Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξαναρωτάω για δεύτερη φορά , μήπως σταθώ πιο τυχερός ! Έχει παρατηρήσει κανείς το SGS II να έχει αισθητήρες υγρασίας; Βλέπω πάνω στην μπαταρία ένα μάυρο παραλληλόγραμμο, είναι πιθανό να είναι αυτό ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ με το κινητό μετά το HTC HDII και τα WM για να πω την μαύρη αλήθεια δεν έχω ενθουσιαστεί ακόμη, πέρα από την οθόνη και την απόκριση του ANDROID. Ο λόγος προφανώς είναι ότι ακόμη δεν έχω καταφέρει να το στήσω όπως έχω στημένο το HDII, από εφαρμογές και περιβάλλον. Το ξέρω ότι υπάρχουν εφαρμογές, αλλά με κουράζει αυτό το ψάξιμο, μια που ο χρόνος μου είναι περιορισμένος. GPS όπως είναι το IGO8 και το PRIMO που χρησιμοποιώ δεν έχει από ότι κατάλαβα, κάτι πολύ αρνητικό για μένα.

 

Επίσης με ενοχλεί το γεγονός ότι με το που έβαλα την κάρτα των 32GB CLASS4 όταν πατώ το κουμπί για να ενεργοποιηθεί από αναμονή αργεί ακόμη πιο πολύ, κάπου στα 2+ δευτερόλεπτα. Γίνεται και το άλλο κουφό. Έχω μεταφέρει πολλά αρχεία αυτούσια από την κάρτα του HTC σε αυτή του GALAXY. Κάποια από αυτά τα είχα κρυφά όπως είναι κωδικοί και άλλα προσωπικά στοιχεία. Με απενεργοποιημένη την ρύθμιση για εμφάνιση των κρυφών φακέλων τους εμφανίζει κανονικά και δεν μπορώ με τίποτε να τους κάνω κρυφούς. Το δε κουφό είναι ότι με το που περνάνε στην κάρτα που είναι μέσα στο κινητό, κάτι γίνεται και πλέον ο υπολογιστής δεν μου δίνει τη δυνατότητα να τους κάνω κρυφούς, ακόμη και αν τους κάνω αποκοπή και τους πάω στον υπολογιστή. Η επιλογή είναι μη επιλέξιμη!:mad: Φτιάχνω στον υπολογιστή ένα νέο φάκελο. Τον κάνω κρυφό. Τον μεταφέρω και ξανά τα ίδια! Με λίγα λόγια μεταλλάσσεται ο φάκελος και πλέον δεν μου έχει ενεργή την επιλογή από τις ιδιότητες με δεξί κλικ! Τι συμβαίνει; Υπάρχει λύση;:worry:

 

Με τα MMS δεν έβγαλα ακόμη άκρη, παρά του ότι έκανα επιτυχώς ότι έλεγε στο blog του Αντώνη. Ακόμη και μέσω cosmote που μου ήρθαν ρυθμίσεις πάλι τα ίδια. Αυτό που κάνω είναι το εξής για να δοκιμάσω τα MMS. Επιλέγω μια τυχαία φωτογραφία για να την στείλω, την κάνει RESIZE, πατώ ΑΠΟΣΤΟΛΗ και βγάζει μήνυμα ότι ‘Την δεδομένη στιγμή δεν είναι δυνατή η αποστολή του μηνύματος και θα αποσταλεί όταν η υπηρεσία θα είναι και πάλι διαθέσιμη.’

 

Σχετικά με το Bluetooth, κάνει κάτι που με ενοχλεί. Με το που χάσει επαφή με το κινητό αν απομακρυνθώ, δεν επανασυνδέεται αυτόματα όπως έκανε στο HDII. Μιλώ για την ίδια ακριβώς συσκευή Bluetooth που είχα και πριν. Αυτό μου το έκανε στο HDII ένα Bluetooth της ΝΟΚΙΑ που είχα, αλλά με το SONY ERICSSON που πήρα μετά όλα ήταν ΟΚ!

 

Η μπαταρία πάει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΚΑΛΑ και η ποιότητα των κλήσεων επίσης πολύ καλή. Καλύτερη από το HDII.

 

Το σήμα του κινητού βλέπω πολλές φορές ότι χάνεται, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, αν δηλαδή είναι ψευδές το να μην έχει σήμα και δεν υπάρχει θέμα με τις κλήσεις. Δεν έχω αντιληφθεί κάτι. Μέχρι να δοκιμάσω να τηλεφωνήσω το σήμα έχει επανέλθει!

 

PPS (Power point) δεν διαβάζει, κάτι που δεν το είχα προσέξει, αλλά σίγουρα λύνεται και αυτό με κάποια εφαρμογή.

 

Να κάνω μια χαζή ερώτηση ανάποδα στην πεπατημένη και μη με βαρέσετε!!! Wιndows mobile μπορούμε να περάσουμε στο galaxy; Δεν το σκέφτομαι ακόμη, αλλά…..

Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις ενεργοποιησει τη δυνατοτητα αυτοματου συγχρονιαμου απο τις ρυθμισεις στο λογατιασμοι και συγχρονισμοι...

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Ενεργοποιημενο ειναι

Αλλα για να το εχεις δουλεψει και να παιζει, κατι λαθος κανω.

Μονο φτιαχνοντας λογαριασμο με το microsoft exchange active sync τα καταφερα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες,τωρα τελευταια ανοιγωντας ενα pdf αρχειο με εικονες,το οποιο ειχα ανοιξει και παλαιοτερα,μου φανηκε οτι το φορτωνε πιο αργα,γι αυτο λοιπον σημερα εκανα ενα τεστ με το quadrant advanced και μου βγαζει κατι σκορ μεταξυ 2400-2500,απ οτι ειδα σε καποια σαιτ οι βαθμολογιες ειναι αισθητα πανω απο 3200,οποτε αναρωτιεμαι μηπως εχει γινει κατι μετα την τελευταια αναβαθμιση απο την samsung που εκανα μεσω kies,να υπογραμισω οτι το τηλεφωνο ειναι μανισιο σε ολα του,δηλαδη δεν εχει "πειραχτει" καθολου,εχει καποιος φιλος αναλογη εμπειρια πανω σ αυτο το πιθανον προβλημα ή καποια προταση ρυθμισης για καλυτερες επιδοσεις....ευχαριστω:)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να κάνω μια χαζή ερώτηση ανάποδα στην πεπατημένη και μη με βαρέσετε!!! Wιndows mobile μπορούμε να περάσουμε στο galaxy; Δεν το σκέφτομαι ακόμη, αλλά…..

 

Όχι και ούτε πρόκειται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα σας κάνει για να κλειδώσει δορυφόρους το GPS. Σήμερα περιμενα 10-15 λεπτα να το κάνει και τελικά τίποτα... Έχω απενεργοποιημένα τα mobile δίκτυα και χρησιμοποίησα το GPS Status
Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα σας κάνει για να κλειδώσει δορυφόρους το GPS. Σήμερα περιμενα 10-15 λεπτα να το κάνει και τελικά τίποτα... Έχω απενεργοποιημένα τα mobile δίκτυα και χρησιμοποίησα το GPS Status

 

φιλε μου ετσι ειναι...μπορει ν αργει λιγο μεχρι να λοκαρει...αλλα μετα και να το κλεισεις και να το ανοιξεις υστερα απο 5 λεπτα λοκαρει σχεδον αμεσως...ομως με mobile internet ανοιχτο λοκαρει ταχυτατα....ετσι κι αλλιως δεν καταναλωνει mb

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες,τωρα τελευταια ανοιγωντας ενα pdf αρχειο με εικονες,το οποιο ειχα ανοιξει και παλαιοτερα,μου φανηκε οτι το φορτωνε πιο αργα,γι αυτο λοιπον σημερα εκανα ενα τεστ με το quadrant advanced και μου βγαζει κατι σκορ μεταξυ 2400-2500,απ οτι ειδα σε καποια σαιτ οι βαθμολογιες ειναι αισθητα πανω απο 3200,οποτε αναρωτιεμαι μηπως εχει γινει κατι μετα την τελευταια αναβαθμιση απο την samsung που εκανα μεσω kies,να υπογραμισω οτι το τηλεφωνο ειναι μανισιο σε ολα του,δηλαδη δεν εχει "πειραχτει" καθολου,εχει καποιος φιλος αναλογη εμπειρια πανω σ αυτο το πιθανον προβλημα ή καποια προταση ρυθμισης για καλυτερες επιδοσεις....ευχαριστω:)

 

ρε παιδια λυστε μου την απορια....πως ειναι δυνατον μονο στο quadrant να χω χαμηλο σκορ και στα neocore,antutu,linpack να χω υψηλο,υπαρχει περιπτωση να εμποδιζει κατι αυτο το μετροπρογραμμα να τρεχει σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα σας κάνει για να κλειδώσει δορυφόρους το GPS. Σήμερα περιμενα 10-15 λεπτα να το κάνει και τελικά τίποτα... Έχω απενεργοποιημένα τα mobile δίκτυα και χρησιμοποίησα το GPS Status

 

φιλε δοκιμασε μα χρησιμοποιησεις το fasterfix απο το market.

μειωνει το χρονο λοκαρισματος σε αποδεκτα επιπεδα

 

sent from the king galaxy s2

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ετσι ειναι...μπορει ν αργει λιγο μεχρι να λοκαρει...αλλα μετα και να το κλεισεις και να το ανοιξεις υστερα απο 5 λεπτα λοκαρει σχεδον αμεσως...ομως με mobile internet ανοιχτο λοκαρει ταχυτατα....ετσι κι αλλιως δεν καταναλωνει mb

 

φιλε δοκιμασε μα χρησιμοποιησεις το fasterfix απο το market.

μειωνει το χρονο λοκαρισματος σε αποδεκτα επιπεδα

 

sent from the king galaxy s2

 

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το fasterfix θέλει root access και δεν το εχω κάνει root. Χρησιμοποιώ αντ'αυτού όμως το GPS Status και το GPS fix. Ο συνήθης χρόνος για να κάνει lock δορυφόρους είναι περίπου 2.5 λεπτά , απλά σήμερα έκανα 15 και δεν είχε βρει ακόμα και έτσι το έκλεισα.

Όλα αυτά βέβαια χωρίς mobile data ενεργοποιημένη γιατί δεν έχω data plan και κάθε φορά που το ενεργοποιώ χρεώνομαι ένα ευρώ ανα μέρα. Πάντως στο iphone 4 που είχα πριν και στο nexus s το lock των δορυφόρων ήταν θέμα δευτερολέπτων (χωρίς mobile network πάλι) . Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί παντού λένε ότι έχει καλό GPS το SGS2 ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χωρίς δίκτυα ανοιχτα (3g,wifi) κάνει 1 με 1,5 λεπτό ενώ με δίκτυο ανοιχτό κλείδωσε σε 15 δευτερόλεπτα!οι δοκιμές με gps test αφού πρώτα πάτησα από τις επιλογές update a-gps!

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια λυστε μου την απορια....πως ειναι δυνατον μονο στο quadrant να χω χαμηλο σκορ και στα neocore,antutu,linpack να χω υψηλο,υπαρχει περιπτωση να εμποδιζει κατι αυτο το μετροπρογραμμα να τρεχει σωστα?

 

Ναι. Δεν μπορεί ναι μετρήσει τα διπύρηνα με αποτέλεσμα ναι δείχνει αλλά 'νταλλων.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos.Προσπαθώ να συνδεσω το τηλεφωνο με το kies-pc win7 και στη συνδεση μενει εκεί..δεν προχωραει..

το βλέπει σαν αποθηκευτικο χωρο αλλα μετά τιποτα..θελω να δω για αναβάθμιση λογισμικού..

τα στοιχεία:

2.3.3

XXKE7

XWKF3

έχω τικάρει τον εντοπισμό σφαλμάτων και εχω τρέξει το kies σαν admin..

τι κάνω λάθος?ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω?

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos.Προσπαθώ να συνδεσω το τηλεφωνο με το kies-pc win7 και στη συνδεση μενει εκεί..δεν προχωραει..

το βλέπει σαν αποθηκευτικο χωρο αλλα μετά τιποτα..θελω να δω για αναβάθμιση λογισμικού..

τα στοιχεία:

2.3.3

XXKE7

XWKF3

έχω τικάρει τον εντοπισμό σφαλμάτων και εχω τρέξει το kies σαν admin..

τι κάνω λάθος?ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω?

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ξετικαρε τον εντοπισμό σφαλμάτων

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

τζίφος..έχει μεινει στη σύνδεση και το κυκλάκι που γυρνάει..

δεν ειναι δυνατή η συνδεση στη συσκευη GT I9100

η ανάκτηση πληροφοριών της συσκευης απέτυχε...

fixed..με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων

Edited by spirospatra
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Δεν μπορεί ναι μετρήσει τα διπύρηνα με αποτέλεσμα ναι δείχνει αλλά 'νταλλων.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Το καταλαβαινω αυτο φιλε μου,αλλα γιατι σε ολα τα σαιτ το μετροπρογραμμα αυτο σκοραρει πανω απο 3200;δεν θα λεγε καποιος οτι το quadrant εχει προβλημα στο τηλεφωνο μας;μακαρι βεβαια να ναι οπως τα λες,και γω αυτο θελω για να μην το χω συο μυαλο μου,ευχαριστω:-)

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω αυτο φιλε μου,αλλα γιατι σε ολα τα σαιτ το μετροπρογραμμα αυτο σκοραρει πανω απο 3200;δεν θα λεγε καποιος οτι το quadrant εχει προβλημα στο τηλεφωνο μας;μακαρι βεβαια να ναι οπως τα λες,και γω αυτο θελω για να μην το χω συο μυαλο μου,ευχαριστω:-)

 

μην τα δίνεις σημασία αυτά... είναι μόνο αριθμοί...εγώ έχω βγάλει με oc 1.6 πάνω απο 5000 στο quadrant αλλ δεν έγινε και κατι...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω αυτο φιλε μου,αλλα γιατι σε ολα τα σαιτ το μετροπρογραμμα αυτο σκοραρει πανω απο 3200;δεν θα λεγε καποιος οτι το quadrant εχει προβλημα στο τηλεφωνο μας;μακαρι βεβαια να ναι οπως τα λες,και γω αυτο θελω για να μην το χω συο μυαλο μου,ευχαριστω:-)

 

Μα το λένε...στο xda έχει γίνει πολλές φορές αναφορά ότι το quandrant δεν είναι αξιόπιστο για το τηλέφωνο μας γιατί έχει 2 πυρήνες..η μη αξιοπιστία του φαίνεται και στο ότι αν το δοκιμάσεις απανωτά 2,3 φορές σου βγάζει τελείως διαφορετικά νούμερα..εγώ έχω κατεβάσει το smartbench για αυτή την δουλειά, αν και όπως λένε και πιο πάνω σημασία έχει πως αισθάνεσαι εσύ το τηλέφωνο και απλά όλοι αυτοί οι μετρητές χρησιμεύουν μόνο αν τους χρησιμοποιείς μετά από κάποιο mode(oc, uv) για να δεις αν υπήρξε ή όχι βελτίωση αλλά πάντα σε σχέση με νούμερα που είχες πριν στο δικό σου τηλέφωνο..

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το κινητό μετά το HTC HDII και τα WM για να πω την μαύρη αλήθεια δεν έχω ενθουσιαστεί ακόμη, πέρα από την οθόνη και την απόκριση του ANDROID. Ο λόγος προφανώς είναι ότι ακόμη δεν έχω καταφέρει να το στήσω όπως έχω στημένο το HDII, από εφαρμογές και περιβάλλον. Το ξέρω ότι υπάρχουν εφαρμογές, αλλά με κουράζει αυτό το ψάξιμο, μια που ο χρόνος μου είναι περιορισμένος. GPS όπως είναι το IGO8 και το PRIMO που χρησιμοποιώ δεν έχει από ότι κατάλαβα, κάτι πολύ αρνητικό για μένα.

 

Και εγω φιλε μου αυτη τη στιγμη εχω και τα 2, το Igo που ειχω στο HD2 με android λειτουργει κανονικοτατα και στο Galaxy. :)

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Ο Music Player του S2 δεν δείχνει σωστά τις εικόνες που έχω στα τραγούδια. Μοιάζει σαν να έχει κασάρει κάποια, και τα εμφανίζει λανθασμένα. Είναι γνωστό θέμα; Υπάρχει λύση (πχ διαγραφή κάποιου cashe φακέλου);
Link to comment
Share on other sites

Και εγω φιλε μου αυτη τη στιγμη εχω και τα 2, το Igo που ειχω στο HD2 με android λειτουργει κανονικοτατα και στο Galaxy. :)

 

Καλό αυτό. Το IGO είναι διαφορετικό από το IGO8;

 

Ο Music Player του S2 δεν δείχνει σωστά τις εικόνες που έχω στα τραγούδια. Μοιάζει σαν να έχει κασάρει κάποια, και τα εμφανίζει λανθασμένα. Είναι γνωστό θέμα; Υπάρχει λύση (πχ διαγραφή κάποιου cashe φακέλου);

 

Ναι και σε εμένα επιλέγει μια εικόνα από αυτές που ήδη έχω σε κάποιο τραγούδι και εμφανίζει την ίδια σε όλα τα τραγούδια του συγκεκριμένου φακέλου. Το ίδιο κάνει και ένα HTC DESIRE φίλου, οπότε είναι θέμα android. Κρίμα!

 

Έχει καταφέρει κανείς να κάνει κρυφούς φακέλους στο GALAXY;; Το είχα ρωτήσει ξανά, αλλά δεν υπήρξε κάποια απάντηση.

 

Επίσης να ρωτήσω αν το τηλέφωνο έχει εγγραφή κλήσης; Ρωτώ γιατί θυμάμαι που είχα διαβάσει ότι η samsung έστω και παράνομα έχει ενεργοποιημένη εγγραφή 2 δρόμων.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Ο Music Player του S2 δεν δείχνει σωστά τις εικόνες που έχω στα τραγούδια. Μοιάζει σαν να έχει κασάρει κάποια, και τα εμφανίζει λανθασμένα. Είναι γνωστό θέμα; Υπάρχει λύση (πχ διαγραφή κάποιου cashe φακέλου);

 

Και σε εμένα το ίδιο κάνει. Αν βάλεις όμως αλλον music player (π.χ. mixzing) σου δειχνει κανονικά το artwork, που σημαίνει ότι κάτι παίζει με τον stock music player .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα κι έκανα την αναβάθμηση (μεσω kies) KANENA PROBLHMA. Φαινεται πιο γρηγορο, διορθώθηκε και το προβλημα με τον χαμηλό ηχο στο hands free (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ).

το μονο ..περιεργο που παρατηρησα είναι οτι στο SYGIC ο χαρτης δεν σκρολαρει πια τοσο "γλυκά" οπως πρωτα, σα να μπουκώνει..

αυτα..

 

 

 

 

 

 

καλημερα,

ερωτηση...

εχω το S2 απο Ιταλια. Θα μου κανει κανονικά την αναβαθμιση μεσω kies (απο το ελληνικο site) ή θα εχω καποιο προβλημα??

(εκανα μια πρωτη προσπαθεια απ'το γραφειο αλλα εβγαλε σφαλμα, ισως φταιει το firewall, θα το δω και σπιτι..).

 

ευχαριστώ

Edited by pkalimos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να αλλάξω τον τρόπο ξεκλειδώματος της συσκευής και να αλλάξω αυτό το πορτοκαλί φόντο που έχει default από την μαμά Samsung?

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...