Jump to content

Intertelecom.gr για δρομολόγηση gsm κλήσεων σε voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ιδέα της εταιρίας αυτής (να παίρνεις από το δικό σου κινητό κάποιο ΙΔΙΟ κινητό της εταιρίας π.χ. έχεις wind f2g παίρνεις σε αντίστοιχο wind f2g της εταιρίας, έχεις whatsup παίρνεις σε αντίστοιχο whatsup της εταιρίας κ.ο.κ.) και μετά αυτή να κάνει τη δουλειά του voip αυτόματα εμφάνιζοντας μάλιστα το ΔΙΚΟ ΣΟΥ αριθμό μου φαίνεται εξαιρετική. Μένει να κάνουμε δοκιμές για την ποιότητα της φωνής!

 

Το επίσημο link της εταιρίας:

http://www.intertelecom.gr/

 

Η επίμαχη επαναστατική υπηρεσία της intertelecom:

http://www.intertelecom.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=53:it-mobile&catid=37:news

Edited by rodriguez
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπαρχει επισης και εφαρμογη στο market android που λεγεται phonecard express που κανει τα πραγματα ευκολοτερα. Δεν χρειαζεται να καλεις τον αριθμο και μετα #, αλλα το κανει αυτοματα ρωτωντας καθε φορα πριν την κληση αν θελεις ννα γινει μεσω intertelecom η απο τον παροχο σου. Για λιγο που το δοκιμασα η ποιοτητα φωνης ηταν αψογη. Θα περιμενω ομως και τις δικες σας αποψεις πριν καταθεσω τον οβολο μου στην εταιρεια!
Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω χρησιμοποιησει τις υπηρεσιες της intertelecom και τη συστηνω ανεπιφυλακτα .Η ποιοτητα της επικοινωνιας ειναι πολυ καλη και η χρεωση ανα δευτερολεπτο χωρις ελαχιστη διαρκεια κλησης συμφερει πολυ ολους οσους δε θελουν για μια συντομη κληση π.χ 15 δευτερολεπτων να χρεωθουν οσο για ενα λεπτο.
Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω χρησιμοποιησει τις υπηρεσιες της intertelecom και τη συστηνω ανεπιφυλακτα .Η ποιοτητα της επικοινωνιας ειναι πολυ καλη και η χρεωση ανα δευτερολεπτο χωρις ελαχιστη διαρκεια κλησης συμφερει πολυ ολους οσους δε θελουν για μια συντομη κληση π.χ 15 δευτερολεπτων να χρεωθουν οσο για ενα λεπτο.

Την έχω χρησιμοποιήσει , Σε Γενικές γραμμές είναι πολύ καλή .

Χτές όμως που τηλεγώνησα στην νέα Υόρκη ήταν απαράδεκτη η ποιότητα της . Αποτέλεσμα το έκλεισα και τηλεφώνησα με HOL μια που μου δίνει 20 λεπτά δωρεάν τον μήνα για εξωτερικό .

Στο Εσωτερικό δεν είχα ποτέ πρόβλημα ποιότητας.

Επίσης η χρέωση ανά δευτερόλεπτο είναι ότι το καλύτερο . Κυρίως εξωτερικό πέρνω και σταθερά, Για εσωτερικό έχω το F2G2 και το FROG

Μειονέκτημα ότι δεν παρέχει πρόσβαση από WIFI .

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω οτι υποστιριζει sip και βλεπω οτι μεσω fring πηρε τις ρυθμισεις. Ακομα δεν εχω τα δωρεαν λεπτα για να το δοκιμασω. Σιγουρα δεν υποστηριζει wifi?

 

edit: Λοιπον παιδια μιλησα με εκπροσωπο της εταιριας και δουλευει η υπηρεσια κανονικα με wifi. Επισης σχετικα με το symbian μου εδωσαν και τις ρυθμισεις.

 

Για οποιον ενδιαφερεται να χρησιμοποιησει την υπηρεσια μεσω wifi/3g χρησιμοποιωντας το build-in προγραμμα για symbian S60 (E-series δοκιμασμενο) ας περασει τις εξης ρυθμισεις:

 

1. Καταρχας κατεβαστε απο την Nokia ενα επιπλεον αρχειο το οποιο λεει οτι προσθετει καποια επιπλεον πεδια ρυθμισεων για voip απο εδω

2. Στη συνεχεια παμε: Μενου -> Εργαλεια -> Ρυθμισεις -> Συνδεση -> Ρυθμισεις SIP και δημιουργουμε ενα νεο προφιλ.

Εισαγουμε τα εξης:

 

Προφίλ υπηρεσίας: IETF

Προεπ.σημ.προσβ.: καποιο wifi η την 3G συνδεση

Κοινό όνομα χρήστη: username@sip.intertelecom.gr

Χρήση συμπίεσης: Όχι

Εγγραφη: Οταν απαιτειται

Χρήση ασφάλειας: Όχι

Διακ.μεσολαβησης: Δεν πειραζουμε τιποτα εδω

Διακομ.καταχώρ.:

- Δ/νση διακομ. καταχ.: sip.intertelecom.gr

- Realm (Τομέας προστασίας): asterisk (Την λεξη ακανονικα οχι το συμβολο :p)

- username/password: Οτι βαλατε κατα την εγραφη στο site

- Τυπος μεταφορας: Αυτοματη (*)

- Θυρα: 5060 (*)

* Ισως χρειαστει να ανοιχτει η θυρα στο router, εγω δεν ανοιξα τιποτα παντως.

 

3. Στη συνεχεια παμε: Μενου -> Εργαλεια -> Ρυθμισεις -> Συνδεση -> Τηλ.Διαδικτύου και δημιουργουμε ενα προφιλ με βαση τις ρυθμισεις που δημιουργησαμε προηγουμενως.

4. Τελος απο την εφαρμογη "Τηλ.Διαδικτύου" του κινητου επιλεγουμε να συνδεθουμε μεσω wifi/3G και μπορουμε να καλεσουμε τους αριθμους που θελουμε απευθειας απο το κινητο επιλεγοντας: Επιλογες -> Κληση -> Κληση διαδικτυου.

Edited by drillgr
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ κι εγώ την εν λόγω εταιρία εδώ και 1 μήνα περίπου για κλήσεις εσωτερικού.

μέσω vodafone CU αυτό.

η ποιότητα είναι πολύ καλή αλλά σε μερικές κλήσεις υπήρχαν κάποια θεματάκια.

γενικά ικανοποιημένος.

 

ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα όμως 2-3 φορές:

ενώ καλούσα τον δικό τους αριθμό που μου είχαν δώσει, μου έβγαζε μήνυμα ότι ήταν Καταλυμένο. το έκανε για αρκετή ώρα οπότε αναγκάστηκα να κάνω κανονικά την κλήση μέσω vodafone.

 

τώρα αν αυτό συμβαίνει επειδή κάποιος άλλος χρήστης καλούσε μέσω αυτού του αριθμού τότε άστα να πάνε...αν μαζευτούνε πολλοί χρήστες δε θα βγάζουμε γραμμή ούτε σε ένα μήνα. ελπίζω να είναι κάτι άλλο.

 

επίσης ένα κολπάκι για να κάνετε πιο γρήγορα τις κλήσεις.

έστω ότι θέλετε να καλέσετε το 123456 και ο αριθμός κλήσης της IT είναι 987654.

αποθηκεύστε την επαφή ως : 987654p123456#.

κάθε φορά που θα την καλείτε θα γίνεται η κλήση μέσω της IT.

εγώ για κάθε επαφή έχω 2 νούμερα αποθηκευμένα. 1 με το κανονικό και ένα με τον τρόπο που περιέγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως κανει να μαθουμε και εμεις οι ασχετοι????εγω εχω wind f2g σε τι μπορει να με βοηθησει δηλαδη?

 

edit:Ειναι για κλησεις στο ιδιο πακετο?η μπορω να καλεσω οποιοδηποτε με τις χρεωσεις που αναφερει?

Edited by gm45
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενημερώθηκα για το συγκεκριμένο πρόγραμμα πήρα τηλέφωνο και μου είπανε την διαδικασία πολύ καλό μου φαίνεται να το δοκιμάσω. Μου είπανε ότι πάμε σε τράπεζα και καταθέτουμε το πόσο τις κάρτασ που θέλουμε να βάλουμε και ότι καλύτερα στην πειραιώς διότι ενημερώνεται άμεσα το υπόλοιπο μας στο λογαριασμό αυτής τις εταιρείας και μετά μπορούμε να παίρνουμε τηλεφωνήματα σαν να παίρνουμε τηλέφωνο από χρόνοκάρτα με χρέωση ανά δευτερόλεπτο . 0,10€/λεπτό προς όλα τα κινητά και 0,02€/λεπτό προς σταθερά. Απλά καλούμε ένα κινητό που μας δίνουνε που είναι αντίστοιχο του πακέτου μας και όση διάρκεια μιλάμε στον κινητό αυτό μας αφαιρεί από τα δωρεάν λεπτά και εκείνη την στιγμή πληκτρολόγουμε το τηλέφωνο που θέλουμε να καλέσουμε και πατάμε # μιλάμε και χρεώνομαστε από το πόσο τις κάρτας μας που έχουμε βάλει για να κάνουμε κλήσεις μέσω τις συγκεκριμένης εταιρείας. Γενικά είναι αξιόπιστη εταιρεία; ποσόν καιρό υπάρχει; . Επίσης ρώτησα εάν υπάρχει ημερομηνία λήξης του υπολοίπου και μου είπε ότι δεν υπάρχει πολύ καλό σκέφτομαι να το δοκιμάσω. Για όσους θέλουνέ να το δοκιμάσουν μπορούνε να ζητήσουν να τους δώσουνε δώρο 0,50€ και να το δοκιμάσουνε. Επίσης για όσους δεν έχουνε πρόσβαση να δούνε το υπόλοιπο τους μπορούνε να καλούνε σε ένα συγκεκριμένο αριθμό. Είναι πολύ καλό αυτό όταν είσαι εν κινήσει και δεν έχεις πρόσβαση σε υπολογιστή. Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγω μερικές απορίες για την εταιρεία

1. Υπάρχει ελάχιστο ποσό που μπορούμε να καταθέσουμε στη τράπεζα ή βάζουμε όσο θέλουμε;

2. Επίσης,δεν έχω καταλάβει καλά πως αξιοποιούνται τα δωρεάν λεπτά που έχουμε απο τον εκάστοτε πάροχο.Στην ουσία είναι σαν να βάζουμε κάρτα στην εταιρεία αυτή,έστω 5 ευρώ και με αυτά τα 5 ευρώ θα κάνουμε κλήσεις με 0.10' σε κινητά και 0.02 σε σταθερά. Τα δωρεάν λεπτά από τον υπάρχων πάροχό μας τι σχέση έχουν;πώς αξιοποιούνται;Φαίνεται απλά ότι μειώνονται ανάλογα με τη διάρκεια των κλήσεων που κάναμε;

3. Αν από τον πάροχό μας δεν έχουμε δωρεάν λεπτά,αλλά δωρεάν χρόνο ομιλίας πχ 5 ευρώ μπορούμε πάλι να χρησιμοποιήσουμε τις χρεώσεις αυτές τις εταιρείας;

4.Και αν έχουμε πρόσβαση μέσω wifi υπάρχει κάποιο άλλο πλεονέκτημα;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγω μερικές απορίες για την εταιρεία

1. Υπάρχει ελάχιστο ποσό που μπορούμε να καταθέσουμε στη τράπεζα ή βάζουμε όσο θέλουμε;

 

Στο site τους, η ελάχιστη ανανέωση νομίζω είναι 10 ευρώ. Αλλά αφού δεν λήγουν ποτέ, δεν υπάρχει πρόβλημα. Βάζεις 10 ευρώ και βολεύεσαι για μήνες!!

 

2. Επίσης,δεν έχω καταλάβει καλά πως αξιοποιούνται τα δωρεάν λεπτά που έχουμε απο τον εκάστοτε πάροχο.Στην ουσία είναι σαν να βάζουμε κάρτα στην εταιρεία αυτή,έστω 5 ευρώ και με αυτά τα 5 ευρώ θα κάνουμε κλήσεις με 0.10' σε κινητά και 0.02 σε σταθερά. Τα δωρεάν λεπτά από τον υπάρχων πάροχό μας τι σχέση έχουν;πώς αξιοποιούνται;Φαίνεται απλά ότι μειώνονται ανάλογα με τη διάρκεια των κλήσεων που κάναμε;

 

Τώρα συνειδητοποιώ τι έχουν κάνει οι τύποι. Παιδιά είναι φοβερό. Χρησιμοποιείς τα δωρεάν λεπτό του πακέτου σου (π.χ. τα 1200' του call them all plus του whatsup προς whatsup ή τα 300' της καρτοκινητής q προς q) και μέσω αυτή της εταιρίας μετατρέπεις τελικά τα λεπτά του "κλειστού" πακέτου σου (π.χ. whatsup) σε χρόνο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί προς οποιονδήποτε προορισμό! Δηλαδή κανονικά με τα 7 ευρώ που πληρώνεις για να ενεργοποιήσεις το call them all plus του whatsup θα είχες μόνο 1200' ομιλίας ΜΟΝΟ ΠΡΟΣ whatsup. Με αυτή την εταιρία, μετατρέπεις τα 1200' αυτά λεπτά σε χρόνο που μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις προς ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΟΠΟΙΟΑΣΔΗΠΟΤΕ ΧΩΡΑΣ με μηδαμινή χρέωση (καλύτερη και από αυτή του F2g2).

 

Γουστάρω τρελά, θα τραβάνε τα μαλλιά τους οι εγχώριοι νταβατζήδες μας (cosmote, vodafone, wind). Χρησιμοποιούμε (=ασελγούμε) πάνω στο δίκτυό τους χωρίς να τους δίνουμε δεκάρα τσακιστή παραπάνω (πέρα από το κόστος ενεργοποίησης του πακέτου μας που κυμαίνεται από 1 ευρώ στην καρτοκινητή q μέχρι και 7 ευρώ στο whatsup).

 

3. Αν από τον πάροχό μας δεν έχουμε δωρεάν λεπτά,αλλά δωρεάν χρόνο ομιλίας πχ 5 ευρώ μπορούμε πάλι να χρησιμοποιήσουμε τις χρεώσεις αυτές τις εταιρείας;

 

Η μαγκιά είναι να χρησιμοποιείς στο έπακρο το χρόνο που σου δίνει η εταιρία σου προς κινητά του ΙΔΙΟΥ πακέτου. Πρέπει να σου δίνει airtime (λεπτά ομιλίας) για να κάνεις χρήση της πατέντας της intertelecom.

 

4.Και αν έχουμε πρόσβαση μέσω wifi υπάρχει κάποιο άλλο πλεονέκτημα;

 

Μα δεν το χρειάζεσαι "υποχρεωτικά" το wifi. Γι' αυτό είναι τόσο καλό!! Η μαγκιά είναι ότι δεν χρειάζεσαι wifi (δεν υπάρχει παντού wifi), αλλά χρησιμοποιείς το gsm σήμα (που ΥΠΑΡΧΕΙ παντού) εξασφαλίζοντας έτσι ΠΟΙΟΤΙΚΗ κλήση (αφού στην ουσία πρόκειται για gsm to gsm κλήση) και μέσω του gsm δικτύου "τηλεμεταφέρεται" η κλήση σε ένα fixed point (οι servers της εταιρίας) που αναλαμβάνουν να τη μετατρέψουν σε voip κλήση από εκεί και πέρα.

 

Παιδιά είναι πάρα πολύ καλό. Κάτι μου λέει ότι θα την κλείσουν την εταιρία. Δεν μπορούν να μείνουν με σταυρωμένα χέρια οι cosmote, vodafone, wind...

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγω μερικές απορίες για την εταιρεία

1. Υπάρχει ελάχιστο ποσό που μπορούμε να καταθέσουμε στη τράπεζα ή βάζουμε όσο θέλουμε;

2. Επίσης,δεν έχω καταλάβει καλά πως αξιοποιούνται τα δωρεάν λεπτά που έχουμε απο τον εκάστοτε πάροχο.Στην ουσία είναι σαν να βάζουμε κάρτα στην εταιρεία αυτή,έστω 5 ευρώ και με αυτά τα 5 ευρώ θα κάνουμε κλήσεις με 0.10' σε κινητά και 0.02 σε σταθερά. Τα δωρεάν λεπτά από τον υπάρχων πάροχό μας τι σχέση έχουν;πώς αξιοποιούνται;Φαίνεται απλά ότι μειώνονται ανάλογα με τη διάρκεια των κλήσεων που κάναμε;

3. Αν από τον πάροχό μας δεν έχουμε δωρεάν λεπτά,αλλά δωρεάν χρόνο ομιλίας πχ 5 ευρώ μπορούμε πάλι να χρησιμοποιήσουμε τις χρεώσεις αυτές τις εταιρείας;

4.Και αν έχουμε πρόσβαση μέσω wifi υπάρχει κάποιο άλλο πλεονέκτημα;

 

δεν νομίζω ότι υπάρχει ελάχιστο υπόλοιπο π.χ. Εγώ που πήρα να ρωτήσω για κατάθεση χρημάτων σε τράπεζα από 5€ μου είπανε ότι μπορώ κανονικά. Απλά κανείς κλήση σε αριθμό εταιρείας που έχεις ήδη και δεν χρεώνεςαι την κλήση αλλά αφαιρεται από τα δωρεάν λεπτά σου και καλείς όποιον αριθμό θέλεις με την χρέωση την παραπάνω και το καλό είναι ότι είναι ανά δευτερόλεπτο και επιπλέον όσο μιλήσεις αφαιρεται από το πόσο που έχεις βάλει ανάλογα με τον χρόνο που έχεις .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει επισης και εφαρμογη στο market android που λεγεται phonecard express που κανει τα πραγματα ευκολοτερα. Δεν χρειαζεται να καλεις τον αριθμο και μετα #, αλλα το κανει αυτοματα ρωτωντας καθε φορα πριν την κληση αν θελεις ννα γινει μεσω intertelecom η απο τον παροχο σου. Για λιγο που το δοκιμασα η ποιοτητα φωνης ηταν αψογη. Θα περιμενω ομως και τις δικες σας αποψεις πριν καταθεσω τον οβολο μου στην εταιρεια!

 

Δεν την βρίσκω αυτή την εφαρμογή στο market πάντως

:confused: Γιατί άραγε;;;; :mad:

 

Άκυρο, τη βρήκα αλλού (στο market όμως δεν μου την εμφάνιζε)

Edited by rodriguez
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Την υπηρεσία αυτή μπορώ να την βάλω σε ένα απλό τηλέφωνο που δεν έχει την δυνατότητα να συνδέετε στα διαδίκτυο; Αν κατάλαβα καλά από την στιγμή που θα αποκτήσω λογαριασμό στην εταιρεία και θα έχω κάνει κατάθεση στον τραπεζικό λογαριασμό, απλά καλώ το νούμερο που θα μου δώσει η εταιρεία και αμέσως μετά βάζω το νούμερο που θέλω να καλέσω και # . Κάνω κάπου λάθος; Οπότε και με ένα παλαιό τηλέφωνο μπορώ να κάνω την δουλεία μου;
.
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς και από σταθερό , αρκεί να έχεις απεριόριστες κλήσεις πρός σταθερά, για να μην χρεώνεσε την κλήση
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και εγώ την συγκεκριμένη υπηρεσία (κάνοντας αστικές κλήσεις απο το κινητό) και μπορώ να πω ότι η ποιότητα ήταν πολύ καλή... Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν σε ένα κινητό ZTE Blade και είναι το εξής:

ο αριθμός της intertelecom που καλούσα (έχω f2g) είναι 6939921212

έστω ότι θέλω να πάρω τηλέφωνο στο 2101234567

έγραφα: 6939921212,2101234567# (το ',' είναι η παύση)

Όταν πατούσα για να καλέσει λοιπόν το παραπάνω, μου έβγαζε Connection Error or invalid MMI code. Δοκίμασα να κατεβάσω και την android εφαρμογή (Phonecard Express) και πάλι το ίδιο μήνυμα έπαιρνα. Κάνοντας διάφορες δοκιμές είδα ότι το πρόβλημα οφείλεται στο # που μπαίνει στο τέλος... Μάλλον το κινητό όταν βλέπει # στο τέλος, διαχειρίζεται όλο τον αριθμό σαν εντολή (που προφανώς δεν καταλαβαίνει).

Έτσι προσωρινά ο μόνος τρόπος για να καλέσω από το blade είναι να γράψω πρώτα 6939921212,2101234567 και να κάνω την κλήση. Και μετά από λίγο να πατήσω (χειροκίνητα) το # από το dialpad.

Αν μπορούσε να λυθεί αυτό το θεματάκι, θα ήταν τέλειο.

 

Σε άλλο κινητό (samsung galaxy) δεν είχα πρόβλημα με το #

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο είδα υπάρχει και εφαρμογή για android που αυτοματοποίει την διαδικασία. Ψαξε λίγο στο site της εταιρίας.

 

Εγώ δοκίμασα σε πρώτη φάση κλήση μέσω sip σε σταθερό,από την εφαρμογή του κινητού και η ποιότητα ήταν αρκετά καλή. Πριν την κλήση υπάρχει και ενημέρωση για το διαθέσιμο υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο είδα υπάρχει και εφαρμογή για android που αυτοματοποίει την διαδικασία. Ψαξε λίγο στο site της εταιρίας.

 

Εγώ δοκίμασα σε πρώτη φάση κλήση μέσω sip σε σταθερό,από την εφαρμογή του κινητού και η ποιότητα ήταν αρκετά καλή. Πριν την κλήση υπάρχει και ενημέρωση για το διαθέσιμο υπόλοιπο.

 

Εντάξει, το πρόβλημα λύθηκε, μιας και μου είπαν από το support ότι ακόμα και χωρίς το # στο τέλος, η κλήση γίνεται μετά από 10 δευτερόλεπτα... Όλα καλά λοιπόν :up:

Link to comment
Share on other sites

Την υπηρεσία αυτή μπορώ να την βάλω σε ένα απλό τηλέφωνο που δεν έχει την δυνατότητα να συνδέετε στα διαδίκτυο; Αν κατάλαβα καλά από την στιγμή που θα αποκτήσω λογαριασμό στην εταιρεία και θα έχω κάνει κατάθεση στον τραπεζικό λογαριασμό, απλά καλώ το νούμερο που θα μου δώσει η εταιρεία και αμέσως μετά βάζω το νούμερο που θέλω να καλέσω και # . Κάνω κάπου λάθος; Οπότε και με ένα παλαιό τηλέφωνο μπορώ να κάνω την δουλεία μου;

 

σωστά . Απλά να ξέρεις ότι άμα θέλεις να πάρεις τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών λειτουργεί μόνο ώρες καταστημάτων μετά βάζει τηλεφωνητή. Εγώ πάντως τους ζήτησα να μου δώσουν τα 0,50€ για δοκιμή και το δοκίμασα πολύ καλό!. Επίσης μπορείς να καλέσεις από οποιασδήποτε αριθμό θέλεις απλά θα πρέπει να βάλεις τον πίν που σου ήρθε στο μάιλ και μετά να καλέσεισ το τηλέφωνο. Αρκεί ο τηλέφωνο (κινητό, η σταθερό ) που θα καλέσεισ να μην έχει ενεργοποιημένη την υπηρεσία για μπορείς να βάλεις το πίν σου και να καλέσεισ. Από ότι μου είπανε από το ίντερνετ μπορείς να προσθέσεις τηλέφωνα από τα οποία μπορείς να καλείς. Δεν το εχω δοκιμάσει για να σου πω την αλήθεια. Επίσης τον ρώτησα αυτό για την κατειλημενη γραμμή που μου έτυχε να βγει και μου είπε ότι όταν μιλάει άλλος συνδρομητής στο συγκεκριμένο τηλέφωνο που καλούμε δεν μπορούμε να μιλήσουμε εκείνη την στιγμή ή θα καλέσουμε τον δεύτερο αριθμό εάν υπάρχει ή θα περιμένουμε να κλείσει η γραμμή. Πάντως μου είπε ότι όπου είναι ένας μόνο αριθμός τηλεφώνου δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Επίσης για να παίρνετε τηλέφωνο με απόκρυψη χρησιμοποιώντας την παραπάνω υπηρεσία μπορείται να καλέσετε τον συγκεκριμένο αριθμό κλήσης που σας έχει δωθεί με #31# μπροστά και μετά να βάλετε το πίν σας μετά # και τον αριθμό που θέλετε να καλέσετε και # το δοκίμασα και δεν έβγαζε καθόλου αριθμό μόνο κλήση έγραφε στην οθόνη του αλλού κινητού. Ούτε καν την λέξη απόκρυψη. Επίσης υπάρχει τρόπος να μαθαίνεις το υπόλοιπο σου από την ιντερτελεκομ 427# πατάς μόλις πάρεις τηλέφωνο στο αριθμό που σου έχουνε δώσει. Και σου λέει το υπόλοιπο. Πολύ καλή !. Αυτό που φοβάμαι είναι να το θέμα του κατειλημενου και να θέλεις να πάρεις ένα τηλέφωνο και να μην μπορείς να βγάλεις γραμμή κατά αλλά είναι πολύ καλό δεν έχει ελάχιστο χρόνο χρέωσης, δεν έχει ελάχιστο πόσο ανανέωσης μπορείς να βάλεις όσο πόσο θέλεις με κατάθεση σε λογαριασμό τις τράπεζας που θέλεις εξάλλου έχει πολλές τράπεζες οπότε εάν έχει πολύ αναμονή πασ σε αυτην που δεν έχει πολύ κόσμο. Και επιπλέον το πόσο που μπαίνει μέσα δεν έχει ημερομηνία λήξης οπότε ισχύει μια χαρά!.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

σωστά . Απλά να ξέρεις ότι άμα θέλεις να πάρεις τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών λειτουργεί μόνο ώρες καταστημάτων μετά βάζει τηλεφωνητή. Εγώ πάντως τους ζήτησα να μου δώσουν τα 0,50€ για δοκιμή και το δοκίμασα πολύ καλό!. Επίσης μπορείς να καλέσεις από οποιασδήποτε αριθμό θέλεις απλά θα πρέπει να βάλεις τον πίν που σου ήρθε στο μάιλ και μετά να καλέσεισ το τηλέφωνο. Αρκεί ο τηλέφωνο (κινητό, η σταθερό ) που θα καλέσεισ να μην έχει ενεργοποιημένη την υπηρεσία για μπορείς να βάλεις το πίν σου και να καλέσεισ. Από ότι μου είπανε από το ίντερνετ μπορείς να προσθέσεις τηλέφωνα από τα οποία μπορείς να καλείς. Δεν το εχω δοκιμάσει για να σου πω την αλήθεια. Επίσης τον ρώτησα αυτό για την κατειλημενη γραμμή που μου έτυχε να βγει και μου είπε ότι όταν μιλάει άλλος συνδρομητής στο συγκεκριμένο τηλέφωνο που καλούμε δεν μπορούμε να μιλήσουμε εκείνη την στιγμή ή θα καλέσουμε τον δεύτερο αριθμό εάν υπάρχει ή θα περιμένουμε να κλείσει η γραμμή. Πάντως μου είπε ότι όπου είναι ένας μόνο αριθμός τηλεφώνου δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Επίσης για να παίρνετε τηλέφωνο με απόκρυψη χρησιμοποιώντας την παραπάνω υπηρεσία μπορείται να καλέσετε τον συγκεκριμένο αριθμό κλήσης που σας έχει δωθεί με #31# μπροστά και μετά να βάλετε το πίν σας μετά # και τον αριθμό που θέλετε να καλέσετε και # το δοκίμασα και δεν έβγαζε καθόλου αριθμό μόνο κλήση έγραφε στην οθόνη του αλλού κινητού. Ούτε καν την λέξη απόκρυψη. Επίσης υπάρχει τρόπος να μαθαίνεις το υπόλοιπο σου από την ιντερτελεκομ 427# πατάς μόλις πάρεις τηλέφωνο στο αριθμό που σου έχουνε δώσει. Και σου λέει το υπόλοιπο. Πολύ καλή !. Αυτό που φοβάμαι είναι να το θέμα του κατειλημενου και να θέλεις να πάρεις ένα τηλέφωνο και να μην μπορείς να βγάλεις γραμμή κατά αλλά είναι πολύ καλό δεν έχει ελάχιστο χρόνο χρέωσης, δεν έχει ελάχιστο πόσο ανανέωσης μπορείς να βάλεις όσο πόσο θέλεις με κατάθεση σε λογαριασμό τις τράπεζας που θέλεις εξάλλου έχει πολλές τράπεζες οπότε εάν έχει πολύ αναμονή πασ σε αυτην που δεν έχει πολύ κόσμο. Και επιπλέον το πόσο που μπαίνει μέσα δεν έχει ημερομηνία λήξης οπότε ισχύει μια χαρά!.

Ρε συ Jonh βαζε και καμια παραγραφο, καπου χαθηκα στη μεση :lol:

 

Αυτο με τον κατηλειμενο αριθμο ειναι σοβαρο θεμα μιας και αν πλακωσει κοσμος δεν θα μπορεις να βγαλεις γραμμη ποτε. Τουλαχιστον υπαρχει νουμερο wind που ειναι μοναδικο και συνεπως με βασει τα λεγομενα τους δεν υπαρχει προβλημα (τωρα που τα 1200 ισχυουν προς ολη την wind/Q).

 

Δοκιμασα παντως και κληση sip μεσω 3G και ηταν αψογη και κυριως δεν εφαγε σχεδον τπτ απο τα δωρεαν MB που ειχα. Παντως για κανονικες κλησεις χρησιμοποιησα την εφαρμογη για symbian που εχουν στο site και λειτουργει μια χαρα αυτοματοποιημενα.

 

Αυτο με τους πολλαπλους αριθμους ισχυει. Περνας στο site τους αριθμους που θες (cli) και μπορεις να καλεις και απο αυτους. Εγω για παραδειγμα περασα ενα whatsup και το λειτουργησα με τον αντιστοιχο αριθμο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Jonh βαζε και καμια παραγραφο, καπου χαθηκα στη μεση :lol:

 

Αυτο με τον κατηλειμενο αριθμο ειναι σοβαρο θεμα μιας και αν πλακωσει κοσμος δεν θα μπορεις να βγαλεις γραμμη ποτε. Τουλαχιστον υπαρχει νουμερο wind που ειναι μοναδικο και συνεπως με βασει τα λεγομενα τους δεν υπαρχει προβλημα (τωρα που τα 1200 ισχυουν προς ολη την wind/Q).

 

Δοκιμασα παντως και κληση sip μεσω 3G και ηταν αψογη και κυριως δεν εφαγε σχεδον τπτ απο τα δωρεαν MB που ειχα. Παντως για κανονικες κλησεις χρησιμοποιησα την εφαρμογη για symbian που εχουν στο site και λειτουργει μια χαρα αυτοματοποιημενα.

 

Αυτο με τους πολλαπλους αριθμους ισχυει. Περνας στο site τους αριθμους που θες (cli) και μπορεις να καλεις και απο αυτους. Εγω για παραδειγμα περασα ενα whatsup και το λειτουργησα με τον αντιστοιχο αριθμο.

 

οκ σόρρυ αλλά με τους παραγράφους δεν τα πήγαινα πότε καλά!. Όντως είναι πρόβλημα ελπίζω να μην μας επηρεάσει. Όσο για την γουίντ πιστεύω ότι δεν θα επηρεάσει διότι έχει την λιγότερη συνδρομητική βάση. Επίσης αυτό που γράφει για τα μβ πως ακριβώς το χρησιμοποιείς;. Επίσης για την προσθήκη αριθμού επειδή δεν το εχω κάνει απλά βάζεις αριθμούς που θα καλείς χωρίς να βάζεις το πίν; και όταν καλείς από άλλο τηλέφωνο φαίνεται ο αριθμός του τηλεφώνου που καλείς εκείνη την στιγμή;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

οκ σόρρυ αλλά με τους παραγράφους δεν τα πήγαινα πότε καλά!. Όντως είναι πρόβλημα ελπίζω να μην μας επηρεάσει. Όσο για την γουίντ πιστεύω ότι δεν θα επηρεάσει διότι έχει την λιγότερη συνδρομητική βάση. Επίσης αυτό που γράφει για τα μβ πως ακριβώς το χρησιμοποιείς;. Επίσης για την προσθήκη αριθμού επειδή δεν το εχω κάνει απλά βάζεις αριθμούς που θα καλείς χωρίς να βάζεις το πίν; και όταν καλείς από άλλο τηλέφωνο φαίνεται ο αριθμός του τηλεφώνου που καλείς εκείνη την στιγμή;

Αυτο με τα MB εννοω οτι κανω κληση sip μεσω του 3G της wind αντι μεσω wifi. Συνεπως καταναλωνω τα δωρεαν MB που εχω απο την 20αρα καρτα.

 

Αυτο με τους αριθμους, κανεις απλα add τους αριθμους που θες και καλεις κανονικα τον αντιστοιχο αριθμο. Εγω χρησιμοποιω το προγραμμα για symbian και δεν χρειαστηκε να περασω πουθενα καποιο pin.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα MB εννοω οτι κανω κληση sip μεσω του 3G της wind αντι μεσω wifi. Συνεπως καταναλωνω τα δωρεαν MB που εχω απο την 20αρα καρτα.

 

Αυτο με τους αριθμους, κανεις απλα add τους αριθμους που θες και καλεις κανονικα τον αντιστοιχο αριθμο. Εγω χρησιμοποιω το προγραμμα για symbian και δεν χρειαστηκε να περασω πουθενα καποιο pin.

 

δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις το σηπ τι είναι ακριβώς; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το sip σκεψου το σα να κανεις κληση μεσω skype στο pc. Δες εδω
Link to comment
Share on other sites

οταν καλούμε από άλλο τηλέφωνο ποιο είναι αυτό το pin που πρέπει να βάλουμε? πού το βλέπω?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...