Jump to content

Windows Vista [Pre-Release]


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα την Beta 2. Πολύ όμορφη, αλλά 650 MB RAM με το που άνοιξε; No thanks.

Επίσης: Πώς διάολο κάνεις login ως Administrator; Στην Welcome screen δεν πιάνει το CTRL+ALT+DEL.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απατη θα ηταν αμα δεν υπηρχαν και 64bit... αν και γνωμη μου ειναι πως θα επρεπε να τα βγαλουν μονο σε 64bit ετσι για να παμε ΜΠΡΟΣΤΑ εστω και με το ζορι... αλλα μεταξυ μας, υπαρχει περιπτωση να βαλει κανεις τα Vista σε τοσο αρχαιο PC που δεν υποστηριζει ουτε καν 64bit? :O :blink:

 

E? :confused: :wacko: Εχμ, ξερεις, ακομα πανω απο το 50% δεν εχει 64αρη... και ουτε τα λεφτα να παρει εναν... Λογικο ειναι ακομα να μεινουμε στα 32. :)

 

(εκτως αμα με σπονσοραρεις που θα βαλω την φατσα σου για wallpaper :lol: )

Link to comment
Share on other sites

E? :confused: :wacko: Εχμ, ξερεις, ακομα πανω απο το 50% δεν εχει 64αρη... και ουτε τα λεφτα να παρει εναν... Λογικο ειναι ακομα να μεινουμε στα 32. :)

 

(εκτως αμα με σπονσοραρεις που θα βαλω την φατσα σου για wallpaper :lol: )

 

Όποιος έχει λεφτά και όρεξη να αλλάξει pc κάθε χρόνο , λες και είναι κινητό , μαγκιά του.

Προσωπικά , ευχαριστώ , αλλά δεν θα πάρω:p

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την Beta 2. Πολύ όμορφη, αλλά 650 MB RAM με το που άνοιξε; No thanks.

QUOTE]

 

Τι είπες τώρα????

:blink:

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την Beta 2. Πολύ όμορφη, αλλά 650 MB RAM με το που άνοιξε; No thanks.

QUOTE]

 

Τι είπες τώρα????

:blink:

emena xrisimopoieis 1.07 gb an trexw ton iexplorer k tin media player sto background

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι αν σαν λειτουργικό προσφέρει κάτι ουσιαστικό πέρα από το πιο όμορφο interface που να δικαιολογεί τέτοιες απαιτήσεις. Κάτι που πολύ αμφιβάλλω ότι συμβαίνει... Πάντως δεν θέλω να ξέρω τι θα γίνεται σε καταστάσεις που πρέπει να τρέχεις προγράμματα που χρειάζονται αρκετή μνήμη από μόνα τους π.χ. Photoshop.
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο είναι το θέμα αν προσφέρουν τίποτα καινούργιο...

επειδή όλα τα προγράμματα/παιχνίδια θα βγαίνουν για vista και οχι για xp θα αναγκαστούμε να φάμε στην μάπα ένα κλείδωμα ταινιών καθως και απο οτι φένεται μια αναβάθμιση hardware

Και ειδου το ερώτημα γιατι δεν βάζουμε ένα vista transformation στα xp να ησυχάζουμε?ή άλλη περίπτωση απενεργοποιηείς το aero...

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο είναι το θέμα αν προσφέρουν τίποτα καινούργιο...

επειδή όλα τα προγράμματα/παιχνίδια θα βγαίνουν για vista και οχι για xp θα αναγκαστούμε να φάμε στην μάπα ένα κλείδωμα ταινιών καθως και απο οτι φένεται μια αναβάθμιση hardware

Και ειδου το ερώτημα γιατι δεν βάζουμε ένα vista transformation στα xp να ησυχάζουμε?ή άλλη περίπτωση απενεργοποιηείς το aero...

 

Κοιτα, προγραμματα και παιχνιδια θα συνεχισουν να βγαινουν για XP για αρκετο καιρο ακομα. Οποτε, αν καποιος δεν θελει να βαλει τα Vista, δεν τα βαζει.

 

Αν οντως στην τελικη εκδοση χρειαζεται ~1GB μνημης για να τρεξουν με καποια βασικα προγραμματα (antivirus κτλ) πιστευω οτι θα παει απατο, τουλαχιστον τους πρωτους μηνες κυκλοφοριας. Γιατι αν χριαζομαι ενα μηχανημα των 1000 ευρω για τρεξω το λειτουργικο, μενω με τα XP και οσο με βγαλουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα βιστα προβλεπω οτι δεν θα πιασουν...

Θα μεινουμε με 512 ραμ μεχρι το 2010.

Ενω τα xp τρεχουν με 128 mb οπως ηταν το recommended λολολ

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτο νομίζω.τα λογισμικά της M$ απλα προτρέχουν την εποχή τους,δηλαδή όταν 8α μπορούμε να αποκτήσουμε με μεγαλύτερη μνήμη τότε θα εκμεταλευτούμε στο έπακρο της δυνατότητες των vista...
Link to comment
Share on other sites

Εαν χρειάζεσαι windows, τα vista αναγκαστικά θα "πίασουν" και γιατί:

1. Δεν θα μπορείς να αγοράσεις κάτι άλλο, τα win 98 και τα win 2000 server μου αρέσανε πολύ ειδικά τα 2000 σε σχέση με το active directory που πρέπει να φτιάξω στα 2003, το θέμα είναι που θα τα βρω? πουθενά, οπότε όλοι όσοι θα πάρουν pc από ενα σημείο και μετά θα πάρουν αναγκαστικά vista

Αυτό από μόνο του είναι αρκετό...

 

2. Η microsoft μπορεί οτι ώρα θέλει να μπλοκάρει τις παράνομες κόπιες που κυκλοφορούνε (το απέδιξε με το windows update) με το νέο κόλπο της επικύρωσης που δεν έχει σπάσει και όποτε έσπασε την άλλη μέρα ξανακλειδώθηκε. Οπότε θα σου πει "άντε, δώσε χ ευρώ και θα είσαι νόμιμος" και θα τα δώσεις γιατί το ποσό θα είναι μικρό και τέλος....

 

Υπάρχουνε φυσικά και άλλοι τρόποι (μαρκετινγκ κ.τ.λ.) αλλά αυτοί νομίζω πως είναι αρκετοί, μη ξεχνάτε οτι πριν από πόσα χρόνια λέγαμε (δεν έλεγα και 'γω αλλά το βάζω για λόγους ευγενίας) "μμμ μ@λ..ι@ τα xp σιγά μην τα βάλει κανένας" θυμάστε? όποιος έχει 98 ή me από 'δω να σηκώσει το mouse....

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάμε για 2GB+ ram δηλαδή;

Βλέπω τα specs στην σελίδα των βίστα:

Καλά, 15 GB για το λειτουργικό;;;;;;; (μάλλον και για page file). Τι θα βάλουν μέσα; έλεος!!!!!

Τρέχω τα ΧΡ μέσα από vmware σε λίνουξ με 1GB συνολική και 512MB για το Virtual Machine και πάνε κουφέτο!!!. Σιγά μη βάλω vista.

 

@pythagoras: το windows genuine advantage θα σπάει συνέχεια (έτσι νομίζω τουλάχιστον), αλλά και αν καταφέρουν να μην σπάει, περισσότερο κακό παρά καλό θα τους κάνει. 6 εκδόσεις windows???? μία να κάνει εσπρέσο, μία καπουτσίνο αλλά όχι εσπρέσο, μία μόνο φραπέ. Αλήθεια, σε εμάς τους έλληνες θα δίνουν την φτηνή έκδοση για τις αναπτυσσόμενες χώρες ή μας θεωρούν ανεπτυγμένη; χεχεχε να σαι καλά ρε βασιλάκη με τις ιδέες σου!

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Το λολ της υπόθεσης είναι οτι διάβαζα τα μηνύματα για να βρω ποιος "βασιλακης" έδωσε πια ιδέα... :lol:

 

Μάλον είμαστε ανεπτυγμένη χώρα :lol:

όσο για τις 6 εκδόσεις είναι καθαρα θέμα marketing

Kαι κάτι άλλο, όλο ρωτάτε τι τον θέλει τοσο χώρο στο δίσκο, τόση ram κ.τ.λ. μα δεν το έχετε καταλάβει ακόμα?

 

Τόσα bug, προβλήματα ασφαλείας και τόσα άλλα θέλουν πολύ χώρο....

 

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα 2 giga ram δηλαδη? Μην τρελαθουμε!

Ας θυμηθουμε στο release των xp τι configuration επαιζε και με τι τα τρεχουμε τωρα ωστε να εχουν μια αξιοπρεπεια.

 

Οσο για τα σχολια τυπου δεν τα βαζω,τι μεγεθη ειναι αυτα,ποπο απαιτησεις κλπ. δεν νομιζω οτι βαζει κανεις αναγκαστικα τα βιστα.Ας βαλει suse 10.1 μαζι με το xgl πανω και να ερθει να μου πει τι λειτουργικο θελει.Κανενα freebsd με τα βασικα πανω του μηπως?

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εαν χρειάζεσαι windows, τα vista αναγκαστικά θα "πίασουν" και γιατί:

1. Δεν θα μπορείς να αγοράσεις κάτι άλλο, τα win 98 και τα win 2000 server μου αρέσανε πολύ ειδικά τα 2000 σε σχέση με το active directory που πρέπει να φτιάξω στα 2003, το θέμα είναι που θα τα βρω? πουθενά, οπότε όλοι όσοι θα πάρουν pc από ενα σημείο και μετά θα πάρουν αναγκαστικά vista

Αυτό από μόνο του είναι αρκετό...

 

2. Η microsoft μπορεί οτι ώρα θέλει να μπλοκάρει τις παράνομες κόπιες που κυκλοφορούνε (το απέδιξε με το windows update) με το νέο κόλπο της επικύρωσης που δεν έχει σπάσει και όποτε έσπασε την άλλη μέρα ξανακλειδώθηκε. Οπότε θα σου πει "άντε, δώσε χ ευρώ και θα είσαι νόμιμος" και θα τα δώσεις γιατί το ποσό θα είναι μικρό και τέλος....

 

Υπάρχουνε φυσικά και άλλοι τρόποι (μαρκετινγκ κ.τ.λ.) αλλά αυτοί νομίζω πως είναι αρκετοί, μη ξεχνάτε οτι πριν από πόσα χρόνια λέγαμε (δεν έλεγα και 'γω αλλά το βάζω για λόγους ευγενίας) "μμμ μ@λ..ι@ τα xp σιγά μην τα βάλει κανένας" θυμάστε? όποιος έχει 98 ή me από 'δω να σηκώσει το mouse....

:lol:

 

 

Δεν ειπε κανεις οτι δεν θα "πιασουν". Θα αργησουν να "πιασουν" καθως πολυς κοσμος εχει μονο 512 μνημη αλλα και αυτοι που εχουν 1GB ισα ισα που τους φτανει!!

 

Τα XP αντεχουν ανετα 2 χρονια ακομα αφου η Microsoft δεν θα σταματησει να τα υποστηριζει (αυτο ελειπε).

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζουν το Service pack 3, τα vista τους μαράνανε!!!
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν θυμαστε αλλα και στα xp λεγανε οτι θα θελουν 1ghz cpu και 512ram...Και δουλευουν αριστα εφαρμογες γραφειου και ιντερνετ με 350cpu και 256 ραμ

 

το λεω γιατι πολυ απλα ο κοσμακις θα παει να αγορασει pc για να τα βαλει και στο τελος θα δουλευουν αριστα με το πολυ 1,5ghz cpu kai 512 ram....(θα μου το θυμηθητε)....και δεν πιστευω πως ειναι τιποτα αλλο παρα κοπλο της ms ωστε να πλουτισουν οι εταιριες...περιπου το ιδιο εγινε και με τα xp λιγο πριν βγουν οπως σας ειπα...και τελικα φτανει να τα δουλευει μεχρι και το ερειπιο στην κυριολεξια

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζουν το Service pack 3, τα vista τους μαράνανε!!!
Απ' ότι γνωρίζω το sp3 θα βγεί http://news.com.com/Microsoft+confirms+next+XP+service+pack/2100-1016_3-5886274.html
Link to comment
Share on other sites

emena xrisimopoieis 1.07 gb an trexw ton iexplorer k tin media player sto background

 

Εμένα ρε παιδειά με αυτά ανοιχτά με τρώει 870mb:blink:

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα εγκατέστησα κι εγώ (από Vista γράφω).

 

Πέραν της εμφάνισης ( η οποία είναι, ομολογουμένως, πολύ ελκυστική) φαίνεται να έχει δοθεί πολύ μεγάλη έμφαση όσον αφορά στυην δικτύωση κάθε είδους. Επίσης, υπάρχουν πολλά εργαλεία monitoring και παρακολούθησης του λειτουργικού. Έχουν αλλάξει κάποια πράγματα όσον αφορά στο interface τα οποία με ξενίζουν τώρα στην αρχή και θα πρέπει να συνηθίσω.

 

Τρέχοντάς τα με IE με 7 tabs ανοιχτά από τα 1,5 GB μνήμης ελεύθερα είναι τα 1,05. Intel Pentium 4 2.6 HT και κάρτα γραφικών Radeon 9600.

 

Προς το παρόν τρέχουν πολύ γρήγορα κι απροβλημάτιστα (με full όλα τα effects). Οι εντυπώσεις μου μέχρι τώρα είναι πάρα πολύ καλές.

Ζήσε τη ζωή σου!!!!

 

Bubby's Community : www.viennas.net/cs

 

Blogs, συζητήσεις, photo galleries και άλλα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα εγκατέστησα κι εγώ (από Vista γράφω).

 

Πέραν της εμφάνισης ( η οποία είναι, ομολογουμένως, πολύ ελκυστική) φαίνεται να έχει δοθεί πολύ μεγάλη έμφαση όσον αφορά στυην δικτύωση κάθε είδους. Επίσης, υπάρχουν πολλά εργαλεία monitoring και παρακολούθησης του λειτουργικού. Έχουν αλλάξει κάποια πράγματα όσον αφορά στο interface τα οποία με ξενίζουν τώρα στην αρχή και θα πρέπει να συνηθίσω.

 

Τρέχοντάς τα με IE με 7 tabs ανοιχτά από τα 1,5 GB μνήμης ελεύθερα είναι τα 1,05. Intel Pentium 4 2.6 HT και κάρτα γραφικών Radeon 9600.

 

Προς το παρόν τρέχουν πολύ γρήγορα κι απροβλημάτιστα (με full όλα τα effects). Οι εντυπώσεις μου μέχρι τώρα είναι πάρα πολύ καλές.

 

dokimase na to valeis na paixei mousiki mazi me ton iexplorer

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

dokimase na to valeis na paixei mousiki mazi me ton iexplorer
Βασικά γι' αυτό νομίζω πως φταίει το media player γιατί και στα xp μου τραβούσε τραγικά πολύ μνήμη.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...