Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχω ενα θεμα... Προσπαθω να κανω restore με το clockworkmod αλλα μου βγαζει αυτο το σφαλμα

 

No app2sd found. Skipping format of /sd-ext.

cant mount /dev/block/mmcblk0p2

(file exists)

cant mount /sd-ext/!

Ξερουμε τι παιζει να ειναι????

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το δίνει σαν corrupt του partition και έχει εδώ: http://forum.xda-developers.com/archive/index.php/t-789923.html Μια λύση με adb.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω την καρτα partition για πρωτη φορα γιατι εχω προβλημα χωρου αλλα να μην χασω τιποτα απο ολα αυτα που εχω ουτε την rom ουτε ρυθμησεις ουτε τιποτα να την κανω δηλαδη και με καποιο τροπο back up να ξαναδω τα παντα μεσα γινεται???????

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω την καρτα partition για πρωτη φορα γιατι εχω προβλημα χωρου αλλα να μην χασω τιποτα απο ολα αυτα που εχω ουτε την rom ουτε ρυθμησεις ουτε τιποτα να την κανω δηλαδη και με καποιο τροπο back up να ξαναδω τα παντα μεσα γινεται???????

 

δεν νομιζω, για να μην τα χασεις θα τα αντιγραψεις στον υπολογιστη σου, θα κανεις παρτισιον και μετα τα ξαναπερνας στη καρτα.

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω την καρτα partition για πρωτη φορα γιατι εχω προβλημα χωρου αλλα να μην χασω τιποτα απο ολα αυτα που εχω ουτε την rom ουτε ρυθμησεις ουτε τιποτα να την κανω δηλαδη και με καποιο τροπο back up να ξαναδω τα παντα μεσα γινεται???????

 

Τι εννοείς? Είσαι root? Έχεις custom rom? Αν απλά κάνεις partition στην κάρτα σε μια rom που δεν υποστηρίζει sd-ext δεν θα αλλάξει κάτι.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι s-off εχω την gingerbread 2.3.3 clockworkmod και αν αυτο βοηθαει εχω και το back up pro η καρτα μου ειναι η μαμισια samsung class2 εαν βλεπω καλα το 2 γιατι ειναι πολυ μικρο 4gb δεν εχω προβλημα να αλλαξω rom φτανει να μοιαζει με αυτην που εχω τωρα απλα ειμαι σκραπας σε λογικα πλαισια οσον αφορα την αλλαγη rom ξερω να την φλασαρω αλλα εαν χρειαζεται extra πραγματα να κανω δεν το πολυ εχω......εχω το myphoneexplorer στο pc βασικα για τις εφαρμογες δεν πολυ σκαω τις ξανακανω κατεβασμα απλα φοβαμαι εαν κανω καμια χαζομαρα οσον αφορα την καρτα και δεν κανω σωστα το partition ελεγα να το κανω μεσο του clockworkmod recovery αλλα απο κει μεσα πως κανω μετα flash την ρομ θα πρεπει να υπαρχει μεσα στην sd???????και μια τελεταια ερωτηση εαν βαλω μια ποιο μεγαλη καρτα 8αρα ασ πουμε θα εχω χωρο στην συσκευη δεν θελω πολυ αλλα παραπανω απο τα 15 gb που με αναγκαζουν να βλεπω συνεχεια επανω στην μπαρα την ενδηξη τοθ χωρου βρηκα αυτη εδω με καλυπτει???? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=789830 Edited by KIRIS

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα να κανω αναβαθμιση στο κινητο μου τοποθετωντας τη supernova φυσικα για την αναγκη του χωρου που με αυτη προκυπτει!

Φυσικα ειμαι s-off, και αυτη τη φορα φοραω μια εκδοση android 2.3.3 , εκδοση htc sense 2.1.

Clockworkmod Recovery v5.0.2.0.

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης

α. Απο που μπορω να κανω download τη τελευταια εκδοση της supernova?

β. Χρειαζεται να αλλαξω κατι στις ρυθμισεις που εχω τωρα στο κινητο? Εννοω πρεπει να το επαναφερω σε εργοστασιακες ρυθμισεις ή να αλλαξω καποιο Recovery?

Ευχαριστω για τις απαντησεις και τις κατευθυνσεις εδω μεσα απο ολους!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα.Θελω να ρουταρω το ΗTC μου..Φτανω μεχρι ενα σημειο που ειναι η ασπρη οθονη με τις επιλογες που εχει,αλλα μετα δεν μπορω να βρω πως προχωραω για να εγκαταστησω την ρομ.Διαβασα και εδω το αρχειο https://docs.google.com/document/d/1Eg6MhFsuHYEoFirZ3KYeVQhv-X-P1f8ZUZIQIsDeT9s/edit?hl=en&authkey=CI6x0R0#,αλλα τιποτα..Τρεχω την 2.3.5.Ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα να κανω αναβαθμιση στο κινητο μου τοποθετωντας τη supernova φυσικα για την αναγκη του χωρου που με αυτη προκυπτει!

Φυσικα ειμαι s-off, και αυτη τη φορα φοραω μια εκδοση android 2.3.3 , εκδοση htc sense 2.1.

Clockworkmod Recovery v5.0.2.0.

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης

α. Απο που μπορω να κανω download τη τελευταια εκδοση της supernova?

β. Χρειαζεται να αλλαξω κατι στις ρυθμισεις που εχω τωρα στο κινητο? Εννοω πρεπει να το επαναφερω σε εργοστασιακες ρυθμισεις ή να αλλαξω καποιο Recovery?

Ευχαριστω για τις απαντησεις και τις κατευθυνσεις εδω μεσα απο ολους!

 

από το xda.developers θα την κατεβάσεις, εκεί θα βρεις και οδηγίες για οτιδήποτε θέλεις ή για την ρομ συγκεκριμένα. δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι στην τωρινή, απλά ό,τι δεν έχεις κρατήσει μπακ απ θα χαθεί.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.εχω το htc desire και εχω βαλει miui 2,3,7 πανω.το ειχα το κινητο με 4gb μνημη μεχρι που αποφασισα να παρω μια 16gb γιατι η προηγουμενη δεν μου εφτανε για κανεναν λογο! εκανα τα βηματα κανονικα για το partition της καινουριας μνημης, αλλα για καποιο λογο το κινητο κολλαει στο logo του κινητου το "htc" που βγαζει στην αρχη.καμια ιδεα ???τι να κανω???
Link to comment
Share on other sites

από το xda.developers θα την κατεβάσεις, εκεί θα βρεις και οδηγίες για οτιδήποτε θέλεις ή για την ρομ συγκεκριμένα. δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι στην τωρινή, απλά ό,τι δεν έχεις κρατήσει μπακ απ θα χαθεί.

 

Αυτη τη στιγμη εχω AlphaRev cm7r2, Bravo PVT4 SHIP, S-OFF, HBOOT -6.93.1002, RADIO 5.17.05.23.

Θελω να βαλω τη supernova, τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης

α.Χρειαζεται να αλλαξω το Hboot ή με το Alpha rev που εχω μου κανει?

β. Πρεπει να κανω καποιο επιπλεον Partition στη καρτα? Τωρα εχω μια 6gb.

γ. Για τη διαδικασια θα κανω nano back up, Και μετα wipe all data?

δ.Το titaniup back up Που εχω πως θα το χρησιμοποιησω? Κανω back up σε ολες τις εφαρμογες και μετα αφου περασω τη ρομ θα κανω επαναφορα?

ε. Για φωτογραφιες και τετοια με συμβουλευεις να τις περασω στο υπολογιστη και να τις περασω ξανα μεσα στο κινητο μετα?

στ. Τελος απο που κατεβαζω τη τελευταια ρομ της supernova?

Aυτα τα λιγα...θα ηθελα να με διαφωτισεις....αν βρεις λιγο χρονο θα με βοηθουσες πολυ, σε ευχαριστω και καλη σου μερα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.εχω το htc desire και εχω βαλει miui 2,3,7 πανω.το ειχα το κινητο με 4gb μνημη μεχρι που αποφασισα να παρω μια 16gb γιατι η προηγουμενη δεν μου εφτανε για κανεναν λογο! εκανα τα βηματα κανονικα για το partition της καινουριας μνημης, αλλα για καποιο λογο το κινητο κολλαει στο logo του κινητου το "htc" που βγαζει στην αρχη.καμια ιδεα ???τι να κανω???

 

Να υποθέσω ότι και η προηγούμενή σου sdcard είχε partition; Αν ναι, τότε αυτό είναι το πρόβλημά σου.

Μέσα στο partition της παλιάς σου sdcard υπάρχουν αρχεία, τα οποία φυσικά δεν υπάρχουν στην καινούρια και έτσι το κινητό δεν μπορεί να bootάρει.

1) Κάνε ένα nand backup από το recovery σου έχοντας στο κινητό τοπθετημένη την παλιά σου κάρτα (βεβαιώσου πρώτα ότι το κινητό bootάρει)

2) Κάνε ένα copy/paste τα αρχεία που βρίσκονται στο fat της παλιάς σου κάρτας, στο pc σου.

3) Κάνε partiiton στην καινούρια σου κάρτα.

4) Κάνε copy/paste τα αρχεία που κράτησες στο pc σου από την παλιά σου κάρτα, στην καινούρια.

5) Τοποθέτησε την καινούρια κάρτα στο κινητό (έχοντάς το κλειστό) και αφού μπεις στο recovery, κάνε nand restore.

 

Το κινητό θα bootάρει, εκτός και αν υπάρχει πρόβλημα με την καινούρια σου κάρτα.

 

 

Αυτη τη στιγμη εχω AlphaRev cm7r2, Bravo PVT4 SHIP, S-OFF, HBOOT -6.93.1002, RADIO 5.17.05.23.

Θελω να βαλω τη supernova, τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης

α.Χρειαζεται να αλλαξω το Hboot ή με το Alpha rev που εχω μου κανει?

β. Πρεπει να κανω καποιο επιπλεον Partition στη καρτα? Τωρα εχω μια 6gb.

γ. Για τη διαδικασια θα κανω nano back up, Και μετα wipe all data?

δ.Το titaniup back up Που εχω πως θα το χρησιμοποιησω? Κανω back up σε ολες τις εφαρμογες και μετα αφου περασω τη ρομ θα κανω επαναφορα?

ε. Για φωτογραφιες και τετοια με συμβουλευεις να τις περασω στο υπολογιστη και να τις περασω ξανα μεσα στο κινητο μετα?

στ. Τελος απο που κατεβαζω τη τελευταια ρομ της supernova?

Aυτα τα λιγα...θα ηθελα να με διαφωτισεις....αν βρεις λιγο χρονο θα με βοηθουσες πολυ, σε ευχαριστω και καλη σου μερα!

 

α. Πρέπει να βάλεις το Stock Hboot. Το cm7/r2 που έχεις, δεν λειτουργεί με την supernova.

β. Στην κάρτα πρέπει να έχεις ένα ext2/3/4 partition. Αν δεν έχεις, θα πρέπει να κάνεις (πρόσεχε, γιατί με τη διαδικασία γίνεται και format στην sdcard οπότε θα χάσεις ότι έχεις (κράτα ένα backup στο pc σου).

γ. Full wipe κάνεις ΠΑΝΤΑ όταν αλλάζεις διαφορετικές rom. Nand backup δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις, το κάνεις απλά για την περίπτωση που γίνει κάτι λάθος με την καινούρια rom, να ξαναεπαναφέρεις το κινητό σου όπως ήταν πριν.

δ. Nαι, κάνεις backup τις εφραμογές και ΟΧΙ τις εφαρμογές συστήματος.

ε. Σου απάντησα στο βήμα #β.

στ. Την κατεβάζεις από εδώ, αφού πρώτα κάνεις register στο site.

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλω την RSK TEAM with AMAZE CAM [v.7.4.3]... πρέπει να είμαι S-OFF...?

 

Οχι απ'οτι ειδα στην υπογραφη σου εισαι καλα... Εχεις και παρτιτιον λογικα εε?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει σχετική εμπειρία να μου πει πόσο χρόνο κράτησε η Arvato το κινητό του για επισκευή;
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

εχει λιγες μερες που μου βγαζει αυτο το μηνυμα μολις ανοιγω το τηλ μετα που βαζω pin

Λυπουμαστε!

 

Υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη

της εφαρμογης Αναζητησης Google

(διαδικασια com.google.android.

googlequicksearchbox).

πρσπαθηστε ξανα

 

ξερει κανεις τι ειναι???????

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

εχει λιγες μερες που μου βγαζει αυτο το μηνυμα μολις ανοιγω το τηλ μετα που βαζω pin

Λυπουμαστε!

 

Υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη

της εφαρμογης Αναζητησης Google

(διαδικασια com.google.android.

googlequicksearchbox).

πρσπαθηστε ξανα

 

ξερει κανεις τι ειναι???????

μαγκες ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ.........πηγα στο rom manager

μηπως ηταν προβλημα οι αδειες να κανω fix permissions παραλληλα αγορασα και την καινουρια flash 5.0.0.7

recovery touch down την flashara και μετα εκανα fix permission μου ειπε να κανω reboot εκανα και τωρα δεν ανοιγει με τιποτα το τηλ βγαζει την ασπρη την οθονη εναρξης με τα γραμματα και μετα μαυριζει και το ξανακανει συνεχεια το ιδιο ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!:!::!::!::!::!::!:

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ.........πηγα στο rom manager

μηπως ηταν προβλημα οι αδειες να κανω fix permissions παραλληλα αγορασα και την καινουρια flash 5.0.0.7

recovery touch down την flashara και μετα εκανα fix permission μου ειπε να κανω reboot εκανα και τωρα δεν ανοιγει με τιποτα το τηλ βγαζει την ασπρη την οθονη εναρξης με τα γραμματα και μετα μαυριζει και το ξανακανει συνεχεια το ιδιο ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!:!::!::!::!::!::!:

μπες στο recovery (Vol down + on/off) και ξανα εγκατέστησε τη ρομ σου.

Link to comment
Share on other sites

μπες στο recovery (Vol down + on/off) και ξανα εγκατέστησε τη ρομ σου.

 

ενταξει το ελυσα αυτο εκανα εγκατατασταση ενα back up της rom που ειχα δεν εχω λυσει ομως ακομα αυτο το μηνυμα που μου βγαζει οταν το ανοιγω το σφαλμα μπορει καποιος να δωσει μια ιδεα?????????

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.έχω την ρομ που βλέπετε στην υπογραφή μου και προηγουμένους είχα την RSK team 7.4.2. Την άλλαξα γιατί το κινητό μου όταν ήταν stand by έσβηνε μόνο του και όταν το καταλάβαινα είχα χάσει αρκετά τηλέφωνα.που δεν μου τα έβγαζε και σε μήνυμα.το ίδιο παθαίνω και τώρα με την νέα μου ρομ. τι μπορεί να φταίει μου προτείνετε κάτι να κάνω ή να δοκιμάσω?
Oneplus 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.έχω την ρομ που βλέπετε στην υπογραφή μου και προηγουμένους είχα την RSK team 7.4.2. Την άλλαξα γιατί το κινητό μου όταν ήταν stand by έσβηνε μόνο του και όταν το καταλάβαινα είχα χάσει αρκετά τηλέφωνα.που δεν μου τα έβγαζε και σε μήνυμα.το ίδιο παθαίνω και τώρα με την νέα μου ρομ. τι μπορεί να φταίει μου προτείνετε κάτι να κάνω ή να δοκιμάσω?

 

εγω εχω την 7.4.3 αλλα ειμαι σιγουρος οτι εχω χασει καποια sms δεν υπαρχει περιπτωση... κ πολλες φορες μου εχουν ερθει sms και δεν χτυπησε καν... τωρα τι φταιει δεν ξερω... Αν κ με την ρομ που εχεις παλι τα ιδια ειχα σε sms...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...