Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια θα ηταν χρησιμο νομιζω να γινει μια λιστα με τα κυριοτερα ερωτηματα τις σελιδας σε στυλ Ερωτηση - απάντηση, γιατι πλεον οι σελιδες ειναι πολλες και...εμεις οι νεεοι χρηστες εχουμε πελαγωσει...ψαχνω 2 ωρες τωρα πως ρυθμιζουμε ανα ποση ωρα να γινεται συγχρονισμος (ωστε να μην ειναι συνεχεια στο αυτοματο) και δεν μπορω να το βρω :(

 

Σε ποια σελιδα εχει αναφερθει???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια το κινητο μου γραφει στα μηνυματα (sms) με γλωσσα ελληνικα μόνο με κεφαλαια. Σε ολες τις αλλες γλωσσες μπορω να το αλλαξω με το κουμπι (αριστερο πάνω βελος). Στα ελληνικα το κουμπι αυτο ειναι ΠΑΝΤΑ πατημενο και δε μπορω να γραψω με πεζα. Αυτο μονο στα μηνυματα. Στο internet (οταν εισαγεις κειμενο) μια χαρα δουλευουν ολα.

 

 

Πολυ απλα φιλε μου γραφε με swype(τελειοοοο)

Στην αρχη μου φανηκε καπως, αλλα εν συνεχεια βλεπω οτι ειναι η καλυτερη εφαρμογη ολων για γρηγορη γραφη.Εχει και επιλογη να γραφεις με το δαχτυλο σου κανονικα.Ουσιαστικα μονο στο qwerty πληκτρολογιο εχει το προβλημα που λες.

Link to comment
Share on other sites

Ότι εφαρμογή έχεις που κάνει αυτόματη ενημερωση θα προσπαθήσει να κάνει ενημερωση μόλις ανοίξεις τα data π.χ. τα mail σου. Βέβαια μπορείς να ρυθμίσεις να μην κάνουν αυτόματη ενημερωση αλλά εγώ ακόμα δεν κατάφερα να σταματήσω το gmail όλα τα αλλά τα σταμάτησα. έτσι νομίζω τουλάχιστον...

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Εχεις δοκιμασει να κλεισεις το συνεχη συγχρονισμο;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το φόρουμ!!

Παρέλαβα κ γω χθες το κινητακι κ το μόνο που έχω να πω είναι ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ!!

Προερχόμενος από Symbian ακόμη προσπαθώ να προσανατολιστώ μέσα στα μενού κτλ, άλλα σιγά σιγά έβγαλα άκρη!

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με τις αναβαθμίσεις firmware!Επειδή απ ότι καταλαβαίνω η ελληνική αντιπροσωπεία δε πρόκειται να βγάλει ποτέ τις ενημερώσεις, μπορεί κάποιος να δημοσιεύσει έναν οδηγό σχετικά με την αναβάθμιση με ανεπίσημο τρόπο? (ποιο αρχείο πρέπει να κατεβάσω για ελληνική συσκευή, ποια διαδικασία ακολουθώ κτλ...)

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη η ερώτηση μου, αλλά απ όσο έψαξα βρήκα μονό οδηγό για root!κ σαν noobas στο Android δεν θέλω ακόμη να μπω σ αυτά τα χωράφια!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις κ τη βοήθεια σας!

 

Υ.Γ Υπάρχει τρόπος ν αναβαθμίσω μόνο το fw της κάμερας?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το φόρουμ!!

Παρέλαβα κ γω χθες το κινητακι κ το μόνο που έχω να πω είναι ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ!!

Προερχόμενος από Symbian ακόμη προσπαθώ να προσανατολιστώ μέσα στα μενού κτλ, άλλα σιγά σιγά έβγαλα άκρη!

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με τις αναβαθμίσεις firmware!Επειδή απ ότι καταλαβαίνω η ελληνική αντιπροσωπεία δε πρόκειται να βγάλει ποτέ τις ενημερώσεις, μπορεί κάποιος να δημοσιεύσει έναν οδηγό σχετικά με την αναβάθμιση με ανεπίσημο τρόπο? (ποιο αρχείο πρέπει να κατεβάσω για ελληνική συσκευή, ποια διαδικασία ακολουθώ κτλ...)

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη η ερώτηση μου, αλλά απ όσο έψαξα βρήκα μονό οδηγό για root!κ σαν noobas στο Android δεν θέλω ακόμη να μπω σ αυτά τα χωράφια!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις κ τη βοήθεια σας!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278 εδω θα βρεις αυτο που ζητας την διαδικασια με το odin θα κανεις η εκδοση που εβαλα εγω ειναι ΚΕ7 official official (ας ειναι καλα γ την βοηθεια του ο stroller55) ακολουθα τα βηματα ακριβως...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το συγχρονισμο οντως ειναι χρησιμο κ σχεδον ολα τα προγραμματα-widget εχουν επιλογη γ το ποτε κ το αν εχουν προσβαση στο ιντερνετ...Σε καποιο Post αναφερθηκε οτι οταν ειναι ενεργο το WIFI τοτε δν χρησιμοποιειται 3G για ιντερνετ (φευγει κ το εικονιδιο) ισχυει σιγουρα??? Ξερει κανεις καποιο προγραμμα που να ελεγχει ολα αυτα οχι μονο το 3G σημα κ την προσβαση στο ιντερνετ γ τα προγραμμα(κατι σαν Firewall ειδα στο market ενα DroidWall αλλα θελει root) κ κατι ακομα, απο ιους και τετοια εχουμε προβλημα? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηταν χρησιμο νομιζω να γινει μια λιστα με τα κυριοτερα ερωτηματα τις σελιδας σε στυλ Ερωτηση - απάντηση, γιατι πλεον οι σελιδες ειναι πολλες και...εμεις οι νεεοι χρηστες εχουμε πελαγωσει...ψαχνω 2 ωρες τωρα πως ρυθμιζουμε ανα ποση ωρα να γινεται συγχρονισμος (ωστε να μην ειναι συνεχεια στο αυτοματο) και δεν μπορω να το βρω :(

 

Σε ποια σελιδα εχει αναφερθει???

 

Αυτο με το συγχρονισμο οντως ειναι χρησιμο κ σχεδον ολα τα προγραμματα-widget εχουν επιλογη γ το ποτε κ το αν εχουν προσβαση στο ιντερνετ...Σε καποιο Post αναφερθηκε οτι οταν ειναι ενεργο το WIFI τοτε δν χρησιμοποιειται 3G για ιντερνετ (φευγει κ το εικονιδιο) ισχυει σιγουρα??? Ξερει κανεις καποιο προγραμμα που να ελεγχει ολα αυτα οχι μονο το 3G σημα κ την προσβαση στο ιντερνετ γ τα προγραμμα(κατι σαν Firewall ειδα στο market ενα DroidWall αλλα θελει root) κ κατι ακομα, απο ιους και τετοια εχουμε προβλημα? ευχαριστω

Εξαρτάται για ποια εφαρμογή μιλάμε. Οι περισσότερες έχουνε επιλογές-ρυθμίσεις μέσα στις ίδιες τις εφαρμογές. Άλλες όπως πχ gmail είναι από ρυθμίσεις --> λογαριασμοί. Παρόλα αυτά για αυτές τις συγκεκριμένες προτείνω αυτόματο συγχρονισμό. Μιας και ειδικά το gmail δουλεύει με push και δεν καταναλώνει μπαταρία.

 

Το 3G σταματάει όταν είμαστε σε wifi, σίγουρα. Το θέμα είναι πως δεν χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα, απλά με παρατεταμένο το κουμπί on/off σου βγάζει επιλογή για να ανοίξεις/κλείσεις το 3G. Επίσης άποψη μου απλά μην κατεβάζετε ένα κάρο εφαρμογές που κάνουν το ίδιο πράγμα, γιατί και θα καταναλώνει πολύτιμα mb και μπαταρία. Διαλέξτε και πάρτε. :)

Anti-virus δεν χρειάζεται. Είναι τελείως άχρηστη εφαρμογή στο Android για πολλούς λόγους.

 

Όσο για τους οδηγούς, επειδή είμαι και εγώ άνθρωπος και έχουμε καλοκαίρι, έχω προσωπική αλλά και επαγγελματική ζωή και δεν προλαβαίνω. Όταν και αν βρω χρόνο θα φτιάξω κάτι.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να σταματήσω τον ήχο σε μια κλήση χωρίς να την σταματήσω τελείως?

Έχει το πράσινο κουμπί, το κόκκινο και ένα κάτω κάτω που λέει reject with sms ή κάπως έτσι μόνο, δεν βρίσκω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να σταματήσω τον ήχο σε μια κλήση χωρίς να την σταματήσω τελείως?

Έχει το πράσινο κουμπί, το κόκκινο και ένα κάτω κάτω που λέει reject with sms ή κάπως έτσι μόνο, δεν βρίσκω κάτι άλλο.

 

Ρυθμίσεις --> Motion --> motion activation Τίκαρε το και το turn over. Μετά μπορείς απλά να αναποδογυρίσεις το κινητό και σταματάει ο ήχος.

Αλλιώς γίνεται και αν πατήσεις ένα από τα κουμπιά volume up/down.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, δοκίμασα να πάρω μερικές φορές από το σπίτι και φαίνεται ότι και το power button το κόβει. Δοκίμασα και τα volume buttons και δούλεψαν και αυτά.
Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω να εχω ενα θεμα με το 3g. Σχεδον παντα μου δειχνει G ή H και με πολυ αργη ταχυτητα .

επισης υπαρχει καποια ρυθμιση για να ακουω την δευτερη γραμμη οταν μιλαω ? <- το βρηκα

Edited by chilavert_gr
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει ξαναερωτηθει οταν μιλας τροπος να μν αναβει η οθονη υπαρχει κ επισης οταν ψαχνεις τηλεφωνο να αναγνωριζει τα ελληνικα γραμματα μπορουμε να κανουμε κατι? συγνωμη γ τα ιδια κ τα ιδια αλλα ειναι λιγο δυσκολο να βρεις κατι σε τοσες σελιδες...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κ εγω κατι..

1)Εχω 5 σελίδες με εφαρμογες ας πουμε..Σβηνω μια..και αντι να κανει ανακαταταξη , μου αφηνει κατω δεξια ,στη 3η σελιδα π.χ. των εφαρμογων, ενα κενό. Σαν να μην εχει αλλες εφαρμογες.ΕΝω αν γυρισεις υπάρχει και επόμενη σελίδα.Γιατι?

2) για να κανω ενα mp3 ηχο κλησης πως γινεται?γιατί στο ηχος βγαζει μονο του κινητου τις μελωδιες.

EDIT για το 2: πρέπει να το κανω αναπαραγωγή και μετά ορισμός ως.. Το βρηκα.

Edited by konsniper
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κ εγω κατι..

1)Εχω 5 σελίδες με εφαρμογες ας πουμε..Σβηνω μια..και αντι να κανει ανακαταταξη , μου αφηνει κατω δεξια ,στη 3η σελιδα π.χ. των εφαρμογων, ενα κενό. Σαν να μην εχει αλλες εφαρμογες.ΕΝω αν γυρισεις υπάρχει και επόμενη σελίδα.Γιατι?

2) για να κανω ενα mp3 ηχο κλησης πως γινεται?γιατί στο ηχος βγαζει μονο του κινητου τις μελωδιες.

EDIT για το 2: πρέπει να το κανω αναπαραγωγή και μετά ορισμός ως.. Το βρηκα.

 

1)Έτσι πρέπει να γίνετε.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει ξαναερωτηθει οταν μιλας τροπος να μν αναβει η οθονη υπαρχει κ επισης οταν ψαχνεις τηλεφωνο να αναγνωριζει τα ελληνικα γραμματα μπορουμε να κανουμε κατι? συγνωμη γ τα ιδια κ τα ιδια αλλα ειναι λιγο δυσκολο να βρεις κατι σε τοσες σελιδες...

 

Μα όταν μιλάς και το έχεις δίπλα στο αυτί σου έχει σένσορα και δεν ανάβει η οθόνη. Στο δεύτερο, πάτα το αριστερό κουμπί παρατεταμένο.

Θα σου ανοίξει το Google Search. Εκεί δοκίμασε τα Ελληνικά και πες μου αν σου βρίσκει τις επαφές.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι που δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά το έχω απορία.

Σε εσάς όταν ανοίγετε το κινητό από sleep με το κουμπί home υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση;:worry:

Είναι το μόνο πράγμα που έχει lag στο S2.

Ή συμβαίνει μόνο σε εμένα;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι που δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά το έχω απορία.

Σε εσάς όταν ανοίγετε το κινητό από sleep με το κουμπί home υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση;:worry:

Είναι το μόνο πράγμα που έχει lag στο S2.

Ή συμβαίνει μόνο σε εμένα;

Έτσι είναι φτιαγμένο για εξοικονόμηση ενέργειας.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι φτιαγμένο για εξοικονόμηση ενέργειας.

 

Προφανώς ρίχνει το χρονισμό της cpu για να μη χαλά μπαταρία, έτσι;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ρίχνει το χρονισμό της cpu για να μη χαλά μπαταρία, έτσι;

 

Πολύ σωστά.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Μα όταν μιλάς και το έχεις δίπλα στο αυτί σου έχει σένσορα και δεν ανάβει η οθόνη. Στο δεύτερο, πάτα το αριστερό κουμπί παρατεταμένο.

Θα σου ανοίξει το Google Search. Εκεί δοκίμασε τα Ελληνικά και πες μου αν σου βρίσκει τις επαφές.

 

ναι σωστος κ παλι απλα ελεγα μν υπαρχει κ καποιος dialer που να το κανει αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγες ώρες το πήρα στα χέρια μου,πρώτη συσκευή με android και ψάχνομαι λίγο.:cool:

Με το kies και τον mtp driver έχω ένα θέμα,μου το βγάζει σφάλμα και δεν μπορώ να συνδέσω την συσκευή με το πισι για να πάρω τις επαφές μου από το outlook.:O Έχουμε καμία λύση;

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγες ώρες το πήρα στα χέρια μου,πρώτη συσκευή με android και ψάχνομαι λίγο.:cool:

Με το kies και τον mtp driver έχω ένα θέμα,μου το βγάζει σφάλμα και δεν μπορώ να συνδέσω την συσκευή με το πισι για να πάρω τις επαφές μου από το outlook.:O Έχουμε καμία λύση;

 

πηγαινε ρυθμισεις/εφαρμογες/αναπτυξη και τικαρε το usb debugging...θα εισαι οκ μετα

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ηθελα αν ρωτησω αν ξερετε οταν εχουμε εμαιλ exchange πως μπορω να βαλω να μου ζηταει password μετα απο 40 λεπτα οπως γινεται σε αλλα κινητα, μηπως το ξερετε?
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε ρυθμισεις/εφαρμογες/αναπτυξη και τικαρε το usb debugging...θα εισαι οκ μετα

Ευχαριστώ,ήταν τελικά ποιο απλό από ότι έψαχνα.:up:

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστος κ παλι απλα ελεγα μν υπαρχει κ καποιος dialer που να το κανει αυτο....

 

Ο Dialer του κινητού όταν πληκτρολογείς και ψάχνεις τις επαφές σου δεν σου εμφανίζει και αυτές που είναι στα Ελληνικά;

Μπορεί να μην έχει τους Ελληνικούς χαρακτήρες πάνω στα πλήκτρα των αριθμών αλλά νομίζω οτί κάνει αναζήτηση και των επαφών στα ελληνικά.

Ας μας διαφωτίσει κάποιος...:worry: (Ευχαριστώ)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...