Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα πάιδες, τον τελευταίο καιρό κάνει πολλές επαννεκινήσεις το κινητό και κυρίως μόλις σερφάρω για μόλις λίγα λεπτά με κάποιον browser. σε twiter και facebook δεν το κάνει.....αυτή την στιγμή έχω oficial rom ...το έκανε και με custom roms που είχα..φαντάζομαι πως είναι θέμα αύξησης θερμοκρασίας στο κινητό. παλαιότερα βέβαια δεν το έκανε. καμία άποψη? το κινητό έχει κλήσει 2 χρόνια.

 

Kι εγώ το παθαίνω, αλλά ΜΟΝΟ όταν το έχω παράλληλα να φορτίζει. Δεν ξέρω αν μπορούμε να κάνουμε κάτι ( ίσως αλλαγή μπαταρίας;;; ), μιας και μου το κάνει με όποια rom και αν βάλω..

Με το BatteryLife widget έχω προσέξει ότι το κινητό σβήνει όταν η θερμοκρασία της μπταρίας φτάσει τους 41C.

 

Καλησπέρα και από έναν νέο κάτοχο Desire!

Το πηρα για δευτερο, για να μη ταλαιπωρω το Razr μου στις αμμουδιες (τωρα απο παραλια γραφω!).

 

Και εγω παρατηρησα το θεμα με την ενημερωση του καιρου στο Sense. Ειμαι στην Κερκυρα και ως locale ποτε μου γραφει "Ιονια Νησια", ποτε "Ηπειρος", ποτε "Ελλαδα". Αυτο με την LeeDroid ROM. Ομως τωρα εχω την CronMod (CM7 based) και το Beautiful Widget μου γραφει κανονικοτατα "Κερκυρα". Οποτε προφανως ειναι θεμα της database του server που χρησιμοποιει το Sense...

 

Σίγουρα έχει να κάνει με τον server της HTC.

Το Fancy Widget στο SGS του αδερφού μου γράφει κανονικά Thessaloniki και αν του ορίσω να εμφανίζει και μικρότερες περιοχές γράφει Toympa.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έπειτα από 7-8 mail στο help desk της HTC, το πρόβλημα με την εμφάνιση της τοποθεσίας του καιρού φαίνεται να διορθώνεται. Τουλάχιστον αυτό παρατηρώ με την Gingerbread 2.3.3. και την official Froyo 2.2.2

Στην αρχή μου είπαν να δοκιμάσω με Wi-Fi για ενημέρωση του καιρού και τελικά μου πρότειναν να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Το έκανα αλλά και πάλι δεν είδα βελτίωση αφού εμφάνιζε "Αττική", "Πελοπόννησος", κλπ. Μου είπαν ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου κάποιος προϊστάμενος από την HTC, κάτι που μέχρι σήμερα δεν έγινε. Από το Σάββατο όμως παρατηρώ ότι ξαναεμφανίζει την σωστή ονομασία του μέρους όπου βρίσκομαι. Θα μάθουμε ποτέ άραγε τι έφταιξε και έγινε αυτό το μπάχαλο με τον καιρό; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από 7-8 mail στο help desk της HTC, το πρόβλημα με την εμφάνιση της τοποθεσίας του καιρού φαίνεται να διορθώνεται. Τουλάχιστον αυτό παρατηρώ με την Gingerbread 2.3.3. και την official Froyo 2.2.2

Στην αρχή μου είπαν να δοκιμάσω με Wi-Fi για ενημέρωση του καιρού και τελικά μου πρότειναν να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Το έκανα αλλά και πάλι δεν είδα βελτίωση αφού εμφάνιζε "Αττική", "Πελοπόννησος", κλπ. Μου είπαν ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου κάποιος προϊστάμενος από την HTC, κάτι που μέχρι σήμερα δεν έγινε. Από το Σάββατο όμως παρατηρώ ότι ξαναεμφανίζει την σωστή ονομασία του μέρους όπου βρίσκομαι. Θα μάθουμε ποτέ άραγε τι έφταιξε και έγινε αυτό το μπάχαλο με τον καιρό; :confused:

 

Αυτό παρατήρησα και εγώ. Το πρόβλημα κράτησε περίπου δύο εβδομάδες ήταν ανεξάρτητο από τον τρόπο σύνδεσης (3G - WiFi) και φαίνεται να αποκαταστάθηκε οριστικά από το προηγούμενο Σάββατο. Παρατήρησα επίσης ότι στο widget του καιρού (αυτό που πιάνει ολόκληρη την οθόνη) εμφανίζει πλέον μόνο την περιοχή που βρίσκομαι και όχι τις άλλες εννέα? π.χ. Πράγα, Βουδαπέστη κ.τ.λ.

Είμαι με Froyo 2.2.2.

Το σπαστικό είναι ότι αυτοί στο helpdesk δεν είναι ενήμεροι για τίποτα, όσες φορές τους έχω τσεκάρει λες και είναι εκεί μόνο για καταγραφή του τηλεφωνήματος!! Σε βάζουν και κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, το ξαναστήνεις από την αρχή, για κάτι που είναι σίγουρα γνωστό στην HTC ως γενικότερο πρόβλημα!@!

Link to comment
Share on other sites

βοηθηστε με σε κατι χαζο γιατι εφαγα ολο το βραδυ μεσα κ ακομα ακρη δεν εβγαλα (παρ'ολο που το εχω κανει παλια)

προσπαθω να αλλαξω hboot (ειμαι με cm7r2) και δεν τα καταφερνω. θα μπορουσα να το κανω χωρις πισι με το καταλληλο ονομα αρχειου αλλα αντενδεικνειται. Με τον τροπο του fastboot ακολουθω αυτες τις οδηγιες αλλα στην εντολη fastboot devices μου επιστρεφει "SH0AXPL03535 fastboot" οποτε κολλαω να προχωρησω στις επομενες.

προσπαθω με τον AndroidFlasher (ετσι το ειχα κανει παλια αλλα τωρα με νεα εγκατασταση win7 χαθηκαν drivers κλπ). πρωτον δεν ειμαι σιγουρος για τους fastboot drivers αν ειναι οκ, διοτι δεν τους περασα εγω αλλα βρεθηκαν απο τα win. δευτερον στο προγραμμα δεν μου δινει επιλογη να φλασαρω hboot παρα μονο Radio, Recovery, Bootloader, Splash screen, WiMax(4G).

πειτε μου καποιος τι χαζομαρα κανω και δεν βγαζω ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν κατεβάσεις το αρχείο σε .img μορφή κ το πετάξεις μέσα στην κάρτα και μπεις στο fastboot νομίζω θα σου βγάζει κάτι επιλογές να πατήσεις yes κ τέτοια κ θα το περάσεις.. δεν θυμάμαι γιατί έχω καιρό να το κάνω.. πάντα το κάνω με το android flasher που είπες κ δεν είχα κανένα πρόβλημα.. ξέρω ότι δεν σε βοήθησα τώρα αλλά είπα την εμπειρία μου...!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

@ ginalovu

 

Εγώ ΠΑΝΤΑ το αλλάζω χωρίς σύνδεση με pc, για το φόβο των Ιουδαίων.

Μπαίνω στο alpharev.nl και κατεβάζω το hboot που θέλω (αυτό που είναι στην τελευταία στήλη του πίνακα, το .zip, όχι το .img).

Το αρχείο που κατέβασα το ρίχνω χύμα μέσα στην sdcard και το μετονομάζω έτσι ώστε να είναι: PB99IMG.zip

Μετά κλείνω το κινητό και πατάω το Power button μαζί με το Vol down button. Μόλις το κινητό ανοίξει στην οθόνη του bootloader, διαβάζει αυτόματα το .zip αρχείο και με ρωτάει αν θέλω να το flashάρει. Επιβεβαιώνω με Vol up button και τέλος με ρωτάει αν θέλω να κάνω reboot.

Τότε επιλέγω όχι με Vol down και μετά να bootάρει στο Recovery για flashαρισμα rom (άλλωστε μετά από αλλαγή hboot δεν μπορείς να μπεις πουθενά αλλού, εκτός από το Recovery ;))

 

Δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα στη διαδικασία, το έχω κάνει πάρα πολλές φορές.

 

 

Ps. Αν το δοκιμάσεις, ΜΗ ξεχάσεις να ελέγξεις τα MD5 checksum, για να επιβεβαιώσεις ότι το αρχείο δεν είναι corrupted.

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

θα το κάνω όπως προτείνετε, απλά κάποιοι χρήστες στο xda το θεωρούσαν λιγότερο ασφαλές. ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

θα το κάνω όπως προτείνετε, απλά κάποιοι χρήστες στο xda το θεωρούσαν λιγότερο ασφαλές. ευχαριστώ πολύ

 

Το έχω κάνει άπειρες φορές χωρίς κανένα πρόβλημα!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Απο Ice Cream Sandwich ποια ειναι η καλητερη ρομ για να βαλουμε ειπαμε? Sandvold's ICS BETA ή αυτη COS-Bravo-Jelly&ICS&GB?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Απο Ice Cream Sandwich ποια ειναι η καλητερη ρομ για να βαλουμε ειπαμε? Sandvold's ICS BETA ή αυτη COS-Bravo-Jelly&ICS&GB?

 

Του Sandvold. Eίναι η 1η ICS που βγήκε και επιπλέον έχει περισσότερα mods

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Του Sandvold. Eίναι η 1η ICS που βγήκε και επιπλέον έχει περισσότερα mods

 

Την πέρασα δύο φορές και τις δύο δεν δούλευε το WiFi.. μου φαίνεται απίθανο.. επίσης νομίζω ότι δεν είχε ελληνικό πληκτρολογίο.. μόνο αγγλικό και όταν πήγαινα στις ρυθμίσεις να το αλλάξω μόλις το επέλεγα έκανε επανεκκίνηση.. και φαίνεται η καλύτερη ρομ από τις άλλες..

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα δύο φορές και τις δύο δεν δούλευε το WiFi.. μου φαίνεται απίθανο.. επίσης νομίζω ότι δεν είχε ελληνικό πληκτρολογίο.. μόνο αγγλικό και όταν πήγαινα στις ρυθμίσεις να το αλλάξω μόλις το επέλεγα έκανε επανεκκίνηση.. και φαίνεται η καλύτερη ρομ από τις άλλες..

 

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το Wifi (στον aroma installer τί επιλέγεις στα Wifi options; Αν θυμάμαι καλά επιλέγω αυτή που γράφει ότι είναι ποιο stable και δεν υποστηρίζει adhoc).

Όσον αφορά το πληκτρολόγιο, δεν πρόκειται να βρεις σε ICS ή στις Jb που θα ακολουθήσουν (κάπου αν θυμάμαι καλά, πήρε το μάτι μου ένα modded πληκτρολόγιο από Έλληνα για το Galaxy S. Αν το βρεις λογικά θα παίζει και στο Desire, αφού έχουν ίδια ανάλυση οθόνης). Τα παράπονα σου πάντως στην Google, που δεν ενσωματώνει το ελληνικό πληκτρολόγιο, παρά τα πολλά petitions.

Ευτυχώς που δεν μ' απασχολεί μιας και είμαι συνέχεια με το Swype. :P

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το Wifi (στον aroma installer τί επιλέγεις στα Wifi options; Αν θυμάμαι καλά επιλέγω αυτή που γράφει ότι είναι ποιο stable και δεν υποστηρίζει adhoc).

Όσον αφορά το πληκτρολόγιο, δεν πρόκειται να βρεις σε ICS ή στις Jb που θα ακολουθήσουν (κάπου αν θυμάμαι καλά, πήρε το μάτι μου ένα modded πληκτρολόγιο από Έλληνα για το Galaxy S. Αν το βρεις λογικά θα παίζει και στο Desire, αφού έχουν ίδια ανάλυση οθόνης). Τα παράπονα σου πάντως στην Google, που δεν ενσωματώνει το ελληνικό πληκτρολόγιο, παρά τα πολλά petitions.

Ευτυχώς που δεν μ' απασχολεί μιας και είμαι συνέχεια με το Swype. :P

 

Ηταν προβλημα της ρομ το wifi και το εφτιαξε και τωρα κομπλε... Το βλεπω το sensation να ερχεται σε λιγες μερες..........

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Ηταν προβλημα της ρομ το wifi και το εφτιαξε και τωρα κομπλε... Το βλεπω το sensation να ερχεται σε λιγες μερες..........

 

Έχεις περάσει την ICS;

Αν ναι, έχεις παρατηρήσει μέσα στις κλήσεις κάποιο κενό ~5-6 δευτερολέπτων (ανά τακτά διαστήματα) όπου δεν ακούς τον συνομιλητή σου και δεν σ' ακούσει κι εκείνος;

 

Ps. Θα αγοράσεις το Sensation; Καινούριο γύρω στα € 400 ή μεταχειρισμένο ποιο φτηνό;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει την ICS;

Αν ναι, έχεις παρατηρήσει μέσα στις κλήσεις κάποιο κενό ~5-6 δευτερολέπτων (ανά τακτά διαστήματα) όπου δεν ακούς τον συνομιλητή σου και δεν σ' ακούσει κι εκείνος;

 

Αυτό το έχω κι εγώ με GB και δεν ξέρω πως να το λύσω. Όχι τόσο πολύ (5-6 sec), σε μένα είναι περίπου 2 sec αλλά είναι ενοχλητικό. Υπάρχει ένα Call Delay Patch στο play αλλά σε μένα δεν δούλεψε. Δεν μπόρώ να εντοπίσω που οφείλεται αλλά δεν νομίζω πως είναι θέμα της ICS. Ίσως εκεί να μεγαλώνει ο χρόνος. Και δεν θυμάμαι αν το έκανε στην προηγούμενη έκδοση της ίδιας ρομ που φοράω τώρα αλλά σκέφτομαι κανένα clean install.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω κι εγώ με GB και δεν ξέρω πως να το λύσω. Όχι τόσο πολύ (5-6 sec), σε μένα είναι περίπου 2 sec αλλά είναι ενοχλητικό. Υπάρχει ένα Call Delay Patch στο play αλλά σε μένα δεν δούλεψε. Δεν μπόρώ να εντοπίσω που οφείλεται αλλά δεν νομίζω πως είναι θέμα της ICS. Ίσως εκεί να μεγαλώνει ο χρόνος. Και δεν θυμάμαι αν το έκανε στην προηγούμενη έκδοση της ίδιας ρομ που φοράω τώρα αλλά σκέφτομαι κανένα clean install.

 

Το Call Delay Patch χρησιμεύει (σε όσους λειτουργεί) στην αρχή της κλήσης όπου εσύ μπορεί να μιλήσεις με το πού πατήσεις το soft key στο κινητό και ο συνομιλητής σου δεν σ' ακούει. Είναι γνωστό θέμα σε όλες τις Sense roms, το οποίο όμως το συνάντησα και στην AOSP ICS. Σ' εμένα πάντως το Call Delay Patch φαίνεται ότι έκανε δουλειά. Άλλοι γράφουν 'όχι'.

Έχω όμως αυτές τις διακοπές κατά τη διάρκεια της κλήσης!! :worry: Το περίεργο είναι ότι δεν το αναφέρει κανείς άλλος!!!

Αυτό που έκανα πριν λίγο, ήταν να flashάρω το τελευταίο radio (είχα μείνει η αλήθεια με πολύ παλιό, μιας και δεν είχα πρόβλημα με το σήμα της κεραίας και του Wi-Fi). Τώρα απομένει να δω πώς θα πάει όταν θα μιλήσω με κάποιον..

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Το Call Delay Patch χρησιμεύει (σε όσους λειτουργεί) στην αρχή της κλήσης όπου εσύ μπορεί να μιλήσεις με το πού πατήσεις το soft key στο κινητό και ο συνομιλητής σου δεν σ' ακούει. Είναι γνωστό θέμα σε όλες τις Sense roms, το οποίο όμως το συνάντησα και στην AOSP ICS. Σ' εμένα πάντως το Call Delay Patch φαίνεται ότι έκανε δουλειά. Άλλοι γράφουν 'όχι'.

Έχω όμως αυτές τις διακοπές κατά τη διάρκεια της κλήσης!! :worry: Το περίεργο είναι ότι δεν το αναφέρει κανείς άλλος!!!

Αυτό που έκανα πριν λίγο, ήταν να flashάρω το τελευταίο radio (είχα μείνει η αλήθεια με πολύ παλιό, μιας και δεν είχα πρόβλημα με το σήμα της κεραίας και του Wi-Fi). Τώρα απομένει να δω πώς θα πάει όταν θα μιλήσω με κάποιον..

 

Νόμιζα ότι και εσένα μόνο στην αρχή σου το έκανε. Γιατί εμένα μου το κάνει είτε όταν κάνω το slide down για να απαντήσω είτε όπως περιγράφεις με το soft key. Κατά τη διάρκεια της κλήσης η αλήθεια είναι πως δεν το έχω αντιμετωπίσει αλλά φαντάζομαι επειδή είναι ένα θέμα σοβαρό, αν ήταν γενικό της ρομ, δε θα το ανέφεραν κι άλλοι; Radio κι εγώ δεν το έχω αλλάξει ακριβώς επειδή δεν είχα πρόβλημα. Για δες το με το νέο radio. Μου κάνουν εντύπωση οι διακοπές κατά τη διάρκεια της κλήσης. Εγώ είμαι με την Cool Droid του coolexe γιατί είναι σταθερή, γρήγορη και χωρίς προβλήματα αν εξαιρέσεις αυτό με το άνοιγμα της γραμμής που είναι γενικότερο. Αλλά από ότι βλέπω στις τελευταίες εκδόσεις του Sandvold πρέπει να είναι αρκετά καλά τα πράγματα. Ίσως πλησιάζει η ώρα της δοκιμής.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν την κράτησα την ics.. αφού δεν είχε ελληνικό πληκτρολόγιο.. κ εγώ χωρίς το κλασσικό που στο 2 έχει τρία γράμματα δεν μπορώ.. ειλικρινά δυσκολεύομαι παρά πολύ να γράψω με querty αν δεν είναι στον υπολογιστή.. κ βασικά ο κύριος λόγος που δεν την κρατήρα ήταν γιατί δεν είχε χώρο 800mb από το ext4.. είχα 300 κ δεν μου έφταναν για τις εφαρμογές.. υπάρχει τρόπος να μεγαλώσει?

 

Αυτό με το call delay patch παιδιά πριν το βάλω είχα μαλώσει άπειρες φορές με την κοπέλα μου.. άπειρες.. με έπαιρνε τηλέφωνο κ έλεγα ναι κ δεν άκουγε κ νευριάζε επειδή νόμιζε δεν μιλάω.. από την μέρα που το έβαλα με έσωσε..

 

Το κινητό θα μου το δώσει ένας φίλος τσάμπα γιατί το πήρε με επιδότηση πέρισυ κ φέτος πήρε το 4s.. αλλά έχει σπασμένη οθόνη ****το κ ο γερμανός θέλει 130 για να το φτιάξει.. δεν έχει πρόβλημα το touch όμως δουλεύει κανονικα.. μόνο έχει ραγισμα στο πλαστικό της οθόνης..

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν την κράτησα την ics.. αφού δεν είχε ελληνικό πληκτρολόγιο.. κ εγώ χωρίς το κλασσικό που στο 2 έχει τρία γράμματα δεν μπορώ.. ειλικρινά δυσκολεύομαι παρά πολύ να γράψω με querty αν δεν είναι στον υπολογιστή.. κ βασικά ο κύριος λόγος που δεν την κρατήρα ήταν γιατί δεν είχε χώρο 800mb από το ext4.. είχα 300 κ δεν μου έφταναν για τις εφαρμογές.. υπάρχει τρόπος να μεγαλώσει?

 

Αυτό με το call delay patch παιδιά πριν το βάλω είχα μαλώσει άπειρες φορές με την κοπέλα μου.. άπειρες.. με έπαιρνε τηλέφωνο κ έλεγα ναι κ δεν άκουγε κ νευριάζε επειδή νόμιζε δεν μιλάω.. από την μέρα που το έβαλα με έσωσε..

 

Το κινητό θα μου το δώσει ένας φίλος τσάμπα γιατί το πήρε με επιδότηση πέρισυ κ φέτος πήρε το 4s.. αλλά έχει σπασμένη οθόνη ****το κ ο γερμανός θέλει 130 για να το φτιάξει.. δεν έχει πρόβλημα το touch όμως δουλεύει κανονικα.. μόνο έχει ραγισμα στο πλαστικό της οθόνης..

 

Στη rom μπορείς να κάνεις Ο,ΤΙ θέλεις.

ΦΥΣΙΚΑ και υπάρχει τo Amarullz sd-ext (το κατεβάζεις από εδώ (τέρμα κάτω στη σελίδα) με το οποίο έχεις χώρο όσο το ext4 partition σου, ή μπορείς να ενεργοποιήσεις το ενσωματωμένο στη rom a2sd script (μπαίνεις με terminal και γράφεις -> su -> a2sd install -> y, y, ,y ή y, n, y (επιλέγεις ό,τι θέλεις). Αν βάλεις σε όλα 'y', τότε στέλνεις το dalvik στην sdcard σου και έχεις και πάλι χώρο όσο το ext4 partition σου, αλλιώς στην εκκίνηση θα έχεις 154Μb, αλλά το script δουλεύει ΤΟΣΟ καλά (όχι όπως σε διάφορες Sense rom που έχω δοκιμάσει) που σ' εμένα με ~ 85 εφαρμογές από το Market, έχουν απομείνει 79,6Mb ελεύθερο. ;)

 

Για το Sensation, μήπως έχει χαλάσει ΜΟΝΟ το Digitizer και όχι η οθόνη; Αν είναι το Digitizer και 'πιάνουν' τα χέρια και μπορείς να το αλλάξεις μόνος σου, μπορείς να το βρεις ~ £22,00 στο ebay. Τεράστια διαφορά από το ποσό που σου ζητάει ο Γερμανός. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Κ στην αρχή στην εγκατάσταση ποιο ΣΚΡΙΠΤ να επιμένω όμως...? Άρα αν βάλω κ το πληκτρολόγιο που έχεις θα έχω κ ελληνικά.. θα έχω κ χώρο..

 

Πάντως για το κινητό αυτό που είπες έχει χαλάσει προφανώς γιατί δουλεύει κανονικά κ δεν έχει πρόβλημα κανένα.. το έψαξα κ εγώ στο eBay για να δω τιμές απλά δεν ξέρω ποιο είναι το κατάλληλο γιατί κάτι έλεγε κ 4G..

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια ερώτηση προς του γνώστες γιατί στο παρελθόν που προσπάθησα να βρω την απάντηση μόνος μου κατέλληξα να μην είμαι και τόσο σίγουρος με αποτέλεσμα να τα παρατήσω.

 

Έχω το κινητό rooted και με MIUI (built 2.4.13). Απο Σεπτέμβριο θα πάρω κάποιο καινούργιο οπότε έλεγα να το γυρίσω στην στοκ rom για να θυμηθώ πως ήταν το κινητό όταν το πήρα (κάποια πράγματα μου άρεσαν θυμάμαι στο sense) + ΑΝ το δώσω να το δώσω μαμά.

 

Δεν ξέρω πόσες διαφορετικές εκδόσεις κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, είχα σημειώσει τα παρακάτω πριν αρχίσω να του αλλάζω roms, αλλά δεν ξέρω αν αυτά τα στοιχεία λένε κάτι πέρα απο το radio:

 

BRAVO PVT4 SHIP S-ON

HBOOT - 0.93.0001

MICROP - 051d

TOUCH PANEL - SYNT0101

RADIO - 5.11.05.27

Aug 10 2010, 17:52:18

 

Ποια ROM πρέπει να καταβάσω απο εδω?

http://shipped-roms.com/index.php?category=android&model=Bravo

 

edit: Στα στοιχεία του τηλεφώνου τώρα γράφει: Baseband version 32.49.00.32U_5.11.05.27

Edited by octap79
edit
Link to comment
Share on other sites

Κ στην αρχή στην εγκατάσταση ποιο ΣΚΡΙΠΤ να επιμένω όμως...? Άρα αν βάλω κ το πληκτρολόγιο που έχεις θα έχω κ ελληνικά.. θα έχω κ χώρο..

 

Πάντως για το κινητό αυτό που είπες έχει χαλάσει προφανώς γιατί δουλεύει κανονικά κ δεν έχει πρόβλημα κανένα.. το έψαξα κ εγώ στο eBay για να δω τιμές απλά δεν ξέρω ποιο είναι το κατάλληλο γιατί κάτι έλεγε κ 4G..

 

Το script ΜΗΝ προσπαθείς να το κατεβάσεις με Chrome. Για διαφόρους λόγους, που δεν τους ξέρω, κι εγώ δεν μπορώ να κατεβάσω διάφορα αρχεία από τα sites, την ίδια ώρα οι Firefox και IE τα κατεβάζουν. Οπότε το κατεβάζεις είτε με Firefox ή με IE. ;)

Πάντως το να κατεβάσεις το script μάλλον θα σου είναι άχρηστο μιας και το έχει στις επιλογές του ο Aroma Installer. Είναι αν θυμάμαι καλά η 2η επιλογή, αλλά ακόμη και αν κάνω λάθος δεν πρότειται να σου ξεφύγει μιας και ΣΙΓΟΥΡΑ αναφέρει Amarullz-κάτι. ;) Αν πάλι θέλεις να το κάνεις με το κατεβασμένο script από τη σελίδα του Sandvold, στον Aroma θα επιλέξεις την 1η επιλογή (stock a2sd ή κάπως έτσι) και μόλις τελειώσει η εγκατάσταση και πριν κάνεις το reboot, flashάρεις το script που έχεις σε zip. Μετά κάνεις reboot. Όπως και να το κάνεις, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις, το dalvik στην sdcard και άπειρο χώρο. Εγώ το είχα δοκιμάσει και τελικά έκανα full wipe και ξανά εγκατάσταση χωρίς αυτό, γιατί πίστευα ότι ευθύνεται για τα κενά διαστήματα κατά τη διάρκεια των κλήσεων. Τελικά δεν φταίει το script, μου το κάνει και με το built-in a2sd script. Δεν ξέρω γιατί και επειδή είναι εκνευριστικό, μάλλον θα ξαναγυρίσω με το nand restore στην Sense rom που είχα...

Το Swype που έχω σίγουρα θα σου δουλέψει, είναι modded μόνο με αγγγλικά και εεληνικά, αλλά είναι qwerty, οπότε δε νομίζω να το θέλεις, εκτός και αν μάθεις να το χρησιμοποιείς με τον τρόπο για τον οποίο φτιάχτηκε (δηλαδή να σέρνεις να δάκτυλά σου πάνω από τα γράμματα που θέλεις και να δημιουργείται η λέξη αυτόματα). :p

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κανείς καταφέρει να μπουτάρει στο Gparted από usb stick και αν ναι με ποιο πρόγραμμα πέρασε το iso του gparted στο usb stick; Δοκίμασα με ultra iso και κάποια άλλα που αναφέρει στη σελίδα του, αλλά τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κανείς καταφέρει να μπουτάρει στο Gparted από usb stick και αν ναι με ποιο πρόγραμμα πέρασε το iso του gparted στο usb stick; Δοκίμασα με ultra iso και κάποια άλλα που αναφέρει στη σελίδα του, αλλά τίποτα.

δεν θυμαμαι να εχω τρεξει το Gparted, αλλα κανε μια δοκιμη με αυτο http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

Link to comment
Share on other sites

Αυτό παρατήρησα και εγώ. Το πρόβλημα κράτησε περίπου δύο εβδομάδες ήταν ανεξάρτητο από τον τρόπο σύνδεσης (3G - WiFi) και φαίνεται να αποκαταστάθηκε οριστικά από το προηγούμενο Σάββατο. Παρατήρησα επίσης ότι στο widget του καιρού (αυτό που πιάνει ολόκληρη την οθόνη) εμφανίζει πλέον μόνο την περιοχή που βρίσκομαι και όχι τις άλλες εννέα? π.χ. Πράγα, Βουδαπέστη κ.τ.λ.

Είμαι με Froyo 2.2.2.

Το σπαστικό είναι ότι αυτοί στο helpdesk δεν είναι ενήμεροι για τίποτα, όσες φορές τους έχω τσεκάρει λες και είναι εκεί μόνο για καταγραφή του τηλεφωνήματος!! Σε βάζουν και κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, το ξαναστήνεις από την αρχή, για κάτι που είναι σίγουρα γνωστό στην HTC ως γενικότερο πρόβλημα!@!

Εμένα μου εμφανίζει κανονικά όλες τις περιοχές. Και αυτή που βρίσκομαι και αυτές που έχει by default.

Την Παρασκευή επικοινώνησαν τηλεφωνικά από την HTC και μου είπαν ότι το πρόβλημα με τον καιρό οφειλόταν σε πρόβλημα του διαμετακομιστή καιρού. Σημασία έχει πως το πρόβλημα λύθηκε και ότι από την HTC απαντούν στο πρόβλημα και δεν σε "γειώνουν".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...