Jump to content

Blade : Εγκατάσταση CM 7 (Androind 2.3) σε GEN 1 συσκευές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΜΟΝΟ ΓΙΑ GEN 1 ΣΥΣΚΕΥΕΣ!!!

Καταρχήν να πω πως δεν έχω καμία ευθύνη σε περίπτωση πάει κάτι στραβά. Αν κάνετε ότι λέει ο οδηγός θα τα καταφέρετε! ;)

Ο οδηγός αυτός είναι από το Madaco.Com.

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ:

1) Για να μάθετε αν η συσκευή σας είναι GEN 1 κατεβάστε το Mr. Pigfish από το Market. Εάν σας βγάλει ότι είστε GEN 1 τότε συνεχίστε να διαβάζετε παρακάτω. Εάν είναι GEN 2 καλύτερα πατήστε το πλήκτρο Back και μην διαβάσετε τον παρακάτω οδηγό. Δεν έχει νόημα άλλωστε μιας και τα GEN 2 υποστιρίζουν κανονικά την CM7.

2) Κρατήστε ένα Back Up με το Titanium Backup (Θα το βρείτε στο Market) πριν προχωρήσετε.

3)Περισσότερες χρήσιμες πληροφορίες http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/337687/cm7-universal-converter/ . Διαβάστε πριν κάνετε τα παρακάτω βήματα!

 

Ξεκινάμε!

ΒΗΜΑ 1ο: Κατεβάστε το αρχείο cm7_universal_converter_20110426.zip από εδώ http://www.megaupload.com/?d=KZS78DP0 MD5: 4BDE6036C134873A697187B79255842A . Το αρχείο αυτό είναι ο περιβόητος μετατροπέας.

ΒΗΜΑ 2ο: Κατεβάστε όποια έκδοση της CM7 θέλετε (προτείνω την RC 7.1.0 που έχει και ράδιο) από εδώ http://mirror.teamdouche.net/?device=blade

ΒΗΜΑ 3ο: Περάστε στην κάρτα μνήμης (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΣΥΜΠΙΕΣΕΤΕ) το αρχείο που κατεβάσατε στο βήμα 1 καθώς και μια ROM της CM7 .

ΒΗΜΑ 4ο: Κάνετε Reboot το κινητό και πριν ξεκινήσει πατάτε το πλήκτρο - Volume (μείωσης έντασης) για να μπείτε στο Clockworkmod.

Πρέπει να έχετε την έκδοση 3.0.1.4 για να λειτουργήσει το κόλπο. Εάν την έχετε συνεχίζουμε στο τελευταίο βήμα γι'αυτό διαβάστε με προσοχή !

ΒΗΜΑ 5ο: Μέσω του Clockworkmod επιλέγετε Factory Reset (Full Wipe) και μετά Flashaρετε μέσω της επιλογής "Install zip From Card" την CM 7 που επιθυμείτε (αυτή που κατεβάσατε στο βήμα 2). Μετά από ένα λεπτό περιπου που θα τελειώσει το Flashάρισμα ΜΗΝ κάνετε Reboot το κινητό σας . Επιλέξτε ξανά "Install zip From Card" και Flashάρετε το αρχείο cm7_universal_converter_20110426.zip που κατεβάσατε στο βήμα 1 και εμάσως μετά τα Google Apps (Android Market κτλ) θα βρείτε εδώ http://www.megaupload.com/?d=YUL6PQU7 !

 

Εάν κάνατε όλα τα βήματα κάντε Reboot και έτσι η 2,3 θα είναι εγκατεστημένη!!!:cool:

ΙΣΩΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΕΩΣ 5 ΛΕΠΤΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΤΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΚΟΛΛΗΣΕ. Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ. ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ GEN 2 ROM ΣΕ GEN 1 ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑ ΔΙΟΤΙ ΘΑ BRICKΑΡΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ. Ο ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑΣ ΑΦΟΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΗΝ CM 7

Extra: ZTE Drivers για WINDOOWS PC: http://www.megaupload.com/?d=CEYY37UV

Edited by Superuser
Add Megaupload Links & Drivers For ZTE Blade (Windows)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραίο, μπραβο φίλε και ευχαριστούμε ολοι για τον χρόνο σου και το μεράκι σου που μας μοιράζεσε εσυ και οι υπολοιποι εδώ :)

Ωραία τοποθέτησες στο τέλος την παράθεση στον converter-μετατροπέα, και το MD5 του μετατροπέα, βάλε και τα Links απο το φορουμ της ROM αν σου ειναι ευκολο και ειναι τέλειο!

Ειδικα για τη ROM ο ελεγχος για το md5 αλλα και γενικότερα οσες πληροφορίες μπορει κανεις να αντλήσει για το λειτουργικο του κινητου του μπορεί να ειναι... σωτήριες :)

Edited by chillo
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο, μπραβο φίλε και ευχαριστούμε ολοι για τον χρόνο σου και το μεράκι σου που μας μοιράζεσε εσυ και οι υπολοιποι εδώ :)

Ωραία τοποθέτησες στο τέλος την παράθεση στον converter-μετατροπέα, και το MD5 του μετατροπέα, βάλε και τα Links απο το φορουμ της ROM αν σου ειναι ευκολο και ειναι τέλειο!

Ειδικα για τη ROM ο ελεγχος για το md5 αλλα και γενικότερα οσες πληροφορίες μπορει κανεις να αντλήσει για το λειτουργικο του κινητου του μπορεί να ειναι... σωτήριες :)

ΟΚ, έγιναν κάποιες αλλαγές. Νομίζω ότι είναι όλα ΟΚ τώρα!;)

Link to comment
Share on other sites

δε γρφεις ομως αν χρειαζεται καποιο wipe πρωτα.λογικα θα χρειαζεται ειδικα αν εχεις καποια αλλη custom rom.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

δε γρφεις ομως αν χρειαζεται καποιο wipe πρωτα.λογικα θα χρειαζεται ειδικα αν εχεις καποια αλλη custom rom.

 

Απορώ πως μου ξέφυγε. :) Το έγραψε :happy: //

 

Οι διορθώσεις είναι πάντα δεκτές παιδια! :)

Link to comment
Share on other sites

για gen2 συσκευές οδηγός;; :(

 

για gen2 δε χρειαζεται μεγαλος κοπος καθως καθως υποστηριζεται η ρομ.τα γνωστα περνας clockword και κανεις τα κολπα σου

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

για gen2 δε χρειαζεται μεγαλος κοπος καθως καθως υποστηριζεται η ρομ.τα γνωστα περνας clockword και κανεις τα κολπα σου

στο site της cyanogen αναφέρεται πως δεν έχει fastboot το κιν. Πως μπορώ να φλασάρω την clockwork recovery;

εδώ λέει καθαρά

The latest Blades do not have fastboot, rendering this guide useless.

από την άλλη, στην αρχή του wiki του λέει το εξής

Official CyanogenMod support for the ZTE Blade was added in CyanogenMod 7, although starting with 7.0.2, future builds will be generation 2 only.
έχοντας τον οδηγό(full update guide), μόνο για gen1 που στην πορεία λέει και για μετατροπή από gen1 σε gen2.

Μήπως τα πράματα είναι πολύ πιο εύκολα, για να ροοτάρεις το κιν να βάλεις custom recovery & rom, και τα περιπλέκω εγώ τζάμπα;

Edited by kampinas
Link to comment
Share on other sites

στο site της cyanogen αναφέρεται πως δεν έχει fastboot το κιν. Πως μπορώ να φλασάρω την clockwork recovery;

 

αν δε ξεχναω κατι,θα κανεις root το κινητο σου,θα κατεβασεις και το rom manager απο το μαρκετ και θα φλασαρεις το clockword απο κει.μετα λογικα θα μπορεισ να μπεις με power buton και volume down

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

αν δε ξεχναω κατι,θα κανεις root το κινητο σου,θα κατεβασεις και το rom manager απο το μαρκετ και θα φλασαρεις το clockword απο κει.μετα λογικα θα μπορεισ να μπεις με power buton και volume down

και πως μπορώ να το κάνω ροοτ; Δεν χρειάζεται να ροοτάρω το κιν λέει στο site της cm για να περάσω μια custom rom.

Link to comment
Share on other sites

και πως μπορώ να το κάνω ροοτ; Δεν χρειάζεται να ροοτάρω το κιν λέει στο site της cm για να περάσω μια custom rom.

 

Μπορείς να βάλεις το CWM με χίλιους 2 τρόπους, όλοι εκ των οποίων θέλουν root. Εκτός του fastboot, μιας κι εκεί είσαι ουσιαστικά ήδη root. Ορίστε πλήρης οδηγός http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/335781/22-apr-guide-how-to-install-a-custom-rom-on-the-zte-u-v880-or-gen2-device/

Link to comment
Share on other sites

ΒΗΜΑ 4ο: Κάνετε Reboot το κινητό και πριν ξεκινήσει πατάτε το πλήκτρο - Volume (μείωσης έντασης) για να μπείτε στο Clockworkmod.

Πρέπει να έχετε την έκδοση 3.0.1.4 για να λειτουργήσει το κόλπο. Εάν την έχετε συνεχίζουμε στο τελευταίο βήμα γι'αυτό διαβάστε με προσοχή !

 

το Clockworkmod που εχω εγω ειναι εκδοση 2.5.1.8 πως μπορω να περασω την 3.0.1.4?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να κάνει κανείς όλο αυτό το πράμα και να μην κάνει ένα install την CM7 Nightly 57 με την TPT method σύμφωνα με αυτό που στο μετατρέπει και σε GEN2.

Το έκανα εγώ κι όλα καλα.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

γιατί χρησιμοποιείτε μια nightly version και όχι την stable;;:blink:

 

Είχα αποφασίσει να αλλάξω ρομ κι είπα να δοκιμάσω ότι πιο καινούριο υπήρχε.

Δοκίμασα λοιπόν την nightly, ήταν ΟΚ οπότε και την κράτησα.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

ΒΗΜΑ 4ο: Κάνετε Reboot το κινητό και πριν ξεκινήσει πατάτε το πλήκτρο - Volume (μείωσης έντασης) για να μπείτε στο Clockworkmod.

Πρέπει να έχετε την έκδοση 3.0.1.4 για να λειτουργήσει το κόλπο. Εάν την έχετε συνεχίζουμε στο τελευταίο βήμα γι'αυτό διαβάστε με προσοχή !

 

το Clockworkmod που εχω εγω ειναι εκδοση 2.5.1.8 πως μπορω να περασω την 3.0.1.4?

http://wiki.cyanogenmod.com/index.php?title=ZTE_Blade:_Full_Update_Guide . Κοίταξε εκεί που λέει ClockworkMod Recovery :)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να κάνει κανείς όλο αυτό το πράμα και να μην κάνει ένα install την CM7 Nightly 57 με την TPT method σύμφωνα με αυτό που στο μετατρέπει και σε GEN2.

Το έκανα εγώ κι όλα καλα.

Κατα την γνώμη μου ο τρόπος που προτείνεις μειονεκτεί μόνο και μόνο λόγω της αλλάγης από gen1 σε gen2 (προσωπικά μόνο μειονεκτήματα βρίσκω του gen2 έναντι του gen1), παραβλέποντας ότι χρησιμοποιόντας μόνο CWM είσαι μακράν πιο ασφαλής στο να μην πάρεις "τούβλο" το κινητό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνώμη μου ο τρόπος που προτείνεις μειονεκτεί μόνο και μόνο λόγω της αλλάγης από gen1 σε gen2 (προσωπικά μόνο μειονεκτήματα βρίσκω του gen2 έναντι του gen1), παραβλέποντας ότι χρησιμοποιόντας μόνο CWM είσαι μακράν πιο ασφαλής στο να μην πάρεις "τούβλο" το κινητό!!!!!

 

χμ, ενδιαφέρον, αλλά τι είδους μειονεκτήματα βρίσκεις στο GEN2 σε σχέση με το GEN1?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

χμ, ενδιαφέρον, αλλά τι είδους μειονεκτήματα βρίσκεις στο GEN2 σε σχέση με το GEN1?

Disadvantages of doing this:

 

cant use any gen1 rom

cant use tpt method

cant use fastboot unless by ADB.

cant downgrade to gen1

Link to comment
Share on other sites

Disadvantages of doing this:

 

cant use any gen1 rom

cant use tpt method

cant use fastboot unless by ADB.

cant downgrade to gen1

 

Αυτά δεν ισχύουν αν χρησιμοποιήσεις την TPT μέθοδο του wbaw (για το fastboot δεν ξέρω αλλά δε με νοιάζει κιόλας).

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν ισχύουν αν χρησιμοποιήσεις την TPT μέθοδο του wbaw (για το fastboot δεν ξέρω αλλά δε με νοιάζει κιόλας).

Ξέρω ότι τώρα δεν ισχύουν τα δύο από αυτά. Τα άλλα δύο ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικός οδηγός, πέρασα με επιτυχία την CM7 σε ένα ZTE Blade ενός φίλου μου! Πέρασα την 7.0.0 γιατί είδα ότι οι επόμενες είχαν κάποια bugs. Πετάει το κινητό!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...