Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμ έτσι φαντάστηκα κι εγώ. Τελικά όσο το δουλεύω τόσο καταλαβαίνω πόσο ψαγμένο είναι το update αυτό. Άντε να αρχίσουν τώρα και οι XDA τα δικά τους βασισμένοι σε τόσο καλή βάση να δούμε θαύματα!

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεγάλη απογοήτευση κατ'εμέ το Gingerbread τελικά. Αφού έχασα τα πάντα από εφαρμογές κλπ (δε με πείραξε αυτό τόσο) συνειδητοποίησα ότι ούτε τις ρυθμίσεις στο notification bar πήραμε από το καινούριο Sense, ούτε το app drawer που έχει το Desire S ούτε τίποτα... Μόνο το animated clock (πάλι καλά). Και τώρα ξανά πάλι με παλιό Google Maps που το Market δεν το βλέπει για να το ενημερώσει όπως δεν είδε γενικά τι apps είχα εγκατεστημένα για να τα ξαναβάλει... Από ταχύτητα έχω την εντύπωση ότι είναι πιο γρήγορο ενώ μένει να δω και με τη μπαταρία τι έγινε. Κατά τα άλλα ένα ψιλοαδιάφορο αίσθημα. Εν ολίγοις δεν αξίζει να σκοτωθείτε να το βάλετε αν δεν το θέλετε όπως και δήποτε να λέτε ότι έχετε Gingerbread...

Και εγώ δεν είδα εφμανισιακός διαφορά. Άλλωστε το περίμενα γιατί το desire δεν έχει τις προδιαγραφές μνήμης όπως αλλά νεώτερα.Είναι πιο γρήγορο και κατά τη γνώμη μου άξιζε τον κόπο η αναβάθμιση. Με τις εφαρμογές που χάθηκαν τις κατέβασα πάλι από το market (δεν είχα και πολλές). Εχω όμως πρόβλημα με το Facebook. Όταν παω να κάνω log in μου λέει συνεχώς η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη επί του παρόντος. Ελπίζω να είναι τυχαίο και όχι πρόβλημα από την αναβάθμιση. Αλήθεια το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά το νιώθω το τηλέφωνο πως πετάει με το Gingerbread. Μου αρέσει που έχει γίνει τόσο smooth στα transitions από επιλογή σε επιλογή. Απλά ένα δύο πραγματάκια στο Sense μπορούσαν να τα χωρέσουν εγώ πιστεύω.

Κι ένα άσχετο, η πρόβλεψη κειμένου στα ελληνικά sms πού είναι; Δε μπορώ να την ενεργοποιήσω με τίποτα ενώ την ίδια στιγμή εδώ στο forum γράφω κανονικά....

Για τα SMS όντως το κάνει. Εγώ βέβαια χρησιμοποιώ Compact Qwerty και Handcent και γράφω πολύ πιο γρήγορα.

Χμ έτσι φαντάστηκα κι εγώ. Τελικά όσο το δουλεύω τόσο καταλαβαίνω πόσο ψαγμένο είναι το update αυτό. Άντε να αρχίσουν τώρα και οι XDA τα δικά τους βασισμένοι σε τόσο καλή βάση να δούμε θαύματα!

Είδες που δεν υπάρχει λόγος απογοήτευσης?;) Αν το δεις λίγο βαθύτερα κι όχι εξωτερικά καταλαβαίνεις πως άξιζε τον κόπο.:)

 

Και εγώ δεν είδα εφμανισιακός διαφορά. Άλλωστε το περίμενα γιατί το desire δεν έχει τις προδιαγραφές μνήμης όπως αλλά νεώτερα.Είναι πιο γρήγορο και κατά τη γνώμη μου άξιζε τον κόπο η αναβάθμιση. Με τις εφαρμογές που χάθηκαν τις κατέβασα πάλι από το market (δεν είχα και πολλές). Εχω όμως πρόβλημα με το Facebook. Όταν παω να κάνω log in μου λέει συνεχώς η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη επί του παρόντος. Ελπίζω να είναι τυχαίο και όχι πρόβλημα από την αναβάθμιση. Αλήθεια το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος;

Όχι, δεν είχα πρόβλημα με το FB. Είχα και την official εφαρμογή και τώρα έχω το FriendCaster αλλά και με την official έμπαινα κανονικά. Το FB κάνει διάφορα τρελά κατά καιρούς οπότε ξαναδοκίμασε κι αν δεν λυθεί το βλέπουμε.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορησε οπως αναμενοταν η νεα εκδοση του revolutionary με τη συνεργασια unrevoked και alpharev και προφανως υποστηριζει τη νεα εκδοση του hboot, που εβαλε η gb σε οσους εκαναν την αναβαθμιση μεσω του RUU. Το βρισκετε προς κατεβασμα εδω περα και τεχνικες λεπτομερειες στο wiki. Δεν το εχω δοκιμασει, διοτι δεν μου χρειαστηκε, αλλα στο xda επιβεβαιωνουν οτι οσοι ακολουθησαν τη διαδικασια που απαιτειται τους δουλεψε κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορησε οπως αναμενοταν η νεα εκδοση του revolutionary με τη συνεργασια unrevoked και alpharev και προφανως υποστηριζει τη νεα εκδοση του hboot, που εβαλε η gb σε οσους εκαναν την αναβαθμιση μεσω του RUU. Το βρισκετε προς κατεβασμα εδω περα και τεχνικες λεπτομερειες στο wiki. Δεν το εχω δοκιμασει, διοτι δεν μου χρειαστηκε, αλλα στο xda επιβεβαιωνουν οτι οσοι ακολουθησαν τη διαδικασια που απαιτειται τους δουλεψε κανονικα.

 

Μπράβο.

Ακολούθησα τις σχετικές διαδικασίες και είμαι πλέον και S-off και με πρόσβαση root.

 

Έχω όμως άλλο πρόβλημα τώρα και θέλω τα φώτα σας.

Κατέβασα την εφαρμογή ROM manager από το market.

Την χρειαζόμουν για να κάνω partition στην SD card.

Αφού κράτησα αντίγραφο από όλη την κάρτα, προχώρησα τη διαδικασία του partition.

512ΜΒ και 0ΜΒ swap.

Το θέμα είναι που πήγε αυτή η μνήμη???????

Διότι και από την κάρτα SD μου την αφαίρεσε και στην εσωτερική μνήμη του κινητού δεν μου την αναγράφει.

Τι κάνω?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις οντως με το Titanium να τα βγαλεις αλλα πιστεψε με αν εχεις συνηθησει με την παλια ποσοτητα της μνημης και κανεις root... δεν θα χρειαστει να τα αφαιρεσεις αν ειναι ο χωρος που σε ενδιαφερει!!! ;-)

 

Ουσιαστικά αυτό που θέλω κυρίως είναι περισσότερος χώρος για τις εφαρμογές. Γι' αυτό και είπα να κάνω root. Έκανα λίγο διάβασμα για rooting και custom roms και είμαι ανάμεσα σε rcmixs http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=988570 και insertcoin http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1016940. Τις έχει δοκιμάσει κανείς; Κάποια εντύπωση;

 

Κοίταξα τις οδηγίες για την εγκατάσταση της rcmix αλλά μπερδεύτηκα λίγο http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=13701093&postcount=2 Μιας και δεν θέλω να μπλέξω με s-off για την ώρα υποθέτω πως είμαι στην περίπτωση του stock hboot, σωστά; Αναγκαστικά πρέπει να μεταφέρω και το dalvick στην sd κάρτα; Δεν γίνεται να πηγαίνουν εκεί μόνο οι εφαρμογές;

 

Κοίταξα τους οδηγούς στην 1η σελίδα, αλλά δεν είδα να αναφέρεται κάτι για το hboot.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την καινουργια διαδικασία για root και s-off(ειχα περάσει την official 2.3)και εβαλα μια miui rom για δοκιμη και εφτιαξα και το σχετικο partition στην καρτα μνημης και ενω ολα εδειχναν οτι πηγαν καλα ενω κατεβαζα εφαρμογες μου εβγαλε το σχετικο μηνυμα για λιγο χωρο αποθηκευσης.Οταν πηγαινω στις ρυθμισεις της καρτας μνημης γραφει σαφως το μεγεθος της καρτας μου και απο κατω a2sd 850mb ελευθερος χωρος αλλα οπως ειπα και πριν οταν κατεβαζω εφαρμογες απο το market ο παραπανω αποθηκευτικος χωρος δεν πεφτει μενει στα 850 και μετα απο καποιες εφαρμογες βγαζει το μηνυμα για λιγο χωρο.Καμια ιδεα κανεις για το τι φταιει?ευχαριστω

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μήπως η ρομ που έβαλες,γράφει ότι χρειάζεται να φλασάρεις κάποιο έξτρα zip που ενεργοποιεί το a2sd;

πάντως να ξέρεις ακόμη και με το a2sd με το ext partition η εσωτερική μνήμη συνεχίζει να μειώνεται αλλά με μικρότερο ρυθμό από ότι πριν

Link to comment
Share on other sites

μήπως η ρομ που έβαλες,γράφει ότι χρειάζεται να φλασάρεις κάποιο έξτρα zip που ενεργοποιεί το a2sd;

πάντως να ξέρεις ακόμη και με το a2sd με το ext partition η εσωτερική μνήμη συνεχίζει να μειώνεται αλλά με μικρότερο ρυθμό από ότι πριν

 

Δεν γνωριζω και πολλα πραγματα ειναι η πρωτη φορα που δοκιμαζω rom,να αυτη κατεβασα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957291

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω και πολλα πραγματα ειναι η πρωτη φορα που δοκιμαζω rom,να αυτη κατεβασα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957291

Για τη miui πρεπει να γραψεις καποιες εντολες σε terminal. Κατεβασε το terminal emulator και κοιταξε στο thread της rom για οδηγιες (συνηθως στα πρωτα ποστ).

 

Sent from my HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Aυτη τη rom την περασα και εγω φιλε χθες και μου αρεσει πολυ. Αυτο που λες γινοταν και σε μενα. Μεσα απο ρυθμισεις - μενου εβλεπα το a2sd να παραμενει σταθερο μετα την εγκατασταση και ετσι διαπιστωσα οτι μαλλον γινοταν η εγκατασταση στην εσωτερικη μνημη. Νομιζω οτι η rom δεν "εβλεπε" το εξτρα partition. Στο titanium backup με το που το ανοιγεις βλεπεις κατω κατω να λεει καρτα Sd και απο κατω καρτα sd (a2sd) ? Eμενα δεν μου το εδειχνε αυτο.

Εγω διαβασα τις οδηγιες που εχει ο finn εδω http://forums.miuiandroid.com/showthread.php?9087-MIUI-1.8.12-Greek-language-pack και φαινεται οτι δουλευει καλα. Κανε ξανα wipe data/factory reset, wipe partition cache, wipe dalvik cache και μετα φλασαρε ξανα τη rom και το ελληνικο πακετο. Κατεβασε εναν terminal emulator and γραψε

SU

A2SD reinstall

Μετα την επανεκινηση γραψε παλι

SU

A2SD cachesd. Εγω αυτα εκανα (ο,τι λεει ο finn δηλαδη) και φαινεται οτι παιζει μια χαρα. Παρα πολυ καλη rom και φαινεται να εχει καλη αυτονομια.

Edited by sf-haris
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

Σήμερα έκανα την διαδικασία για root και s-off με το revolutionary..

Η διαδικασία εξελίχτηκε ομαλά και σε όλα τα βήματα έδειξε "success".

Όμως αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.. Ενώ έχω s-off και εγκατεστημένο το recovery ClockWordMod δεν έχω root.

Δηλαδή στις εφαρμογές δεν υπάρχει η αντίστοιχη εφαρμογή για τον έλεγχο των δικαιωμάτων και ταυτόχρονα η απόπειρα εγκατάστασής του από το Market κατέληξε σε ναυάγιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

Σήμερα έκανα την διαδικασία για root και s-off με το revolutionary..

Η διαδικασία εξελίχτηκε ομαλά και σε όλα τα βήματα έδειξε "success".

Όμως αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.. Ενώ έχω s-off και εγκατεστημένο το recovery ClockWordMod δεν έχω root.

Δηλαδή στις εφαρμογές δεν υπάρχει η αντίστοιχη εφαρμογή για τον έλεγχο των δικαιωμάτων και ταυτόχρονα η απόπειρα εγκατάστασής του από το Market κατέληξε σε ναυάγιο.

 

Δες εδώ

http://theunlockr.com/2011/08/02/how-to-gain-s-off-flash-a-custom-recovery-and-root-your-android-phone-using-the-revolutionary-method/

 

Και δες και το βίντεο που έχει.

Ότι θες ρώτα γιατί χθες έκανα ακριβώς το ίδιο και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο.

Ακολούθησα τις σχετικές διαδικασίες και είμαι πλέον και S-off και με πρόσβαση root.

 

Έχω όμως άλλο πρόβλημα τώρα και θέλω τα φώτα σας.

Κατέβασα την εφαρμογή ROM manager από το market.

Την χρειαζόμουν για να κάνω partition στην SD card.

Αφού κράτησα αντίγραφο από όλη την κάρτα, προχώρησα τη διαδικασία του partition.

512ΜΒ και 0ΜΒ swap.

Το θέμα είναι που πήγε αυτή η μνήμη???????

Διότι και από την κάρτα SD μου την αφαίρεσε και στην εσωτερική μνήμη του κινητού δεν μου την αναγράφει.

Τι κάνω?:wacko:

 

To ext2/3/4 partition ποτέ δεν προστίθεται στο internal memory, εκτός και περάσεις rom με data2ext/sd/whatever script. Αν έχεις απλή rom τότε το partition είναι άχρηστο, ενώ αν έχεις rom με a2sd script το partition φαίνεται ξέχωρα από το internal memory.

Πέρασε την εφαρμογή Quick System Info και στις πληροφορίες θα δεις 3 διαφορετικούς αποθηκευτικούς χώρους: sdcard, internal memory, a2sd partition (αυτό είναι το ext2/3/4 partition σου).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα σήμερα root το κινητό με τις οδηγίες στην 1η σελίδα, έβαλα rom manager & titanium backup,

έχω froyo 2.2 stock και θέλω να βάλω αυτήν την Pre-rooted Stock Gingerbread (3.14.405.1), θα έχω θέμα με το backup/restore του titanium (κυρίως για soundhound/shazam)?

The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα καινούργια κάρτα micro sd.Η διαδικασία ειναι να κανω copy paste στο σκληρό δίσκο μου από την προηγούμενη και απλά αντιγραφή στη νέα ή κάποια άλλη διαδικασία?ευχαριστώ

bravo pvt4 s-off

hboot:0.93.0001

radio:5.17.05.23

rom:oxygen V 2.3.2

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα καινούργια κάρτα micro sd.Η διαδικασία ειναι να κανω copy paste στο σκληρό δίσκο μου από την προηγούμενη και απλά αντιγραφή στη νέα ή κάποια άλλη διαδικασία?ευχαριστώ

 

Αν κι έχει απαντηθεί άπειρες φορές η συγκεκριμένη ερώτηση, απλά αντιγράφεις ότι είχε η παλιά στην νέα κι αν έχεις ext partition στην κάρτα κάνε ένα nand backup και μετά επαναφορά στην νέα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Πως ενεργοποιω παλι το swype σε htc desire?το ειχα αλλα με εκκαθαριση δεδομενων απενεργοποιηθηκε.
Link to comment
Share on other sites

Aυτη τη rom την περασα και εγω φιλε χθες και μου αρεσει πολυ. Αυτο που λες γινοταν και σε μενα. Μεσα απο ρυθμισεις - μενου εβλεπα το a2sd να παραμενει σταθερο μετα την εγκατασταση και ετσι διαπιστωσα οτι μαλλον γινοταν η εγκατασταση στην εσωτερικη μνημη. Νομιζω οτι η rom δεν "εβλεπε" το εξτρα partition. Στο titanium backup με το που το ανοιγεις βλεπεις κατω κατω να λεει καρτα Sd και απο κατω καρτα sd (a2sd) ? Eμενα δεν μου το εδειχνε αυτο.

Εγω διαβασα τις οδηγιες που εχει ο finn εδω http://forums.miuiandroid.com/showthread.php?9087-MIUI-1.8.12-Greek-language-pack και φαινεται οτι δουλευει καλα. Κανε ξανα wipe data/factory reset, wipe partition cache, wipe dalvik cache και μετα φλασαρε ξανα τη rom και το ελληνικο πακετο. Κατεβασε εναν terminal emulator and γραψε

SU

A2SD reinstall

Μετα την επανεκινηση γραψε παλι

SU

A2SD cachesd. Εγω αυτα εκανα (ο,τι λεει ο finn δηλαδη) και φαινεται οτι παιζει μια χαρα. Παρα πολυ καλη rom και φαινεται να εχει καλη αυτονομια.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,το έφτιαξα τελικά και εγώ και επιτέλους περνάω εφαρμογές χωρίς να κοιταω ποσό χώρο έχω.Όντως φαίνεται πολύ καλή rom εκτός από κάτι force close or wait που μου βγάζει μερικές φορές,το κάνει και σε εσένα μήπως??ίσως πάλι να χρειάζεται και 1-2 reboot μέχρι να στρώσει.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Πως ενεργοποιω παλι το swype σε htc desire?το ειχα αλλα με εκκαθαριση δεδομενων απενεργοποιηθηκε.

 

πατωντας παρατεταμενα κατα την εισαγωγη κειμενου (πχ οταν γραφεις sms) θα σου βγαλει την επιλογη μεθοδος εισαγωγης κειμενου, οπου και επιλεγεις το swype

 

Tapatalked from my GT-I9100

Link to comment
Share on other sites

Για τα SMS όντως το κάνει. Εγώ βέβαια χρησιμοποιώ Compact Qwerty και Handcent και γράφω πολύ πιο γρήγορα.

 

Είδες που δεν υπάρχει λόγος απογοήτευσης?;) Αν το δεις λίγο βαθύτερα κι όχι εξωτερικά καταλαβαίνεις πως άξιζε τον κόπο.:)

 

 

Όχι, δεν είχα πρόβλημα με το FB. Είχα και την official εφαρμογή και τώρα έχω το FriendCaster αλλά και με την official έμπαινα κανονικά. Το FB κάνει διάφορα τρελά κατά καιρούς οπότε ξαναδοκίμασε κι αν δεν λυθεί το βλέπουμε.

Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι είχα ενεργοποιήσει την ασφάλεια όταν έμπαινα στο προφίλ μου από άλλον υπολογιστή να μου ζητάει κωδικό. Το απενεργοποίησα και όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα format στην κάρτα SD, αυτήν που είχε πάνω το κινητό με την αγορά του, μια Sandisk 4GB Class 2.

Το πρόβλημα είναι ότι επιλέγω τύπο σύνδεσης usb ως μονάδα δίσκου και δεν μου την διαβάζει το laptop. Oύτε και το HTC sync.

Δοκίμασα να περάσω εφαρμογές από την μνήμη του κινητού στην κάρτα SD και δουλεύει κανονικά. Δηλαδή δεν νομίζω να έχει καταστραφεί.

 

Τι κάνω?:)

 

*EDIT: έστρωσε :wacko:

Edited by jg_sot
Link to comment
Share on other sites

ίσως έχει απαντηθεί ήδη, αλλά η official roms poy βρίσκονται στο πρώτο ποστ, περιέχουν και τα ελληνικά μέσα; και αν όχι, πώς μπορούν να προστεθούν σε περίπτωση που θέλουμε να "επαναφέρουμε το κινητό στην εγγύηση";

ευχαριστώ.

HTC Touch: Back to stock!!

ROM 1.11.405.1B => hxxp://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=345778

{επαναφέρει το Touch στην εγγύηση, μετά από τα παιχνιδίσματα σας με διάφορες cooked ROMs, μάλλον...}

hxxp://www.pamepotaki.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φλασάρεις την επίσημη από το πρώτο post και αυτομάτως η συσκευή επανέρχεται στην stock κατάσταση της. Έχει και ελληνικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 'εχω πρόβλημα στο να εγκαταστήσς την oxygen http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=971904 αφού επέλεξα wipe data factory reset κατω χαμηλά γράφει:data wipe complete .

E:can't mount CACHE:recovery/log

E:can't first MISC:

 

που υπάρχει πρόβλημα?

bravo pvt4 s-off

hboot:0.93.0001

radio:5.17.05.23

rom:oxygen V 2.3.2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...