Jump to content

Γυαλιά ηλίου


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα oakley είναι αλή φάση σε σχέση με rayban και πιστεύω είναι ανώτερα και σε φακους αλλά κυρίως σε ποιότητα κατασκευής.

 

Εννοείται οτι υπαρχουν με μπλε φακούς

 

Καλημερα σας ,

 

Από οτι κατάλαβα τα prism ειναι το καλυτερο μοντελο της oakley ; Κάτι παρομοιο ψαχνω σε oakley polarized

 

 

https://www.google.gr/search?ei=Te6_V4W4FsnWU5GnjIgO&q=ray+ban+8309+004&oq=ray+ban+8309+004&gs_l=mobile-gws-serp.12..35i39k1l2.73506.74041.0.75444.4.4.0.0.0.0.405.798.0j1j1j0j1.3.0....0...1c.1j4.64.mobile-gws-serp..2.2.390.YkwLHE1Eyek#imgrc=x_Xm9S8DvhGxEM%3A

 

Για αυτό τι γνώμη έχετε;

Edited by chrismasgr
London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρήκα στο skroutz Oakley Holbrook prizm daily polarised. Στα 143,99.. Αυτά είναι ;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Nαι .. ειναι στο στυλ που ψαχνεις και ο φακος τουμπανο. Πριν αγορασεις ομως προτεινω να τα βρεις σε καταστημα να τα δεις πανω σου και να δοκιμασεις τον φακο.... εγω τα συστηνω ανεπιφυλακτα αλλα τα γουστα ειναι διαφορετικα σε καθε ανθρωπο..

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που ψάχνει για γυαλί aviator, πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου το dolce gabbana 2140 1244/T3 (σκελετός gunmetal, polarized φακός). Πολύ ξεκούραστος φακός, απολαυστικός στην οδήγηση, χωρίς να είναι σκοτεινός (degradee). Πλέον μόνο polarized φακό, μου κακοφαίνεται όταν πάω να φορέσω άλλον.

http://www.dolcegabbana.com/eyewear/sunglasses/men/dg2140-pilot-metal-acetate-glasses-gunmetal-black-frame/

http://www.skroutz.gr/s/4982646/Dolce-Gabbana-DG-2140-1244-T3.html

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που ψάχνει για γυαλί aviator, πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου το dolce gabbana 2140 1244/T3 (σκελετός gunmetal, polarized φακός). Πολύ ξεκούραστος φακός, απολαυστικός στην οδήγηση, χωρίς να είναι σκοτεινός (degradee). Πλέον μόνο polarized φακό, μου κακοφαίνεται όταν πάω να φορέσω άλλον.

http://www.dolcegabbana.com/eyewear/sunglasses/men/dg2140-pilot-metal-acetate-glasses-gunmetal-black-frame/

http://www.skroutz.gr/s/4982646/Dolce-Gabbana-DG-2140-1244-T3.html

 

Εάν δοκιμάσεις το HD φακό από τα Urban Owl ίσως δεν ξαναφορέσεις άλλον... Εγώ τα φοράω εδώ και καμία βδομάδα και δεν με βλέπω να μπορώ να φορέσω άλλον...

 

Βέβαια τα RayBan με τον κρυστάλλινο φακό δεν τα αποχωρίζομαι...

Σε όποιον αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε...:)
Link to comment
Share on other sites

Πιστός οπαδός των OAKLEY, μου έπεσαν σήμερα και έχασα με το που έφτασα στην Νάξο, τα Titanium..

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160904/5f4a00e250bce9576c757cfcae58aba7.jpg

 

Άλλη καινούρια αντίστοιχη πρόταση;

Θέλω οπωσδήποτε αντίστοιχο λεπτό σκελετό και τα πλαϊνά να είναι όσο το δυνατόν πιο λεπτά γίνεται, γιατί φοράω κράνος.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πείτε καμία γνώμη.

Ποιο μοντέλο είναι καλύτερο;

1) Oakley Whisker sunglasses. Silver Titanium frame with Ice Iridium Plutonite lenses

2) OAKLEY E-WIRE 2.1

FRAME - LIGHT

LENS - ICE IRIDIUM

3) Oakley Whisker T Sunglasses Titanium, Ice POLARIZED 26-234 60-19 130

 

 

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εσεις που αγοραζετε ακριβα γυαλια το κανετε επειδη εχουν καλυτερο φακο απο τα φθηνα? Ή ειναι ο ιδιος φακος απλα ο σκελετος ειναι πιο πριμιουμ?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν είμαι γνώστης του θέματος και της αγοράς...μπορεί κάποιος να με κατευθύνει σε κατάστημα της αθήνας με ποικιλία σε γυαλιά Persol?

Ακόμα καλύτερα κάποιο eshop δοκιμασμένο για αγορά από εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Εσεις που αγοραζετε ακριβα γυαλια το κανετε επειδη εχουν καλυτερο φακο απο τα φθηνα? Ή ειναι ο ιδιος φακος απλα ο σκελετος ειναι πιο πριμιουμ?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Καλή ερώτηση, αλλά πώς μπορεί ένας ιδιώτης να καταλάβει την ποιότητα του φακού πέραν του να τον δοκιμάσει? Στον σκελετό κάτι μπορείς να καταλάβεις πιάνοντας το. Αυτό που έχω καταλάβει μέχρι σήμερα είναι οτι ακόμα και φτηνόγυαλο να πάρεις, την ακτινοβολία UV400 την απορροφά... οπότε η ποιότητα πρέπει να παίζεται σε άλλα χαρακτηριστικά...

 

Υπάρχει κανένας οπτικός εδώ να μας εξηγήσει?

Σε όποιον αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε...:)
Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση, αλλά πώς μπορεί ένας ιδιώτης να καταλάβει την ποιότητα του φακού πέραν του να τον δοκιμάσει? Στον σκελετό κάτι μπορείς να καταλάβεις πιάνοντας το. Αυτό που έχω καταλάβει μέχρι σήμερα είναι οτι ακόμα και φτηνόγυαλο να πάρεις, την ακτινοβολία UV400 την απορροφά... οπότε η ποιότητα πρέπει να παίζεται σε άλλα χαρακτηριστικά...

 

Υπάρχει κανένας οπτικός εδώ να μας εξηγήσει?

Εμενα ας πουμε δεν με νοιαζει το ακριβο γυαλι.. θελω.κατι που απλα να προστατεύσει τα ματια μου... Τι χαρακτηριστικά πρεπει να εχει ? Αν ξερει κανεις ας μας εξηγησει κ μας .

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για τα hawkers που τα αγοράζει κανείς στο Internet τι γνώμη έχετε? Έχω βρει μια πολύ καλή προσφορά και με 50+ ευρώ παίρνω 3 ζευγάρια :)
Link to comment
Share on other sites

Τα hawkers είναι μια χαρά. Εγώ 2 ζευγάρια και με έχουν βολέψει πολύ. Οι φακοί είναι αυτό που λέει ,ο σκελετός είναι καλής ποιότητας πλαστικο. Για τα χρήματα του είναι value for money.τι προσφορά έχεις βρει αν επιτρέπεται?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με τα ματια μας δεν παιζουμε.

Μακρια ακομη και αν σας τα κανουν δωρο.

 

Αγόρασα και εγώ 2 ζευγάρια και ο συνδυασμός των χρωμάτων είναι τέλειος, όμως το ένα ζευγάρι δεν το χρησιμοποίησα καθόλου γιατί με ζάλιζε και το δεύτερο ξεφλούδισε ο φακός ύστερα από μερικά μπανάκια στην αρχή του καλοκαιριού πέρσι...

 

ύστερα από αυτή την τραυματική εμπειρία δεν τολμώ να ξανα πάρω... πάμε γι άλλα.

 

Αλήθεια υπάρχει άλλος που να είχε το ίδιο πρόβλημα με εμένα όσον αφορά την ζαλάδα???

 

Μαλλον θα παιζει θεμα η αλμυρα να τρωει τους φακους καθρεφτες .... Δεν ξερω δεν ειμαι ειδικος και δεν εχω ιδεα αν στο αλμυρο νερο τα τρωει το αλατι.Βασικα μεχρι τωρα εχω εδω και 2 χρονια τα Hoolbrook polarized με μαυρο φακο και στην θαλασσα κανενα προβλημα.

Και του χρονου που θα παρω την ανοιξη παλι σε Oakley θα παω στο ιδιο μοντελο αλλα σε διαφορετικο χρωμα.

 

Το πρόβλημα δεν ήταν στον καθρέφτη, αλλά από τις άκρες του φακού έκανε μία θολούρα σάν να άνοιξε ο φακός στην μέση.... το οποίο επεκτεινόταν με τον καιρό, μέχρι που έφτασε στο 1/2 περίπου του φακού...

 

Προφανώς τα Oakley θα έχουν καλύτερη ποιότητα από τα Hawkers, όμως έχουν και διαφορετική τιμή...:(

 

Τα παραπάνω σχόλια δεν περιγράφουν ώς value for money τα Hawkers. Για μένα ήταν ένα καλό μάθημα... (πάθημα)...

Σε όποιον αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε...:)
Link to comment
Share on other sites

3 ζευγάρια hawkers πηρα περσυ, τα χριστούγεννα.

2 για μενα και 1 για της σις.

απ τη πρώτη μέρα τα φοραμε καθημερινα. το καλοκαίρι στη θάλασσα, κανονικά.

δεν έπαθαν τιποτα!

τα πηρα 25 ευρω ολα μαζί ;)

θα επαιρνα και αλλα, αλλα με ειναι λιγο μικρα (ο φακος κυρίως-τον ήθελα πιο μεγάλο και τετραγωνισμένο)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ζευγάρια hawkers πηρα περσυ, τα χριστούγεννα.

2 για μενα και 1 για της σις.

απ τη πρώτη μέρα τα φοραμε καθημερινα. το καλοκαίρι στη θάλασσα, κανονικά.

δεν έπαθαν τιποτα!

τα πηρα 25 ευρω ολα μαζί ;)

θα επαιρνα και αλλα, αλλα με ειναι λιγο μικρα (ο φακος κυρίως-τον ήθελα πιο μεγάλο και τετραγωνισμένο)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

Σχεδον τα ιδια και εγω. Εχω 2 ζευγαρια εγω και απο ενα η γυναικα και η κορη. Δεν εχουν παθει τιποτα και φανταζεστε κακομεταχειρηση απο την κορη....

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

εγω δε τα κακομεταχείριζομαι, γενικά προσεχώ τα πράγματα μου :p

ο φακος τους είναι αρκετά καλος πάντως. ουτε ζαλιζει ούτε τίποτα

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ζευγάρια hawkers πηρα περσυ, τα χριστούγεννα.

2 για μενα και 1 για της σις.

απ τη πρώτη μέρα τα φοραμε καθημερινα. το καλοκαίρι στη θάλασσα, κανονικά.

δεν έπαθαν τιποτα!

τα πηρα 25 ευρω ολα μαζί ;)

θα επαιρνα και αλλα, αλλα με ειναι λιγο μικρα (ο φακος κυρίως-τον ήθελα πιο μεγάλο και τετραγωνισμένο)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Σχεδον τα ιδια και εγω. Εχω 2 ζευγαρια εγω και απο ενα η γυναικα και η κορη. Δεν εχουν παθει τιποτα και φανταζεστε κακομεταχειρηση απο την κορη....

 

εγω δε τα κακομεταχείριζομαι, γενικά προσεχώ τα πράγματα μου :p

ο φακος τους είναι αρκετά καλος πάντως. ουτε ζαλιζει ούτε τίποτα

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Προφανώς για μένα δεν δουλέψε... Άλλωστε το τραγικό δεν ήταν οτι χάλασαν οι φακοί στο ένα αλλά οτι ζαλιζόμουν στο δεύτερο από την πρώτη στιγμή!

Σε όποιον αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε...:)
Link to comment
Share on other sites

Για τα hawkers που τα αγοράζει κανείς στο Internet τι γνώμη έχετε? Έχω βρει μια πολύ καλή προσφορά και με 50+ ευρώ παίρνω 3 ζευγάρια :)

Εχω 2 ζευγαρια χοκερς στο σπιτι και καθονται... Τα επωνυμα με τους καλους φακους μου εχουν γρατζουνιστει και ειμαι σε αναζητηση, αλλά τα χοκερς δεν τα φοραω με τιποτα γιατι μετα απο μισή ωρα με ζαλιζουν παρα πολυ.

Οπότε άλλο τα γυαλια των 15-20 ευρω με δωρεαν μεταφορικα, και αλλο κανονικα γυαλια με ποιοτικους φακους, που μπορεις να βρεις ακομα και με 70-80 ευρω σε σκρουτζομαγαζα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα hawkers δεν με ζαλίζουν και έχω πάρει 3 ζευγάρια αυτά τα 3 χρόνια.

Και έχω και μια σχετική ευαισθησία στο φως του ήλιου.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σκέφτομαι για ένα καλό γυαλί αλλά με ταβάνι τα 200 €.

Σκέφτομαι κάτι σε revo η Maui Jim.

Γενικά ψάχνω την καλύτερη ποιότητα σε φακό.

Βλέπω εδώ έχετε μια μανία με τα Oakley. Δεν νομίζω να είναι ανώτερα από revo και Maui Jim. Εκτός αν κάνω λάθος.

 

Μου αρέσουν τα Maui Jim του Obama .

Γράψτε Obama Maui Jim στο Google και θα δείτε....

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή φέτος πήγα σε carrera polarised και μπορώ να πω ότι ειμαι ευχαριστημένος από τον φακό τους.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για ένα καλό γυαλί αλλά με ταβάνι τα 200 €.

Σκέφτομαι κάτι σε revo η Maui Jim.

Γενικά ψάχνω την καλύτερη ποιότητα σε φακό.

Βλέπω εδώ έχετε μια μανία με τα Oakley. Δεν νομίζω να είναι ανώτερα από revo και Maui Jim. Εκτός αν κάνω λάθος.

 

Μου αρέσουν τα Maui Jim του Obama .

Γράψτε Obama Maui Jim στο Google και θα δείτε....

Κάνεις πλάκα έτσι; ωραιότερο γυαλί από τα dispatch v1 δεν έχει βγει

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις πλάκα έτσι; ωραιότερο γυαλί από τα dispatch v1 δεν έχει βγει

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι εννοείς; Ότι αυτά του Obama που μου αρέσουν είναι τα Maui Jim με όνομα μοντέλου dispatch v1?

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για ένα καλό γυαλί αλλά με ταβάνι τα 200 €.

Σκέφτομαι κάτι σε revo η Maui Jim.

Γενικά ψάχνω την καλύτερη ποιότητα σε φακό.

Βλέπω εδώ έχετε μια μανία με τα Oakley. Δεν νομίζω να είναι ανώτερα από revo και Maui Jim. Εκτός αν κάνω λάθος.

 

Μου αρέσουν τα Maui Jim του Obama .

Γράψτε Obama Maui Jim στο Google και θα δείτε....

 

Οχι φιλε ιδιες ειναι... η μια απο το 1975 εχει κατοχυρωσει 600 πατεντες σχεδιασμου υλικων και καινοτομιας και η αλλη απλα εχει πελατη τον Ομπαμα.

τρελανε μας ...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...