Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ισχυει αυτο που λες!και εγω το ιδιο κανω αλλα μετα απο λιγο δεν ισχυει!πρεπει να κανω παλι ρεσταρτ το ρουτερ...

 

Γιατι δε δοκιμάζετε να εγκαταστήσετε το juice defender (εγω έχω το ultimate) το οποίο αν το ρυθμίσεις κλείνει το WiFi του κινητού σου κάποια δευτερόλεπτα αφού κλείνει η οθονη και το ανοίγει από μόνο του αφού το ξεκλειδωσεις? Κάνει δηλαδη αυτό που εσείς κάνετε manually. Μπορεί ετσι να μη χρειάζεται τρεις την ώρα να κάνετε restart το router σας.

Μια δοκιμή δε βλάπτει...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ευκαιρία να δοκιμάσω σε άλλο router. Αλλά Galaxy S, Laptop... δουλεύουν εδω και πού καιρό χωρίς πρόβλημα. Επίσης δεν ξέρω αν μπορεί να έχει σχέση παίζω με WEP security.

 

Είναι το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το δικό μου και του kouberman. Εγω πάντως καταλαβαίνω ότι είναι θέμα συμβατότητας του modem με τα sony ericsson. Ίσως αν κάποιος δοκιμάσει να αλλάξει modem να δούμε αν θα αλλάξει κάτι.

 

Γιατι δε δοκιμάζετε να εγκαταστήσετε το juice defender (εγω έχω το ultimate) το οποίο αν το ρυθμίσεις κλείνει το WiFi του κινητού σου κάποια δευτερόλεπτα αφού κλείνει η οθονη και το ανοίγει από μόνο του αφού το ξεκλειδωσεις? Κάνει δηλαδη αυτό που εσείς κάνετε manually. Μπορεί ετσι να μη χρειάζεται τρεις την ώρα να κάνετε restart το router σας.

Μια δοκιμή δε βλάπτει...

 

Αυτό δεν γίνεται και από τις ρυθμίσεις του κινητού: ρυθμίσεις wifi/μενού-σύνθετα/πολ.κατάστ. αδράν. wifi/όταν η οθ. απενεργ. ??????????

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα..εκανα οτι μου ειπατε χθες αλλα στην πορεια ανακαληψα οτι δεν ξερω πως να μπαινω στο recovery....βλεπω βιμτεο στο youtube που πατας συνεχομενα το πισω,αλλα στο xperia mini ειναι αφης...:p μπορει καποιοσ να μου πει τι να κανω???
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια καλησπερα..εκανα οτι μου ειπατε χθες αλλα στην πορεια ανακαληψα οτι δεν ξερω πως να μπαινω στο recovery....βλεπω βιμτεο στο youtube που πατας συνεχομενα το πισω,αλλα στο xperia mini ειναι αφης...:p μπορει καποιοσ να μου πει τι να κανω???

 

When booting your phone and when the 'Sony Ericsson' logo appear, press and release continuously the volume down button.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πριν απο 2 μέρες το Sony Xperia Mini Pro και σχεδόν από την πρώτη στιγμή παρουσίασε πρόβλημα αποσυνδέσεων από το ασυρματο δίκτιο μου.

 

Εγώ είχα αυτό (περίπου) το πρόβλημα με το λάπτοπ μου ενώ άλλα λάπτοπ/κινητά κτλ δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Για να ξανασυνδεθεί έπρεπε να κλείσω/ανοίξω το wifi ή/και επανεκκίνηση ρούτερ.

 

Τελικά το θέμα το έλυσα κάνοντας αναβάθμιση το firmware του ρούτερ. Είναι Thomson με firmware της Forthnet. Ψάχνοντας βρήκα πως είχαν και άλλοι το πρόβλημα και γενικά λένε πως τα custom firmware που βάζουν οι εταιρείες έχουν πολλά bugs. Στα Thomson το πρόβλημα είναι αρκετά συχνό. Επειδή δυσκολεύτηκα πολύ να βρω μαμίσιο firmware, ορίστε και το λίνκ για να μη παιδεύεστε αν θέλετε να δοκιμάσετε: http://leoforeia.gr/thomson/Thomson_Firmware_Compilation/Firmwares (εγώ είχα βάλει το πιο καινούργιο generic για το δικό μου μόντεμ. Προσοχή να διαλέξετε το κατάλληλο version για το ρούτερ σας).

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

με τις εφαρμογες υπαρχει προβλημα λογω της μικρης οθονης η ολα ειναι ενταξει ?

 

Αν εξαιρεσεις καποια παιχνιδια,ολες οι αλλες εφαρμογες παιζουν ανετοτατα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δεν έχει πρόβλημα αν το κλείσω και το ξανα ανοίξω το wifi, μόνο εάν πάω κάπου μακριά και χαθεί το σήμα.

Καλημέρα. Δοκίμασες να μπεις από άλλο ρούτερ για αρκετή ώρα? Είναι σίγουρο ότι το κάνει μόνο στο δικό σου ρούτερ? Δεν θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει σε κάποιο ποστ σου. Αν ναι, σόρρυ :)

 

Υπάρχει τρόπος να διαγράψω κάποιες λέξεις από το λεξικό του Τ9, όταν γράφω ένα μήνυμα? Κάποιες λέξεις του συστήματος άσχετες τελείως, όχι λέξεις που έχω προσθέσει εγώ.

Παραθέτω ένα screenshot για να δείτε τι εννοώ.

[ATTACH]22937[/ATTACH]

Αυτό είναι από τα καλύτερα. Υπάρχουν και χειρότερα που εγώ προσωπικά όταν τα βλέπω γελάω με τις συντάξεις των λέξεων. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δοκίμασες να μπεις από άλλο ρούτερ για αρκετή ώρα? Είναι σίγουρο ότι το κάνει μόνο στο δικό σου ρούτερ? Δεν θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει σε κάποιο ποστ σου. Αν ναι, σόρρυ :)

 

Υπάρχει τρόπος να διαγράψω κάποιες λέξεις από το λεξικό του Τ9, όταν γράφω ένα μήνυμα? Κάποιες λέξεις του συστήματος άσχετες τελείως, όχι λέξεις που έχω προσθέσει εγώ.

Παραθέτω ένα screenshot για να δείτε τι εννοώ.

[ATTACH]22937[/ATTACH]

Αυτό είναι από τα καλύτερα. Υπάρχουν και χειρότερα που εγώ προσωπικά όταν τα βλέπω γελάω με τις συντάξεις των λέξεων. :p

 

Settings>Language & Keyboard settings>Τext Input settings

για δοκιμασε εκει να το ψαξεις λιγο. Εγω τα εχω απενεργοποιησει και δεν ξερω κατα ποσο θα βρεις το λεξικο της "μαμας" εφαρμογης...

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Settings>Language & Keyboard settings>Τext Input settings

για δοκιμασε εκει να το ψαξεις λιγο. Εγω τα εχω απενεργοποιησει και δεν ξερω κατα ποσο θα βρεις το λεξικο της "μαμας" εφαρμογης...

Μα το μαμά λεξικό είναι που μου βγάζει άσχετες λέξεις. Δηλαδή τι λέξεις, δεν είναι λέξεις αυτές...

Και το handsetsms που δουλεύω τα μηνύματα, χρησιμοποιεί το μαμά λεξικό. Εγώ απλά θέλω να επέμβω στα αρχεία του συστήματος με κάποιο τρόπο ώστε να βρω όλες αυτές τις άσχετες λέξεις για να μην τις εμφανίζει κάθε φορά που γράφω μήνυμα.

Να αναφέρω ότι είμαι rooted.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα το μαμά λεξικό είναι που μου βγάζει άσχετες λέξεις. Δηλαδή τι λέξεις, δεν είναι λέξεις αυτές...

Και το handsetsms που δουλεύω τα μηνύματα, χρησιμοποιεί το μαμά λεξικό. Εγώ απλά θέλω να επέμβω στα αρχεία του συστήματος με κάποιο τρόπο ώστε να βρω όλες αυτές τις άσχετες λέξεις για να μην τις εμφανίζει κάθε φορά που γράφω μήνυμα.

Να αναφέρω ότι είμαι rooted.

 

για να στο κανει στο "καλημερα" θα πρεπει να φας μερες ολοκληρες να αλλαξεις ή να σβησεις ολες τις ασχετες λεξεις που εχεις μεσα.

αυτο στο κανει απο την αρχη της συνταξης της λεξης??ή οταν πας να διορθωσεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιες λέξεις που δεν τις βγάζει με την μία. Δηλαδή θέλω να γράψω την λέξη "αυτοκίνητο" και οι πρώτες επιλογές που βγάζει είναι "αυτοκίξητο" ή αυτολίνητο" και μετά πρέπει να επιλέξω με το δεξί βελάκι την σωστή λέξη. Ε οκ είναι λίγο σπαστικό αυτό. Δεν θυμάμαι τώρα σε ποιες το κάνει και το κάνει σε αρκετές αλλά θα προτιμούσα να τις σβήσω αυτές τις άκυρες λέξεις με κάποιο τρόπο. Διαθέτω τεράστια υπομονή ;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χεχε!δηλαδη δεν σαρεσει να τις βλεπεις ή γραφεις με τον συγκεκριμενο τροπο?δηλαδη ξεκινας μια λεξη και την διαλεγεις απο πανω?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με βολεύει απίστευτα να γράφω με Τ9. Έχεις γράψει ποτέ? Αν όχι κάνε μια δοκιμή για να δεις πως λειτουργούν τα βελάκια αριστερά και δεξιά από τις λέξεις που σου βγάζει για να επιλέξεις ποια θέλεις.

Το θέμα δεν είναι αν μ'αρέσει ή όχι, απλά γιατί να είναι εκεί? Καταρχήν είναι λάθος να βγαίνει πρώτα μια λέξη η οποία είναι άκυρη και τελείως λάθος. Θα έπρεπε να βγαίνει αυτή που πρέπει όχι ότι θέλει αυτό. Αυτό θέλω να φτιάξω και η μόνη λύση είναι να επέμβω στα αρχεία. Αυτή τη βοήθεια ζητάω αφού, σαν rooted που είμαι, μπορώ να μπω στο σύστημα. :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιες λέξεις που δεν τις βγάζει με την μία. Δηλαδή θέλω να γράψω την λέξη "αυτοκίνητο" και οι πρώτες επιλογές που βγάζει είναι "αυτοκίξητο" ή αυτολίνητο" και μετά πρέπει να επιλέξω με το δεξί βελάκι την σωστή λέξη. Ε οκ είναι λίγο σπαστικό αυτό. Δεν θυμάμαι τώρα σε ποιες το κάνει και το κάνει σε αρκετές αλλά θα προτιμούσα να τις σβήσω αυτές τις άκυρες λέξεις με κάποιο τρόπο. Διαθέτω τεράστια υπομονή ;)

 

δεν ξερω εαν ισχυει στο xperia mini αλλα στο χ10 mini οταν επιλεγεις μια λεξη απο τις 3 επιλογες ας πουμε την επομενη φορα θα σου εχει πρωτη αυτην που εχεις επιλεξει, για δοκιμασε το

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω εαν ισχυει στο xperia mini αλλα στο χ10 mini οταν επιλεγεις μια λεξη απο τις 3 επιλογες ας πουμε την επομενη φορα θα σου εχει πρωτη αυτην που εχεις επιλεξει, για δοκιμασε το

Δυστυχώς δεν ισχύει αυτό στο mini παρά μόνο στο x10 mini

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Με ποιο προγραμμα μπορω να κανω ενα back up στο κιν μου σχετικα με τις επαφες,εικονες,μνμ και εφαρμογες που εχει αυτη την στιγμη?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Με ποιο προγραμμα μπορω να κανω ενα back up στο κιν μου σχετικα με τις επαφες,εικονες,μνμ και εφαρμογες που εχει αυτη την στιγμη?

Νομίζω το my phone explorer ...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το my phone explorer ...

 

Το οποίο είναι και πολύ καλό, είναι το μοναδικό πρόγραμμα που ξέρω για να συγχρονίζω τις σημειώσεις μου στο Outlook με συσκευή Android.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εμενα για καποιο λογο δν συνδεεται..Ουτε το pc companion εντοπιζει την συσκευη αλλα καταφερα και του εκανα αναβαθμιση λογισμικου..Εκανα καλα?Τρωει καποια σκαλωματα που και που στο κλειδωμα της οθονη σβηνει σαν να κανει fade oyt και οχι οπως σβηνει η τηλεοραση οπως εκανε πριν..(δεν ξερω πως να το εξηγησω..)Γενικα δεν το βλεπω να συμπεριφερεται οπως πριν..:-(
Link to comment
Share on other sites

Δεν του κάνεις μία επαναφορά να δεις τι γίνεται...

 

Τι εννοεις επαναφορα?Τουλ τωρα μου συνδεεται στο market ενω πριν οχι...:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...