Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα άλλαξα πάλι τη συσκευή μου, την έχω σφραγισμένη εδώ δίπλα :p Η μπαταρία δεν κρατούσε οπότε δεν με ικανοποίησε. Πήρα το ίδιο κινητό, να το ρισκάρω και να το ανοίξω ή να το πουλήσω και να πάρω κάτι άλλο; Σκέφτομαι ίσως δεν φταίει το κινητό απλά εμένα προσωπικά ίσως δεν μου ταιριάζει για τη χρήση που το θέλω...

 

και τι θα πας να παρεις φιλε????????????? αν πας σε android παλι τα ιδια θα εχεις(λιγο πανω λιγο κατω)...........................ακομα και iphone που εχει φιλος μου το πολυ 2 μερες του κρατα η μπαταρια

 

αποψη μου ειναι να το κρατησεις μιας και σου αρεσει πολυ εμφανησιακα πιστεψε με θα το μετανιωσεις αν το δωσεις, εκτος και εαν δε σε καλυπτει σε αλλους τομεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αποψη μου ειναι να το κρατησεις μιας και σου αρεσει πολυ εμφανησιακα πιστεψε με θα το μετανιωσεις αν το δωσεις, εκτος και εαν δε σε καλυπτει σε αλλους τομεις

 

Συμφωνω κι εγω...το κινητο ειναι πολυ καλο κι εχω ξεπερασει τις αμφιβολιες που ειχα οταν το πηρα ;) .....Το μονο κακο που θα μπορουσα να του βρω ειναι να μην βολευει μερικους το μεγεθος της οθονης .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείςνα βάλεις κάποιον launcher που είναι πλήρως παραμετροποίησημος και να κάνεις "παπάδες" με την εμφάνιση του κινητού... (π.χ go launcher)
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει να πάρεις απάντηση. Το έχω ρωτήσει τρεις φορές κι απάντηση δεν έχω πάρει.

Όπως ειπώθηκε δεν έχει απαντήσει κανείς γιατί απλά κανείς δεν έχει περάσει κάποια. Το X10 mini που φορούσε 2.1 το είχαν λιώσει τα παιδιά στις αλλαγές. Το mini που φοράει 2.3 κρίνεται ότι δεν είναι απαραίτητο να πειραχτεί.

Ωστόσο αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι από τη στιγμή που είσαι διατεθιμένος να φλασάρεις σημαίνει ότι και ξέρεις και θες να πειραματιστείς αλλά κυρίως να δοκιμάσεις. Οπότε αφού δεν παίρνει απάντηση πορεύεσαι μόνος και απλά δοκιμάζεις.

 

Τελικά το κινητό δεν θα το κρατήσω, λέω να το πουλήσω. Να ρωτήσω κάτι γι αυτούς που ξέρουν, έχει στο forum εδώ αναρτήσεις με αγγελίες για αγοραπωλησίες και πως μπορώ να έχω πρόσβαση; Συγνώμη που ρωτάω εδώ αλλά δεν ξέρω που ακριβώς να αναρτήσω αγγελία. Ευχαριστώ και καλή χρήση στα παιδιά με το κινητάκι

Καλησπέρα!

Αγγελίες σύμφωνα με τους Ο.Π.Χ. επιτρέπονται μόνο στο Buy and Sell στο οποίο προς το παρόν δεν έχεις πρόσβαση. Για να αποκτήσεις πρόσβαση θα πρέπει να συμπληρώσεις 100 μέρες παραμονής στο site και 150 post.

 

Μπορείςνα βάλεις κάποιον launcher που είναι πλήρως παραμετροποίησημος και να κάνεις "παπάδες" με την εμφάνιση του κινητού... (π.χ go launcher)

Προτείνω επίσης και τον ADW launcher.

Να ενημερώσω επίσης ότι διαγράφτηκαν κάποια post. Δεν χρειάζεται να αναφέρω τους λόγους. Να πω μόνο ότι κάποια post έφυγαν όχι γιατί ήταν off topic αλλά γιατί "έμειναν στον αέρα" μετά την εκκαθάριση.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος ποιες προεγκαταστημενες εφαρμογες ειναι αχρηστες και θελουν σβησιμο για να μην πιανουν χωρο?
απαντηστε καποιος ρε παιδια :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω μια απορία σχετικά με τις ενημερώσεις που κάνω στις εφαρμογές δηλ. Παράδειγμα εχω μια εφαρμογή που η ενημέρωση τις είναι 2mb, αυτα τα 2mb θα πιάσουν καινούργιο χώρο στην μνήμη ή θα πατήσουν πάνω στον ίδιο χώρο της ήδη υπάρχων εφαρμογής; γιατί αν πιάνουν συνέχεια καινούργιο χώρο τότε από τις ενημερώσεις που κάνω θα γεμίσω την μνήμη του κινητού μόνο από ενημερώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω...το κινητο ειναι πολυ καλο κι εχω ξεπερασει τις αμφιβολιες που ειχα οταν το πηρα ;) .....Το μονο κακο που θα μπορουσα να του βρω ειναι να μην βολευει μερικους το μεγεθος της οθονης .

 

Λέω να την ψάξω και να πάρω κάτι το οποίο δεν θα μου καταναλώνει σε stand by, μπαταρια 30% :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λέω να την ψάξω και να πάρω κάτι το οποίο δεν θα μου καταναλώνει σε stand by, μπαταρια 30% :lol:

 

Σε stand by (με το σήμα ενεργό) θα έπρεπε για ένα 8ωρο να σου καταναλώνει 7-10% . Εγώ ξαναλέω ότι παίζουν σημαντικό ρόλο τα restart του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω μια απορία σχετικά με τις ενημερώσεις που κάνω στις εφαρμογές δηλ. Παράδειγμα εχω μια εφαρμογή που η ενημέρωση τις είναι 2mb, αυτα τα 2mb θα πιάσουν καινούργιο χώρο στην μνήμη ή θα πατήσουν πάνω στον ίδιο χώρο της ήδη υπάρχων εφαρμογής; γιατί αν πιάνουν συνέχεια καινούργιο χώρο τότε από τις ενημερώσεις που κάνω θα γεμίσω την μνήμη του κινητού μόνο από ενημερώσεις.

 

Δεν πατάει πάνω στην εφαρμογή. Σου πιάνει κι άλλο χώρο. Όταν κάνεις μια ενημέρωση σε μια εφαρμογή δεν σου αφαιρεί κάτι από την ήδη υπάρχουσα εφαρμογή. Δεν σου βγάζει κάτι ώστε να σου βάλει κάτι άλλο. Αντίθετα προσθέτει κάποια απαραίτητα στοιχεία ώστε να διορθώσει κάποια "λάθη" που ίσως υπάρχουν στο γράψιμο της εφαρμογής τα λεγόμενα bugs δηλαδή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν πατάει πάνω στην εφαρμογή. Σου πιάνει κι άλλο χώρο. Όταν κάνεις μια ενημέρωση σε μια εφαρμογή δεν σου αφαιρεί κάτι από την ήδη υπάρχουσα εφαρμογή. Δεν σου βγάζει κάτι ώστε να σου βάλει κάτι άλλο. Αντίθετα προσθέτει κάποια απαραίτητα στοιχεία ώστε να διορθώσει κάποια "λάθη" που ίσως υπάρχουν στο γράψιμο της εφαρμογής τα λεγόμενα bugs δηλαδή.

 

 

Ετσι οπως το λετε ειναι σαν εννοειτε ο χωρος που καταλαμβανει η εφαρμογη + αλλο τοσο που πιανει η ενημερωση(2χ).Απ οτι ξερω η διαφορα πριν και μετα την αναβαθμιση ειναι πολυ μικρη !?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το λετε ειναι σαν εννοειτε ο χωρος που καταλαμβανει η εφαρμογη + αλλο τοσο που πιανει η ενημερωση(2χ).Απ οτι ξερω η διαφορα πριν και μετα την αναβαθμιση ειναι πολυ μικρη !?

Ποτέ δεν βγαίνει μια ενημέρωση σε μέγεθος όσο είναι η εφαρμογή. Πάντα είναι πολύ μικρότερες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε stand by (με το σήμα ενεργό) θα έπρεπε για ένα 8ωρο να σου καταναλώνει 7-10% . Εγώ ξαναλέω ότι παίζουν σημαντικό ρόλο τα restart του κινητού.

 

Τοσο μου κατανάλωνε το χ10 που είχα. Και με restart πάντως το δοκίμασα, πάλι 25-30%

Link to comment
Share on other sites

Τοσο μου κατανάλωνε το χ10 που είχα. Και με restart πάντως το δοκίμασα, πάλι 25-30%

 

Εμένα τόσο μου τρώει 7-10% σε ένα 8ωρο με κλειστή την οθόνη. Το κινητό το έχω απο Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Τοσο μου κατανάλωνε το χ10 που είχα. Και με restart πάντως το δοκίμασα, πάλι 25-30%

πολυ σου καταναλωνει.το χ10 μινι που ειχα οπως και το τωρινο μινι καταναλωνουν περιπου 1% την ωρα.βεβαια στο καινουριο μινι οι πρωτες 4-5 φορτισεις τελειωνε πιο γρηγορα η μπαταρια(οχι ομως οσο γρηγορα λες).τωρα ειναι σε αυτο τον ρυθμο.σε standby παντα

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το λετε ειναι σαν εννοειτε ο χωρος που καταλαμβανει η εφαρμογη + αλλο τοσο που πιανει η ενημερωση(2χ).Απ οτι ξερω η διαφορα πριν και μετα την αναβαθμιση ειναι πολυ μικρη !?

 

Καλησπέρα φίλε, από ότι έχω καταλάβει το μέγεθος που σου δείχνει για την "ενημέρωση" μιας εφαρμογής, είναι στην ουσία το συνολικό μέγεθος που θα έχει μετά την αναβάθμιση..

OnePlus One

Xperia Mini Pro 2.3.4 rooted.. :)

LG ARENA KM900 V10F_00 (By Vaggos)

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος ποιες προεγκαταστημενες εφαρμογες ειναι αχρηστες και θελουν σβησιμο για να μην πιανουν χωρο?

Έχει αναφερθεί παλιότερα στο thread αυτό αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα. Θα ποστάρω μόλις το βρω.

EDIT: ΔΕΣ ΕΔΩ...

Σε stand by (με το σήμα ενεργό) θα έπρεπε για ένα 8ωρο να σου καταναλώνει 7-10% . Εγώ ξαναλέω ότι παίζουν σημαντικό ρόλο τα restart του κινητού.

Θα συμφωνήσω! Και εμένα τόσο περίπου πέφτει η μπαταρία στο 8ωρο.

 

 

EDIT:

Όσο για το θέμα με τα updates που λέτε...

Κατεβάζω π.χ το Angry birds που είναι 10 MB και μετά από 1 εβδομάδα βγαίνει update 15 MB....

Στο κινητό ΔΕΝ θα σου πιάνει 25 ΜΒ... θα πιάνει μόλις 15 ΜΒ.

Μέσα στο update περιλαμβάνονται όλες οι πίστες, και οι παλιές ΚΑΙ οι καινούριες, έτσι ώστε κάποιος που το κατεβάζει πρώτη φορά να το κατεβάσει ΟΛΟ, ενώ κάποιος που κάνει απλά update, δεν θα έχει τις παλιές πίστες εις διπλούν, αλλά θα κρατήσει (αυτόματα) μόνο τις καινούριες.

Αναγκαστικά όμως κατεβαίνει προσωρινά στο κινητό μας ολόκληρο το αρχείο που είναι 15 ΜΒ.

Το ίδιο γίνεται και σε διάφορες άλλες εφαρμογές, όχι μόνο στα παιχνίδια. Το Angry Birds το έφερα σαν παράδειγμα.

Edited by grego_z
Link to comment
Share on other sites

απαντηστε καποιος ρε παιδια :ninja:

 

Δες εδώ φίλε: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305581&page=167

OnePlus One

Xperia Mini Pro 2.3.4 rooted.. :)

LG ARENA KM900 V10F_00 (By Vaggos)

Link to comment
Share on other sites

EDIT:

Όσο για το θέμα με τα updates που λέτε...

Κατεβάζω π.χ το Angry birds που είναι 10 MB και μετά από 1 εβδομάδα βγαίνει update 15 MB....

Στο κινητό ΔΕΝ θα σου πιάνει 25 ΜΒ... θα πιάνει μόλις 15 ΜΒ.

Μέσα στο update περιλαμβάνονται όλες οι πίστες, και οι παλιές ΚΑΙ οι καινούριες, έτσι ώστε κάποιος που το κατεβάζει πρώτη φορά να το κατεβάσει ΟΛΟ, ενώ κάποιος που κάνει απλά update, δεν θα έχει τις παλιές πίστες εις διπλούν, αλλά θα κρατήσει (αυτόματα) μόνο τις καινούριες.

Αναγκαστικά όμως κατεβαίνει προσωρινά στο κινητό μας ολόκληρο το αρχείο που είναι 15 ΜΒ.

Το ίδιο γίνεται και σε διάφορες άλλες εφαρμογές, όχι μόνο στα παιχνίδια. Το Angry Birds το έφερα σαν παράδειγμα.

Δεν είπες κάτι διαφορετικό φίλε μου. Αφού το παιχνίδι είναι 10mb και η αναβάθμιση 15mb είπες ότι μένουν μέσα στο κινητό 15mb. Άρα? Δεν μεγάλωσε το αρχείο και συνεπώς μίκρυνε η μνήμη του Κινητού? :):):)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπες κάτι διαφορετικό φίλε μου. Αφού το παιχνίδι είναι 10mb και η αναβάθμιση 15mb είπες ότι μένουν μέσα στο κινητό 15mb. Άρα? Δεν μεγάλωσε το αρχείο και συνεπώς μίκρυνε η μνήμη του Κινητού? :):):)

 

Μεγάλωσε κατά 5ΜΒ όχι κατά 15ΜΒ όμως που αναφέρθηκε πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω μεταφέραμε τις επαφές χωρίς κανένα πρόβλημα :)

 

Χρόνια Πολλά Καλή Χρονιά,

μια ερώτηση ακόμα:

παρατήρησα ότι δεν μεταφέρθηκαν τα γεννέθλια από τις επαφές,δεν εμφανίζονται στις επαφές στο mini.

υπάρχει κάποιος τρόπος να τις μεταφέρουμε;

δεν είναι ιδιαίτερα πολλές αυτές με γεννέθλια(~ 20) οπότε μπορούν να μπούν και με το χέρι προσθέτοντας νέο πεδίο λογικά,αφού και στη δημιουργία επαφής δεν εμφανίζει γεννέθλια.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλωσε κατά 5ΜΒ όχι κατά 15ΜΒ όμως που αναφέρθηκε πιο πάνω.

Επίσης παραπάνω δεν αναφέρθηκε κατά πόσο θα μεγαλώσει η εφαρμογή :happy:

Απλά ότι θα μεγαλώσει. Το θέμα είναι πάντως ότι συμφωνούμε :D

 

MRiDO :

Σε Flight mode καταναλωνει τοσο πολυ μπαταρια?

Πόσο δηλαδή καταναλώνει? Σε flight mode πέφτει αρκετά η κατανάλωση

Edited by xrhstos1974
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης παραπάνω δεν αναφέρθηκε κατά πόσο θα μεγαλώσει η εφαρμογή :happy:

Απλά ότι θα μεγαλώσει. Το θέμα είναι πάντως ότι συμφωνούμε :D

Δεν μπορώ να το εξηγήσω πιο καλά. Πιστεύω ότι ήμουν κατατοπιστικός...

ΑΝ δεν είναι κάποιο παιχνίδι (ώστε να κατεβάσεις καινούριες πίστες), αλλά κάποια εφαρμογή η οποία έβγαλε update για να διορθώσει κάποιο bug,

τότε, ακόμα και μετά το update θα πιάνει τον ίδιο χώρο με πριν... ή ελάχιστα περισσότερο.

Edited by grego_z
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...