Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Μην περιμένεις να δεις μεγάλες διαφορές στην ταχύτητα, θα δεις ωστόσο μείωση στην αυτονομία.

 

Για "πειράγματα" δες εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306360

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας

Έχω το Ideos X5 [απλό] από μέσα Μαΐου 2011 (ισχύει ακόμη η εγγύηση 2 ετών, δεν το έχω κάνει ακόμη root)

Το έχω αναβαθμίσει σε official 2.3

Θέλω να το στείλω στη wind για service

Έχω πρόβλημα με το power button όπως και πολλοί από εσάς από ότι διάβασα τις τελευταίες 5-8 σελίδες των 40 ποστ..

Σας το έφτιαξε η wind?

 

Επίσης έχω ακόμη ένα προβληματάκι που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας να μου πείτε την γνώμη σας

Λόγω επαγγέλματος (οδηγός) χρησιμοποιώ σχεδόν μόνιμα bluetooth handsfree..

Όταν μιλάω απ' ευθείας από το τηλέφωνο και έχει δυνατό σήμα ο συνομιλητής μου με ακούει μια χαρά..

Όταν μιλάω απ' ευθείας από το τηλέφωνο και δεν έχει δυνατό σήμα ο συνομιλητής μου δυσκολεύεται έως και αδυνατεί να με καταλάβει.. Συνήθως ακούει κάτι σαν παράσιτα όταν αφήνεις το κινητό δίπλα σε ηχείο...

Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο? Θα το αναφέρω πάντως και αυτό στο σερβις με την ελπίδα να διορθωθεί..

 

Παρατηρώ και τυχαίες επανεκκινήσεις που θεωρώ ότι σχετίζονται με τα ασύρματα δίκτυα wifi/bluetooth.. Αυτό πιστεύω ότι θα λυθεί όταν θα βάλω την aurora...

 

Επειδή έχω νομοφοβία θα ήθελα να μου πείτε από δική σας εμπειρία όσοι τα στείλατε για εγγύηση εάν σας το επέστρεψε η wind σε σύντομο χρονικό διάστημα...

Πάντως το πιο πιθανό είναι να πάρω ένα LG P936 που έχω βάλει στο μάτι, ώστε να μην μείνω χωρίς Ανδροιδ :D

Resources based economy supporter

kutt.it/nomoney

History: Ericsson T10s,Nokia-3510i,Motorola-V525,SE-W700i,SE-W705, Huawei Ideos X5,LG p936, fairphone, Lenovo k3 note, Huawei P9 lite vns-l21, oneplus5t Τρέχουσα συσκευή: oneplus6t

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω νομοφοβία θα ήθελα να μου πείτε από δική σας εμπειρία όσοι τα στείλατε για εγγύηση εάν σας το επέστρεψε η wind σε σύντομο χρονικό διάστημα...

 

 

Εμένα ειχε κάνει πέρσι 31+23 μερες (δεν ειχε διορθωθει με την πρώτη φορά οπότε το ξαναδωσα πίσω αμέσως) και φέτος που το ξαναπηγα 19 δεκέμβρη,το πήρα 10 ιανουαριου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Έχω το Ideos X5 [απλό] από μέσα Μαΐου 2011 (ισχύει ακόμη η εγγύηση 2 ετών, δεν το έχω κάνει ακόμη root)

Το έχω αναβαθμίσει σε official 2.3

Θέλω να το στείλω στη wind για service

Έχω πρόβλημα με το power button όπως και πολλοί από εσάς από ότι διάβασα τις τελευταίες 5-8 σελίδες των 40 ποστ..

Σας το έφτιαξε η wind?

 

Επίσης έχω ακόμη ένα προβληματάκι που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας να μου πείτε την γνώμη σας

Λόγω επαγγέλματος (οδηγός) χρησιμοποιώ σχεδόν μόνιμα bluetooth handsfree..

Όταν μιλάω απ' ευθείας από το τηλέφωνο και έχει δυνατό σήμα ο συνομιλητής μου με ακούει μια χαρά..

Όταν μιλάω απ' ευθείας από το τηλέφωνο και δεν έχει δυνατό σήμα ο συνομιλητής μου δυσκολεύεται έως και αδυνατεί να με καταλάβει.. Συνήθως ακούει κάτι σαν παράσιτα όταν αφήνεις το κινητό δίπλα σε ηχείο...

Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο? Θα το αναφέρω πάντως και αυτό στο σερβις με την ελπίδα να διορθωθεί..

 

Παρατηρώ και τυχαίες επανεκκινήσεις που θεωρώ ότι σχετίζονται με τα ασύρματα δίκτυα wifi/bluetooth.. Αυτό πιστεύω ότι θα λυθεί όταν θα βάλω την aurora...

 

Επειδή έχω νομοφοβία θα ήθελα να μου πείτε από δική σας εμπειρία όσοι τα στείλατε για εγγύηση εάν σας το επέστρεψε η wind σε σύντομο χρονικό διάστημα...

Πάντως το πιο πιθανό είναι να πάρω ένα LG P936 που έχω βάλει στο μάτι, ώστε να μην μείνω χωρίς Ανδροιδ :D

 

Εμένα είχε κάνει 7 ή 8 μέρες για αλλαγή power button & digitizer.Οσο αφορά τις επανεκκινήσεις το πιθανότερο είναι να στα κάνει και στην aurora γιατί είναι θέμα hardware νομίζω.Το bluetooth δύσκολο να φταίει,μάλλον το wifi φταίει αποκλειστικά.Τώρα με τον ήχο και εγώ είχα θέμα με την 2.2 αλλά τώρα με ics είναι αρκετά βελτιωμένο

Link to comment
Share on other sites

κατι περιεργο

χρησιμοποιω εδω και καιρο το google currents εχω την miui .32 projectX και τωρα τελευταια όταν παει να φορτώσε ειδήσεις μου βγάζει μύνημα "ο χώρος αποθηκευσης της συσκευής σας έχει εξαντληθεί" χώρο έχω και στην microSD και στην internal δοκίμασα απ/εγκατάσταση, wipe cashe, clear data, move to phone, move to sd αλλά πάλι το ίδιο.

Το έχει προσέξει κάποιος άλλος αυτό? ειναι πρόβλημα της εφαρμογής?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

κατι περιεργο

χρησιμοποιω εδω και καιρο το google currents εχω την miui .32 projectX και τωρα τελευταια όταν παει να φορτώσε ειδήσεις μου βγάζει μύνημα "ο χώρος αποθηκευσης της συσκευής σας έχει εξαντληθεί" χώρο έχω και στην microSD και στην internal δοκίμασα απ/εγκατάσταση, wipe cashe, clear data, move to phone, move to sd αλλά πάλι το ίδιο.

Το έχει προσέξει κάποιος άλλος αυτό? ειναι πρόβλημα της εφαρμογής?

 

Εχω το ίδιο πρόβλημα όταν πάω να κάνω update την facebook app από το playstore.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο πρόβλημα όταν πάω να κάνω update την facebook app από το playstore.

 

Για δοκίμασε αυτό

https://market.android.com/details?id=mobi.infolife.cache

Μάλλον γέμισε από προσωρινή μνήμη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτό

https://market.android.com/details?id=mobi.infolife.cache

Μάλλον γέμισε από προσωρινή μνήμη.

 

Είσαο ωραίος φίλε μου :D Δούλεψε μια χαρά τώρα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις που μπορω να βρω μπαταριες για το κινητο της προκοπης;

ειχα παρει μια απο dealextreme αλλα δεν κραταει ουτε ωρα πλεον.

η μαμα κανα 5ωρο με το ζορι κ αυτη μου εχει σπασει τα νευρα.

αυθεντικες η μη

απο ελλαδα η εξωτερικο

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις που μπορω να βρω μπαταριες για το κινητο της προκοπης;

ειχα παρει μια απο dealextreme αλλα δεν κραταει ουτε ωρα πλεον.

η μαμα κανα 5ωρο με το ζορι κ αυτη μου εχει σπασει τα νευρα.

αυθεντικες η μη

απο ελλαδα η εξωτερικο

 

Ρίξε μια ματιά εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2029032

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις που μπορω να βρω μπαταριες για το κινητο της προκοπης;

ειχα παρει μια απο dealextreme αλλα δεν κραταει ουτε ωρα πλεον.

η μαμα κανα 5ωρο με το ζορι κ αυτη μου εχει σπασει τα νευρα.

αυθεντικες η μη

απο ελλαδα η εξωτερικο

 

Στο ebay έχει ενα σωρό. Και εδώ αν κοιτάξεις πιο πίσω κάποιοι έχουν πάρει απο εκεί και γράφουν τις εντυπώσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να συνδεθει το κινητο , εχω το Χ5, με το διαδικτυο μεσω ενσυρματα? (ethernet) πχ με adapter

https://www.google.gr/search?q=ethernet+to+micro+usb&hl=el&client=firefox-a&hs=ETF&tbo=u&rls=org.mozilla:el:official&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=4YwFUZXkCo_esgbTkoGwDg&ved=0CEQQsAQ&biw=1680&bih=921

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να συνδεθει το κινητο , εχω το Χ5, με το διαδικτυο μεσω ενσυρματα? (ethernet) πχ με adapter

https://www.google.gr/search?q=ethernet+to+micro+usb&hl=el&client=firefox-a&hs=ETF&tbo=u&rls=org.mozilla:el:official&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=4YwFUZXkCo_esgbTkoGwDg&ved=0CEQQsAQ&biw=1680&bih=921

 

γιατί όχι πιο απλά με usb και reverse tether?

https://play.google.com/store/search?q=reverse+tether&c=apps

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα περίεργο πρόβλημα με το X5 μου! Ενώ τόσο καιρό οι push ειδοποιήσεις δούλευαν ρολόι ξαφνικά έχουν σταματήσει να συμπεριφέρονται σωστά στην εφαρμογή Whatsapp. Έχω ξαναφλασάρει από την αρχή την rom (είμαι σε Aurora u18 entropy), έχω κάνει από την αρχή εγκατάσταση και σετάρισμα του Whatsapp και τίποτα! Νομίζω ότι κάτι παίζει με το Wifi γιατί όταν είμαι 3g δουλεύουν και επίσης όταν έβαλα το Advanced Wifi Lock δούλεψε σωστά αλλά μου έτρωγε όλη τη μπαταρία σε χρόνο 0! Η ρύθμιση του Wifi φυσικά είναι στο πάντα ενεργοποιημένο... Καμιά ιδέα????
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Εχω και εγω ενα αλλο μικρο προβλημα,εκανα την αναβαθμιση σε 2.3.5 και απο τοτε οταν κλεινω το τηλεφωνο το βραδυ,την επομενη μολις το ενεργοποιησω δεν βλεπει την sd καρτα,πρεπει να την βγαλω και να την ξαναβαλω για να την δει.Αυτο το καταλαβα γιατι δεν κραταει τον ηχο κλησης,ο οποιος βρισκεται στην καρτα.(υποψιν την καρτα την εβαλα οπως ηταν απο την προηγουμενη βερσιον,την ειχα κανει backup kai me copy paste την ξαναεβαλα αφου της εκανα format)Κατα τ'αλλα το τηλεφωνο δουλευει τελεια,χωρις κανενα προβλημα και ιδιαιτερα sto WI-FI που εκανε αποσυνδεσεις.Επισης και κατι αλλο αξιζει να το κανω root και τι πλεονεκτημα θα εχω αν το κανω.και ενα δευτερο πως μηδενιζουμε το κοντερ της διαρκειας κλησεων(δεν υπαρχει)Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το γραφω εδω που ειναι πιο πιθανο να το διαβασει καποιος που ισως να με βοηθησει...

 

επειδη για αλλη μια φορα κατεστρεψα το touch screen (καταφερα πατωντας το να μην αποκρινεται και οταν το ανοιξα διαπιστωσα κομμενη καλωδιοταινια) αν καποιος εχει καποιο extra που ειχε αγορασει και δεν το χρειαζεται ας μου στειλει πμ με τη τιμη το προσφερει διοτι λογω αλλαγης χρονου στην κινα αυτο που εχω παραγγειλει δε ξερω ποτε θα φτασει....

 

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Εχω και εγω ενα αλλο μικρο προβλημα,εκανα την αναβαθμιση σε 2.3.5 και απο τοτε οταν κλεινω το τηλεφωνο το βραδυ,την επομενη μολις το ενεργοποιησω δεν βλεπει την sd καρτα,πρεπει να την βγαλω και να την ξαναβαλω για να την δει.Αυτο το καταλαβα γιατι δεν κραταει τον ηχο κλησης,ο οποιος βρισκεται στην καρτα.(υποψιν την καρτα την εβαλα οπως ηταν απο την προηγουμενη βερσιον,την ειχα κανει backup kai me copy paste την ξαναεβαλα αφου της εκανα format)Κατα τ'αλλα το τηλεφωνο δουλευει τελεια,χωρις κανενα προβλημα και ιδιαιτερα sto WI-FI που εκανε αποσυνδεσεις.Επισης και κατι αλλο αξιζει να το κανω root και τι πλεονεκτημα θα εχω αν το κανω.και ενα δευτερο πως μηδενιζουμε το κοντερ της διαρκειας κλησεων(δεν υπαρχει)Ευχαριστω.

 

είναι θέμα file system,μετέφερε κάπου τα αρχεία σου και σβήσε τους φακέλους DCIM,VIDEO,MUSIC,RINGTONES κτλ και άστο να τους ξαναδημιουργήσει.

root το κάνουμε για να εγκαταστήσουμε εφαρμογές που δεν δουλεύουν διαφορετικά

πχ Titanium backup και άλλες πολλές που σε κάποιους είναι χρήσιμες,όπως και για να αναβαθμίσεις σε ICS πχ.

για τις κλήσεις δοκίμασε να διαγράψεις τα δεδομένα της εφαρμογής κλήσεων.(από ρυθμίσεις/εφαρμογές)

Link to comment
Share on other sites

Μου έσπασε το τζαμάκι της κάμερας. Στο ebay το βρίσκω κοντά στα 5.5 ευρώ, τα οποία μου φαίνονται πολλά για τις τιμές που έχω συνηθίσει και για το αντικείμενο που ζητάω. Το έχει βρει κανείς φθηνότερα πουθενά?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το έστειλα για σέρβις εντός εγγύησης και η wind έκανε 3 εβδομάδες για να το στείλει πίσω

Παρ 1/2 έως Παρ 22/2

Κατάστημα wind Πολίχνης Θεσσαλονίκης [πληροφοριακά]

Resources based economy supporter

kutt.it/nomoney

History: Ericsson T10s,Nokia-3510i,Motorola-V525,SE-W700i,SE-W705, Huawei Ideos X5,LG p936, fairphone, Lenovo k3 note, Huawei P9 lite vns-l21, oneplus5t Τρέχουσα συσκευή: oneplus6t

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά μια βοήθεια θέλω... έκλεισα το κινητό μου σε κάποια φάση και μετά δοκίμασα να το ανοίξω πάλι, αλλά τίποτα... δεν έβρισκα την απόδειξη και επειδή μένω στην κύπρο το έδωσα στο τεχνικό τμήμα μιας εταιρίας, όπου μου είπαν ότι είναι πρόβλημα της μπαταρίας (δεν το νομίζω, γιατί προσπάθησα να το ανοίξω ενώ το είχα στο ρεύμα), α) έχει τύχει σε κάποιον απο εσάς κάτι αντίστοιχο;

β) είναι κάτι που αξίζει να διορθωθεί; λογικά χωρίς απόδειξη αγοράς δεν μπορώ να δείξω ότι είναι μέσα στην εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι ήταν καλή κίνηση να εμπιστευτείς τη συσκευή σου σε κάποια τυχαία εταιρεία. Η συσκευή αυτή μπορεί να λειτουργεί κανονικά αν είναι συνδεδεμένη με τον υπολογιστή ενώ η μπαταρία έχει βγει. Αν λοιπόν δεν μπορούσες να την ενεργοποιήσεις ενώ ήταν συνδεδεμένη και χωρίς μπαταρία, τότε λογικά δεν μπορεί να είναι θέμα μπαταρίας.

Όσον αφορά την απόδειξη δε νομίζω ότι είναι απαραίτητη, μιας και η εξακρίβωση απ' όσο γνωρίζω γίνεται μέσω του EMEI της συσκευής. Έτσι λοιπόν φαίνεται πότε έχει αγοραστεί και αν είναι μέσα στην εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια

Πως μπορω να συνδεθω στο διαδικτυο απο το Pc or laptop μεσω του κινητου? Εχω το Χ5 με Android4 .

Apo οτι καταλαβα πρεπει να γινει Hotspot alla πως?

Link to comment
Share on other sites

συνδεσου με 3g κανονικα και μετα πηγαινε στο tethering και κανε το wifi hotspot ή καπως ετσι...

στο configure αυτου ορισε πρωτα ονομα και pass και μετα απο laptop συνδεσου οπως θα εκανες για οποιοδηποτε wifi...

αν παλι θες μεσω usb απλα επιλεγει το usb tethering και μετα εισαι οκ...

 

ειναι αρκετα απλο οποτε δοκιμασε χωρις αγχος γενικα....

Link to comment
Share on other sites

Γεια

Πως μπορω να συνδεθω στο διαδικτυο απο το Pc or laptop μεσω του κινητου? Εχω το Χ5 με Android4 .

Apo οτι καταλαβα πρεπει να γινει Hotspot alla πως?

 

αν το συνδέεις μέσω usb τότε επέλεγε usb tethering.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...