Jump to content

Blade : Εγκατάσταση CM 7 (Androind 2.3) σε GEN 1 συσκευές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αφου εβαλα την cm7 δεν εχει εικονιδιο market και ουτε μπορώ να περασω google account τι παίζει?

οπως ειναι με cm7 σε gen1 με μετατροπέα μπορώ να φλασαρω αλλη ρομ , πχ ss5 η χρειαζεται κατι αλλο

Edited by zero76
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αφου εβαλα την cm7 δεν εχει εικονιδιο market και ουτε μπορώ να περασω google account τι παίζει?

οπως ειναι με cm7 σε gen1 με μετατροπέα μπορώ να φλασαρω αλλη ρομ , πχ ss5 η χρειαζεται κατι αλλο

 

Πρέπει να φλασάρεις και τα google apps που τα βρίσκεις στο cyanogen wiki.

Ο μετατροπέας αφορά μόνο την CM7, δεν κάνει καμία μόνιμη αλλαγή στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

εγω απο την ωρα που εκανα αναβαθμιση απο το rom manager το clockwork δεν μπαινει με τιποτα σε clockwork ουτε με reboot πως μπορω να βαλω ξανα την 3.0.1.4. ??

 

EDIT:

τα καταφερα

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μόλις έβαλα και εγώ τη νέα rom...δεν έχει market και δεν έχει google apps ώστε να ξαναβάλω τα contacts μου από το gmail
Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα και εγώ τη νέα rom...δεν έχει market και δεν έχει google apps ώστε να ξαναβάλω τα contacts μου από το gmail

 

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/335141/addon-cm7-add-more-google-apps-to-system-2011-05-11/

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

Google Apps για CM7: http://www.megaupload.com/?d=YUL6PQU7 ανέβηκαν κι εδώ :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

αποφάσισα και εγώ να δοκιμάσω την CM στο Blade μου. Ανακάλυψα ότι έχω CWM 3.0.2.4. Πως μπορώ να βάλω την 3.0.1.4? Κατέβασα το Rom Manager, αλλά όταν επιλέγω FlashClockworkMod Recovery και ενώ έχω ενεργό το wifi μου βγάζει το παρακάτω μύνημα: Error while downloading from server. Please make sure you have a stable connection ... etc etc. Με την version του CMW που έχω μπορεί να γίνει flash? Υπόψιν ότι έχω την free version του rom manager. Τα χαρακτηριστικά του κιν είναι: Gen1, 2.2 SSRL5, 512 ram και μου το είχε φτιάξει ένας γνωστός, ο οποίος δεν μπορεί να βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αποφάσισα και εγώ να δοκιμάσω την CM στο Blade μου. Ανακάλυψα ότι έχω CWM 3.0.2.4. Πως μπορώ να βάλω την 3.0.1.4? Κατέβασα το Rom Manager, αλλά όταν επιλέγω FlashClockworkMod Recovery και ενώ έχω ενεργό το wifi μου βγάζει το παρακάτω μύνημα: Error while downloading from server. Please make sure you have a stable connection ... etc etc. Με την version του CMW που έχω μπορεί να γίνει flash? Υπόψιν ότι έχω την free version του rom manager. Τα χαρακτηριστικά του κιν είναι: Gen1, 2.2 SSRL5, 512 ram και μου το είχε φτιάξει ένας γνωστός, ο οποίος δεν μπορεί να βοηθήσει. Ευχαριστώ.

 

Το CWM που εχεις ειναι μια χαρα. Ακολουθα τις οδιγειες, καλο ειναι να εχεις κανει ενα backup πρωτα με το CWM

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

Το CWM που εχεις ειναι μια χαρα. Ακολουθα τις οδιγειες, καλο ειναι να εχεις κανει ενα backup πρωτα με το CWM

 

Ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω!

 

Edit: Επειδή το thread έχει ανοίξει παλαιότερα και βλέπω ότι stable είναι πλέον η 7.0.3 & η nightly full_85 (αυτό το full εννοεί ότι έχει και τα google apps μαζί?) έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη? να προτιμήσω την stable αντί της τελευταίας nightly? ή κάποια προηγούμενη version??

Ευχαριστώ.

Edited by amazed
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω!

 

Edit: Επειδή το thread έχει ανοίξει παλαιότερα και βλέπω ότι stable είναι πλέον η 7.0.3 & η nightly full_85 (αυτό το full εννοεί ότι έχει και τα google apps μαζί?) έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη? να προτιμήσω την stable αντί της τελευταίας nightly? ή κάποια προηγούμενη version??

Ευχαριστώ.

 

Επειδή η Nightly 85 δεν έχει δοκιμαστεί με τον μετατροπέα σου προτείνω να περάσεις και την SS5 στην SD σου ώστε σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά (που είναι 99% απίθανο) να μπορέσεις να την περάσεις χωρίς να βγείς απο το CWM . Τα Google Apps δεν υπάρχουν, θα πρέπει να τα Flashάρεις όπως και την ROM (μετά την εγκατάσταση της ROM και του μετατροπέα).

EDIT: Η Nightly 85 δεν έχει κάποια ενοχλητικά Bugs, πετάει !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα ακολουθήσω τις οδηγίες κατα γράμμα!! (Την SS5 την έχω κρατημένη στην SD μου, δηλ την είχε αφήσει ο γνωστός που έφτιαξε το κινητό).
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

OK, αν μπορείς επιβεβαίωσε ότι δουλεύει κανονικά η 85 με τον μετατροπέα. :)
Link to comment
Share on other sites

OK, αν μπορείς επιβεβαίωσε ότι δουλεύει κανονικά η 85 με τον μετατροπέα. :)

 

Επιβεβαιώνω ότι το κινητό παίζει μια χαρά με την 85!

Ήταν το πρώτο μου φλασάρισμα και πραγματικά δεν το περίμενα τόοοοοοσο εύκολο. Σε σύγκριση με το "αγχωτικό" jailbrake του iPhone, αυτό ήταν παιχνιδάκι!!!

Για την ώρα μου φαίνεται απίστευτα γρήγορο, μένει να δω πως πάει από μπαταρία.

Ευχαριστώ πολύ Mitsos_The_Great & sinos13 για την βοήθεια σας.

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εχω περασει πριν ενα μηνα την 7.02 με τον τροπο που αναφερεται στο πρωτο post και λεω τωρα να δοκιμασω την nightly 85.

Ποια βηματα ακολουθω? δηλαδη θελει παλι full wipe η κανω κατι σαν αναβαθμιση και μου διατηρουνται οι επαφες μου και τα προγραμματα που εχω εγκαταστισει?

 

Βασικα ο λογος που θελω να παω στην nighly ειναι οτι εχω ακουσει οτι κραταει περισσοτερο η μπαταρια, τωρα με την CM 7.02 κρατα περιπου 24-26 ωρες. Οσοι εχετε περασει την Nightly ειδατε καποια διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εχω περασει πριν ενα μηνα την 7.02 με τον τροπο που αναφερεται στο πρωτο post και λεω τωρα να δοκιμασω την nightly 85.

Ποια βηματα ακολουθω? δηλαδη θελει παλι full wipe η κανω κατι σαν αναβαθμιση και μου διατηρουνται οι επαφες μου και τα προγραμματα που εχω εγκαταστισει?

 

Βασικα ο λογος που θελω να παω στην nighly ειναι οτι εχω ακουσει οτι κραταει περισσοτερο η μπαταρια, τωρα με την CM 7.02 κρατα περιπου 24-26 ωρες. Οσοι εχετε περασει την Nightly ειδατε καποια διαφορα?

 

Δεν κάνεις Wipe. Απλά περνάς την nighly που θες από το CWM και μετά τον μετατροπέα . Κάνεις Reboot και είσαι ΟΚ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

 

Τελικα το ραδιοφωνο δουλευεί?

Κατέβασα το Titanium Backup 3.8.6 αλλά βγάζει, Πρόσβαση Root: Απέτυχε.

Υπάρχει και το Titanium Backup PRO. Αυτό πρέπει να κατεβάσω? Κοστίζει όμως 4.99 euro.

 

ευχαριστώ,

Νίκος

Edited by tyros1
Link to comment
Share on other sites

το navigon λειτουργει το εχει δοκιμασει κανεις ? κ αν υπαρχει ραδιοφωνο?
Σε GEN1 Blade εγκατέστησα την 106. Ράδιο δουλέυει.

 

Το navigon δεν δουλεύει. Έχει κανείς καμιά ιδέα πως μπορώ να το κάνω να δουλέψει ? (crashαρει)

Link to comment
Share on other sites

Σε GEN1 Blade εγκατέστησα την 106. Ράδιο δουλέυει.

 

Το navigon δεν δουλεύει. Έχει κανείς καμιά ιδέα πως μπορώ να το κάνω να δουλέψει ? (crashαρει)

 

κ γω την εβαλα αλλα το ραδιο δεν μου δουλευει εβαλεσ καποια αλλη εφαρμογη ?

Link to comment
Share on other sites

κ γω την εβαλα αλλα το ραδιο δεν μου δουλευει εβαλεσ καποια αλλη εφαρμογη ?

 

Εγώ έβαλα την 107 και παίζει το ράδιο κανονικά σε GEN1.

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

σε ποια ρομ δουλευει το wifi? οσες δοκιμασα μεχρι την 105 δεν μου δουλευε, εκλεινε μονο του μετα απο 5-6 δευτερολεπτα... στην 107 δουλευει κανονικα?
Link to comment
Share on other sites

σε ποια ρομ δουλευει το wifi? οσες δοκιμασα μεχρι την 105 δεν μου δουλευε, εκλεινε μονο του μετα απο 5-6 δευτερολεπτα... στην 107 δουλευει κανονικα?

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς. Το wifi παίζει μια χαρά, το έχω δοκιμάσει σε καμιά 10ριά routers & hotspots, μόνο όταν δεν έχει καθόλου καλό σήμα μου κλείνει μετά από 5-6 δευτερόλεπτα και αυτό όχι πάντα. Στο froyo σου έπαιζε κανονικά? Την περίπτωση να έχει πρόβλημα hardware την έχεις εξετάσει?

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...