Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έκανες μια επανεκκίνηση του μοντεμ σου ?

 

καθαρισε ολα τα δικτυα που εχεις απο τη μνημη του κινητου σου.ακομα και αυτο του σπιτιου σου.και ξαναδοκιμασε.:)

 

Δυστυχώς επέστρεψε το πρόβλημα :(. Το άφησα για λίγο και μόλις επέστρεψα ήταν πάλι εκτός. Πάλι δεν μπαίνει.

Το κινητό το έχω καθαρήσει από όλα τα δίκτυα πολλές φορές αλλά πάλι τίποτα. Και επαναφορά ρυθμίσεων έχω κάνει και τα πάντα. Πρέπει να είναι κάποιο πρόβλημα του μόντεμ.

Να πω ότι κάτω από το όνομα του δικτύου μου γράφει "Δίκτυο που έχει διατηρηθεί, ασφάλισμένο με WPA/WPA2 PSK"... δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση απλώς το λέω...... :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδες βαζω μια ψηφοφορια!θελω τις γνωμες σας!ειτε εχετε μινι ειτε μινι προ!!!

σκεφτομαι να αγορασω αυτη τη θηκη για το προ μου!

http://www.ebay.co.uk/itm/Red-Mesh-Hard-Case-Sony-Ericsson-Xperia-Mini-Pro-/160678882994?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item2569352eb2

 

σας αρεσει το χρωμα??στο τελος τις σελιδας εχει ολα τα χρωματα!ποιο λετε εσεις??

 

Γαλαζια και απο μενα.Να ρωτησω κατι υπαρχουν καπακια ή θηκες σαν αυτη που στο πισω μερος να εχουν σχεδια?

Link to comment
Share on other sites

@loverman13

Το ίδιο πρόβλημα είχα με το Νeo V. Επαναφορά με SEUS και έστρωσε.

 

@kateriiina

Άλλξε την ασφάλεια του δικτύου σου (κάντην WEP ας πούμε) και ξανά δοκίμασε. Ίσως να φταίει και το κανάλι που εκπέμπει το modem σου αλλά το θεωρώ λιγότερο πιθανό.

 

@konstantinoslp

Λευκή

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα σε ασπρο καλυτερα για να ειναι διακριτική...

 

και γω για ασπρο ελεγα στην αρχη αλλα τελικα θα προτιμησω καποιο αλλο για να "σπαει".;)

 

Γαλαζια και απο μενα.Να ρωτησω κατι υπαρχουν καπακια ή θηκες σαν αυτη που στο πισω μερος να εχουν σχεδια?

 

ειμαι αναμεσα σε γαλαζια και κοκκινη.απλα φοβαμαι μηπως το γαλαζιο της φωτο με το γαλαζιο της πραγματικοτητας εχουν μεγαλη διαφορα...

 

zxr:εκτος απο λευκη!

 

για το πορτοκαλι ουτε λογος ε??too much?

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

konstantine γαλάζια ή μαύρη... Για μένα πάντα!

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα εδω και 2 μερες με το κινητο μου xperia mini st15i. Για λογους που δε μπορω να καταλαβω δεν υπαρχει καθολου σημα μεσα στο σπιτι μου. Μεχρι και στη βεραντα εκατσα κανενα 10λεπτο προσπαθωντας να πιασει αλλα τπτ! Οταν αλλαζω την καρτα μου σε ενα αλλο κινητο που εχω πιανει σχεδον καμπανα. Απλα μου φαινεται περιεργο που με το που φυγω εξω το σημα επανερχεται, ενω σπιτι μου δεν πιανει μια! Ποτε δεν ειχα προβλημα μεχρι και χτες! Το μονο που μπορω να κανω ειναι να αλλαζω την καρτα μου στο παλιο κινητο και μολισ ειναι να βγω να την ξαναβαζω στο xperia mini.

 

Αντιμετωπισε κανεις αλλος προβλημα με το σημα του και μηπως μπορει να προτεινει καποια λυση?

EDIT: Φαινεται οτι το προβλημα λυθηκε με το αλλαζοντας την επιλογη στα δικτθα και επιλεγοντας: Προτειμωμενη λειτ δικτυου σε Μονο GMS apo WCDMA(προτ)/GMS που ηταν απο προεπιλεγμενο. Θα εχω καποιο προβλημα τωρα που θα ειναι μονο GMS?

Edited by BillyG
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπισε κανεις αλλος προβλημα με το σημα του και μηπως μπορει να προτεινει καποια λυση?

EDIT: Φαινεται οτι το προβλημα λυθηκε με το αλλαζοντας την επιλογη στα δικτθα και επιλεγοντας: Προτειμωμενη λειτ δικτυου σε Μονο GMS apo WCDMA(προτ)/GMS που ηταν απο προεπιλεγμενο. Θα εχω καποιο προβλημα τωρα που θα ειναι μονο GMS?

 

απλα δεν θα πιανεις 3g.αρα το σερφαρισμα μεσω του παροχου θα καιει καρβουνο.κατα τα αλλα καλυτερο σημα και λιγοτερη μπαταρια..;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@konstantinoslp

Και απο εμενα, σε ασπρο χρωμα που ειναι διακριτικη.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... είχα αγοράσει πριν 1 εβδομάδα το x10 mini pro το οποίο μου έβγαλε μία βλάβη στο κεντρικό κουμπί και εχτές το άλλαξα με ένα mini. Έχω όμως το εξής πρόβλημα. Ενώ εχτές το κινητό μπήκε κανονικά στο wifi του σπιτιού μου, σήμερα προσπαθούσα άπειρες φορές να ξαναμπώ αλλά δυστυχώς δεν έμπαινε με τίποτα. Κάνει τη διαδικασία από μόνο του κάθε λίγα δευτερόλεπτα, λέει "σάρωση" ή "σύνδεση" και καπάκια "αποσυνδέθηκε". Πήγα λοιπόν πίσω στο κατάστημα με μία ακόμη βλάβη όπου το παιδί στο service προσπάθησε να μπεί στο δικό του δίκτυο και τα κατάφερε κανονικά. Μου είπε ότι μπορεί να φταίει το δίκτυο μου αλλά του είπα ότι υπάρχουν ήδη 2 iphone και ένα λάπτοπ που λειτουργούν κανονικά με το ασύρματο και μετά μου είπε μήπως φταίει η συμβατότητα του κινητού με το συγκεκριμένο wifi (εχω εταιρεία tellas) αλλά αυτό δεν είναι δυνατόν εφόσον εχτές ήμουν κανονικά στο ίντερνετ, έτσι δεν είναι? Να προσθέσω ότι το ίδιο ακριβώς μου είχε κάνει και το x10 mini pro. Στην αρχή κανονικά και μετά τίποτα και νόμιζα ότι έφταιγε το κινητό που είχε πρόβλημα. Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει???? :(

 

φιλε μου το κανει και εμενα αυτο!!! αλλα εγω κανω ανα ρεσταρτ στο ρουτερ μου και μετα δουλευει κανονικα μεχρι να ξανακολλησει οποτε κανω παλι τα ιδια...οποτε το πιο πιθανο ειναι να υπαρχει προβλημα συμβατοτητας με τα ρουτερ μας υποθετω

Edited by kouberman
Link to comment
Share on other sites

@kateriiina

Άλλξε την ασφάλεια του δικτύου σου (κάντην WEP ας πούμε) και ξανά δοκίμασε. Ίσως να φταίει και το κανάλι που εκπέμπει το modem σου αλλά το θεωρώ λιγότερο πιθανό.

 

Πώς θα αλλάξω την ασφάλεια του δικτύου μου??? Και αν φταίει το κανάλι που λες τι πρέπει να κάνω?

 

φιλε μου το κανει και εμενα αυτο!!! αλλα εγω κανω ανα ρεσταρτ στο ρουτερ μου και μετα δουλευει κανονικα μεχρι να ξανακολλησει οποτε κανω παλι τα ιδια...

 

Ακριβώς το ίδιο έκανα και εγώ... Το θέμα είναι τι φταίει? Σε ποιον πρέπει να απευθυνθώ? Στη sony ericsson ή στο πάροχο μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο τον κόσμο!

Είμαι εδώ κ 2 χρόνια κάτοχος ενός windows mobile κινητού (HTC touch HD) και η μόνη επαφή που έχω με android είναι το samsung του κολλητού μου. Τώρα πλέον με την αναβάθμιση-επιδότηση της wind, πιστεύω πως ήρθε ο καιρός να αποκτήσω το πρώτο μου android κινητό... και το mini μου αρέσει τρελά!

2 μέρες τώρα διαβάζω το συγκεκριμένο thread αλλά ακόμα φτάνω στο post #1951 και αύριο θα πάω στο τοπικό κατάστημα της εν λόγω εταιρείας να παραγγείλω τον μικρό ερασιτέχνη (όχι το pro δηλαδή :P ).

 

Επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω άλλα 1000 posts, έχω μια απορία (προς το παρόν...):

Το θέμα με την υπερθέρμανση και το συνεχές πάτημα του πλήκτρου "back" υπάρχει ακόμα, ή το διόρθωσε η S.E????? Έχω μείνει στο γεγονός ότι το αναγνώρισε σαν ελάτωμα στο mini, αλλά δεν ξέρω τι έγινε στη συνέχεια....

Μπορεί κάποιος/α να με διαφωτίσει???

 

Σας ευχαριστώ και υπόσχομαι οι επόμενες τυχόν απορίες μου να είναι πιο.... σύντομες!!! :lol: :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

@kateriiina

Άλλξε την ασφάλεια του δικτύου σου (κάντην WEP ας πούμε) και ξανά δοκίμασε. Ίσως να φταίει και το κανάλι που εκπέμπει το modem σου αλλά το θεωρώ λιγότερο πιθανό.

καλημερα. ψαχνοντας λιγο πως μαλλον το καναλι ειναι το πιο πιθανο προβλημα, αν ειναι σε ευρος μεγαλυτερο του 11.

Θα προτεινα να αλλαξεις την τιμη του στο Modem σε καποιο μικροτερο ή ισο του 11 πχ 6 , να κανεις ενα restart το modem/router και να δεις τι θα κανει.

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Είχα αναφέρει παλιότερα ένα σφάλμα που μου έτυχε αλλά πλέον αρχίζει να εμφανίζεται σε τακτικά διαστήματα.

Το σφάλμα ειναι στα SMS. O παραλήπτης δεν λαμβάνει σωστά το κέιμενο που του έστειλα. Λαμβάνει έναν συνδιασμό απο το νέο κέιμενο με παλιότερα κέιμενα. Σκέφτηκα μήπως φταίει το κινητό του συγκεκριμένου παραλήπτη αλλά έχει γίνει και σε άλλους με αποτέλεσμα να με ρωτάνε τι γράφω και αν τα "εχω πιει":p Για παραδειγμα παραθέτω ενα screenshot!

 

http://img191.imageshack.us/img191/8885/screenshot201112051044.png

 

Το πρώτο κειμενο ειναι όπως το έστειλα εγώ, και το δευτερο (μου το έκαναν πρωώθηση) ειναι το πως το έλαβε ο παραλήπτης. Εχω και άλλα screenshots αλλά ειναι πιο προσωπικά :X

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. ψαχνοντας λιγο πως μαλλον το καναλι ειναι το πιο πιθανο προβλημα, αν ειναι σε ευρος μεγαλυτερο του 11.

Θα προτεινα να αλλαξεις την τιμη του στο Modem σε καποιο μικροτερο ή ισο του 11 πχ 6 , να κανεις ενα restart το modem/router και να δεις τι θα κανει.

 

Καλημέρα. Sorry αλλά δεν είμαι σίγουρη πως να το κάνω αυτό. Αυτή τη τιμή που θα τη βρω για να την αλλάξω? Και κάτι ακόμα... υπάρχει περίπτωση αλλάζοντάς το να επηρεάσει τις υπόλοιπες ασύρματες συσκευές που μπαίνουν κανονικά τόσο καιρό? :O

 

EDIT:

Πήρα τηλέφωνο στη tellas και τους ανέφερα το πρόβλημα. Το μόνο που μπόρεσαν να μου πουν ήταν να αλλάξω το κανάλι από 1 που ήταν σε 9. Δεν άλλαξε όμως τίποτα πάλι. Ύστερα μου είπαν ότι πρέπει να καλέσω στη sony ericsson γιατί μάλλον από εκεί είναι το πρόβλημα. Μου είπε κάποια στιγμή ότι ίσως πρέπει να διαγράψω όλα τα δίκτυα από το κινητό μου. Ξέρετε πως θα το κάνω αυτό?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στη tellas και τους ανέφερα το πρόβλημα. Το μόνο που μπόρεσαν να μου πουν ήταν να αλλάξω το κανάλι από 1 που ήταν σε 9. Δεν άλλαξε όμως τίποτα πάλι. Ύστερα μου είπαν ότι πρέπει να καλέσω στη sony ericsson γιατί μάλλον από εκεί είναι το πρόβλημα. Μου είπε κάποια στιγμή ότι ίσως πρέπει να διαγράψω όλα τα δίκτυα από το κινητό μου. Ξέρετε πως θα το κάνω αυτό?

 

μενου/ρυθμίσεις/Ασύρματο και δίκτυα/ρυθμίσεις wi-fi/ ανοίγεις το wi-fi/ κάτω στα δικτυα τα αποθηκευμένα πατάς παρατεταμένα πάνω σε κάθε δίκτυο που έχεις/ Διαγρ. δικτ. απο μνήμη

Το κάνεις αυτό για όλα όσα έχεις αποθηκευμένα.

Link to comment
Share on other sites

μενου/ρυθμίσεις/Ασύρματο και δίκτυα/ρυθμίσεις wi-fi/ ανοίγεις το wi-fi/ κάτω στα δικτυα τα αποθηκευμένα πατάς παρατεταμένα πάνω σε κάθε δίκτυο που έχεις/ Διαγρ. δικτ. απο μνήμη

Το κάνεις αυτό για όλα όσα έχεις αποθηκευμένα.

 

Το έχω ήδη κάνει πολλές φορές αυτό. Νόμιζα ότι εννοούσε κάτι πιο γενικό για όλα τα δίκτυα.... Αυτό μου έδωσε κιόλας να καταλάβω...

Αν αλλάξω τη μέθοδο ασφάλειας σε WEP ή σε WPA2 θα αλλάξει κάτι? Διάβασα όμως ότι το WEP δεν συνιστάται καθόλου και ότι το WPA2 είναι αργό.

Αναρωτιέμαι, όλοι εσείς που έχετε xperia mini γιατί δεν αντιμετωπίζετε το ίδιο πρόβλημα? Πόσο διαφορετική μπορεί να είναι η ρύθμιση του modem μου απο τη στιγμή που δεν την έχω πειράξει ποτέ και όλες οι υπόλοιπες συσκευές μέχρι στιγμής λειτουργούν κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στη tellas και τους ανέφερα το πρόβλημα. Το μόνο που μπόρεσαν να μου πουν ήταν να αλλάξω το κανάλι από 1 που ήταν σε 9. Δεν άλλαξε όμως τίποτα πάλι. Ύστερα μου είπαν ότι πρέπει να καλέσω στη sony ericsson γιατί μάλλον από εκεί είναι το πρόβλημα. Μου είπε κάποια στιγμή ότι ίσως πρέπει να διαγράψω όλα τα δίκτυα από το κινητό μου. Ξέρετε πως θα το κάνω αυτό?

 

Οταν στο ειχα πει αυτο,γιατι μου πες οτι το χεις κανει ηδη;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@nondaz

Δοκίμασε κάποιο άλλο πρόγραμμα όπως το handcent sms.

 

@kateriiina

Όπως άλλαξες το κανάλι έτσι αλλάζεις και την ασφάλεια. Μπαίνεις στις ρυθμίσεις του modem μου (ξέρεις πλέον πως) και το αλλάζεις. Προτού αλλάξεις την ασφάλεια δοκίμασε να βάλεις το κανάλι στο 11. Δοκίμασε επίσης να βάλεις κι άλλα κανάλια όπως 3, 6, 5, που προτείνει και ο alexnir.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οταν στο ειχα πει αυτο,γιατι μου πες οτι το χεις κανει ηδη;

 

Γιατί πράγματι το έχω κάνει πολλές φορές αυτό απλώς νόμιζα ότι εννοούσες κάποια πιο γενική ρύθμιση που διαγράφει όλα τα δίκτυα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη κάνει πολλές φορές αυτό. Νόμιζα ότι εννοούσε κάτι πιο γενικό για όλα τα δίκτυα.... Αυτό μου έδωσε κιόλας να καταλάβω...

Αν αλλάξω τη μέθοδο ασφάλειας σε WEP ή σε WPA2 θα αλλάξει κάτι? Διάβασα όμως ότι το WEP δεν συνιστάται καθόλου και ότι το WPA2 είναι αργό.

Αναρωτιέμαι, όλοι εσείς που έχετε xperia mini γιατί δεν αντιμετωπίζετε το ίδιο πρόβλημα? Πόσο διαφορετική μπορεί να είναι η ρύθμιση του modem μου απο τη στιγμή που δεν την έχω πειράξει ποτέ και όλες οι υπόλοιπες συσκευές μέχρι στιγμής λειτουργούν κανονικά?

 

δοκιμασε να κανεις και κατι αλλο..............πηγαινε ρυθμισεις wifi πατα το κουμπι μενου μετα συνθετα-κανονιστικος τομεας και μαρκαρε εκει απο 11 μεχρι 14 καναλια εγω εχω 14 πιστευω να γινει η δουλεια σου

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να κανεις και κατι αλλο..............πηγαινε ρυθμισεις wifi πατα το κουμπι μενου μετα συνθετα-κανονιστικος τομεας και μαρκαρε εκει απο 11 μεχρι 14 καναλια εγω εχω 14 πιστευω να γινει η δουλεια σου

 

Δεν υπάρχει κάτι που να λέει "κανονιστικός τομέας" πουθενά :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι που να λέει "κανονιστικός τομέας" πουθενά :blink:

 

sorry kathreen νομιζα επειδη εχει το χ10 μινι (2.3.7)τετοια επιλογη θα ειχε και το δικο σου

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το έλυσα το πρόβλημα. Είχα αποθηκεύσει το κανάλι ζώνης συχνότητας στο 9 όπως μου είπαν από τη tellas αλλά μετά δεν είχα κάνει επανεκίνηση στο modem όπως είχε πει ένα μέλος του forum. Μετά το είδα κάποια στιγμή και το δοκίμασα και νομίζω πέτυχε. Μέχρι στιγμής δηλαδή. Έχει περάσει ώρα και δεν έχει αποσυνδεθεί. Αν ξαναεπιστρέψει το πρόβλημα θα επιστρέψω και γω :happy:

 

@kouberman

ελπίζω να μπορέσεις και συ να το διορθώσεις με τον ίδιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

........Επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω άλλα 1000 posts, έχω μια απορία (προς το παρόν...):

Το θέμα με την υπερθέρμανση και το συνεχές πάτημα του πλήκτρου "back" υπάρχει ακόμα, ή το διόρθωσε η S.E????? Έχω μείνει στο γεγονός ότι το αναγνώρισε σαν ελάτωμα στο mini, αλλά δεν ξέρω τι έγινε στη συνέχεια....

Μπορεί κάποιος/α να με διαφωτίσει???

 

Επειδή δεν είχε απαντήσει κανένας το πρωί που έφυγα από το σπίτι, δεν το παράγγειλα ακόμα. Από Δευτέρα..... να προλάβω να διαβάσω όλο το thread.... :) :p

 

 

EDIT: Για να περάσω τις επαφές μου από το HTC Touch HD (windows mobile 6.5) μπορώ με το backup που έχω με το PIM backup ή πρέπει να καταφύγω σε κάτι τέτοιο??? --> hχχp://www.migratetoandroid.com/

Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει please...

Edited by grego_z
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...