Jump to content

[ROM] CyanogenMod 7 (Android 2.3)


stelios_85_07
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για αυτους που ρωτανε για τη χρηση τις μπαταριας στην CM. Με λιγη χρηση μονο τηλεφωνου

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 459
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πρόσεξα ότι βγήκε η n88, για να περαστεί η συγκεκριμένη χρειάζεται full wipe και η ίδια διαδικασία rom + μετατροπέας + google apps?? Ευχαριστώ.
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα ότι βγήκε η n88, για να περαστεί η συγκεκριμένη χρειάζεται full wipe και η ίδια διαδικασία rom + μετατροπέας + google apps?? Ευχαριστώ.

 

Η n88 δεν περναει εχει προβλημα το zip. H διαδικασια ειναι αυτη

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

Η n88 δεν περναει εχει προβλημα το zip. H διαδικασια ειναι αυτη

 

Μάλιστα είχα την εντύπωση ότι όταν αναβαθμίζεις από την προηγούμενη δεν χρειάζεται να κάνεις full wipe καλά που ρώτησα. Τότε θα περιμένω, ευχαριστώ.

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εχω περασει πριν ενα μηνα την 7.02 με τον τροπο που αναφερεται στο πρωτο post του section "οδηγοι για android" και λεω τωρα να δοκιμασω την nightly 85.

Ποια βηματα ακολουθω? δηλαδη θελει παλι full wipe και τα γνωστα η απλα κανω install zip from sd και αναβαθμιζεται η υπαρχουσα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εχω περασει πριν ενα μηνα την 7.02 με τον τροπο που αναφερεται στο πρωτο post του section "οδηγοι για android" και λεω τωρα να δοκιμασω την nightly 85.

Ποια βηματα ακολουθω? δηλαδη θελει παλι full wipe και τα γνωστα η απλα κανω install zip from sd και αναβαθμιζεται η υπαρχουσα?

 

Install from zip και τελείωσες :)

EDIT: Εδώ η 88 http://mirror.dal.tdrevolution.net/cm/nightly/blade/cm_blade_full-88.zip . Περνάει κανονικά από αυτό το Link.

Link to comment
Share on other sites

Install from zip και τελείωσες :)

EDIT: Εδώ η 88 http://mirror.dal.tdrevolution.net/cm/nightly/blade/cm_blade_full-88.zip . Περνάει κανονικά από αυτό το Link.

 

Παιδια να κανω μερικες ερωτησεις για να παω απο την 74 στην 88 τι πρεπει να κανω για να μην χασω τις εφαρμογες μου??? Μηπως ξερει κανεις αν εχουμε καμια εξελιξη για FM radio? Επισης υπαρχει καποιος οδηγος για καλυτερη διαχειριση της μπαταριας μου (zte blade) κραταει μονο μια μερα με μετρια σχετικα χρηση (λιγο browsing, κανα game, και μερικα τηλς :( ) tnx guys!!

Edited by spit
Link to comment
Share on other sites

εχω βάλει την nightly 85 αλλα τώρα το τηλεφωνο δεν συνδεεται αυτοματα με το bluetooth ακουστικο , πρέπει να το κανω εγω χειροκινητα καθε φορα.΄Με την rls5 συνδεοταν αμέσως.
Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

εχω βάλει την nightly 85 αλλα τώρα το τηλεφωνο δεν συνδεεται αυτοματα με το bluetooth ακουστικο , πρέπει να το κανω εγω χειροκινητα καθε φορα.΄Με την rls5 συνδεοταν αμέσως.
Προτείνω να περάσεις άλλη μία φορά την ROM μήπως φτιάξει αλλιώς θα είναι Bug που αν θες το αναφέρεις στο Thread της ROM στο Modaco.

 

Παιδια να κανω μερικες ερωτησεις για να παω απο την 74 στην 88 τι πρεπει να κανω για να μην χασω τις εφαρμογες μου??? Μηπως ξερει κανεις αν εχουμε καμια εξελιξη για FM radio? Επισης υπαρχει καποιος οδηγος για καλυτερη διαχειριση της μπαταριας μου (zte blade) κραταει μονο μια μερα με μετρια σχετικα χρηση (λιγο browsing, κανα game, και μερικα τηλς :( ) tnx guys!!

 

Απλά κάνεις Install χωρίς wipe και δεν θα χάσεις τίποτα απολύτως. Ακόμα τίποτα για το ράδιο, όχι για πολύ ακόμα όμως :).

Λογικό είναι, όταν παίζεις GAME ο επεξεργαστής είναι κολλημένος στο 80-100% . Τώρα θα βελτιωθεί ελάχιστα αν βάλεις την φωτεινότητα στο αυτόματο και κλείσεις το 3G (όταν δεν το χρησιμοποιείς).

Link to comment
Share on other sites

Thanx Mitsos the Great,

Περασα την 88 και τρεχει μια χαρα μεχρι ωρας, κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω ειναι ποιες ειναι οι καταλληλες ρυθμισεις για να παρατεινουμε το χρονο ζωης της μπαταριας συμφωνα με τις επιλογες που μας δινει η Cyanogenmod..Για παραδειγμα Cpu freq,vm heap size, 3g, δεδομενα φοντου κ.α.

Αν πρεπει να κανουμε wipe battery stats απο το CWM και ποτε..

Link to comment
Share on other sites

Απλά κάνεις Install χωρίς wipe και δεν θα χάσεις τίποτα απολύτως. Ακόμα τίποτα για το ράδιο, όχι για πολύ ακόμα όμως :).

Λογικό είναι, όταν παίζεις GAME ο επεξεργαστής είναι κολλημένος στο 80-100% . Τώρα θα βελτιωθεί ελάχιστα αν βάλεις την φωτεινότητα στο αυτόματο και κλείσεις το 3G (όταν δεν το χρησιμοποιείς).

Να υποθέσω ότι το ίδιο ισχύει και για μένα που έχω την 85?

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ίδιο

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

edit: Τελικά έπρεπε να φλασάρω και τον μετατροπέα μετά την 88...λόγο Gen1. Όλα καλά!

Edited by amazed
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πώς πάει η nightly 93; Γιατί παλιότερα που είχα δοκιμάσει κάποια κρατούσε μιάμιση μερά το πολύ...

 

:w00t::w00t: Αν σκεφτεί κανείς πως η nightly 93 βγήκε πριν από 6 περίπου ώρες, είναι λίγο δύσκολο να σου πει κανείς πως πάει από μπαταρία :w00t::w00t:

 

Και για όποιον δεν το είδε, μετά από πολύ ιδρώτα και υπομονή, έχει προστεθεί Silicon lab si4709 chip support για πρώτη φορά. Αυτό είναι το rds fm radio που έχει το blade... ακόμα δεν έχουμε radio, αλλά είναι πολύ κοντά.

 

Σημείωση: ο stock kernel χρησιμοποιεί τον driver για το si4708 chip που δεν έχει rds, και για το λόγο αυτό οι stock roms δεν έχουν rds... εκτός αυτού ούτε οι stock drivers ούτε οι si4709 drivers μπορούν να γίνουν απλά port στον 2.3.4 kernel γιατί χρειάζεται και παραπάνω modify λόγο του wifi. Κανονικά το chip ελεγχόταν από το BOARD_FM_DEVICE (όπως και στο galaxyS) για να μην κάνει conflict με το bcm4329 wifi chip, αλλά στην περίπτωση του blade, το radio ελέγχεται κατευθείαν από τον kernel, κάτι που το κάνει πολύ πιο πολύπλοκο, και χρειάζεται "bin linker" για να μην υπάρχει θέμα με το υπόλοιπο hardware.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει εδω και λιγο καιρο σε ενα φιλο μου την ss5, για να περασω τωρα cm7 (τωρα κατεβαζω την nightly 95) τι πρεπει να κανω?

επισης ποια η διαφορα μιας stable απο μια nightly? δεν θελω να εχει μπουκοματα-ρεσταρτ-ελειψεις (ραδιο=αδιαφορο..) και να με τραβαει καθε μερα σπιτι να του το φλασαρω..!

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβώς για τι είδους οδηγό μιλάς, αλλά στους Οδηγούς έχεις κοιτάξει;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβώς για τι είδους οδηγό μιλάς, αλλά στους Οδηγούς έχεις κοιτάξει;

 

με κατατόπισε ενα παιδι. . τελικα ηταν gen1 το κινητο του παιδιου που πηγα να φλασαρω την nightly 95 γι'αυτο ειχα bootloops.. την περασα με το converter μετα ομως οπως ειχε στους οδηγους για gen 1. πολυ lag ειχε στο μενου παντως.. αποκλειεται να μην εκανα κατι καλα στην εγκατασταση απο την στιγμη που διαπιστωσα οτι ειναι gen 1.. μηπως δεν ειναι απολυτα σημβατη η 95? αξιζει να του περασω καποια stable η να το αφησω στην ss5?

 

edit: εψαχνα για οδηγο εδω στο sub-forum σας.. εδω πρεπει να τους βαλετε ρε παιδες..! γιαυτο εγινε το sub-forum για το blade!

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Οπως ανεφερα και πιο πανω περασα προσφατα την N88 απο την stable cyanogenmod 7.02 που ειχα στο κινητο μου και χρησιμοποιουσα εδω και κανενα μηνα. Με τη cyanogen απο την αρχη ειχα ενθουσιαστει για το ποσο γρηγορη ειναι και ποση παραμετροποιηση σηκωνει το μοναδικο αρνητικο της κατεμε (αφου radio δεν ακουω απο το κινητο) ηταν το θεμα μπαταριας της.

Δηλαδη με 1-1.30 ωρα την ημερα κλησεις, μισαωρο παιχνιδι, μιασαωρο ιντερνετ το κινητο τα εφτυνε στις 22-24 ωρες και τωρα τελευταια σκεφτομουν να την αλλαξω και να πηγαινα παλι στην SS, παλι καλα που μπηκα στο forum και ενημερωθηκα Για την σειρα Nightly της cyanogen. Ετσι αποφασισα να περασω την n88 που μολις ειχε βγει την προηγουμενη βδομαδα και εμεινα εκπληκτος που επιτελους φτιαχτηκε αρκετα το θεμα της μπαταριας(παντα μιλαω σε σχεση με τν stable 7.02 για αλλες δεν γνωρίζω),δηλαδη το κινητο με την ιδια χρηση που σηνηθιζα να του κανω κρατα πλεον 48-50 ωρες και εχω μια μικρή εντύπωση οτι το gps κλειδωνει πιο γρηγορα απο οτι πριν οπως επισης το accelerometer που σε καποια παιχνιδια μου ψιλοlagαρε (βλεπε speed fx 3d, mega jump)τωρα δεν χανει καθολου.

Συμπερασμα :τωρα ειναι που δεν αλλαζω Rom με τιποτα..

 

Οσον αφορα αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω σε καμια cyanogen rom δεν εχω αντιμετωπισει laggarisma στο μενου με το Launcher Pro, παντα παει σφαιρα,δοκιμασε να αλλαξεις τον μαμισιο ADW Launcher Που φοραει η Cyanogen και πες μας αν ειδες διαφορα,κανονικα δεν θα πρεπει να σου laggarei καθολου..

Edited by akis_athens
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να περάσεις άλλη μία φορά την ROM μήπως φτιάξει αλλιώς θα είναι Bug που αν θες το αναφέρεις στο Thread της ROM στο Modaco.

Δυστυχώς το πρόβλημα με το auto pairing του Bluetooth συμβαίνει σε όλες τις Rom της cyanogenmod από ότι διάβασα και στο forum τους. Κρίμα γιατί είναι φοβερή Rom.

 

 

Sent from my ZTE-BLADE

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

edit: εψαχνα για οδηγο εδω στο sub-forum σας.. εδω πρεπει να τους βαλετε ρε παιδες..! γιαυτο εγινε το sub-forum για το blade!

 

Όταν ξεκίνησα και εγώ με το blade είχα και συνεχίζω να έχω ακριβώς την ίδια άποψη, δηλ οι οδηγοί θα έπρεπε να είναι στο κάθε subforum του εκάστοτε κινητού ή τουλάχιστον να υπήρχε ένα link προς αυτούς μέσα στο subforum.

 

Οπως ανεφερα και πιο πανω περασα προσφατα την N88 απο την stable cyanogenmod 7.02 που ειχα στο κινητο μου και χρησιμοποιουσα εδω και κανενα μηνα. Με τη cyanogen απο την αρχη ειχα ενθουσιαστει για το ποσο γρηγορη ειναι και ποση παραμετροποιηση σηκωνει το μοναδικο αρνητικο της κατεμε (αφου radio δεν ακουω απο το κινητο) ηταν το θεμα μπαταριας της.

Δηλαδη με 1-1.30 ωρα την ημερα κλησεις, μισαωρο παιχνιδι, μιασαωρο ιντερνετ το κινητο τα εφτυνε στις 22-24 ωρες και τωρα τελευταια σκεφτομουν να την αλλαξω και να πηγαινα παλι στην SS, παλι καλα που μπηκα στο forum και ενημερωθηκα Για την σειρα Nightly της cyanogen. Ετσι αποφασισα να περασω την n88 που μολις ειχε βγει την προηγουμενη βδομαδα και εμεινα εκπληκτος που επιτελους φτιαχτηκε αρκετα το θεμα της μπαταριας(παντα μιλαω σε σχεση με τν stable 7.02 για αλλες δεν γνωρίζω),δηλαδη το κινητο με την ιδια χρηση που σηνηθιζα να του κανω κρατα πλεον 48-50 ωρες και εχω μια μικρή εντύπωση οτι το gps κλειδωνει πιο γρηγορα απο οτι πριν οπως επισης το accelerometer που σε καποια παιχνιδια μου ψιλοlagαρε (βλεπε speed fx 3d, mega jump)τωρα δεν χανει καθολου.

Συμπερασμα :τωρα ειναι που δεν αλλαζω Rom με τιποτα..

 

Οσον αφορα αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω σε καμια cyanogen rom δεν εχω αντιμετωπισει laggarisma στο μενου με το Launcher Pro, παντα παει σφαιρα,δοκιμασε να αλλαξεις τον μαμισιο ADW Launcher Που φοραει η Cyanogen και πες μας αν ειδες διαφορα,κανονικα δεν θα πρεπει να σου laggarei καθολου..

 

Εγώ από χθες με n95 και 1 ώρα wifi & 30' περίπου χρήση 3G, καμιά ώρα διάβασμα chm με το iReader και 15' ομιλία, μετά από 17 ώρες σε μπαταρία το κινητό ήταν στο 40%. 48 με 50 ώρες δεν υπήρχε περίπτωση να πιάσει με αυτή τη χρήση, και του έχω κάνει και battery calibration σβήνοντας τα battery stats από CMW. Για μένα αυτό είναι το μοναδικό μειονέκτημα του κινητού, η μπαταρία του. Αναγκάστηκα να ξεθάψω το παλιό iPod που είχα, γιατί το songbird που χρησιμοποιούσα για κάπως ικανοποιητικό ήχο, άδειαζε την μπαταρία γρηγορότερα.

Τώρα όσον αφορά τον μαμίσιο launcher δεν έχω παρατηρήσει κανένα lag στη οθόνη, εκτός και αν έχουμε διαφορετική άποψη περί ταχύτητας. Πάντως σε σύγκριση με το iPhone 3Gs της γυναίκας μου πάει το ίδιο γρήγορα..γι' αυτό και δεν έχω βάλει τον launcher pro.

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

καποιος οδηγος για να σβησω τα battery stats στο blade υπαρχει? και αν το κανω ποσο θα κραταει μετα τωρα με το ζορι βγαζω τη μερα ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

καποιος οδηγος για να σβησω τα battery stats στο blade υπαρχει? και αν το κανω ποσο θα κραταει μετα τωρα με το ζορι βγαζω τη μερα ευχαριστω!

 

Θα τον βρεις εδώ: Battery Guide, ειδικά για battery stats κοιτάς το 7.

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φόρουμ. Μετά απο αρκετούς μήνες συμβίωσης με την Japanese Jellyfish RLS9 που έχει αποδειχτεί κυρία, σκέφτομαι να κάνω την κίνηση για 2.3. Παράπονο ή πρόβλημα δεν έχω αυτή τη στιγμή από το κινητό, άρα ο μόνος λόγος για αλλαγή ROM Θα ήταν η ταχύτητα. αξίζει λοιπόν τον κόπο, θα δω διαφορά στην απόκριση και την εμπειρία χρήσης του κινητού με CM7?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] CyanogenMod 7 (Android 2.3)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...