Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έπεσε το κινητό και η οθόνη έχει γίνει θρύψαλα ! Ανάβει το κινητό και φορτίζει κανονικά αλλά δεν φαίνεται τίποτα!Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει η αλλαγή οθόνης?Γιατί είδα στο ebay με 40 ευρώ τις έχει μαζι με σετάκι κατσαβιδιών και αν είναι πολύ ακριβά να το κάνω μόνος μου!

 

Σίγουρα συμφέρει καλύτερα να πάρεις καινούριο κινητό παρά να πάρεις καινούρια οθόνη από την επίσημη αντιπροσωπία...

Θα σου πρότεινα να πάρεις την οθόνη από το ebay και να το φτιάξεις μόνος σου. Εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά έπεσε το κινητό και η οθόνη έχει γίνει θρύψαλα ! Ανάβει το κινητό και φορτίζει κανονικά αλλά δεν φαίνεται τίποτα!Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει η αλλαγή οθόνης?Γιατί είδα στο ebay με 40 ευρώ τις έχει μαζι με σετάκι κατσαβιδιών και αν είναι πολύ ακριβά να το κάνω μόνος μου!

 

Φίλε διάβασε 3-4 Post πιο πάνω τι έγραψα :)

Link to comment
Share on other sites

οποιος ξερη παρακαλω να μου απαντιση επηρα εχτες το μινι και εχη μεσα την 2.3.4 εκδοση antroit και ο αριθμος εκδοσης 4.0.2.Α.0.62 στον υπολογιστη που το κοιταξα μου βγαζη οτι εχω το ποιο προσφατο λογισμικο και της ποιο προσφατες εφαρμογες απο την sony ετσι ειναι δεν εχωμε παρη την 4.0.4 μηπως εχω προβλημα με τον υπολογιστη ας μου απαντηση καποιος
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω θέμα με τη μνήμη του κινητού μου. Δεν ξέρω τι να κάνω πως να το καθαρίσω και δεν μπορώ να κάνω updates γιατί λέει δεν υπάρχει χώρος. Έχω μεταφέρει όλα τα apps στην κάρτα SD.. Στις ρυθμίσεις στο "internal storage" βλέπω διαθέσιμο χώρο 39.25 και στα "Applications" -> "Manage Applications" λέει στο Internal storage 379MB used και 41MB free. Τι μπορώ να κάνω; Πως να το καθαρίσω καλύτερα;

 

Με το DiskUsage βλέπω τα εξής.

 

http://i46.tinypic.com/zlawch.jpg

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα Applications μένουν στην εσωτερική μνήμη, αφού τα μεταφέρω στην εξωτερική.. :(

Edited by sp3cial
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω θέμα με τη μνήμη του κινητού μου. Δεν ξέρω τι να κάνω πως να το καθαρίσω και δεν μπορώ να κάνω updates γιατί λέει δεν υπάρχει χώρος. Έχω μεταφέρει όλα τα apps στην κάρτα SD.. Στις ρυθμίσεις στο "internal storage" βλέπω διαθέσιμο χώρο 39.25 και στα "Applications" -> "Manage Applications" λέει στο Internal storage 379MB used και 41MB free. Τι μπορώ να κάνω; Πως να το καθαρίσω καλύτερα;

 

Με το DiskUsage βλέπω τα εξής.

 

http://i46.tinypic.com/zlawch.jpg

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα Applications μένουν στην εσωτερική μνήμη, αφού τα μεταφέρω στην εξωτερική.. :(

 

καποιες εφαρμογες δεν μεταφερονται στην sd αμα δεν εισαι root και επιπλεον αν βαζεις πολλες εφαρμογες παλι γεμιζει σιγα σιγα η εσωτερικη μνημη με την εφαρμογη app2sd μπορεις να δεις ποιες εφαρμογες ειναι στην μνημη του κινητου και δεν μεταφερονται...

 

οποτε για περισσοτερο χωρο θα χρειαστει κανεις την διαδικασια του ρουτ (υπαρχει σχετικο οδηγος στο forum)

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

καποιες εφαρμογες δεν μεταφερονται στην sd αμα δεν εισαι root και επιπλεον αν βαζεις πολλες εφαρμογες παλι γεμιζει σιγα σιγα η εσωτερικη μνημη με την εφαρμογη app2sd μπορεις να δεις ποιες εφαρμογες ειναι στην μνημη του κινητου και δεν μεταφερονται...

 

οποτε για περισσοτερο χωρο θα χρειαστει κανεις την διαδικασια του ρουτ (υπαρχει σχετικο οδηγος στο forum)

Και ποια εφαρμογή θα πρότεινες;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν αξίζει τον κόπο ή την κατανάλωση χώρου στο forum για να την κάνω θέμα πώλησης,μου περισσεύει μία απλή θήκη σιλικόνης για το mini.

Προσφέρει την καλύτερη προστασία από όλες τις θήκες (που ταυτόχρονα προστατεύουν κι επιτρέπουν τη χρήση του κινητού) αλλά αν έχετε νύχια δε θα μπορείτε να πατήσετε. (κι επειδή η ιδιοκτήτρια του κινητού έχει νυχάκι, η θήκη μαζεύει σκόνη!)

Αυτά.

 

Και πληζ, αν κάποιος έχει ιδέα για το πρόβλημα που διατύπωσα πιο πάνω , ας τη ρίξει να τη δοκιμάσω

 

Έχω εγκαταστήσει σε ένα xperia mini με GB την εφαρμογή 1touch όπως και τη Gr Med.

Στην ουσία έχουν poi (φαρμακεία, νοσοκομεία και άλλα) και όταν επιλέξεις να πας σε κάποιο ανοίγουν ένα πρόγραμμα για να πλοηγηθείς.

Το 1touch ανοίγει το Google Maps ενώ το Gr Med μου δίνει επιλογή ανάμεσα στο Maps και το Internet.

Όταν είχα εγκατεστημένο και το iGO υπήρχε στη λίστα επιλογής και των δύο (δυστυχώς όμως το iGo που είχα δεν μπορούσε να "καταλάβει" gps coordinates και μου έβγαζε μήνυμα σφάλματος.

Πήγα λοιπόν στο Sygic το οποίο και είναι μάλλον καλύτερο από το iGo και θα μείνω εδώ.

Έλα μου όμως που το sygic δεν εμφανίζεται στη λίστα....

Κανενός εκ των δύο προγραμμάτων....

Μήπως λοιπόν ξέρει κανείς πώς μπορώ να προσθέσω το sygic ως άλλη μία επιλογή στο πλαίσιο διαλόγου complete action using ?

Edited by SCHUMIFER
Link to comment
Share on other sites

Χθες, άνοιξα το κινητό και ξαφνικά η οθόνη δεν ανταποκρινόταν. Δοκίμασα να ξανά φλασάρω την Ics μέσω SUS αλλά τίποτα. Καμία ιδέα;

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Χθες, άνοιξα το κινητό και ξαφνικά η οθόνη δεν ανταποκρινόταν. Δοκίμασα να ξανά φλασάρω την Ics μέσω SUS αλλά τίποτα. Καμία ιδέα;
ρε παιδια εχεται παρη την 4.0.4 ολοι οσοι εχεται το xperia mini γιατι εγω εχω την 2.3.4 και με ενημερωνη οτι εχω το ποιο προσφατο λογισμικο τι γινετα το τηλεφωνο το πηρα εχτες
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχεται παρη την 4.0.4 ολοι οσοι εχεται το xperia mini γιατι εγω εχω την 2.3.4 και με ενημερωνη οτι εχω το ποιο προσφατο λογισμικο τι γινετα το τηλεφωνο το πηρα εχτες

 

Δοκιμασε flash με SEUS

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εδώ κ ένα χρόνο περίπου έχω το mini pro αλλά τους τελευταίους 2-3 μήνες η οθόνη μαυρίζει χωρίς να κάνω κάτι εγώ, για να έχω ξανά πρόσβαση στο κινητό θα πρέπει να βγάλω την μπαταρία, τα πλήκτρα ανάβουν φως αλλά δεν κάνουν τίποτα. Γνωρίζει κάνει Τι μπορεί να φταίει
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μια επιδιόρθωση θα λύσει το πρόβλημα.

 

 

Όταν λέμε επιδιόρθωση τη πρέπει να κάνω δηλαδή; Να το πάω για service στο κατάστημα που το αγόρασα;

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το SEUS, το εγκαθιστάς, το τρέχεις, συνδέεις το κινητό και ακολουθείς τις οδηγίες.

Σβήνονται τα πάντα οπότε backup.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κ κάτι τελευταίο, όταν με καλεί κάποιος τον βάζει στον τηλεφωνητή. λέει ότι είμαι εκτός δικτύου, πολλές φορές το κινητό μου δεν έχει σήμα πάντως η κάρτα sim δεν φταίει γιατί την έβαλα κ σε άλλο κινητό κ δεν μου το κάνει πότε αυτό ενώ στο mini pro αρκετές φορές χάνω κλήσεις γιατί με βάζει εκτός δικτύου:ninja: . Βρίσκομαι σε περιοχή που από σήμα είμαστε full για αυτό δεν δικαιολογείται.Συνήθως είμαι με μια γραμμή σαν σήμα κ στην καλύτερη τον περιπτώσεων (σπάνια αλλά γίνεται καμία φορά) φθάνω κ της 2 με 3 γραμμές.
Link to comment
Share on other sites

Και ποια εφαρμογή θα πρότεινες;

 

δοκιμασε αυτη αν θες https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.infolife.app2sd

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το SEUS, το εγκαθιστάς, το τρέχεις, συνδέεις το κινητό και ακολουθείς τις οδηγίες.

Σβήνονται τα πάντα οπότε backup.

 

Να ρωτήσω πάνω σε αυτό.. Έχω ένα θέμα, το κινητό καθυστερεί πολύ να φορτώσει τελευταία. Πχ πατάω να πάρω τηλέφωνο και αργεί να φορτώσει το πληκτρολόγιο κλήσης. Πιστεύεις πως με ένα backup θα φτιάξει; Ή φταίνε οι εφαρμογές που είναι ανοιχτές; Πως μπορώ να δω τι τρέχει απο πίσω με ευκολία, ξέρεις κανένα πρόγραμμα; Καθυστερεί τόσο που αρχίζω να απογοητεύομαι για τα λεφτά που έδωσα. :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κ κάτι τελευταίο, όταν με καλεί κάποιος τον βάζει στον τηλεφωνητή. λέει ότι είμαι εκτός δικτύου, πολλές φορές το κινητό μου δεν έχει σήμα πάντως η κάρτα sim δεν φταίει γιατί την έβαλα κ σε άλλο κινητό κ δεν μου το κάνει πότε αυτό ενώ στο mini pro αρκετές φορές χάνω κλήσεις γιατί με βάζει εκτός δικτύου:ninja: . Βρίσκομαι σε περιοχή που από σήμα είμαστε full για αυτό δεν δικαιολογείται.Συνήθως είμαι με μια γραμμή σαν σήμα κ στην καλύτερη τον περιπτώσεων (σπάνια αλλά γίνεται καμία φορά) φθάνω κ της 2 με 3 γραμμές.

Μήπως έχεις το δίκτυο σου σε WCDMA/GSM κι όχι σε GSM only. Αν ναι τότε βάλτο σε GSM only για να σταθεροποιηθεί το σήμα σου.

Να ρωτήσω πάνω σε αυτό.. Έχω ένα θέμα, το κινητό καθυστερεί πολύ να φορτώσει τελευταία. Πχ πατάω να πάρω τηλέφωνο και αργεί να φορτώσει το πληκτρολόγιο κλήσης. Πιστεύεις πως με ένα backup θα φτιάξει; Ή φταίνε οι εφαρμογές που είναι ανοιχτές; Πως μπορώ να δω τι τρέχει απο πίσω με ευκολία, ξέρεις κανένα πρόγραμμα; Καθυστερεί τόσο που αρχίζω να απογοητεύομαι για τα λεφτά που έδωσα. :(

Θα βοηθούσε αν μου έλεγες ποια έκδοση έχεις. Αν έχεις την 4.0 είναι γενικό το κακό με την καθυστέρηση στον dialer. Δεν φτιάχνει με επιδιόρθωση. Αν θυμάμαι καλά βγάλανε μια αναβάθμιση που λύνει το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει και για το mini.

Αν πας στις Ρυθμίσεις --> Εφαρμογές --> Καρτέλα Σε εκτέλεση θα δεις ποιες εφαρμογές τρέχουν. Επίσης αν χρησιμοποιείς τον Astro File manager διαθέτει και task manager οπότε μπορείς κι από κει να πάρεις την πληροφορία που θες. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, απο οτι ξερω το mini pro παιρνει καρτες μνημης microSD, θελω να ρωτησω 2 πραγματα:

 

1ον: καρτες microSDHC μπορει να παρει;

2ον: class 10 δεχεται;

 

(sorry αν εχουν απαντηθει καποια στιγμη στο forum αλλα στο χαος των 430 και πλεον σελιδων δε βρηκα κατι)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, απο οτι ξερω το mini pro παιρνει καρτες μνημης microSD, θελω να ρωτησω 2 πραγματα:

 

1ον: καρτες microSDHC μπορει να παρει;

2ον: class 10 δεχεται;

 

(sorry αν εχουν απαντηθει καποια στιγμη στο forum αλλα στο χαος των 430 και πλεον σελιδων δε βρηκα κατι)

 

Ναι και στα δυο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε αν μου έλεγες ποια έκδοση έχεις. Αν έχεις την 4.0 είναι γενικό το κακό με την καθυστέρηση στον dialer. Δεν φτιάχνει με επιδιόρθωση. Αν θυμάμαι καλά βγάλανε μια αναβάθμιση που λύνει το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει και για το mini.

Αν πας στις Ρυθμίσεις --> Εφαρμογές --> Καρτέλα Σε εκτέλεση θα δεις ποιες εφαρμογές τρέχουν. Επίσης αν χρησιμοποιείς τον Astro File manager διαθέτει και task manager οπότε μπορείς κι από κει να πάρεις την πληροφορία που θες. :)

 

Έχω την 4.0.4 (έκανα εχτές update). Το Moxier Pro και το Foursquare Timescape πρέπει να τρέχουν; Η RAM είναι 310mb used και 30mb free.. Να φανταστώ ότι για αυτό καθυστερεί γενικά το κινητό μου;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις πολύ λίγη rom. Λογικό. Τα δυο προγράμματα που αναφέρεις δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικά.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μέρες πιστοποιήθηκε το 4.1.B.1.13:

http://ptcrb.com/vendor/complete/view_complete_request_guest.cfm?modelid=19513

 

Πιστεύω μέσα στις επόμενες μέρες να το πάρουμε και να διορθώνει τουλάχιστον το γνωστό LED problem. :)

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Καλά επίσημη εμένα δεν έχει έρθει η .587 ακόμα... Τραγικοί. Λες να πάμε μια κ καλή στην καινούρια?!:Ρ

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλά επίσημη εμένα δεν έχει έρθει η .587 ακόμα... Τραγικοί. Λες να πάμε μια κ καλή στην καινούρια?!:Ρ

ουτε για αυτη,δυστυχως ,το βλεπω να παμε!μια απο τα ιδια και εγω,δεν εχω παρει την .587!ακομα......

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...