Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το internet το χρισημοποιεις μονο για να κατεβασεις την εφαρμογη και τα poi χαρτη κ.λ.π μετα δουλευει κανονικα χωρις internet η εφαρμογη χρησιμοποιει μονο δορυφορο που ειδες οτι χρεωνεσαι ανοιγεις το gps ανοιγγεις το ndrive κλειδωνει τους δορυφορους και μολις κλειδωσει εισαι ετοιμος για πλοηγηση απλα και ωραια :yahoo::yahoo::yahoo:

 

Για να τα λέμε όλα, το GPS για να κλειδώσει ενδεχομένως να κατεβάσει και μερικά kb δεδομένων τα οποία φυσικά χρεώνονται.

 

Για να το αποφύγουμε αυτό, πάμε Ρυθμίσεις->Τοποθεσία και ασφάλεια και σιγουρευόμαστε πως το "Χρήση Quick GPS" είναι ξετικαρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το internet το χρισημοποιεις μονο για να κατεβασεις την εφαρμογη και τα poi χαρτη κ.λ.π μετα δουλευει κανονικα χωρις internet η εφαρμογη χρησιμοποιει μονο δορυφορο που ειδες οτι χρεωνεσαι ανοιγεις το gps ανοιγγεις το ndrive κλειδωνει τους δορυφορους και μολις κλειδωσει εισαι ετοιμος για πλοηγηση απλα και ωραια :yahoo::yahoo::yahoo:

 

¨εχω βάλει την εφαρμογη 3G Watchdog και μόλις άνοι3α το Ndrive ειδα ότι με είχε χρεώσει κάποια 1-2 ΜB. Μπορεί να μην έχω κάνει και κατι σωστα. Κατεβασα το Ndrive και περασα τους ελληνικους χαρτες. Θέλει κάτι άλλο; Να κατεβάσω κάποια άλλη εφαρμογή; Κατευθείαν το Ndrive δεν ανοίγω;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μιδαμινη η χρεωση , κανε αυτο που λεει ο φιλος στο 548 ποστ.

 

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

¨εχω βάλει την εφαρμογη 3G Watchdog και μόλις άνοι3α το Ndrive ειδα ότι με είχε χρεώσει κάποια 1-2 ΜB. Μπορεί να μην έχω κάνει και κατι σωστα. Κατεβασα το Ndrive και περασα τους ελληνικους χαρτες. Θέλει κάτι άλλο; Να κατεβάσω κάποια άλλη εφαρμογή; Κατευθείαν το Ndrive δεν ανοίγω;

 

λοιπον για να εισαι σιγουρος οτι δεν χρεωνεσαι πας>μενου >ρυθμισεις >ασυρματων δικτυων>δικτυα κινητης τηλεφωνιας>υπηρεσια δεδομενων και ξετικαρεις το τετραγωνακι ετσι δεν υπαρχει περιπτωση να χρεωθεις μπαινεις μονο με wifi στο internet απο το σπιτι σου η απο αλλου καφετεριες ελευθερα wifi κ.λ.π οταν θες να μπεις απο τον παροχο σου πας παλι στις ρυθμισεις και το ξανα ενεργοποιεις <την υπυρεσια δεδομενων> μπορει να χρεωσε δεδομενα αλλη εφαρμογη που εχεις οι εφαρμογες στο android οπως του καιρου και αλλες τραβανε δεδομενα σε νεκρο χρονο <ενημερωσεις -ανανεωσεις κ.λ.π το ndrive δεν τραβαει δεδομενα μονο οταν το κατεβασεις χρειαζεται internet μετα δουλευει ανεξαρτητα μονο με το gps αλλη εφαρμογη σε χρεωσε κανε αυτα που σου ειπα και εισαι μεσα ........:):)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να εισαι σιγουρος οτι δεν χρεωνεσαι πας>μενου >ρυθμισεις >ασυρματων δικτυων>δικτυα κινητης τηλεφωνιας>υπηρεσια δεδομενων και ξετικαρεις το τετραγωνακι ετσι δεν υπαρχει περιπτωση να χρεωθεις μπαινεις μονο με wifi στο internet απο το σπιτι σου η απο αλλου καφετεριες ελευθερα wifi κ.λ.π οταν θες να μπεις απο τον παροχο σου πας παλι στις ρυθμισεις και το ξανα ενεργοποιεις <την υπυρεσια δεδομενων> μπορει να χρεωσε δεδομενα αλλη εφαρμογη που εχεις οι εφαρμογες στο android οπως του καιρου και αλλες τραβανε δεδομενα σε νεκρο χρονο <ενημερωσεις -ανανεωσεις κ.λ.π το ndrive δεν τραβαει δεδομενα μονο οταν το κατεβασεις χρειαζεται internet μετα δουλευει ανεξαρτητα μονο με το gps αλλη εφαρμογη σε χρεωσε κανε αυτα που σου ειπα και εισαι μεσα ........:):)[/quote

 

Αυτό έκανα κ εγώ!Απλά ήθελα να δώ αν χρεώνεται.Όση ώρα εγραφες το 3ανακοίταξα και τελικά έχεισ δίκιο...δεν χρεώνει!!!Όταν λες κλειδώνει το gps εννοείς να βρεί στίγμα;Αυτό είναι για 1 χρόνο δωρεάν;

Link to comment
Share on other sites

το gps είναι δωρεάν για πάντα. αναβαθμίσεις στους χάρτες δικαιούσαι για έναν χρόνο. Αν βγει νέα έκδοση χάρτη τον Ιούνιο του 2012 ας πούμε, θα σου ζητήσει να πληρώσεις. Αλλά ότι βγει ως τότε, το κατεβάζεις δωρεάν. Οι περισσότερες εταιρίες αναβαθμίζουν τους χάρτες κάθε τρίμηνο. Αλλά και με παλιό χάρτη να είσαι, το ουσιαστικό είναι ότι ίσως να μην έχει κάποια αλλαγή σε μόνόδρομο, κάποια αλλαγή ονόματος οδού κλπ, δεν επηρεάζει ουσιωδώς το gps στην λειτουργία του.

 

τα λίγα δεδομένα που κατεβάζει για να κλειδώσει πιο γρήγορα το gps δεν είναι απαραίτητα να τα κατεβάζει κανείς. και να κάνει 1 λεπτό να κλειδώσει, τι έγινε...;

Link to comment
Share on other sites

το gps είναι δωρεάν για πάντα. αναβαθμίσεις στους χάρτες δικαιούσαι για έναν χρόνο. Αν βγει νέα έκδοση χάρτη τον Ιούνιο του 2012 ας πούμε, θα σου ζητήσει να πληρώσεις. Αλλά ότι βγει ως τότε, το κατεβάζεις δωρεάν. Οι περισσότερες εταιρίες αναβαθμίζουν τους χάρτες κάθε τρίμηνο. Αλλά και με παλιό χάρτη να είσαι, το ουσιαστικό είναι ότι ίσως να μην έχει κάποια αλλαγή σε μόνόδρομο, κάποια αλλαγή ονόματος οδού κλπ, δεν επηρεάζει ουσιωδώς το gps στην λειτουργία του.

 

τα λίγα δεδομένα που κατεβάζει για να κλειδώσει πιο γρήγορα το gps δεν είναι απαραίτητα να τα κατεβάζει κανείς. και να κάνει 1 λεπτό να κλειδώσει, τι έγινε...;

 

Όταν λες κλειδώνει το gps εννοείς να βρεί στίγμα;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να εισαι σιγουρος οτι δεν χρεωνεσαι πας>μενου >ρυθμισεις >ασυρματων δικτυων>δικτυα κινητης τηλεφωνιας>υπηρεσια δεδομενων και ξετικαρεις το τετραγωνακι ετσι δεν υπαρχει περιπτωση να χρεωθεις μπαινεις μονο με wifi στο internet απο το σπιτι σου η απο αλλου καφετεριες ελευθερα wifi κ.λ.π οταν θες να μπεις απο τον παροχο σου πας παλι στις ρυθμισεις και το ξανα ενεργοποιεις <την υπυρεσια δεδομενων> μπορει να χρεωσε δεδομενα αλλη εφαρμογη που εχεις οι εφαρμογες στο android οπως του καιρου και αλλες τραβανε δεδομενα σε νεκρο χρονο <ενημερωσεις -ανανεωσεις κ.λ.π το ndrive δεν τραβαει δεδομενα μονο οταν το κατεβασεις χρειαζεται internet μετα δουλευει ανεξαρτητα μονο με το gps αλλη εφαρμογη σε χρεωσε κανε αυτα που σου ειπα και εισαι μεσα ........:):)[/quote

 

Αυτό έκανα κ εγώ!Απλά ήθελα να δώ αν χρεώνεται.Όση ώρα εγραφες το 3ανακοίταξα και τελικά έχεισ δίκιο...δεν χρεώνει!!!Όταν λες κλειδώνει το gps εννοείς να βρεί στίγμα;Αυτό είναι για 1 χρόνο δωρεάν;

ναι μεχρι να βρει στιγμα κανει κλικ οταν βρει στιγμα μετα επιλεγεις >μενου>πλοηγηση >διευθηνση πολη και οδο <εδω για να βρει σωστα που θες να πας οταν βαλεις πολη οπου εισαι π.χ οταν εισαι αθηνα θες να πας μαρουσι πολι θα βαλεις μαρουσι και την οδο -αριθμο που θες και οχι αθηνα οπως και αλλου να εισαι καπου εισαι συνταγμα και πας περιστερι πολη θα βαλεις περιστερι ...> εχω στο τηλεφωνο 2 gps το ndrive και το navigon με χαρτες ολης της ευρωπης και για τα 2 και δουλευουνε αψογα και τα 2....:up::up:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

ναι μεχρι να βρει στιγμα κανει κλικ οταν βρει στιγμα μετα επιλεγεις >μενου>πλοηγηση >διευθηνση πολη και οδο <εδω για να βρει σωστα που θες να πας οταν βαλεις πολη οπου εισαι π.χ οταν εισαι αθηνα θες να πας μαρουσι πολι θα βαλεις μαρουσι και την οδο -αριθμο που θες και οχι αθηνα οπως και αλλου να εισαι καπου εισαι συνταγμα και πας περιστερι πολη θα βαλεις περιστερι ...> εχω στο τηλεφωνο 2 gps το ndrive και το navigon με χαρτες ολης της ευρωπης και για τα 2 και δουλευουνε αψογα και τα 2....:up::up:

 

Ok βρήκα πως λειτουργεί απλά έχω ενα θεματακι με τις έννοιες!Λοιπόν viotos και amyroukai σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

 

Ok βρήκα πως λειτουργεί απλά έχω ενα θεματακι με τις έννοιες!Λοιπόν viotos και amyroukai σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια παιδιά!

 

Και για την υπομονή...:)

Link to comment
Share on other sites

άρχισα κι εγώ να δουλεύω με το χ5.

είμαι απλά ενθουσιασμένος! το τηλέφωνο είναι καλό σε όλα του. εμένα δε με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις στις φωτογραφίες, θέλω ένα καλή επαγγελματική συσκευή και τώρα την έχω.

 

το μόνο θέμα που έχω είναι με το gps. δε βρίσκει σήμα ποτέ... υποθέτω ότι κάποια ρύθμιση θα υπάρχει για ενεργοποίηση του agps, αλλά δεν την έχω βρει ακόμη.

 

ΥΓ: ευχαριστώ πολύ τον haki, που πρότεινε το myphone explorer. το χρησιμοποίησα και εξυπηρετήθηκα γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κλειδώνει το gps εννοείς να βρεί στίγμα;

ναι, να έχεις σταθερό το εικονάκι του πιάτου του δορυφόρου, με σήμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Και για την υπομονή...:)

 

πηγενε στο μαρκετ και βαλε στην αναζητηση να βρει την εφαρμογη gps status κατεβασετη και ανοιξετη σου δειχνει στο ανοιχτο μερος καμια φορα <και σε κλειστο> ποσους δορυφορους κλειδωνει το gps σου δειχνει το στιγμα που εισαι κ.λ.π <με ανοιχτο το gps > απο τον ελενχο ισχυος μετα ανοιγης το ndrive και αναλογα που εισαι και ποσους δορυφορους εχεις απο πανω σου κλειδωνει αμεσως και εισαι οκ. για πλοηγηση :):) εγω εχω το huawei joy 845 της vodafon καλο αλλα εχει χαμηλη αναλυση και μικρα χαρακτηριστικα θα παρω το x5 δεν το εχει η wind στη λειβαδεια ακομα παραγγελια σε 3 εργασιμες μου ειπανε αν το βρω αλλου θα το παρω διαφορετικα παραγγελια μονο απο εδω.....

Edited by viotos
συμπληρωση

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

 

πηγενε στο μαρκετ και βαλε στην αναζητηση να βρει την εφαρμογη gps status κατεβασετη και ανοιξετη σου δειχνει στο ανοιχτο μερος καμια φορα <και σε κλειστο> ποσους δορυφορους κλειδωνει το gps σου δειχνει το στιγμα που εισαι κ.λ.π <με ανοιχτο το gps > απο τον ελενχο ισχυος μετα ανοιγης το ndrive και αναλογα που εισαι και ποσους δορυφορους εχεις απο πανω σου κλειδωνει αμεσως και εισαι οκ. για πλοηγηση :):) εγω εχω το huawei joy 845 της vodafon καλο αλλα εχει χαμηλη αναλυση και μικρα χαρακτηριστικα θα παρω το x5 δεν το εχει η wind στη λειβαδεια ακομα παραγγελια σε 3 εργασιμες μου ειπανε αν το βρω αλλου θα το παρω διαφορετικα παραγγελια μονο απο εδω.....

Εγινε.Σ ευχαριστώ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

ναι κατεβαινουν οι χαρτες τωρα 180MB! NAVTEQ 01-03-2011 GREEK

σημα κλειδωνει πολυυυυυυυυ γρηγορα!

 

κατέβασα το μεσημέρι τους χάρτες ....το gps βρίσκει μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα δορυφόρο!!όλα μια χαρά!!

 

παιδιά, κάνατε κάποια ρύθμιση για να πιάσετε δορυφόρο αμέσως;

εμένα δεν πιάνει ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα και εγω...

Ειναι η πρωτη εμπειρια με τετοιου ειδους κινητα (smartphones, touchscreen κτλ)...

Κατεβασα και εγκατεστησα και τους χαρτες αλλα δεν μπορω να βρω σημα στο GPS με τιποτα...εβαλα και το GPS TEST και εκει βρισκει σημα! Καμια ιδεα? Μηπως παιζει ρολο η μπαταρια που ηταν κατω απο 25-30%? (αλλα στο GPS TEST με την ιδια αυτονομια εβρισκε σημα...περιεργο..)..Μηπως το οτι δεν ειχα sim μεσα (καμια σχεση λογικα (!)...)

Παιδευτηκα και λιγο με τις επαφες της sim μεχρι να τις βρω...το βρηκα τελικα το κολπο με την εισαγωγη/εξαγωγη...

Γενικα πολυ καλο και γρηγορο smartphone, ευχαρηστημενος και απο την ποιοτητα γενικα...

Για πειτε και μερικες "must" εφαρμογες που θα πρεπει να βαλω...

 

Τελος ετοιμαστειτε για αρκετες ακομα ερωτησεις οσο το "ψαχνω" περισσοτερο...

 

παιδιά, κάνατε κάποια ρύθμιση για να πιάσετε δορυφόρο αμέσως;

εμένα δεν πιάνει ποτέ...

 

+1 εμενα

 

καμια λυση?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

downlaod agps data και πιάνει σφαίρα...στα location settings

 

 

τελικά το sky map δεν δουλεύει καλά...κινείται μόνο στον οριζόντιο άξονα...κάτι bug με τα accelerometers μαλλον

Link to comment
Share on other sites

τα bugs του κινητου θα φτιαχτουν συντομα με ενα Update?
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο ο sfrotis ειπε για καποοια bug στο sky map
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

downlaod agps data και πιάνει σφαίρα...στα location settings

 

 

 

sfotris, θα μπορούσες να γράψειςπού ακριβώς βρίσκονται αυτά τα location settings?? τα ψάχνω και δεν τα βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites

και εμένα άργησε πολύ να πιάσει σήμα την πρώτη φορά που το άνοιξα. έκανε αρκετά λεπτά παρ΄ όλο που ήμουν σε ανοιχτό χώρο και νόμιζα ότι ήταν χαλασμένο. Βρήκε τελικά και τώρα δουλεύει ΟΚ... :)
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή, να το αφήσω να δουλεύει μερικά λεπτά μέχρι να βρει σήμα;

πόσα λεπτά; το είχα αφήσει σχεδόν 10...

Link to comment
Share on other sites

sfotris, θα μπορούσες να γράψειςπού ακριβώς βρίσκονται αυτά τα location settings?? τα ψάχνω και δεν τα βρίσκω...

 

είναι στα settings --> Location & Security setings --> tick το Use Quick GPS

 

πριν λιγο ο sfrotis ειπε για καποοια bug στο sky map

 

δεν πρέπει να είναι bug...μάλλον φταίει οτι είμαι διπλα στο pc και δεν δουλεύει καλά η πυξίδα λόγω μαγνητικού πεδίου... στο μπαλκόνι που βγήκα παίζει καλύτερα... θα το δοκιμάσω και έξω.

Link to comment
Share on other sites

+1 εμενα

 

καμια λυση?

 

το gps την πρωτη φορα για να κλειδωσει πρεπει να το εχεις ανοιχτο απο τον ελενχο ισχυος μετα ανοιγεις το ndrive και περιμενεις λιγο να κλειδωσει κανει κλικ και εμφανιζει το εικονιδιο πλοηγησης <τριγωνακι> πρεπει τη πρωτη φορα να εισαι σε ανοιχτο χωρο και να εμφανισει επανω στην μπαρα με τα εικονιδια σημα κ.λ.π το εικονιδιο του gps περιμενεις λιγο και κλειδωνει ..:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...