Jump to content

Windows Vista [Pre-Release]


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες εκανα το τεστ!!!Μου βρηκε προβλημα χωρου στο σκληρο,το προσπερναω γιατι περιμενω αυριο καινουριο σκληρο δισκο.Επειτα μου ελεγε για διαφορες συσκευες πανω στο pc μου οτι αυτο δεν υποστηριζεται ουτε αυτο και παει λεγοντας.Τι υποστηριζει τοτε???Μηπως πρεπει η καθε εταιρια να βγαλει οδηγους για συγκεκριμενα windows???Επισης,αν θελω να βαλω τα ultimate πρεπει αναγκαστηκα να εχω καρτα τηλεόρασης.Η απλα θα το παραβλεπει???Καθως εχουμε και Η/Υ πριν 3.5 ετων περιπου.Απο το τσεκαρισμα που εκανα ειπε απο μνημες,επεξεργαστες κτλ καλα εισαι.Στα διαφορα προγραμματα μου ειπε σβηστα και βαλτα μετα,και σε κατι οδηγους διαφορων συσκευων oπως BT,Gamepad τετοιου ειδους.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειτα μου ελεγε για διαφορες συσκευες πανω στο pc μου οτι αυτο δεν υποστηριζεται ουτε αυτο και παει λεγοντας.Τι υποστηριζει τοτε???Μηπως πρεπει η καθε εταιρια να βγαλει οδηγους για συγκεκριμενα windows???

Προφανώς θα πρέπει οι κατασκευαστές hardware να φτιάξουν νέους drivers για Vista.

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα το τεστ!!!Μου βρηκε προβλημα χωρου στο σκληρο,το προσπερναω γιατι περιμενω αυριο καινουριο σκληρο δισκο.Επειτα μου ελεγε για διαφορες συσκευες πανω στο pc μου οτι αυτο δεν υποστηριζεται ουτε αυτο και παει λεγοντας.Τι υποστηριζει τοτε???Μηπως πρεπει η καθε εταιρια να βγαλει οδηγους για συγκεκριμενα windows???Επισης,αν θελω να βαλω τα ultimate πρεπει αναγκαστηκα να εχω καρτα τηλεόρασης.Η απλα θα το παραβλεπει???Καθως εχουμε και Η/Υ πριν 3.5 ετων περιπου.Απο το τσεκαρισμα που εκανα ειπε απο μνημες,επεξεργαστες κτλ καλα εισαι.Στα διαφορα προγραμματα μου ειπε σβηστα και βαλτα μετα,και σε κατι οδηγους διαφορων συσκευων oπως BT,Gamepad τετοιου ειδους.

 

Πρώτα απ΄'όλα να σε ρωτήσω για ποια έκδοση των Vista λές. Εκτός αυτό να σου πώ πως πρέπει να κάνεις καθαρή εγκατάσταση των Vista για να αναγνωρίσει τις συσκευές σου. Οταν έκανα εγώ upgrade πρώτη φορα (πράγμα που θα έκανες κ εσύ - γι αυτό σου είπε βγάλτα κ ξαναβάλτα ή δεν έβλεπε το ΒΤ), δεν μου αναγνώριζε το dvd-rom (φσιτ... μποινγκ!!!) και την κάρτα ήχου. Μετά απο καθαρή εγκατάσταση τα βρήκε όλα κανονικά.

Εκτός αυτού, όπως έγραψα κ πιο πάνω, αν μετά την εγκατάσταση πάς στο Device manager και δεις οτι καποιες συσκευές ΔΕΝ στις έχει αναγνωρίσει, προσπάθησε να περάσεις dirvers που έχεις για τα XP. Συνήθως οι εταιρείες ακομα δεν έχουν βγάλει drivers για Vista, άρα πορεύεσαι με ό,τι έχεις.

Για αυτό που λές για τα ultimate, όχι δεν πρέπει να έχεις αναγκαστικά κάρτα τηλεόρασης. Αν είχες θα περναγες τους drivers και θα την έβλεπε. Αλλα αφού δεν έχεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Κάνεις όλες τις άλλες εργασίες του Windows Media χωρις να σε νοιάζει η κάρτα τηλεόρασης.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!!!Δεν εκανα εγκατασταση ακομα τπτ.Απλα εκανα το τσεκαρισμα αν το πσ μου δεχεται Βιστα.Τωρα που ξαναεκανα ολα τα κολληματα τα τρωι στις επιλογες του ΒΤ.Πρεπει να βαλω καινουριους οδηγους.Οσο για τα προγραμματα πιστευω πως με καθαρη εγκατασταση θα λειτουργουν μια χαρα στο περασμα τους.Ελπιζω.Απλα τα ειδα δεν ξερω κιαι ειπα να ρωτησω.Τα ultimate κυκλοφορούν σε δοκιμαστικη εκδοση?
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

τα Beta που κυκλοφορουν τωρα απο τη microsoft και σε τορρενταδικα ποια εκδοση ειναι απο τις 5;
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

code? δεν βρηκα πουθενα κωδικο ξερει κανεις τιποτα αν εχει κανεις pm me

 

Tι code εννοεις?Αν μιλας για το activation key τοτε μπορεις να το παρεις κανονικα απο τη microsoft.Εγω απο εδω το χα παρει πριν κανα 2 βδομαδες.Για να μπορεσεις ομως να παρεις πρεπει να εχεις hotmail account

Link to comment
Share on other sites

καλα ναι ετσι και αλλιως δεν μου δουλεψαν bsod ολες τις φορες τι και αν εκανα fdisk τι format τιποτα αυτα τεσπα θα δουμε σε λιγο καιρο

AhAhAHa! Bsod μέχρι και στα σVista;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι κόκκινη, είναι μία έμπρακτη απόδειξη της συνολικής αναβάθμισης του εν λόγω λειτουργικού σε σχέση με τα ΧΡ. Έτσι δε λέμε πια BSoD αλλά RSoD. :) . Αυτό ισχύει για boot errors, στις υπόλοιπες περιπτώσεις έχουμε τις γνωστες μπλε.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες και καλο μηνα.Μολις έβαλα τα βιστα.Απο περιβάλλον σκιζουν.Ακομα να το συνηθήσω.Με το activation code τι παίζει????Η σελιδα που δινεται παραπανω δεν ανοιγει και δεν μπορω να παρω κωδικο.ετσι εβαλα ενα που βρηκα στο νετ.Μπορειτε να μ δωσετε τα φωτα σας?Πρεπει να κανω αναγκαστηκα activation???Και με αυτο που εχω δεν παιζει γιατι ειναι.......Οταν μ τον δεινει η μικροσοφτ εχω κανενα βάρος?????
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

"φαντάσματα" στα Vista!!!

Και ό,τι ήμουν ενθουσιασμένος με τα Vista, μου δώσανε κάτι "σφαλιάρες" για να τα δώ όλα ανάστροφα,

να ξεχάσω αυτά που ξέρω, και να απογοητευτώ!!!!

4 πράγματα συνέβησαν :

Το πρώτο έχει να κάνει με το emule. Εγκατέστησα το πρόγραμμα, και πήγα πειραματικά να κατεβάσω ένα τραγούδι

1,3ΜΒ. Το κατέβασε κανονικά και "θεωρητικά" το έσωσε στον φάκελο C://Programme Files/Emule/Incoming. Μπαίνω μέσα στο

directory αυτό κ ανακαλύπτω οτι φάκελος Incoming δεν υπάρχει!!! Ούτε ο Temp Που προσωρινά τα σώζει εκεί

μέχρι να κατέβουν. Σκέφτηκα μήπως για κάποιον λόγο οι φάκελοι αυτοί είναι hidden. Πάω στο FOlder Options

και επιλέγω "Show hidden files". Δεν άλλαξε κάτι. οι φάκελοι δεν εμφανίστηκαν.

Το τραγουδι ήταν ακόμα στα "Downloads" του emule. Το πάτησα έτρεξε κανονικά. Του κάνω Properties και μου

λέει οτι υπάρχει στο C://Programme Files/Emule/Incoming. Η επόμενη κίνησή μου ήταν να κάνω search

μπας κ το βρώ. Κάνω. Το βρίσκω, επιλέγω δεξί κλίκ copy και το κάνω paste στην επιφάνεια εργασίας. Αντί του

αρχείου εμφανίστηκε η συντόμευσή του... την οποια όταν πάτησα να τρέξω έβγαλε "search" και έψαχνε το αρχείο

!!! τρελο!!!

Δεύτερο θέμα ήταν όταν έκανα εγκατάσταση του mmorg Lineage. Στο παλιό λειτουργικό είχα μαζέψει όλους τους

φακέλους σε ένα zip 2.8GB. Αυτή τη στιγμή παίζεται το C5. Εγώ έχω το εκτελέσιμο αρχείο του C3. Αυτό που

έκανα τα XP ήταν να περνάω το C3 στον υπολογιστή μου (C:/Programme FIles/LineageII) και μετά να κάνω

extract το zip μέσα στον φάκελο Lineage που περιείχε τα updates. Τα αρχείά κάνανε replace και έτσι είχα

το C5. Τώρα τι γίνεται : Περνάω το C3. Μετά πετάω τα updates για να γίνει C5. Την πρώτη φορά ανοίγει

σωστά το game (με το screenshot που λέει C5) και μπαίνω και παίζω κανονικά. ΤΟ κλείνω το παιχνίδι, το ανοίγω

και βγάζει την boot screen του C3 λέγοντας στα γράμματα για το C5. Αλλα αντι άλλων δλδ!!!

Του κάνω απεγκατάσταση, σβύνω τα πάντα μέσα στον φάκελο, και ξανακάνω extract το zip. Tρέχω το exe Και μου

καναπετάει για C3. Mα απο που βλέπει τα αρχεία κ πετάει αυτές τις π@π@ριες? Κατέβασα ενα registry cleaner

για XP, το έτρεξα, μου βρήκε τα μισά αρχεία. Τις εγγραφές για το game δεν τις βρήκε ποτέ!!!!

Ενα τρίτο πρόβλημα : Δεν μπορω να ράψω στο αρχείο hosts (C:/Windows/System32/Drivers/etc/hosts - αν θυμάμαι καλά).

Ανοίγω το αρχείο με .txt , κάνω copy τα hosts απο την σελίδα http://www.everythingisnt.com/hosts τα περνάω αλλα δεν

μπορει λέει να τα σώσει!!!! Τι βλακείες είναι αυτές?

Τέλος τα έχω εγκαταστήσει κ στο desktop και καμαι φορά τρώει restart απο μόνο του!!! εκει που παίζει κανονικά

σβύνει!! Και τα 2 pc είναι compatible για Vista. Σχεδόν όλα τα στατιστικά είναι πάνω απο 4.0 και στον desktop

2 είναι και πάνω απο 5.5!!!!.

 

Τι μπορεί να φταίει? Εχει κανεις άλλος παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαα!!!Αυτο με τα ρεσταρτ μου τοκανε και μενα χθες.Ωραια χρυσα τα Βιστα αλλα ρε παιδια δεν ειναι ετοιμα ακομα.Προγραμματα τα μισα δεν δουλευουν.Λεει δεν μπορεις να τα κανεις εγκατασταση.Αλλα τρεχουν.Οδηγοι δεν υπαρχουν πολλοι,σχεδον τπτ!!!Αφου ακομα και η ιδια η μικρο σοφτ δεν εχει βγαλει για τα τα ποντικια της και τα πληκτρολογια.Λεει απο Δεκεμβρη αν θετε!!!Ακου!!Εγω τα εβγαλα!!!Πολυ ωραιο περιβαλλον,γρηγορη εγκατασταση με φορματ αλλα ....τα XP εχουν δυναμη ακομα!!!
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαα!!!Αυτο με τα ρεσταρτ μου τοκανε και μενα χθες.Ωραια χρυσα τα Βιστα αλλα ρε παιδια δεν ειναι ετοιμα ακομα.Προγραμματα τα μισα δεν δουλευουν.Λεει δεν μπορεις να τα κανεις εγκατασταση.Αλλα τρεχουν.Οδηγοι δεν υπαρχουν πολλοι,σχεδον τπτ!!!Αφου ακομα και η ιδια η μικρο σοφτ δεν εχει βγαλει για τα τα ποντικια της και τα πληκτρολογια.Λεει απο Δεκεμβρη αν θετε!!!Ακου!!Εγω τα εβγαλα!!!Πολυ ωραιο περιβαλλον,γρηγορη εγκατασταση με φορματ αλλα ....τα XP εχουν δυναμη ακομα!!!

Nai afou Ianouario tha vgoun episima ta Vista

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ αυτά τα Windows θα κρατήσω. Δεν πρόκειται να ξαναβάλω τα XP. Για οσους μήνες θα τα έχουμε ακόμα δωρεάν.

ξαναπεστο σε 3 μηνες με την ιδια build. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Telika i Microsoft tha kykloforisei kai RC 2 :)

 

Microsoft this Friday will ship the final pre-release version of Windows Vista and, unexpectedly, will name the release as Release Candidate 2 (RC2). Previously, Microsoft had publicly asserted that it would not ship an RC2 milestone release of Windows Vista. But don't let the name fool you: RC2 is really just a standard interim build of Vista and will not be given out to millions of users as was RC1.

 

The RC2 build is 5743, and Microsoft is currently testing it internally. As with the previous interim build, 5728, RC2 will be given out to beta testers, MSDN and TechNet subscribers, and a random, limited selection of Consumer Preview Program (CPP) members.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαα!!!Αυτο με τα ρεσταρτ μου τοκανε και μενα χθες.Ωραια χρυσα τα Βιστα αλλα ρε παιδια δεν ειναι ετοιμα ακομα.Προγραμματα τα μισα δεν δουλευουν.Λεει δεν μπορεις να τα κανεις εγκατασταση.Αλλα τρεχουν.Οδηγοι δεν υπαρχουν πολλοι,σχεδον τπτ!!!Αφου ακομα και η ιδια η μικρο σοφτ δεν εχει βγαλει για τα τα ποντικια της και τα πληκτρολογια.Λεει απο Δεκεμβρη αν θετε!!!Ακου!!Εγω τα εβγαλα!!!Πολυ ωραιο περιβαλλον,γρηγορη εγκατασταση με φορματ αλλα ....τα XP εχουν δυναμη ακομα!!!

 

 

Καλα δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.... στην πραγματικότητα δεν είναι καθόλου έτσι. Εβαλες Vista στο pc σου κ δεν μπορεσες να παίξεις μια συσκευή? Αν ναι ποια? Δοκίμασες να περάσεις τους drivers που έχεις για XP?

Εγώ έκανα εγκατάσταση σε 2 pc και μου αναγνώρισε σχεδόν τα πάντα. Για τα υπόλοιπα είχα drivers και εγκατέστησα τις συσκευές. Και όσο για τα ποντίκια που λές... είδε χωρις drivers ασύρματο ποντίκι - πληκτρολόγιο της Logitec!!! Αρα μάλλον έχεις παραπληροφορηθεί για κάποια πράγματα. Δες στην προηγούμενη σελίδα ποιες συσκευές μου βρήκε, και προσθεσε κ το Voip Phone μου της US Robotics το οποιο με τους δικούς του drives το είδε κανονικότατα και πήρα και τηλέφωνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου ειπα οτι δεν μου βρηκε τπτ.Ολα τα βρηκε.Απλα οδηγους για καποιες συσκευες δεν υπάρχουν.Οσο για της μικροσοφτ ποντικι πληκτρολογιο το ειδα στο microsoft hardware (Α!και τα δικα μου ειναι ασυρματα).Για το ΒΤ μου το ειδα με τα ματια μ.Χτυπουσε και δεν δουλευε.Δουλεψε βεβαια με της μικροσοφτ τους οδηγους.Η καρτα γραφικων μ δεν υποστηριζεται Τι4800 και αναγκαστηκα πρεπει να αφηνα οδηγους μικροσοφτ.Μοντεμ απλο pstn εστω και αχριαστο ναναι ηθελα οδηγους.Δεν είχε.Καρτα ήχου ΑC 97 οδηγους για βιστα είχε αλλα ήταν και αυτοι RC και ηταν λες και ειχες τους οδηγούς για τα XP οταν ειχαν πρωτοβγει.Απλα ολα αυτα δεν μου αρεσαν.Θα ηθελα πολυ να τα κρατησω αλλα ακομα ειναι νωρις.Αργοτερα βλεπουμε,που θα εχουν ενεργοποιηθει και οι εταιριες λογισμικων.Γιατι Νερο μπερνινγκ ρομ και καποια αλλα δεν δουλευαν.Οπως βλεπεις δεν με παραπληροφορησε κανεις,γιατι απλως δεν με πληροφορησε κανεις για τα Βιστα.Ειδα το ποστ,μπηκα τα κατεβασα και τελειωσε η υποθεση.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Τα Vista μπορει να μην σου αναγνωρίσουν όλα όσα υπάρχουν στον υπολογιστή. Αυτό που ήθελα να εξηγήσω όμως είναι οτι οι drivers των XP παίζουν κ στα Vista. Δοκίμασε αυτούς. Και αν πχ για κάποιες σημαντικές συσκευές όπως η κάρτα γραφικών κ η μητρική αναγνωρίζονται αυτόματα κ σε πολλές περιπτώσεις δεν σε αφήνει να περάσεις τους πιο καινούργιους drivers, τουλάχιστον σου αναγνωρίζε τη συσκευή με το όνομα της. Και σου δίνει Windows Drivers. Εγώ πάντως για την nVidia go 7600 256MB την έχω με Windows drivers και ta games τα παίζω κανονικά όμως ήταν στα XP.

Oλα τα άλλα BlueTooth, pstn modem, voip phone, camera, card reader 5 in 1, υπέρυθρες, touchpad, κάρτα ήχου κ κάρτα τηλεόρασης, εγκαταστάθηκαν κανονικά είτε μέσα απο τα Vista είτε απο XP drivers.

 

Α!!! και όσον αφορά για το κάψιμο των cd/dvd, εγώ εγκατέστησα το Αshampoo (πολύ καλύτερο κατα την άποψή μου απο το Nero) και έκαψα επιτυχημένα 2 φορες DVD 8,5 GB. Πέραν των απλών DVD και DC.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν εχεις αδικο σαυτα που λες.Τις αναγνωριζει ολες.Το θεμα ειναι οτι αν μπορεις να βαλεις και τους δικους τους οδηγους ειναι καλυτερα παντα γιατι εχεις και εξτρα δυνατοτητες.Τεσπα,αυτα σιγα σιγα θα στρωσουν και θαρχισουν να υπαρχουν συμβατοτητες.Ειναι οπως με τα XP στην αρχη πουχαν βγει.Ολα θα στρωσουν.Θα περιμενω και επειτα θα εχω μια πιο συγκεντρομενη αποψη πανω στο τι δουλευει και τι οχι.Στην τελικη ειναι ομορφα,γρηγορα,οχι πολλα πολλα κατα την εγκατασταση και εχεις και πληθωρα λειτουργιων.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάντως τα vista είναι βάλσαμο!!!

Δες εδώ το θέμα μου κ θα καταλάβεις γιατι : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=149139

 

Τοσα πολλά errors τα οποια ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ με τα Vista. Θα τους πήγαινα το laptop πίσω αλλα απ ό,τι φαίνετε μάλλον ήταν ασυμβατότητα με XP. Με τα Vista όλα πάνε ρολοι!!! Αν θες δές λίγο το Post μου plz.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...