Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν από λίγο πήγα να ενημερώσω από το android market δύο εφαρμογές που είχα εγκατεστημένες (Better *****ed Srceen and LBE Privacy guard). Το LBE μου ζήτησε να κάνω restart για να δουλέψει σωστά, πράγμα το οποίο και έκανα. Όταν ξεκίνησε πάλι το τηλέφωνο, μου εμφάνισε το εξής μήνυμα "UIDS on the system are inconsistent , you need to wipe your data partition or your device will be unstable". Από κάτω είχε ένα κουμπί "I' m feeling Lucky" :p , το οποίο βεβαίως όταν πάτησα άρχισε να βγάζει συνεχόμενα παράθυρα με λάθη σε εφαρμογές που έπρεπε να σταματήσουν, όπου πατώντας το ΟΚ στην μία άνοιγε καινούργιο παράθυρο και ούτω καθεξής... Όπως καταλαβαίνετε δεν γίνεται να ξεκινήσει κανονικά το τηλ με τίποτα. Μπορεί κανείς να βοηθήσει? Υπάρχει δυνατότητα να μην χρειαστεί να σβηστούν προγράμματα και ρυθμίσεις (το έχω σετάρει πολύ καλά το τηλ, η μπαταρία είναι μιά χαρά και γενικά δεν έχει κάποια προβλήματα) Είμαι με την XWKE7 stock ROM περασμένη με Odin και έχω κάνει root αν αυτά βοηθούν σε κάτι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

την ενταση του ακουστικου την εφτιαχα ομως οταν βαζω τα hands free η ενταση του ηχου ειναι πολυ μικρη κυριως στις κλησεις...πως ακριβως το φτιαχνω αυτο απτις ρυθμισεις του λινκ?

 

Δοκίμασε αντί για το HANDSET, να αλλάξεις τη ρύθμιση HEADSET

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3701829#post3701829

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους εδω μέσα,

εδω και 2 εβδομαδες περιπου ειμαι κι εγω κατοχος του galaxy s ii και παραλληλα νεος στο android. Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το κινητο με τη διαρκεια της μπαταριας να με χαλαει λιγο (βγαζει 1,5-2 μερες με μετρια χρηση και χωρις κατι το ιδιαιτερο να τρεχει), αυτο ειναι ομως κατι που θα ρωτησω καποια αλλη στιγμη οταν θα εχω κανει ενα κυκλο φορτισεων. Θα ηθελα να με βοηθησετε στα παρακατω ερωτηματα οποιος ξερει και μπορει :

1) Δεν εχω καταφερει ακομα ακομα να δουλεψω το gps. Σημερα καταφερα να χρησιμποιησω το google maps που εχει μεσα με τη βοηθεια wi fi, ομως. Συμφωνα με τις οδηγιες παω στην εφαρμογη πλοηγηση και προσπαθει να βρει τη θεση μου ποση ωρα και μετα μου λεει οτι δε βρηκε τιποτα. Η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει να βαλω καποιο προγραμμα πλοηγησης για να λειτουργησει χωρις τη βοηθεια wi fi ή συνδεσης gprs ή υπαρχει κάτι που δε κανω σωστα? Αν χρειαζεται προγραμμα ποιο προτεινετε?

2) Εχω διαβασει στο φορουμ οτι σε καποιους εχει βγαλει το kies αναβαθμιση στην ΚΕ7, εμένα δε μου βγαζει κατι.

3) Η τριτη απορια μου εχει να κανει με τον αποθηκευτικο χωρο. Οταν παταω το κεντρικο κουμπι και βλεπω την επιλογη αποθηκευση βλεπω τα παρακατω :

χωρος αποθηκευσης συστηματος - 347mb / 1.97 gb (μαλλον οι εφαρμογες που εχω περασει)

συσκευη αποθηκευσης usb - 594mb / 11.50 gb (εχω περασει καποια τραγουδια)

καρτα μνημης δεν εχω

Σε περιπτωση που γεμισει ο χωρος αποθηκευσης συστηματος θα πρεπει να διαγραψω εφαρμογες ή θα συνεχισει να αποθηκευει στα 11.50 gb? και γενικα ειναι σωστος ο τροπος που λειτουργει η αποθηκευση?

4) Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν φωνητικες εντολες που να υποστηριζουν ελληνικα ή θα βγει κατι αντιστοιχο?

Θα ηθελα να σας αναφερω οτι το κινητο ειναι μαμισιο, δεν εχω πειραξει τιποτα και ειναι ελληνικο, αγορασμενο απο κωτσοβολο.

Συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο post αλλα οπως ειπα και στην αρχη ειμαι νεος στο android.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις οποιες απαντησεις σας.

 

1) Θα χρειαστεί να κατεβάσεις κάποιο GPS πρόγραμμα πλοήγησης, για περισσότερα ρώτα εδώ που είναι το κατάλληλο θέμα

 

2) Δεν ξέρω αν ισχύει, συγκεκριμένα μόνο ένας το έχει αναφέρει.

 

3) Φυσιολογικά είναι τα πράγματα, δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Αν γεμίσει το σύστημα όχι δεν θα συνεχίσει να αποθηκεύει στην υπόλοιπη εσωτερική μνήμη. :)

 

4) Πάλι γι'αυτό θα χρειαστεί να ρωτήσεις στην ενότητα του Android. Παρόλα αυτά αν εννοείς για την μαμίσια εφαρμογή, απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει Ελληνική υποστήριξη.

 

Ότι άλλο θες μην διστάσεις να ρωτήσεις.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου για τις απαντησεις. θα αρχισω να ψαχνομαι για το gps γιατι κατι δε λειτουργει σωστα μαλλον και δε μου αρεσει αυτο!!!Και παλι ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια και εγω εχω προβλημα σοβαρο με το σημα. Σε ολες τις περιοχες εχω 1 -2 γραμμες σε σχεση με αλλα κινητα πιο λιγο. Και συνηθως παει 0 μετα 2 και γενικα παιζει. Υπαρχει καποιο fix η να το παω για αλλαγη?

(Δεν πηρα Iphone για το σημα και τελικα επεσα στο προβλημα!)

 

Αν εχει και αλλος παρομοι προβλημα ας το αναφερει παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει και αλλος παρομοι προβλημα ας το αναφερει παρακαλω

 

τα ιδια και γω...εχω κοσμοτε

 

υπαρχει ρυθμιση οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη με usb να μην φορτιζει το κινητο??

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Αν εχει και αλλος παρομοι προβλημα ας το αναφερει παρακαλω

 

παρομοιο προβλημα εχω και εγω το οποιο το εχω ανεφερει παλαιοτερα.το κινητο ειναι στο service απο τις 23 ιουνιου και ακομα δεν εχω καμια ενημερωση.αισθανομαι πολυ απογοητευμενος με την συσκευη και το service της στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

αν κανω αναβαθμηση απο kies πρεπει να κανω back up στο κινητο??πως το κανω για να μην μου σβηστουν τα προγραμματα?δεν εχω κανει ρουτ
Link to comment
Share on other sites

Μόλις συνδέθηκα στο Kies σήμερα το πρωί και βρήκε αναβάθμθση την οποία έκανα. Έβαλε την έκδοση KE7.

Στο reset της συσκευής έκανε πάνω από 2 λεπτά στο σήμα του γαλαξία.

Νεότερα μετά από την χρήση

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μόλις συνδέθηκα στο Kies σήμερα το πρωί και βρήκε αναβάθμθση την οποία έκανα. Έβαλε την έκδοση KE7.

Στο reset της συσκευής έκανε πάνω από 2 λεπτά στο σήμα του γαλαξία.

Νεότερα μετά από την χρήση

 

Ελληνική συσκευή έχεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

λογικα ναι, για να του εβγαλε τωρα την αναβαθμιση...

οσοι το εχουν απο αγγλια η αναβαθμιση αυτη υπαρχει εδω και πολυ καιρο, και απο χθες τουλ για αυτα τα κινητα υπαρχει και νεωτερη οπως ειπα παραπανω με κωδικο KF3

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Ελληνική συσκευή έχεις;

Ναι ελληνική αγορασμένη από πλαίσιο.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με τo mp3 player!

Καλημέρα, μου συμβαίνει το εξής περίεργο: Μόλις παίζει για 2-3 λεπτά το mp3 ξαφνικά σταματά και μετά το τηλέφωνο κάνει reboot!

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

στο xda λενε οτι το android os bug με την μπαταρια υπαρχει σε μικροτερο βαθμο και στην 2.3.4 και λενε οτι φταιει η samsung.συγκεκριμενα εδω στο αρχικο post

Well can't say that the Android OS battery hog issue has been totally fixed. Android OS still shows a lot of usage. Android System process on other hand seems to have gotten down.Apparently the Android OS Battery issue is a problem caused by Samsungs Drivers which hog the CPU even while the device is in standby mode.
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με τo mp3 player!

Καλημέρα, μου συμβαίνει το εξής περίεργο: Μόλις παίζει για 2-3 λεπτά το mp3 ξαφνικά σταματά και μετά το τηλέφωνο κάνει reboot!

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά;

 

ρε φιλε να σου πω.. μήπως εχεις ενεργοποιημενο κανενα κλειδωμα με pattern ? μου το εκανε κ εμενα αυτο οταν ειχα κλειδωμα οθονης. Για δοκιμασε κ ενημερωνεις ... :rolleyes:

Παύλος
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι η οθόνη μου έχει ένα επιπλέον ελάττωμα εκτός του γνωστού κίτρινου, δεν θα το έβλεπα εύκολα αν δεν το έψαχνα :

http://www.fonearena.com/blog/40203/samsung-galaxy-s2-yet-another-display-bug.html

(μάλιστα φαίνεται να το έχουν αρκετές συσκευές, βρήκα αρκετά posts online). Το ερώτημα μου, αν γνωρίζει κανείς : θα μου αλλάξει τη συσκευή με νέα το κατάστημα (αγορασμένο από ΠΛΑΙΣΙΟ) ή η αντιπροσωπεία και, αν ναι, πόσο εύκολα/γρήγορα ; Επισημαίνω ότι είναι δύσκολα ορατό, και δεν φαίνεται παρα σε συγκεκριμενο φοντο.

 

Και εμενα το ειχε και μου αλλαξαν οθονη και ολα καλα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι ελληνική αγορασμένη από πλαίσιο.

 

Ειχα περασει την KF3 νορβηγικη και την γυρισα στην ελληνικη ΚΕ2 να δω απο περιεργεια αν εμφανισει το KE7 update.

Το βγαλε κανονικα και το κανει update τωρα.

Αγορασμενο απο Πλαισιο και το δικο μου.

 

Ξερει κανεις που μπορουμε να τη βρουμε ωστε να την εχουμε και σαν αρχειο?

Link to comment
Share on other sites

εχει βγει ενα mod για την καμερα που σου επιτρεπει να να ανοιγεις τη καμερα και με λιγοτερο απο 10% μπαταρια...υπαρχει στο xda...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1104051

 

Θα πρέπει το κινητό να είναι αναγκαστικά ... root;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ειχα περασει την KF3 νορβηγικη και την γυρισα στην ελληνικη ΚΕ2 να δω απο περιεργεια αν εμφανισει το KE7 update.

Το βγαλε κανονικα και το κανει update τωρα.

Αγορασμενο απο Πλαισιο και το δικο μου.

 

Ξερει κανεις που μπορουμε να τη βρουμε ωστε να την εχουμε και σαν αρχειο?

Λαθος μου, την KF3 μου εδωσε σαν update

Link to comment
Share on other sites

ακομα καλυτερα.περιμενουμε να δουμε.αν αρχισαν να ερχονται αναβαθμισεις σε λιγο θα ερθουν σε ολα τα ελληνικα λογικα
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα πρέπει το κινητό να είναι αναγκαστικά ... root;

 

Ε ναι.

 

Λαθος μου, την KF3 μου εδωσε σαν update

 

Από την ΚΕ2 την ελληνική;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν το πρωτοπήρα το πληκτρολόγιο είχε την δυνατότητα με το πλήκτρο "spacebar" να αλλάζω μεταξύ των γλωσσών που είχα εξαρχής ορίσει. Τώρα κάτι πείραξα και με έχει γυρίζει σε άλλου τύπου πληκτρολόγιο (έχει το πλήκτρο swype). Έπαιξα με τις ρυθμίσεις αλλά δεν μπορώ να γυρίσω στο αρχικό. Ιδέα;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Όταν το πρωτοπήρα το πληκτρολόγιο είχε την δυνατότητα με το πλήκτρο "spacebar" να αλλάζω μεταξύ των γλωσσών που είχα εξαρχής ορίσει. Τώρα κάτι πείραξα και με έχει γυρίζει σε άλλου τύπου πληκτρολόγιο (έχει το πλήκτρο swype). Έπαιξα με τις ρυθμίσεις αλλά δεν μπορώ να γυρίσω στο αρχικό. Ιδέα;

 

πάτα παρατεταμμένα το κάτω αριστερό πλήκτρο,αυτό με το μπλε εικονιδιο και το χεράκι και στο μενού που θα εμφανιστεί επέλεξε το αλλο πληκτρολογιο και θα εισαι οκ λογικα

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

ακομα καλυτερα.περιμενουμε να δουμε.αν αρχισαν να ερχονται αναβαθμισεις σε λιγο θα ερθουν σε ολα τα ελληνικα λογικα

 

Εμεις που εχουμε κανει root υπαρχει προβλημα με τις αναβαθμισεις? Θα χαθει το root?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...