Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δικο μου ελληνικό, και το μόνο που καταλαβαίνω είναι κατά τη διάρκεια που αλλάζει φωτεινότητα η οθόνη όταν βλέπω κάτι γκρίζο.. Έχω δοκιμάσει όλες τις αποχρώσεις του γκρί με τη γνωστή φωτογραφία και με άλλες και τις δείχνει όλες σωστά. Ανεβάζω και screenshots αν θέλετε. Αλλά στα 13 Ν8 που έχω δει (και έχω "φτιάξει"), μόνο το δικό μου και άλλο ένα είναι έτσι τελείως σωστά, τα άλλα λίγο πολύ το έχουν το θέμα. Οι ιδιοκτήτες τους βέβαια δε το ξέρουν.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οταν ανεβαζω την φωτεινοτητα στο fast panel στο τερμα, εξαφανιζεται η κοκκινιλα, οταν το εχω στο αυτοματο και κατεβει η φωτεινοτητα, βλεπεις κατι κοκκινακια πχ οταν ανοιγει το soundhound :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

οταν ανεβαζω την φωτεινοτητα στο fast panel στο τερμα, εξαφανιζεται η κοκκινιλα, οταν το εχω στο αυτοματο και κατεβει η φωτεινοτητα, βλεπεις κατι κοκκινακια πχ οταν ανοιγει το soundhound :)

Ε ναι, αυτό είναι το θέμα. Σε τόνους πολύ κοντά στο μαύρο εμφανίζεται. Όταν ανεβάζεις τη φωτεινότητα αυτοί οι τόνοι γίνονται πιο φωτεινοί οπότε φεύγουν από την κρίσιμη περιοχή.

 

Το δικο μου ελληνικό, και το μόνο που καταλαβαίνω είναι κατά τη διάρκεια που αλλάζει φωτεινότητα η οθόνη όταν βλέπω κάτι γκρίζο.. Έχω δοκιμάσει όλες τις αποχρώσεις του γκρί με τη γνωστή φωτογραφία και με άλλες και τις δείχνει όλες σωστά. Ανεβάζω και screenshots αν θέλετε. Αλλά στα 13 Ν8 που έχω δει (και έχω "φτιάξει"), μόνο το δικό μου και άλλο ένα είναι έτσι τελείως σωστά, τα άλλα λίγο πολύ το έχουν το θέμα. Οι ιδιοκτήτες τους βέβαια δε το ξέρουν.

OK, σε πιστεύω, αφού φαίνεται ότι γνωρίζεις τι λες. Άρα κάποιες από τις πρώτες παρτίδες δεν είχαν το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, αυτό είναι το θέμα. Σε τόνους πολύ κοντά στο μαύρο εμφανίζεται. Όταν ανεβάζεις τη φωτεινότητα αυτοί οι τόνοι γίνονται πιο φωτεινοί οπότε φεύγουν από την κρίσιμη περιοχή.

 

 

OK, σε πιστεύω, αφού φαίνεται ότι γνωρίζεις τι λες. Άρα κάποιες από τις πρώτες παρτίδες δεν είχαν το πρόβλημα.

 

τον μισωωωωωωω οχι ενα ουτε δυο αλλα εξι εχουν περασει απο τα χερια μου. Ολα την ειχαν

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, αυτό είναι το θέμα. Σε τόνους πολύ κοντά στο μαύρο εμφανίζεται. Όταν ανεβάζεις τη φωτεινότητα αυτοί οι τόνοι γίνονται πιο φωτεινοί οπότε φεύγουν από την κρίσιμη περιοχή.

 

το ξερω, απλα αναφερω την παλια λυση με την φωτεινοτητα :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.

Γνωρίζει κάποιος πότε θα δοθεί η belle η anna (πάνω-κάτω) επίσημα και ota; εχω ένα ν8 ενός φίλου και βαριέμαι να περνάω updates απο pc και ιστορίες, γιαυτό έκανα 2 ota που μου έβγαλε μόνο (pr1 ήταν..) αλλά δεν νομίζω πως ήταν και τόσο σημαντικά.

Thanks

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου είτε δεν το έχει το πρόβλημα, είτε δεν το έχω καταλάβει.

Το πήρα Νοέμβριο/Δεκέμβριο '10 Ελληνικό product code.

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.

Γνωρίζει κάποιος πότε θα δοθεί η belle η anna (πάνω-κάτω) επίσημα και ota; εχω ένα ν8 ενός φίλου και βαριέμαι να περνάω updates απο pc και ιστορίες, γιαυτό έκανα 2 ota που μου έβγαλε μόνο (pr1 ήταν..) αλλά δεν νομίζω πως ήταν και τόσο σημαντικά.

Thanks

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Γιατί βαριέσαι, πανεύκολο είναι. Αρκεί να έχει ελληνικό product code για να μη χάσει τα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

έχει βαλει κανεις τις ρυθμίσεις sip στο κινητο;

 

 

σαν διακομ. μεσολαβησης και διακομ. καταχωρισης τι βάζεις;

 

έχω λιγουλάκι μπερδευτεί , μπορεί να βοηθήσει κάποιος ;

 

[ATTACH]22589[/ATTACH] [ATTACH]22590[/ATTACH] [ATTACH]22591[/ATTACH] [ATTACH]22592[/ATTACH]

Edited by sam66
αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βαριέσαι, πανεύκολο είναι. Αρκεί να έχει ελληνικό product code για να μη χάσει τα ελληνικά.

 

Θα το κάνω μόλις βρω χρόνο τότε. Κάποιες απορίες που έχω:

 

1.Τι κωδικό θέλει για να δω το pcode;

2. Θα χαθούν δεδομένα;

3. Ποιο πρόγραμμα να κατεβάσω;

4. Ποιο firm είναι το τελευταίο επίσημο ελληνικό;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας σημερα με πηραν τηλεφωνο απο το καταστημα οτι η νοκια μου εστειλε επιτελους ενα νεο Ν8 μετα απο 4,5 μηνες ταλαιπωρια επιτελους ανταμειφθικα αλλα εχω αποριες θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε.

 

1.Μου εστειλαν το κινητο το νεο υποτιθετε στην παλια μου συσκευασια μεσα βεβαια εχει λενε νεο ΙΜΕΙ και ειναι σαν καινουργιο παρολο που δεν ειχε ζελατινες και προστατευτικα ουτε φορτιστη μεσα και αυτο με εβαλε σε υποψιες.Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον το εξης μηπως ειναι μεταχειρισμενο?Μηπως το ειχε αλλος πριν απο μενα και ειχε καποιο ελαττωμα?Μπορειτε να μου πειτε τι να προσεξω και τι ειναι αυτη η κοκκινιλα που λετε?Που μπορω να δω αν εχει και μενα τετοιο προβλημα?Γενικα πειτε μου τι πρεπει να προσεξω παρακαλω.

 

Οι παλιοί θα θυμάστε το θέμα με την κοκκινίλα στην οθόνη, που το συζητούσαμε για μέρες και μετά το ξεχάσαμε ως συνήθως (γενικά τρώμε κολλήματα κατά καιρούς :p). Λοιπόν, πριν από λίγο καιρό μου εμφανίστηκε πρόβλημα στη USB θύρα (συνδεόταν και αποσυνδεόταν συνέχεια), και το πήγα για service. Το κινητό θα στελνόταν στο εξωτερικό, οπότε του είπα να γράψει και για την κοκκινίλα (ήταν πολύ έντονη στο δικό μου). Μετά από 20 μέρες γυρνάει το N8 μου, με αλλαγμένη την πλακέτα (νέο IMEI), την οθόνη και το γυαλί της οθόνης(!!!). Το τελευταία δεν κατάλαβα γιατί το άλλαξαν, αλλά καλοδεχούμενο, είχα και 2 μικρά σημαδάκια. ;) Η νέα οθόνη συνεχίζει να έχει την κοκκινίλα, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό. Την εμφανίζει μόνο στο πολύ σκούρο γκρι ως απόχρωση του μωβ, ενώ η προηγούμενη το εμφάνιζε σε περισσότερους τόνους και πιο κόκκινο (σε μια απόχρωση σαν του αίματος ή του κόκκινου κρασιού). Τα πάντα δείχνουν πλέον πολύ καλύτερα και είμαι χαρούμενος για τη βελτίωση.

 

Συμπεράσματα:

1) Μπορώ να πω ότι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από το service της Nokia.

2) Δεν υπάρχει N8 που να μην έχει το θέμα με την κοκκινίλα (προσωπικά έχω δει 9 N8 και το είχαν όλα, σε διαφορετικό όμως βαθμό το καθένα). Αυτό που αλλάζει είναι μόνο η ένταση του προβλήματος. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχουν και κάποια Samsung, που είναι και ο κατασκευαστής και προμηθευτής AMOLED οθονών της Nokia, συνεπώς πρόκειται για εγγενές πρόβλημα του συγκεκριμένου τύπου οθόνης. Επομένως, αξίζει να αλλάξεις την οθόνη μόνο αν το έχεις σε μεγάλο βαθμό. Πώς ξέρεις ότι δεν το έχεις σε μεγάλο βαθμό; Αν δεν το έχεις ανακαλύψει μόνος σου, χωρίς να σου το πουν (γι' αυτό μη ρωτάτε τι και πώς, αν δεν το έχετε προσέξει μέχρι τώρα δεν αξίζει να ασχοληθείτε). ;)

 

εσενα στο αλαξαν τοσο ευκολα?Και μενα της κουτας και χαλασμενα ολα μεσα και δεν μου το αλαξαν και με ταλαιπωρησαν?

 

Καλησπερα σας σημερα με πηραν τηλεφωνο απο το καταστημα οτι η νοκια μου εστειλε επιτελους ενα νεο Ν8 μετα απο 4,5 μηνες ταλαιπωρια επιτελους ανταμειφθικα αλλα εχω αποριες θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε.

 

1.Μου εστειλαν το κινητο το νεο υποτιθετε στην παλια μου συσκευασια μεσα βεβαια εχει λενε νεο ΙΜΕΙ και ειναι σαν καινουργιο παρολο που δεν ειχε ζελατινες και προστατευτικα ουτε φορτιστη μεσα και αυτο με εβαλε σε υποψιες.Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον το εξης μηπως ειναι μεταχειρισμενο?Μηπως το ειχε αλλος πριν απο μενα και ειχε καποιο ελαττωμα?Μπορειτε να μου πειτε τι να προσεξω και τι ειναι αυτη η κοκκινιλα που λετε?Που μπορω να δω αν εχει και μενα τετοιο προβλημα?Γενικα πειτε μου τι πρεπει να προσεξω παρακαλω.

 

α και κατι ακομα να προσθεσω οταν μιλαω και πλησιαζει στο αυτι μου το νεο μου ν8 σβηνει η οθονη του αυτο ειναι φυσιολογικο?

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

α και κατι ακομα να προσθεσω οταν μιλαω και πλησιαζει στο αυτι μου το νεο μου ν8 σβηνει η οθονη του αυτο ειναι φυσιολογικο?

Απόλυτα! Σβήνει η οθόνη για εξοικονόμηση ενέργειας... εξάλλου δεν χρειάζεται να είναι αναμμένη όταν το έχεις στο αυτί!

Link to comment
Share on other sites

α τελεια απλα φοβηθικα γιατι με το πρωτο με το που το αγορασα ηταν προβληματικο σε ολα μεσα δυστυχως.Τωρα αυτο που μου εστειλαν δεν ξερω αν ειναι καινουργιο ουτε καν τι παιζει μου εμεινε ακομα να ελενξω την κοκκινιλα που λετε πως θα το δω αυτο?
Link to comment
Share on other sites

α τελεια απλα φοβηθικα γιατι με το πρωτο με το που το αγορασα ηταν προβληματικο σε ολα μεσα δυστυχως.Τωρα αυτο που μου εστειλαν δεν ξερω αν ειναι καινουργιο ουτε καν τι παιζει μου εμεινε ακομα να ελενξω την κοκκινιλα που λετε πως θα το δω αυτο?

Δες αυτό το θέμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300718

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας σημερα με πηραν τηλεφωνο απο το καταστημα οτι η νοκια μου εστειλε επιτελους ενα νεο Ν8 μετα απο 4,5 μηνες ταλαιπωρια επιτελους ανταμειφθικα αλλα εχω αποριες θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε.

 

1.Μου εστειλαν το κινητο το νεο υποτιθετε στην παλια μου συσκευασια μεσα βεβαια εχει λενε νεο ΙΜΕΙ και ειναι σαν καινουργιο παρολο που δεν ειχε ζελατινες και προστατευτικα ουτε φορτιστη μεσα και αυτο με εβαλε σε υποψιες.Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον το εξης μηπως ειναι μεταχειρισμενο?Μηπως το ειχε αλλος πριν απο μενα και ειχε καποιο ελαττωμα?Μπορειτε να μου πειτε τι να προσεξω και τι ειναι αυτη η κοκκινιλα που λετε?Που μπορω να δω αν εχει και μενα τετοιο προβλημα?Γενικα πειτε μου τι πρεπει να προσεξω παρακαλω.

 

 

 

φιλε μου αν το παλιο σου κινητο ηταν μεσα στην εγγυηση να το πας αμεσως πισω και να τουσ πεις να σου δωσουν ενα σφραγισμενο εννοειται....ειναι δυνατον να σου δωσουν καινουργιο κινητο χωρις ζελατινες και χωρις να ειναι καν σφραγισμενο?να πας αυριο πρωι πρωι κ να κανεις φασαρια

Link to comment
Share on other sites

καλα οπως σας ειπα πηρα 14 αυγουστου ενα νεο νοκια Ν8 και βγηκαν ολα μεσα χαλασμενα με ταλαιπωρησαν 4,5 μηνες μεχρι να μου δωσουν νεο μεχρι και σε δικηγορους πηγα για να τα καταφερω τελικα οπως ειπα για να μην λεω πολλα λογια μου εφεραν σημερα μεσα στην παλια μου συσκευασια ενα Ν8 το οποιο ηταν σκετο απλα ειχε νεο ιμει παραπερα δεν ξερω τι να κανω βλεπω πως λειττουργει ομως.Τι να κανω δηλαδη αφου δεν βγαζω ακρη πλεον παιζει λετε δηλαδη να ηταν καποιου αλλου το ν8 αυτο που εχω και το επισκευασαν?Δηλαδη τοσο πολυ ξεπεσε η νοκια?Το μονο καλυμα που ειχε αυτο το κινητο ηταν στην οθονη μια σακουλα κολημενη με ζειλοτειπ

 

φιλε μου αν το παλιο σου κινητο ηταν μεσα στην εγγυηση να το πας αμεσως πισω και να τουσ πεις να σου δωσουν ενα σφραγισμενο εννοειται....ειναι δυνατον να σου δωσουν καινουργιο κινητο χωρις ζελατινες και χωρις να ειναι καν σφραγισμενο?να πας αυριο πρωι πρωι κ να κανεις φασαρια

 

α ναι καινουργιο ηταν μεσα στην εγγυηση φυσικα εχω και το ντοα πως το λενε αλλα μου ειπαν νεο δεν παιρνεις με τιποτα ειναι πολιτικη της εταιριας η ιδια η νοκια μου το ειπε

 

α και πηρα το καταστημα τωρα και μου λενε οτι αυτα συσκευαζονται στην φιλανδια εμενα μου το εστειλε η αρβατο το σερβις της νοκια και εκει τα παιρνουν χωρις κουτια αλλα ειναι καινουργια ομως υσχυει?

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

α ναι καινουργιο ηταν μεσα στην εγγυηση φυσικα εχω και το ντοα πως το λενε αλλα μου ειπαν νεο δεν παιρνεις με τιποτα ειναι πολιτικη της εταιριας η ιδια η νοκια μου το ειπε

 

α και πηρα το καταστημα τωρα και μου λενε οτι αυτα συσκευαζονται στην φιλανδια εμενα μου το εστειλε η αρβατο το σερβις της νοκια και εκει τα παιρνουν χωρις κουτια αλλα ειναι καινουργια ομως υσχυει?

 

Φίλε μου τα έχουμε πει αυτά με την περίπτωσή σου. Η ίδια η νοκια αποκλείεται να σου ανέρεσε το δικαίωμα επιστροφής εντός 7 εργάσιμων ημερών, εκτός αν το έκανε επιλεκτικά σε εσένα μόνο και σε κανέναν άλλο. Σου λένε παραμύθια της χαλιμάς και όχι η ίδια η νοκια αλλά το κατάστημα που το αγόρασες ή κάποιος "αντιπρόσωπος" σίγουρα όχι ο επίσημος (θέλω να πιστέυω).

Link to comment
Share on other sites

καλα εγω ξερω οτι μιλησα με την νοκια και εχω και τα ονοματα τους απο αθηνα και ο ενας τα εριχνε στον αλλον η νοκια στο καταστημα και το καταστημα στην νοκια μαλιστα η νοκια ειπε και καμποσες βλακειες τελος παντων εγω αλλο ρωτησα υσχυει οτι η αρβατο στελνει τα κινητα χωρις συσκευασια και φορτιστες?Εγω ξερω οτι παρελαβα ενα κινητο νεο συνφωνα με τα λεγομενα της νοκια απο την αρβατο απλα ηταν στην παλια μου συσκευασια μεσα με νεο ιμει λετε να ειναι μεταχειρισμενο?Θα εκανε κατι τοσο πως να το περιγραψω ηλιθιο να το πω κοροιδια να το πω δεν ξερω η νοκια?

 

α και πως θα δω αυτο που λετε την κοκκινη οθονη?

 

Για πολλοστή φορά

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

 

δεν ηξερα πως να το κανω συγνωμη ειμαι νεος εδω και μπερδευομαι ακομα δεν ηθελα να δημιουργησω προβλημα

Edited by GEORGE1988
Link to comment
Share on other sites

Eαν να περασω την αννα μεσο ovi το κινητο εχει product code 059D427 cosmote my view και τα ρεστα αρα και ελληνικο της κοσμοτε θα χαθουν τα ελληνικα απο το τηλεφωνο?Εκδοση λογισμικου εχει 014.002 και δεν μου βρισκει αλλη αναβασμιση.Εχω κατεβασει και τον φοινικα την τελευταια εκδοση αλλα μολις παω να τον τρεξω μου γραφει ΄install nokia dogle and try to start application again'.Τι μου προτεινετε να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Eαν να περασω την αννα μεσο ovi το κινητο εχει product code 059D427 cosmote my view και τα ρεστα αρα και ελληνικο της κοσμοτε θα χαθουν τα ελληνικα απο το τηλεφωνο?Εκδοση λογισμικου εχει 014.002 και δεν μου βρισκει αλλη αναβασμιση.Εχω κατεβασει και τον φοινικα την τελευταια εκδοση αλλα μολις παω να τον τρεξω μου γραφει ΄install nokia dogle and try to start application again'.Τι μου προτεινετε να κανω?

 

Τελικά αναθμισα μέσω ovi και περαστικε η Άννα χωρίς να χάσω τα ελληνικά.:rolleyes::D.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας σημερα με πηραν τηλεφωνο απο το καταστημα οτι η νοκια μου εστειλε επιτελους ενα νεο Ν8 μετα απο 4,5 μηνες ταλαιπωρια επιτελους ανταμειφθικα αλλα εχω αποριες θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε.

 

1.Μου εστειλαν το κινητο το νεο υποτιθετε στην παλια μου συσκευασια μεσα βεβαια εχει λενε νεο ΙΜΕΙ και ειναι σαν καινουργιο παρολο που δεν ειχε ζελατινες και προστατευτικα ουτε φορτιστη μεσα και αυτο με εβαλε σε υποψιες.Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον το εξης μηπως ειναι μεταχειρισμενο?Μηπως το ειχε αλλος πριν απο μενα και ειχε καποιο ελαττωμα?Μπορειτε να μου πειτε τι να προσεξω και τι ειναι αυτη η κοκκινιλα που λετε?Που μπορω να δω αν εχει και μενα τετοιο προβλημα?Γενικα πειτε μου τι πρεπει να προσεξω παρακαλω.

 

εσενα στο αλαξαν τοσο ευκολα?Και μενα της κουτας και χαλασμενα ολα μεσα και δεν μου το αλαξαν και με ταλαιπωρησαν?

Εγώ πήγα για επισκευή σε πρόβλημα που ήταν πραγματικό και εμφανές, δεν ζήτησα αντικατάσταση. Αυτή είναι η στάνταρ διαδικασία σε περίπτωση βλάβης, επισκευή στο κατάστημα αν είναι κάτι απλό ή αποστολή στο εργοστάσιο στην Ουγγαρία για πιο δύσκολες βλάβες (οι Έλληνες τεχνικοί δεν έχουν εξουσιοδότηση να επισκευάζουν κρίσιμα κομμάτια της συσκευής όπως πχ η βασική πλακέτα).

 

Εσύ όμως ζητούσες αντικατάσταση και όχι επισκευή, γι' αυτό και η ταλαιπωρία. Αντικατάσταση γίνεται μόνο στις 7 πρώτες μέρες (ή 10, ανάλογα με το κατάστημα από όπου το αγόρασες), σε καμία περίπτωση αργότερα. Και αντικατάσταση δεν κάνουν ποτέ τα Nokia Care (εκτός βέβαια αν έχεις αγοράσει από αυτούς), μόνο επισκευή. Αντικατάσταση μπορείς να ζητήσεις μόνο από το κατάστημα από όπου το αγόρασες και μόνο στις 7 πρώτες μέρες (ή όσες αναγράφονται στο χαρτί που θα σου δώσουν). Αυτή είναι η πολιτική όλων των εταιρειών κι αυτό λέει η νομοθεσία. Είναι μάταιο να ζητάς αντικατάσταση μετά από τόσο καιρό, δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτα.

 

Το κινητό που σου ήρθε εννοείται ότι δεν είναι καινούριο. Είναι το δικό σου επισκευασμένο. IMEI άλλαξε γιατί σου άλλαξαν την πλακέτα. Ακριβώς όπως και στο δικό μου. Στην ουσία, αφού άλλαξε η πλακέτα και ό,τι άλλο χρειαζόταν, είναι σαν καινούριο. Εξάλλου όλη η διαδικασία γίνεται στο εργοστάσιο της Nokia, η Arvato είναι απλά μεσάζοντες.

 

Την κοκκινίλα αφού δεν την πρόσεξες από μόνος σου δεν χρειάζεται να σε απασχολεί. Την έχουν όλα τα N8 από ότι διαπίστωσα, αφού την έχει ακόμη και η νέα μου οθόνη (και άλλα 7 που πέρασαν από τα χέρια μου). Στην προηγούμενη την είχα πολύ έντονη, γι' αυτό και μου την άλλαξαν. Αν είναι μικρού βαθμού δεν πρόκειται να σου την αλλάξουν, αλλά και να σου την αλλάξουν δεν θα δεις διαφορά αφού είπαμε ότι την έχουν σχεδόν όλες οι οθόνες.

 

Το κινητό σου καλό είναι να το χαρείς (είναι φοβερή συσκευή, ικανή για πάρα πολλά πράγματα) και να μην βασανίζεσαι χωρίς λόγο. Αφού επισκευάστηκε και λειτουργεί κανονικά δεν βλέπω το λόγο να σε απασχολεί.

 

Απόλυτα! Σβήνει η οθόνη για εξοικονόμηση ενέργειας... εξάλλου δεν χρειάζεται να είναι αναμμένη όταν το έχεις στο αυτί!

Η οθόνη σβήνει για να μην πατήσεις τίποτα κατά λάθος με το πρόσωπό σου και απορρίψεις την κλήση χωρίς να το καταλάβεις.

 

Θα το κάνω μόλις βρω χρόνο τότε. Κάποιες απορίες που έχω:

 

1.Τι κωδικό θέλει για να δω το pcode;

2. Θα χαθούν δεδομένα;

3. Ποιο πρόγραμμα να κατεβάσω;

4. Ποιο firm είναι το τελευταίο επίσημο ελληνικό;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

1) *#0000#

Τα ελληνικά product codes θα τα βρεις στην 1η σελίδα του θέματος. Τα βαλκανικά (που επίσης περιέχουν την ελληνική γλώσσα) είναι 0599902, 0599774, 0599850, 0599925, 059G153 και 0599831.

2) Όχι.

3) Nokia Suite

4) 22 για ελληνικά product codes, 25 για βαλκανικά. Το Nokia Suite θα σου βγάλει το τελευταίο επίσημο ούτως ή άλλως.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος για επισκευη το εστειλα οχι αντικατασταση και δεν το εφτιαχναν γιατι πολυ απλα δεν μπορουσαν να το φτιαξουν και η βλαβες του ηταν ενφανης γιατι οταν εβγαινα εξω δεν λειτουργουσε οταν με καλουσαν.Ποτε προλαβαν και αλαξαν πλακετα μεσα σε 1-2 μερες?Επισης ειχα σημαδι για να το αναγνωρισω και δεν ειχε σημαδι αυτο αρα κατι αλλο ειναι επισης οι βιδες του δεν ειναι πειραγμενες το ψαξαν το θεμα πολυ οι τεχνικοι του κοτσοβολου.Α εμενα μαλιστα δεν αλαζε γιατι ηταν μπλοκαρισμενος αισθητηρας και ειχε και προβλημα η πλακετα εδω πηγε φιλανδια και δεν το φτιαξαν και 3 φορες Αθηνα και γυρισε χαλασμενο και ξαφνικα σε 1 μερα εγινε επισκευη και χωρις να πειραχτουν οι βιδες?Τελος μου ανανεωσαν την εγγυηση και μου εδωσαν ξανα doa 7 ημερων αρα πως ειναι το παλιο? Edited by GEORGE1988
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να τραβήξουμε πανοραμική φωτογραφία (να τραβήξουμε διαδοχικές και αυτό να τις ενώσει ώστε να βγει μια) με το κινητό και πως?

 

 

Το βρήκα "nokia panorama"

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος για επισκευη το εστειλα οχι αντικατασταση και δεν το εφτιαχναν γιατι πολυ απλα δεν μπορουσαν να το φτιαξουν και η βλαβες του ηταν ενφανης γιατι οταν εβγαινα εξω δεν λειτουργουσε οταν με καλουσαν.Ποτε προλαβαν και αλαξαν πλακετα μεσα σε 1-2 μερες?Επισης ειχα σημαδι για να το αναγνωρισω και δεν ειχε σημαδι αυτο αρα κατι αλλο ειναι επισης οι βιδες του δεν ειναι πειραγμενες το ψαξαν το θεμα πολυ οι τεχνικοι του κοτσοβολου.Α εμενα μαλιστα δεν αλαζε γιατι ηταν μπλοκαρισμενος αισθητηρας και ειχε και προβλημα η πλακετα εδω πηγε φιλανδια και δεν το φτιαξαν και 3 φορες Αθηνα και γυρισε χαλασμενο και ξαφνικα σε 1 μερα εγινε επισκευη και χωρις να πειραχτουν οι βιδες?Τελος μου ανανεωσαν την εγγυηση και μου εδωσαν ξανα doa 7 ημερων αρα πως ειναι το παλιο?

Αν είναι έτσι, τότε σου έδωσαν άλλο. Τα κινητά που δίνουν σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι μόνα τους, χωρίς τη συσκευασία (εφόσον φορτιστές κλπ τα έχεις ήδη από το προηγούμενο). Δεν είναι μεταχειρισμένα, είναι κάποια κομμάτια που προορίζονται για αντικατάσταση όταν η επισκευή είναι αδύνατη.

Πάντως εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι πρόβλημα είχε το N8 σου. Τι εννοείς «όταν έβγαινες έξω δεν λειτουργούσε όταν σε καλούσαν»; Που έξω; Και ποιος αισθητήρας ήταν «μπλοκαρισμένος»;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...