Jump to content

iPad 2 (2011)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και πάλι!

Επειδή μόλις παράγγειλα το ipad2 3G 16 gb και το περιμένω αύριο και στο youtube βλέπω ότι με το που το ανοίγεις ζητά συγχρονισμό με το pc, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τι ακριβώς χρειάζεται το pc?

Πρέπει να έχω ήδη εγκατεστημένο κάτι στο pc? (iphone ή αλλο ipad) δεν είχα ποτέ.

Αν το αναφέρετε κάπου αλλού αναλυτικά πείτε μου, γιατι ψάχνω να δω κάπου την εγκατάσταση βήμα βήμα και δεν μπορώ να δω

Τι ακριβώς θα χρειαστώ στο pc?

Θα με βοηθούσατε πολύ γιατι δεν ξέρω τι με περιμένει αύριο και θέλω να γλιτώσω κανα εγκεφαλικό...

το pc ειναι προαιρετικο απ οτι θυμαμαι, μπορεις να το συνδεσεις και στο μελλον δηλαδη αν και οποτε χρειαστει, αλλα και να μην ειναι, αν επιμενει δηλαδε ντε και καλα, απλα κατεβαζεις το itunes απο την σελιδα της apple, το εγκαθιστας και μετα συνδεεις το ipad2 στο pc και θα σε καθοδηγησει βημα-βημα, ειναι πανευκολο, μην ανησυχεις καθολου :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ουφ μου έφυγε το πιο πολύ αγχος! Αντε να δούμε ... Ευχαριστώ

το pc δεν ειναι απαραιτητο για να λειτουργει κανεις το ipad, πχ πολλοι αγοραζουν το ipad και δεν εχουν καν pc η mac, απλα το θελουν για τα ταξιδια τους, τις μετακινησεις με το αυτοκινητο, κλπ, δεν τους υποχρεωνει εννοειται η Apple να εχουν και καποιο pc. Στην εγκατασταση μπορει μεν να λεει για pc, για να συγχρονιζει καποιος δηλαδη τραγουδια, ταινιες, φωτογραφιες, εφαρμογες, κλπ, αλλα δινει και την επιλογη καποιος να το προσπερασει αυτο η να το αφησει για "αργοτερα" ... (απλα διαβασε πολυ προσεκτικα τις οδηγιες και τα βηματα οταν το αναψεις για πρωτη φορα) ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σχετικά με το air video

Εχω το plex στο iMac , αλλα στο iPad τι προγράμματα θα χρειασθω? για να μπορώ να δω τις ταινίες ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σχετικά με το air video

Εχω το plex στο iMac , αλλα στο iPad τι προγράμματα θα χρειασθω? για να μπορώ να δω τις ταινίες ?

Ευχαριστω

υπαρχει το Plex και για iPad ;) (δες το link)

http://itunes.apple.com/us/app/plex/id383457673?mt=8

και αν θες ενα free δες κι αυτο:

http://itunes.apple.com/us/app/air-video-free-watch-your/id313056918?mt=8

;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα ipad 2 και με προβληματίζει λίγο το θέμα της επιλογής της έκδοσης που θα αγοράσω όσον αφορά στον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής. Δεν με ενδιαφέρει να αποθηκεύσω στο ipad όλη την συλλογή μου με τραγούδια εικόνες και ταινίες... Αυτό που θα ήθελα είναι να μην έχω πρόβλημα στην εγκατάσταση των εφαρμογών και να ψάχνω να βρω ποια θα αφαιρέσω για να βάλω κάποια άλλη . Γενικά υπάρχει κάποιος μέσος όρο από ΜΒ που πιάνει κάθε εφαρμογή ; Τι λέτε θα μου είναι αρκετό το 16 GB ;;

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα ipad 2 και με προβληματίζει λίγο το θέμα της επιλογής της έκδοσης που θα αγοράσω όσον αφορά στον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής. Δεν με ενδιαφέρει να αποθηκεύσω στο ipad όλη την συλλογή μου με τραγούδια εικόνες και ταινίες... Αυτό που θα ήθελα είναι να μην έχω πρόβλημα στην εγκατάσταση των εφαρμογών και να ψάχνω να βρω ποια θα αφαιρέσω για να βάλω κάποια άλλη . Γενικά υπάρχει κάποιος μέσος όρο από ΜΒ που πιάνει κάθε εφαρμογή ; Τι λέτε θα μου είναι αρκετό το 16 GB ;;

φιλε μου με τιποτα δεν σου συστηνω το 16αρι ... γεμιζει γρηγορα με apps, τραγουδια, videos/photos που τυχον θα τραβας με την καμερα του, κλπ, κλπ ... Το μεσο μεγεθος MP3 ειναι 4-5 MB για τα 3λεπτα τραγουδια με αξιοπρεπες bitrate. Τωρα τα apps κυμαινονται κατα μεσο ορο μεταξυ 5-30 ΜΒ, αλλα φυσικα υπαρχουν μερικα games που ειναι 50-100 ΜΒ και λιγοτερα που ειναι 200-400 ΜΒ (!!) ... Για μενα σιγουρα πηγαινε για το 32αρι η αν το αντεχει η τσεπη σου για το 64αρι (που μεχρι κι αυτο καποια μερα θα το εχεις γεμισει !!) ;) :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου με τιποτα δεν σου συστηνω το 16αρι ... γεμιζει γρηγορα με apps, τραγουδια, videos/photos που τυχον θα τραβας με την καμερα του, κλπ, κλπ ... Το μεσο μεγεθος MP3 ειναι 4-5 MB για τα 3λεπτα τραγουδια με αξιοπρεπες bitrate. Τωρα τα apps κυμαινονται κατα μεσο ορο μεταξυ 5-30 ΜΒ, αλλα φυσικα υπαρχουν μερικα games που ειναι 50-100 ΜΒ και λιγοτερα που ειναι 200-400 ΜΒ (!!) ... Για μενα σιγουρα πηγαινε για το 32αρι η αν το αντεχει η τσεπη σου για το 64αρι (που μεχρι κι αυτο καποια μερα θα το εχεις γεμισει !!) ;) :)

 

Δεκτά όλα αυτά που λες, όμως, ποιός θα χρησιμοποιήσει το ipad ως mp3? για ποιό λόγο δηλαδή?

Προσωπικά, μόνο εφαρμογές του έχω βάλει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεκτά όλα αυτά που λες, όμως, ποιός θα χρησιμοποιήσει το ipad ως mp3? για ποιό λόγο δηλαδή?

Προσωπικά, μόνο εφαρμογές του έχω βάλει.

ενταξει, υποκειμενικα ειναι αυτα, εξαρταται ποσο καποιος ειναι "τρελαμενος" με τη μουσικη, πχ το ios5 εχει νεα εφαρμογη ipod για music, που ειναι πολυ καλη (σαφως ανωτερη απο του ios4) οπου μπορει καποιος να εχει περασμενα χιλιαδες mp3 σε albums και να τα ακουει με οποιους τροπους θελει (αν εχει φτιαξει τα tags ανα κατηγορια, artist, genres, κλπ), να τους βαζει δικα του album artwork, κλπ (εγω πχ ακουω συχνα μουσικη ετσι με το 64αρι, με ακουστικα εννοειται, αν και το ηχειακι του ipad2 δεν ειναι ασχημο) ;)

Link to comment
Share on other sites

ενταξει, υποκειμενικα ειναι αυτα, εξαρταται ποσο καποιος ειναι "τρελαμενος" με τη μουσικη, πχ το ios5 εχει νεα εφαρμογη ipod για music, που ειναι πολυ καλη (σαφως ανωτερη απο του ios4) οπου μπορει καποιος να εχει περασμενα χιλιαδες mp3 σε albums και να τα ακουει με οποιους τροπους θελει (αν εχει φτιαξει τα tags ανα κατηγορια, artist, genres, κλπ), να τους βαζει δικα του album artwork, κλπ (εγω πχ ακουω συχνα μουσικη ετσι με το 64αρι, με ακουστικα εννοειται, αν και το ηχειακι του ipad2 δεν ειναι ασχημο) ;)

 

Δεν διαφωνώ και ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και αγαπά.:)

Αλλά βασικά, έχω βαρεθεί σε όλες μου τις συσκευές να σπαταλάω τόσα gb για τα ίδια αρχεία μουσικής.

Αποφάσισα ότι τη μουσική μου θα την έχω μόνο στο κινητό μου και τέλος. (εννοώ από τις φορητές συσκευές)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Υποφέρω! Ηρθε το ipad δεν μου ζήτησε συγχρονισμό με Pc. Θέλω όμως να περάσω καποια τραγούδια και videakia στο ipad kai αρχίζει το δράμα. Οδηγίες δεν υπάρχουν στο κουτι.. itunes κατεβάζω απο μόνος μου και προσπαθώ από library να τα περάσω στο ipad. Δεν τα καταφέρνω.. Ebooks σε pdf μορφή (προσπαθώ να τα κατεβάσω απευθειας στο ipad) δεν κατεβάζει λέει το safari.. μπορεί κανείς να βοηθήσει έναν άσχετο? Η να με παραπέμψει σε άλλη διευθυνση (ολα τα παραπάνω τα έκανα πανεύκολα στο παλιο μου android tablet....) ποια freedownloads να κάνω απο apple για αρχή? Ios 5 να κάνω αναβάθμιση? Αν έχει κανείς την όρεξη να ασχοληθεί με τις απορρίες μου θα βοηθήσει ΠΟΛΥ..
Link to comment
Share on other sites

Υποφέρω! Ηρθε το ipad δεν μου ζήτησε συγχρονισμό με Pc. Θέλω όμως να περάσω καποια τραγούδια και videakia στο ipad kai αρχίζει το δράμα. Οδηγίες δεν υπάρχουν στο κουτι.. itunes κατεβάζω απο μόνος μου και προσπαθώ από library να τα περάσω στο ipad. Δεν τα καταφέρνω.. Ebooks σε pdf μορφή (προσπαθώ να τα κατεβάσω απευθειας στο ipad) δεν κατεβάζει λέει το safari.. μπορεί κανείς να βοηθήσει έναν άσχετο? Η να με παραπέμψει σε άλλη διευθυνση (ολα τα παραπάνω τα έκανα πανεύκολα στο παλιο μου android tablet....) ποια freedownloads να κάνω απο apple για αρχή? Ios 5 να κάνω αναβάθμιση? Αν έχει κανείς την όρεξη να ασχοληθεί με τις απορρίες μου θα βοηθήσει ΠΟΛΥ..

πανευκολο ειναι και στο ipad (οχι μονο στο android !!) ... βασικα βαζεις τα 2 παραθυρα διπλα-διπλα (wndows file manager και itunes) και τσιμπας και τραβας τα αρχεια που θες στις αναλογες κατηγοριες. Για αναλυτικες οδηγιες ομως, αφιερωσε μιση ωριτσα και διαβασε οποιον απο τους παρακατω 2 οδηγους θελεις, θα μαθεις ΠΟΛΛΑ ;)

1. http://macingreek.com/blog/archives/839

και

2. http://www.access-point.gr/iphone-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-itunes.html

:)

Link to comment
Share on other sites

στο φάκελο της μουσικής μου εμφανίζονται κάποια αρχεία (προφανώς κάτι έχω κάνει απο itunes) ta οποία ούτε ανοίγουν ούτε μπορώ να τα σβήσω. Γίνεται να επαναφέρω το ipad στην αρχική του κατάσταση με τα πάντα διεγραμμένα; Επίσης πρέπει να κατεβάσω κάποιες εφαρμογές επιπλέον για βίντεο και μουσική; Για άνοιγμα pdf αρχείου; (αν υπάρχουν free προγράμματα..) Θα προσπαθήσω με τις διευθύνσεις που μου δίνετε να βγάλω μια άκρη αν και πολύ αμφιβάλλω. Και πάλι ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

στο φάκελο της μουσικής μου εμφανίζονται κάποια αρχεία (προφανώς κάτι έχω κάνει απο itunes) ta οποία ούτε ανοίγουν ούτε μπορώ να τα σβήσω. Γίνεται να επαναφέρω το ipad στην αρχική του κατάσταση με τα πάντα διεγραμμένα; Επίσης πρέπει να κατεβάσω κάποιες εφαρμογές επιπλέον για βίντεο και μουσική; Για άνοιγμα pdf αρχείου; (αν υπάρχουν free προγράμματα..) Θα προσπαθήσω με τις διευθύνσεις που μου δίνετε να βγάλω μια άκρη αν και πολύ αμφιβάλλω. Και πάλι ευχαριστώ

Φυσικα και γινεται να το επαναφερεις στην αρχικη του κατασταση οποτε θες, μπορεις να κανεις "reset all" μεσα απο την συσκευη, απο τα settings. Για τις εφαρμογες που θες, απλα κανε αναζητηση μεσα απο τα iTunes στο Appstore και θα σου βγαζει πολλα αποτελεσματα η καθε αναζητηση (υπαρχουν καπου 250 χιλιαδες εφαρμογες για ipad !!), διαλεγεις οποια θες απο αυτα, πολλα ειναι και δωρεαν. Διαβασε πρωτα τους 2 οδηγους για iTunes που σου εδωσα νωριτερα σημερα και επισης το iPad User Guide (οδηγο χρησης σε PDF), απλα διαλεξε το ελληνικο PDF απο το παρακατω link (η το αγγλικο PDF αν προτιμας, και τα αγγλικα σου ειναι καλα), θα μαθεις πολλα σε λιγη ωρα !! http://support.apple.com/manuals/#ipad :) (take it easy και μην αγχωνεσαι)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατι είχα κάνει λάθος στην εγκατασταση και ενώ στο itunes εκανα μάλλον σωστά την μεταφορά δεν γινόταν. Ξεκίνησα όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή και λύθηκαν τα προβλήματα. Πάντως ευχαριστώ πολύ και για την βοήθεια και για την υπομονή σας γιατι με επιασε πανικός πραγματικά. Τώρα θα ΗΡΕΜΗΣΩ και θα το παω αργαα αργααα και στις άλλες ρυθμίσεις.. Αυτο που έπαθα με το itunes δεν ξέρω αν το έχει πάθει κανείς σας αλλά σαν πρώτη επαφή με την apple αγανάκτησα!! Τώρα μάλλον επανερχομαι. ΧΙΛΙΑ ευχαριστώ πάντως
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που έπαθα με το itunes δεν ξέρω αν το έχει πάθει κανείς σας αλλά σαν πρώτη επαφή με την apple αγανάκτησα!! Τώρα μάλλον επανερχομαι. ΧΙΛΙΑ ευχαριστώ πάντως

καθε αρχη ειναι και δυσκολη, φυσιολογικο ειναι αυτο ... ετσι και του παρεις τον αερα παντως το πως γινεται ο συγχρονισμος μεταξυ itunes και ipad, μετα απο 1-2 μερες θα σου φαινονται ολα παιχνιδακι !! ;) Απλα να θυμασαι το οτι τα iTunes εχουν 5-6 folders (φακελλους) αντιστοιχα για φωτογραφιες, τραγουδια, videos, apps (εφαρμογες), βιβλια, κλπ και οτι βαζεις εκει μεσα θα παει στα αντιστοιχα folders στο ipad μολις πατησεις τον "συγχρονισμο" ... Αυτο ειναι ολο !! Κι επισης μπορεις να ενημερωνεις το Outlook στο pc σου με τις επαφες σου, διεθυνσεις, τηλεφωνα, σημειωσεις, ραντεβου, ημερολογια και ολα αυτα και να συγχρονιζεις και αυτα επισης στο ipad ;)

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικό να πάρεις δεν είναι τίποτα ,το θέμα είναι εσύ τι θέλεις να έχει ,τι σου αρέσει και πως θέλεις να το χρησιμοποιείς ,βοήθησε μας λίγο με τις προτιμήσεις σου για να σε βοηθήσουμε κι εμείς :)

Σορρυ για την απαντηση τοσο αργα αλλα ειχα ξεχαστει τελειως...καλλιο αργα παρα ποτε λοιπον!Εγω το θελω πιο πολυ για ψυχαγωγια,μου αρεσουν τα παιχνιδια οπως το σιμς και θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε παιχνιδια ενδιαφερωντα αλλα οχι με σκωτομους και τετοια:wacko: μουσικη πως μπορω να βαλω?μιας και απο οτι βλεπω στο app store ολα χρεωνονται?μεσω υπολογιστη?

 

Ευχαριστω!:)

Εχω μονο wii,nintendo dsi,nintendo ds lite,laptop,ipad2,2 κινητα και ενα στερεο...ΜΟΝΟ αυτα:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Εγω το θελω πιο πολυ για ψυχαγωγια,μου αρεσουν τα παιχνιδια οπως το σιμς και θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε παιχνιδια ενδιαφερωντα αλλα οχι με σκωτομους και τετοια:wacko: μουσικη πως μπορω να βαλω?μιας και απο οτι βλεπω στο app store ολα χρεωνονται?μεσω υπολογιστη?

Ευχαριστω!:)

δες μεσα στα τελευταια 10 μηνυματα τι ειχα απαντησει στα 3 μου μηνυματα στον χρηστη Fame και διαβασε τον Οδηγο που του προτεινα. Αν αφιερωσεις 20-30 λεπτα να τον διαβασεις θα μαθεις ΠΟΛΛΑ !! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω πως γίνεται να δω ταινειες (avi) με υπό τίτλους στο iPad που δεν έχω κάνει jailbreak...ευχαριστω
:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω πως γίνεται να δω ταινειες (avi) με υπό τίτλους στο iPad που δεν έχω κάνει jailbreak...ευχαριστω

 

Αγόρασε στο appstore το AVplayer HD παίζει τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε στο appstore το AVplayer HD παίζει τα πάντα

 

+1 Πραγαματικα απο τις πιο χρησιμες εφαρμογες που αγορασα! Δεν με απογοητευσε ποτε. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα, θελω να κανω μια ερωτηση και εγω. Εχω καταφερει να μετατρεψω αρχεια .avi σε καταλληλη μορφη για να τα βλεπω στο Ipad με ηχο κανονικα και με υποτιτλους, με το προγραμμα xilisoft ipad converter. Αλλα οταν παω να μετατρεψω μια ταινια μορφης .mkv σε καταλληλη μορφη για ipad, την μετατρεπει αλλα το τελικο αποτελεσμα ειναι χωρις ηχο. Ξερει καποιος τον λογο? Κανω κατι λαθος? Υπαρχει καποιο αλλο προγραμματακι να μετατρεπεις τα αρχεια .mkv σε μορφη ipad (mp4 νομιζω) μαζι με υποτιτλους?

Παρακαλω μην μου πειτε για προγραμματα streaming οπως avplayerhd κτλ. γιατι δεν θελω να κανω streaming, θελω απλως να μεταφερω καποια εργα σειρες στο Ipad.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Βλακεία να κανείς convert τις περισσότερες φορές χαλάει η ποιότητα. Αυτό πού ανέφερες είναι από τα καλύτερα. Βάλε ένα avplayer HD πού παίζει τα πάντα.εγώ δε χρησιμοποιώ καθόλου streaming
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε το good player παίζει τα πάντα και κάνει και για το iPhone. Δεν χρειάζεται να κάνεις μετατροπή αρχείων και διαλέγεις εσύ όποιον υπότιτλο θέλεις. Επιπλέον έχει φοβερή υποστήριξη με αρκετές αναβαθμίσεις καθώς επίσης και ελληνική γλώσσα.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παρακαλώ. Θέλω να δώσω στη γυναίκα μου το iPad 2. Αν το κάνω Set As New Device, δηλώσει το δικό της, και μετά ξαναπεράσω κάποια apps ή τραγούδια αγορασμένα με το δικό μου Apple ID, θα χαθεί ένα από τα πέντε "δικαιώματα" συσκευών για αυτά τα apps/τραγούδια;

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad 2 (2011)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...