Jump to content

Xperia Χ10 mini : Εγκατάσταση 2.2 froyo MiniCM6 1.0.2 (updated 13/6/11)


BMW116i
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι,πρεπει να κανεις ροοτ και τα σχετικα παλι.

Οχι δεν χρειαζεται να κανεις app2sd.

 

Βασικα εχω κολλησει στο rooting της 2.1 αφου δεν γινεται με 3 διαφορετικα .apk που εβαλα(ενα παλιο,και 2 φρεσκοκατεβασμενα 1.1.0/1.3.0).Για busybox/market enabler δεν προχωραει γιατι δεν ειναι root.Στο Z4 εκει που λεει "aquiring root shell" ξαφνικα πετιεται εξω σα να μην εγινε τιποτα...:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 820
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το πρόβλημα με τα mms συνεχίζεται ακόμα. από την cosmote μου είπαν οτι τα έχουν ενεργοποιήσει,αλλά εγω ακομα ουτε μπορω να στειλω ουτε να λαβω..εχω κανει ολα τα updates της rom κανονικοτατα..μηπως μπορει να βοηθησει καποιος που να γνωριζει επι του θεματος?
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας για τον οδηγό μου δημιουργήθηκαν 3 απορίες

1) αυτό που λέει "φλασάρετε με xrecovery το CMW recovery" πως γίνεται;

2) αφού περάσουμε την 2.2, επαφές και sms παραμένουν οι πρέπει να ξαναπεραστούν; με τις εφαρμογές τι γίνεται; διατηρούνται η πάλι απο την αρχή όλα;

3)Έχουμε υποστήριξη ελληνικής γραφής;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί μερικές φορές παγώνει η οθόνη και δε μπορείς να κάνεις τίποτα παρά να το κάνεις reboot; και δεν παγώνει μόνο όταν ανοίγεις το κινητό. μπορεί να παγώσει στα καλά καθούμενα. να σε παίρνει ο άλλος τηλέφωνο, να χτυπά κανονικά αλλά η οθόνη να μην ανταποκρίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί μερικές φορές παγώνει η οθόνη και δε μπορείς να κάνεις τίποτα παρά να το κάνεις reboot; και δεν παγώνει μόνο όταν ανοίγεις το κινητό. μπορεί να παγώσει στα καλά καθούμενα. να σε παίρνει ο άλλος τηλέφωνο, να χτυπά κανονικά αλλά η οθόνη να μην ανταποκρίνεται.

 

αν πατήσεις το κουμπι του κλειδώματος και μετα το ξαναξεκλειδώσεις , ξεκολλαει!!!

 

εγω αλλου εχώ σκαλώσει , θέλω να βρώ το classic Keyboard του Mini pro που εχει τ9 κλπ κλπ , γιατι το qwerty δεν με βολευει καθολου στα μυνηματα...

iPhone 4s - Jailbroken 6.1.2

Xperia Mini Pro//Rooted//xRecovery//Android 4.1//Overclocked 1,4GHZ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, τα καταφερα και εγω και περασα την 2.2 μετα απο πολυ "σκαλισμα" και κανα δυο κολληματα..

αυτο που εχω να ρωτησω, ειναι γιατι αφου εχω επιλεξει να αποθηκευονται οι εφαρμογες την sd καρτα τρωει μνημη

απο την εσωτερικη? εβαλα το skype και κανα δυο αλλα βαρια προγραμματα και εχει φτασει στα 132mb ...

μηπως πειραζει που εχω μονο ενα partision fat για ολη την μνημη?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω κολλησει στο rooting της 2.1 αφου δεν γινεται με 3 διαφορετικα .apk που εβαλα(ενα παλιο,και 2 φρεσκοκατεβασμενα 1.1.0/1.3.0).Για busybox/market enabler δεν προχωραει γιατι δεν ειναι root.Στο Z4 εκει που λεει "aquiring root shell" ξαφνικα πετιεται εξω σα να μην εγινε τιποτα...:worry:

 

μπορει καποιος να βοηθησει παρακαλω? ναι δεν ειναι το σωστο τοπικ αλλα απο εδω ξεκινησαν ολα. Δεν μου βγαινει το rooting της 2.1 και την εχω βαλει 3 φορες σε 1 βδομαδα. θελω να επιστρεψω στο backup της rooted 2.1 που ειχα και εχω κολλησει 20 μερες τωρα.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολλα βασανα με διαφορετικες εκδοσεις z4root οπως και του superoneclick,καταφερα να το επαναφερω,μονο που μου κανει παλι τα ιδια με τα λογοτυπα της SE και τα κοκκινα φωτακια,τα νευρα μουυυυυυυυυυυ με αυτο το xrecovery, τι θελει τωρα αλλο για να λειτουργησει το τηλ οπως πριν...

και συνεχομενα reboot και τιποτα,τα logo της SE να εναλασσονται μεταξυ τους και στο τηλ μας να μην μπαινουμε

 

απαντηστε καποιος απο τους πολλους ειδημονες παρακαλω,ειμαστε με/χωρις τηλεφωνο εδω και 3 εβδομαδες,σορυ κιολας αλλα που αλλου μπορω να απευθυνθω,σε καποιο android forum απο εξωτερικο?

 

καποιος απο τους πολλους χρηστες εδω με rooted/app2sd-ed/xrecovered συσκευες οπως λενε και στα signatures δεν μπορει να με βοηθησει με pm??

Edited by thc1_4
Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια παρακαλώ....

 

έχω stock 2.1 με xrecovery, πήγα να κάνω install custom zip το αρχείο για να περάσω σε CMW με το version r3 amend for x10mini, μου έβγαλε ένα error σε κάποιο line και μετά installation aborted, επέλεξα reboot your phone και τώρα είναι κολημένο εδώ και 10 λεπτά στην αρχική οθόνη με το άσπρο Sony Ericsson στη μέση.... και μετά τι κάνουμε???

 

edit: έκανα reboot με power+menu, μπήκα στο μενού CMW, επέλεξα να ξαναφλασάρω το αρχείο για amend, μου έβγαλε ένα μύνημα οτι το amend δεν υποστηρίζεται (Amend scripting (update-script) is no longer supported

Amend scripting was deprecated by Google in Android 1.5.

It was necessary to remove it when upgrading to the ClockworkMod 3.0 Gingerbread based recovery.

Please switch to Edify scripting (updater-script and update-binary) to create working update zip packages.) - installation aborted.

 

Δοκίμασα να κάνω restore μήπως με πάει σε κάποιο backup του xrecovery αλλά δεν έγινε τίποτα..... φαντάζομαι πρέπει να κανω reflash με SEUS???? Δηλαδή θα χάσω πάλι 3 ώρες για flash, root, επαφές, ρυθμίσεις και εφαρμογές.....

 

Τι έκανα λάθος εξαρχής??? είχα xrecovery, stock 2.1 και πήγα να φλασάρω το zip με το amend.....

 

update: τελικά ξαναφλάσαρα με seus, εκανα ρουτ και μόλις πέρασα το CWM με τον manual τρόπο που περιγράφει ο NaA στη σελίδα xda..... Δεν ξέρω τι έκανα λάθος, πάντως η συμβουλή μου σε όποιον θελήσει να περάσει από το xrecovery στο CWM είναι να το κάνει manually και όχι με το AMEND....

Edited by PP6210
update
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήρε η αδερφή μου το x10 mini. στο δικό μου έχω βάλει τη συγκεκριμένη rom. αν κάνω root της αδερφής μου και εγκαταστήσω το xrecovery, μετά αν βάλω το αρχείο με το back up το δικό μου, μπορώ να το κάνω restore και να είναι σαν το δικό μου;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Έκατσα χθες και πέρασα όλες τις rom που έχουν βγει. Πήρα με την σειρά τα posts εδώ και έκανα τα updates. Είχα 2.1update1 και συνεπώς τώρα έχω την MiniCM7-2.0.3 Mod version. Καμμία σχέση το κινητό σε ταχύτητα με πριν. Πολύ πιο γρήγορο. Δεν έχω ασχοληθεί με overlocking και δε νομίζω να το κάνω. Επίσης από ό,τι βλέπω και η μπαταρία καλά τα πάει μέχρι τώρα. Είμαι στο 91% τώρα και το έχω βγάλει από την φόρτιση πριν 11 ώρες περίπου χωρίς πολύ "παιχνίδι" στα χέρια μου. Όλα καλά μέχρι εδώ. Το wifi δουλεύει μια χαρά, βασικό για μένα. Bluetooth δεν δοκίμασα ακόμα για να είμαι ειλικρινής, όπως και πολλά άλλα. Θα γίνουν και αυτα εν καιρώ. Δεν με καίνε τώρα. Αυτό που με καίει όμως είναι ό,τι δεν βρίσκω το market στις εφαρμογές. Μήπως δεν βλέπω καλά? Στην MiniCM6 ήταν εκεί, καθώς και στα προηγούμενα updates που έκανα πριν καταλήξω στην MiniCM7. Θέλω να κατεβάσω λίγες εφαρμογές που χρειάζομαι απαραίτητα, όπως, handsetsms, copy2sim και μερικές ακόμα, αλλά τζίφος. Δώστε μου λίγο τα φώτα σας. Δεν είδα κάπου να αναφέρεται αυτό, σαν πρόβλημα.

Και ένα τελευταίο. Eμφανίζοντας το πληκτρολόγιο για να γράψεις sms, θες κυάλια για να δεις τα γράμματα, καθώς επίσης χρειάζεσαι να έχεις και "γυναικεία" δάχτυλα για να στοχεύσεις και να βρεις τα σωστά γράμματα. Γιατί άλλαξε έτσι? Γνώμη μου πάντως είναι ό,τι έγινε χειρότερο. Μια χαρά ήταν. Μεγάλα τετράγωνα με 3 γράμματα το κάθε ένα μέσα και με το Τ9 ήσουν ταχύτατος στο γράψιμο. Ούτε αυτό είδα να αναφέρεται κάπου. Μόνο και μόνο, αυτό το "πρόβλημα" κατ'εμέ, θα με κάνει να γυρίσω στην MiniCM6. Υπάρχει κάποια εφαργμογή που να μου λύνει αυτό το πρόβλημα?

 

Αυτά τα 2 είδα προς το παρόν. Ελπίζω να πάνε όλα καλά στη συνέχεια.

Ευχαριστώ όλους εσάς που μοιράζεστε τις γνώσεις σας.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Φιλικά,

Χρήστος

 

edit: πρέπει να αλλάξω και το avatar ομολογώ ;)

Done!

 

Επίσης έφτιαξα και το πληκτρολόγιο. Ήταν κάτι τόσο απλό τελικά.

Edited by xrhstos1974
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Έκατσα χθες και πέρασα όλες τις rom που έχουν βγει. Πήρα με την σειρά τα posts εδώ και έκανα τα updates. Είχα 2.1update1 και συνεπώς τώρα έχω την MiniCM7-2.0.3 Mod version. Καμμία σχέση το κινητό σε ταχύτητα με πριν. Πολύ πιο γρήγορο. Δεν έχω ασχοληθεί με overlocking και δε νομίζω να το κάνω. Επίσης από ό,τι βλέπω και η μπαταρία καλά τα πάει μέχρι τώρα. Είμαι στο 91% τώρα και το έχω βγάλει από την φόρτιση πριν 11 ώρες περίπου χωρίς πολύ "παιχνίδι" στα χέρια μου. Όλα καλά μέχρι εδώ. Το wifi δουλεύει μια χαρά, βασικό για μένα. Bluetooth δεν δοκίμασα ακόμα για να είμαι ειλικρινής, όπως και πολλά άλλα. Θα γίνουν και αυτα εν καιρώ. Δεν με καίνε τώρα. Αυτό που με καίει όμως είναι ό,τι δεν βρίσκω το market στις εφαρμογές. Μήπως δεν βλέπω καλά? Στην MiniCM6 ήταν εκεί, καθώς και στα προηγούμενα updates που έκανα πριν καταλήξω στην MiniCM7. Θέλω να κατεβάσω λίγες εφαρμογές που χρειάζομαι απαραίτητα, όπως, handsetsms, copy2sim και μερικές ακόμα, αλλά τζίφος. Δώστε μου λίγο τα φώτα σας. Δεν είδα κάπου να αναφέρεται αυτό, σαν πρόβλημα.

Και ένα τελευταίο. Eμφανίζοντας το πληκτρολόγιο για να γράψεις sms, θες κυάλια για να δεις τα γράμματα, καθώς επίσης χρειάζεσαι να έχεις και "γυναικεία" δάχτυλα για να στοχεύσεις και να βρεις τα σωστά γράμματα. Γιατί άλλαξε έτσι? Γνώμη μου πάντως είναι ό,τι έγινε χειρότερο. Μια χαρά ήταν. Μεγάλα τετράγωνα με 3 γράμματα το κάθε ένα μέσα και με το Τ9 ήσουν ταχύτατος στο γράψιμο. Ούτε αυτό είδα να αναφέρεται κάπου. Μόνο και μόνο, αυτό το "πρόβλημα" κατ'εμέ, θα με κάνει να γυρίσω στην MiniCM6. Υπάρχει κάποια εφαργμογή που να μου λύνει αυτό το πρόβλημα?

 

Αυτά τα 2 είδα προς το παρόν. Ελπίζω να πάνε όλα καλά στη συνέχεια.

Ευχαριστώ όλους εσάς που μοιράζεστε τις γνώσεις σας.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Φιλικά,

Χρήστος

 

edit: πρέπει να αλλάξω και το avatar ομολογώ ;)

Done!

 

Επίσης έφτιαξα και το πληκτρολόγιο. Ήταν κάτι τόσο απλό τελικά.

Σχετικά με το market, χρειάζεται να flashαρεις το gapps στη MiniCM7 -> http://cmw.22aaf3.com/gapps/gapps-gb-20110613-signed.zip

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου. Βέβαια σαν κάτι να άλλαξε στην διάταξη του μενού. Σαν να θυμάμαι να είναι σαν το μενού της προηγούμενης rom. Αλλά μάλλον κάνω λάθος. Κοίταξα και είδα ό,τι έχω την MiniCM7-2.0.3 οπότε όλα καλά.

Και πάλι σε ευχαριστώ.

 

Φιλικά,

Χρήστος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω και εγω...εχω και εγω το χ10 Mini αλλα δεν μπορω με τιποτα να το κανω root. Υπρχει καποιος τροπος ? οταν παταω root στο super one click μου λεει οτι "δεν ειναι δυνατη η ευρεση του αρχειου απο το συστημα" το εχω ξανακανει root στο παρελθον αλλα πηγε στην αντιπροσωπεια λογω προβληματων και τωρα δεν μπορω με τιποτα ! υπαρχει λυση ?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας. Αναβαθμίζοντας σε miniCM7 έχω παρατηρήσει ότι κολλάει στην φωτογραφία. Ανοίγοντας την εφαρμογή της κάμερας ώστε να τραβηξω φωτογραφία, κολλάει. Κολλάει ακριβώς μετά το κλικ που κάνω. Έχω δοκιμάσει και άλλες εφαρμογές ανάλογες όπως, lgCamera μια άλλη που λέγεται απλώς, φωτογραφική μηχανή, αλλά και πάλι τίποτα. Μένει κολλημένη η οθόνη σε αυτό που τράβηξα. Για να επανέλθει στην κατάσταση αναμονής του κινητού πρέπει να πατήσω το κετρικό πλήκτρο. Μόνο αυτό πιάνει. Τίποτα άλλο. Έχει κανείς κάποια ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει?

Ευχαριστώ.

 

Φιλικά

Χρήστος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τη βοηθεια σας γιατι ειμαι ασχετος:wacko:

Εχω την 0.6περασα με επιτυχια root explorer και xrecovery.

Για να περασω την 2.2 του αρχικου ποστ ακολουθω τις οδηγιες αλλα βλεπω και στα ποστ οτι πρεπει να κανεις full wipe κατι που δεν αναφερεται στις οδηγιες...

Μια φορα που προσπαθησα να εγκαταστησω σε καποια στιγμη πεταξε κατι για amend...και κολησε.

Εκανα επαναφορα και περιμενω τη βοηθεια σας:rolleyes:

2.3.7-nAa14- AnTuTu score 2335-E10i mini

lite ics rom kozbar666-kamarush kernel v3 AnTuTu score 5282-st15i smultron

Link to comment
Share on other sites

Έχω την official 2.1, είμαι rooted, app2sd και έχω εγκατεστημένες αρκετές εφαρμογές. Τα ερωτήματα είναι, αν περάσω από πάνω την rom

α) θα πρέπει να κάνω πάλι root τη συσκευή

β) θα πρέπει να ξανακάνω format και partition την SD;

γ) θα πρέπει να ξαναπεράαααασω όλες τις εφαρμογές από την αρχή ή επαναφέρονται με το Titanium;

 

Ελπίζω να μην κούρασα,

Ευχαριστώ ;)

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερα και περασα τη 2.2 ευκολα:rolleyes::rolleyes:

Εκανα λαθος στην αναγνωση του πρωτου ποστ:wacko:

ειναι τελειος οδηγος και για μας τους ασχετους.

2.3.7-nAa14- AnTuTu score 2335-E10i mini

lite ics rom kozbar666-kamarush kernel v3 AnTuTu score 5282-st15i smultron

Link to comment
Share on other sites

Τη βοηθεια σας γιατι ειμαι ασχετος:wacko:

Εχω την 0.6περασα με επιτυχια root explorer και xrecovery.

Για να περασω την 2.2 του αρχικου ποστ ακολουθω τις οδηγιες αλλα βλεπω και στα ποστ οτι πρεπει να κανεις full wipe κατι που δεν αναφερεται στις οδηγιες...

Μια φορα που προσπαθησα να εγκαταστησω σε καποια στιγμη πεταξε κατι για amend...και κολησε.

Εκανα επαναφορα και περιμενω τη βοηθεια σας:rolleyes:

Κανε full wipe και ξαναδοκιμασε.

Backup δεν ειχες κρατησει?

Link to comment
Share on other sites

Κανε full wipe και ξαναδοκιμασε.

Backup δεν ειχες κρατησει?

Τα καταφερα και ευχαριστω για την απαντηση.

Τωρα θελει rootαρισμα με superoneclick οπως στη 2.1;

Edited by jorz21

2.3.7-nAa14- AnTuTu score 2335-E10i mini

lite ics rom kozbar666-kamarush kernel v3 AnTuTu score 5282-st15i smultron

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια την βοηθεια σας παρακαλω.

εκανα την διαδικασια οπως ελεγε ο οδηγος πατησα δηλαδη "install zip from sdcard" και μου λεει "installation aborted"

και το κινιτο δεν ανοιγει....το θεμα ειναι πως εκανα backup αλλα τωρα που παω να κανω restore μου λεει "No files found"

και εδω ειναι που εχω κολλισει , το κινιτο φυσικα...δεν κανει reboot....και εχω προβλημα γιατι οπως καταλαβενω πρεπει να εχω

σβισει τα παντα στο κινιτο....μπορει καποιος να μου πει αν υπαρχει τροπος να το κανω να λειτουργισει παλι ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...