Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα πρέπει να αναγνωρίσει την Wind 2.2 ROM για να συνεχίσει, απ'ότι κατάλαβα.

 

Ψάχνω στο μεταξύ κάπου το αρχείο της επίσημης 2.2 και δεν υπάρχει πουθενά..

Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα πρέπει να αναγνωρίσει την Wind 2.2 ROM για να συνεχίσει, απ'ότι κατάλαβα.

 

Ψάχνω στο μεταξύ κάπου το αρχείο της επίσημης 2.2 και δεν υπάρχει πουθενά..

 

Wind Stock 2.2

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Δε θέλει να μπει.

 

Δοκίμασα τη νέα έκδοση σε φλασαρισμένο με Gen2 Stock από το site της Wind και έλαβα μήνυμα ασυμβατότητας..

Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Σε συσκευη με stock Wind 2.2 , μπορει να μπει A2SD?

Για να μπει Moldovan mile high θα σβηστουν data -cache κλπ?

 

(δε θέλω να κανω bak/restore κλπ. Το δουλευει 1 χρονο το κινητο ο αδερφος μου απλα γεμισε η internal...)

Link to comment
Share on other sites

γεια και απο εμενα . ειμαι κατοχος ενος galaxy s plus. θελω την βοηθεια σας... το blade ενος φιλου [ αρκετα μακρυα απο εμενα] το βγαζει ειδοποιση ενα κιτρινο τριγωνο με την ενδειξη battery warning . θερμοκρασια 52 C. το battery widget λεει 41 C. φοβαται μην σκασει το κιν πανω του. τι μπορει να φταει...? χρειαζομαι την διαγνωση σας... ευχαριστω..

 

KANEΙΣ...?

 

 

Tι θερμοκρασιες δουλεύουν τα δικα σας blade ...? 40 -50 ...?

Edited by dskopa

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Πλέον και youtube hq play, +video στην τελευταία ics http://www.modaco.com/topic/355059-romgen233110-cyanogenmod-9-konstakang-android-404/

Για όποιον δεν τον ενδιαφέρει το ραδιόφωνο , είναι τέλεια

αυτό που ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με ξεπερνά @mavri_gazela
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε. Αν ειναι το ίδιο οικονομική στην μπαταρία με την 2.3.7 (cm7) και.. έχει και κάνα θέμα της προκοπής (γιατι το μαυρομπλέ μου ειχε βγάλει τα ματια) θα το περάσω και ίσως να το περάσω και στην καλή μου.
Link to comment
Share on other sites

Από αυτονομία μου βγάζει 2 μέρες με

  • λίγη χρήση/ομιλία
  • wifi μόνιμα ανοιχτό
  • το κινητό κλείνει το βράδυ

Για θέματα μπορείς να δεις τι υπάρχει πριν το περάσεις.Δεν το έχω ψάξει καθόλου γιατί με ικανοποιεί το default.

αυτό που ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με ξεπερνά @mavri_gazela
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και γω αυτούς που έχουν βάλει αυτη τη rom (ics)http://www.modaco.com/topic/355059-romgen233110-cyanogenmod-9-konstakang-android-404/: είναι το ίδιο σταθερή όσο η cm7 2.3.7; Edited by thanos1916
Link to comment
Share on other sites

Σε συσκευη με stock Wind 2.2 , μπορει να μπει A2SD?

Για να μπει Moldovan mile high θα σβηστουν data -cache κλπ?

 

(δε θέλω να κανω bak/restore κλπ. Το δουλευει 1 χρονο το κινητο ο αδερφος μου απλα γεμισε η internal...)

 

μπορεί να μπει a2sd σε stock, αλλά θα ταλαιπωρηθείς απίστευτα και τελικά μπορεί και να το χαλάσεις... για να έχεις a2sd, πρέπει να έχεις 2 πράγματα:

1)init.rc script support (δεν υπάρχει στις stock)

2)a2sd scripts (φυσικά δεν υπάρχει στις stock)

 

Εκτός αυτών θα πρέπει να είσαι rooted, και να έχεις τουλάχιστον το busybox εγκατεστημένο και σεταρισμένο σωστά.

 

Η διαδικασία είναι πολύπλοκη και απαιτεί γνώσεις στοιχείων συσκευής που πιθανόν δεν έχεις, όπως baseline number και άλλα δύσκολα. Γιατί δεν επιλέγεις κατευθείαν μια έτοιμη rom με a2sd? Μπορείς να πάρεις ένα titanium backup και μετά να το ξαναπεράσεις. Αν αλλάξεις έκδοση android (2.2 σε 2.3 κλπ) μπορεί κάποια προγράμματα να μην σου δουλέψουν, αλλά θα χρειαστεί να κάνεις install μόνο αυτά.

 

Για να μεταφέρεις τα apps στην SD, πρέπει να έχεις δημιουργήσει ένα ext partition (η rom το διαβάζει σαν "SD-EXT"). Μπορείς να το κάνεις με όποιο partition πρόγραμμα θες αλλά ίσως ο ευκολότερος τρόπος να είναι με το CWM.

 

-Πάρε πρώτα ένα full SD backup στον υπολογιστή σου.

-κλείσε τη συσκευή και μπες στο cmw (volume-)

-πας: advanced / partition sd card / επιλέγεις μέγεθος (1024ΜΒ είναι αρκετά) και τέλος.

-επαναφέρεις πάλι όλα τα αρχεία που πήρες backup πίσω στην SD

 

Οι roms που χρησιμοποιούν a2sd (SS RLS7, Moldova, κ.α., που είναι βασισμένες στα sources της zte - android 2-3-5, αλλά και κάποιες ics roms) αυτομάτως θα μεταφέρουν όλα τα αρχεία στην SD-EXT. Για να το τσεκάρεις, σε ένα terminal emulator (υπάρχουν στο play πολλοί) γράφεις με την σειρά:

su (για να πάρεις δικαιόματα superuser)

a2sd check (και δες τις πληροφορίες, εκεί θα λέει που πάνε αυτόματα τα apps)

 

Μπορείς επίσης να μεταφέρεις και την dalvik cache στην sd... αρκεί να πατήσεις: a2sd cachesdreset (μεταφέρει την dalvik, και την σβήνει, οπότε στο πρώτο reboot θα την ξαναφτιάξει στην sd...

 

Όλες οι εντολές του a2sd στο παρακάτω συννημένο αρχείο. Μην ξεχνάς, πρώτα βάζεις su (στην αρχή μόνο) και μετά a2sd <command>.

 

Οι rom που είναι βασισμένες σε android 2.3.7 (CM7.2, Cyanmobile, κ.α.) καθώς και κάποιες ics, χρησιμοποιούν το s2e... απλά το κατεβάζεις από το play, επιλέγεις μετακίνηση στην sd και κάνεις reboot.

 

Καλό είναι για τις ics roms, να διαβάσεις πληροφορίες από εκεί που τις κατεβάζεις, αν τελικά βάλεις ics. Γιατί η κάθε rom έχει το δικό της τρόπο να μεταφέρει στην sd, αλλά όλα είναι πάνω κάτω τα ίδια. Εξαρτάται περισσότερο από τον developer τι του κάθεται καλύτερα. Το καλό είναι ότι από τη στιγμή που έφτιαξες το sd-ext partition, δεν χρειάζεται να το ξαναφτιάχνεις κάθε φορά. Όποια rom και να βάλεις, θα το δει.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα ξερουμε τελικα ποσα blade πουληθηκαν στην ελλαδα? Δυο χρονια το εχω και δεν θελω να το αλλαξω!
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μπει a2sd σε stock, αλλά θα ταλαιπωρηθείς απίστευτα και τελικά μπορεί και να το χαλάσεις... για να έχεις a2sd, πρέπει να έχεις 2 πράγματα:

1)init.rc script support (δεν υπάρχει στις stock)

2)a2sd scripts (φυσικά δεν υπάρχει στις stock)

 

Εκτός αυτών θα πρέπει να είσαι rooted, και να έχεις τουλάχιστον το busybox εγκατεστημένο και σεταρισμένο σωστά.

 

Η διαδικασία είναι πολύπλοκη και απαιτεί γνώσεις στοιχείων συσκευής που πιθανόν δεν έχεις, όπως baseline number και άλλα δύσκολα. Γιατί δεν επιλέγεις κατευθείαν μια έτοιμη rom με a2sd? Μπορείς να πάρεις ένα titanium backup και μετά να το ξαναπεράσεις. Αν αλλάξεις έκδοση android (2.2 σε 2.3 κλπ) μπορεί κάποια προγράμματα να μην σου δουλέψουν, αλλά θα χρειαστεί να κάνεις install μόνο αυτά.

.

 

EXT εχει η καρτα.

 

Τελικα του αλλαξα τα size των data, system κλπ.

Αυτο πριν καμμια 10 μερες.

Στην αρχη 2-3 φορες δεν εμφανιζονταν τα apps πλην των stock apps της google και της μαμα rom.

Και αργουσε λιγο στο boot.

Me 1 reboot ομως ολα καλα.

 

Εδω και 2 μερες ομως εχει μεινει ετσι... :(

Η καρτα φαινεται, αλλα apps αφαντα.

Λετε να τα φτυσε η καρτα?

Εχει και προβλημα στο usb βυσμα, με το παραμικρο χανει την επαφη ετσι αποφευγω τα πολλα connect σε pc.

 

Τι να τσεκαρω?

Τωρα o bro με κατηγορει που του το "πειραξα". lol

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ. θελω μια ρομ σε gb με καλη μπαταρια και γρηγορη. ποια προτεινεται? το κιν ειναι gen 2 με 2,2 andoid. ευχαριστω....

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και γω αυτούς που έχουν βάλει αυτη τη rom (ics)http://www.modaco.com/topic/355059-romgen233110-cyanogenmod-9-konstakang-android-404/: είναι το ίδιο σταθερή όσο η cm7 2.3.7;

Δεν μου έχει κάνει ποτέ ούτε ένα κόλλημα/restart. Είναι με διαφορά ότι καλύτερο,ταχύτερο,σταθερότερο έχει περάσει από το blade μου.

 

ps: Δεν πέρνω ποσοστά :P

αυτό που ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με ξεπερνά @mavri_gazela
Link to comment
Share on other sites

πως και δεν δοκίμασες CM10 (android 4.1.2) αντί της CM9 (4.0.4)? Εξαιρίας του HQ youtube? Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

πως και δεν δοκίμασες CM10 (android 4.1.2) αντί της CM9 (4.0.4)? Εξαιρίας του HQ youtube?

 

όχι , πριν ένα ενάμιση χρονο είχα περάσει πρώτα coldfusionx ics , μετά πέρασα σε Konstat και παρέμεινα γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αποδοσή της και την συμπεριφορά του κινητού.

αυτό που ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με ξεπερνά @mavri_gazela
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!Μετα απο 2 χρονια τελειας συμβιωσης με το blade μου ηρθε η ωρα να αναβαθμιστω παλι.

Εχω ξεκλειδωσει σε 512mb και εχω μεινει στην Rls5.Απο τοτε δεν ξανα ασχοληθηκα.Απο οτι βλεπω εχουν αλλαξει πια τα πραματα(Gen1-->Gen2 Ttp :blink: και αλλα τετοια).

Λογικα εγω ειμαι με Gen1 ακομα,ποια διαδικασια να ακολουθησω για να γινω Gen2 με 512mb?

Σε ρομ δεν εχω καταληξει ακομα ποια θα βάλω αλλα θελω κατι σταθερο,καμια προταση? Cm9 ειδα εχει καποια θεματακια με wifi.

Το μεγαλυτερο μου προβλημα ομως ειναι ο εσωτερικος χωρος.Βαρεθηκα το μηνυμα για την internal mem,εχω σβησει τα παντα και οτι αλλο μπορω τα εχω περασει στην μαμα SD( με move2 sd&system clean up)......να ακολουθησω τα παραπανω βηματα που περιγραφει ο kogos?Δεν θελω να το ξανα δω αυτο το γ@@@ μηνυμα γινεται?

Edited by panos_1986
Link to comment
Share on other sites

πως και δεν δοκίμασες CM10 (android 4.1.2) αντί της CM9 (4.0.4)? Εξαιρίας του HQ youtube?

 

Έχω την 4.1.2 εδώ και καμιά 25αριά μέρες. Μου χει κάνει 6-7 φορές reboot ενώ μιλάω ή παίζω κανένα παιχνίδι.

Σκέφτομαι να βάλω την 4.0.4 μήπως δεν τα έχω αυτά. Και επειδή camcorder και hq youtube δουλεύουν κανονικά επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Εχω περασμένη την έκδοση της υπογραφής μου με την οποία είμαι υπερευχαριστημένος από άποψη αυτονομίας. Με αρκετά αλαφρά χρήση (λίγες κλήσεις και ~15' basketball shoot / ημέρα) μου βγάζει 4-5 μέρες.

Από τις σύγχρονες που κυκλοφορούν ποια είναι η λιγότερο ενεργοβόρα; Διαβάζοντας για την "ρευστότητα" του ICS μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον αλλά από την άλλη σκέφτομαι μην το μετανιώσω αν η αυτονομία μειώθεί κατακόρυφα. Δεν θυμάμαι και σχεδόν τίποτα από τις διαδικασίες για επαναφορά.

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα σημερα αγορασα ενα μεταχειρισμενο blade σαν δευτερο κινητο κ μπηκα στο δικο σας team!!!

θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η ποιο σταθερη ρομ με ics και νεοτερη αν υπαρχει ? τη γινεται με

καποια partition που διαβαζω ?τη ειναι?και τη ειναι το gen 1 και τη gen 2?

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα σημερα αγορασα ενα μεταχειρισμενο blade σαν δευτερο κινητο κ μπηκα στο δικο σας team!!!

θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η ποιο σταθερη ρομ με ics και νεοτερη αν υπαρχει ? τη γινεται με

καποια partition που διαβαζω ?τη ειναι?και τη ειναι το gen 1 και τη gen 2?

http://www.modaco.com/topic/355059-romgen233110-cyanogenmod-9-konstakang-android-404/

Εγώ αυτή έχω και είμαι ευχαριστημένος απλώς καταλαμβάνει κάμποσο χωρο (131ΜΒ) με τα gapps και αν θες πολλές εφαρμογές

ίσως ο υπόλοιπος να μην σου είναι αρκετός.

Μπορείς βεβαια να κάνεις κάποιες αλλαγες στα partitions αλλά σ'αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω αν ψάξεις λίγο στο φόρουμ θα βρείς άκρη.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρολαρει τελεια μπραβο τους!!!

ICS 4.0.4

ποιο ειναι το καλυτερο overclock στην ics 4.0.4?

στα 786 μου παγωνει ολο κ κανει επανεκινηση

Edited by ddesign

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

min: 122.....max: 691 governor: ondemand

Μπορέις αν θες να βγάλεις τον προεγκατεστημένο εκκινητή ( launcher ) και να βάλεις τον Holo launcher από το google play

για περισσότερες ρυθμίσεις . Είναι πιό ελαφρύς και πιό γρήγορος.

Edited by antreasa18
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...