Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκανα την επισιμη αναβαθμηση σε 2.3 απο το site της HTC ...βεβαια το τηλεφωνο απο τότε είναι ποιο γρήγορο και η μπαταρία αντέχει περισσοτερο !!! Αυτά είναι τα καλά .. το κακό είναι ότι το τηλέφωνο ζεστενεται υπερβολικά με αποτέλεσμα να κλείνει μόνο του και να κάνει bootloop αρκετά συχνά .. Δεν ξέρω αν φταίει ότι του εβαλα και μια καρτα class 10 8 γιγα , αλλα δεν νομίζω αφου όταν του ξαναέβαλα την δικιά του πάλι τα ίδια κάνει ...Σας παρακάλω καμία βοήθεια !

 

Το τηλ ειναι εργοστάσιο δεν εχω κάνει ουτε root ούτε τίποτα ! ! !

 

και το κακό είναι ότι μόλις πέρασα προγραμματα παιχνιδια τηλεφωνα και όλα τα άλλα που ήθελα τότε αρχισε τα κόλπα , ελπίζω να μην πρέιπει να τα ξαναπερασω από την αρχη γιατι δεν την παλεύω !!!

http://www.lafkos.de/Muhle_1.gif

Where are you going Karamitro ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκανα την επισιμη αναβαθμηση σε 2.3 απο το site της HTC ...βεβαια το τηλεφωνο απο τότε είναι ποιο γρήγορο και η μπαταρία αντέχει περισσοτερο !!! Αυτά είναι τα καλά .. το κακό είναι ότι το τηλέφωνο ζεστενεται υπερβολικά με αποτέλεσμα να κλείνει μόνο του και να κάνει bootloop αρκετά συχνά .. Δεν ξέρω αν φταίει ότι του εβαλα και μια καρτα class 10 8 γιγα , αλλα δεν νομίζω αφου όταν του ξαναέβαλα την δικιά του πάλι τα ίδια κάνει ...Σας παρακάλω καμία βοήθεια !

 

Το τηλ ειναι εργοστάσιο δεν εχω κάνει ουτε root ούτε τίποτα ! ! !

 

και το κακό είναι ότι μόλις πέρασα προγραμματα παιχνιδια τηλεφωνα και όλα τα άλλα που ήθελα τότε αρχισε τα κόλπα , ελπίζω να μην πρέιπει να τα ξαναπερασω από την αρχη γιατι δεν την παλεύω !!!

 

Πολύ πιθανόν να μην έχει να κάνει με την αναβάθμιση αλλά με το γνωστό πρόβλημα των htc desire και της πλακέτας που τα παίζει μερικές φορές..

 

Μάλλον πρέπει να το πας για service.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την Ginger Villain και θέλω να αλλάξω τη Lock Screen.

Έβαλα το MagicLocker αλλα όταν το ενεργοποιώ και κλειδώνω το κινητό απο το κουμπί power μόλις πάω να ενεργοποιήσω πάλι

την οθόνη δεν γίνεται τίποτα, λες και νεκρώνει. Πρέπει να βγάλω τη μπαταρία, δηλαδή "restart" για να συνέλθει και μόλις μπω στο μενού πρέπει να το απενεργοποιήσω για να μην ξανακολλήσει.

 

Ξέρει κανείς τι πρόβλημα υπάρχει και πως μπορώ να αλλάξω τη LockScreen;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την Ginger Villain και είναι άψογη (για τα γούστα μου!).

Το πρόβλημα είναι πως Total Space μου δείχνει 148ΜΒ και φυσικά όσο φορτώνω apps γεμίζει.

 

Εφόσον έχω κάνει το ext3 partition δε θα έπρεπε να δουλεύει κανονικά με 1gb storage;

 

Έκανα αυτό μπας και δω προκοπή και η ελεύθερη μνήμη έγινε 140MB απο 101 που ήταν.

Μήπως για κάθε φορά που θα γεμίζει λιγο η internal memory πρέπει να γράφω αυτό στο τερματικό για να μεταφέρει τις apps

ή είναι κάτι άλλο;

 

Φιλε μου προφανως για να μπορεσεις να κανεις αυτο σημαινει οτι το a2sd εγινε μια χαρα και δουλευει!

Οπως ειπα και πιο πανω το a2sd εξακολουθει να αποθηκευει ενα πολυ μικρο μερος του προγραμματος στην εσωτερικη μνημη και τα κανει ολα μονο του,δεν χρειαζεται παρεμβαση απο τον χρηστη!

Αν βαλεις το Titanium backup θα το δεις εκει που λεει SD CARD(A2SD).

Περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να δεις εδω

Έχω βάλει την Ginger Villain και θέλω να αλλάξω τη Lock Screen.

Έβαλα το MagicLocker αλλα όταν το ενεργοποιώ και κλειδώνω το κινητό απο το κουμπί power μόλις πάω να ενεργοποιήσω πάλι

την οθόνη δεν γίνεται τίποτα, λες και νεκρώνει. Πρέπει να βγάλω τη μπαταρία, δηλαδή "restart" για να συνέλθει και μόλις μπω στο μενού πρέπει να το απενεργοποιήσω για να μην ξανακολλήσει.

 

Ξέρει κανείς τι πρόβλημα υπάρχει και πως μπορώ να αλλάξω τη LockScreen;

 

Ειναι γνωστο οτι δεν δουλευουν σε ολους τα lockscreen που κατεβαζεις για διαφορους λογους!

Αν προσεξεις στο προγραμμα που κατεβασες γραφει

NOTES:

1. There is a very minor chance that your phone may encounter double lock screen: Andriod System Lockscreen and MagicLocker, this is caused by some specific defects carried by Android system. Don't worry, this problem can be fixed very easily: please go to "setting" of MagicLocker, uncheck the "Enable MagicLock" Checkbox first, then "check" it again. At the same time, we will keep a close eye to this issue and update it as soon as Google fix it.

Δοκιμασε αυτο που λεει και αν δεν δουλεψει κατεβασε αλλο lockscreen οπως αυτο ή αυτο

 

EDIT:Δοκιμασα αυτο που εβαλες και εσυ και δουλεψε μια χαρα με το trick που λεει να κανεις

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

Τη βρήκα την άκρη ευτυχώς απλά δεν ανοίγει απο το power, μόνο απο το trackpad!

Τώρα λέω να χρησιμοποιήσω αυτό για να αλλάξω το icon της μπαταρίας και θα αρχίσω να τη ψάχνω για παραμετροποίηση!

 

Έχεις paypal; Εάν ναι στείλε μου το mail σου με πμ! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμιά άλλη καλή ROM με το SENSE μεσα όπως είναι του LEEDROID; Edited by savas_kelpe
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτη η ρομ ειναι για το desire...? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1250815

το sense 3.5 δεν ειναι για τα 3D?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα ήδη 2 βδομάδες και πάω και για 3η από ότι φαίνεται χωρίς το Desire μου αφού η κοπέλα στο service της ACE Hellas μου είπε να ξανά επικοινωνήσω μαζί της την παρασκευή....μου είπαν ότι υπάρχει έλλειψη και περιμένουν να τους στείλουν από την HTC πλακέτες....:wacko::wacko:

Είναι να μην μπλέξεις τελικά με τα Service...:mad:

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Τη βρήκα την άκρη ευτυχώς απλά δεν ανοίγει απο το power, μόνο απο το trackpad!

Τώρα λέω να χρησιμοποιήσω αυτό για να αλλάξω το icon της μπαταρίας και θα αρχίσω να τη ψάχνω για παραμετροποίηση!

 

Έχεις paypal; Εάν ναι στείλε μου το mail σου με πμ! :)

 

Μπηκες στα βαθια εσυ απο τωρα ε?:lol: Ειναι πώρωση το ξερω:p

Απλα νασε λιγο προσεκτικος γιατι τις περισσοτερες φορες το UOT αναιρει καποια MODS!και ακολουθα τις οδηγιες σωστα!

Αφου σαρεσει το customization δοκιμασε και το setcpu και κανε τα δικα σου profiles για να διαρκει περισσοτερο η μπαταρια,βαλε και το font changer για να βαλεις δικο σου font και δες εδω ετοιμα skins για τo 2.1 Sense.

Μετα απο ολα αυτα εμενα ειναι καπως ετσι;)

[ATTACH]21927[/ATTACH]

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμιά άλλη καλή ROM με το SENSE μεσα όπως είναι του LEEDROID;

 

Υπαρχει η Insertcoin με A2SD με το Sense2.1 και με κομματια του 3,0.Οπως επισης και η Supernova με το original Sense(1.9) αλλα και η Gingerburst με Sense2.1 που χρησιμοποιουν DATA2SD και ειναι πολυ καλες φτανει να εχεις καρτα πανω απο 4+ class.

 

Ρε παιδια αυτη η ρομ ειναι για το desire...? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1250815

το sense 3.5 δεν ειναι για τα 3D?

 

To Sense 3.5 βασικα δεν κυκλοφορησε ακομη απλα διαρρευσε απο το απερχομενο HTC BLISS και ο συγκεκριμενος ROM developer την δημιουργησε προσφατα και βρισκεται σε BETA φαση. Ειναι για το desire αλλα θα σου σύστηνα να περιμενες ακομη λιγο μεχρι να διορθωσει λιγα bugs και μετα να την βαλεις.

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

παιδιά δοκίμασα insertcoin 1.1.3 και leedroid την τελευταία κ στις 2 εχω πρόβλημα με τον ήχο στα βίντεο σε ότι ανάλυση κ να κάνω λήψη υπάρχει κάποια λύση (το ίδιο συμβαίνει κ με την cool ace v1 αλλά εκεί το 720 βίντεο δεν το παίζει καν)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έκλεισα ήδη 2 βδομάδες και πάω και για 3η από ότι φαίνεται χωρίς το Desire μου αφού η κοπέλα στο service της ACE Hellas μου είπε να ξανά επικοινωνήσω μαζί της την παρασκευή....μου είπαν ότι υπάρχει έλλειψη και περιμένουν να τους στείλουν από την HTC πλακέτες....:wacko::wacko:

Είναι να μην μπλέξεις τελικά με τα Service...:mad:

 

Είσαι άτυχος. Η έλλειψη ανταλλακτικών είναι πρόβλημα, αν είχαν απόθεμα θα σε εξυπηρετούσαν μέσα στην ίδια εβδομάδα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δοκίμασα insertcoin 1.1.3 και leedroid την τελευταία κ στις 2 εχω πρόβλημα με τον ήχο στα βίντεο σε ότι ανάλυση κ να κάνω λήψη υπάρχει κάποια λύση (το ίδιο συμβαίνει κ με την cool ace v1 αλλά εκεί το 720 βίντεο δεν το παίζει καν)

 

Ολες οι ROMS που ειναι βασισμενες στο port του HD Sense (2,1) εχουν προβλημα με το video recording! Μονο σε landscape δουλευουν και παλι οχι πολυ καλα! Μπορεις να δοκιμασεις εναλλακτικα προγραμματα για την camera οπως αυτο εδω!

Link to comment
Share on other sites

έχω προσέξει πως όταν το κινητό μου είναι σε ηρεμία και το ξεκλειδώσω πέφτει απότομα το σήμα καθώς το ίδιο γίνεται και με το wifi μήπως έχω κάποιο πρόβλημα με το radio;

το κινητό μου έχει τα εξής

rom leedroid 3.3.3 R5 a2sd

και εκδοση βασικού φάσματος 32.49.0032U_5.11.05.27

 

α κατι ακόμα που ίσως βοηθήσει παλιά μου έγραφε 3G COSMOTE τώρα λέει απλά COSMOTE.

 

Ευχαριστώ!!!

Edited by savas_kelpe
Link to comment
Share on other sites

έχω προσέξει πως όταν το κινητό μου είναι σε ηρεμία και το ξεκλειδώσω πέφτει απότομα το σήμα καθώς το ίδιο γίνεται και με το wifi μήπως έχω κάποιο πρόβλημα με το radio;

το κινητό μου έχει τα εξής

rom leedroid 3.3.3 R5 a2sd

και εκδοση βασικού φάσματος 32.49.0032U_5.11.05.27

 

α κατι ακόμα που ίσως βοηθήσει παλιά μου έγραφε 3G COSMOTE τώρα λέει απλά COSMOTE.

 

Ευχαριστώ!!!

 

Αν πεφτει τελείως τοτε εχει προβλημα και θα σου συνιστούσα να περασεις αλλο radio.

Αλλα αν πεφτει πολυ λιγο ειναι φυσιολογικο γιατι οπως θα παρατηρησεις και το sense clock αλλα και η μπαταρια εκείνη τη στιγμη αλλαζουν/πεφτουν,βασικα κανει refresh το κινητο επειδη επανερχεται απο την αναμονη...ειναι εντελως φυσιολογικο!

Αν κοιταξεις λιγο πιο πισω λεω πως να ορισεις το wifi policy στο never για να μην σου κανει προβληματα!

Ακομη αν δεν χρησιμοποιείς το 3G,δηλαδη να εχεις καποιο πακετο ιντερνετ και να σερφαρεις-να κανεις βιντεοκλησεις θα σου συνιστούσα να ορισεις το σημα σου να πιανει μονο 2G γιατι ετσι εξοικονομείς και μπαταρια αλλα και εχεις καλυτερο σημα! Settings-Wireless and networks-Mobile Networks-Network mode-GSM ONLY

Link to comment
Share on other sites

επειδή χρησιμοποιώ το ίντερνετ από το κινητό λογικά θα πρέπει να αλλάξω radio αν δω πως είναι κάτι εύκολο θα το κανω αλλιώς θα το αφήσω όπως είναι.

 

αν αλλάξω radio ποιο μου προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

επειδή χρησιμοποιώ το ίντερνετ από το κινητό λογικά θα πρέπει να αλλάξω radio αν δω πως είναι κάτι εύκολο θα το κανω αλλιώς θα το αφήσω όπως είναι.

 

αν αλλάξω radio ποιο μου προτείνεις?

 

Δεν μου ειπες ποσο πολυ πεφτει το σημα,ποσες γραμμες?

Εκανες αυτο με το wifi policy???

Πρωτα κανεις ολα τα εναλλακτικα και μετα προχωρας στην αλλαγη του radio!

Link to comment
Share on other sites

Το σήμα πέφτει στο μισο από όσο έχω κάθε φορά το ίδιο και του wifi. Επίσης έχει μειωθεί η ποιότητα των κλήσεων μου και κάνει διακοπές στην επικοινωνία(αλλα για αυτό μπορεί να φταίει και η cosmote :p )

Ναι έκανα αυτο με το wifi policy βελτιώθηκε όντως.

Link to comment
Share on other sites

Το σήμα πέφτει στο μισο από όσο έχω κάθε φορά το ίδιο και του wifi. Επίσης έχει μειωθεί η ποιότητα των κλήσεων μου και κάνει διακοπές στην επικοινωνία(αλλα για αυτό μπορεί να φταίει και η cosmote :p )

Ναι έκανα αυτο με το wifi policy βελτιώθηκε όντως.

 

Για να κανεις flash το radio ακολουθεις σχεδον την ιδια διαδικασια με το να flashareis/update μια ROM.

Εδω ειναι ολα τα Stock Radios.

Ο Leedroid συνιστα την 5.17.05.08 για την ROM του.

Εγω εχω την τελευταια 5.17.05.23 και δουλευει μια χαρα!

Εσυ εμεινες λιγο πισω αποτι φαινεται:P

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να το κάνω και με το που ξεκινάει το install μου βγαζει ένα μήνυμα που δεν καταλαβαίνω τι θέλει και είναι το εξής:

Amend scripting (update-script) is no longer supported. Amend scripting was deprecated by Google in Android 1.5. It was necessary to remove it when upgrading to the ClockworkMod 3.0 Gingerbread based recovery. Please switch to Edify scripting (update- script and update-binary) to create working update zip packages.

installation aborted. Από ότι έψαξα και εγώ αυτο που κατάλαβα είναι ότι πρέπει να αλλάξω το clockworkMod σωστα? αν ναι τι πρέπει να κάνω τώρα;

Σε έχω ταλαιπωρήσει και το ξέρω!!!!! Βρήκα λύση και ήταν η εξής:

Μπαίνουμε στο rom manager και πάμε στο τέλος στα recovery του clockwork και κανουμε εγκατάσταση ένα παλαιότερο.

Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιομη βοηθειά σου

Edited by savas_kelpe
Link to comment
Share on other sites

Παδιά κανένα νεότερο για root του official 2.3 έχουμε;

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

Παδιά κανένα νεότερο για root του official 2.3 έχουμε;

 

Εγώ φίλε μου rootαρα μια χαρά το δικό μου που του είχα περασμένη την official 2.3 με τους κλασικούς τρόπους!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την επισιμη αναβαθμηση σε 2.3 απο το site της HTC ...βεβαια το τηλεφωνο απο τότε είναι ποιο γρήγορο και η μπαταρία αντέχει περισσοτερο !!! Αυτά είναι τα καλά .. το κακό είναι ότι το τηλέφωνο ζεστενεται υπερβολικά με αποτέλεσμα να κλείνει μόνο του και να κάνει bootloop αρκετά συχνά .. Δεν ξέρω αν φταίει ότι του εβαλα και μια καρτα class 10 8 γιγα , αλλα δεν νομίζω αφου όταν του ξαναέβαλα την δικιά του πάλι τα ίδια κάνει ...Σας παρακάλω καμία βοήθεια !

 

Το τηλ ειναι εργοστάσιο δεν εχω κάνει ουτε root ούτε τίποτα ! ! !

 

και το κακό είναι ότι μόλις πέρασα προγραμματα παιχνιδια τηλεφωνα και όλα τα άλλα που ήθελα τότε αρχισε τα κόλπα , ελπίζω να μην πρέιπει να τα ξαναπερασω από την αρχη γιατι δεν την παλεύω !!!

 

Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα... Με το που πατάω το Home ή το back button για να "κλείσω" μια εφαρμογή μου κάνει bootloop... Έχω απογοητευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω... Υπάρχει τρόπος για downgrade στην official rom 2.2?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα ήδη 2 βδομάδες και πάω και για 3η από ότι φαίνεται χωρίς το Desire μου αφού η κοπέλα στο service της ACE Hellas μου είπε να ξανά επικοινωνήσω μαζί της την παρασκευή....μου είπαν ότι υπάρχει έλλειψη και περιμένουν να τους στείλουν από την HTC πλακέτες....:wacko::wacko:

Είναι να μην μπλέξεις τελικά με τα Service...:mad:

Δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά θα περιμένεις τουλάχιστον 1 μήνα.

Τα ίδια έπαθα και εγώ, κάνε λίγο υπομονή δε μπορείς να κάνεις αλλιώς.

Άλλοι ταξιδεύουν με τη φαντασία, εγώ......? με το Fazer 600s

 

http://www.fazerclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου rootαρα μια χαρά το δικό μου που του είχα περασμένη την official 2.3 με τους κλασικούς τρόπους!

Κάποια παιδιά είχαν γράψει παλιότερα ότι ο οδηγός root του froyo δεν κάνει για gingerbread γιατί τους έβγαζε μήνυμα ότι έχουν πιο καινούργια έκδοση boot από την απαραίτητη. Και εκεί είχα μείνει κι εγώ ότι είμαστε εν αναμονή του πώς οι developers θα βγάλουν καινούργιο τρόπο για να rootάρεται και το official gingerbread. Δε θέλω να κάνω απόπειρα για root του froyo σε official 2.3 και να brickάρω το κινητό... Αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω ας βοηθήσει ρε παιδιά.

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

Κάποια παιδιά είχαν γράψει παλιότερα ότι ο οδηγός root του froyo δεν κάνει για gingerbread γιατί τους έβγαζε μήνυμα ότι έχουν πιο καινούργια έκδοση boot από την απαραίτητη. Και εκεί είχα μείνει κι εγώ ότι είμαστε εν αναμονή του πώς οι developers θα βγάλουν καινούργιο τρόπο για να rootάρεται και το official gingerbread. Δε θέλω να κάνω απόπειρα για root του froyo σε official 2.3 και να brickάρω το κινητό... Αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω ας βοηθήσει ρε παιδιά.

 

Αν κοιταξεις λιγο πιο πισω φιλε μου(202) θα δεις οτι εχω εξηγησει τα βηματα για να κανεις root και S-OFF το 2,3:)

Εκτος αυτου ο οδηγος root του froyo πιστευω λειτουργει μια χαρα φτανει να κατεβασεις το καινουργιο προγραμμα του unrevoked ή με το προγραμμα του revolutionary οπως εξηγω πιο πισω, που πιστευω ειναι πιο ευκολο φτανει να εχεις καποια απο αυτες τις δυο εκδοσεις HBOOT 0.93.0001, 1.02.0001

 

Υ.Γ Αν ξεκινησεις να διαβαζεις και να κανεις προσεκτικά οτι λεω απο την σελιδα 202 δεν θα εχεις κανενα προβλημα!

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...