σωστά

Edited by darredevvil
λύση
Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω στον φίλο από πάνω πως το ics είναι ήδη σΕ διαθεση για κατόχους mini και mini pro!

Μια ερώτηση:δε ξέρω αν γίνεται πάντα αλλά όταν ανοίγεις το πληκτρολόγιο για το mini pro η φωτεινοτητα της οθόνης μειωνεται ή έχει κάτι το κινητό;σήμερα το παρατήρησα πρώτη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα:)!!θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το root.......έχω το xperia mini pro sk17,το έχω κάνει root σε ics 4.1.B.0431 μου ζήτησε ενημέρωση σε 4.1.B.0587 την οποία την έβαλα άλλα διάβασα ότι το root xάνετε παρόλο που εγώ μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάτι τέτοιο γιατί το εικονίδιο superuser υπάρχει ακόμα και κάποιες εφαρμογές λειτουργούν ακόμα... βασικά αυτό που θέλω να μάθω πιο πολύ είναι,για να το κάνω την 4.1.B.0587 root πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία δηλαδή να το ξαναγυρίσω σε gb η μπορώ απλά να περάσω μέσω flashtool, το αρχείο 4.1.B.0587 που κατέβασα χωρίς να χρειάζεται να ξαναγυρίζω σε άλλες rom?????;););)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα:)!!θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το root.......έχω το xperia mini pro sk17,το έχω κάνει root σε ics 4.1.B.0431 μου ζήτησε ενημέρωση σε 4.1.B.0587 την οποία την έβαλα άλλα διάβασα ότι το root xάνετε παρόλο που εγώ μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάτι τέτοιο γιατί το εικονίδιο superuser υπάρχει ακόμα και κάποιες εφαρμογές λειτουργούν ακόμα... βασικά αυτό που θέλω να μάθω πιο πολύ είναι,για να το κάνω την 4.1.B.0587 root πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία δηλαδή να το ξαναγυρίσω σε gb η μπορώ απλά να περάσω μέσω flashtool, το αρχείο 4.1.B.0587 που κατέβασα χωρίς να χρειάζεται να ξαναγυρίζω σε άλλες rom?????;););)

 

Νομίζω πως ξαναπερνάς Gb αφού έτσι κ αλλιώς δε μπορείς να rootάρεις πάνω από 4.0.3 χωρίς downgrade

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα.

Στο ST15i της κόρης μου, το gps κλειδώνει, όπως μου λέει σε περίπου 5 λεπτα και μέσα στο αυτοκίνητο, το δικό μου στο δρόμο με καθαρό ουρανο και σε ανοικτό χώρο θέλει περίπου κανένα τέταρτο, ενώ στο αυτοκίνητο χάνεται. Η κόρη μου δεν έχει πειράξει το κινητό της, παρά μόνο το έχει αναβαθμίσει μέσω SONY και Ιντερνετ. Μήπως έχετε καμιά ιδέα για να κλειδώνει γρήγορα και το δικό μου;. Ευχαριστώ

Μήπως ξέρει κανείς τι είναι υπεύθυνο για το σήμα του gps και του τηλεφώνου; ο κέρνελ ή η ρομ;

 

Δοκίμασε αυτό και πες μας : https://play.google.com/store/apps/details?id=org.fastergps&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm9yZy5mYXN0ZXJncHMiXQ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Εχω το Xperia to mini και ψαχνωμαι να το κανω μια αναβαθμιση..Εχει κανεις να μου προτεινει καποια καινουρια εκδοση?Και αν υπαρχουν και λινκ..Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι root για να δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι root για να δουλέψει

 

Καλησπέρα, έβαλα αυτήν

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1973859

Μου βγάζει το εικονίδιο superuser

Αυτό συμαίνει ότι είμαι root; Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έβαλα αυτήν

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1973859

Μου βγάζει το εικονίδιο superuser

Αυτό συμαίνει ότι είμαι root; Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Ναι, σημαινει οτι εγινες root. Αλλα για να το σιγουρεψεις κατεβασε το titanium backup, μπες στην εφαρμογη και θα σε ρωτησει για δικαιωματα root.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση.. το κινητό κολλάει; ζορίζεται καθόλου;

 

αυτό είναι λίγο γενικό...Αν του κάνεις μια φυσιολογική χρήση και δεν έχεις βάλει μέσα 567 εφαρμογές:p:lol: δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εξαρτάται και γιατί το θες..πχ gaming δεν είναι οτι καλύτερο ειδικά στην ICS

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...