Jump to content

Transportation in Athens


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να συμπληρώσω και στο παραπάνω, ίσως να ήταν καλό να γινοταν αναζήτηση και στο όνομα τηε στάσης... βέβαια πολλές στάσεις έχουν ίδιο ονομα,ε;

Αα! Και νομίζω μετρό και προαστιακός θα ήταν καλύτερο να είναι σε μια κατηγορία μόνα τους, η να μπουν όλα μαζί στην αρχή...

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι, νομίζω ότι θα ήταν καλή βελτίωση η αναζήτηση σε λεκτικό που να περιέχεται έστω στο όνομα της γραμμής απλά, το άλλο σίγουρα είναι πολύ πολύπλοκο

 

:)

Αυτο γινεται και θα ερθει συντομα... :) Το αλλο .... :p

 

Να συμπληρώσω και στο παραπάνω, ίσως να ήταν καλό να γινοταν αναζήτηση και στο όνομα τηε στάσης... βέβαια πολλές στάσεις έχουν ίδιο ονομα,ε;

Αα! Και νομίζω μετρό και προαστιακός θα ήταν καλύτερο να είναι σε μια κατηγορία μόνα τους, η να μπουν όλα μαζί στην αρχή...

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

 

Για το ονομα της στασης θα δω τι μπορω να κανω αλλα πιστευω οτι θα ειναι λιγο μπερδεμα καθως υπαρχουν πολλες στασεις με το ιδιο ονομα για πολλες γραμμες!

Τωρα για το μετρο και τον προαστιακο... λιγο δυσκολο ειδικα τωρα γιατι πρεπει να γινει ξεχωριστη βαση απο την αρχη:p και ειναι ειναι ανουσιο για 5 γραμμες:) Να μπουν στην αρχη πιο ευκολο ειναι και πιο λογικο παρα να μπουν ξεχωριστα:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε μένα η αναζήτηση δε δουλεύει, όποια γραμμή και να βάλω για αεροδρόμιο,είτε με τον αριθμό της γραμμης είτε με την ονομασία,μου βγάζει πάντα μια άσχετη συγκεκριμένη:(

 

Παράξενο:confused:.Η άσχετη γραμμή που σου βγάζει είναι η ίδια??στον αριθμό της αν υπάρχουν γράμματα στο όνομα της,τα βάζεις στα ελληνικά?με την ονομασία σε κανέναν δεν δουλεύει γιατί όπως έχω ξαναπεί λειτουργεί προς το παρόν λειτουργεί μόνο με αναζήτηση αριθμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλήμερα παιδιά μόλις ανέβασα την καινούργια αναβάθμιση.

Στην οποία έγιναν οι εξής αλλαγές:

-Ανανεωμένο και πιο εύχρηστο UI(βλ. βοήθεια)

-Ενημέρωση όλης της βάσης

-Αναζήτηση γραμμής βάση ενός μέρος του ονόματος της (βλ. ρυθμίσεις)

-Προστέθηκε το τηλέφωνο της φιλοζωικής

-Καλύτερη μετάβαση στα τηλεφωνά

-Καλύτερη υποστήριξη για tablets

-Αναλυτικότερη βοήθεια ανά κατηγορίες

-Ανανέωση Απεργιών-Κυκλοφορίας από την Action Bar

-Αναφορά γραμμής από την Action Bar

-Μετάβαση στα αγαπημένα σχεδόν από παντού

-Περισσότερες επιλογές επικοινωνίας (βλ. Πληροφορίες)

-Προστέθηκε change log .

 

Μπορείτε να δείτε το βίντεο

Περιμένω εντυπώσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα παιδιά μόλις ανέβασα την καινούργια αναβάθμιση.

Στην οποία έγιναν οι εξής αλλαγές:

-Ανανεωμένο και πιο εύχρηστο UI(βλ. βοήθεια)

-Ενημέρωση όλης της βάσης

-Αναζήτηση γραμμής βάση ενός μέρος του ονόματος της (βλ. ρυθμίσεις)

-Προστέθηκε το τηλέφωνο της φιλοζωικής

-Καλύτερη μετάβαση στα τηλεφωνά

-Καλύτερη υποστήριξη για tablets

-Αναλυτικότερη βοήθεια ανά κατηγορίες

-Ανανέωση Απεργιών-Κυκλοφορίας από την Action Bar

-Αναφορά γραμμής από την Action Bar

-Μετάβαση στα αγαπημένα σχεδόν από παντού

-Περισσότερες επιλογές επικοινωνίας (βλ. Πληροφορίες)

-Προστέθηκε change log .

 

Μπορείτε να δείτε το βίντεο

Περιμένω εντυπώσεις!!

 

καλησπέρα και απο εμένα.Είμαι νεος κάτοχος android,και μόλις σήμερα σκεφτόμουν,πόσο ωραίο θα είναι να έχω στην τσέπη μου τα δρομολόγια των λεωφορείων που χρησιμοποίω συχνά,οπότε και έψαξα μήπως είχε βγάλει κάποια εφαρμογή ο ΟΑΣΑ..:lol::lol:

Μόλις κατεβάζω την εφαρμογή σου,και θα την ψάξω εξωνυχυστικά.

Επειδή είμαι σίγουρος οτί αυτό που θα ρωτήσω είναι πολύ ιδιαίτερο,παίρνω το θάροος και θεωρώ οτί δεν υπάρχει στην εφαρμογή σου ακόμη.Αν υπάρχει τότε υποκλίνομαι,και σε κερνάω καφέ.

 

Όταν χρησιμοποιώ τα μέσα,σημειώνω την ώρα που έφτασα στην στάση-αφετηρία,την ώρα που ήρθε-ξεκίνησε το λεωφορείο και την ώρα που έφτασα στον προόρισμο μου.

Ο λόγος που το κάνω αυτό,είναι για να μετρήσω τις διαδρομές που κάνω,το κόστος της μετακίνησης,την ώρα που χρειάζομαι για να φτάσω στον προόρισμο μου χρησιμοποιώντας διαφορετικές διαδρομές κτλ.

Το project αυτό ξεκίνησε για να δω αν στο τέλος του χρόνου θα έχω αξιοποιήσει την ετήσια κάρτα που έχω στο έπακρο,ή θα ήταν φτηνότερο να αγοράζω κάρτες ανά μήνα,ή ακόμη και εισιτήρια,και αργότερα συνειδητοποίησα τον πλούτο των στοιχείων που συλλέγω.

 

Αυτούς λοιπόν τους 6 μήνες,η συλλογή δεδομένων γινοτάν χειροκίνητα γράφωντας σε SMS τις λεπτομέρειες της κάθε διαδρομής στο "χάζοτηλέφωνο" μου,και κάθε εβδομάδα περίπου έπρεπε να αντιγράφω τα μηνύματα αυτά στον υπολογιστή.

Εάν μπορείς να με βοηθήσεις να μετατρέψω αυτή την βαρετή διαδικασία σε μερικά απλά αγγίγματα της οθόνης,θα είναι θαύμα για μένα,και μπορεί να παρακινήσει και τους υπόλοιπους χρήστες της εφαρμογής να καταγράφουν τις διαδρομές τους.

Θα μπορούσες ίσως να έχεις και επιλογή στην εφαρμογή να παρουσιάζει ένα γράφημα με το κόστος,ή την ώρα αναμονής.

 

Σ'ευχαριστώ για την εφαρμογή και ελπίζω να σκεφτείς την πρόταση μου.

 

EDIT:μετά απο μία γρήγορη ματιά σε κάποια απο τα δρομολόγια που χρησιμοποιώ συχνά(μάλιστα κάποια απο αυτά τα χρησιμοποίησα σήμερα) τα δρομολόγια που εμφανίζονται δεν ταιριάζουν με τα δρομολόγια που ισχύουν/βρίσκονται στο site του ΟΑΣΑ.

Υποθέτω οτί η βάση δημιουργήθηκε με την πρώτη έκδοσή και δεν έχει ανανεωθεί μετά τις περικοπές δρομολογίων.Επειδή δεν θέλω να σου στείλω μήνυμα μέσω της εφαρμογής για κάθε δρομολόγιο ξεχωριστά,θα κοιτάξω και κάποια ακόμη,και θα σε ενημερώσω.

Και πάλι μπράβο για την εφαρμογή.

Edited by hunk
Link to comment
Share on other sites

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, για τους μήνες Ιούλιο - Αύγουστο ισχύουν διαφορετικά δρομολόγια για τα λεωφορεία του ΟΑΣΑ. Τα δρομολόγια γίνονται πιο αραιά. Έτσι η υπάρχουσα βάση δεδομένων της εφαρμογής δεν ισχύει πλέον μέχρι τον Σεπτέμβρη.

 

Συγχαρητήρια για την εφαρμογή, ένα μεγάλο ευχαριστώ από εμένα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα.Είμαι νεος κάτοχος android,και μόλις σήμερα σκεφτόμουν,πόσο ωραίο θα είναι να έχω στην τσέπη μου τα δρομολόγια των λεωφορείων που χρησιμοποίω συχνά,οπότε και έψαξα μήπως είχε βγάλει κάποια εφαρμογή ο ΟΑΣΑ..:lol::lol:

Μόλις κατεβάζω την εφαρμογή σου,και θα την ψάξω εξωνυχυστικά.

Επειδή είμαι σίγουρος οτί αυτό που θα ρωτήσω είναι πολύ ιδιαίτερο,παίρνω το θάροος και θεωρώ οτί δεν υπάρχει στην εφαρμογή σου ακόμη.Αν υπάρχει τότε υποκλίνομαι,και σε κερνάω καφέ.

 

Όταν χρησιμοποιώ τα μέσα,σημειώνω την ώρα που έφτασα στην στάση-αφετηρία,την ώρα που ήρθε-ξεκίνησε το λεωφορείο και την ώρα που έφτασα στον προόρισμο μου.

Ο λόγος που το κάνω αυτό,είναι για να μετρήσω τις διαδρομές που κάνω,το κόστος της μετακίνησης,την ώρα που χρειάζομαι για να φτάσω στον προόρισμο μου χρησιμοποιώντας διαφορετικές διαδρομές κτλ.

Το project αυτό ξεκίνησε για να δω αν στο τέλος του χρόνου θα έχω αξιοποιήσει την ετήσια κάρτα που έχω στο έπακρο,ή θα ήταν φτηνότερο να αγοράζω κάρτες ανά μήνα,ή ακόμη και εισιτήρια,και αργότερα συνειδητοποίησα τον πλούτο των στοιχείων που συλλέγω.

 

Αυτούς λοιπόν τους 6 μήνες,η συλλογή δεδομένων γινόταν χειροκίνητα γράφοντας σε SMS τις λεπτομέρειες της κάθε διαδρομής στο "χάζοτηλέφωνο" μου,και κάθε εβδομάδα περίπου έπρεπε να αντιγράφω τα μηνύματα αυτά στον υπολογιστή.

Εάν μπορείς να με βοηθήσεις να μετατρέψω αυτή την βαρετή διαδικασία σε μερικά απλά αγγίγματα της οθόνης,θα είναι θαύμα για μένα,και μπορεί να παρακινήσει και τους υπόλοιπους χρήστες της εφαρμογής να καταγράφουν τις διαδρομές τους.

Θα μπορούσες ίσως να έχεις και επιλογή στην εφαρμογή να παρουσιάζει ένα γράφημα με το κόστος,ή την ώρα αναμονής.

 

Σ'ευχαριστώ για την εφαρμογή και ελπίζω να σκεφτείς την πρόταση μου.

 

EDIT:μετά απο μία γρήγορη ματιά σε κάποια απο τα δρομολόγια που χρησιμοποιώ συχνά(μάλιστα κάποια απο αυτά τα χρησιμοποίησα σήμερα) τα δρομολόγια που εμφανίζονται δεν ταιριάζουν με τα δρομολόγια που ισχύουν/βρίσκονται στο site του ΟΑΣΑ.

Υποθέτω οτί η βάση δημιουργήθηκε με την πρώτη έκδοσή και δεν έχει ανανεωθεί μετά τις περικοπές δρομολογίων.Επειδή δεν θέλω να σου στείλω μήνυμα μέσω της εφαρμογής για κάθε δρομολόγιο ξεχωριστά,θα κοιτάξω και κάποια ακόμη,και θα σε ενημερώσω.

Και πάλι μπράβο για την εφαρμογή.

 

Καλωσόρισες τότε:lol: Σε ευχαριστώ :)

Η βάση είναι πλήρως ανανεωμένη μέχρι και το τέλος του Ιουνίου απλά δεν έχω βάλει τις προσωρινές γραμμές που είχε τελευταία για ευνοήτους λόγους.

Σχετικά με την πρόταση σου "το κόστος της μετακίνησης,την ώρα που χρειάζομαι για να φτάσω στον προόρισμο μου χρησιμοποιώντας διαφορετικές διαδρομές " το έχω υπόψη μου και θα γίνει αφού μπουν οι χάρτες και το gps (είδη έχω κάνει προσπάθειες για στατιστικά (αριθμός στάσεων και σε μερικές χρόνος διαδρομής)) αλλά θα είναι πλήρες αργότερα αν όλα πάνε καλά με τους χάρτες. Τώρα σχετικά με την όλη ιδέα δεν είναι καθόλου άσχημη αλλά νομίζω ότι αν αργότερα συνδυαστεί με gps,χάρτες και υπολογισμός διαδρομής-κόστους με προαιρετική σημείωση θα είναι μια πολύ καλή υλοποίηση και θα σε καλύψει πληρως πιστεύω:D.

Το θέμα είναι ότι έχω πάρα πολλές ιδέες στο μυαλό μου και θέληση αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αρκετός χρόνος τελευταία:(. Το σίγουρο είναι ότι μετά το Σεπτέμβρη είναι προγραμματισμένη να έρθει η επόμενη αναβάθμιση έκπληξη και αργότερα όλα θα γίνουν σιγά σιγά.....Όλα στον καιρό τους...

Οι άλλοι δεν ξέρω τι πιστεύουν αλλά η ιδέα σου είναι πολύ καλή,μ`άρεσε και σε ευχαριστώ που την μοιράστηκες μαζί μας.

Θα ήταν ωραία υλοποίηση έστω και χωρίς τους χάρτες-gps.

Σαν απλή σημείωση με γραφήματα κόστους,χρόνος αναμονής και συνολικών εξόδων στα ΜΜΜ. Θα την λάβω υπόψη μου....

 

 

 

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, για τους μήνες Ιούλιο - Αύγουστο ισχύουν διαφορετικά δρομολόγια για τα λεωφορεία του ΟΑΣΑ. Τα δρομολόγια γίνονται πιο αραιά. Έτσι η υπάρχουσα βάση δεδομένων της εφαρμογής δεν ισχύει πλέον μέχρι τον Σεπτέμβρη.

 

Συγχαρητήρια για την εφαρμογή, ένα μεγάλο ευχαριστώ από εμένα!

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου.Νομίζω απαντήθηκε το προηγούμενο ερώτημα:p .... και οφείλω να ομολογήσω ότι αυτό δεν το γνώριζα,σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.Δυσάρεστο είναι αυτό....,ελπίζω τουλάχιστον να μην ισχύει για όλα τα δρομολόγια.

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

Αναμένω με αγωνία τις προσθήκες αυτές.Μέχρι τότε θα συνεχίζω να κρατάω σημειώσεις.:D:lol:

 

Όσο για την βάση,επειδή έτυχε χτες το απόγευμα να κοιταξω τα δρομολόγια,και τα σύγκρινα το βράδυ με αυτά της εφαρμογής γι'αυτό είπα οτί μπορεί να μην είναι ενημερωμένα.Δεν θυμήθηκα οτί αλλάζουν τα δρομολόγια λόγω καλοκαιριού.

Είναι πιθανόν σε μία επόμενη έκδοση να έχουμε την επιλογή να τροποποιούμε την βάση μόνοι μας;Είτε μέσω του κινητου,είτε μέσω Η/Υ.Έτσι θα μπορούμε να έχουμε ενημερωμένα τα δρομολόγια των γραμμών που μας ενδιαφέρουν,και θα μεταφέρεις και λίγο απο το βάρος σου στους χρήστες,για να μπορείς να ασχοληθείς με πιο δημιουργικά ζητήματα.

Θα μπορούσες ίσως να το επεκτεινείς ουτως ώστε να υπάρχει η επιλογή πολλών βάσεων,και να επιλέγουμε ποια θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε.Ετσί θα μπορούσε κάποιος να έχει τα δρομολόγια του Πάσχα,Καλοκαιριού,Χριστουγέννων κτλ και να επιλέγει ανάλογα με την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό.

 

α) Βγάλε όλα τα effects.

β) Βάλε να γίνεται το sorting αριθμητικά στα λεωφορεία

γ) Βάλε συντεταγμένες στις κάθε στάσεις και στέλνε τις με επιλογή σε GPS εφαρμογή - το ξέρω αυτό είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω με αγωνία τις προσθήκες αυτές.Μέχρι τότε θα συνεχίζω να κρατάω σημειώσεις.:D:lol:

 

Όσο για την βάση,επειδή έτυχε χτες το απόγευμα να κοιταξω τα δρομολόγια,και τα σύγκρινα το βράδυ με αυτά της εφαρμογής γι'αυτό είπα οτί μπορεί να μην είναι ενημερωμένα.Δεν θυμήθηκα οτί αλλάζουν τα δρομολόγια λόγω καλοκαιριού.

Είναι πιθανόν σε μία επόμενη έκδοση να έχουμε την επιλογή να τροποποιούμε την βάση μόνοι μας;Είτε μέσω του κινητου,είτε μέσω Η/Υ.Έτσι θα μπορούμε να έχουμε ενημερωμένα τα δρομολόγια των γραμμών που μας ενδιαφέρουν,και θα μεταφέρεις και λίγο απο το βάρος σου στους χρήστες,για να μπορείς να ασχοληθείς με πιο δημιουργικά ζητήματα.

Θα μπορούσες ίσως να το επεκτεινείς ουτως ώστε να υπάρχει η επιλογή πολλών βάσεων,και να επιλέγουμε ποια θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε.Ετσί θα μπορούσε κάποιος να έχει τα δρομολόγια του Πάσχα,Καλοκαιριού,Χριστουγέννων κτλ και να επιλέγει ανάλογα με την περίοδο.

 

Καλημέρα.Εγώ δεν το ήξερα καν ότι γίνεται:p και όντως το παρατήρησα πριν λίγες μέρες όταν χρησιμοποίησα και εγώ λεωφορείο μετά από μήνες :lol: . Δυστυχώς σε αυτό θα απαντήσω αρνητικά καθώς υπάρχουν και πολλοί κακοπροαίρετοι που θα την χρησιμοποιήσουν για άλλους λόγους:p. Το δεύτερο ζήτημα σου σχετικά με την επιλογή βάσεων δεν είναι άσχημη ιδέα,αλλά καθώς δεν υπάρχει πουθενά να διευκρινίζει τις ώρες του καλοκαιριού,Πάσχα κτλ αυτό δεν μπορεί να στηριχτεί γιατί κάνουν ότι θέλουν αποτι κατάλαβα:p

 

Πολύ καλό.

 

α) Βγάλε όλα τα effects.

β) Βάλε να γίνεται το sorting αριθμητικά στα λεωφορεία

γ) Βάλε συντεταγμένες στις κάθε στάσεις και στέλνε τις με επιλογή σε GPS εφαρμογή - το ξέρω αυτό είναι δύσκολο.

 

Καλημέρα,

α)ένα animation-effect άφησα και αυτό με επιλογή για απενεργοποίηση από τις ρυθμίσεις :p,το αρχικό που είχα παλιά το αφαίρεσα που δεν άρεσε σε αρκετούς.

β)Αυτό θα γίνει σε μελλοντική αναβάθμιση,απλά δεν βρίσκω τον λόγο που κάποιοι το θέλουν απεγνωσμένα(και πολλοί φίλοι μου ),στην στιγμή που υπάρχει αναζήτηση πλέον και με αριθμό και με όνομα που γίνεται σε δευτερόλεπτα!

γ)Όπως έχω πει και αυτό έχω σκοπό να το ενσωματώσω σε μελλοντική αναβάθμιση και όντως είναι δύσκολο καθώς είναι πολλές συντεταγμένες και πάρα πολλές στάσεις και όχι μόνο!!Όταν θα υλοποιηθεί θα είναι κανονικά σε χάρτη με χρήση του GPS στην εφαρμογή.

Σε ευχαριστώ για τις εισηγήσεις και χαίρομαι που έχω εισηγήσεις και από άλλους developers:D.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εγώ δεν το ήξερα καν ότι γίνεται:p και όντως το παρατήρησα πριν λίγες μέρες όταν χρησιμοποίησα και εγώ λεωφορείο μετά από μήνες :lol: . Δυστυχώς σε αυτό θα απαντήσω αρνητικά καθώς υπάρχουν και πολλοί κακοπροαίρετοι που θα την χρησιμοποιήσουν για άλλους λόγους:p. Το δεύτερο ζήτημα σου σχετικά με την επιλογή βάσεων δεν είναι άσχημη ιδέα,αλλά καθώς δεν υπάρχει πουθενά να διευκρινίζει τις ώρες του καλοκαιριού,Πάσχα κτλ αυτό δεν μπορεί να στηριχτεί γιατί κάνουν ότι θέλουν αποτι κατάλαβα:p

 

 

 

Καλημέρα,

α)ένα animation-effect άφησα και αυτό με επιλογή για απενεργοποίηση από τις ρυθμίσεις :p,το αρχικό που είχα παλιά το αφαίρεσα που δεν άρεσε σε αρκετούς.

β)Αυτό θα γίνει σε μελλοντική αναβάθμιση,απλά δεν βρίσκω τον λόγο που κάποιοι το θέλουν απεγνωσμένα(και πολλοί φίλοι μου ),στην στιγμή που υπάρχει αναζήτηση πλέον και με αριθμό και με όνομα που γίνεται σε δευτερόλεπτα!

γ)Όπως έχω πει και αυτό έχω σκοπό να το ενσωματώσω σε μελλοντική αναβάθμιση και όντως είναι δύσκολο καθώς είναι πολλές συντεταγμένες και πάρα πολλές στάσεις και όχι μόνο!!Όταν θα υλοποιηθεί θα είναι κανονικά σε χάρτη με χρήση του GPS στην εφαρμογή.

Σε ευχαριστώ για τις εισηγήσεις και χαίρομαι που έχω εισηγήσεις και από άλλους developers:D.

 

Καταλαβαίνω οτί φοβάσαι την περίπτωση να αντιγράψει κάποιος την βάση που δημιούργησες εσύ με τόσο κόπο,και το σέβομαι.Απλά αυτό που πρότεινα ήταν γιατί καταλαβαίνω πως δεν θες να χαραμίζεις πολλές ώρες για να αλλάζεις την βάση συνέχεια,κάτι που είναι απόλυτα κατανοητό,αλλά έχεις έτσι ουσιαστικά θέσει "ανενεργή" την εφαρμογή σου μέχρι τον Σεπτέμβριο,αφού δεν μπορώ να εμπιστευτώ τα δρομολογιά της,και θα πρέπει να τα ελέγχω με το site του ΟΑΣΑ πριν φύγω απο το σπίτι!

Οπότε θα προτιμήσω να χρησιμοποιήσω το mobile internet μου για να μπω απευθείας στο site.

Ίσως αν υπήρχε μόνο η επιλογή να τροποποιήσουμε την βάση μέσω κινητου;

Όσο για την αριθμητική στοίχιση,είναι λογικό διοτί κανείς δεν λέει "θα πάρεις το λεωφορείο Πειραιάς-Σύνταγμα" αλλά λέει θα πάρεις το 040.Είναι πιο εύκολο να το θυμάσαι και έχουμε συνηθίσει να τα ψάχνουμε με αυτό τον τρόπο.

Άσε που τα λεωφορεία είναι κάτα μία έννοια κωδικοποιημένα ανά περιοχή με βάση το πρώτο ψηφίο τους,οπότε σχεδόν όλα τα λεωφορεία που χρησιμοποιεί κάποιος θα είναι γκρουπαρισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω θεματακι...

Προσπάθησα να έκανα την αναβάθμιση και μου έβγαζε σφάλμα, και μου έλεγε κάτι σε στυλ "αδύνατη εγκατάσταση σε μέσο αποθηκευσης ή usb".. την μεταφέρω στο τηλέφωνο απο την sd και μετά όμως πάλι τα ίδια... έκανα απεγκατασταση και προσπαθησα να την ξαναβαλω αλλά πάλι τα ίδια... να σου δωσω το e-mail μου να μου στείλεις το .apk μπας και καταφέρω να το βάλω;

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω οτί φοβάσαι την περίπτωση να αντιγράψει κάποιος την βάση που δημιούργησες εσύ με τόσο κόπο,και το σέβομαι.Απλά αυτό που πρότεινα ήταν γιατί καταλαβαίνω πως δεν θες να χαραμίζεις πολλές ώρες για να αλλάζεις την βάση συνέχεια,κάτι που είναι απόλυτα κατανοητό,αλλά έχεις έτσι ουσιαστικά θέσει "ανενεργή" την εφαρμογή σου μέχρι τον Σεπτέμβριο,αφού δεν μπορώ να εμπιστευτώ τα δρομολογιά της,και θα πρέπει να τα ελέγχω με το site του ΟΑΣΑ πριν φύγω απο το σπίτι!

Οπότε θα προτιμήσω να χρησιμοποιήσω το mobile internet μου για να μπω απευθείας στο site.

Ίσως αν υπήρχε μόνο η επιλογή να τροποποιήσουμε την βάση μέσω κινητου;

Όσο για την αριθμητική στοίχιση,είναι λογικό διοτί κανείς δεν λέει "θα πάρεις το λεωφορείο Πειραιάς-Σύνταγμα" αλλά λέει θα πάρεις το 040.Είναι πιο εύκολο να το θυμάσαι και έχουμε συνηθίσει να τα ψάχνουμε με αυτό τον τρόπο.

Άσε που τα λεωφορεία είναι κάτα μία έννοια κωδικοποιημένα ανά περιοχή με βάση το πρώτο ψηφίο τους,οπότε σχεδόν όλα τα λεωφορεία που χρησιμοποιεί κάποιος θα είναι γκρουπαρισμένα.

 

Δύσκολο να υλοποιηθεί τροποποίηση της βάσης από το κινητό.......

Τώρα θα αρχίσω σιγά σιγά να ενημερώσω όλη την βάση πάλι :p dont worry:D

Μελλοντικά θα μπει και η προβολή κατά δήμους.

 

Εχω θεματακι...

Προσπάθησα να έκανα την αναβάθμιση και μου έβγαζε σφάλμα, και μου έλεγε κάτι σε στυλ "αδύνατη εγκατάσταση σε μέσο αποθηκευσης ή usb".. την μεταφέρω στο τηλέφωνο απο την sd και μετά όμως πάλι τα ίδια... έκανα απεγκατασταση και προσπαθησα να την ξαναβάλω αλλά πάλι τα ίδια... να σου δωσω το e-mail μου να μου στείλεις το .apk μπας και καταφέρω να το βάλω;

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

 

Μυστήριο.... στείλε μου pm με το mail σου για να στην στείλω....

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν μου μπαίνει ούτε οταν τρέχω το .apk... :(

άλλες εφαρμογές μπαίνουν κανονικά πάντως...

 

 

(έχω htc wildfire, με official froyo 2.2, s-off, rooted )

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν μου μπαίνει ούτε οταν τρέχω το .apk... :(

άλλες εφαρμογές μπαίνουν κανονικά πάντως...

 

 

(έχω htc wildfire, με official froyo 2.2, s-off, rooted )

 

Πολυ μυστηριο,δοκιμασες να απεγκαταστησεις εντελως την εφαρμογη και να την εγκαταστησεις απο την αρχη???

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Όταν δεν μου έκανε την ενημερωση την έβγαλα τελείως και πηγα να την ξαναβαλω, αλλα δεν έμπαινε... τώρα με το .apk παω και το τρέχω, μου ζητάει τις άδειες, παταω εγκατάσταση και μετα μου βγάζει μηνυμα "η εφαρμογή δεν είναι εγκαταστημενη"

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Όταν δεν μου έκανε την ενημερωση την έβγαλα τελείως και πηγα να την ξαναβαλω, αλλα δεν έμπαινε... τώρα με το .apk παω και το τρέχω, μου ζητάει τις άδειες, παταω εγκατάσταση και μετα μου βγάζει μηνυμα "η εφαρμογή δεν είναι εγκαταστημενη"

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

 

Ισως τοτε να παιζει ρολο οτι εχεις ροοτ και γινεται καποιο μπερδεμα που προσπαθει να εγκαταστησει την εφαρμογη στην καρτα μνημης?:confused:

Δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταει καθως δεν εχει ξαναγινει:wacko:.... Ειδικα αφου το εχεις απεγκαταστησει εντελως και προσπαθησες να το εγκαταστησεις ξανα απο την αρχη....

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα παιδιά,

Μετά από αρκετή δυσκολία λόγω του τραγικού συμβάντος :( και των συνεχόμενων διακοπών του ρεύματος κατάφερα να τελειώσω την αναβάθμιση με την ενημέρωση ολόκληρης της βάσης για το θερινό ωράριο.

Καλό καλοκαίρι!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα παιδιά,

Μετά από αρκετή δυσκολία λόγω του τραγικού συμβάντος :( και των συνεχόμενων διακοπών του ρεύματος κατάφερα να τελειώσω την αναβάθμιση με την ενημέρωση ολόκληρης της βάσης για το θερινό ωράριο.

Καλό καλοκαίρι!:D

 

Μόλις έκανα update.Να'σαι καλά,και δεν ξερω ποιό είναι αυτό το τραγικό συμβάν στο οποίο αναφέρεσαι αλλά ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα παιδιά,μόλις ανέβασα την καινούργια αναβάθμιση.

Στην οποία έγιναν οι εξής αλλαγές:

-Ενημέρωση όλης της βάσης

-Bug fixes(Διόρθωση του προβλήματος της Κυκλοφορίας!)

Συγνώμη για την καθυστέρηση,ας όψονται οι εξετάσεις:X

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!!

Βέβαια μετά την ανανέωση μου χάλασαν όλα τα αγαπημένα, πχ το 405 έγινε 605, άσχετη γραμμή, αλλά μικρό το κακό... ίσως αν βρεις το λάθος να το προσέξεις σε επόμενη αναβάθμιση!

Επίσης παλιά όταν το κουμπί μενού εμφάνιζε επιλογές μου άρεσε προσωπικα καλύτερα.. επίσης νομίζω πρέπει κάπως να πηγαίνουμε απο το πρόγραμμα στις στασεις και αντίστροφα χωρις να πατάμε το πίσω και να επιλέγουμε πάλι την γραμμή!

Κατά ταλλα συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλεια!!

 

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!!

Βέβαια μετά την ανανέωση μου χάλασαν όλα τα αγαπημένα, πχ το 405 έγινε 605, άσχετη γραμμή, αλλά μικρό το κακό... ίσως αν βρεις το λάθος να το προσέξεις σε επόμενη αναβάθμιση!

Επίσης παλιά όταν το κουμπί μενού εμφάνιζε επιλογές μου άρεσε προσωπικα καλύτερα.. επίσης νομίζω πρέπει κάπως να πηγαίνουμε απο το πρόγραμμα στις στασεις και αντίστροφα χωρις να πατάμε το πίσω και να επιλέγουμε πάλι την γραμμή!

Κατά ταλλα συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλεια!!

 

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

 

Καλημερα φιλε μου!

Ναι το γνωριζω αυτο το προβλημα με τα αγαπημενα και προσπαθω να βρω λυση :)

Σχετικα με το μενου,δυστυχως λογω Action Bar και λογω της αυξησης των επιλογων στο μενου επρεπε να το φυγω....

Εννοεις καπως παρομοιο οπως το ειχα παλια που προβάλλονταν και τα 2 σε μια οθονη???Χμμ θα το δω το ζητημα!!;)

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και τις προτασεις σου:D

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

Φιλε και παλι συγχαρητηρια για τη δουλεια σου.

Μπορει να μην εχουμε συγκοινωνιες λογω απεργιων, εχουμε τουλαχιστον τα δρομολογια:p

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και παλι συγχαρητηρια για τη δουλεια σου.

Μπορει να μην εχουμε συγκοινωνιες λογω απεργιων, εχουμε τουλαχιστον τα δρομολογια:p

 

:lol: Εχεις ενα δικιο:p Σε ευχαριστω:)

Μπορει να γελαμε αλλα ειναι τραγικη η κατασταση που επικρατει και ολο και χειροτερευει:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου!

Ναι το γνωριζω αυτο το προβλημα με τα αγαπημενα και προσπαθω να βρω λυση :)

Σχετικα με το μενου,δυστυχως λογω Action Bar και λογω της αυξησης των επιλογων στο μενου επρεπε να το φυγω....

Εννοεις καπως παρομοιο οπως το ειχα παλια που προβάλλονταν και τα 2 σε μια οθονη???Χμμ θα το δω το ζητημα!!;)

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και τις προτασεις σου:D

ή και τα δύο σε μια οθόνη, ή να υπάρχει κουμπί που να σε πηγαίνει από το ένα στο άλλο.

τώρα πρέπει να πατας πίσω, να ξαναεπιλέγεις την γραμμή και μετά τι από τα δύο θες.. νομίζω με ενα κουμπί θα ήταν πιο εύχρηστο ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...