Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σέ όλους.Εχω τό Galaxy 2S αγορασμένω από Ελλάδα καί θέλω νά μιά ερώτηση.Πώς κάνω αναβάθμιση μέσο τού kies από τό pc καί πώς απ'τό τηλ.Σάς ευχαριστώ όλους.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Καλημέρα σέ όλους.Εχω τό Galaxy 2S αγορασμένω από Ελλάδα καί θέλω νά μιά ερώτηση.Πώς κάνω αναβάθμιση μέσο τού kies από τό pc καί πώς απ'τό τηλ.Σάς ευχαριστώ όλους.

 

Για αναβαθμίσεις συζητάμε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306743

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμένα το κινητό με 3g μονίμως ανοιχτό φωτεινότητα στο full μου κράτησε απο τισ 9 το πρωί μεχρι τισ 5 το απογευμα δλδ 8 ωρες.....

 

Απο χρήση ? απο τις 9 ώρες τις 5 αχολιομουν με αυτό.

 

1 ωρίτσα explorer

μονιμως σχεδον ανοιχτό το ebuddy η ενεργό η να τρεχει στο backgroung.

Zynga poker παιχνίδι κανα μισαωράκι μέσω 3g

Λίγο android μαρκετ αυτά...

 

Τωρα λογικό έιναι όλο αυτό ?

 

Το κινητο δεν έκλεισε το έβαλα για φορτιση στο 5%

 

το 3g μπαινει καθόλοπυ σε κατάσταση idle otan den χρησιμοποιείται η μπά?

Με βλέπω παντως να πηγαινω για δευτερη μπαταρία....

 

Α και κάτι άλλο υπάρχει allo im kalo εκτός απο το εbuddy ? Εκτός οτι έχω την εντύπωση ότι τρωει πολύ ,μπαταρία οτάν κάνω log off μοθ λένε οτι με αφήνει και δέχνω συνέχεια online και στο msn και στο facebook.

Το ψαξα σε φορουμς και οντως έχει δημιοθργήσει και σε άλλους αυτό το πρόβλημα.

Edited by ktm_21
GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ για τν αυτονομία με κάθε επιφύλαξή γιατί στο ενδιάμεσο έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Με περίπου ίδια χρήση με τν ktm πριν τν επαναφορά ήταν στις 8 ώρες περίπου και από εκείνη τη στιγμή και μέχρι τώρα μου λέει 15 μισό. Η μπαταρία είναι στο 10% τώρα... Τι να πω.. Ίσως τα μπερδεψα κάπου.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Απο χρήση ? απο τις 9 ώρες τις 5 αχολιομουν με αυτό.

 

Λογική κατανάλωση είχες. Μετά από μερικούς κύκλους φόρτισης θα δεις και κάποια γενικότερη βελτίωση στην αυτονομία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λογική κατανάλωση είχες. Μετά από μερικούς κύκλους φόρτισης θα δεις και κάποια γενικότερη βελτίωση στην αυτονομία.

 

αρα πάμε για δευτερη μπαταρία :P εχω βρει στο ebay κατι μπαταρίες aftermarket απο κορέα μαζί με φορτιστή που πάει στην πρίζα αρκετά φθηνά έχει δοκιμάσει κανείς ποτέ τέτοιες η θα μου εκραγεί κάνα κινητό. οι τυπάδες υποστηρίζουν οτι έιναι 1800 mha :P

GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα από τέτοιου είδους μπαταρίες και φυσικά μην περιμένεις θαύματα από την απόδοσή τους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως χωρίς δεδομένα(με εξαίρεση για 7 ώρες) το κινητό έχει αντέξει 16 ώρες και ακόμη έχει 25%

 

τελικά κάποια apps ρουφάνε battery

 

επίσης τι θα γίνει με το BUG που το brightness ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

 

Πλέον για τις εφαρμογές που χρησιμοποιούμε/δοκιμάζουμε/προτείνουμε για τη συγκεκριμένη συσκευή έχουμε ξεχωριστό θέμα...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=307651 ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το βράδι το άφησα με κλειστά 3g/wifi και από 64%, το πρωί με 2 φορές να χτυπήσει ξυπνητήρι, έστειλα και έλαβα ένα μήνυμα και η μπαταρία πήγε στο... 64% :)

 

Χθες με 3g/wifi (που πολύ πιθανό το wifi να έτρωγε disconnects γιατί είμαι μακριά) autosync κτλ... έλαβα γύρω στα 15-20 email και η μπαταρία έπεσε κοντά 15%!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα από τέτοιου είδους μπαταρίες και φυσικά μην περιμένεις θαύματα από την απόδοσή τους.

 

βασικά αποτι ξέρω τουλάχιστον κρατάνε οι μεγαλύτερες οσο μια νορμαλ η λίγο λιγότερο. το καλο ειναι οτι στην τιμή μιας αυθεντικης μπαταρίας galaxy παιρνεις 3 τον φορτιστή και σου μένουν και ρέστα :P

GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

bug τι bug ? δεν ειχαν πει τα παιδια οτι φτιαχνει με την αναβα8μιση νομιζω σε KE7??

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ φόρτιζα το κινητό και έπαιζα angry birds για κανένα 15 λεπτο , στην συνεχεία άφησα το κινητό στο κομοδίνο για να κοιμηθώ και στο λεπτό πάνω ακούω το κινητό να δονεί και σβήνει , και δίπλα στο κλασικό εικονίδιο με την ένδειξη της μπαταρίας να φορτίζει, είχε ένα κίτρινο θαυμαστικό μέσα σε ένα τρίγωνο (σαν αυτό του download mode). Ανοίγω το κινητό και ευτυχώς bootare κανονικά , στο λεπτό πάλι τα ίδια σβήνει το ξανανοίγω και όλα καλά μέχρι σήμερα.

Ξέρει κάνεις τι μπορεί να έπαθε , πιο πολύ με άγχωσε το κίτρινο τριγωνο δίπλα στην μπαταρία.

 

μηπως υπρθερμανθηκε?πως ηταν η θερμοκρασια του λιγο πριν κλεισει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, Please, σοβαρό πρόβλημα με Galaxy S2. Μετά από 3 μέρες υπερεντατικής χρήσης, το κινητό σταμάτησε να είναι γρήγορο. Το scrolling στο μενού κτλ έχουν κολλήματα, δεν είναι smooth πια. Φυσικά φαντάστηκα ότι κάτι εγκατέστησα που το καθυστερεί, και έτσι έκανα full reset (με τα τρία κουμπιά, format και reset), και ήμουν σίγουρος πως φρέσκο θα ήταν όπως όταν το πήρα.

Κι όμως, το κινητό δεν είναι πλέον γρήγορο. Ακόμα και στην απλή εναλλαγή των οθονών σαν να σκαλώνει το transition.

Εγώ θεωρώ πως είναι ελλατωματική η συσκευή, και θα πάω μέσω DOA 7 ημερών στο Πλαίσιο.

Πιστεύετε ότι είναι κάτι άλλο;

Παρακαλώ βοηθήστε με όσο μπορείτε.

Link to comment
Share on other sites

launcher pro εχω και χτυπησα 49.. συνδεσου και με bluetooth ομως παραλληλα και φορτισμα και δες! :lol::lol:

 

λογικό δεν ειναι να ανεβάζει θερμοκρασία ενώ παράλληλα το φορτίζεις κιόλας; ..

 

μάγκες οι θερμοκρασίες λογικές ειναι.. όταν το ζορίζεις το μηχάνημα θα ανεβάζει.. (ειδικά όταν φορτίζει κιόλας εκει δεν το συζητάμε) ..το πρόβλημα θα ήταν αν δεν έκανες τίποτα να ανεβάζει θερμοκρασία..

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε απο το market το fontomizer sp... εχει αρκετες για να διαλεξεις!

α και εχω την: TuffyInfant_regular TTF 2.0

 

ρε παιδια εχει κανεις ιδεα καμια βαση στιρηξης του κινητου πανω στο γραφειο? δεν ξερω και πως να το ψαξω στο google..

δεν θελω με βεντουζα οπως του αυτοκινητου.. κατι πολυ πιο απλο σαν τριποδο καπως :-S

Μπες play247 έχει διάφορες λύσεις

Link to comment
Share on other sites

θα μου πει κανένας για το εάν θα βγάλει η Samsung Fix για το bug όπου το brightness δεν αλλάζει?

 

To brightness εχει διορθωθει με την XWKE7

 

Τώρα το πότε θα το βγάλει η sammy hellas ,δεν νομίζω ότι μπορει κάποιος να στο πει με σιγουρια

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

θα μου πει κανένας για το εάν θα βγάλει η Samsung Fix για το bug όπου το brightness δεν αλλάζει?

 

Γιατι δεν αλλαζει;

Στο δικο μου αλλαζει κανονικα.

Τι εκδοση ειναι;

Μηπως χρειαζεσαι αναβαθμιση;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά για όσους αντιμετωπίζουν ή αντιμετωπίσουν στο μέλλον το ίδιο πρόβλημα με εμένα:

 

Το πρόβλημα μου είναι πως ανά διαστήματα δεν μπορώ να δεχτώ κλήσεις παρά τις ενδείξεις ότι έχω πλήρης κάλυψη. Εκτός από τις κλήσεις πολλοί δεν λαμβάνουν σε αυτά τα διαστήματα sms και δεδομένα από προγράμματα (facebook, whatsapp κλπ). Το πρόβλημα αυτό πολλοί το λύνανε απλά με reboot μέχρι να τους το ξανακάνει.

Με βοήθησε πολύ να καταλάβω τι γίνεται το ακόλουθο thread στο xda.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1097612

 

Εν ολίγης το πρόβλημα δημιουργείται στην εναλλαγή HSPDA+ -> 3g . Πάνω σε αυτή την εναλλαγή γίνεται κάποιο κόλλημα.

 

Οι δύο λύσεις τώρα που συζητιούνται είναι οι εξής:

 

1. Όπως πρότεινε και ο χρήστης afilopou:

Γράψτε στο keypad *#*#9900#*#* και πατήστε το disable fast dormancy και μετά exit.

Αν το κινητό είναι rooted το disable θα παραμείνει μετά από shut down ή restart.Αν όχι θα

πρέπει να επαναλάβετε τη διαδικασία για να το ξανακάνετε.

 

2. Πηγαίνετε και κάνετε edit το αρχείο /system/build.prop

και προσθέτε κάτω κάτω στο αρχείο τα εξής:

 

ro.ril.enable.dtm=1

ro.ril.gprsclass=12

ro.ril.enable.3g.prefix=1

ro.ril.hsdpa.category=28

ro.ril.hsupa.category=9

ro.ril.hsxpa=3

 

Σημείωση : για το δεύτερο βήμα δεν ξέρω αν χρειάζεται να είναι rooted το κινητό για να κάνεις edit το αρχείο. Το δικό μου ήταν rooted και το αρχείο το επεξεργάστηκα με το Root Explorer.

 

 

Την διαδικασία την έκανα χθες το βράδυ και μέχρι στιγμής όλα καλά. Θα το παρακολουθώ και θα ενημερώσω το post όταν καταλήξω σε συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν αλλαζει;

Στο δικο μου αλλαζει κανονικα.

Τι εκδοση ειναι;

Μηπως χρειαζεσαι αναβαθμιση;

 

αυτό ρωτώ! έχει bug και autobrightness is stuck!

 

υπάρχει λύση?

Link to comment
Share on other sites

αυτό ρωτώ! έχει bug και autobrightness is stuck!

 

υπάρχει λύση?

 

 

 

To brightness εχει διορθωθει με την XWKE7

 

Τώρα το πότε θα το βγάλει η sammy hellas ,δεν νομίζω ότι μπορει κάποιος να στο πει με σιγουρια

 

 

Δες την απάντηση μου

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε και σε εμένα.Αλλά δεν χρειάστηκε reboot.Προσπαθώ να βρώ τί σημαίνει αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα

εχεις κανει root και εχεις περασει ανεπισημη rom ετσι δεν ειναι??γι'αυτο σου βγαζει το θαυμαστικο γιατι δεν εχεις περασει το μαμα kernel

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά για όσους αντιμετωπίζουν ή αντιμετωπίσουν στο μέλλον το ίδιο πρόβλημα με εμένα:

 

Το πρόβλημα μου είναι πως ανά διαστήματα δεν μπορώ να δεχτώ κλήσεις παρά τις ενδείξεις ότι έχω πλήρης κάλυψη. Εκτός από τις κλήσεις πολλοί δεν λαμβάνουν σε αυτά τα διαστήματα sms και δεδομένα από προγράμματα (facebook, whatsapp κλπ). Το πρόβλημα αυτό πολλοί το λύνανε απλά με reboot μέχρι να τους το ξανακάνει.

Με βοήθησε πολύ να καταλάβω τι γίνεται το ακόλουθο thread στο xda.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1097612

 

Εν ολίγης το πρόβλημα δημιουργείται στην εναλλαγή HSPDA+ -> 3g . Πάνω σε αυτή την εναλλαγή γίνεται κάποιο κόλλημα.

 

Οι δύο λύσεις τώρα που συζητιούνται είναι οι εξής:

 

1. Όπως πρότεινε και ο χρήστης afilopou:

Γράψτε στο keypad *#*#9900#*#* και πατήστε το disable fast dormancy και μετά exit.

Αν το κινητό είναι rooted το disable θα παραμείνει μετά από shut down ή restart.Αν όχι θα

πρέπει να επαναλάβετε τη διαδικασία για να το ξανακάνετε.

 

2. Πηγαίνετε και κάνετε edit το αρχείο /system/build.prop

και προσθέτε κάτω κάτω στο αρχείο τα εξής:

 

ro.ril.enable.dtm=1

ro.ril.gprsclass=12

ro.ril.enable.3g.prefix=1

ro.ril.hsdpa.category=28

ro.ril.hsupa.category=9

ro.ril.hsxpa=3

 

Σημείωση : για το δεύτερο βήμα δεν ξέρω αν χρειάζεται να είναι rooted το κινητό για να κάνεις edit το αρχείο. Το δικό μου ήταν rooted και το αρχείο το επεξεργάστηκα με το Root Explorer.

 

 

Την διαδικασία την έκανα χθες το βράδυ και μέχρι στιγμής όλα καλά. Θα το παρακολουθώ και θα ενημερώσω το post όταν καταλήξω σε συμπεράσματα.

 

"Φωνάζω" ότι αυτό είναι σημαντικό πρόβλημα και όχι αν υπάρχει κίτρινη γραμμη σε γκρι φοντο με φωτεινότητα μηδέν, μιας και επηρεάζει την απρόσκοπτη λειτουργία του τηλεφώνου (και ειδικά όσοι το χρησιμοποιούν και επαγγελματικά) αλλά δεν έχει δοθεί αρκετή σημασία.

Μετά το disable fast dormancy το κινητό μου το ξαναέκανε.Έκανα και factory reset αλλά καποια στιγμή αργότερα μου το ξαναέκανε. Το βράδυ που το άφησα ανοιχτό και το πρωί κοίταξα τί του "έφαγε" τη μπαταρία ξέρετε τί βρήκα ???

 

 

Cell Standby 8%

Time without signal 100% !!!!!

 

 

Θα δοκιμάσω τη δεύτερη μέθοδο και θα επανέλθω

 

 

 

Σημ. Μην σας ξεγελάει ότι φαίνεται ότι έχετε data coverage ( H, H+ κτλ).Κανετε δοκιμές να μπείτε internet, twitter κτλ για να δείτε ότι όλα δουλεύουν σωστά.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...