Jump to content

Samsung Galaxy 551 (i5510)


imr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα με τρελάνουν...

πήγα στα multirama το Σάββατο και μου είπαν τα εξής:

1. το lg p500 ***ΔΕΝ*** θα αναβαθμιστεί ποτέ σε gingebread...

2. το samsung 551 θα αναβαθμίζεται, ακόμη κι αν η εταιρία ανακοινώσει την αναβάθμιση πολλούς μήνες μετά,

3. η htc (wildfire) είναι η μόνη εταιρία, που ανακοινώνει με την ταχύτητα του φωτός αναβαθμίσεις λογισμικού, τις οποίες προορίζει για όλες τις συσκευές της.

 

Πόσα από τα παραπάνω είναι αλήθεια;;;;;;;;;;

 

1. εξαρτάται γενικά απο τις αποφάσεις της LG... ακόμα και στη περίπτωση που δεν παίξει επίσημη αναβάθμιση μπορείς άνετα να βρεις στο ίντερνετ μια τροποποιημένη ROM π.χ. Gingerbread με το ανάλογο ρίσκο φυσικά..

2. Άλλο αναβαθμίσεις λειτουργικού στην επόμενη έκδοση του Android και άλλο αναβαθμίσεις firmware... Μπορεί να δέχεσαι για τους επόμενους μήνες πολλά updates για bugs αλλά όχι για αναβάθμιση λειτουργικού..

3. Μάλλον θα αναφέρεται στο Google Nexus S το οποίο εννοείται ότι αναβαθμίζεται άμεσα σε ότι νέο προκύψει.. Γενικά και πάλι εδώ είναι θέμα εταιρείας..!!!

 

να προσθέσω σε αυτά που σου είπε ο υπάλληλος:

4. Η Area51 βρίσκεται στη Μύκονο!!! :p

5. Εξωγήϊνοι ζούν ανάμεσα μας!!! :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 191
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και απο μενα...

Πηρα αυτο το κινητο για την αδερφη μου και θελω αν μπορει καποιος να μου πει 2-3 πραγματα..

 

1)Πως μπορω να ξεφορτωθω τα εικονιδια απο την vodafone, (τα εβαλα στην τελευταια σελιδα αλλα αν γινεται θελω να τα ξεφορτωθω). Διαβασα εδω περι

 

Το πήρα και ΄γω για 2ο (εν αναμονή για SGS2 ή κάτι άλλο)αλλά αυτά του ΠΛΑΙΣΙΟΥ έχουν κάποια Vodafone shortcuts - είναι εισαγωγής Vodafone βασικά(δεν διαγράφονται από την διαχείρηση εφαρμογών) οπότε του πέρασα με odin 4.34 μια άλλη official rom XWKA7 στο 5λεπτο και έτσι εξαφανίστηκαν τα απεχθή VF εικονίδια και οι εφαρμογές κατα συνέπεια....(για οσους δοκιμάσουν κάτι παρόμοιο απλώς σημειώνω πως για να μπει σε download mode με συνδυασμό πλήκτρων πρέπει να πατηθεί το Q και Power button,δεν ισχύει εδώ το Vol down,Central button και power button όπως σε άλλα Galaxy).

 

αλλα νταξει δεν εξηγει πως το κανει και γενικα θελω αν υπαρχει καποιος οδηγος. (παρακαλω μην με στειλετε σε κανενα λινκ με 200 σελιδες:happy:)

 

2) Διαβασα εδω και το διαπιστωσα και μονος οτι αν κατεβασεις καποια εφαρμογη μπαινει στο μενου σου αλλα οταν κλεισεις το κινητο εξαφανιζεται. Οκ, το περασα στο τηλεφωνο και ειναι οκ αλλα ειναι αυτο η λυση?

Δηλαδη δεν μπορω να εχω εφαρμογες στην SD?Γιατι ετσι θα γεμισει πολυ γρηγορα η μνημη αφου και το τηλεφωνο εχει μονο 130-140mb.

 

3) Πατησα το κουμπι πλοηγηση αλλα δεν εχει φωνητικες οδηγιες, διαβασα οτι google is your friend κτλ αλλα ριξτε καμια λεξη κλειδι ωστε να ξερω τι να ψαξω.

 

Αυτα για τωρα...:)

Link to comment
Share on other sites

1)Πως μπορω να ξεφορτωθω τα εικονιδια απο την vodafone, (τα εβαλα στην τελευταια σελιδα αλλα αν γινεται θελω να τα ξεφορτωθω)

Εγώ στο πρώτο σου πρόβλημα βρήκα λύση με το launcher pro που είναι δωρεάν στο market και έχει την επιλογή να σβήσεις τα εικονίδια από τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς πολύ συχνά. Όσο για τα υπόλοιπα δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω.

 

Εγώ πάλι δεν ξέρω πως να συνδεθώ ασύρματα μέσω 3g στο internet. Τι ρυθμίσεις θέλει; έχω το πακέτο της what's up με τα 500mb το μήνα. Συγγνώμη αν η ερώτηση είναι βλακώδης αλλά είμαι νέος σε όλη την android φάση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα...

Πηρα αυτο το κινητο για την αδερφη μου και θελω αν μπορει καποιος να μου πει 2-3 πραγματα..

 

1)Πως μπορω να ξεφορτωθω τα εικονιδια απο την vodafone, (τα εβαλα στην τελευταια σελιδα αλλα αν γινεται θελω να τα ξεφορτωθω). Διαβασα εδω περι

 

Το πήρα και ΄γω για 2ο (εν αναμονή για SGS2 ή κάτι άλλο)αλλά αυτά του ΠΛΑΙΣΙΟΥ έχουν κάποια Vodafone shortcuts - είναι εισαγωγής Vodafone βασικά(δεν διαγράφονται από την διαχείρηση εφαρμογών) οπότε του πέρασα με odin 4.34 μια άλλη official rom XWKA7 στο 5λεπτο και έτσι εξαφανίστηκαν τα απεχθή VF εικονίδια και οι εφαρμογές κατα συνέπεια....(για οσους δοκιμάσουν κάτι παρόμοιο απλώς σημειώνω πως για να μπει σε download mode με συνδυασμό πλήκτρων πρέπει να πατηθεί το Q και Power button,δεν ισχύει εδώ το Vol down,Central button και power button όπως σε άλλα Galaxy).

 

αλλα νταξει δεν εξηγει πως το κανει και γενικα θελω αν υπαρχει καποιος οδηγος. (παρακαλω μην με στειλετε σε κανενα λινκ με 200 σελιδες:happy:)

 

2) Διαβασα εδω και το διαπιστωσα και μονος οτι αν κατεβασεις καποια εφαρμογη μπαινει στο μενου σου αλλα οταν κλεισεις το κινητο εξαφανιζεται. Οκ, το περασα στο τηλεφωνο και ειναι οκ αλλα ειναι αυτο η λυση?

Δηλαδη δεν μπορω να εχω εφαρμογες στην SD?Γιατι ετσι θα γεμισει πολυ γρηγορα η μνημη αφου και το τηλεφωνο εχει μονο 130-140mb.

 

3) Πατησα το κουμπι πλοηγηση αλλα δεν εχει φωνητικες οδηγιες, διαβασα οτι google is your friend κτλ αλλα ριξτε καμια λεξη κλειδι ωστε να ξερω τι να ψαξω.

 

Αυτα για τωρα...:)

 

Αν προσεξεις λιγο το galaxy 3 εχει αρκετες ομοιοτητες σε hardware και software θα ελεγα οτι απλα δεν εχει το qwerty πληκτρολογιο αν και υπαρχουν καποιες διαφορες. Οποτε ψαξε λιγο και τους οδηγους που υπαρχουν για αυτο, που ειναι πιο πολυ καιρο στην αγορα συνδιασε τις γνωσεις και σιγουρα θα βρεις ακρη.

Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα...

Πηρα αυτο το κινητο για την αδερφη μου και θελω αν μπορει καποιος να μου πει 2-3 πραγματα..

1)Πως μπορω να ξεφορτωθω τα εικονιδια απο την vodafone, (τα εβαλα στην τελευταια σελιδα αλλα αν γινεται θελω να τα ξεφορτωθω). Διαβασα εδω περι

 

Το πήρα και ΄γω για 2ο (εν αναμονή για SGS2 ή κάτι άλλο)αλλά αυτά του ΠΛΑΙΣΙΟΥ έχουν κάποια Vodafone shortcuts - είναι εισαγωγής Vodafone βασικά(δεν διαγράφονται από την διαχείρηση εφαρμογών) οπότε του πέρασα με odin 4.34 μια άλλη official rom XWKA7 στο 5λεπτο και έτσι εξαφανίστηκαν τα απεχθή VF εικονίδια και οι εφαρμογές κατα συνέπεια....(για οσους δοκιμάσουν κάτι παρόμοιο απλώς σημειώνω πως για να μπει σε download mode με συνδυασμό πλήκτρων πρέπει να πατηθεί το Q και Power button,δεν ισχύει εδώ το Vol down,Central button και power button όπως σε άλλα Galaxy).

 

 

Αυτα για τωρα...:)

http://hotfile.com/dl/84718235/731aaca/I5510_Odin_Multi_Downloader_v4.34.rar

Εδώ το odin 4.34.

http://www.megaupload.com/?d=GZJSPZ2M

Εδώ το firmware I5510XWKA2

Αλλα firmwares και οδηγίες θα βρείς εδώ....http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i5510.htm.......απαιτεί εγγραφή για να τα δεις όλα.

Ουσιαστικά περνάς σε 5-10 λεπτά ένα πλήρες λογισμικό ευρωπαϊκό που εμπεριέχει πολλές γλώσσες(φυσικά και τα ελληνικά) και γλυτώνεις από το περίπου branded της VodafoneGR,η διαδικασία για να μπει σε download mode είναι αυτή που έγραψα και παρέθεσες ήδη-τους drivers τους έχεις ήδη αν έχεις το Kies 2.0 εγκατεστημένο στο PC(Αλλιώς βάλε το Kies από εδώ....http://org.downloadcenter.samsung.com/downloadfile/ContentsFile.aspx?CDSite=APPS_GRC&CDCttType=SW&ModelType=N&ModelName=APPS_UPDATE&idyn=N&VPath=SW/201102/20110201142208929/Kies_2.0.0.11014_49_2.exe ),μετά αφού ανοίξεις το odin πάτα reset files,μετά από το firmware που κατέβασες κάνεις unrar τα αρχεία και τα αντιστοιχείς στο ζητούμενο(δηλαδή σου ζητάει το PDA τάδε βάλε το αρχείο που εμπεριέχει την λέξη PDA)-αν είναι μέσα στο rar ένα μόνο αρχείο κατάληξης .tar τότε τσεκάρεις στο odin το One Package και βάζεις το I5510XWKA2.tar(πχ.αν είναι έτσι σε αυτό,δεν ξέρω γιατί δεν το έχω ανοίξει/κατεβάσει)......αν δυσκολευτείς υπάρχουν μέσω Google διάφοροι guides για odin flashing κλπ..........;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιό από τα παρακάτω τρία κινητά θα διαλέγατε εσείς;

 

Samsung Galaxy 551 (i5510) ...............159€ (Πλαίσιο για μέλη)

Samsung I5800 Galaxy 3 .....................140€ (Play247)

Samsung Galaxy Mini S5570 ................159€ (Ηλεκτρονική)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να το πάρω και εγώ. Ξέρεις κανείς αν είναι rootable?

Ναι μπορεί να γίνει rooted κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό από τα παρακάτω τρία κινητά θα διαλέγατε εσείς;

 

Samsung Galaxy 551 (i5510) ...............159€ (Πλαίσιο για μέλη)

Samsung I5800 Galaxy 3 .....................140€ (Play247)

Samsung Galaxy Mini S5570 ................159€ (Ηλεκτρονική)

 

Οταν λες μελη; για το πλαισιο;

Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες μελη; για το πλαισιο;

Ναι για τα μέλη του Πλαίσιο έχει έκπτωση 20 ευρώ. Εγώ την πάτησα γιατί το αγόρασα πριν μια εβδομάδα και μετά από 3-4 μέρες μου ήρθε το e-mail του Πλαίσιο με την προσφορά:O

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τα μέλη του Πλαίσιο έχει έκπτωση 20 ευρώ. Εγώ την πάτησα γιατί το αγόρασα πριν μια εβδομάδα και μετά από 3-4 μέρες μου ήρθε το e-mail του Πλαίσιο με την προσφορά:O

 

Και πως μπορω να γινω να γλιτωσω το 20ευρω;

Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορω να γινω να γλιτωσω το 20ευρω
Νομίζω ότι αν κάνεις εγγραφή στο site του Πλαίσιο. Μετά θα σου στέλνουν newsletter με τις προσφορές που έχουν κατά διαστήματα.
Link to comment
Share on other sites

http://hotfile.com/dl/84718235/731aaca/I5510_Odin_Multi_Downloader_v4.34.rar

Εδώ το odin 4.34.

http://www.megaupload.com/?d=GZJSPZ2M

Εδώ το firmware I5510XWKA2

Αλλα firmwares και οδηγίες θα βρείς εδώ....http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i5510.htm.......απαιτεί εγγραφή για να τα δεις όλα.

Ουσιαστικά περνάς σε 5-10 λεπτά ένα πλήρες λογισμικό ευρωπαϊκό που εμπεριέχει πολλές γλώσσες(φυσικά και τα ελληνικά) και γλυτώνεις από το περίπου branded της VodafoneGR,η διαδικασία για να μπει σε download mode είναι αυτή που έγραψα και παρέθεσες ήδη-τους drivers τους έχεις ήδη αν έχεις το Kies 2.0 εγκατεστημένο στο PC(Αλλιώς βάλε το Kies από εδώ....http://org.downloadcenter.samsung.com/downloadfile/ContentsFile.aspx?CDSite=APPS_GRC&CDCttType=SW&ModelType=N&ModelName=APPS_UPDATE&idyn=N&VPath=SW/201102/20110201142208929/Kies_2.0.0.11014_49_2.exe ),μετά αφού ανοίξεις το odin πάτα reset files,μετά από το firmware που κατέβασες κάνεις unrar τα αρχεία και τα αντιστοιχείς στο ζητούμενο(δηλαδή σου ζητάει το PDA τάδε βάλε το αρχείο που εμπεριέχει την λέξη PDA)-αν είναι μέσα στο rar ένα μόνο αρχείο κατάληξης .tar τότε τσεκάρεις στο odin το One Package και βάζεις το I5510XWKA2.tar(πχ.αν είναι έτσι σε αυτό,δεν ξέρω γιατί δεν το έχω ανοίξει/κατεβάσει)......αν δυσκολευτείς υπάρχουν μέσω Google διάφοροι guides για odin flashing κλπ..........;)

 

Έκανα τα παραπάνω αλλά τώρα, όταν πατάω στο πληκτρολόγιο το SymGR, μου εμφανίζει έναν πίνακα με σύμβολα και δεν μπορώ γράψω καθόλου Ελληνικά. Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τα παραπάνω αλλά τώρα, όταν πατάω στο πληκτρολόγιο το SymGR, μου εμφανίζει έναν πίνακα με σύμβολα και δεν μπορώ γράψω καθόλου Ελληνικά. Έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις το Greek Input Method από το Market και μετά πήγαινε στις ρυθμίσεις και βάλτο σαν default πληκτρολόγιο.

Edited by haldir
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κατεβάσεις το Greek Input Method από το Market και μετά πήγαινε στις ρυθμίσεις και βάλτο σαν default πληκτρολόγιο.

 

Δεν μπορώ να γράψω ελληνικά πατώντας το κουμπί GR από το hardware πληκτρολόγιο. Πως π.χ. πατάς το Alt και γράφεις αριθμούς, όταν πατάω το GR μου βγάζει έναν πίνακα με διάφορα στοιχεία. Από το πληκτρολόγιο Samsung (software) γράφω ελληνικά κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!

Θα ψαχτω και θα επανελθω!!

 

 

 

(και γω την πατησα με το 20αρικο....:( )

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κατέληξα και εγώ στο εν λόγω κινητάκι, θα ήθελα σας παρακαλώ να με ενημερώσετε για την ταχύτητα του build-in browser και τις διαφορές αυτού με τους υπόλοιπους (πχ opera), καθώς και τι γίνεται με την υποστήριξη flash. Τέλος, είμαι μέλος στο newsletter του πλαισίου αλλά δεν έχω λάβει πρόσφατα κάποιο mail. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να γλιτώσω και εγώ το 20άρικο; Ευχαριστώ. Edited by brokesmack
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Το τσίμπησα τελικά στα 179. Ετσι και αλλιώς απο ότι μου έιπαν στο πλαίσιο, οι προσφορές δεν μπορούν να συνδιαστούν με επιδοτήσεις. Απο αύριο εντυπώσεις και απορίες.
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν ξέρω πως να συνδεθώ ασύρματα μέσω 3g στο internet. Τι ρυθμίσεις θέλει; έχω το πακέτο της what's up με τα 500mb το μήνα. Συγγνώμη αν η ερώτηση είναι βλακώδης αλλά είμαι νέος σε όλη την android φάση.

 

Δεν είναι βλακώδης η ερώτηση, επειδή προορίζεται για vodafone, όταν βάζεις cosmote δεν έχει τις ρυθμίσεις apn για mms & internet cosmote.

 

Πάμε Settings -> Wireless Networks -> Mobile Network -> APN -> Κουμπί Menu -> Add APN. Μόλις συμπληρώσουμε τα πεδία, πάμε Κουμπί Menu -> Save APN.

 

Όνομα: Cosmote MMS

APN: mms

MMSC: 195.167.65.220:8002

Διακομιστής μεσολάβησης MMS: 10.10.10.20

Θύρα MMS: 8080

Τύπος APN: MMS

(όλα τα υπόλοιπα πεδία τα αφήνουμε ως έχουν)

 

'Ονομα: Cosmote Internet

APN: internet

Τύπος APN: Internet

(όλα τα υπόλοιπα πεδία τα αφήνουμε ως έχουν)

Link to comment
Share on other sites

Το κινητακι το επεξργάζομαι σήμερα όλη μερα. Οι εντυπώσεις μου είναι άκρως θετικές και θα έλεγα γενικά πως είναι ένα πολύ τίμιο τηλεφωνάκι για τα λεφτά του. Το μόνο μελανό σημείο η μπαταρία του, καθώς το άνοιξα στισ 9 σήμερα το πρωί μετα απο 8 ώρες φόρτισης και στις 1 το μεσημέρι η μπαταρία ήταν άδεια. Επίσης, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς γιατί δεν γίνεται να σβήσουμε καμία απο τισ εφαρμογές που το κινητό είχε περασμένες απο κουτί. Είναι δυνατόν να μην μπορούμε να σβήσουμε τα demo των παιχνιδιών; Επείσης ρυθμίσεις για την αναπαραγωγή των mp3s δεν υπάρχουν στον ενσωματωμένο player (ρυθμιση μπάσων κλπ);
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπαίνει σε recovery mode; Το 3 button thing δεν δουλεύει. Υποθέτω ότι γίνεται με κάποιο key του qwerty..
Link to comment
Share on other sites

Q+Power button

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες για ριξτε κ εσεις μια ματια τη παιζει εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=997436

κ εδω http://megaupload.com/?f=B63GLV7L

η τρελαθηκα??:blink: :wacko:

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

@ddesign: Το Q+Power button είναι για download mode. Εγώ λέω για recovery mode. Έχω καταφέρει να το βάλω σε recovery mode μέσω adb, αλλά δε βρίσκω τον συνδυασμό στη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 551 (i5510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...