Jump to content

Υπερβολικη χρεωση μεσω internet


alexandra85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eπανερχομαι στο θεμα...

Πριν λιγες μέρες διαπιστωσα πάλι κατι τρελες χρεωσεις....

Κατι Blackberry net καθε λιγο και λιγακι καθόλη την διάρκεια της ημερας....

Δεν ειναι δυνατον λέω, αντε πάλι τα ιδια....

Λογαριασμός 250 ευρω.... Νεο εγκεφαλικό....

Με πηραν τηλ απο τον πάροχο και μου το ανακοινωσαν....

Το τηλ ειναι εταιρικο. Ζητησα απο το λογιστηριο της εταιρείας μου να μου δώσουν όλους τους λογαριασμους απο 1/1/2010 μεχρι σήμερα (δηλ το χρονικο διαστημα που εχω blackberry)

Λοιπον μετα το 1700 του Απριλίου, διαπίστωσα οτι απο εκει και περά κάθε μήνα μεχρι σήμερα οι λογαριασμοί ειναι πανω απο 250 ευρω, (ενω μεχρι τοτε γυρω στα 75 ευρω καθε μηνα....).

Παίρνω τηλ στον παροχο και αρχιζω......τα καντηλια...

"Τι έιναι ρε σεις το blackberry net"?

"Ποιος το ενργοποίησε ξαφνικα?" "Γιατι για 15 μηνες ολα ήταν οκ και ξαφνίκα άλλαξαν ολα?"

 

Κατι για day pass μου έλεγαν κατι για WAP, κατι οτι"εμπαινα με άλλο προφιλ...(?!!!!) και δεν με αναγνωριζε το blackberry net οτι έμπαινα απο κινητό τηλεφωνο (?!!!!!!!!)

 

Ε λοιπον, σας πληροφορώ, ότι ψαχνονται στην cosmote να μου πουν τι εχω κάνει.....

Ο υπαλλήλος της σε τηλ επικοινωνια με τον πάροχο μου του είπε ότι "Δεν επρεπε να με χρεώσουν..."

Ζητησα αμεσα πιστωτικό λογαριασμό για όσους μηνες με έκλεβαν....

Περιμένω....

Ζητησα να ακυρωσουν τα WAP και ολες τις μαλ....ες.

Αν ξαναδω τιποτα τρελες χρεωσεις, θα γινει της τρελης....(στο τηλ τους τα ειπα πιο χοντρα...)

 

 

Α και κατι τελευταίο πριν λιγες μερες μου ήρθε αυτο το sms...

"COSMOTE:ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI ΠPOBΛHMATA ΠOY TYXON ANTIMETΩΠIΣATE ME TA E-MAIL THΣ YΠHPEΣIAΣ BLACKBERRY AΦOPOYΣAN ΣE ΠAΓKOΣMIA BΛABH THΣ KATAΣKEYAΣTPIAΣ ETAIPEIAΣ RIM KAI EXOYN AΠOKATAΣTAΘEI ΠΛHPΩΣ. H RIM ΠPOΣΦEPEI ΔΩPEAN APPLICATIONS ΣTO APPLICATION WORLD MEXPI 31/12/11 (http://myblackberryapp.com)"

Τα συμπερασματα δικά σας.....

 

Πλεον περιμενω το i PHONE 4s......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το τελευταίο που γράφεις έχει να κάνει με τους server της rim και σε καμία περίπτωση με χρεώσεις κτλ.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

ok δεν ξερω τι αφορα, απλα το παραθετω σαν κατι που στην ολη υποθεση με εβαλε σε σκεψεις...

παντως απο τις χρεωσεις καθε λιγα λεπτα απο το blackberry net νομιζω οτι αφορουσαν τα emails που λαμβανα...

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι τα email και υπηρεσίες τύπου BBM, maps, facebook κλπ δεν έχουν ρύθμιση apn ώστε να μπορεί να γίνει κάποιο λάθος, ούτε μπορούν να ληφθούν από συσκευή που δεν είναι blackberry και δεν έχει κάνει registration με την υπηρεσία. Επομένως, είναι τεχνικά αδύνατον να υπάρξει λάθος δρομολόγηση των δεδομένων που να επιφέρει λανθασμένες χρεώσεις. Ούτε στέκει κάτι περί προφίλ που σου είπαν, δεν υπάρχει συσκευή που να έχει πρόσβαση σε server της rim χωρίς τις προϋποθέσεις που ανέφερα.

 

Κάτι έχουν κάνει λάθος - στον αναλυτικό δείχνει χρεώσεις στα blackberry.net; Τι μεγέθους;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάθε λογαριασμός που έρχεται να τον σκανάρετε μια στα γρήγορα,

για τρελές χρεώσεις..

συχνά πυκνά γίνονται τέτοια λαθάκια και σε μένα στη βόντα.

αλλά τσεκάροντάς το κάθε μήνα αμέσως τηλεφωνάω κ

μου πιστώνουν τα λάθη..:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

θα επρεπε να ντρεπονται.σημερα

κατα τις12 καθως προσπαθουσα να τηλεφωνησω στηνΤΗΛ συζυγο μου βγηκε μια τηλεφωνητρια λεγοντας οτι εχω φραγη κλησεων.Επισκεφτηκα αμεσα ενα καταστημα της wind.η υπαλληλος επικοινωνησε με τα κεντρικα και της ειπαν πως η χρεωση ειναι 800 ευρω για συνδεση στο internet 6 εικοσιτετραωρων.δεν ειχα ενεργοποιησει τιποτα για ιντερνετ και ιδου η εξωφρενικη τιμη.η υπαλληλος μου ειπε πως θα σταλθει ο αναλυτικος λογαριασμος...δεν υπαρχει περιπτωση..καποιο αλλος που να του ετυχε το ιδιο;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδιά, τι είναι αυτά που ακούω; Και έχω παραγγείλει bb από voda...

Τι θέματα περίεργα είναι αυτά; Δεν υπάρχει λύση;

Link to comment
Share on other sites

Στη Vodafone λόγω ενοποιημένου apn δεν έχουν παρουσιαστεί τέτοια θέματα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στη Vodafone λόγω ενοποιημένου apn δεν έχουν παρουσιαστεί τέτοια θέματα.

επειδη ειναι ο πρωτος μηνας μου με BIS στη Vodafone λες να αρχισω να ψαχνομαι; εχω ενα data counter και κοιταω και απο το site της Vodafone καπου καπου τα δεδομενα που κινουνται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα με τους τιμοκαταλόγους της Vodafone. Καλό είναι να έχεις μια κάποια εποπτεία απλώς για να μην ξεπεράσεις το όριό σου, αλλά μην αγχώνεσαι κι όλας.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα με τους τιμοκαταλόγους της Vodafone. Καλό είναι να έχεις μια κάποια εποπτεία απλώς για να μην ξεπεράσεις το όριό σου, αλλά μην αγχώνεσαι κι όλας.

that's a relief!

Link to comment
Share on other sites

θα επρεπε να ντρεπονται.σημερα

κατα τις12 καθως προσπαθουσα να τηλεφωνησω στηνΤΗΛ συζυγο μου βγηκε μια τηλεφωνητρια λεγοντας οτι εχω φραγη κλησεων.Επισκεφτηκα αμεσα ενα καταστημα της wind.η υπαλληλος επικοινωνησε με τα κεντρικα και της ειπαν πως η χρεωση ειναι 800 ευρω για συνδεση στο internet 6 εικοσιτετραωρων.δεν ειχα ενεργοποιησει τιποτα για ιντερνετ και ιδου η εξωφρενικη τιμη.η υπαλληλος μου ειπε πως θα σταλθει ο αναλυτικος λογαριασμος...δεν υπαρχει περιπτωση..καποιο αλλος που να του ετυχε το ιδιο;;;

 

αν καταλααβα μολις ειδαν πως χρωστουσες 800 στο κοψαν πριν τελειωσει ο μηνας σου ε??:p

οποτε ουσιαστικα σαν να αναγνωριςουν το λαθος,αφου παραλογη τετοια χρηση,γιαυτο κ το εκοψαν.

 

το αμφισβητεις και λες παιδια αν με θελετε στην εταιρια το δεχεστε αλλιως θα παμε με τον κακο τροπο:mad:,

και μολις ξεμπλεξω δεν θα μεε ξαναδειτε.

επισης δες τον λογαριασμο γιατι μεσω bis δεν μπορεις να φτασεις στα 600-700mb σε 6 μερες ακομα κ με φουλ-φουλ-φουλ χρηση.

 

μηπως ομως εκτος bis με κανεναν οπερα μινι σου πουνε,αλλα καιαυτος εχει συμπιεση,δεν δικαιολογειται,ακομα και αν ειχε γινει αυτη η χρηση,θα χες πολυ λιγοτερα mb.

σε αυτο λεω να βασιστεις,πως ειναι λαθος του συστηματος,αφου λογω συμπιεσης δεν ειναι δυνατον..

 

τα παιδια θα στα πουν καλυτερα και πιο σωστα,απλα σου ειπα οτι καταλαβαινω λιγο να ξεαγχωθεις:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
λοιπον εγω με 9900 και το 80% της μερας μου σε wi-fi (το 20% κοιμαμαι ) μου ηρθε χρεωση για 300 mb (?) 1800 euro. >Τα σχολια δικα σας.
it's just the way the game is played....:spider:
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω με 9900 και το 80% της μερας μου σε wi-fi (το 20% κοιμαμαι ) μου ηρθε χρεωση για 300 mb (?) 1800 euro. >Τα σχολια δικα σας.

 

lilith δεν εχω λογια:wacko:

το το 20% κοιμαμαι με σκοτωσε παντως:lol:

 

τι να σε πω εγω καθημερινα τσεκαρω τα mb μου στο 1284 στη βοντα,γιατι το φοβαμαι..

να κανεις το ιδιο μηπως??

 

παντως και το ατριξ μου επειδη κλεινει το wifi οταν σβηνει η οθονη,τοτε δεχεται μειλ

απο τα δικα μου mb.

μηπως εγινε το ιδιο σε σενα?

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Lilith, Cosmote έχεις;

 

ναι >>> μου ειπαν οτι μονο με την cosmote ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ!

it's just the way the game is played....:spider:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αν παρατηρήσεις, το πρόβλημα αυτό το παρουσιάζει συνέχεια η Cosmote, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το ρυθμίζουν. Η Vodafone δεν το κάνει και για Wind δεν θυμάμαι κάτι.

 

Με αμφισβήτηση κλπ κάτι θα καταφέρεις, αλλά θα χρειαστεί κυνήγι.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αν παρατηρήσεις, το πρόβλημα αυτό το παρουσιάζει συνέχεια η Cosmote, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το ρυθμίζουν. Η Vodafone δεν το κάνει και για Wind δεν θυμάμαι κάτι.

 

Με αμφισβήτηση κλπ κάτι θα καταφέρεις, αλλά θα χρειαστεί κυνήγι.

 

δυστυχως αυτο εγινε αφου αλλαξα απο BIS prof. plus σε BIB pro. επισης μου εμφανιζει οτι καταναλωνω 400mb ενω ειμαι συνδεδεμενη στο wifi! αν ειναι δυναμον!

it's just the way the game is played....:spider:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
είμαι στο πάροχο της vodafone και συγκεκριμένα έχω καρτοσυμβόλαιο...συνδεόντας το κινητό με wifi και μπαίνοντας π.χ. στο facebook γιατί χρεώνομαι? πρέπει να ενεργοποιήσω κάποιο πακέτο ιντερνετ εκτός από bis το οποίο δεν υποστηρίζεται στο καρτοσυμβόλαιο...?
Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
λοιπόν , μίλησα με τον δικηγόρο μου, μου είπε να μην πληρώσω τίποτα. Μιλησα και με την ΕΕΤΤ και μου είπαν ότι αν πάω να κάνω φορητότητα και με κόψει η Cosmote λόγω ανεξόφλητου μπορώ να τους κάνω καταγγελία. Απείλησα θεούς και δαίμονες με εξώδικα για λανθασμένες χρεώσεις και αναλήθειες που μου αραδιαζαν την Πέμπτη και Παράσκευή πρωί ήμουν με φορητότητα στην Vodafone. Yπόψιν ότι ο υπάλληλος της Vodafone που ήταν υπεύθυνος για την φορητότητα έπαθε πλάκα καθώς ούτε αυτός πίστευε ότι θα καταφέρουμε να πάρουμε τις γραμμές. Έκτοτε έστειλα εξώδικο στην Cosmote απαιτώντας να πιστωθούν οι χρεώσεις του Internet και ζητώντας την επιστροφή του πρώτου παγίου που έχουμε προπληρώσει καθώς και αποζημιωση για ψυχικη οδύνη.
it's just the way the game is played....:spider:
Link to comment
Share on other sites

είμαι στο πάροχο της vodafone και συγκεκριμένα έχω καρτοσυμβόλαιο...συνδεόντας το κινητό με wifi και μπαίνοντας π.χ. στο facebook γιατί χρεώνομαι? πρέπει να ενεργοποιήσω κάποιο πακέτο ιντερνετ εκτός από bis το οποίο δεν υποστηρίζεται στο καρτοσυμβόλαιο...?

 

αν έχεις κατεβάσει το facebook application τότε νομίζω χρεώνεσαι αναγκαστικά.. γι'αυτό προτίμησε να μπαίνεις από το Browser, αφού πρώτα ρυθμισεις να χρησιμοποιείται ο Hotspot Browser και όχι Vodafone Live.

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλημέρα σας, είμαι και εγώ ομοιοπαθούσα, χρεώθηκα 200 ευρώ ίντερνετ χωρίς να το χω κάνει...Το πρόβλημα όμως δεν σταματάει στο ότι έκανα αμφισβήτηση πληρωμής και μου την αρνήθηκαν ενώ 3χρόνια πελάτης συμβολαίου ΚΑΙ υπηρεσίας ββ δν έχω ξεπεράσει ΠΟΤΕ τα 100MB μου, αλλά ότι δεν μου λέει κανείς πόσα ΜΒ έχω καταναλώσει μέχρι τώρα! Με αποτέλεσμα να μπορεί να χρεώνομαι ακόμη αφού δε ξέρω τι έφταιξε, γιατί σίγουρα δεν τις έκανα εγώ όλες αυτές τις χρεώσεις, για την ακρίβεια νομίζω ότι κάποιο μέιλ ήταν σπαμ και μου κόλλησε κάτι σαν ιό -αν υπάρχει αυτό στα κινητά. Δε ξέρω τι να κάνω έχω πελαγώσει, εσείς που το πάθατε τι κάνατε τελικά; Τα δώσατε τα λεφτά; Εγώ αρνούμαι.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, είμαι και εγώ ομοιοπαθούσα, χρεώθηκα 200 ευρώ ίντερνετ χωρίς να το χω κάνει...Το πρόβλημα όμως δεν σταματάει στο ότι έκανα αμφισβήτηση πληρωμής και μου την αρνήθηκαν ενώ 3χρόνια πελάτης συμβολαίου ΚΑΙ υπηρεσίας ββ δν έχω ξεπεράσει ΠΟΤΕ τα 100MB μου, αλλά ότι δεν μου λέει κανείς πόσα ΜΒ έχω καταναλώσει μέχρι τώρα! Με αποτέλεσμα να μπορεί να χρεώνομαι ακόμη αφού δε ξέρω τι έφταιξε, γιατί σίγουρα δεν τις έκανα εγώ όλες αυτές τις χρεώσεις, για την ακρίβεια νομίζω ότι κάποιο μέιλ ήταν σπαμ και μου κόλλησε κάτι σαν ιό -αν υπάρχει αυτό στα κινητά. Δε ξέρω τι να κάνω έχω πελαγώσει, εσείς που το πάθατε τι κάνατε τελικά; Τα δώσατε τα λεφτά; Εγώ αρνούμαι.

Προς το παρόν, βάλε την κάρτα σου σε ένα απλό τηλέφωνο μέχρι να δεις τι γίνεται... Αν έχεις κλειαστά τα data πάλι "κατεβάζει"? Τι να πω...καλά ξεμπερδέματα...

Link to comment
Share on other sites

βιολετατ σουρθε σμς τελειωνουν τα δωρεαν mb σας?

 

μετα οταν τελειωσε,σου ρθε σμς ,μολις ενεργοποιηθηκε το εξης πακετο mb,που

μπαινει μολις τελειωσουν τα δωρεαν mb σου??

 

2 οχι σου εδωσα ,να τους τα ριξεις μεσα στην μαπα τους..δλδ ακυρο μαγκες,αφου δεν με ειδοποιησατε δεν πληρωνω,οχι τουλαχιστον ολα τα 200..

 

αν σουηρθαν κ δεν τα δες..πληρωσε ή ζητα να τα δινεις τμηματικα καθε μηνα,ή ριχτους ακυρο και φυγε σε αλλη εταιρια,αλλα

πιθανως να στα παρουν με δικη,αν και ειναι λιγα,χμμμ,ρωτα αλλους που το εκαναν,εγω απλα αναφορικα ξερω τι εχει γινει σε παρομοιες περιπτωσεις..

 

για να δεις τι εκαναν αλλοι μπες στα thread των βοντα,κοτε ,γουιντ και βρες ποστ που ξεκινανε με υπερβολικες χρεωσεις κλπ..

 

ζητα να δεις κ λογαριασμο αναλυτικο,για να δεις κ καλα απο τι σε χρεωσανε,μαλλον δεν θα βοηθησει,αλλα δες μηπως κ δεις κανα ακυρο απο κει..

 

κατευθειαν ποσταρε παντως εκει που σου πα!:)

 

ΜΗΝ ΑΓΧΕΣΑΙ σιγουρα οι μαγκες εδω στο myphone θα σε κατευθυνουν

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

violetat...σε ποια εταιρια εισαι?συνηθως με cosmote αρκετα μελη εχουν προβλημα με υπερβολικες χρεωσεις...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...