Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά με 2 επανεκκινήσεις βρήκε σήμα αλλά μικρόφωνο και ηχείο είναι νεκρά..... τι γίνεται???????

 

κανε επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων και βλέπουμε.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

ως νέος κάτοχος του desire προσπάθησα κι εγώ χθες να κάνω root την συσκευή μου.

Προχώρησα κανονικά ένα ένα τα βήματα από τον οδηγό και έφτασα στο τελευταίο βήμα που λέει ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ. Μου έβγαλε την οθόνη που είχα δει στα πρώτα βήματα (ανοιγμα με κρατημένο το volume down) και εκεί επέλεξα reboot. Το αποτέλεσμα ήταν στην οθόνη του κινητού να εμφανιστεί ενα τηλέφωνο και από πάνω ενα κόκκινο τρίγωνο με θαυμαστικό. Δεν 'ηξερα τι να κάνω, αφαίρεσα την μπαταρία και το τηλέφωνο επανήλθε κανονικά. Κοιτώντας το Menu δε βλέπω να έχω γίνει root.

 

Πήγε κάτι στραβά στη διαδικασία ? Είχε κάποις άλλος τετοιο θέμα ?

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος για να κατεβασω το .apk του mybackup root να εχω την εφαρμογη στην καρτα μνημης....?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
υπαρχει καποιος τροπος για να κατεβασω το .apk του mybackup root να εχω την εφαρμογη στην καρτα μνημης....?

 

Από τη στιγμή που δεν είναι free... δεν μπορούμε να πούμε και πολλά εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν είναι free... δεν μπορούμε να πούμε και πολλά εδώ.

 

μα δεν μιλαω για το pro..... για το mybackup root ειπα.... απο το μαρκετ ειναι free.... απλα ρωταω αν γινεται να εχω το .apk του στην καρτα...! :happy:

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μα δεν μιλαω για το pro..... για το mybackup root ειπα.... απο το μαρκετ ειναι free.... απλα ρωταω αν γινεται να εχω το .apk του στην καρτα...! :happy:

 

Έχεις δίκιο. Ορίστε...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=899685

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Ορίστε...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=899685

 

τωρα μιλας σωστα.....! thanks.... :p

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ως νέος κάτοχος του desire προσπάθησα κι εγώ χθες να κάνω root την συσκευή μου.

Προχώρησα κανονικά ένα ένα τα βήματα από τον οδηγό και έφτασα στο τελευταίο βήμα που λέει ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ. Μου έβγαλε την οθόνη που είχα δει στα πρώτα βήματα (ανοιγμα με κρατημένο το volume down) και εκεί επέλεξα reboot. Το αποτέλεσμα ήταν στην οθόνη του κινητού να εμφανιστεί ενα τηλέφωνο και από πάνω ενα κόκκινο τρίγωνο με θαυμαστικό. Δεν 'ηξερα τι να κάνω, αφαίρεσα την μπαταρία και το τηλέφωνο επανήλθε κανονικά. Κοιτώντας το Menu δε βλέπω να έχω γίνει root.

 

Πήγε κάτι στραβά στη διαδικασία ? Είχε κάποις άλλος τετοιο θέμα ?

 

Thanx

 

Όταν ήσουν σε αυτό το τρίγωνο, αν πάταγες volume up + power λογικά θα έμπαινες σε recovery. Δοκίμασε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες,

 

αποφασισα να δοκιμασω να περασω μια αλλη ρομ στο κινητο μου. Διαβαζοντας το φορουμ ειδα οτι η διαδικασια ειναι απλη και ελαχιστοποιει τον κινδυνο να το καψω :p. Θα ηθελα να να μου προτεινετε καποια ρομ που ειναι καλα δοκιμασμενη και εχει οσο το δυνατον λιγοτερα προβληματα, μιας και ειναι η προωτη φορα που θα το κανω να μην μου ρθει κανας ταμπλας σε περιπτωση σφαλματος. Επισης, εχω MAC αλλα απ οτι ειδα ο Η/Υ δεν πεζει ρολο για να γινει το φλασαρισμα μιας και κατεβαζεις το αρχειο στην sd και η διαδικασια γινεται απο εκει μετα. ισχυει η κανω λαθος ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων,

 

Φιλικα,

 

/Τ.

T.T. Is Watching U ! ! ! ;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες,

 

αποφασισα να δοκιμασω να περασω μια αλλη ρομ στο κινητο μου. Διαβαζοντας το φορουμ ειδα οτι η διαδικασια ειναι απλη και ελαχιστοποιει τον κινδυνο να το καψω :p. Θα ηθελα να να μου προτεινετε καποια ρομ που ειναι καλα δοκιμασμενη και εχει οσο το δυνατον λιγοτερα προβληματα, μιας και ειναι η προωτη φορα που θα το κανω να μην μου ρθει κανας ταμπλας σε περιπτωση σφαλματος. Επισης, εχω MAC αλλα απ οτι ειδα ο Η/Υ δεν πεζει ρολο για να γινει το φλασαρισμα μιας και κατεβαζεις το αρχειο στην sd και η διαδικασια γινεται απο εκει μετα. ισχυει η κανω λαθος ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων,

 

Φιλικα,

 

/Τ.

 

Καλησπερα...Καταρχην ανεφερε στα παιδια τι rom προτιμας...Sense, no sense, miui, themed, sense gingerbread?

Θεμα γουστου ειναι η καθε rom...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Καταρχην ανεφερε στα παιδια τι rom προτιμας...Sense, no sense, miui, themed, sense gingerbread?

Θεμα γουστου ειναι η καθε rom...;)

 

Απ οτι εχω δει οι πιο διαδεδομενες ειναι οι GingerBread αν δεν κανω λαθος. γενικοτερα αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι ισως η καλυτερα διαχειρηση μπαταριας και αν καταφερω αργοτερα να περναω περισσοτερες εφαρμογες στην sd μιας και φουλαρει δραματικα.

T.T. Is Watching U ! ! ! ;)
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα θα με ενδιεφερε μια οσο το δυνατον ευκολη στην εγκατασταση rom με sence και με μεγαλο αποθηκευτικο χωρο

 

Sent from my HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα να περασω την oxygen αλλα μολις τελεισα με τα wipes και πηγα να περασω την ρομ δεν εκανε πανω απο 1 δευτερολεπτο. πλεον κανοντας reboot το κινητο μενει στο αρχικο htc σημα και ξανακανει reboot απο μονο του συνεχως. το εκανε πανω απο 10 φορες μεχρι που αναγκαστικα να βγαλω την μπαταρια.

 

θα δοκιμασω μια απο αυτες που μου ειπες αν βρω ανταπτωρακι για την sd καρτα.

 

επανερχομαι με νεο feedback σε κανα 2ωρο.

T.T. Is Watching U ! ! ! ;)
Link to comment
Share on other sites

Βρες αντάπτωρα, αλλά πριν βρείς δοκίμασε όπως είσαι τη Startbust, απλά να κάνεις όλα όσα λέει στο sait της!!! Έχει αναλυτικές οδηγίες!! Μετά κάνε partition την SD μια και αξίζει να βάλλεις τις HD που γράφω παραπάνω, δοκίμασε την πρώτη πρώτα αλλά και οι δυο είναι κορυφή!!! Να θυμάσαι ότι, αν δεν μπορείς να κάνεις ext4 με το gparted έχοντας windows δεν πειράζει. Κάνε ext3 και swap. Είναι το ίδιο!!! Το τι partition πρέπει να κάνεις το έχουν στο σαιτ τους στους XDA είναι fat-ext3,4 1GB-ext3,4 0,3GB-0,1GBswap. Έχουν και video και οδηγίες και αυτό που θα κατεβάσεις για να το κάνεις

 

Αυτό για την ΙnsertCoin είναι απαραίτητο; Εγώ πχ έχω απλά το ΕΧΤ3 που είχα και για τις μη-HD roms που φορούσα, χάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα να περασω την oxygen αλλα μολις τελεισα με τα wipes και πηγα να περασω την ρομ δεν εκανε πανω απο 1 δευτερολεπτο. πλεον κανοντας reboot το κινητο μενει στο αρχικο htc σημα και ξανακανει reboot απο μονο του συνεχως. το εκανε πανω απο 10 φορες μεχρι που αναγκαστικα να βγαλω την μπαταρια.

 

θα δοκιμασω μια απο αυτες που μου ειπες αν βρω ανταπτωρακι για την sd καρτα.

 

επανερχομαι με νεο feedback σε κανα 2ωρο.

 

Δοκιμασες να ξανακατεβασεις και να ξαναπερασεις την ROM ?? Πιστευω αυτο φταιει η οτι δεν εκανες τα απαραίτητα wipes (cache data και οτι αλλο χρειαζεται).

 

Η Oxygen ειναι απο τις πιο stable ROM δεν πιστευω να φταιει αυτη...Εγω εχω την Oxygen απο τοτε που βγηκε η RC(Νομιζω πανω απο 5 μηνες..) και το μονο που μου εχει λειψει(λιγο) ειναι το sense.Αλλα και παλι μολις σκεφτομαι ολα τα θετικα της Oxygen κανω πισω και δεν την αλλαζω .

 

Σχετικα με τον adapter τον θελεις για να κανεις στην καρτα EXT partition? Αν ειναι γι'αυτο τον λογο μην αγχωνεσαι..δεν χρειαζεται ειχαμε ανακαλυψη τον τροπο με τον kollato ,αρκει να εχεις ClockWorkMod ..για AmonRA δεν εχω ιδεα ουτε καν πως ειναι.

 

1)Πάνε στο recovery

2)Συνδεσε το κινητο με το usb - Καλωδιο

3)Πανε "Mounts and storage"

4)Πατα "mount USB storage"

5)Θα σου ανηξει κανονικα την καρτα :happy:

Αν θες να την "ξεκαβαλησεις"απλα πατα unmount.

 

Καλο απογευμα.

Edited by Thanos47
λειψει*
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε σε ολους,

ειμαι νεος στο forum οπως επισης στα htc

Σε λιγες μερες (την αλλη εβδομαδα) θα εχω στα χερια μου ενα HTC desire και θα ηθελα να κανω 3 απλες ερωτησεις και αν γινεται να μου απαντησετε

1.Χρειαζεται να εχω καποιο συγκεκρημενο προγραμα στον υπολογηστη για να το κανω activate ?οπως εχουν τα iPhone,δηλ. κατι αναλογω του iTunes οπως και για να περναω μουσικη,φωτος,βιντεο??(εχω mac και οχι windows)

 

2.θα μπορω να κανω sync τα contact με το iSync η πρεπει να κατεβασω αλλο appication?

 

3.γενικα ειναι compatible με mac??

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήσουν σε αυτό το τρίγωνο, αν πάταγες volume up + power λογικά θα έμπαινες σε recovery. Δοκίμασε ξανά.

 

Θα το ξανακάνω αλλη μία φορά .. Αν δηλαδή μπω σε recovery μετά τι πρεπει να επιλέξω ?

 

Thanx και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να ξανακατεβασεις και να ξαναπερασεις την ROM ?? Πιστευω αυτο φταιει η οτι δεν εκανες τα απαραίτητα wipes (cache data και οτι αλλο χρειαζεται).

 

Η Oxygen ειναι απο τις πιο stable ROM δεν πιστευω να φταιει αυτη...Εγω εχω την Oxygen απο τοτε που βγηκε η RC(Νομιζω πανω απο 5 μηνες..) και το μονο που μου εχει λειψει(λιγο) ειναι το sense.Αλλα και παλι μολις σκεφτομαι ολα τα θετικα της Oxygen κανω πισω και δεν την αλλαζω .

 

Σχετικα με τον adapter τον θελεις για να κανεις στην καρτα EXT partition? Αν ειναι γι'αυτο τον λογο μην αγχωνεσαι..δεν χρειαζεται ειχαμε ανακαλυψη τον τροπο με τον kollato ,αρκει να εχεις ClockWorkMod ..για AmonRA δεν εχω ιδεα ουτε καν πως ειναι.

 

1)Πάνε στο recovery

2)Συνδεσε το κινητο με το usb - Καλωδιο

3)Πανε "Mounts and storage"

4)Πατα "mount USB storage"

5)Θα σου ανηξει κανονικα την καρτα :happy:

Αν θες να την "ξεκαβαλησεις"απλα πατα unmount.

 

Καλο απογευμα.

 

ναι το ξαναδοκιμασα....αλλα τπτ...του εκανα recovery και τωρα ειμαι παλι με το original..

 

τωρα ισως πω βλακεια, αλλα μηπως φταιει το γεγονος πως την sd καρτα δεν την ειχα πειραξει καθολου? δλδ δεν ειχα κανει κανενα ext3 η ext4 partition?

T.T. Is Watching U ! ! ! ;)
Link to comment
Share on other sites

ναι το ξαναδοκιμασα....αλλα τπτ...του εκανα recovery και τωρα ειμαι παλι με το original..

 

τωρα ισως πω βλακεια, αλλα μηπως φταιει το γεγονος πως την sd καρτα δεν την ειχα πειραξει καθολου? δλδ δεν ειχα κανει κανενα ext3 η ext4 partition?

 

Η Oxygen δεν χρειαζεται EXT Partition για να δουλεψει , ολα γινονται Install στην Internal Memory ( Την μνημη του κινητου .)

Ειλικρινα δεν ξερω τι μπορει να κανεις λαθος παντως ειμαι 99% σιγουρος οτι δεν φταιει η ROM (Και το 1% το δινω γιατι δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος :happy: )

Τι να σου πω.. κανε ενα search στο XDA για παρομοιο προβλημα .Πολυ παραξενο το bootloop .

Η ROM γινεται κανονικα Install και δεν ανοιγει το κινητο ??Η το Install αποτυχαίνει??

Link to comment
Share on other sites

Η Oxygen δεν χρειαζεται EXT Partition για να δουλεψει , ολα γινονται Install στην Internal Memory ( Την μνημη του κινητου .)

Ειλικρινα δεν ξερω τι μπορει να κανεις λαθος παντως ειμαι 99% σιγουρος οτι δεν φταιει η ROM (Και το 1% το δινω γιατι δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος :happy: )

Τι να σου πω.. κανε ενα search στο XDA για παρομοιο προβλημα .Πολυ παραξενο το bootloop .

Η ROM γινεται κανονικα Install και δεν ανοιγει το κινητο ??Η το Install αποτυχαίνει??

 

καλα κανεις και εισαι 100 % σιγουρος, το Safari του MAC εφταιγε. Κατεβαζε το αρχειο και το εκανε unzip. Μετα εκανα ξανα zip τον καταλογο εγω και το περνουσα στην SD. Αν και κανονικα δεν θα επρεπε να φταιει αυτο γιατι το τελικο αρχειο δεν ειχε διαφορα απο το αρχικο ειναι το μονο που μπορω να το αποδωσω το φταιξιμο.

 

Οπως και να χει, καταφερα και την ξανακατεβασα σωστα και την περασα μια χαρα!!!! Τωρα δουλευει κομπλε και προσπαθω να την συνηθισω. Μου λειπει λιγο το κολπακι που εμφανιζε τα ονοματα των επαφων οταν πατουσα τα νουμερα κλησης αλλα θα το συνηθισω και αυτο...

 

Υπαρχουν συγκεκριμενες ρομ που ζητανε ext partitions και ποιος ο λογος αυτων ? να περνανε οι εφαρμογες εκει αντι για την μνημη ?

 

Ευχαριστω πολυ ολους σας παντως για την βοηθεια σας!!!!

T.T. Is Watching U ! ! ! ;)
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, να ζητήσω πάλι τα φώτα σας σε ένα ας πούμε μικρό πρόβλημα. Έκανα σύμφωνα με το thread συγχρονισμός επαφών με gmail στο desire συγχρονισμό των επαφών μου και όλα οκ. Όταν παω όμως στις επαφές μου και πατώ το βελακι για αναζήτηση κάποιες μου τις δείχνει 2 φορές. Μήπως πρέπει να διαγραφούν οι επαφές του τηλεφώνου και να μείνουν μόνο του Google που άλλωστε έχω επιλέξει; Ή υπάρχει ρύθμιση να γίνεται η αναζήτηση μόνο στις επαφές Google;
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, να ζητήσω πάλι τα φώτα σας σε ένα ας πούμε μικρό πρόβλημα. Έκανα σύμφωνα με το thread συγχρονισμός επαφών με gmail στο desire συγχρονισμό των επαφών μου και όλα οκ. Όταν παω όμως στις επαφές μου και πατώ το βελακι για αναζήτηση κάποιες μου τις δείχνει 2 φορές. Μήπως πρέπει να διαγραφούν οι επαφές του τηλεφώνου και να μείνουν μόνο του Google που άλλωστε έχω επιλέξει; Ή υπάρχει ρύθμιση να γίνεται η αναζήτηση μόνο στις επαφές Google;

Θα πας contacts->menu->display options και απο εκεί θα επιλέξεις ποιές επαφές θα σου δείχνει..

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα παιδιά...

 

έχω το desire 5-6 μήνες κοντά και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή μου..

σήμερα αποφάσισα να προχωρήσω λίγο παρά κάτω και αυτό γιατί το μόνο που με χαλάει σε αυτό το κινητό είναι ότι όποτε θέλω να βάλω μια νέα εφαρμογή πρέπει να σβήσω μια παλιότερη...έκατσα και διάβασα και σε αυτό το φόρουμ και σε ένα άλλο τους τρόπους που κάνουν root στο κινητό μας...επέλεξα ένα τρόπο και όντος το κινητό είναι root πλέων..

 

μια μικρή παρένθεση σε όσα θέλω να πω είναι ότι έκανα ένα φιλαράκι από όλη την ιστορία ...προσπαθήσαμε αυτός από το σπίτι του και εγώ από το δικό μου να κάνουμε partition και να περάσουμε μια νέα ρομ στο κινητό ..το παλεύαμε για 2 ώρες αλλά δεν καταφέραμε τίποτα...το κινητό έφτανε στο τελικό στάδιο και δεν άνοιγε..τελικά το κινητό άνοιξε με την παλιά ρομ και τουλάχιστο έχω κινητό τώρα....

 

λοιπόν αφού έχω ρουταρει το κινητό μου και αφού έμαθα πως κάνω τα partition με το καρτ ριντερ θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις για να βγάλω μια άκρη γιατί είμαι τελείως άσχετος.....!

 

1)που βρίσκετε τις ρομ?υπάρχουν σελίδες με σίγουρες και καλές ρομ?

 

2)πως ήσαστε σίγουροι ότι οι ρομ που θα βάλετε "κάνουν" για το κινητό σας?

 

3)αν βάλω μια οποιαδήποτε ρομ και δεν κάνει για το κινητό μου μπορεί και να χαλάσει? μπορεί να μην επισκευάζεται μετά?μετά από ένα τέτοιο λάθος τι πρέπει να κάνω?

 

4)αν κάνω χαζομάρα με την ρομ μπορώ μετά να κάνω ένα φορματ στο κινητό μου και να περάσω πάλι το λογισμικό από την αρχή όπως για παράδειγμα κάνω στο pc μου σε κάποιο λάθος που θα κάνω?

 

5)πως επιλέγετε τις ρομ...?

 

6)έχουν κατασκευαστικά στοιχεία? δηλαδή ταχύτητα για παράδειγμα...

 

7)από την στιγμή που θα κάνω το ρουτ τα partition και θα περάσω κάποια καλούτσικη αλλά και σίγουρη ρομ θα πρέπει να κάνω κάποια στάνταρ πράματα π.χ κάθε μήνα για να διατηρώ το κινητό σε καλή κατάσταση?

 

8)θα μπορώ να κάνω το νόμιμο updait? [όχι(?)]

 

9)θα δουλεύουν τα πράματα στο κινητό μου όπως τα ήξερα?δηλαδή π.χ θα μπορώ να κατεβάζω όλες τις εφαρμογές από το market η μόνο εφαρμογές για ρουτ κινητά?

 

αν ναι ....μια βοήθεια από κάποιο παιδί θα μου ήταν μεγάλο κάλο για μένα που δεν ξέρω και πολλά...

 

ευχαριστώ..

Edited by bag_10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...