Jump to content

Υπερβολικη χρεωση μεσω internet


alexandra85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω το bb 8900 εδώ και ένα χρόνο και κάτι, έχω βάλει υπηρεσία BIS από τη cosmote, τα 100MB στα 7 €. Δεν είχα κανένα πρόβλημα και ποτέ δεν ξεπέρασα αυτά τα MB. Η χρήση μου είναι μόνο facebook, twitter, bb messenger άντε κ καμιά σελίδα......παρόλο που δεν άλλαξε κάτι στη χρήση μου στο τελευταίο λογαριασμό τα MB εκτινάχθηκαν με αποτέλεσμα να μου έρθει ένας λογαριασμός στα 250 € με ογκοχρέωση μόνο τα 200 €.....απίστευτες χρεώσεις σε άκυρες ώρες που είναι δεδομένο πως δεν το έχω χρησιμοποιήσει....π.χ 6000ΚΒ στις 04:00π.μ εργάσιμες ημέρες....που εγώ απλά κοιμάμαι.....πείτε μου τι μπορεί να συμβαίνει....υπάρχει περίπτωση να κάνει update σε οτιδήποτε χωρίς εγώ να το γνωρίζω κ να μπορώ να το ελέγξω.....

 

Υ.Γ Πήγα στη cosmote και αμφισβήτησα το λογαριασμό κ ζήτησα επανέλεγχο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με μένα, το έχω ρωτήσει εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=237836&page=10

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση αλλά εμένα το πρόβλημα μου δεν είναι αυτό.....εμένα στον αναλυτικό λογαριασμό έχει κανονικά χρεωσεις σε ώρες που εγώ δεν χρησιμοποιώ το κινητό...όπως σου είπα έχει 5000 KB ογκοχρέωση σε ώρες που εγώ κοιμάμαι.....π.χ 07:15 το πρωί όταν εγώ ξυπνάω 08:00........τι να κάνωωωωωωωω??????
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρει στις συγκεκριμένες χρεώσεις "blackberry" ή κάτι αντίστοιχο? Εάν όχι είναι πολύ πιθανό να μην περνούσαν ντάτα από το BIS και να σε χρέωνε..

 

Όσον αφορά τις ώρες που γινόταν η χρήση, δεν είναι απίθανο να υπήρχε κίνηση δεδομένων αφού τα ΒΒ είναι συνεχώς συνδεδεμένα και μπορεί να ανταλλάσσει δεδομένα κάποια εφαρμογή που τρέχει στο background (facebook, twitter, etc).

 

Η λύση που θα σου πρότεινα είναι να μιλήσεις με το CS του παρόχου σου και να τους γράψεις κάποια επιστολή!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στο λογαριασμό αναφέρει απαντού "blackberry" μόνο. Όσον αφορά τη χρήση στις άκυρες ώρες, να δεχθώ αυτό που λες για τη κίνηση δεδομένων....τώρα όμως θα συνέβαινε πρώτη φορά μετά από 1,5 χρόνο??? Αυτό είναι το πολύ παράξενο....δηλαδη χθες βράδυ κοιμόμουν κ σκεφτόμουν ότι το κινητό θα με χρεώνει 15€.....μόνο του!!! Επίσης επειδή είναι συνεχώς συνδεδεμένο δεν μπορώ να το κλείσω.....τι εννοείς να μιλήσω με το CS?

 

thanks!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι όντως παράξενο.. Μήπως έβαλες κάποια καινούργια εφαρμογή? Η μήπως απλά πέρασες το όριο δεδομένων του παγίου σου και λογικά σε χρεώνει παραπάνω?

 

CS είναι Customer Care - Εξυπηρέτηση Πελατών

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά ο λογαριασμός δείχνει ότι έχω ξεπεράσει τα 100MB στο πρώτο 20 ήμερο του μήνα....αφού κάθε βράδυ σχεδόν χρεώνει μόνο του υπέρογκα ποσά....τώρα μου είπαν απο Cosmote να υπογραμίσω στο λογαριασμό τις χρεώσεις που αμφισβητώ και να στείλω τον αναλυτικό μαζί με μια αίτηση για να μου απαντήσουν τι ακριβώς έχει χρεώσει.

Τι να πώ μακάρι να βγει μια άκρη....δεν έχω βάλει καμιά καινούρια εφαρμογή ή τουλαχιστον όχι μέσα στο Μάρτιο που είναι ο μήνας χρήσης του συγκεκριμένου λογαριασμού.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν ξεπέρασες το όριο, τι συζητάμε? Καλώς σε χρεώσανε λογικά... Αν άφησες το τουίτερ και το φεισμπουκ ανοικτά και αυτά έκαναν refresh κάθε 2' δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάνει.. Μίλα μαζί τους, κάνε όπως σε συμβούλευσαν και good luck ;)
Link to comment
Share on other sites

Εαν ξεκαθαρίζεις ότι οι χρεώσεις εμφανίζονται σαν BIS το πιθανότερο να τρέχουν εφαρμογές που και πάλι δύσκολο άλλα όχι ακατόρθωτο. Ρύθμισε twitter και facebook na μην κάνουν update παρά μόνο μόνο όταν τις ανοίγεις. Όσο αναφορά τις περίεργες ώρες μπορείς να το τσεκάρεις σε επόμενο λογαριασμό κατεβάζοντας κάποιο αρχέιο σημειώνοντας την ώρα και τα ΚΒ/ΜΒ. Σε αυτό το σημείο βέβαια δεν είμαι σίγουρος αν οι ώρες που σημειώνονται στον λογαριασμό είναι ακριβείς ή με κάποια καθυστέρηση λόγω χρησιμοποίησης διαφορετικής time zone ( UTC πχ). Επίσης κατέβασε και κάποιο μετρητή DATA. Είχα παρόμοια περίπτωση αλλά με WAP. Συμβουλέψου κιόλας το BB τμήμα της COSMOTE. Ελπίζω να βρείς κάποια άκρη και να ενημερώσεις αν έχεις κάποια εξέλιξη Edited by jopilot
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....Χρόνια πολλά κ Χριστός Ανέστη....jopilot ευχαριστώ για την απάντηση σου. Δεν έχω αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις των facebook κ twitter το τελευταίο μήνα. έχω ζητήσει από cosmote να μου εκδώσουν 3 προηγούμενους αναλυτικούς λογαριασμούς γιατί δεν τους είχα κρατήσει. Τι να πω? περιμένω να έρθει η επιστολή από την cosmote γιατί τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι.... υπάρχει εξειδικευμένο τμήμα για bb? γιατί απλά μου τηλεφώνησαν από το τεχνικό τμήμα που κ από εκεί μου είπαν αοριστίες. Ότι δλδ κάτι ίσως κάνει update....ότι οι χρεώσεις της ημέρας μπορεί να γίνονται συνολικά το βράδυ.....που γίνονται πάρα πολλές κ στη διάρκεια της ημέρας που πάλι εγώ δεν έχω μπει....γιατί πολύ απλά είμαι στη δουλειά μου κ δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπω από το bb γιατί έχω το pc μπροστά μου......

 

Τώρα πάντως έχω κόψει την υπηρεσία BIS και βλέποντας κ κάνοντας...........thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται υπάρχει τμήμα ΒΒ στην cosmote πιθανότατα σε καλέσαν απο κει. Πιστεύω δεν χρειάζεται να διακόψεις την BIS. Κάνε εγκατάσταση εναν DATA counter ( Εννοείται το WAP απενεργοποιημένο) και βλέπεις.... Μου φαίνεται και μένα απίθανο να έχεις υπερβεί τόσο πολύ με το BB. anyway καλή τύχη ...
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται υπάρχει τμήμα ΒΒ στην cosmote πιθανότατα σε καλέσαν απο κει. Πιστεύω δεν χρειάζεται να διακόψεις την BIS. Κάνε εγκατάσταση εναν DATA counter ( Εννοείται το WAP απενεργοποιημένο) και βλέπεις.... Μου φαίνεται και μένα απίθανο να έχεις υπερβεί τόσο πολύ με το BB. anyway καλή τύχη ...

 

Γεια σας

 

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ με χρεώσεις σε άσχετεw ώρες και όγκους έως και 16 ΜΒ !!!

επικοινώνησα με cosmote και μου ζήτησαν να στείλω επιστολή αμφισβήτησης

Ελπίζω να είναι ένα πρόβλημα που να μπορούν να το αναγνωρίσουν καθόσον τέτοια κίνηση δεν έγινε ουδέποτε από εμένα!

Εκτός αν ο δεύτερος εαυτόσ μου ξυπνάει τα χαράματα και κατεβάζει video και torrents :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο έμενα.

Αν οι χρεώσεις αυτές σας φαίνονται υπερβολικές, τι να πώ εγω που σήμερα με πηραν τηλ. απο τον πάροχο (εταιρικό νούμερο) και μου είπα οτι ο λογαριαμός μου είναι 1771 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!

Τρελλάθηκα....

Και όλη η ιστορία έγινε Κυριακή 3/4 11 το πρωι που η υπηρεσία BlackBerry με χρέωσε με 407mb που κόστιζαν 1100 ευρω....

ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ!!!!

Το θέμα είναι οτι στον αναλυτικό λογαριασμό φαίνεται ότι μετα απο 24 δευτερολεπτα έκανα κληση....

Και ρωτάω...πως μπορει να "κατεβασα" σε 24΄΄407 Mb....

ΑΔΥΝΑΤΟΝ....

Δεν εχω ιδεα τι εχει συμβεί....

Η εταιρεία ισυριζεται οτι έγινε η χρεωση ορθά....

Εγω απο την άλλη λέω οτι είχα εγκαταστησει δυο εφαρμογες:

1. μια για back up των δεδομένων της συσκευης (BLACKBERRY PROTECT) η οποία συνδεεται προφανως με εναν server και αποθηκευει τα στοιχεία της συσκευης

2. ενα player Μουσικής (Miroamer) το οποίο το δουλεψα ελάχιστα και μεσω wifi...

Link to comment
Share on other sites

1100 ευρώ???? Αμάν τώρα εχω αρχίσει και φοβάμαι!

Μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει ρύθμιση ώστε να περνάνε ολα μεσα απο το ΒΙS? (πρεπει να κλεισω το WAP? ή κατι τετοιο?) εχω ΟS6

Link to comment
Share on other sites

1100 ευρώ???? Αμάν τώρα εχω αρχίσει και φοβάμαι!

Μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει ρύθμιση ώστε να περνάνε ολα μεσα απο το ΒΙS? (πρεπει να κλεισω το WAP? ή κατι τετοιο?) εχω ΟS6

 

Δεν εχω ιδεα...

Μου έχει κοπέι η λαλια...:cry:

 

ΥΓ: τι ειναι το BIS?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα...

Μου έχει κοπέι η λαλια...:cry:

 

ΥΓ: τι ειναι το BIS?

 

Οχι 1100 ευρω παιδια γραφει ο φιλος 1771 δηλ παρα 230 ευρω 2000..βρε καλα κανω κ εχω καρτοκινητο κ βαζω το μηνα 5 υρω εστω μεχρι 20 ευρω..κ εχω υσηχο το κεφαλι μου..για την χρηση που κανω μου φτανει....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα...

Μου έχει κοπέι η λαλια...:cry:

 

ΥΓ: τι ειναι το BIS?

 

Έχεις ενεργοποιήσει τις υπηρεσίες blackberry?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενεργοποιησεις κανονικά τις υπηρεσίες BlackBerry και μαλιστα πληρωνω κατι παραπανω στο παγιο για καποια ΜΒ το μηνα.

Το θέμα είναι τι ηταν αυτο που συνέβη και με την μια με χρεωσε με 407 MB.

To 1100 euro ειναι η χρεωση των 407Mb . Μετα αρχίζει το παρτυ των λοιπων χρεώσεων ΦΠΑ, Τελος κινητης τηλεφωνίας, Παγιο κλπ....Συνολο 1.771 ευρο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατι παρομοιο εχω παθει και εγω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3609952#post3609952

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη παιδια με το internet. ολο και περισσοτερο συχνα ακουω τετοια.

βεβαια για 1100 ακουω πρωτη φορα. οταν βαζετε ιντερνετ πειτε απο το καταστημα που το ενεργοποιειτε να σας πουν τι πρεπει να κανετε για να μμην χρεωνεστε αδικα τοσο υπερογκα ποσα.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν απο INTERNET η χρέωση αλλα απο υπηρεσία BLACKBERRY....

Δεν πρόκειται να τους χαριστώ....

 

επειδη ειχα blackberry πιο παλια ειναι μπερδεμα η εταιρεια.

Β.Ι.S και ιστοριες. αν μπορεις να κανεις κατι καντο.τουλ να στο μειωσουν οσο γινεται.

βεβαια σου κανει τρελη συμπιεση δεδομενων αλλα εμενα δεν μαρεσε και γιαυτο και την παρατησα την συγκεκριμενη μαρκα.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν ήταν απο INTERNET η χρέωση αλλα απο υπηρεσία BLACKBERRY....

Δεν πρόκειται να τους χαριστώ....

 

στον αναλυτικο σου λογαριασμο σου ελεγε οτι ειναι απο το "blackberry.net";

 

επειδη ειχα blackberry πιο παλια ειναι μπερδεμα η εταιρεια.

Β.Ι.S και ιστοριες. αν μπορεις να κανεις κατι καντο.τουλ να στο μειωσουν οσο γινεται.

βεβαια σου κανει τρελη συμπιεση δεδομενων αλλα εμενα δεν μαρεσε και γιαυτο και την παρατησα την συγκεκριμενη μαρκα.

 

γενικα πιο παλια ειχαν και προβλημα οι ελληνικοι παροχοι που δεν ξεραν πως να το υποστηριξουν. Θεωρω οτι τωρα "νιωθουν" καπως καλυτερα, αλλα εχουν ακομα δουλεια μπροστα.

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν μου συνέβη ακριβώς το ίδιο με το ίδιο περίπου ποσό 235 ευρώ στον τελευταίο μου λογαριασμό.

Το πρώτο που έμαθα είναι οτι αυτές οι χρεώσεις που συμβαίνουν κάτι άκυρες ώρες (συνήθως 4:00 το πρωί) είναι οι συνολικές χρεώσεις της ημέρας. Πρόσεξε ότι την υπόλοιπη ημέρα ενδεχομένως δε χρεώνεσαι τπτ. Παρ' όλα αυτά όμως αυτό δε δικαιολογούνται πιστώσεις της τάξης των 6000 kb. που συνέβη και σε μένα όταν η χρήση που κάνω περιορίζεται αυστηρά σε mail και περιστασιακά twitter, και κυρίως όταν ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΜΗΝΩΝ!!! και γι' αυτό κοντεύω να τρελαθώ.

Πέραν όλων των άλλων όμως, παρατήρησα στον λογαριασμό μου, κι ενώ δεν έιχα ζητήσει ποτέ την ενεργοποίησή του, να με χρεώνουν Cosmote WAP και Internet Day Pass και κάτι τετοια. Εκέι τρελάθηκα. Διάβασα και κάτι παλιότερους λογαριασμούς και είδα ότι είχα χρεώσεις WAP και σε αυτούς! Χρεώσεις που φτάνουν συνολικά τοα 90 ευρώ! Τα μάζεψα λοιπον όλα και τους τα έστειλα και τώρα μου είπαν ότι θα μου κόψουν τα επόμενα 3 πάγια. Οπότε έχουν κάνει μλκια σίγουρα! Και φυσικά ζήτησα να μου κόψουν το WAP δια παντός. όπου μου είπαν ότι μέσω WAP λειτουργούν οι εφαρμογές streaming (πχ Youtube και flash) τις οποίες ουδέποτε χρησιμοποίησα βέβαια αλλά ντάξει.

Εσύ που είσαι και παλίοτερη περίπτωση πες μου τί έχεις κάνει μέχρι τώρα και πως πάει το ζήτημα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...