Jump to content

[Επίσημο] Nokia E6-00


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ενδιαφέρομαι για το κινητό.Μάλλον προορίζεται για δεύτερη συσκευή και παραδέχομαι ότι δεν μου χρειάζεται τόσο καλή δεύτερη συσκευή απλά το έχω ερωτευτεί κυρίως για την εμφάνιση του. Μπορεί κάποιος να μου πεί τα 2-3 μεγάλα σύν του και τα 2-3 μεγάλα μείον του? Έχω διαβάσει ήδη αρκετά άρθρα για αυτό αλλά είναι αλλιώς να ρωτάς κάποιον που το έχει καθημερινά στα χέρια του. Επίσης μπορεί κάποιος να μου πεί πόσο θεωρεί μια λογική τιμή για να το βρώ μεταχειρισμένο.Σε καταστήματα στο ίντερνετ ξεκινάει απο 246 (φτάνοντας στα 299 για να πάς σε κάτι πιό γνωστό τύπου πλαίσιο)

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Για μενα, τα συν του είναι η αυτονομια της μπαταριας, η διαταξη του πληκτρολογιου που σου δινει φοβερη ανεση να πληκτρολογησεις (εχω το Nokia E71 και E72, και ειναι καμμια σχεση με το Ε6), η οθονη του και το touch της ειναι τελειο.

Αρνητικα για μενα ειναι το led ειδοποιησης που δεν κανει τιποτα, και πρεπει να πας στην Nokia να στο αλλαξει.

Αυτα:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για ελληνικο θα εδινα τα 299.

ολα τα υπολοιπα ειναι παραεισαγωγης με οτι αυτο συνεπαγεται

 

Δεν συνεπαγεται απολυτως τιποτα, το ιδιο τηλεφωνο ειναι, το ιδιο λογισμικο, την ιδια εγγυηση, απλα εχει κατι αλλα συμβολα τυπωμενα στο πληκτρολογιο (και δεν εχει ελληνικα συμβολα στο πληκτρολογιο)

 

Νομιζω οτι οι καινουργιες παρτιδες δεν εχουν αυτο το θεμα με το led ειδοποιησης. Τωρα αν στο εμποριο υπαρχουν προηγουμενες παρτιδες ειναι αλλο θεμα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Nokia_E6#Notification_LED_visibility

Link to comment
Share on other sites

Δεν συνεπαγεται απολυτως τιποτα, το ιδιο τηλεφωνο ειναι, το ιδιο λογισμικο, την ιδια εγγυηση, απλα εχει κατι αλλα συμβολα τυπωμενα στο πληκτρολογιο (και δεν εχει ελληνικα συμβολα στο πληκτρολογιο)

 

Νομιζω οτι οι καινουργιες παρτιδες δεν εχουν αυτο το θεμα με το led ειδοποιησης. Τωρα αν στο εμποριο υπαρχουν προηγουμενες παρτιδες ειναι αλλο θεμα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Nokia_E6#Notification_LED_visibility

 

οπως το λες ειναι δεν διαφωνω. Αλλα αν ειναι να δωσω 275 με τα μεταφορικα για ενα παραεισαγωγης, προτω να δωσω 300 για ενα ελληνικο. Αυτο εννοουσα. Κατα τα αλλα ολα ειναι τα ιδια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί το κινητό καθημερινά για email κλπ;

 

Τόσο δύσκολο είναι πια.. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί το κινητό καθημερινά για email κλπ;

 

Τόσο δύσκολο είναι πια.. :wacko:

 

Το χρησιμοποιω καθημερινα. Ειναι οπως ηταν και με την Anna. Δεν αλλαξε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιω καθημερινα. Ειναι οπως ηταν και με την Anna. Δεν αλλαξε κατι.

 

Αυτο λέω :p

 

Με την Αννα πως ηταν? Εχω το Ε5 και ο email client ειναι πρακτικα αχρηστος ετσι οπως ειναι. Απαραδεκτος για καθημερινη χρηση και με σοβαρα προβληματα.

 

Ειναι πχ οπως του android η του iphone? Εχει αυτο το εκνευριστικο transition effect πχ οπως στις symbian 3rd εκδοσεις? Υποστηριζει διαφορετικα identities? Και γενικα εχει κανονικο push η τα φερνει μετα απο κανα 10-15λεπτο?

 

Γενικα ο,τι πληροφορια εχεις θα ηταν χρησιμη καθως μαλλον για Ε6 με κοβω ( ηταν να πηγαινα σε qwerty android αλλα το δουλεψα και δεν μου αρεσε )

 

Σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το δουλευω καθημερινα με exchange push mail (gmail with domain) και ειναι αψογο. Το εχω ρυθμισει απο τις 9 το πρωι εως τις 8 το βραδυ να ειναι always on.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο λέω :p

 

Με την Αννα πως ηταν? Εχω το Ε5 και ο email client ειναι πρακτικα αχρηστος ετσι οπως ειναι. Απαραδεκτος για καθημερινη χρηση και με σοβαρα προβληματα.

 

Ειναι πχ οπως του android η του iphone? Εχει αυτο το εκνευριστικο transition effect πχ οπως στις symbian 3rd εκδοσεις? Υποστηριζει διαφορετικα identities? Και γενικα εχει κανονικο push η τα φερνει μετα απο κανα 10-15λεπτο?

 

Γενικα ο,τι πληροφορια εχεις θα ηταν χρησιμη καθως μαλλον για Ε6 με κοβω ( ηταν να πηγαινα σε qwerty android αλλα το δουλεψα και δεν μου αρεσε )

 

 

 

Σε ευχαριστω πολυ.

 

 

Κοίτα, δεν ξέρω πως είναι του Ε5, αλλά επειδή ταυτόχρονα χρησιμοποιώ και το Ε72, μπορώ να πώ οτι απολαμβάνω την χρήση των email πιο πολύ στο Ε6. Το " transition effect" δεν ξέρω τι σημαίνει, όπως και το " identities".

Τα email μου τα φερνει στο λεπτό, και μερικές φορές πολύ πιο γρήγορα. Γενικά, επειδή χρησιμοποιώ καθημερινα τα email λογω δουλειάς (exchange server), με σιγουριά σου λέω οτι δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα απολύτος.

Το μόνο που λίγο με χαλάει, αλλά δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω, είναι πχ. οτι σε μερικά email δεν μου δείχνει τις υπογραφές του αποστολέα, ενώ στο iPhone έχω την εντύπωση οτι τις δείχνει. Επίσης, στο Ν900 που είχα λίγο καιρό πριν, τις έδειχνε κανονικά, και πιστεύω ότι είναι θέμα ανάλυσης.

Κάτι τελευταίο, που ίσως πιάσει τόπο, είναι οτι το newletter της Aegean Air που μου στέλνουν μέρα παρά μέρα, δεν το δείχνει. Δεν έχω δοκιμάσει όμως αν το δείχνει σε iPhone ή σε Android.

Αυτά. Ελπίζω κάτι να είπα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα identites ειναι πχ οταν εχω λογαριασμο στο gmail ( για να εκμεταλλευομαι τα tags που εχει ωστε να μην ερχονται τα παντα στο inbox και χτυπαει καθε τρεις και λιγο), να μπορω να στειλω απο τον πραγματικο λογαριασμο του email.

 

Παραδειγμα. Εχω το email email1@domain.com το οποιο κανει forward τα email στο email1@gmail.com επειδη το gmail διαχειριζεται καλυτερα σχεδον τα παντα. Εγω θα μπορω πχ να στελνω εμαιλ ως email1@domain.com η μονο ως email1@gmail.com γινεται?

 

Αυτο εννοω.

 

Το transition effect ειναι αυτο το εφεδακι που εχει η εφαρμογη οταν κανεις scrolling πχ αναμεσα στα emails κλπ.

 

Σε σχεση με το Ε72 εαν ειναι αρκετα διαφορετικο τοτε αξιζει πιστευω, καθως του Ε72 ειναι λιγακι χαλια ( το ιδιο με του Ε5 ).

 

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας παιδες!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν ξέρω πως είναι του Ε5, αλλά επειδή ταυτόχρονα χρησιμοποιώ και το Ε72, μπορώ να πώ οτι απολαμβάνω την χρήση των email πιο πολύ στο Ε6. Το " transition effect" δεν ξέρω τι σημαίνει, όπως και το " identities".

Τα email μου τα φερνει στο λεπτό, και μερικές φορές πολύ πιο γρήγορα. Γενικά, επειδή χρησιμοποιώ καθημερινα τα email λογω δουλειάς (exchange server), με σιγουριά σου λέω οτι δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα απολύτος.

Το μόνο που λίγο με χαλάει, αλλά δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω, είναι πχ. οτι σε μερικά email δεν μου δείχνει τις υπογραφές του αποστολέα, ενώ στο iPhone έχω την εντύπωση οτι τις δείχνει. Επίσης, στο Ν900 που είχα λίγο καιρό πριν, τις έδειχνε κανονικά, και πιστεύω ότι είναι θέμα ανάλυσης.

Κάτι τελευταίο, που ίσως πιάσει τόπο, είναι οτι το newletter της Aegean Air που μου στέλνουν μέρα παρά μέρα, δεν το δείχνει. Δεν έχω δοκιμάσει όμως αν το δείχνει σε iPhone ή σε Android.

Αυτά. Ελπίζω κάτι να είπα :lol:

και μενα τo newsletter της aegean μου το βγαζει με κινεζικα γραμματα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και μενα τo newsletter της aegean μου το βγαζει με κινεζικα γραμματα

Και στο iphone πολλα emails εμφανιζονται με κινεζικα. Θελω να πω οτι ειναι θεματα ασυμβατοτητας και γενικα συμβαινουν....:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

s-torn ειχα και e5 αλλα εχω εκαι e6, τα μαιλ σου θα τα περνεις στο λεπτο,μην εχεις προβλημα,οι μονες διαφορες που εχουν τα 2 τηλ ειναι, ενταση ηχου, το e5 ειναι το καλυτερο τηλ σε αυτο,και σε ομιλια,αλλα και σε τονο κουδουνισματος.μπαταρια e5 σαφως καλυτερη σε πραγματικη χρηση,40 email 30 λεπτα τηλ και 7 ωρες συνεχεια στο ιντερνετ, φουλ φωτειντητα.τελος μπαταρια.στο e6 με τα ιδια μαιλ και λεπτα ομιλιας αλλα με 3 ωρες ιντερνετ φουλ φωτεινοτητα.τελος μπαταρια. Αυτα ειναι τα ατου του e5. Το e6 ειναι ποιο ωραιο κατασκευαστηκα,με καλη καμερα,αφη που κανει παρτυ(οχι θερμοκρασιες κατω απο -0)και το μεγαλω του ατου ειναι η οθονη,τεραστια ευκρ/νια, αλλα και χωρις κανενα ιχνος απο σημαδι, g.g η οθονη.ελπιζω να βοηθησα.αν θες κατι αλλο πες.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το Ε5 ειναι κορυφαιο σε μπαταρια και ενταση ηχου. Αυτα ειναι το μονα καλυτερα που εχει. Σε ολα τα αλλα φυσικα υστερει.

Μην ξεχναμε οτι το Ε6 εχει αλλου ειδους οθονη και αλλο επεξεργαστη. Αν ειχε τετοια οθονη το Ε5 μπορει να μην κραταγε τοσο πολυ η μπαταρια του.

Το μονο ελλατωμα που εχει το Ε6 για μενα ειναι η σχετικα χαμηλοτερη ενταση ηχου-ηχειου (στον ηχο κλησης οχι την συνομιλια)

Αυτο φυσικα το καταλαβαινουν μονο οσοι ειχαν πριν το Ε5 του οποιου ο ηχος ειναι εξαιρετικα δυνατος.

Το gsmarena εχει τεστ ηχου και δειχνει οτι ειναι average οπως σε παρα πολλα αλλα κινητα (διασημα και μη) της αγορας.

 

Speakerphone test VoicedB,Pink noise/ Music,Ringing phone,Overall score

Apple iPhone 4 65.1 60.3 66.2 Below Average

Apple iPhone 2G 67.2 60.2 66.6 Below Average

Samsung Galaxy S 66.6 65.9 66.6 Below Average

LG Optimus 2X 65.7 60.0 67.7 Below Average

Apple iPhone 3G 66.1 62.1 71.7 Below Average

Apple iPhone 4S 65.8 64.5 74.6 Average

Apple iPhone 3GS 69.5 69.5 71.7 Good

Sony Ericss XPERIA 66.1 66.3 78.0 Good

Samsung GalaxySII 70.0 66.6 75.7 Good

Nokia N8 75.8 66.2 82.7 Very Good

 

Nokia E6 68.8 61.5 70.7 Average

Nokia E5 75.1 66.2 75.7 Good

Link to comment
Share on other sites

s-torn ειχα και e5 αλλα εχω εκαι e6, τα μαιλ σου θα τα περνεις στο λεπτο,μην εχεις προβλημα,οι μονες διαφορες που εχουν τα 2 τηλ ειναι, ενταση ηχου, το e5 ειναι το καλυτερο τηλ σε αυτο,και σε ομιλια,αλλα και σε τονο κουδουνισματος.μπαταρια e5 σαφως καλυτερη σε πραγματικη χρηση,40 email 30 λεπτα τηλ και 7 ωρες συνεχεια στο ιντερνετ, φουλ φωτειντητα.τελος μπαταρια.στο e6 με τα ιδια μαιλ και λεπτα ομιλιας αλλα με 3 ωρες ιντερνετ φουλ φωτεινοτητα.τελος μπαταρια. Αυτα ειναι τα ατου του e5. Το e6 ειναι ποιο ωραιο κατασκευαστηκα,με καλη καμερα,αφη που κανει παρτυ(οχι θερμοκρασιες κατω απο -0)και το μεγαλω του ατου ειναι η οθονη,τεραστια ευκρ/νια, αλλα και χωρις κανενα ιχνος απο σημαδι, g.g η οθονη.ελπιζω να βοηθησα.αν θες κατι αλλο πες.

 

Ευχαριστω για τις πληροφοριες..

 

Λογικα θα το παρω, εκει εχω καταληξει. Οταν μου δοθει φυσικα η ευκαιρια και οικονομικα. Ελεγα να παω σε android αλλα ειμαι κολλημενος με το symbian με τον εναν η τον αλλον τροπο, εχω καταφερει να κανω αυτα που θελω τραγικα γρηγορα και να ξεσυνηθισω μου ειναι αρκετα δυσκολο.

 

Θα κοιταξω και καμια παραεισαγωγη μιας και πλεον ειναι αρκετα φτηνες απο οσο εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες..

 

Λογικα θα το παρω, εκει εχω καταληξει. Οταν μου δοθει φυσικα η ευκαιρια και οικονομικα. Ελεγα να παω σε android αλλα ειμαι κολλημενος με το symbian με τον εναν η τον αλλον τροπο, εχω καταφερει να κανω αυτα που θελω τραγικα γρηγορα και να ξεσυνηθισω μου ειναι αρκετα δυσκολο.

 

Θα κοιταξω και καμια παραεισαγωγη μιας και πλεον ειναι αρκετα φτηνες απο οσο εχω δει.

 

απο 245 ευρω ξεκιναει. βρισκεις και ελληνικο με 300 ευρω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

s-torm αν παρεις απο παραεισαγωγη,στο λεω επειδη την εχω παθει,μακρια απο ουγγαρια. Το καλυτερο ειναι γερμανιας.
Link to comment
Share on other sites

s-torm αν παρεις απο παραεισαγωγη,στο λεω επειδη την εχω παθει,μακρια απο ουγγαρια. Το καλυτερο ειναι γερμανιας.

 

Μαλλον απο το κινητομανια θα το παρω. Το εχουν σε αρκετα καλη τιμη. Δεν με ενδιαφερει αν ειναι ελληνικο η οχι, αρκει να δουλευει οπως πρεπει και να μην ειναι ελαττωματικη η συσκευη. Πλεον ακομα και 50 ευρω διαφορα ειναι ποσο που ειναι σημαντικο καθως δεν περισσευουν.

 

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια και τις πληροφοριες :):)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον απο το κινητομανια θα το παρω. Το εχουν σε αρκετα καλη τιμη. Δεν με ενδιαφερει αν ειναι ελληνικο η οχι, αρκει να δουλευει οπως πρεπει και να μην ειναι ελαττωματικη η συσκευη.

 

αυτο δεν εχει να κανει με το αν ειναι παραεισαγωγης η οχι. και ελληνικο μπορει να παρεις και να βγει προβληματικο.

με λιγα λογια, λαχειο ειναι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

s-torm απλα μακρια,απο το μαγαζι που ειπες.εγω απο εκει πηρα το e-5 χωρα κατασκευης ουγγαρια.και ηταν μαπα.το εστειλα 4φορες στο service τους και τιποτα.μεχρι που μετα απο παρουσια μου στο καταστημα τους μου εδωσαν τα χρηματα μου πισω.το ειχα στειλει σε πεντε μερες απο πταν το πηρα.
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ψάχνει E6 ελληνικό μαύρο, το έχουν τα multirama με 279 σε προσφορά: http://www.multirama.gr/products/product?pid=0615031&catid=100800
Link to comment
Share on other sites

To GPS πως τα πάει?

Πήρα το κινητό παραεισαγωγής από kinitomania αλλά νομίζω πως ο φορτιστής που μου έχουν μέσα (AC-3E) αν και είναι της nokia δεν είναι για αυτό το κινητό.. μπορείτε να μου πείτε ποια είναι τα στοιχεία του δικού σας φορτιστή για να δω αν είναι συμβατά με τον δικό μου? (mA , volt κλπ)

 

 

 

Και κάτι άλλο, στην belle δεν έχουμε foursquare για το ε6?? :(

Έχετε να μου προτείνετε επίσης κάποια καλή εφαρμογή για να βλέπω βιντεάκια στο youtube?Στο Ν8 είχα κατεβάσει από το store το youtube downlader που έβλεπες σε high ανάλυση μέχρι και βιντεάκια από το vevo πράγμα που η εφαρμογή του youtube που είχε προ εγκατεστημένη το κινητό δεν το έκανε..Στο E6 δεν υπάρχει αυτή η εφαρμογή στο store, μήπως υπάρχει κάποια άλλη ??

Edited by thanospc
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Nαι...!!! Εχουν 4-5 κομμάτια εκθεσιακά στα 279, που είναι αγκιστρωμένα στον φορτιστή από το καλοκαίρι και τα έχουν ψαχουλέψει χιλιάδες βρωμερά χέρια, πολλά από τα οποία φορούσαν όλο καμάρι δαχτυλίδια και βραχιόλια που άφησαν τα σημάδια της επίσκεψης τους! H κοροϊδία (πριν την οριστική χρεωκοπία) συνεχίζεται!!!

Στο κατάστημα Χανίων που πήγα αφορά κανονική συσκευή και όχι εκθεσιακό κομμάτι. Στα υπόλοιπα δεν ξέρω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δει κανείς πρόβλημα με ξαφνικό κλείσιμο των κλήσεων?

 

Είναι συσκευή από kinitomania και κάποια στιγμή όπως μιλάς σταματάς να ακούς τον άλλον και μετά από κάποια δευτερόλεπτα κλείνει

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...