Jump to content

Τι μπύρα πίνετε;


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλα κανουν και υπαρχουν εληνικων συμφεροντων! αλλα που μπορω να τισ πιω αυτες? για να πιω σεπτεμ πρεπει να παω ευβοια? χαρμα στη κρητη? και που ονομαζονται μικροζυθοποιιες σε τι αποσκοπουν? γιατι δεν βγαζουν και καλη παραγωγη και μεγαλη?

Καλή παραγωγή και μεγάλη....Μάλιστα...και αν τους μείνει απούλητη τι να την κάνουν;;;Να την χύσουν;;;Η craft αρχίζει και διαδίδεται στις μπυραρίες και έχει και ποικιλία μάλιστα, η μύθος είναι γνωστή και υπάρχει παντού σχεδόν, η fix τώρα βγήκε

και η alfa. Αυτές δεν έχουν και μικρή παραγωγή για να υπάρχουν μόνο σε κάποια γεωγραφικά σημεία...Εκτός και αν περιμένεις και το τελευταίο μπακάλικο να τις έχει...

 

Η αθηναϊκή βγάζει ΚΑΙ την ΑΛΦΑ και μιλάμε για τον ηγέτη του κλάδου στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

καλα κανουν και υπαρχουν εληνικων συμφεροντων! αλλα που μπορω να τισ πιω αυτες? για να πιω σεπτεμ πρεπει να παω ευβοια? χαρμα στη κρητη? και που ονομαζονται μικροζυθοποιιες σε τι αποσκοπουν? γιατι δεν βγαζουν και καλη παραγωγη και μεγαλη?

 

Από τα λίγα που βρήκα σημεία πώλησης(εκτός ευβοίας) είναι:

Σημεία πώλησης:

 

ΑΘΗΝΑ: Κάβα ΔΡΟΣΙΑ (Γεωργιλάκης), Λ. Σταμάτας 3 στη Δροσιά

τιμές: Septem Pilsner 1,70 ευρώ και Septem Pale Ale 1,75 ευρώ

 

επίσης, διάβασα ότι δειγματίζεται και σε μαγαζιά με Βιολογικά προϊόντα

 

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ:

ξενοδοχείο Mediterranean Palace (Σαλαμίνος 3 & Καρατάσου)

 

Κάβα Βύνη , Μαντζάρου 8, τηλ: 2310 553581

τιμές: Septem Pilsner 1,75 ευρώ και Septem Pale Ale 1,80 ευρώ

 

Ξάνθη και συγκεκριμένα στην "ΚΑΒΑ ΣΑΛΑΜΑΝΔΡΑ"

 

Επίσης, φτιάχνεται και το site της σιγα σιγα...

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

πινω μονο μπυρα με φραουλα που εχουν στις μπυραριες και ειναι σαν αναψυκτικα.

τις υπολοιπες τις σιχαινομαι

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς τη μπύρα Fix? είναι ωραία? :confused:

 

Πολύ ελαφριά είναι..αλλα είναι ωραία.Συγκεκριμένα προτιμώ την Fix και την Bud.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται ποιες μπυρες ειναι Ελληνικης παραγωγης και Ελληνικων συμφρόντων;

 

http://www.beer-pedia.com/breweries.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μιλήσω για τις άλλες τοπικές...αλλά αυτή την ΝΕΔΑ δεν την έχω δει κάτω πουθενά...Που στο καλό την πουλάνε;;;;
Link to comment
Share on other sites

καλα κανουν και υπαρχουν εληνικων συμφεροντων! αλλα που μπορω να τισ πιω αυτες? για να πιω σεπτεμ πρεπει να παω ευβοια? χαρμα στη κρητη? και που ονομαζονται μικροζυθοποιιες σε τι αποσκοπουν? γιατι δεν βγαζουν και καλη παραγωγη και μεγαλη?

Η πιο μεγαλη Ελληνικη Ζυθοποιια ,ειναι η Μακεδονιας-Θρακης,που βγαζει την Βεργινα και τα πει πολυ καλα στα Σουπερ-Μαρκετ.Η εταιρεια αυτη γνωρισε τον αγριο πολεμο της Αθηναικης Ζυθοπ. (Αμστελ-χαινεκεν-φισερ κ.λ.π.),αλλα τελικα οχι μονο επιβιωσε,αλλα εγινε και ηπιο αναπτυσωμενη του κλαδου. Δυναμικα μπηκε και η Ολυμπιακη Ζυθ. με την Φιξ, δεν ξερουμε ομως αν θα εχει διαρκεια,αλλα τα πρωτα δειγματα ειναι θετικα.Αυτες ειναι οι δυο μεγαλες Ελληνικες.

Επισης υπαρχει η Κραφτ,η Πειραικη,η Ρεθυμναικη και αρκετες αλλες τοπικες ετικες.

Να σημειωσω πως ο Μυθος(Μυθος και Καιζερ) εχει πουληθει απο τον Μπουταρη σε πολυεθνικη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την Καιζερ (σε ταβερνες που δεν μπορεις να βρεις καποια αλλη ποιοτικη) δεν την αλλάζω με τίποτα.

 

Επισης οπου πετύχω την Κραφτ την χτυπάω αλύπητα:lol:

 

Αυτες τις μικρες ζυθοποιίες δεν τις βρισκεις ευκολα, καποτε ειχα πετύχει την Ζέος αρκετα καλη μου άρεσε.

 

 

Εδιτ

Βεβαια εδω πρεπει να πω οτι τα μαγαζια εχουν ξεφυγει στις τιμες και αν ξεγελαστεις και πεις 2-3 μπιρες παει σου πειρανε και τα σ@βρ@κα.

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Η Kaizer για κανονικό φαγητό είναι πολύ καλή και φθηνή.Για τις μικροζυθοποιείες έχω επιφυλάξεις γιατί πουλάνε μαρκετινκ επειδή έχουν έτσι και αλλιώς περιορισμένη παραγωγή για να χρεώνουν όσο θέλουν.Δεν σημαίνει ότι είναι ποιοτικές απόλυτα.Ειδικά για την Craft δεν έχω ακούσει καλά λόγια, (και μένα επίσης δεν μου άρεσε).
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στον ιστότοπό τους αναφέρουν:

 

Craft Black Lager

 

Μαύρη lager που επιλέχτηκε σαν η κορυφαία

Ελληνική μπύρα και μία από τις καλύτερες

στην παγκόσμια κατάταξη από τον Σουηδό

γευσιγνώστη Per Samuelsson......

 

τώρα τι παίζει δεν ξέρω...αλλά δεν νομίζω και να λένε τελείως αρλούμπες.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά γίνονται με το μαρκετινκ.Λίγες φορές κάποιος δήθεν σχετικός πληρώθηκε να διαφημίσει πλαγια κάτι ;
Link to comment
Share on other sites

Σημασία εχει ποια μπιρα αρεσει σε εμας, τωρα ο καθε γευσιγνώστης μπορει να λεει οτι θέλει.
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς τη μπύρα Fix? είναι ωραία? :confused:

 

Ηπια προψες, σαν να πινα νερο ηταν, αγευστη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ηπια προψες, σαν να πινα νερο ηταν, αγευστη

Διαφωνω. Απο τις mainstream μπυρες ειναι ποιοτικοτερη. Μοιαζει με μια ελαφρυα Καιζερ. Τελος παντων θεωρω σχεδον "καφρο" οποιο προτιμαει Αμστελ,Χαινεκεν,Μυθος σε σχεση με Φιξ.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις καφρο; :worry:

Βασικα η Αμστελ και η Μυθος κατ'εμε δεν πολυπινονται, αλλα η Φιξ δεν μ'αρεσε καθολου επισης.

Απο συνηθισμενες προτιμω Χαηνεκεν, Καηζερ, Corona και Mc Farland.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ειμαι φανατικος ποτης Μπυρας! απο τις βασικες (καθημερινες που τις βρισκεις σε καφενειο-ταβερνα)...τις θεωρω ολες ιδιες (σε ποιοτητα) και ειναι καθαρα θεμα γευησς το τι θα επιλεξει καποιος.εγω επινα για μια 5ετια συνεχομενη Kaiser ωσπου μια μερα δεν μπορουσα να την βαλω στο στομα μου (συνιθησα την γευση) απο περυσι πινω heineken και την πινω μια χαρα.

τωρα απο τις ποιοτικες μπυρες προτιμως της Ale.

τωρα με την Fix εχει πεσει πολυ μεγαλη προωθηση με αποτελεσμα ολα τα καφενεια να εχουν μπυρα φιξ,ενας δηλαδη που δεν πινει καθημερινα θα πιει μια φιξ..για να πιει μια μπυρα και τιποτα παραπανω.

θα σας φερω ενα παραδειγμα...εγω προσφατα σε καφενειο..μακρυα απο τον κοσμο της πολης..εκατσα με την μηχανη για μια σταση με εναν φιλο μου να πιουμε μια μπυρα...και ο γερος που το ειχε..ειχε φιξ κανονικη σε 330ml και amstel heineken ειχε σε 500ml και μου ειπε να πιω fix.και μου ειπε πολυ απλα οτι σε 20 καφασια μπυρα που αγοραζω εχω και αλλα 5 δωρο.χ@ζος ειμαι να μην την βαλω...:whistle: καπως ετσι ηρθε η Φιξ στην ζωη μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα καφάσια δώρο κλπ τα κάνουν όλες οι εταιρίες .Μεχρι ταξίδια στα εργοστάσια στο εξωτερικό δίνουν στις κάβες..Είναι θέμα μάρκετινκ.:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...